Nalatige overwegwachter in hooger beroep Verzekeringsmaatschappij SPORTNIEUWS Een donderslag te Parijs Van der Vijver door Pola geslagen Nadeel voor den melange-verbruiker Zijn maat in het water gegooid Roekeloos vlieger Vergeten strijkbout stichtte onheil Nederl. smokkelaars in Duitschland veroordeeld WielAenn&n Arie van Vliet wint van Merkens AulamaiilLime, Herkuleyns naar Zuid-Afrika Gevaarlijk heerschap Mijngasontploffing in Italië Bewogen verloop van Amerikaanschen feestdag De Sovjet-nota aan Rome Niet door Moskou gewaarschuwd met ter harte mooW wordeïl Autobus bijna verongelukt. Verdachte voelt zich beswaard door voorwaardelijke gevange nisstraf. Thans f 50 boete ge- eischt. Het Amsterdamsche Gerechtshof behandel de gisteren in hooger beroep de strafzaak tegen den 47-jarigen rangeerder bij de Ne- derlandsche Spoorwegen A.P.D. te Haar lem, die op 27 Juli verzuimd had de hoo rnen te sluiten van den overweg over den Bloemendaalschen weg te Overveen. Bijna was een vrachtauto door een trein uit Haar lem aangereden. Hij voelde zich bezwaard. De rechtbank te Haarlem, had den man, die op zijn verzoek is overgeplaatst en die thans ander werk verricht, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en tot f 30. boete, subs. 10 dagen hechtenis. De rangeerder was in beroep gekomen, omdat hij zich bezwaard gevoelde door de voorwaardelijke gevangenisstraf. Pres.: Ja, dat wordt wel meer aange voerd. Men zou daardoor zijn zekerheid kwijt raken en al te bang zijn weer een fout te maken. Een agent, die ooggetuige was geweest, vertelde dat de boomen open waren toen de trein passeerde. Even tevoren was een zwa re vrachtauto gepasseerd. De inzittenden waren zoo geschrokken, dat zij den overweg wachter te lijf wilden gaan. Zenuwen. Pres.: Ze hadden dankbaar moeten zijn, dat alles zoo goed is afgeloopen. Getuige: Zenuwen. Voorts vertelde hij nog, dat een achter de vrachtauto rijdende wagen juist op het laatste nippertje kon stoppen. De wagenvoerder van den trein had gemerkt, dat de overweg niet gesloten was. Hij had krachtig ge remd, zoodat de trein op den over weg tot stilstand kwam. Pas toen liet verdachte de boomen neer. De heer G. van Mers, inspecteur van het vervoer bij de Nederlandsche Spoorwegen, was van meening, dat verd. niet voldoen de op de signalen heeft gelet, waardoor hij de vergissing beging, die bijna noodlotti ge gevolgen had gehad. Vlak na elkaar pas seerden drie treinen, waaronder een extra trein. Hij dacht, dat deze laatste eerder zou komen dan de trein uit Haarlem. Pres: Mag hij de boomen niet dicht la ten? De treinen komen zoo vlak achter el kaar. In Bussum moet ik soms 12 minuten wachten. Getuige Ja, maar daar is dikwijls het aantal auto's, dat passeeren wil, veel grooter Dan is het niet mogelijk even de boomen te openen. ledereen. kan wel een fout maken. Voorts verklaarde getuige, dat de over wegwachter door de spoorwegen disciplinair is gestraft met inhouding van een halven dag loon, dat is een middelmatig zware straf. De spoorwegen, aldus get. gaan van de menschelijke gedachte uit, dat ieder wel eens een fout kan maken. De voorwaardelijke gevangenisstraf drukt dezen man zwaar. Hij is een plichtsgetrouw ambtenaar en nu heeft hij kans, dat hij zich steeds zenuwachtig maakt over eventueel te maken fouten. De procureur-generaal zeide in zijn re quisitoir, dat verd. inderdaad niet goed op de signalen heeft gelet, waardoor de vergis sing is ontstaan. Een klein verzuim kan in dit beroep groote gevolgen hebben. Spr. meende echter, dat er termen zijn om de voorwaardelijke gevangenisstraf te doen vervallen en de boete wat hooger te stel len. Spr. requireerde f 50.