Zuiderzee-afsluiting een ramp voor onze visschers ly* MaeUnLeuuM Waddenzeeharing kiest anderen weg JLyenda Maandag 13 September 1937 Tweede BJad Maar onze visschers vallen buiten de Zuiderzee-Steunwet 3 MS De „Onderlinge H-W-N, van Winkelnieuws Vischafslag Den Helder Burgerlijke Stand van Den Helder Vossejacht der V-U.K-A* afd. Den Helder Diplomaewemmcn in het Gem. zwembad De feestavond der Hengelsportvereeniging Tegen de zeerooverij in de Middellandsche Zee In mijn vorig artikel behandelde Ik de visscherjj op de garnaal vóór en na de afsluiting. Wel overtuigend kon hieruit blijken, dat de vrees hoe langer hoe meer tot ze kerheid wordt, dat de garnalenstand in onze wateren op zeer bedenkelijke wtfze achteruitgaande is. Vroeger toch gebeurde het vrjjwel nim mer, dat de garnalen in onze wateren bijna niet voorkwamen. Tegenwoordig echter begint het wel vast te staan, dat althans perioden voorkomen, waarin een goede consumptiegarnaal hier in re delijke hoeveelheid niet meer te van gen is. Vooruitzichten niet gunstig. Op 30 Augustus j.1. konden van hier een dertigtal litten naar Amsterdam verzonden worden, doch na dien datum bleek het niet mogelijk voor geregelden aanvoer te zorgen, niettegenstaande het feit, dat het Verkoops kantoor in Den Haag voortdurend op toe voer naar Amsterdam aandringt. Onze gar- nalenmarkt verloopt en het is niet onwaar schijnlijk, dat dit voor Amsterdam zoo ge wilde product niet meer, of in zeer onvol doende hoeveelheid hier kan worden gevan gen. Laten wij nog hopen, dat de herfst en winter verbetering mogen brengen, zij het dan ook voor korten tijd. De voorjaars- of Waddenharing. Onder de zeer talrijke haringsoorten is er één, die zoo omstreeks Maart onze zeegaten binnen valt, vroeger met name het Mars diep, om te trachten in de voormalige Zuider zee haar kuit te schieten. Deze binnenzee was om haar zoutgehalte, haar temperatuur, haar rijke voedingsstof fen, mede om den aard van haar golfslag, vroeger wel de aangewezen groeiplaats voor de haringlarve, die na het bereiken eener bepaalde ontwikkeling naar de Noordzee trok, om later, als voor haar de tijd van voortplanting was verschenen, naar de Zui derzee terug te keeren, vooral weer door het Marsdiep en in zeer aanzienlijke scholen. Zooals het was. Op zeer verscheiden wijze, inplaats nu een3 langs het strand te Huisduinen of op Onrust, dan weer op de reede of in volle zee werd op dit vischje jacht gemaakt. Kotter en botter niet alleen togen ter vangst, maar vooral ook talrijke vletterlie- den, echte seizoenvisschers, togen in hun open vaartuigjes de zee op of het strand langs, waar zij in stoeren arbeid, hun groote netten sleepend langs strand en zandbank, zich een vangst verzekerden, die allen een bestaan bood. Wat een drukte in den heel vroegen voorjaarsmorgen op ons havenhoofd, waar visscher en koopman zaken deden en de afslager, bij menigen kwinkslag, de vangst toewees aan den hoogsten bieder. Haring- kisten, goed gevuld met de zilveren koop waar, werden opgeladen en vervoerd. Wat een drukte, welk een levendigheid, die niet alleen vertier bracht, maar een rede lijk bestaan verzekerde, wat hoofdzaak was. En de werkloosheid, voor zoover zij dan hier in den winter geheerscht mocht hebben, zij was verdwenen weldra, of althans tot zeer geringe proporties teruggebracht. Kom daar nu eens om! De haringtrek bij Huisduinen is voorgoed verdwenen, mede veroorzaakt door het vrijwel ver- spoelde strand. De haringtrekkers kee ren ook van elders terug met een vangst, die niet of nauwelijks de kosten dekken kan en met onze botvisschers is het bij de huidige vangsten al weinig beter. Teekenend is het, dat deze treurige verandering haar aanvang nam met de afsluiting der Zuiderzee, die in Mei 1932 haar beslag kreeg. Oordeel slechts uit onderstaand staatje. Een daling van ons percentage van de geheele vangst van Waddenharing van 80 voor de afsluiting tot byna 5 vier jaren nadat de dijkafsluiting vol tooid was. Harllngen en Wieringen. Zien wij hierbij eens, wat Harlingen en Wieringen in de laatste jaren beteeKenen als aanvoerplaatsen der Waddenharing. Jaar 1934 1935 1936 Harlingen aanvoer in tallen. ^342.719 ^295.498 214.453 Wieringen Den Helder aanvoer aanvoer in tallen. in tallen. 