WEK DE GAL IN UW LEVER OP yi^emla Muziekschool De Toonkunst 27 nieuwe Zee-officieren beëedigd Woensdag 8 September 1937 Tweede Blad Plechtigheid die nooit haar bekoring verliest Hoogc onderscheiding voor den off. v. Adm. 3e kL E. WH. v* Renesse Een rolschaatser die de verkeers regelen niet kende Het boterde niet erg Een wilde jacht In Memoriam Esther de Boer - van Rijk De eerste vrachtdienst in de lucht Ernstige val De ontvangst van het Engelsche Muziekcorps Dansinstituut» Mouton' Nutsspaarbank tc Den Helder Ondank is 's werelds loon HERMAN NYPELS' Burgerlijke Stand van Den Helder inschrijving NIEUWE LEERLINGEN: STATIONSSTRAAT 5, Telefoon 498. Piano-, Viool-, Orgelonderwijs. Solozang, Koorzang. Declamatie, Spraakkunst. Theorie, Harmonie, Rhythmische-Dalcroze-beweging, Opleiding voor de Conservatoria. diploma's K.N.T.V. iPiadljnieiujuJ> Gistermiddag heeft op het Sportter rein aan het Ankerpark de beëediging plaats gevonden van 27 nieuw benoemde officieren, een plechtigheid, waarvoor zeer groote belangstelling bleek te be staan. Reeds geruimen tijd vóór het vastge stelde tijdstip, 2 uur, hadden zich velen naar het veld begeven, en zich aldaar opgesteld. Het weer was uitstekend, hoe wel wij gaarne gezien hadden, dat het militaire schouwspel was opgefleurd door wat zon. Evenwel, ook thans heeft men weer genoten van de opvallend goed mar- cheerende troepen, van den aanblik, welke het officierencorps in groot tenue bood en niet te vergeten van de muziek van de Koninklijke Marine Kapel met tamboers en pijpers, welke het geheel een festelijk cachet gaf. Onder de vele aanwezigen zagen wij, be halve de hoofd- en subalterne officieren, en de belangstellenden uit de burgerij, ook de garnizoens-commandant overste J. H. C. Bentz van den Berg. Voorts burgemeester Ritmees ter, eenige geestelijken en de ouders en fami lieleden der te beëedigen officieren. Op het veld stond de compagnie-adelborstenmet vaandel, aangetreden, onder commando van den kapitein der mariniers W. A. J. Roelofsen, voorts het korps officieren en de 2e, 3e en 4e compagnie. Als bataljonscommandant fun geerde de kapitein-luitenant ter zee H. Pitlo. Inspectie. Precies 2 uur arriveert vice-admiraal T. L. Kruys, begeleid door zijn Staf. De eerste maten van het Wien Neêrlands Bloed klin ken op, een roffel der tamboers volgt en dan wordt door commandant en staf de vaan- delgroet gebracht. Het bataljon wordt gereed gemaakt voor inspectie en als deze heeft plaatsgehad volgt voorlezing door den vice-admiraal van het Koninklijk Besluit, waarbij 27 nieuwe offi cieren zijn benoemd. Dan vindt de eigenlijke plchtigheid plaats: de plechtigheid die men reeds zoo dikwijls heeft medegemaakt, doch die niets van haar waardigheid heeft inge boet. Vele malen wordt hij dezen middag herhaald, de eed: „Ik zweer trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten, onderwerping aan de krijgstucht; zoo waarlijk helpe mij God Almachtig." Toespraak van den vice-admiraal. Het is vervolgens de vice-admiraal, die zich als volgt tot de zoo juist beëedigde officieren wendt. Het is mij een voorrecht de eerste te mogen zijn U bij de intrede in het officierskorps wel kom te mogen heeten. U opleiding in thans voitooid doch met den eed ving niet alleen Uw loopbaan in de marine aan, doch tevens alle verplichtingen, die des Officiers zijn. Verplichtingen, welke gij ten allen tijde en met Uw geheele persoon, zoo noodig met op offering van al wat U lief is, zult hebben na te komen. Weliswaar zijn de woorden van Uw eed slechts weinig in getale, doch de strek king ervan is een wijde: en dan denken wij met name aan het „Trouw aan de Koningin". Trouw aan Haar, die reeds zoolang voor ons geweest is een voor beeld van toewijding en plichtsbesef. Dat gij ook voor Haar een steunpilaar moge zijn, die van geen wijken wet. Voorts spreekt de vice-admiraal de hoop uit dat men zal pogen door samenwerking en aaneenscharing het geheele volk