De lichtstoet Texel Koninginnefeest op Texel Agenda Koninginnedag te Oudeschild Gorch Fock-flitsen Kranslegging bij het monument „Voor hen die vielen" Het Gorch Foch-programma van morgen Rehoboth-bibliothcck Ooievaarstraat Museumnieuws* Vischafslag Den Helder Een zusterhuis te Den Burg Den Hoorn Afscheid van den heer Riteco Tc weinig werkloozcn om den arbeid voort te zetten In de Raadzaal. dat is bepaald in „Crackfree" gesteven. „Crackfree" vlekt niet, haalt de kleuren weer op. Strijkt gemakkelijk en is zuinig in gebruik. FABRIKAATi N.V. „ONDER ONS". DE KRIM (O.) De opstelling van den lichtstoet, geformeerd door diverse vereenigingen en particulieren, ving te half 8 aan en reeds toen was het te zien, dat de deelname meer dan bevredigend zou zijn. Ook de belangstelling van de zijde van het publiek was zeer groot, zoodat op het moment, waarop men vertrok, ongeveer 10 minuten over 8, eenige duizenden toeschouwers zich langs de route opgesteld hadden. Het was een aar dige stoet, die zich via Weststraat en Hoofd gracht naar het Paleis op de Buitenhaven spoedde, om allereerst een serenade en vaan- delgroet te brengen bij den commandant der Marine. Voorop ging het „Stedelijk Muziek corps", geflankeerd door de fakkels dragende padvinders. Direct hierachter, alzoo de eere plaats innemend volgden onze redder-garde, waarvan de ouderen gezeten waren op een ver sierde auto. Uit den aard der zaak ging ook nu weer een groot deel der belangstelling uit naar deze grjjze medaille-dragers, temeer daar de garde vrijwel compleet te noemen viel. Tal van vereenigingen. En voortsvoorts liep een groot aantal vereenigingen mee, al dan niet in het bezit van vaandels en banieren, die het feestelijk aanzien van het geheel natuurlijk in niet geringe mate stimuleerden. Zoo waren daar, om enkele on- derdeelen te noemen, een groot aantal speel tuinkinderen, keurig in de maat van de muziek loopend, en velen een lampioen dragend. Voorts de wandelsportvereenigingen, de buurt- vereeniging Emmastraat, de Oranjegarde, het muziekcorps „Winnubst" en de „Oranje Har moniekapel", de Graal, padvinders van diverse richtingen, damesafdeeling van P. P., burger kring Harmonie en voorts nog diverse andere plaatselijke vereenigingen, om niet te noemen de honderden en honderden „ongeorganiseer den", die al dan niet voorzien van brandende lampions mee marcheerden. En terwij) het „Stedelijk", daverende marschen spelend, de Paleisingang betrad, stonden zoowel op het Havenplein als op de haven zelf eenige dui zenden toeschouwers opgesteld, die niets wilden missen van het boeiende schouwspel, dat een serenade en vaandelgroet biedt. De vaandels en banieren werden opgesteld voor de woning van den vice-admiraal en hier onder het spelen van het „Wilhelmus" zag men de vaandels neigen. Een symbolische betuiging van hulde. Een kort, doch welgemeend dank woord van den Marine-commandant en dan... dondert een drievoudig hoezee op, dat even later gevolgd wordt door eenige marschen van de muziekkapel. Na deze plechtigheid werd afgemarcheerd en ging het naar de woning van den garni zoenscommandant, overste J. H. C. Bentz van den Berg in de Stationsstraat. Ook hier viel hetzelfde treffende schouwspel te genieten en ook hier hadden zich ontelbaren in de om geving opgesteld teneinde een zooveel moge lijk van de serenade op te vangen. De garni zoenscommandant dankte hartelijk voor de hem gebrachte hulde en wees op de z.i. zoo lofwaardige samenwerking tusschen overheid en gemeente Den Helder. Op het Helden der Zeeplein. Inmiddels was reeds een stroom van publiek naar het Helden der Zeeplein getogen, waar het om 9 uur zwart van het volk zag. Keurig was hier