- boete, subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger Mr. Waslander sloot zich bij het requisitoir aan, doch hij drong aan op het opleggen van een lagere geldboete. Arrest 21 September. DE VERLAGING DER BOTERHEFFINGEN. Alleen de pnre margarine is goed- kooper geworden. Naar aanleiding van de berichten betref fende de wijzigingen in de heffingen op boter, oliën en vetten en margarine en de afschaffing van het menggebod, wordt be richt, dat gedurende de vorige week door de fabrieken nog geen margarine tegen den .verlaagden prijs werd afgeleverd. Door den handel kon dus ook geen mar garine tegen verlaagden prijs worden door geleverd. Pas met ingang van Maandag, 6 September j.1., is dit het geval. En alleen de verbruikers van zuivere mar garine zullen van de prijsverlaging van 1 cent per halfpondspakje kunnen profiteeren omdat de fabrikanten van ongemengde mar garine, die deze nu niet langer met 10 roomboter hoeven te mengen, daardoor 4 cent minder per kilo berekenen. Daartegen over staat een nadeel voor de melange-verbruiker, wiens boter duurder is geworden ten opzichte van de vroeger met 10 roomboter vermengde margarine. Dit komt doordat de regeering teneinde de afzet- verhouding tusschen margarine en boter te doen blijven bestaan, de heffing op marga rine heeft verhoogd. Resumeerend kan dus gezegd worden, dat de prijsverlaging in den handel alleen geldt voor de niet meer met boter gemengde mar garine. Twee Hollanders uit Weert wilden hun vacantie in Duitschland doorbrengen. Zij verschenen per fiets aan het douanekantoor te Kaldenkirchen, waar hun gevraagd werd of zij iets hadden aan te geven. Zij zeiden niets bij zich te hebben, Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat een hunner 'n hankbiljet van 100 mark in een broekspijp had ingenaaid. Beiden moesten wegens overtreding der deviezen- bepalingen verschijnen voor het „Schöffen- gericht" te Krefeld. Daar op hen ook nog thee, chocolade, sigaren enz., werden aange troffen, waren zij ook strafbaar wegens een poging tot ontduiking van aangifte van goederen. Zij werden veroordeeld tot elk een maand gevangenisstraf en een boete van 600 mark of 15 dagen hechtenis. Onvoorzichtig soldaat voor het Mil. Gerechtshof. Vrijspraak gevraagd. Voor het Hoog Militair Gerechtshof stond gisteren in hooger beroep terecht de 19-jari- ge gewoon dienstplichtig soldaat bij de tirailleur-compagnie te Amersfoort H. P. G. M. S. die door den krijgsraad wegens het veroorzaken van dood door schuld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf is veroordeeld. Op 26 Mei van dit jaar was hij in een zwembad te Amersfoort met eenige vrien den aan het stoeien en op een ongelukkig oogenblik duwde hij een van zijn kameraden die bij het diepe bassin stond, in het water. Deze kon echter niet zwemmen en omdat het ongeval te laat werd opgemerkt, ver dronk de jongeman jammerlijk. S. had in zijn vonnis berust, doch de au diteur-militair had hooger beroep aangetee- kend. De advocaat-fiscaal was het evenmin met het vonnis van den krijgsraad eens, doch niet in dien zin, dat hij verzwaring van de straf vorderde. Spr. was van meening, dat beklaagde hier geen grove schuld te wijten is geweest. Het slachtoffer stond in badcostuum bij het die pe gedeelte en deed mee aan een spel, dat allen speelden. Hierdoor nam hij een zeker risico, dat door een noodlottigen samenloop van om standigheden tot zijn dood leidde. Spr. vroeg daarom vrijspraak. De verdediger sloot zich grootendeels bij het requisitoir aan. De z.g. verbrande