on der Oranje te brengen, het Huis dat steeds zulk een groote kracht ontplooid heeft. Voorts hebt gij gezworen onderwerping aan de krijgstucht, en ook dit onderdeel van den eed is een zeer belangrijk. Er wordt geëischt een stipte gehoorzaamheid van den mindere tot den meerdere, doch men zorge er voor, dat het gezag van den meerdere niet alleen krachtig is, doch tevens rechtvaardig. Profi teert echter van de ervaring Uwer oudere collega's, zorgt dat ge het vertrouwen van Uw minderen verwerft, want beide kunt ge niet missen. Op het Instituut hebt ge een dosis kennis vergaard, welke U de technische moeilijk heden het hoofd zal doen bieden, maar voor het voldoen aan Uw ambt is meer noodig dan kennis alleen: karakter. Spr. hoopt, dat de carrière aan de verwach tingen zal beantwoorden, doch wijst er tevens op, dat vele moeilijkhden het pad der jonge officieren zullen kruisen. Evenwel, zij zullen Uw karakter rijpen indien ge beseft, dat deze moeilijkheden er zijn om overwonnen te worden en dat ze zullen leiden tot het dragen der verantwoordelijkhid met zelfvertrouwen. Hij besluit dit gedeelte van de rede met er op te wijzen, dat men zeker zal slagen in dien men zich in moeilijke omstandigheden den eed zal voorhouden. Tot de ouders en verzorgers: Zich wendende tot de aanwezige ouders en verzorgers, betuigt de vice-admiraal dezen zijn gelukwenschen. De opvoeding is thans beëindigd, de moeiten en zorgen zijn met een schoon einde bekroond. Spr. wijst erop, dat zij echter nog dikwijls steun noodig zullen hebben en verwacht, dat deze hen door de ouders niet onthouden zal worden. Tevens hoopt hij, dat men nimmer spijt zal hebben zijn kind aan de Nederland- sche Marine te hebben afgestaan. De vice-admiraal besluit zijn rede met het doen aanheffen van een 3-voudig hoezee voor Vaderland en Vorstenhuis. Onderscheiding. Als hierna het Wilhelmus gespeld is, verzoekt d> vice-admiraal den zoo juist beëedigden officier van administratie E. W. H. van Renesse voor te treden en deelt mede, dat het Zijne Excellentie, den Minister van Defensie, behaagd heeft hem als buitengewone belooning voor betoonde bijzondere eigenschappen, uit te reiken een gouden horloge, en complimen teert hem met de eervole onderscheiding. De plechtigheid wordt dan besloten met het défilé en een korten marsch door de stad. Wij laten hieronder nog volgen de namen der beëedigde officieren: Luitenants tet zee 3e klasse. E. W. H. Nieuwenhuijsen; R. J. Hordijk; W. L. van Leeuwen; L. W. C. Gerlach; J. Suermondt; L. J. van Hasselt; G. A. M. Sa- raber; H. G. Jurriaans; J. C. A. Siliacus; r. H. Larive; I. J. van den Bosch; J. G. van Couten Piccardt Wieringa; A. G. van der Land; L. Meijer Cluwen. Officieren van den M.S.D. der 3e klasse. J. W. A. Langenberg; J. J. van Dodeweerfd; D. H. Pluim Mentz; A. M. Idema; L. C. Riet dijk; H. M. Karsen; J. R. Schenck de Jong; W. F. Blom; W. M. van Moppes; R. A. Dekker. Officieren van administratie der 3e klasse. E. W. H. van Renesse; B. J. Asbeek Brusse; P. Nooteboom. Gebroken arm het resultaat. Gistermiddag was de jeugdige Rienus M. op de Binnenhaven bezig zich te vermaken met de schoone rolschaatsen-sport, toen het hem op een gegeven moment inviel, dat het nog veel schooner zou zijn als hij zich door een wagen liet voorttrekken. Aldu^ geschiedde, doch tegelijkertijd begon het noodlot, of hoe men zooiets noemen mag, een woordje mee te spreken: toen Rinus namelijk het vehikel los wilde laten en de straat oversteken, werd hij gegrepen door een juist passeerenden auto, die hem aanreed en in vrij ernstige mate verwondde. Door den bestuurder werd onze rolschaat ser naar het Hospitaal getransporteerd, al waar bleek, dat zijn arm gebroken was. Gisterenmiddag had een hevige twist plaats tusschen een juffrouw en een jongen van een jaar of achttien. Het jongmensch voelde zich tenslotte door de venijnige tong der schoone dusdanig in zijn wiek geschoten, dat hij een klacht van