Van Vliet tweede achter Scherens Mooie, sportieve wedstrijden van „De Wiel" De Bruinvisschen nemen de prijzen mee ftjob.len Vjcft&ai YïloioJiiftoAt AiMeüeJk Bep Goedhart en J, v. d. Bosch zwemmen het snelst over de Wiel Een wedstrijd Louis-Schmeling? Scherens wederom wereldkampioen Van Vliet zeer eervol tweede De Engelsche voetbalcompetitie begonnen Om den zilveren bal Zilveren Vos-tornooi Zuidelijke eerste klasse wordt uitgebreid Het Arol-beker-tournooi Duitschland-Estland 4-1. Mctze wint voor Lohmann De Amerikanen te Bazel Nieuw wereldrecord van Wooderson A.A*C clubkampioen van Nederland D tbal lt w Gisteren was de Schager Zwemclub „De. Wiel" gastvrouwe van de afdeeling Noord- Holland Noord van den Kon. Ned. Zwembond. Het weer, dat de zwemmers veertien dagen ge leden te Oude Niedorp zoo leelijk in den steek had gelaten, scheen het nu goed te willen maken, zoodat de wedstrijden plaats vonden onder het meest ideale zomerweer, dat men zich denken kan. Hoewel het bestuur van ,',De Wiel" Den Hel der oorspronkelijk niet wilde uitnoodigen, om dat deze te sterk werd geacht, hebben Bruin visschen en Frissche Morgen toch meegedaan, omdat zij nu eenmaal tot den kring behooren. Vooral de Bruinvisschen hebben zich weer van hun beste zijde doen kennen en het leeuwen aandeel der prijzen in de wacht gesleept. Bij de dames was mej. Bep Goedhart weer de „ster", die drie prijzen won en bij de heeren schitterden A. Zuurmond en H. v. d. Water, van wie de eerste drie prijzen binnenhaalde en de tweede vier. Het hoofdnummer 100 m vrije slag was weer voor den Heer-Hugowaardenaar v. d. Meer. Sterke ploeg uit Callantsoog. Bijzonder interessant was deze wedstrijd ook, door de deelname van de bekende club „Paal 13" uit Callantsoog, zij het buiten mede dinging. In deze „badgasten"-club zitten zeer sterke zwemmers en sommigen zijn lid van vooraanstaande zwemclubs uit Amsterdam en Hilversum. Hun overwinningen op de kring wedstrijden van 5 jaar geleden zijn bekend. De thans opgekomen ploeg was weinig of niet ge traind en desondanks hebben zij prestaties ge leverd, die genoemd mogen worden. Zeker, zij waren sterk, maar dikwijls moesten de „cracks" van „Paal 13" het afleggen tegen de sterksten uit andere clubs, b.v. de Bruinvis schen. Uit de wedstrijden bleek duidelijk, dat de verschillende zwemclubs in het Noorder kwartier nu op het peil komen, dat „Paal 13" reeds jaren geleden had. In ieder geval heeft de mededinging van „Paal 13" er niet weinig toe bijgedragen om de wedstrijden een span nend verloop te geven en zij hebben er voor gezorgd, dat de Nieuwediepers en andere uit blinkers het niet al te gemakkelijk hadden. Zoo had v. d. Meer er een harden dobber aan om van J. v. d. Bosch de 100 m vrije slag te winnen. Door alleruiterste krachtsinspanning en door een ongelukje, dat v. d. Bosch over kwam, wist hij de eerste plaats te bezetten. De Callantsoogers zijn ook niet met leege handen gekomen, want zij hadden voor den wedstrijd over „De Wiel" een fraaien prijs be schikbaar gesteld. Bep Goedhart wist de tweede plaats te be zetten bij de 50 m rugslag dames, met een tijd van 44.6 sec., terwijl de eerste plaats haar werd afgesnoept door haar clubgenoote mej. A. Vermeulen, die een tijd maakte van 45.2 seconden. De 100 m schoolslag dames was voor mej. M. Forrer van de Bruinvisschen. Zuurmond zegevierde op de 50 m rugslag heeren, terwijl Inglis Arkell van „Paal 13" tweede werd. De tweede prijs ging echter naar v. d. Meer, omdat „Paal 13" buiten mededin ging deelnam. Mej. L. Tholen, Nederlandsch kampioene schoonspringen 1936, demonstreerde in de pauze eenige zeer fraaien sierlijk uitgevoerde sprongen, die bij het publiek, dat de zwemster na afloop een ware ovatie bracht, groote bijval vonden. Het hoofdnummer. Het hoofdnummer, 100 m vrije slag heeren, bracht in de eerste serie al dadelijk een verras sing doordat de Callantsooger J. v. d. Bosch den snellen van der Meer achter zich liet. Van de Meer wist hem echter op zij te komen en tot de laatste 50 m ging het vrijwel gelijk op. Op de laatste baan kwam de Heer-Hugowaarde naar echter sterk opzetten en wist v. d. Bosch zoowaar voor te komen. Bovendien raakte v. d. Bosch ongelukkigerwijze met zijn arm ach ter een paal van de baanafscheiding, waar door hij nog veel meer achter raakte, zoodat v. d. Meer tenslotte nog onbedreigd wist te winnen in den zeer fraaien tijd van 1 min. 8 seconden. Ook Zuurmond had het zwaar te verantwoor den tegen Inglis Arkell. Pas op de laatste 25 meter weet Zuurmond een voorsprong te be halen en dezen ook te behouden. Zijn tijd was 1 min. 12.8 sec. H. v. d. Water moest ook tegen een Callants ooger zwemmen, n.1. J. Holtzslag, die reeds op de 50 m rugslag had getoond heel wat mans te zijn. Van de Water weet echter direct voor aan te komen en Holtzslag tot aan den finish zijn hakken te laten zien. In den strijd SinkeFrits Koning behaalt Sinke weliswaar een voorsprong, maar Frits geeft hem dapper partij, terwijl zijn broer Siem even later van J. Kommer uit Anna Pau- lowna wint, waarmee de gebroeders Koning getoond hebben, dat zij hun mannetje staan. De verdere series van dit nummer hebben Weinig spanning te zien gegeven. Heen en terug over de Wiel. Een mooi besluit van den middag was de zwemwedstrijd over de Wiel, eerst voor dames, daarna voor heeren. Er is hard getrokken en er waren maar weinig uitvallers op deze baan, die heen en terug toch altijd nog 700 m meet! Bij de dames wist Bep Goedhart al dadelijk ha den start een tiental nieters voorsprong te behalen en zij bleef de eerste tot het einde toe. Onmiddellijk achter haar volgden de dames de Haas (Paal 13), Tholen (Paal 13) en Blaau- boer (Schager Sportclub). Een tijd lang scheen het zelfs, dat mej. Blaauboer als derde aan zou komen, maar zij werd 5e, hoewel haar later toch de derde prijs toeviel, omdat haar voor gangsters buiten mededinging zwommen. Bij de heeren ging J. v. d. Bosch (Paal 13) direct vooraan liggen, maar Zuurmond „hing" a.h.w. aan hem en wist v. d. Bosch op zeer korten afstand bij te houden tot aan de finish toe. H. v. d. Meer zakte eerst wat af, maar wist tenslotte nog de derde plaats te bezetten. De wedstrijdleiding heeft zich uitstekend van. haar taak gekweten en zorg gedragen voor een uiterst snelle afhandeling der nummers, waardoor de aandacht voortdurend gespannen werd gehouden. Voorzitter kamprechter was de heer C. D. Schmalz, starter de heer G. Kou seband, tijdopnemers de heeren Leek en de Graaf, keerpuntencommissarissen de heeren Zomer en de Ridder, secretaris der jury de heer P. Koordes. De heer J. H. Schene hield het publiek aan de microfoon geregeld op de hoog te van den gang van zaken. De uitslagen zijn: 50 m schoolslag meisjes tot en met 15 jaar. 1. T. Stam (Bruinvisschen), 44.8 sec.; 2. D. van Os (Bruinvisschen), 45 sec; 3. N. Gouds bloem (Heerhugowaard), 45.6 sec. 50 m rugslag dames. 