boeken lagen bij de firmanten thuis. Booze boekhouder verraadde al les. Nasleep van een fabrieksbrand voor den rechter. In Maart 1934, dus thans ruim drie jaar geleden, brak brand uit in het gebouw van de N.V.Stoommeelmolen en Koloniale Wa renhandel voorheen Arie Verduyn te Alphen aan den Rijn. De groote goederenvoorraad en machines van de firma werden nagenoeg ge heel een prooi der vlammen. Bij de schaderegeling met de onderlinge brand-verzekeringsmaatschappij deden zich verscheidene moeilijkheden voor. Allereerst bleken de boeken, waaruit men de waarde van de verbrande voorraden moest taxeeren, eveneens in de vlammen te zijn opgegaan, waarna later, toen de schade eindelijk be paald was, de O.B.M. de verzekeringssom weigerde uit te betalen. In den loop der tijden betaa»:le de O.B.M. aan de N.V. een bedrag van f 40.000.uit en over de rest werd een civiel proces voor de rechtbank te Amsterdam gevoerd. In middels had een bij de molenaars-firma ont slagen boekhouder, die tegen de firmanten een hevigen wrok koesterde, zich tot de on derlinge verzekeringsmaatschappij gewend en hun verscheidene bezwarende feiten voor de leiding der molenaarsfirma-meegedeeld. De boeten zouden n.1. heelemaal niet verbrand zijn, doch zich bij een der firmanten bevinden. In verband hiermee zou de opgave van de waarde der roerende goede ren veel te hoog zijn geweest. Inderdaad werden de boeken hij huiszoeking door de politie bij één der firmanten gevonden, doch deze verklaarde verbaasd, dat hij uit deze boeken niet de waarde van de roerende goederen had kunnen af leiden. De accountant, die voor de rechtercommissaris werd benoemd kon dat echter wél en toen bleek, dat de roerende goederen ongeveer f 10.000 te hoog waren opgegeven. Tegen den 67-jarigen F. M. V., president commissaris en diens zoon.' den 36-jarigen H. V., directeur van de N.V. werd een vervolging wegens oplichting ingesteld en gisteren moesten zij zich voor de Haag- sche rechtbank verantwoorden. De officier van justitie, mr. Cohen Ter- vaert achtte de oplichting bewezen. Vast was komen te staan dat de boeken niet verbrand zijn, hoewel verdachten dit heb ben beweerd en dat zij de waarde van de roerende goederen te hoog helbben opge geven. De O. B. M. is daardoor tot afgifte van de schade-uitkeering bewogen. Wegens' oplichting eischte de officier te gen beiden een gevangenisstraf van vier maanden. De verdedigers betoogden in uitvoerige pleidooien, dat hier .van oplichting geen SPr&e FM. Gemakkelijke zege van wereld kampioen Lohman in den stay ers-wedstrijd. De successen, welke Van der Vijver en Ooms bij de amateurs en Van Vliet bij de professional sprinters te Kopenhagen tijdens de wereldkampioenschappen hebben be haald, hadden een groot aantal toeschouwers naar de Stadionbaan gelokt, waar wel geen revanches der sprintwedstrijden op het pro gramma stonden, doch de wedstrijden met renners als Pola en Merkens interessant ge noeg mocht worden genoemd. Zeker 16.000 toeschouwers vulden op dezen mooien Sep- temberavond de tribunes. Vanzelfsprekend werden Van der Vijver, Ooms en Van Vliet gehuldigd. Van der Vijver bleek zijn vorm van Kopen hagen kwijt te zijn. Geen wonder, want na de wereldkampioenschappen is de Roosen daler wel overal gehuldigd, doch in ver band met zijn verwondingen had hij niet meer gereden. De Italiaan Pola was in uit stekenden vorm, doch ook nu reed hij niet al te regelmatig. Herhaaldelijk week hij van zijn lijn af in de diverse ritten, niet veel, maar toch zoodanig, dat hij zijn tegenstan der hinderde. Niettemin was Pola beslist sneller en in zijn rit tegen