Ongewijzigde toestand Fransch-Britsche controle in de Middellandsche Zee bij Sjanghai Hitier blijft koloniën eischen DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Gebouw van Fransche werk geversverbond ernstig beschadigd Zwaar geschut aan onze kust Dn C Drossaart van Dusseldorp overleden Toestand van Masaryk zorgwekkend UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 EN 412. POSTGIROREKENING 16066 Twee politieagenten gedood Vijftig torpedojagers gaan patrouilleeren Verbitterde gevechten in het Noorden Het is een zaak van redelijkheid Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT HELDERSCHE COURANT Bomaanslag te Parijs Zaterdagavond omstreeks 10 uur heeft zich te Parijs een ontploffing voorgedaan in het gebouw van het Fransche verbond van werkgevers fC.G.P.F.), aan de Rue Presbourg en eveneens in de Rue Boissière, waar de zetel gevestigd is van een groep metaal-industrieën. In de rue Presbourg werd een ontzaglijke verwoesting aangericht en de straat is ver sperd door het puin. Twee politie-agenten, die zich op het oogen- blik der ontploffing op het trottoir voor het gebouw bevonden, werden onder vallend ge steente bedolven. Voorts is de conciërge van het pand ernstig in zijn verstandelijke ver mogens geschokt. Ook in de Rue Boissière is enorme scha de aangericht, doch slachtoffers zijn daar niet te betreuren. Uit het onderzoek is tot nu toe gebleken, dat een besteller om half zeven in het ge bouw aan de Rue Presbourg een kistje aan den conciërge ter hand heeft gesteld, dat, naar hij zeide, stoffen bevatte, met het ver zoek aan den conciërge, het te overhandigen aan den vice-president van het verbond van werkgevers. De conciërge zette het kistje in zijn loge neer en ging kort daarna op den zich daar bevindenden divan slapen, tot hij om tien uur door de ontploffing gewekt werd, en nog juist tijd had om zich in vei ligheid te stellen. In de Rue Boissiere moet het kistje door den besteller in het trapportaal zijn ge plaatst, daar dit perceel geen conciërge heeft. Agenten overleden. De twee agenten, die bij ,de ontploffing in het gebouw van het Fransche Verbond van Werkgevers bedolven werden, zijn aan de verwondingen bezweken. De Parijsche ochtendbladen geven een stemmig uiting aan hun verontwaardiging over den aanslag. Terwijl de bladen van rechts van terrorisme spreken, zijn de link- sche kranten van meening, dat hier fascis tische provocatie in het spel is. Chautemps heeft tegenover een vertegenwoordiger van „T Epoque" verklaard, dat hij het onmo- lijke zal doen om de daders in handen te krijgen en te straffen. Men kan op een krachtige houding der regeering rekenen, aldus de minister-president. Redevoering van Chautemps. Chautemps heeft gisteren een redevoe ring uitgesproken, waarin hij na landbouw problemen besproken te hebben, een krach tig beroep deed op de natie kalm te blijven en discipline te handhaven. Spr. zeide zijn optimisme en geloof in de toekomst van Frankrijk onaangetast te behouden, maar op voorwaarde, dat thans demagogie, wan orde en haat uitgebannen worden. De Fran- schen moeten voelen, dat, of ze nu van rechts of van links komen, de Franschen so lidair zijn tegenover zekere duistere bedrei gingen, die op hen drukken. De afschuwe lijke aanslag van gisteren roept deze bedrei gingen op wreede wijze weer voor den geest Spr. wil geen voorbarig oordeel hierover uitspreken, maar slechts zeggen, dat de omstandigheden waaronder de aanslag is voorbereid en gepleegd, een gewaarschuwd man tot ernstige overdenkingen brengen. De regeering zal energiek alles in het werk stellen om de daders op te sporen en in den vervolge een zeker drijven op het grondge bied der republiek onmogelijk te maken. Den geheelen dag zijn arbeiders in de weer geweest om den vernielden gevel van het gebouw der werkgeversvereeniging te stutten. Alle stukken puin zijn van het trottoir verwijderd. Men heeft thans de zekerheid, dat er niet nog meer slachtoffers te betreuren zijn dan men reeds weet. Den geheelen middag hebben tallooze wan delaars zich naar de buurt van de rue I'resbourg begeven, doch de straten zijn afgezet. Het publiek keurt in het algemeen het op treden der daders af. Gisterenavond was veel politie op de been o.m. bij de étoile en op do voornaamste pun ten der Champs Elyssées, doch zij behoefde niet op te treden. I minister Dorrnoy houdt beraad. De minister van binnenlandsche zaken. Max Dorrnoy is gisterenavond