Moskou beschuldigt Italië Rijkspartijdag te Nemen berg begonnen Engeland en Frankrijk zetten zich schrap DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Diplomatieke breuk tusschen Rusland en Italië? Onze zeemonden zijn onvoldoende bewaakt Schadevergoeding voor de getorpedeerde schepen geëischt Geen „export" van de nazi- leer volgens Göbbels Dienstweigeraars naar eiland Rozenburg Belchife geheel in handen der regeering N.V. WACO - Hoorn UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 De Middellandsche Zee-conferentie in gevaar Hitier arriveert per vliegtuig De wereldpers krijgt een lesje Wat de ontvluchting van den Spanjool leerde Minister Van Boeijen wordt geopereerd De a.s. Middellandsche Zee Conferentie Ook een uitnoodiging aan Nederland? Ned. logger pikt Engelsche vliegers op Dit nummer bevat 8 pagina's WEERBERICHT SPANJE HELDERSCHE COURANT DINSDAG 7 SEPTEMBER 1937 65e JAARG. No. 8098 Naar United Press van oificieele zijde vernomen heeft, heeft Sovjet-Rusland aan Italië een nota gericht, waarin dit land ervan beschuldigd wordt, Sovjet-Russi sche schepen tot zinken te hebben gebracht, en waarin schadeloosstelling alsmede bestraffing van de voor de tor pedeering verantwoordelijke personen wordt geëischt. Gemeld wordt, dat de nota der Sovjet-regeering gister morgen rechtstreeks aan Ciano gezonden is, daar de Rus sische ambassadeur op het oogenblik niet op zijn post aan wezig is. Ciano had onmiddellijk een onderhoud met Mussolini, waarbij besloten werd, de Sovjet-nota van de hand te wij zen. Een dienovereenkomstige nota werd onverwijld aan de Russische ambassade gezonden. De Italiaansche autoriteiten maken er geen geheim van, dat deze ontwikkeling van de Middellandsche Zee-kwestie een deelnemen van Italië aan de voorgestelde Middellandsche zeeconferentie zal kunnen heiemmeren. Een hooggeplaatst ambtenaar verklaarde: „Hoe kunnen wij aan één tafel plaats nemen met den vertegenwoordiger van een land, dat unfaire en onware beschuldi gingen tegen ons uit?" Men acht in Rome de stap van Rusland een uitdaging van het fascisme door het communisme en een doorzichtige poging om de neiging tot internationale samenwer king welke zich gedurende de laatste da gen weer voordoet, opnieuw den kop in te drukken. Het noemen van Italië als de sluip moordenaar der Middellandsche Zee, acht men een beleediging van het edele Ro- meinsche volk. DIPLOMATIEKE BREUK? Hedennacht ontvangen berichten reppen van de mogelijkheid, dat Rome alle diplo matieke betrekkingen met Moskou zal Verbreken. Niet uitgesloten zou het zijn, dat Berlijn zich bij een dergelijke stap van Italië zou aansluiten. Rusland torpedeert de Middelland sche zeeconferentie. De diplomatieke redacteur van het tele- graafagentschap Stefani schrijft: Terwijl Italië op het punt stond zonder voor inge nomenheid het initiatief tot het houden van een Middellandsche Zeeconferentie te bestu- Ideeren, lanceert Moskou een torpedo met het doel ernstig de mogelijkheid van interna tionale besprekingen te compromiteeren. Te genover deze onhandige provocatie bewaart Rome een houding van standvastigheid en Volkomen kalmte, terwijl het de dwaze in sinuaties en groteske eischen verwerpt. De plotselinge manoeuvre van Moskou, welke ten doel heeft verwikkelingen te scheppen buiten de conferentie en nog voor het begin In de slotrede, die minister Göbbels op het Congres van in het buitenland wonende Duitschers heeft gehouden, zeide hij o.a., dat er geen sprake is van „export" van het tiationaal-socialisme naar het buitenland, evenmin als van het uitzenden van cultu- reele attaché's, Tot de Duitsohers, aldus Göbbels, begint thans door te dringen, dat bij alle andere volken reeds lang van- zelfsprak, namelijk dat het vader land alle zonen van zijn volk om- .vat. Daarin schuilt geen verkapt im perialisme, Tot degenen, die wijzen op het onthrek'en Van critiek in Duitschland, zeide de mini ster: het Duitsche volk heeft een en dezelfde meening en wil werk en geen critiek. Critiek heeft het veertien jaar lang meer dan genoeg gehad, daarvoor echter geen brood. De geschiedenis, zoo besloot spr., vraagt biet naar de methoden, waarmede wij