Van der Vijver toonde hij dat duidelijk aan. Hij won met een halve lengte. Ook zijn ritten tegen Ooms en Kropman won Pola zooals hij wilde. Bij de profs liet van Vliet het op een beslissingsrit aankomen. De eerste rit won hij gemakkelijk, in den tweeden rit ging hij in den laatste bocht omhoog, gaf Merkens ARIE VAN VLIET. gelegenheid binnen door te komen, die fel doorspurtte, zoodat van Vliet op het laatste rechte eind geen gelegenheid meer kreeg hem te passeeren. In den derden rit won van Vliet van kop af, zonder dat Merkens zelfs de kans kreeg zijn wiel te houden. Een tandemwedstrijd voor amateurs over 1 K.M. (2 ronden) werd gewonnen door het bekende koppel Zwartepoorte—Roes, 4 punten voor Favejee—van der Voort, 5 punten. DE REVANCHE ACHTER GROOTE MOTOREN. Aan de revanche der stayerswedstrijd'en van Kopenhagen namen deel Lohman, fer- reau, Sciliön, Severgnini, Snoek, Piet van Kempen en de Graaf. De revanche ging over 100 K.M. in één rit. Reeds spoedig had Lohiman den kop genomen en nestelde Terreau zich op de tweede plaats. Snoek, Severgnini en Piet van Kempen voerden een voortdurenden strijd met elkaar en met Terreau om de 2e en 3e plaats, terwijl Schön na 60 K.M. uit den Strijd geraakte,, omdat de motor van zijn gangmaker niet in orde was. Ook de Graaf had pech en viel spoedig enkele ronden terug. Snel werd er niet gereden en de 50 K.M. gin gen op in 42 min. 10.8 sec. Lobman had het op den kop zeer gemakkelijk en werd geen enkele maal ernstig bedreigd. In de laatste ronden ontstond er nog een vinnig gevecht qjji de derde plaats, dat in het voordeel van den Italiaan werd beslist. De uitslag was: 1. Lohman, tijd 1' uur 23 min. 24.6 sec.; 2. Terreau op 60 meter; 3. Severgnini op 80 meter; 4. Schön op 100 meter, 5. Snoek op 180 meter, 6. Piet van Kempen op 250 meter. De Graaf opgege ven. Drie races in December en Ja nuari. Naar wij .vernemen zal de Ne derlandsche coureur Hans Herku leyns binnenkort naar Zuid-Afrika vertrekken, waar hij met zijn 750 c.c. M.G. zal deelnemen aan een drietal races. Op 16 December start Herkuleyns In de Rand Grand Prix en op 1 Januari komt hij uit in den jaarlijkschen wedstrijd te East London. Ten slotte neemt Herkuleyns deel aan de Grosvenor Grand Prix, welke op 15 Januari te Kaapstad verreden wordt Alle drie races zijn met handicap, zoodat een werkelijke goede coureur, al rijdt hij met een wagen van kleineren cylinderin- houd, toch in de gelegenheid is in de prij zen te vallen. Ook Herzberger, de Rotterdamsche cou reur, heeft een aanbieding voor deze wed strijden gekregen, doch zeer waarschijnlijk zal hij deze uitnoodiging niet aanvaarden. Uit de boeken is de waarde der roerende goederen nooit precies te bepalen. Uit ver klaringen van getuigen a décharge is n.1. komen vast te staan, dat in het voorjaar 1934 de pakhuigen van de firma voller dan ooit waren, doch de waarde daarvan werd in de boeken gedrukt in verband met de be lasting. Dit wordt door iederen zakenman gedaan. Pleiters concludeerden derhalve tot vrij spraak. Vonnis 21 September. De 23-jarige reserve-sergeant leerling-vlie ger bij de luchtvaart-afdeeling te Soester- berg A. van U., had op 24 Juni van dit jaar met zijn vliegtuig boven Aalsmeer een vrij gevaarlijke manoeuvre gemaakt. Hij had een voor hem vliegende machine ge passeerd door daar onderdoor te duiken en alleen door snel optrekken had de be stuurder van dat vliegtuig een botsing kunnen voorkomen. De krijgsraad had den onvoorzichtigen vlieger veroordeeld tot f 50.boete subs. 10 dagen hechtenis, doch de auditeur-mili tair, die nog onvoorwaardelijk de