beleediging indiende. Een bestuurder van een motorrijwiel, die geen brandend achterlicht had, werd gisteren avond door de motorbrigade gesommeerd halt te houden. In plaats daarvan gaf de man echter vol gas. Tegen onze geroutineerde mo torbrigade bleek hij echter niet op te kunnen en na een wilde jacht over Weststraat, Ka- naalweg, enz. gaf hij het tenslotte maar op. Het bleek toen, dat de man ook geen papieren had. Het ritje zal hem dan ook wel behoorlijk opbreken, 's Middags had een dergelijke jacht plaats gevonden met een motorrijder, die van de Doggersvaart kwam. Bn U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor zaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter s Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. Het winnen van de natuuc-zijde. Men ziet op de afbeelding cocons, door de zijderups vervaardigd. Einde dezer manad zou z\j in Den Helder haar afscheidsvoorstelling geven. Esther de Boer—van Rijk is heengegaan. En het heeft ons getroffen, want wij Hel- derschen hebben zeer vele en zuivere herin neringen aan deze kleine vrouw, met haar wilde, grijze haren, haar klein gespierd lichaam en haar schoone gave. Haar gave... ja, om te brengen datgene waar sedert vele jaren het Nederlandsche volk naar zoekt: vertolkers der realiteit, ver tolkers van datgene, wat diep in ons allen leeft, wat zoo weinigen gegeven is uit te beelden. Esther de Boervan Rijk wist het uit te beelden en... hoe: het is voldoende hier in herinnering te roepen haar onvergetelijke creaties van juffrouw Van der Kooy in „Tro- penadel", van juffrouw Dorney in „De Me dailles van de Oude Vrouw" en voorts als Annemie in „De Meid". Het eerste en laatste stuk ligt nog frisch in ons geheugen, zóó frisch, dat wij het niet meer zuilen vergeten. 4 October van het vorige jaar trad zij op in „Casino", maar voordat het roode Wagner- doek openruischte vernam een volle zaal, dat daar bij Schoorldam een ongeval had plaats gevonden. Enkelen van het gezelschap waren, zij het licht, gewond, en velen waren geschrokken. Maar zij speelden dien avond en zij speelden zóó, dat dit critische Heldersche publiek meer malen ovaties bracht, welke in hoofdzaak voor deze wondere oude dame met de zilveren haren golden. En nunu is zij dood. Het is haar gege ven lange jaren op de Nederlandsche planken haar Kunst te geven, en het was het leven van succes, zij het dan in artistiek opzicht. Er waren plannen, dat zij met haar gezel schap 30 September in „Casino" zou optreden. Een afscheidsvoorstelling met een van haar beste repertoire-stukken „Op Hoop van Zegen". De voorbereidingen tot deze afscheids voorstelling waren reeds in vergevorderd sta dium maar men zal de bejaarde actrice niet zien. Zij stief op de planken, die haar zoo zeer lief waren. Wij buigen ons voor de Macht, die dit werk zame leven een halt toeroept, doch betreuren het, dat een zoo groot actrice uit de rijen der Nederlandsche dramatische kunst moest ver dwijnen. Want haar plaats zal een open plaats blijven. De International Air Freight Ltd., zijnde de eerste onderneming in Europa, welke zidh uitsluitend toelegt op luchtvrachtvervoer in den ruimsten zin des woords, zal binnenkort een 2 X daagsche dienst tusschen Amster dam en Londen, vice versa, openen. De I.A.F. heeft de beschikking over een eigen luchtvloot van Curtiss-Whright bi-plane machines, uitgerust met 2 Whrigt-Cyclone motoren, elk van 680 pk. De vliegtuigen kunnen ook op één motor vliegen, zoodat een grootere veiligheid gewaarborgd is. Verstel bare propellers zijn aangebracht, eveneens een intrekbaar landingsgestel. De spanwijdte der vleugels is 25 meter. De maximum-snelheid is 270 km per uur. Daar de vliegtuigen geen passagiers ver voeren en speciaal zijn ingericht voor het ver voer van vrachtgoederen, is het mogelijk vrachtgoed van groote afmetingen en zwaar gewicht te vervoeren. De afmetingen der laadruimte zijn: 6.60 X 1-98 X 3-90 meter, zoodat de kubieke