door onze politie voor een afzetting gezorgd, maar doordat het concert op het carillon, gegeven door onzen stadsbeiaardier Tj. Joh. Dito door den A.V.R.O. uitgezonden werd, duurde het vrij lang aleer de Lichtstoet voor het Stadhuis arriveerde. Maar men verveelde zich niet en opgewekt werd geluisterd naar de aloude vaderlandsche wijsjes die de beiaardier ten gehoore bracht, wijsjes, die ons allen zoo goed in het gehoor liggen en die op bijzonder gevoelige wijze ver tolkt werden. Zoowel het monument als het raadhuis waren verlicht, het laatste door schijnwerpers, opge steld op den Kanaalweg. Nadat nog gezamenlijk het Wilhelmus ge zongen is, verzamelen zich de bestuursleden der vereenigingen, welke in den lichtstoet meeliepen in de raadzaal, alwaar hun eenige ververschingen werden aangeboden. Het was hier, dat de voorzitter van het Centraal Oranjebestuur, de heer J. de Jong, nog een kort woord sprak. Deze dankte namens het comité den burge meester voor het aanvaarden van de gebrach te hulde, er op wijzende, dat men dit op hoo- gen prijs stelde. Voorts wees de heer De Jong er op welk een belangrijke medewerking het comité steeds van den burgemeester verkrijgt, iets waarvoor men zeer dankbaar is en waarvan men hoopt, dat deze ook in de toekomst bestendigt moge blijven. En dat het tevens voor de geheeie gemeente een stimulans moge zijn nóg meer Oranje-geestdrift aan den dag te leggen. Vóór een jaar heeft U, aldus spr., gezegd, dat het aantal kinderen grooter moest zijn en zie, het i s grooter. Belangrijk grooter zelfs, iets waar voor ongetwijfeld onze plaatselijke speeltuin vereniging dank gebracht moet worden. Burgemeester Ritmeester, den heer De Jong antwoordend, wees er op, dat hij getrof fen was door het groote aantal vereenigingen en personen dat aan den stoet deelgenomen had, doch tevensdat het nóg grooter, nog beter kan. Er zullen natuurlijk altijd menschen moeten blijven die op de trottoirs staan, maar ondanks dit feit moeten er nog, zoowel kin deren als ouderen, veel meer komen, die in de rijen van deze optochten meeloopen. Er is nog veel te bereiken enmen zal het be reiken. Men moet overtuigd worden, men moet leeren, en het is hier, dat een schoone taak voor ons is weggelegd. Men is echter op den goeden weg, den weg, die naar een zeker succes voert. Spr. stelt voor uit volle borst een hoezee uit te bren gen op de Koningin, de Prinses en den Prins en wederom wordt hieraan op enthousiaste wijze gevolg gegeven. De verlichting van Hr. Ms. „Gelderland". Het feit, dat de „Gorch Fock" in de haven lag en dat Hr. Ms. „Gelderland" gisteren avond, bij het invallen van de duisternis ver licht zou worden, had heel wat menschen naar de haven gebracht, tegen negen uur. Precies negen uur klonk van het Wacht schip de taptoe. Het rumoer van de stemmen verstomde voor een oogenblik toen het hoorn* signaal langs de haven schalde. Van den hoornblazer van de „Gelderland" kwam het antwoord, als een echo. Het was een sterk en klaar signaal en toen flapten de deklichten uit en gloeide langs de flanken van het schip, langs de twee breede schoorsteenen en tot hoog in de toppen van de masten, honderden lampjes aan. Eerst oranje, zwak van kleur, dan geel en sterker uitstralend. Plotseling do mineerde het pantserschip over heel de ha ven. De kadetten op de,.Gorch Fock", de buurman van de „Gelderland", hieven een Duitsch volkslied aan. De menschen genoten van het licht en van den zang en van de schoonheid van dezen laten zomeravond. Het jongensvuurwerk van de Ruyterstraat. Door het jongensvüurwerk van de Tuin- dorpers werd de Oranjefeesten geopend, door het jongensvuurwerk van de Ruyterstraat werd het gesloten. Het