1. A. Vermeulen (Bruinvisschen), 44.6 sec; 2. B. Goedhart (Bruinvisschen), 45.2 sec; 3. D. van Os (Bruinvisschen), 45.6 sec. 100 m schoolslag heeren. 1. H. v. d. Water (Bruinvisschen), 1 min 27.2 sec; 2. J. Frijdal (Bruinvisschen), 1 min 28.4 sec. 50 m vrije slag jongens tot en met 15 jaar. 1. F. Mulder (Bruinvisschen), 33.8 sec; 2. K. Stadtman (F. M.), 35.4 sec; 3. J. Baarda F. M.), 37.4 sec. 100 m schoolslag dames. 1. M. Forrer (Bruinv.), 1 min. 36 sec; 2. T. Stam (Bruinv.), 1 min. 36.4 sec. 50 m rugslag heeren. 1. A. Zuurmond (Bruinv.), 41.4 sec; 2. J. H. Inglis Arkell, buiten meded. (Callantsoog) 42 sec... 3. J. Holtzslag, buiten meded. (Cal lantsoog), 42 sec; 4. H. v. d. Meer (Heerhugo waard), 42.6 sec (2e prijs). 100 m rugslag heeren. 1. H. v. d. Meer (Heerhugowaard), 1 min 9 sec; 2. A. Zuurmond (Bruinv.), 1 min. 12.8 sec; 3. H. v. d. Water (Bruinv.), 1 min. 13.4 sec. 50 m vrije slag dames. 1. B. Goedhart (Bruinv.), 35.2 sec; 2. A. Vermeulen (Bruinv.), 36.8 sec; 3. E. de Haas, buiten meded. (Callantsoog), 37.8 sec; 4. M. Forrer (Burinv.), 39.2 sec. 50 m vrije slag meisjes. 1. Gerda Massée (Bruinv.), 37.4 sec; 2. R. Goedhart (Bruinv.), 37.8 sec; 3. W. Bregman (Bruinv.), 39.4 sec. 50 m schoolslag jongens. 1. H. v. d. Water (Bruinv.), 40.2 sec; 2. L. Vader (Bruinvi.1, 44 sec; 3. A. M. Rotttier (F. M.), 45.4 sec. Heen cn terug over de Wiel. Dames. 1. B. Goedhart (Bruinv.), 5 min 9 sec; 2. E. de Haas, buiten meded. (Callantsoog), 5 min 25.2 sec; 3. L. Tholen, buiten meded. (Callantsoog), 5 min 38.8 sec; 4. N. Gouds blom (Heerhugowaard), 5 min 39 sec (2e pr.). 5. KI. Blaauboer (Sportclub de Wiel, Schagen) 5 min 40 sec. Heeren. J. v. d. Bosch, buiten meded. (Callantsoog), 4 min 21 sec; 2. A. Zuurmond (Bruinv.), 4 min 22 sec (le prijs); 3. H. v. d. Meer (Heerhugowaard), 4 min 35.2 sec (2e prijs); 4. J. Holtzslag, buiten meded. (Callantsoog), 4 min 39 sec; 5. H. v. d. Water (Bruinv.), 4 min 40 sec (3e prijs)5. Frits Koning (Sportclub de Wiel Schagen), geen tijd opge nomen. Behalve de reeds vermelde clubs deden nog mee: Sportclub de Volharding te Oudkarspel, 't Skarpet te Oude Niedorp en 't Oude Veer te Anna Paulowna. Prijsuitreiking. Na afloop had in café „De Gouden Engel" op de Groote Markt de prijsuitreiking plaats, welke verricht werd door den heer C. D. Schmalz, voorzitter van Sportclub de Wiel, die in zijn welkomstwoord zeide, dat het hem buitengewoon veel genoegen deed, dat de wed strijden op zoo sportieve en prettige wijze waren verloopen. Spr. danks alle deelnemers voor hun groote opkomst en hun sportiviteit. Dank ook aan het Kringbestuur, dat Schagen ock eerst hal uitgekozen voor de kampioens wedstrijden, maar dit heeft men gemeend van de hand te moeten wijzen wegens onvoldoende technische autillage. Men hoopt, dat in de toekomst de kampioenswedstrijden van het Noorderkwartier wel in Schagen gehouden zullen worden, wanneer men daar beter op is ingericht. Spr. brengt voorts dank aan de leden van Paal 13, de jury, wedstrijdcommissarissen en de gemeente Schagen voor verschillende ver leende faciliteiten. In het bijzonder dankte spr. mej. Tholen, die zoo bereidwillig was om enkele van haar fraaiste sprongen te demon- streeren. Dc heer Schmalz biedt mej. Tholen vervolgens een doos bonbons aan, waarna men tot de prijsuitreiking overgaat. Tenslotte verklaart de heer Schmalz te hopen, dat men volgend jaar weer een wed strijd kan organiseeren en dat er dan weer een even groote deelname zal zijn. Spr. wekt de ouders van Schagen op om hun kinderen naar