zeven millioen menschen weer aan het werk ge holpen hebben. Wij Duitschers helpen ons op onze eigen wijze. Wij benijden geen volk om zijn inwendigen ophouw, mengen ons ook niet in zijn ljinnenlandsche aangelegen heden. Wij wenschen echter, dat de andere kolken ons ook met rust laten. der besprekingen, heeft zonder twijfel haar oorsprong in den verwarden binnenland- schen toestand van Rusland en in noodzake lijkheid buitenlandsche afleidingen in het leven te roepen in de Middellandsche Zee, evenals het die in het Verre Oosten, in het leven heeft geroepen. Er is een slechte re geering, die beslist tegen iedere Europeesche en wereldsamenwerking is. Zooals de geheele beschaafde wereld weet, zetelt die slechte regeering in Moskou. De torpedo op de Mid dellandsche zee-conferentie is een nieuw be wijs van de provoceerende actie, die de inter nationale zetel voor de wanorde in de wereld ontplooit. Engelsch oordeel. Officieele Britsche kringen weigeren com mentaar te leveren op het bericht uit Rome betreffende de Russische nota. Algemeen is men te Londen van meening, dat het be treurd moet worden, dat deze kwestie te berde is gebracht aan den vooravond van de Middellandsche zee-conferentie. Alle kerkklokken hebben gisteravond van half zes tot 6 uur den rijkspartij dag der N.S.D.A.P. ingeluid. Onmiddellijk daarop had in de groote zaal van het raadhuis de ontvangst van den Fuehrer plaats, in tegen woordigheid van de representanten der partij en van de rijks- en staats- autoriteiten. De Fuehrer, die gistermiddag per vliegtuig, komende uit München, te Neurenberg was gearriveerd, heeft zijn intrek genomen in liet hotel „Deutscher Hof". Over de ontvangst in het raadhuis valt nog te melden, dat Oberbürgermeister Lie- bel Hitier in naam der heele bevolking der stad welkom heette ais den redder en leider der Duitsche natie, die ook het oude Neu renberg tot nieuwen glans en roem en tot den hoogsten bloei had gebracht. „De waarheid is de beste advocaat van de journalistiek". Vóór den aanvang van den rijkspartijdag heeft de rijksperschef, dr. Dietrich in het feestelijk versierde Kultuurvereinshaus meer dan 600 persvertegenwoordigers uit binnen- en buitenland ontvangen. Hij zeide in een toespraak onder meer, dat journalistiek fatsoen in alle landen in den arbeid der pers goed te vereenigen is met nationale tucht. „Het is dan ook verre van ons" aldus Dr. Dietrich „den eer lijk werkenden buitenlandschen collega's in Duitschland het recht van critiek te be twisten. Maar wij achten het natuurlijk, dat in het internationale persverkeer de persoonlijke tegenzin niet de grenzen overschrijdt, die ook elders door gasten en gastheeron in het internationale leven geërbiedigd plegen te worden. Wij zijn ons er van bewust, dat de waar heid steeds de beste advocaat van de jour nalistiek is geweest. Marine heeft niet genoeg ma terieel beschikbaar. Ongestoord is het Spaansche koopvaardij schip „Aizkori Mendi" zonder aan de ver- eischte formaliteiten te hebben voldaan de Nieuwe Waterweg afgevaren en op weg naar Spanje gegaan. Dit ernstige feit vestigt onze aandacht op de onvoldoende bewaking van onze zee monden. De Tel. Vergelijkt het gebeurde zelfs met den overval van Urbina op CuraQao en verklaart, dat de regeering er tot eiken prijs voor moeten waken, dat Urbina navolgers en andere adspirant-menschenroovers hier geen kans kunnen krijgen. Ook onze regeering is hiervan ten volle overtuigd. Wei is waar heeft men in het Rotterdamsche geval te doen met een wel zeer uitzonderlijken samenloop van omstan digheden, doch uiteraard mag in dergelijke aangelegenheden geen risico worden geloo- pen. Nu is de moeilijkheid, dat de Kon. Ma rine voor stationneering te Hoek van Hol land en of elders geen bodem beschikbaar heeft. De konvooidienst in de Middel landsche Zee, de toestand in het Verre Oosten en de eischen der de fensie in de West, waar feitelijk reeds 'n tekort is, maken dat de marine geen materieel ter beschikking heeft voor eventueele bewaking van de zeemonden. Ten gevolge van de ver doorgevoerde bezuiniging der laatste 15 jaren zijn er hier te lande aan licht materieel voor bewakings- en