was een echt jongens vuurwerk. Een vijftal van 13 en 14 jaar, die om beurten graaiden in de doos met vuur pijlen en zonnen en bengaals vuur. Ze werk ten hun programma af, zoo conscentieus mo gelijk. Ze noemden het zelf een hopelooze mis lukking, maar hadden toch telkens den dank van de duizend toeschouwers langs het gras gazon te incasseeren en lieten zj£h ook heele- maal niet ontmoedigen door een stekelige op merking van een jeugdige toeschouwer, dat hun vuurwerk te nat was of dat het „knudde" leek. Nee, die jongens uit de Ruyterstraat deden hun best en hadden inderdaad aardige nummers, al konden zij er dan ook weinig aan doen dat hun vuurwerkleverancier niet first class was. Met een grapje en een gijntje hielden ze den moed erin en zoo werd het lichtfeest toch nog een goed besluit van den Koninginnedag. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Born to dance". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Haar groote zonde" en „Amor op de baren". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Oproer in San Antonio" en „Circus". Door de Oranjegarde. Om pl.m. kwart voor negen gisterenmorgen arriveerde het Vendel van de Oranjegarde op het Havenplein en stelde zich in carré om het minument op. De drager der Vendelvlag en de beide troepvlaggen traden naar voren en deden hun vaandels diep neigen, toen de eenigste damesvaandrig uit 't vendel onder de ontroerende, ijle fluitklanken van 't Wil helmus een krans van oranjebloemen met rood-wit-blauwe linten, waarop de simpele woorden „Oranje-Garde" aan den voet van het monument neerlegde. Nadat het „Gebed uit de Russische taptoe" en „Ik had een wapenbroeder" gespeeld was, werd nog een foto van het vendel genomen door den stafleider, den heer J. de Jong, waar op het afmarcheerde, om voor het wachtschip, bij de vlaggenparade, den groet aan de vlag te brengen. Het programma, dat morgen afgewerkt zal worden vermeldt de navolgende punten: 9 uur v.m.: Autotacht door den Vice-admiraal aangeboden aan den Commandant en een tweetal officieren. Tevens een autotocht voor 20 onder officieren en manschappen naar den Af sluitdijk onder leiding van enkele Neder- landsche officieren. 11.30 u. v.m. Gemeenschappelijke maaltijd voor officieren in de longroom van Hr. Ms. Wachtschip. 6 u. n.m.: Gemeenschappelijke maaltijd van de cadetten der „Gorch Fock" in het Kon. Instituut voor de Marine. In een in dit nummer voorkomende adver tentie wordt de aandacht gevestigd op bo venstaande Bibliotheek. Deze bibliotheek mag zich verheugen in een steeds uitbreidende lezerskring. We vernamen, dat het heden ver schijnende supplement op de catalogus 240 titels bevat. Vooral hen, die zich interesseeren voor het geen van Prot. Chr. zijde op lectuurgebied verschijnt kunnen we naar deze bibliotheek verwijzen. In verband met een vrij belangrijke uit breiding van de collectie zal het Museum tot half September voor publieke bezichtiging zijn gesloten. 31 Aug. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 1.201.10 Slips p. kg 1.05—0.98 Schol le soort p. k. „8.757.60 Schol 2e soort 4.002.70 Schar 2.201.90 Bot 3.75—3.50 Door garnalenvisschers: Levende garnalen p. lit 1.35 In de stad hebben ze zich ook in andere conditie leeren kennen: in de conditie van pretmakers eerste klas. Overigensaardige boys zijn het, deze kerels van de Gorch Fock. En dat is ook de meening van de jongens van onze eigen navy. Veel gingen gisterenavond samen uit, en hoe wel ze waarschijnlijk niet samen thuis geko men zijn, mag verwacht worden, dat er di verse, zij het dan geen duurzame, vriend schapsbanden gelegd zijn. Dat was me een pret gisteravond in de stelling: al die Duitsche