inhoud ca. 22 m3 bedraagt, terwijl het laadvermogen ruim 2000 kg is. Een bejaarde dame, wonende op de Spoor- gracht, die gisterenavond op de Binnenhaven liep, schrok op een gegeven oogenblik zoo van een voorbijrijdenden auto, dat zij achterover op het trottoir vief. Zij bekwam een gapende wond aan haar achterhoofd. Een verpleegster, gassisteerd door een agent van politie, heeft de dame verbonden, waarna Dr. Vroom ge waarschuwd werd. Deze heeft, na de wond te hebben onderzocht, de vrouw naar haar woning laten vervoeren. Ut tfóleji don, de. faAle, \zifyjyeA, Tij, uutJull nametife naait teAu^eituuAd Het Engelsche muziekkorps, dat Vrij dag a.s. onze stad komt bezoeken, zal des middags om vijf uur voor het Militair Te huis, Spoorstraat, arriveeren, waar het comité van ontvangst, aan het hoofd waarvan onze burgemeester staat, ter be groeting, aanwezig zal zijn. Na afloop van de begroeting zal het korps, dat uit vijftig leden bestaat, door de plaatse lijke afdeeling van het Leger des Heils, een lunch worden aangeboden. Verschillende plaat selijke banketbakkers offerden hier een gave voor. Na Elfloop hiervan zal gemarcheerd worden naar de muziektent in de Prins Hen driklaan, waar het „Stedelijk Muziekcorps" het Engelsche Volkslied zal spelen, dat door het Engelsche korps, met het Holland- sche Volkslied zal worden beantwoord. Het korps zal daarna een korte openlucht uitvoe ring geven van pl.m. 20 minuten, waarna langs Spoorstraat, Koningstraat, Kanaalweg en Weststraat, naar de Ned. Herv. Kerk, al daar, worden gemarcheerd, waar de uitvoe ring om 8 uur zal worden gegeven. Het programma voor Vrijdagavond bevat in hoofdzaak de vertolking van geestelijke liede ren. De muziek van het korps zal afgewisseld worden door verschillende soli, niet alleen muzikale, doch ook vocale, zoodat de avond wel zeer gevarieerd zal zijn. Het groote korps behoort tot een van de beste Engelsche korp sen. De toegangskaarten zijn, zooals in de ad vertentie is bekend gemaakt, aan de Leger- zaal en bij de Legersoldaten verkrijgbaar. BUURTCOMITÊ „BOTHASTRAAT". Gisterenavond werd opgericht een buurt- vereeniging „Bothastraat", ten doel hebbende om bij Nationale Feestdagen daaraan een meer feestelijk karakter te geven. Het secre tariaat is gevestigd Bothastraat 41. Bovengenoemd Instituut geeft a.s. Zaterdag zijn jaarlijksch openingsbal in Casino. Naiast diverse attracties staat o.a. op het programma een dansconcours. Het puntental telt over den geheelen avond. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertenties in dit blad. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbEink te Den Helder, Polderweg 1, over de maand Augustus 1937. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand Augustus ingelegd 228.531.67 en terugbetaald 204.539.40, derhalve meer in gelegd dan terugbetalad 23.992.27. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 3.063.577.46. In de maand Augustus werden 96 nieuwe spaarbankboekjes uitgereikt, het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot 10.815. Onder deze nieuw uitgereikte boekjes zijn begrepen 16 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eer sten inleg van 1. De lediging der spaarbusjes in den loop der maand leverde een bedrag van 3.000.36 aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes be draagt thans ruim 2200. Vxtiïduw-ervbpxHil Postd,ver, „Hollands Noordpunt" Door bovengenoemde vereeniging werd j.1. Zondag een concours gehouden vanaf Vil voorde (België), afstand 227 km. In concours waren 81 vogels. De vogels werden om 9 uur in vrijheid gesteld met mooi weer en O.Z.O. wind. Voor het eerst sinds langen tijd konden wij een normaal verloopend concours Ver wachten, wat wel bewaarheid werd. De eer ste vogel bereikte op 12 u. 12 m. 1 s. zijn hok, met een snelheid van 184 meter per minuut. De laatste prijsvliegende duif be reikte nog een snelheid van 1099 meter per minuut. De prijzen werden .verdiend