ontzegging van het recht om vliegtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden had gevor derd, teekende hooger beroep aan. Voor het Hoog Militair Gerechtshof ver klaard de vlieger, dat hij de manoeuvre uit enthousiasme had verricht, bij wijze van spiegelgevecht. Geenszins heeft hij de bedoeling gehad een ander in gevaar te brengen. De advocaat-fiscaal mr. A. Rombach meende, dat het intrekken van het vliegbe wijs niet als bijkomende straf behoefde te worden opgelegd. Beklaagde is een bekwaam vlieger en het zou niet in het belang van de Nederlandsche vliegerij zijn, hem zijn vlieg bewijs te ontnemen. Spr. vorderde daarom bevestiging van het vonnis van den krijgs raad, waarbij alleen een geldboete was op gelegd. Het Hof zal nader uitspraak doen. Amsterdamsch kledingmaga zijn uitgebrand. Snel werk van de brandweer. Gisteravond tegen half elf zagen voorbijgangers rook opstijgen uit de bovenverdieping van het per ceel Kalverstraat 110, waarin geves tigd is een filiaal van het kleeding- magazijn Hollenkamp. De brandweer was spoedig ter plaatse en forceerde den toegang door den ruit van de winkeldeur in te drukken, terwijl men via den mechanischen ladder door een venster de derde verdieping binnendrong, waaruit de meeste rook opsteeg. Weldra bleek ech ter, dat de brand woedde in het achterge deelte van de tweede étage, waarin de kleermakerij gevestigd is. Met twee stra len, een via den ingang door het beneden huis en een door het raam van de tweede verdieping, werd water gegeven en weldra slaagde men er in het vuur, dat eenige rekken met kleeren had aangetast, meester te worden. Door het smeulen van den brand in de kleeren ontwikkelde zich eohter zoo veel rook, dat drie brandwachts voorzien van het zuurstofrookmasker, de verdere blussrhing verrichtten. Te ruim elf uur was men hierin geslaagd doch het opruimingswerk, om te voorko men, dat het in den stapel kleeren op nieuw zou gaan smeulen, duurde nog bij na tot middernacht. De oorzaak van den brand bleek gemak kelijk op te sporen. Men had in de kleer makerij een electrische strijkbout onder stroom laten staan en de heete bout was door den houten tafel heengebrand en op den vloer terecht gekomen, waar lappen goed lagen. Onder leiding van brandmeester Ilaarsma van de hoofdwacht Prinsengracht bluschte men den brand met zoo weinig water, dat zelfs de eerste verdieping geen waterscha de opliep. Brand in een manufacturen zaak. Twee uur tevoren, om half negen, was als gevolg van kortsluiting brand ontstaan in de étalage van een manufacturenhan- del in de Kinkerstraat. De vlammen von den in den winkel gretig voedsel in de daar aanwezige cocosmatten, vloerkleeden en ander brandbaar materiaal, zoodat de eta lage in korten tijd in vollen gloed stond. De brandweer wist het vuur evenwel spoe dig te bedwingen. Dreigt de politie neer te zullen schieten. In een buitengewoon politieblad vestigt de officier van justitie bij de Rechtbank te Roermond de aandacht op den reeds vroeger gesignaleerden Dieudonn Burhenne, geboren te Venlo 21 December 1896. Deze persoon ver blijft vermomd in Midden- en Noord-Limburg draagt donkeren bril en is thans zonder kne vel, in 't bezit van een nieuw rijwiel (vrij wel zeker ontvreemd) en veelal in gezel schap van een zwerver. Hij slaapt in de bosschen, steenovens e.d. draagt een revol ver met 6 patronen los in zijn zak en heeft zich tegen meerdere personen uitgelaten, de politie, die hem wil aanhouden, neer te zul len schieten. Negen dooden, Gistermorgen zijn tengevolge van een mijngasontploffing in een schacht van de steenkoolmijn Arsa bij Pola