Zwemclub de Wiel te sturen, want alleen, wanneer de zwemvereeniging bloeit zal men in de toekomst wedstrijden kunnen orga niseeren. Vervolgens verspreidden deelnemers en be langstellenden zich, Se een om naar huis te gaan, de' ander om mét clubgenooten een over winning of een mooie prestatie te vieren. Zwemvereeniging de Weil kan met recht op een buitengewoon geslaagd zwemfestijn terug zien! Uit Amerika wordt gemeld, dat de promo tor van Joe Louis een uitnoodiging aan Max Schmeling heeft gericht om op 12 October a.s. in Amerika tegen den negerbokser uit te ko men met als inzet: de wereldtitel. Het doorgaan van deze match is niet zeker. Voor de zesde achtereenvolgende maal heeft Jes Scherens beslag op den titel van wereldkampioen der professional sprinters gelegd, waarmee de Belg het record van Moeskops met vijf wereldkampioenschap pen geslagen heeft en bovendien dat van den Deen Ellegaard evenaardde. Doch Ellegaard heeft niet zesmaal achter elkaar den titel weten te veroveren, zoodat Scherens zich geplaatst heeft aan het hoofd van alle professionad sprinters, die de wereld ooit heeft gekend. Maar dit jaar is er een nieuwe kracht, even eens van bijzondere klasse, in dit kleine wereld je bijgekomen: onze landgenoot Van Vliet. Had Scherens niet maanden geleden reeds gezegd, dat hij hem, Van Vliet, het meest vreesde? Deze meening van den Belg ging lijnrecht in tegen de beweringen van vele wielerdeskundi- gen, waarbij onzen landgenoot geen kans werd gegeven, zich in de halve eindstrijden te kun nen klasseeren, nog minder voor dfr finale. Hoe is dat anders uitgekomen. Chaillot werd in den kwarteindstrijd eenvoudig afgestraft door Van Vliet, verdiend, want de Franschman reed een dommen koers. Zoo belandde Van Vliet in den halven eindstrijd. Men had hem daarin Gerardin tot tegenstander gegeven. Op prachtige wijze zegevierde Van Vliet over den zeer snellen Franschman. Zoo had de ex-arna- teurkampioen den eindstrijd bereikt. Niemand zal ontkennen, dat Scherens, die eerst Michard en vervolgens Richter had ver slagen, in beide ritten tegen Van Vliet niet sterker is geweest, al spande het er in den eersten geducht om. Maar mocht men meer verwachten van een renner als Van Vliet, die 21 jaar en eerst ruim een half jaar professio nal is en nog weinig tegen cracks als Scherens, Gerardin en de anderen is uitge komen. dan de tweede plaats? Scherens. de snelheidsfenomeen, de tacticus, de gerouti- ARIE VAN VLIET, 's werelds op één na sterkste sprinter! neerde renner, die alle banen van de Oude Wereld kende, die de sterke en ook de zwakke zijden van zijn tegenstander door heeft, om dat hjj reeds vele malen tegen hen is uitge komen. In den eindstrijd stond ditmaal een jong sprintertje tegenover hem, een onervarene in dit milieu, een nieuweling, die nog veel in tactisch opzicht zal moeten leeren, die over weinig routine beschikt, maar daarvoor in de plaats kon stellen een ongelooflijke snelheid, zijn enthousiasme, zijn durf, aan de jeugd eigen. Als men winnaar en overwonnene in het licht van deze factoren beschouwt, dan is het duidelijk, dat Scherens nog een klasse op zichzelf moest vormen, dat de tijd van den Belg nog steeds niet gekomen is. Maar even zeker is het, dat de jeugd plotseling is ver schenen, een tweede plaats heeft weten te veroveren. Hoe lang zal Scherens ster nog schitteren Algemeen heerschte na afloop de opinie, dat men in Van Vliet den toekomstigen wereld kampioen ziet. De Engelsche league, de