aangekomen. Hij heeft direct in zijn kabinet ontboden: den minister van staat Paul Faure, den di recteur der nationale veiligheidspolitie, Moi- tessier, den prefect van politie Langeron, den directeur der recherche Mondanel, Kling en Verlhomme. Na twee uur te hebben beraad slaagd, zijn de gedelegeerden ter Middellandsche-Zeeconferentie te Nyon tot algeheele overeenstemming gekomen op de volgende grondsla gen: Ieder land zal voor toezicht in zijn eigen territoriale wateren zorgdra gen. Frankrijk en Groot-Brittannië zullen in de geheele middellandsche Zee toezicht uitoefenen. Iedere duikboot, die zich niet zal gedragen naar da regels, die vast gelegd zijn in de verklaring van Lon den van 193G, zal als zeeroover be handeld worden. Het accoord zal heden worden ondertee kend. Het door de conferentie te Nyon opgestel de plan zal morgen van kracht worden. CHINA De vijandelijkheden in de buurt van Sjanghai duren thans reeds een maand. De Japanneezen probeeren een bres te slaan in de Chineesche linies bij Yanglong. De stellingen in de sectoren bij Sjanghai zijn vrijwel ongewijzigd. De Japanneezen hebben nog geen verbinding kunnen tot stand bren gen tusschen Woesoeng en Yangtse Poe. De Japanneezen zijn er even min in geslaagd ergens verder dan vijf mijl van de kust door te drin gen. De Japansche troepenconcentratie nog niet voltooid. De Japansche woordvoerder heeft ge- v«.arri .int rio Chineesche strijdkrachten te Sjanghai thans dertig divisies sterk zijn, terwijl de Japansche troepenconcentratie nog niet geëindigd is. Japansche bommenwerpers probeeren de Chineesche troepen te Kiang Wan te de- moraliseeren. Gisteren waren deze vliegtui gen als bijzonder actief, vooral te Poetoeng waar zij op geringe hoogte vlogen en de Chineesche stellingen beschoten. De vlie gers hebben foto's gemaakt om na te kun nen gaan, waar de Chineesche batterijen opgesteld staan. Chineezen verijdelen troepenont scheping. De Chineezen beweren, dat zij opnieuw een poging der Japanneezen te Poetoeng, troepen aan land te zetten hebben verijdeld. Ondanks het onafgebroken bombardement der Japansche vliegtuigen zijn alle verbin dingswegen tusschen Nanking en Sjanghai en tusschen Sjanghai en Hangsjau nog open. Voorbereidende werkzaam heden bij Hoek van Hol land begonnen. Reeds lang was de Regeering voornemens, te Hoek van Holland zwaar geschut op te stellen, doch met de voorbereidende werkzaam heden had men nog steeds geen aanvang gemaakt. Thans verne men wij, dat men met de egali- seering van een rij duinen bij den Waterweg begonnen is. Het kaliber van de te plaatsen stukken zal aanmerkelijk zwaarder zijn dan dat van het huidige geschut. Vijftig Britsche en Fransche torpedojagers zullen voor de uitvoering er van gebruikt worden. Indien een Spaansche duikboot, hetzij van de regeering of van de opstandelingen, koop vaardijschepen van andere landen aanvalt, zal de positie als volgt zijn: indien de duik boot boven water komt: zijn vlag toont en hun, die zich aan boord van het aangeval len vaartuig bevinden, de gelegenheid geeft zich in veiligheid te stellen zooals voor zien in de bepalingen van de maritieme con ventie van Londen en het schip vervolgens tot zinken brengt, zal het optreden van de duikboot nationale, doch geen internationale gevolgen hebben. Het zal een oorlogsdaad zijn tegen het land, waartoe bet tot zinken gebrachte schip behoort, doch.de patrouil- leercnde torpedojagers zullen niet optreden. Indien de duikboot daarentegen de hiervoor genoemde regels niet in acht neemt, zal haar daad internati onale gevolgen medebrengen en zal de duikboot als een zeeroover behan deld en tot zinken gebracht kun nen worden. Havas meldt nog, dat in een aanhangsel aan het accoord de scheepvaartroutes zul len worden vastgesteld, die de koopvaardij schepen moeten volgen om op internationale bescherming aanspraak te kunnen maken. De schepen der beide partijen in Spanje vallen buiten de bepalingen van het te Nyon bereikte accoord, en hun zal geen bescher ming worden verleend. Duitsche persstemmen over Nyon. Het resultaat van de conferentie te Nyon is door de Duitsche pers met gereserveerd heid ontvangen. De bladen leggen er den nadruk op, dat Sovjet-Rusland niet aan de bewaking zal deelnemen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: „Men zou bij het begin der conferentie niet geloofd hebben, dat Rusland van de contro le zou worden uitgesloten. Het is zeker