matrozen, met hun mutsen vol bravour op hun blonde koppen gedrukt, met hun flatteuse kielen en keurige uniformen. In de Spoorstraat in de Koning straat, in de Keizerstraat werden ze en massa bewonderd en meer dan eens mochten wij ver ontwaardigde opmerkingen beluisteren van Hollandsche Jantjes, die het onbillijk vonden, dat de collega's uit het Derde Rijk meer in de gratie bleken te staan dan zijzeif. De Duitscher zelf geven toe, dat Den Hel der, of zooals zij zeggen „Nuveduup", een lollig „stadje" is, waar ze niet „geschwindelt" worden en waar „die schone Madchan" ge weldig vriendelijk zijn. Wil men een schooner brevet... Heel laat gisteravond trokken ze terug naar hun schip: een vroolijke bent', soms zin gend, soms dwazelijk „tap"-dansend in een kring. Een enkele muts stond op één oor, maar dat was maar voor verhooging van het fees telijk geheel. Want als er een Hollandsch marineman aan den horizon verscheen vloog men oogenblikkelijk in de houding en was het een 18-jarige stoker derde klas of een statig adjudant, er werd met diepen ernst saluut gemaakt. En in de haven lag de Gorch Fock. Te spiegelen in het hlauw-zwarte water. Twee schepen onder elkaar, met dubbele masten. Uit de patrijspoorten stroomt licht en op den bak zitten er een paar zachtjes te neurieën. Een pretentieloos melodietje, dat echter in den nacht wordt tot een aangrijpende nocturne uit een voorbijen tijd. Maakt alle stollen als nieuw Begunstigd door prachtig weer, maakten de leerlingen der Koningin Wilhelmina Bewaar school, een wandeling door het dorp, liedjes zin gende en vlaggen zwaaiend, hetwelk menigeen naar buiten deed komen, iets later kwamen de leerlingen der Openbare School aangestapt en wandelden al zingende naar het feestterrein wat gelegen was aan het Westeinde van het dorp. Hier was alles in orde gemaakt om ver schillende spelletjes uit te voeren. Begonnen werd met vlagplanten voor kleine meisjes. De prijswinsters waren: le prijs Jannie Dalmeyer; 2e pr. Jopie Ger- sonius; 3e pr. Alie Kikkert. Vlagplanten (groote meisjes): le prijs Anneke de Boer; 2e pr. Geertruida Vermeer; 3e pr. Janna Blom. Vlagplanten voor jongens: le prijs S. Hemelrijk; 2e pr. A. Duizendstra; 3e pr. J. Bruin. Vlagloopen (kleine jongens): le prijs J. van Sikkeleras; 2e pr. Gerard Vlas; 3e pr. Dirk Krijnen. Voor groote jongens wedstrijd hardloopen met hindernissen: le prijs J. van der Meer; 2e pr. C. Blom; 3e pr. C. Gomes. Daarna zakloopen voor jongens: le prijs C. Blom; 2e pr. J. Schagen; 3e pr. H. Schagen. Bal op hord voor groote meisjes: le prijs Catrien de Boer; 2e pr. Maartje Sla- man; 3e pr. Janna Blom. Bal op bord voor kleine meisjes: le prijs Arina de Bloois; 2e pr. Tine Bak ker; 3e pr. Rika Bruin. Tonnetjes rollen voor meisjes: le prijs Doumie Blom; 2e pr. Tine van Mal- degem; 3e pr. Annie Bruin. Daarna „Wasch ophangen" voor meisjes: le prijs T. van Maldegem; 2e pr. Douwie Blom; 3e pr. Neeltje Weijdt. En toen de jongens weer een beurt met „turf rapen": le prijs S. Hemelrijk; 2e pr. A. Duizendstra; 3e pr. W. Gersonius. Nog eens turfrapen en nu was de le prijs voor A. Hin; 2e pr. P. Pool; 3e pr. J. van der Sterre. Intusschen waren de versierde fietsen, pop penwagens en autopeds op het terrein aange komen, waar allerliefste stelletjes bjj waren, vooral de poppenwagens en autopeds der klein tjes vielen zeer op. Prijswinnaars hiervan waren: le prijs (versierde fietsen) Neeltje Kaeson; 2e pr. Gerrit Staman. Versierde autopeds: le prijs Agna van der Sterre; 2e pr. Albert Vlas; 3e pr. Willy Hoogerheide. Versierde poppenwagens: le prijs Bertha de Wijn; 2e pr. Tinni Bakker; 3e pr. N. van Maldegem; 4e pr. Meta Zoer. Wat later op den avond kregen ook de oude ren gelegenheid een prijs te winnen met kin derwagenrace en stoelendans. De prijswinsters der kinderwagenrace waren: le prijs T. BlomBruin; 2e pr. G. Hooger heideBakker; 3e pr. T. BroersmaHooger heide. Stelendans: le prijs Tiny van der Slikke; 2e pr. Mevr. Zuidewindvan Bovene; 3e pr. Mevr. Dekker Dekker; 4e pr. H. KrijnenBlom. 