competitie der Engelsche profclubs, is Zaterdag weer be gonnen en met de regelmaat van een klok zullen weer iederen Zaterdag de wedstrijden tusschen de beste voetballers van de wereld worden gespeeld, de aandacht trekkend van duizenden en nog eens duizenden voetballief hebbers in Engeland en daarbuiten. De uitslagen van de in de eerste afdeeling gespeelde wedstrijden luidden: Bolton WanderersBrentforu 20 Charlton AthleticLeeds United 11 ChelseaLiverpool 61 EvertonArsenal 14 Huddersfield TownBlackpool 31 Leicester CityDerby County 00 PortsmouthWest Bromwich Albion 23 Preston NorthendGrimsby Town 41 Stoke CityBirmingham 22 SunderlandMiddlesbrough 31 Wolverhampton WanderersManchester City 3—1 Gisteren zijn te Rotterdam de eerste wed strijden om den Zilveren Bal gespeeld. De eerste wedstrijd was die tusschen H.V.V. (2e klasse) tegen de eerste klasser Excelsior. De Hagenaars hielden zich goed en speelden 11 gelijk. De eerste klassers namen de strafschop pen echter iets beter en kwamen aldus in de volgende ronde. Zoo verging het ook Hermes D.V.S. (eerste klasse), dat niet van de derde klasser V.O.C. kon winnen (22). De Schie dammers plaatsten zich echter door beter strafschoppen nemen in de volgende ronde. S.V.V. (2) sloeg daarop Willem 2 (1) met 21, terwijl Sparta (1) met Quick (2) weinig moeite had: 41. D.F.C verraste met een 53 overwinning op R.F.C., dat tevens de eerste nederlaag der Rotterdammers sinds geruimen tijd beteekende. Ten slotte bleef C.V.V. met 10 baas over A.D.O (beiden eer ste klassers). Gistermiddag werden op de terreinen van Quick te Nijmegen de eerste ronden gehouden van het jaarlijksche tournooi om den Zilveren vos. De uitslagen waren: VitesseTubantia 13. S.C.H.Xerxes 1—3. QuickHercules 31. A.G.O.V.V.—M.V.V. 4—1. Gisteren is in de jaarvergadering van den K.N.V.B. besloten om de Zuidelijke eerste en tweede klasse uit te breiden. Met ingang van het seizoen 1938'39 tot 11 clubs, en het sei zoen 1939'40 tot 12 clubs. Gisteren is te Amsterdam het jaarlijksche AROL-beker-tournooi begonnen. Dat er op dezen eersten dag van het tour nooi nu zulk een buitengewoon voetbal is vertoond, zouden wij niet durven beweren. Eerder het tegendeel, maar de warmte was niet bepaald stimuleerend op snelheid en werklust, terwijl bovendien het nieuwe en on wennige nog even uit de beenen moest wor den getrapt. Behalve de uitslag van den laatsten wed strijd tusschen Blauw-Wit en Zeeburgia, welke door de Zebra's met 20 werd gewoh- nen, waren de resultaten het tegengesteld van wat er verwacht werd, Het begon reeds met den eersten wedstrijd tusschen DWV en HFC, welke de nieuwe tweede klasser met 20 won. Zeeburgia wist het tegen ZAC tot een 3-1 zege te brengen. De organisatrice, AFC, verraste vriend en vijand met een 31 overwinning op NAC, terwijl de verjongde ploeg van DWS tegen HBS het onderspit moest delven met 12. Te Koningsbergen is gisteren de landenwed- strijd DuitschlandEstland voor 16.000 toe schouwers gespeeld. Deze ontmoeting was tevens een voorwedstrijd van het tournooi om 'iet wereldkampioenschap. De Duitschers onnen met 41 (rust 01). Zaterdag is op de Olympische wielerbaan te Berlijn een stayerswedstrijd tusschen Duitschland en Frankrijk gehouden, waaraan ook de nieuwe wereldkampioen Lohmann deel nam. De bekende Duitsche stayer Metze, die niet naar de wereldkampioenschappen was afgevaardigd, maakte deze eerste „revanche" der wereldkampioenschappen tot een werkelijke revanche. Hij was