205.498 382.025 320.668 58.505 79.307 37.400 J s- h c -O C - 3 boQ bfi Li ■3 M S 3 two jö ■d 5 rs c .3 (u S3 d o - d ti S? v pa Voor de afsluiting. 1929 121.939 149.018 80 1930 121.444 177.281 70 1931 131.698 260.562 50 1932 147.157 233,731 63 Na de afsluiting. 1933 1934 1935 1936 74.228 58.505 79.307 37.400 574.497 786.100 681.394 773.936 12% 7 12 bijna 5 Welk een geweldige daling voor onze plaats. Wat een achteruitgang voor onze visschers, vergeleken bij de geweldige toename der totale vangst aan Waddenharing. Hier een daling van 147.157 tal in heit laatste jaar voor de afsluiting der Zui derzee tot 37.400 tal vier jaar daarna, Voor dit eigenaardige verschijnsel is maar één aannemelijke verklaring, de Waddenharing kiest een anderen weg bij zijn vergeefsche pogingen om de voormalige Zuiderzee, eens zijn paai- plaats, de kinderkamer van zijn kroost, alsnog te bereiken. Via Harlingen en Wieringen. De haring valt, genoodzaakt door de zoo zeer veranderde stroomingen, niet bij voor keur ons Marsdiep meer binnen, maar neemt klaarblijkelijk zijn weg door de noordelijke zeegaten, die hem eerst voor Harlingen, ein delijk naar Wieringen brengen, waar hij vast loopt in de reeks van „kamers',' voor zijn vangst langs kust en afsluitdijk in lange rij geplaatst. Den Helder heeft weldra dus afgedaan als aanvoerplaats van deze begeerde visch, die in vroeger tijd het zijne bijbracht, om voor onze visschers het bedrijf loonend te maken. De vangsten en daarmee de winsten zijn van hier verplaatst naar Harlingen en naar Wieringen vooral. De afsluiting... een ramp! De afsluiting der Zuiderzee, roemrijk en eervol feit, getuigende van de ener gie, de kunde en durf van ons kleine volk, is een ramp geworden voor onze visschers, bjj wie betrekkelijke welvaart verkeeren moet in armoede, vooral nu zjj verstoken zijn van steun van Rijkswege, om het eenvoudige feit, dat zij vallen buiten de Zuiderzeesteunwet, eenvoudig, omdat niemand vooraf de gevolgen voor zag, die de afsluiting der Zuiderzee ach teraf blijkt te hebben voor onze visscherjj. En het is nog wel zeer de vraag, of de toestand straks nog niet verergeren zal. Kort na de afsluiting der Zuiderzee in 1933 schreef een onzer beste kenners van deze materie: Of de haring voor het vervolg in de zelfde hoeveedieden zal blijven komen, lijkt mij hoogst twijfelachtig. De Zuider zee vormde n.1. de kinderkamer voor de haring en het is zeer twijfelachtig, of de geheel verschillende Wad deze functie ook vervullen kan. Weliswaar heb ik gis teren reeds talrijke haringlarven in de Waddenzee gevangen, maar dit bewijst nog alleen, dat het haringkuit ook in de Waddenzee tot ontwikkeling kan komen. Het blijft nog onzeker, of deze larven hier verder kunnen opgroeien. Het „Handelsblad" van 5 Sept. 1933 schreef reeds: In het kort samengevat waren dus de resultaten van het onderzoek deze: de haring heeft in de Waddenzee kuit geschoten, de eieren hebben zich goed ontwikkeld, maar behalve zeer kleine larven, zijn geen jonge haringen gevon den, zoodat aangenomen moet worden, dat deze op een of andere manier ver dwenen zijn. Uit de resultaten van het onderzoek moet men besluiten, dat de teelt van ha