patrouillediensten e. d. belangrijk minder marinevaartuigen beschik baar dan b.v. in de jaren 19141918. Wij meenen, zegt de Tel., dat dit aantal teruggeloopen is van 31' tot 12 Meer bewakingsvaartuigen zijn dus drin gend noodig, doch de nieuwe, welke 20 mijl zullen loopen, zijn pas over anderhalf of twee jaar beschikbaar. Op de begrooting- 1938 wordt immers pas de eerste termijn hiervoor aangevraagd. Er wordt, ook aan het in dienst stellen van gewapende trawlers ge dacht om den eersten tijd in het ergste tekort te voorzien. De hiermede gedane proefnemingen zijn immers geslaagd. Te Hoek van Holland zou overigens een batterij veldartillerie, naar in deskundige kringen verondersteld wordt, voorshands afdoende zijn om herhalingen in den trant van de „Aizokri Mendi" te voor komen. Afdoende zal echter slechts zijn een zooveel mogelijk versnelde inhaling van den materieel-achterstand bij onze marine. DR. DIETRICH. Wie den geest van het nationaal-socia- listische Duitschland begrijpen wil, moet den partijdag te Neurenberg bijwonen. N'a- tionaal-socialisme beteekent: de groote ze delijke gedachte van het socialisme voor het volk vruchtbaar maken, het eeuwige sociale verlangen der menschen van de even tragische als misdadige verbinding met het internationale marxisme losmaken, opdat zijn wonderbaarlijke kracht niet tegen maar voor de nationale gemeenschap zal ge bruikt worden. De synthese van nationalisme en socia lisme heeft het individueele denken ont troond en vervangen door het gemeen schapsbesef, dat ons leven geheel nieuwe grondslagen geeft. In het nationaal-socialistische Duitschland is de natuurwet van den arbeid tot levens wet van 't geheele volk geworden: ieder volksgenoot, waar vandaan hij ook komt en wat hij ook is, kan precies zooveel voor zichzelf bereiken, ais hij aan arbeid en capaciteit voor het leven der gemeenschap inbrengt" Naar wij vernemen zal de minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Van Boeijen, die eenige weken geleden in het Diacones- senhuis „Bronovo" te Den Haag werd opge nomen en die dit na enkele dagen observatie weder verliet om een paar weken thuis rust te houden, heden opnieuw naar Bronovo gaan. In 's ministers gezondheidstoestand was namelijk geen verbetering gekomen en thans achtte de geneesheer een operatie on vermijdelijk. Deze zal zeer waarschijnlijk in de loopende week geschieden. Het schijnt mogelijk, aldus Reu ter, dat de conferentie inzake de vei ligheid op de Middellandsche Zee, vertegenwoordigers van Nederland en Noorwegen zal vragen aan de be raadslagingen deel te nemen. De Britsche regeering kent groote beteekenis toe aan deze conferentie, welke Vrijdag te Nyon zal beginnen. Groot-Brittannië en Frankrijk zijn voornemens er een vastberaden hou ding aan te nemen en zullen niet toestaan, dat de taak der conferentie zal worden belemmerd door obstruc- tionisten. Zij zijn, naar Reuter verneemt, overeengekomen op te treden zelfs indien er slechts een meerderheid is en geen unanimiteit te hunnen gun ste. Groot-Brittanië en Frankrijk zijn echter van meening, dat zij zuilen kunnen rekenen op den steun der regeeringen van Yoego- Slavië, Turkije, Griekenland en Egypte. Het zou voor eenige regeering zeer moei lijk zijn zich te verzetten tegen maatregejen, welke bedoeld zijn om de veiligheid op de Middellandsche Zee te vergrooten. De geza menlijke uitnoodiging van Engeland en Frankrijk vermeldt de ondraaglijke situatie, welke geschapen is na de jongste onwettige aanvallen op de scheepvaart in de' Middel landsche Zee. door duikbooten en vliegtuigen welker identiteit niet onthuld is. De bedoeling dezer conferentie zullen zijn: 1. De middelen te onderzoeken om een einde te maken aan den tegenwoordigen toe stand van onveiligheid op de Middelland sche Zee; en 2. De strikte toepassing te verzekeren der regelen van het internationale recht ten aan zien van de zeescheepvaart. Duitschland kan Londen nog niet antwoorden. Reeds thans doet men te Berlijn opmer ken, dat het antwoord der Rijksregeering niet direct aan Londen zal kunnen worden overgebracht, daar alle leidende personen van het Derde Rijk zich op het oogenblik te Neurenberg