31 Augustus werden in de haven van Oude schild aangevoerd: 250 kg gezouten garnalen, 46 kg ongezouten garnalen a 15 cent per kilo. Vrijdagavond heeft in R.K. Kerk te Den Burg de plechtige installatie plaats van eenige Eerw. Zusters van de Allerh. Verlos ser, die te Den Burg haar in trek zullen nemen in de woning naast de R.K. pastorie te Den Burg. Maandag heeft de heer P. B. Riteco, hoofd der O. L. School te Den Hoorn afscheid van z(jn leerlingen genomen, wegens zijn benoe ming als hoofd der R.K. school te Den Burg. De heer Riteco heeft gedurende ruim 13 jaren deze functie vervuld, en was bij de leerlingen en de ouders zeer gezien. Het schoollokaal was voor deze gelegenheid fraai versierd. De scheidende onderwijzer werd toegesproken door den weleerw. heer Ds. Moens. predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Den Hoorn, die zeer waardeerend sprak over het onderwijs van den heer Riteco. De heer A. Commandeur sprak namens de ouder» en de leerlingen en bood als blijk van waar» deering namens leerlingen en oud-leerlinge^ een fraaie leeslamp en een parapluiestandaard aan. Van leerlingen, die de U.L.O.-school be zoeken, en waarvoor de heer Riteco zich nog extra verdienstelijk had gemaakt, ontving de heer R. nog een fraaie schemerlamp ten ge schenke. De heer Riteco dankte voor de hem ge brachte hulde, waarna de kinderen rijkelijk werden getracteerd. De werkzaamheden aan den inlaagdijk ach ter Eierland zijn stopgezet, daar er geen vol doende werkloozen meer zijn, om het werk voort te zetten. De weinige te werk gestelde werkloozen, die overbleven, zijn voorloopig 0p „De Vlijt" voor de gemeente te werk gesteld, Het fraaie weer van gisteren heeft de feeste lijke voering van den verjaardag van H.M. de Koningin, waarvoor men zich dit jaar op ver schillende dorpen van onze gemeente bijzon der had voorbereid, overal uitnemend doen slagen. Te Den Burg werden om acht uur reeds de langslapers gewekt door vroolijke tonen van den torentrans, van welke hoogen post Texelsch Fanfare vaderlandsche liederen ten gehoore bracht. Dit was blijkbaar tevens het sein om aan ons dorp een feestelijk aan zien te geven, want kort daarna waren allq straten van, ons dorp volop in vlaggentooi. De morgenuren ging enverder kalm voorbij, alleen werd, aanvangende 10 uur, op het Sportterrein door twee elftallen van de drie Lagere Scholen te Den Burg een gecostumeer- de voetbalmatch gespeeld, waarbij de jeugd zich niet weinig amuseerde, 's Middags half twee verzamelde zich de schooljeugd opnieuw, doch nu op de Groeneplaats, vandaar trok men in optocht achter Tex. Fanfare door het dorp naar het Sportterrein, waar tal van kinderspelen zouden worden gehouden. De be langstelling voor deze kinderspelen was groot; de prijzen werden .gewonnen als volgt: Jongens le kl. Blokrapen. le pr. Ko. Knol, 2e Piet Eelman, 3e Rauwerda, 4e T. Huisman, 5e Jaap Dekker, 6e K. Komdeur. 2e kl. Jongens Zakloopen. le M. de Vries, 2e Tim. Langeveld, 3e Joop Schot, 4e Henk de Ligt, 5e L. v. Kooten, 6e Kees de Valk. 3e kl. Jongens. Tonruiteren. le W. v. d. Berg, 2e J. Schotanus, 3e W. Bruin, 4e K. du Porto, 5e G. Rijk, 6e J. Bijl. 4e kl. Jongens. Hardloopen met hinder nissen. le W. Zijm, 2e A. de Bliek, 3e Jn. Bakker, 4e Dik Moerbeek, 5e C. Goeinga, 6a C. Zijm. 5e kl. Jongens. Blaasvechten. le Jac. du Portó, 2e Leo Keijser, 3e B. Koorn, 4e Jo da Beurs. 