niet gemakkelijk geweest Rusland er buiten te houden, nadat men het op de conferentie van Montreux dwaas genoeg de Dardanellen had geopend." Volgens de „Berliner Boersenzeitung" is de uitsluiting van Rusland wellicht te dan ken aan Engeland, dat de banden met Ber lijn en Rome niet wenscht te verbreken. Het „Berliner Tagehlatt" schrijft, dat de oplossing een geweldige concentratie van vlootkrachten in de Middellandsche zee me debrengt, een situatie, die een vorige keer tot ernstige spanning heeft geleid. Italië wordt uitgenoodigd deel te nemen aan de controle. Italië zal officieel worden uitgenoodigd zich bij het Middellandsche zee-accoord aan te sluiten. Dit land zou dan eventueel de bewakingsdienst in de Adriatische zee wor den toegewezen. Duitschland zal van de resultaten op de hoogte worden gesteld. De onderteekening van de zeeconventie van Nyon zal niet voor morgen kunnen ge schieden, daar de delegaties den tijd moe ten hebben zich in verbinding te stellen met haar regeeringen om de noodige vol machten te verkrijgen. Een aantal journalisten heeft gisteren te Neurenberg een gedeelte van den morgen in gezelschap van Hitier doorgebracht en heeft daarbij de gelegenheid gehad hem eenige vragen te stellen. Op een vraag betreffende de beteekenis van het bezoek van Mussolini antwoordde Hitier: „Men schrijft ons allerlei bedoelingen toe. Wij willen niemand iets ont nemen: onze rassenleer moest alle onge rustheden wegnemen. Zonder twijfel, Duitsch land is niet meer een leege ruimte in het midden van Europa, zooals veertien iaar lang. Door volledig de rechtsgelijkheid te verwezenlijken, hebben wij deze leegte ge vuld en daarmede een element van onvei ligheid in Europa doen verdwijnen. Wij kunnen ons nu wijden aan de taken, die voor ons staan, o.m. voor zien in de ravitailleeringsmoeilijk- heden. Trouwens, dit probleem zal slechts bevredigend kunnen worden opgelost, wanneer wij koloniën zullen hebben. De koloniale kwestie zal wor- opgelost, zooals de andere kwesties en zoolang zij dat niet zal zijn, is er geen werkelijke kalmeering in Europa. Het is geen zaak van oorlog of vrede, maar van redelijkheid en ik ben ervan overtuigd, dat de rede het zal winnen". Een Engelsch journalist vroeg Hitier daar op: „Zult gij u dan van uw koloniën bedie nen om steunpunten te vestigen voor uw vloot?" Hitler glimlachte en antwoordde: „Om dat te doen, zouden wij eerst een vloot moeten hebben. Voor den oorlog exploiteerde Duitschland zijn koloniën commercieel, zon der strategisch belang. Een leger, dat on derhouden zou moeten worden voor de ver dediging van verafgelegen koloniën zou ruï neus zijn. Alle koloniale mogendheden moe ren samenwerken." Op de tegenwerping, dat Duitschland een oplossing zou kunnen vinden in den ruil handel, antwoordde Hitler, dat de koloniale kwestie voor Duitschland niet alleen een commercieele aangelegenheid, maar ook een eerezaak is: „Wij vragen'onze vroegere kolo niën en geen andere". Toen daarop iemand uit het gezelschap het woord „minderheid" liet vallen, ontkende Hitler imperialistische bedoelingen te heb ben en zeide te hopen, dat men tot een bil lijke behandeling der minderheden zal ko men". Er bevinden zich in Joegoslavië zeven tot Chineesche bladen adviseeren oorlog te verklaren. Verscheiden groote Chineesche bladen ra den de regeering aan Japan formeel den oorlog te verklaren wegens de instelling van een Japansche blokkade en de afslach ting van niet-strijders. Een oorlogsverkla ring, aldus deze bladen, zou de verbeurd verklaring van Japansche goederen en de opheffing van ongelijke Chineesch-Japan- sche verdragen, mogelijk maken. Het centrale uitvoerend comité heeft een boodschap gepubliceerd, waarin de deelne ming met en de bewondering voor de ge sneuvelde Chineesche soldaten wordt tot uitdrukking gebracht. Hevig gevecht in Noord-Sjansi. Het Chineesche nieuwsagentschap Central News verneemt uit Tai Yoean, dat bij Ta- toeng (Noord Sjansi) een hevig gevecht wordt geleverd. Een bataljon Chineesche troepen werd vernietigd, doch intusschen aangekomen Chineesche versterkingen houden stand. Aan elk der beide zijden moeten 2000 doo- den en gewonden te betreuren zijn. Met het oog op den Japanschen inval in Sjansi hebben de buitenlandsche zendelin gen den raad gekregen, zich naar Hankau te begeven. De Japansche effectieven in Noord-China worden thans op 200.000 man geschat, waar bij dan niet het Kwantoeng-leger wordt ge