ophouden. Zoodra de uitnoodiging te Berlijn zou worden ontvangen, zou zij onmiddellijk naar Neurenberg worden doorgegeven. Men wenscht in deze aangelegenheid verder op te merken, dat Duitschland na tuurlijk in nauwe samenwerking met Rome zal handelen. Overigens, aldus zegt men, hebben Duit sche officieele kringen reeds herhaaldelijk hun standpunt uiteengezet nopens de ge beurtenissen in de Middellandsche Zee en een conferentie der mogendheden zou daar om op het oogenblik waarschijnlijk over bodig zijn, indien Groot Brittannië en Frankrijk rekening zouden hebben gehou den met de door Duitschland naar aanlei ding van het incident met de Leipzig ge dane voorstellen. Kranige redding bij stormweer. Bij de reederij V. F. Vrolijk te Scheveningen is bericht ontvangen dat een harer motorloggers, de Sch. 103, schipper L. Taal, Zondag middag, 60 mijl van Scarborough een Engelsch watervliegtuig heeft opgepikt, dat een noodlanding op zee had moeten maken. Aan boord bevonden zich 6 menschen, die door den logger op zee zijn overgenomen. Tengevolge van het stormachtige weer is de tros een keer gebroken, zoodat deze op nieuw moest worden vastgemaakt. De logger heeft het vliegtuig 60 mijl gesleept en in de baai van Scarborough binnengebracht, DE BILT SEINT: Verwachting: In het Noorden meest matige, tijdelijk krach tige Zuidwestelijke wind toenemende bewolking, wei nig of geen regen, in het Zuiden zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in tem peratuur. Fractieleider der S.D.A.P. den minister vragen. stelt De heer Albarda (S.D.A.P.), heeft tot den Minister van Defensie de volgende vragen gericht: 1. Is de minister bereid mede te deelen of het waar is, dat de regeering het voor nemen heeft, dienstweigeraars, wier gewe tensbezwaren zijn erkend volgens de wet van 13 Juli 1923, S. 357, onder te brengen in een kamp op het eiland Rozenburg, hen daar te stellen onder bewaking van militaire politie en hen arbeid te doen verrichten bij de versterking van dijken en bij het gereedma ken van terreinen voor het plaatsen van ge schut? 2. Is de minister van oordeel, dat het in de eerste vraag bedoelde voornemen in dien het bestaat kan worden uitgevoerd, zonder dat een wijziging van de wet van 13 Juli 1923, S. 357, is voorafgegaan, en laat dan die wet, zooals zij thans luidt, naar het oordeel van den Minister toe, den erkenden dienstweigeraars hun vrijheid te ontnemen, wat toch in zulk een kamp het geval zal zijn, en hen te verplichten tot arbeid bij het in gereedheid brengen van standplaatsen voor geschut, welke arbeid toch beschouwd kan worden als te zijn gericht op strijd met de wapenen? 3. Indien de Minister voornemens is een plan, als het in de eerste vraag bedoelde, zonder wetswijziging uit te voeren, zullen dan niet in de ontwerp-rijksbegrooting de daarvoor noodige credieten worden ge vraagd? FRANCO HEEFT SANTANDER AL 90 K.M. ACHTER ZICH. Van het Aragoneesche front wordt gemeld, dat de rechtschen, die nog weestand boden in de kerk van Belchite, zich hebben overgegeven. De rechtschen, die verschanst waren in de comman dopost, hebben zich gistermorgen overgegeven. Belchite is thans ge heel in handen der linksche troe pen. De gevechten aan het front van Asturië zijn ook gisteren den geheelen dag voort gezet, volgens Un. Press. De nationalisti sche troepen hebben Santander thans reeds negentig kilometer achter zich liggen. Volgens het Jongste legerbericht, hebben Franco's troepen de Europa-bergen inge sloten, welker bezetting wel met groote moeilijkheden gepaard zal gaan. De natio nalisten hebben de laatste dagen echter omvangrijke versterkingen gekregen, om een krachtigen aanval voor te bereiden. De Navarreesche brigade slaagde erin, verder in de vijandelijke stellingen bij Santa Margarita binnen te dringen. De regeeringstroepen zouden daar versoheiden honderden dooden verloren hebben. Te Puaillac in Frankrijk is Zondag een Spaansch schip met 5000 uitgewekenen uit Gijon, gisteren een met 4800 aangekomen. Vanaf heden Zomerdienstregeling Onze uitgebreide dienst- en tariefregeling a 5 cent ver- krijgbaar bij de chauffeurs

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1