als volgt: H. J. Rietveld le, 4e, 10e, 11», 13e prijs met 55.08 pnt.; A. Felkers 2e, 16e prijs met 32.52 pnt.; F. Scholten 3e, 7e, 15e prijs met 43.80 pnt.; J. Riemers 5e, 6e, 8e, 17e prijs met 49.44 pnt.; R. F. Mulder 9e, 12e prijs met 24.47 pnt.; P. van 't Hert 14e prijs met 8.49 pnt.; J. v. Stejjn 1.44 pnt. Zondag a.s. concours vanaf >Teufvilles, afstand 2J3 km, v-*hina heeft, men weet het, niet veel waar deering voor de wijze waarop Japan het zijn „vriendschap" betuigt. Toch doet Japan alle mogelijke moeite om de wereld er van te overtuigen, dat het 't beste met China voor heeft. De Japansche keizer en zijn ministers hebben geen gelegenheid laten voorbijgaan om de goede bedoelingen, die zij met China voor hebben, naar voren te brengen. „China heeft de ware bedoelingen van Japan niet be grepen", zoo hebben zij Zaterdag bij de opening van den Landdag gezegd. En nu is Japan bezorgd, dat het verzet van China den vrede in het Oosten, ja, den wereldvrede in gevaar brengt. Om dit te voorkomen, heeft het zich de ernstige taak gesteld, het Chi- neesche leger een doodelijken slag toe te brengen. Wat een liefde voor den wereld vrede! Men kan zich levendig indenken in de ver bittering te Tokio over de ondankbare en smadelijke miskenning door de Chineesche regeering te Nanking, van Japan's goede be doelingen, schreef het Hbl. dezer dagen cynisch. Het is het lot van dergelijke bedoelin gen, dat zij worden miskend. Zoo hebben im mers ook destijds de Abessiniërs de goede be doeling van de Italianen miskend, met het gevolg, dat dezen wel precies hetzelfde moes ten doen, als waarmede de Japanners thans bezig zijn en de Abessiniërs gedwongen tot inzicht zijn gekomen, dat de Italianen tot hun bestwil hebben gehandeld. Het perspectief van den Chineesch-Japan- schen oorlog is nog volkomen ondoorzichtig. Niemand is bij machte te voorzien, hoe hij zal verloopen en tot welke internationale compli caties hij nog zal kunnen leiden. Duidelijk is, dat de Japanners alles op alles zetten om hem te winnen; hun prestige van groote mogend heid is er mede gemoeid; ook hun prestige van mogendheid, die de leiding heeft, althans pretendeert te hebben, van de politiek in het Verre Oosten. Maar even duidelijk is, dat China zijn uiterste krachten zal inspannen om Japan te dwingen tot capituleeren. China kan voor het oogenblik rekenen op hulp van het buitenland. Het heeft achterwege gelaten een beroep op den Volkenbond te doen, die zijn zwakte al eerder getoond heeft. Het heeft slechts zijn positie uiteengezet in een memorandum aan de belanghebbende groote mogendheden. Groot-Brittannië noch de Vereenigde Staten hebben ook maar in eenig opzicht blijk gegeven, dat zij bereid of van plan zijn een spaak te steken in het wiel der Japanners. KLEDINGMAGAZIJNEN,DEN HELDER Costumes voor trouwen, receptie en andere officieele gelegenheden. Gemaakt of naar maat. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur, Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Port Arthur" en „De Kandelaars van den Keizer". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Een avontuur in Polen" en „De oude beer is zeer ondeugend". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De wereld in wording" en „Lang den Weg", Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Hoogwater (heden) 10.00 22.30 Laagwater (heden) 4.00 16.35 Hoogwater (Donderdag) 10.30 22.55 Laagwater (Donderdag) 4.30 17.00 Licht op (heden) 20.03 Barometerstand Den Helder 762.9 Temperatuur zeewater 18.2 Temperatuur lucht 16.7 Hoogste temp. lucht gisteren 19.3 Laagste temp. lucht gisteren 14.5 Van 7 Sepetember 1937. BEVALLEN: A. v. d. HorstBuiterman, d. GETROUWD: J. van der Hoek en M. M. Leen. STATIONSSTRAAT 5. Directeur: TOON DE HOOGH, diploma's Koninklijk Conservatorium. Leerares: HELEN R00SENSCH00N, Amsterdam. Leeraren: DiCK WELMAN, Amsterdam. JOH. STROBEL, Den Helder.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5