ongetwijfeld de beste renner en liet in beide manches Lohmann ver achter zich. In de tweede manche wist d Franschman Wambst nog voor den we reidkampioen te eindigen. BEN CARPENTER won gisteren te Bazel het diswerpen met een worp van 50.51 meter. Gisteren verschenen de Amerikaansche ath- leten, die een toer maken door Europa, te Bazel aan den start. De belangrijkste uitsla gen luiden: 100 meter: 1. Haenni (Zwitserland), 10.4 sec. 2. Ben Johnson (Am.), 10.5 sec. 200 meter: 1. Ben Johnson, 21 sec. 2. Haenni 21.3 sec. 800 meter: 1. Robinson (Am.), 1 min. 55.8 sec. 1500 meter: 1. Messner (Frankrijk), 3 min. 58.2 sec. 2. Stadler (Duitschland), op hand breedte. 110 meter horden: 1. J. Patterson (Am.), 14.2 sec. Kogelstooten: 1. Ray Allee (Am.), 15.61 meter. Discuswerpen: 1. Ben Carpentier (Am.), 50.51 meter. Speerwerpen: 1. Kullmann (Duitschland), 60.62 meter. 2. Bob Peoples (Am.), 58.06 m. Hoogspringen: 1. Cornelius Johnson, 1.95 meter. Polsstokhoogspringen: 1. Sutter (Duitsch land), 3.80 meter. 2. George Varof (Am.), 3.70 meter. Zaterdag heeft de Britsche athleet Wooder son hét wereldrecord op de mijl, dat ten name stond van Glenn Cunningham, verbeterd en gebracht op 4 minuten 6.6 seconden. Wedstrijden om den Prins Hendrik beker te Groningen. Osendarp evenaart het record van Paulen op de 400 meter. Te Groningen is gisteren het athletiek-club- kamipoenschap van Nederland gehouden, met als prijs de „Prins Hendrik-beker". Volgens de verwachting behaalde, de Am- sterdamsche Athletiekclub wederom het kam pioenschap en daarmede den Prins Hendrik beker. Wat echter niet volgens de verwachting was, de tweede deelnemend athletiekclub uit Amsterdam, de A.V. 1923 bezette de tweede plaats. Buiten het kader van de wedstrijden om het clubkampioenschap werden er nog pogingen gedaan om Nederlandsche records te doen sneuvelen. Deze slaagden geen van alle, maar er werden toch enkele zeer goede prestaties geleverd. De beste is wel die van Osendarp, die tegelijk met de eerste loopers van de 4 X 400 meter estafette startte om te trachten het Ne derlandsche record op de 400 m te verbeteren. Volkomen succes bleef uit, maar niettemin wist hij het beroemde record van ir. Paulen, dat hij op 10 Juli 1924 met een tijd van 49 sec. vestigde, te evenaren. Weliswaar heeft zijn clubgenoot K. Baumgarten op 26 Juli j.1. te Boedapest dit record met 0—2 seconde ver beterd, maar erkend is dit nog niet. Osendarp liep in een zeer goeden stijl, liet zich door de loopers op de estafette trekken en zette er vooral de lataste 200 m een formidabele gang in. Zooals gezegd, scheelde het slechts zeer weinig of hij was in zijn poging geslaagd. Wat de wedstr(jden om het clubkampioen schap van Nederland betreft, het belangrijk ste was wel de uitstekende tijd van Van Be- veren op de 100 meter, n.1. 10.6 sec. De Am sterdammer had echter feilen strijd te leve ren met Boersma en De Lange, die beiden een tijod van 10.7 sec. noteerden, een bewijs, dat De Lange, die nog zeker niet op het hoogtepunt van zyn kunnen is, reeds nu tot de internationale klasse behoort. Op de 100 m horden was er weer het vinnige duel tusschen Brasser en den Neder- landschen recordhouder Kaan. Ook thans wist Brasser te winnen, zelfs met een flink verschil en hij maakte den sneisten tijd, welke hij hrj tot nu tce op dit nummer had behaald, n.1. 14.9 sec., d.i. slechts 0.1 sec. boven het nationale record van Kaan van 14.8 sec.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7