5e Aug. Terpstra. 6e kl. Flesschenloop voor jongens en meisjes, le pr. A. Schotanis en C. Keijser. 7e kl. Jongens. Tonruiteren. le Ant. van Heerwaarden, 2e M. v. Heerwaarden, 3e Aug. Zegel, 4e Kees Witte Mz, 5e Jac. Koorn; 6a J. v. d. Berg. Meisjes, le kl. Blokjesrapen. le Adr. v. d. Ban, 2e Jopie Westdorp, 3e Ali Kikkert, 4e Bartje Boon, 5e Henny Broekman, 5e Jannie Schoenmaker. 2e kl. Lepel met ei. le C. Julens, 2e Trijntje Helsloot, 3e Corrie van Heerwaarden, 4e Tini Trepstra, 5e Martha Witte, 6e Jannie Huis man. 3e kl. Wasch ophangen, le Lies v. d. Ban, 2e Gr. v. d. Vis, 3e Nellie Schraag, 4e S. Alkema, 5e Grada Jas, 6e Linie Eelman. 4e kl. Tonrollen. le Ali Kok, 2e Hannia Knol, 3e Lina Vendel, 4e Nellie Smit, 5e Tiny Schrama, 6e Hanny v. Heerwaarden. 5e kl. Op reis gaan. le Dora v. Heerwaar den, 2e Leentje Komdeur, 3e Liesje v. Heer waarden, 4e Mieke Remmers, 5e Emma Witte. 7e kl. Hindernisfietsen. le R. Post, 2e M. Gielis, 3e H. Terpstra, 4e M. Tjepkema, 5a P. Stoepker, 6e G. Benit De prijzen werden op het Sportveld uitge reikt. Onder buitengewoon grooten toeloop had 's avonds in ons schitterend verlicht Park een volksfeest plaats. Verschillende spelen werden ook daar gehouden, zooals „Strijd om den man", „Strijd om de vrouw", kinder wagenrace, strooplikken, enz. Er heerschte een prettige feeststemming. Ook had men een groot „Rad van Avontuur" laten maken, waarmede mooie geldprijzen konden worden gewonnen en waarmede men zich kostelijk vermaakte. 't Feest te De Koog. Een bijzonder aardig programma had men ditmaal in 't dorp te De Koog, hetgeen wel bleek uit den grooten toeloop van belang stellenden naar dit dorp ondanks het feit, dat men bijna op alle dorpen dezen dag feest vierde. Omdat er ook een zwemdewstrijd op het programma stond (iets geheel nieuws voor Texel), zijn wij dezen wedstrijd eens gaan bijwonen. Van „De Brink" had men een stuk afgeschut, waarin men de Goudvisschen had gedreven, die daar den plas bevolken; 't achterste gedeelte werd ml voor zwem bassin gebruikt, een afstand van pl.m. 50 meter. Deelgenomen werd door 14 heeren en 8 dames. De prijzen werden gewonnen als volgt: Heeren: le pr. Offenbach, 't Y, met 42.1 sec., 2e E. Smit met 45.1 sec., 3e Gr. Bakker met 48.1 sec. Dames (hiervoor werd de afstand iets ver kort): le pr. E. Smit met 26.4 sec., 2e P. Pach 26.6 sec., 3e F. Dekker 33.2 sec. Hoewel de deelname ditmaal aan den zwem wedstrijd niet bijzonder groot is geweest, had de feestcommissie zeer veel succes met dit nummer en daar er vele goede zwemmers thans in onze gemeente zijn, veronderstellen wij, dat een herhaling van een dergelijken wedstrijd een groote attractie zal zijn. In de morgenuren werd op dit dorp een Kinderfeest gehouden. Later in den namiddag nog verschillende volksspelen. Wij geven hier nog de uitslagen van de voornaamste wed strijden. Ringsteken op paard, deelname door dames en heeren. le pr. Piet Eelman, 2e mej. Nel Vermeulen, 3e mej. G. KikkertEelman. Hardrijden paard onder den man: le pr- Mr. Knol met paard van den heer L. Eelman, r-elfr'„r Kuip Cz" 11161 paard van de heeren i!