in Italië, negentien arbeiders bedolven. Negen hunner zijn, on danks de onmiddellijk in het werk gestelde reddingspogingen, omgeko men tengevolge van bekomen brand wonden of door verstikking. De ont ploffing deed zich voor na de exploi- sie van een electrisch ontstoken mijn. Ruim 500 dooden tengevolge van ongelukken. Scherpe redevoe ringen van president en vakver- eenigingsleiders. Op Labor (Arbeids) Day zijn in de Ver- eenigde Staten bij verkeersongevallen en tengevolge van ongelukken op het water 507 personen om het leven gekomen. Ter gelegenheid van deze dag werden lal van redevoeringen uitgesproken. In een tot de nationale federatie van ambtenaren gerichte boodschap heeft pre sident Roosevelt met name verklaard, dat de aanvaarding van de tactiek van stakingen door de ambtenaar ,niet onder oogen zou worden gezien en niet zou worden geduld." Te Pittsburgh heeft John Lewis ver klaard, dat de arbeiders wereld een nieu wen kruistocht voor de organisatie moet ondernemen. Lewis richtte een waarschu wing tot de „staalmagnaten", die weldra zullen moeten ophouden met hun wetsver krachtingen. William Green daarentegen heeft de vak- vereeniging van Lewis er van beschuldigd de eenheid onder de arbeiders te hebben willen verbreken door stakingen uit te lokken, welke den weg naar dictatuur en fascisme zouden kunnen voorbereiden. In Fransche diplomatieke kringen verheelt men niet, dat de Russische nota aan Italië te Parijs veel sen satie en verwondering gewekt heeft. Men legt er den nadruk op, dat de Russische stap werd gedaan juist op den dag, waarop Engeland en Frankrijk de uitnoodigingen voor de Middellandsche Zeeconferentde in zee zonden. Parijs was niet door Moskou ge waarschuwd. Toen Delbos den Russischen zaakgelas tigde heeft- ontvangen, heeft deze geen enke le toespeling gemaakt op de démarche, die eenige uren tevoren door zijn collega te Rome gedaan was. Ook de Fransche zaakgelastigde te Mos kou is niet op de hoogte gesteld, toen hij de uitnoodiging voor de conferentie kwam overhandigen. De Fransche zaakgelastigde te Rome, Blondel, heeft Parijs van de zaak in kennis moeten stellen: Hij was ingelicht door minister Ciano, toen hij de uitnoodi ging aan Italië overhandigde. Intusschen is men van meening, dat het nog te vroeg is om de strekking en de ge volgen van den Russischen stap te kun nen peilen. Wij vestigen hier de aandacht op het I-ransch-Russische verdrag. (Red.) Bij zijn opderhoud met Blondel heeft CI- a^°..1.ften.doorschemeren, dat de nota een pijnlijke situatie had geschapen, die wellicht nvioed zou kunnen uitoefenen op de hou- aing der Italiaansche regeering ten aanzien nfii U1(noodiging doch de minister heeft ri™ KezeKd>dat ecn weigering zou kunnen doen venvachten. Rusland zal zijn zonen ter zee weten te beschermen. aannT^n-COIum?.ntaar °P de Russische nota aan ItaIle schrijft de Prawda o.m. „De Sow- iir ss j9- ze.elieden en de schepen der ln buitenlandsche wateren af,e,n' Zlj,n niet onbeschermd. Het groote zeeën -/on 'l' idat ziin zonen over de te^en ,i!,' ?-al hen weten te beschermen 'inndieten, die iedere maat uit het Srï t.Vl°un' l6der Russisch schip, bev1min SC, 'TTt', waar zij zich ook mnébt abeschermd door de geheele macht der URSS Laten de fascistische pi- sfsrhp en) denkcn> d*t rte Vlag der Rus- iedere e™n onschendbaar is als dUIv SowjCtgTondgebied. srlimi'," J o knnR«n le Moskou he- sterfhte .l Sov'J>t nota aan Italië niet wan re, i -een pro,est> doch tevens als een naar Tln* en aIs de eerste schrede waarJa 6 aC,ie' voor het ceval deze

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 4