rekend. De Chineesche effectieven zouden, met in begrip van de jongste toevoeging der 100.000 communisten, bijna 500.000 man sterk zijn. De communistische troepen concentree- ren zich in Noord-Sjensi en Soei Yoean. De Chineesche verliezen. Japansche militaire, deskundigen zijn van meening, dat de Chineezen sedert het. begin der vijandelijkheden te Sjanghai 30.000 man aan dooden en 20.000 man aan gewonden nebben verloren. Kalgan door de Chineezen ge nomen? Volgens berichten uit Chineesche bron zouden de Chineezen Kalgan hebben ge nomen. Domei meltd echter uit Kalgan, dat de Japansche troepen in samenwerking met de luchtmacht een algemeen offensief heb ben ingezet tegen de Chineesche concentra tie bij Tatoeng. De val van Kalgan wordt tegengesproken. Mevrouw Tsjang Kai Sjek spreekt In een voor het Amerikaansche publiek bestemde radiotoespraak heeft mevrouw Tsjang-Kai-Sjek verklaard, dat China, hoe wel het slecht voorbereid is. vastbesloten is de Japanneezen tot den dood te bestrijden. Japan heeft volgens haar China aangeval len om te voorkomen, dat de stelselmatige hervoiniing van het land, die zooveel suc ces beloofde, voltooid werd. Japansch oordeel over de neesche soldaten. Chi- De „Sjoegai" schrijft, dat de Chineesche soldaten van thans niet te vergelijken zijn met die van 1932. Zij zijn thans niet min der moedig dan de Japanneezen. Te Sjanghai toonen zij zich zeer vasthou dend. Waneer zij verslagen worden, komen zij voor een tegenaanval terug. Terwijl zij den naam hadden des nachts niet te vech ten, onderscheiden zij zich nu door nachte lijke aanvallen, De jonge Chineezen zijn soms kordater dan de Japanneezen. MAANDAG 13 SEPTEMBER 1937 65e JAARG. No. 8103 Verwachting: Zwakke tot ma tige, naar West of Zuidwest krimpende wind, zwaar be wolkt tot betrekken, regen achtig, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Waar schijnlijk buiig weer. Secretaris Kamer van Koophandel West-Friesland. Op een vacantiereis in het Scbwarzwald vertoevende, is aldaar gistermorgen plotse ling overleden dr. C. Drossaart van Dussel dorp, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Wst Friesland, gevestigd te Hoorn. De heer Drossaart van Dusseldorp werd den 17en December 1902 geboren te Vlaardingen en werd den len October 1934 te Hoorn tot secretaris der Kamer van Koop handel benoemd. Voor dien tijd was hij ambtenaar bij de crisisdiensten in Den Haag. In tal van vereenigingen en corporaties had hij een leidende functie en wist hij zich in het openbare leven in korten tijd populair te maken. Zoo was hij ook secretaris van de groote Coenfeesten, in Juni en Juli j.1. te Hoorn gehouden. Bij de laatst gehouden ge meenteraadsverkiezingen werd hij voor de liberale staatspartij de Vrijheidsbond geko zen tot lid van den gemeenteraad. De overledene was ook in de Wieringer- meer, vooral in Middenstandskringen zeer gezien. achthonderd duizend Duitschers, die zich gelukkig prijzen om het regime, dat jegens hen wordt toegepast. Al deze kwesties zul len worden opgelost, aldus Hitler, maar laat men ons geen onwaarschijnlijke en gevaar lijke bedoelingen toeschrijven: Wij hebben te veel te doen in ons eigen land: de tentoonstelling te München in 1945, te Berlijn in 1950, de geweldige werken te Neurenberg etc. Wanneer alle landen evenals wij werk zouden hebben voor tien of twintig jaar zou de wereld rustiger zijn. Bij zijn vertrek verklaarde Hitler nog, dat hij ongedwongen met de journalisten bad willen spreken en hij verzocht hun aan dit gesprek niet de waarde te willen toekennen van met strenge nauwkeurigheid geformu leerde politieke verklaringen. Begin van longontsteking gecon stateerd. De toestand van den Tsjechischen oud-president Masaryk is plotseling verergerd. Zaterdagmiddag begon de temperatuur te stijgen tot 37.9 om in den loop van den avond op te loopen tot 39.1. MASARYK. De zieke lag toen in ijlende Koort sen, de ademhaling was moeilijk, terwijl de hartswerking vertraagde. In den vroegen ochtend heeft men de symptomen van een beginnende longontsteking in de rechterbene- dcnlong waargenomen. Nader wordt gemeld: De berichten, die omtrent het ziekteverloop van den oud-president Masaryk van het kasteel La na ont vangen wordeh, luiden van uur tot uur ernstiger. De koorts stijgt, de longontsteking gaat verder. In de schouwburgen zijn alle vroolijke opvoeringen van het pro gram geschrapt.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1