-r' 'tte' St' Donatus, 3e pr. M. C. Lange veld met paard van den heer M. C. Langeveld- Duizenden toeschouwers. Het was reeds over half 10, toen de duizen den toeschouwers de halzen rekten en de licht stoet zich door schijnsel van fakkels en het roffelen der trommen aankondigde. Op het bordes stonden de dames en heeren van het Centraal Oranje Comité en voorts de leden van het gemeentebestuur. Op het balcon burgemeeste Ritmeester, voor wien de hulde bestemd was. Nadat de vaandels zich hadden opgesteld voor den ingang volgden ook hier eenige mar schen. daarna het altijd plechtige Oude Wilhel mus en hierbij de vaandelgroet. De Burgemeester: Het was toen, dat onze burgemeester het woord nam en hoog boven de duizenden uit met luider stemme de Oranjeschare toesprak. Dames en heeren, Oranjeklanten, aldus onze burgemeester, hartelijk dank voor datgene, wat gij heden gedaan hebt. Vooral nu het hier zulk een gedenkwaardigen dag betreft als den ingang van het veertigste regeeringsjaar van onze Koningin. Hopen wij, dat het een jaar wordt, nog meer gezegend dan de voorgaande regeeringsjaren onzer Landsvrouwe. Het volk van Nederland en het Oranjehuis staat' een blij gebeuren te wachten, een gebeuren, dat aan leiding was de viering van dezen dag kalm te doen plaats vinden. Maar hoewel deze viering geldelijk geen schatten gekost heeft, was zij desondanks krachtig en mooi. Nu wachten wjj en hopen op het moment dat het hier op deze zelfde plaats wéér vol zal z(jn: dat er wéér voor het bordes duizen den en duizenden, méér dan nu nog, opgesteld zullen staan en dat er op zal gaan één jube lende kreet voor het behoud van ons Vorsten huis. Onze burgemeester besluit zijn korte rede met het Oranje-comité hulde te betuigen voor zijn werk dat het dezen dag gepresteerd heeft en stelt een 3-voudig leve de Koningin, leve de Prinses, leve de Prins in, dat enthou siast door de zee van menschen overgenomen wordt. Spontaan zet hierna de heer H. C. M. Nypels een 3-maal hoera voor den burge meester in. hetwelk al even geestdriftig langs het plein en de gracht davert. In de haven ligt de Gorch Fock. Een slanke driemaster, met de rijzige mast- kolommen borend in het egaal blauw van deze zomersche dagen. Een schip met een magni fieke lijn, een schip, dat door ieder zeeman met méér dan gewone belangstelling in oogen- schouw genomen wordt. Nieuwediep waardeert zoo'n schip: en met name de ouderen onder ons, zij, die nog her inneringen met zich dragen uit de voorbije tijden van de zeilvaart; toen het nog gewoonte was dat aan de kaaien hier de zeilers uit alle zeevarende landen der aarde lagen. Toen het soms één imposant mastenbosch was, één warreling van want en ra's. Een schoone t(jd,' die niet meer zal terugkeeren. En nu is er weer zoo'n zeilschip onze haven binnengekomen: een schip met een enorme lap zeil, met ra's 'en een boegspriet en mét het schip kwam de romantiek, die er nu een maal om deze schepen heengehuifd is. Gisteravond, toen de zon al lang achter den kim was ondergedoken, als een vuurroode munt die in de gleuf van een bazaltblauwe spaar pot verdween, was het overgroote deel der bemanning stad-in. Méé-feestvieren met de' vroolijke Hollanders in deze marine-plaats, en die in niets de gelijken toonden met het boekenvoorbeeld van ingetogen landlieden en stugge provincialen. Integendeel! Zij die de wacht hielden maakten zich niet druk: die stonden aan de reeling en keken met kennelijk welbehagen naar de Heldersche meiskes, die, extra opgedoft, twee aan twee over den steiger ijsbeerden. Vice-versa vloog zoo af en toe een Witz, onverstaanbaar, doch die desondanks steeds gepareerd werd. Nog later, als de duisternis over de Gorch Fock scheert en het schip als het ware een verschijning gaat worden uit een fantastische wereld, dan zingen de Duitschers. Ze zingen iederen avond en ook hiermede hebben zij de harten van een deel van vrou welijk Nieuwediep weten in te palmen. Het klinkt aardig in den avond: als ze zin gen van „Blau ist das Meer" en „Die See- mannsbraut" en de Engelsche liedjes. Op de kaai neuriede men mee en daar was een groote verbroedering en verzustering......

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6