ring in de Wadden zee m is lukt is. Daar deze uitspraak afkomstig was van het Rijksinstituut voor Biologisch Visscherij- onderzoek te Amsterdam, dient aan haar wel een zeer groote waarde te worden toegekend. Het is ons ook niet bekend, dat latere on derzoekingen tot andere conclusie leidden. Wij moeten dus wel aannemen, dat de Wad denharingen van 1937 wel zulien behooren tot de laatste misschien, die nog gevangen zullen worden, dat de Waddenharing dus bezig is uit te sterven. En nog Is het Ministerie van Water staat, het departement, dat de afsluiting der Zuiderzee tot stand bracht, niet over tuigd, dat door deze djjklegging onze vis- seherjj een gevoeligen slag is toege bracht ;nog vallen onze visschers buiten de Zuiderzeesteunwet. Hieraan dient zoo spoedig mogeHjk een einde te komen. Vee) wind vereischt goede stuur manschap. De H.W.N. heeft Zaterdagmiddag het zeil- seizoen gesloten met goed geslaagde wedstrij den. Het weer was niet bepaald gunstig, waar door de opkomst niet groot was. Hadden er 12 leden ingeschreven, slechts acht kwamen er aan de start. Er stond een hevige wind en dat was de oorzaak, dat er aan stuurmans kunst van de bemanningen van deze acht boo ten zware eischen gesteld werden. Vooral de valwinden in de open gedeelten van de Binnen haven speelden hen parten. Zoo zagen we de B.M.-er van C. Bot bij de start even in een zeer moeilijke situatie. Overigens zorgde de krachtige bries er voor, dat het zeilen een waar genot was. De wedstrijd is dan ook in teressant geweest: heen ging het met dien wind in volle zeilen in snel tenjpo naar de Vlotbrug, terwijl de terugweg hoofdzakelijk laveerend afgelegd moest worden. De start, welke vastgesteld was op 2 uur, werd uitge steld tot circa kwart over drie. De eerste boot, de IJselmeerkruiser „Greet" van den heer Roovers, liep ongeveer kwart voor vijf door de finish, direct gevolgd door B.M.-er „Verona" van den heeft Jacobs. De uitslagen waren: Jollen: 1. K. Langerak met de „Otter". Sloepen Zeevaartschool en IJselmeerkrui ser: 1. Roovers met „Verona"; 2. Buys (Z.V.S.) Groote en kleine B.M.-ers: 1. Jacobs met „Verona"; 2. C. Bot (P. Bot gediskwalifi ceerd). Na afloop van deze zeilwedstrijden hadden nog geanimeerde canowedstrijden plaats. De uitslagen hiervan waren: Ringsteken: 1. B. Welbers. Worthappen: 1. A. Veenstra. DS. JS. BOOTSMA. Naar wij vernemen, is ds. Js. Bootsma te Den Haag, em. predikant van de Geref. Kerk van Den Helder, die vele jaren is werkzaam geweest als geestelijk verzorger van de stich ting „Bloemendaal", te Loosduinen, vorige week door een ernstige ongesteldheid over vallen. Zijn toestand is zorgelijk. Ds. Bootsma is 74 jaar. ALS HET STORMT. Zaterdag maakte de felle wind een slacht offer. Een van de boomen van de Keizers gracht, dicht bij de Botbrug, knapte n.1. met een heftigen knal plotseling af. Het bleek, dat de boom verrot was en den druk van den wind niet meer kon verdragen. Gelukkig bevond zich op dit moment nie mand ter plaatse, zoodat persoonlijke ongeluk ken niet voorkwamen. OVERTREDING WONINGWET. Een persoon uit de Ooievoorstraat werd be keurd voor overtreding op de woningwet. De heer A. Baars, die 3 jaar colporteur was bjj de Velo-waschmachine-maatschappij, en daardoor veel stadgenooten heeft leeren kennen, heeft Zaterdag een eigen zaak ge opend. Hij heeft daartoe den winkel van de firma Grunwald, naast het Postkantoor, Ka- naalweg, geopend, die hij voor den verkoop van meubelen zal gebruiken. Tevens zal de heer Baars meubelen inruilen of opkoopen. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 1.17—1.04 Slips 0.98—0.92 Tarbot 0.C0—0.80 Schol le soort p. kist 7.757.00 Schol 2e soort 4.252.00 Schar 2.702.20 Wijting 1.90—1.50 Poonen 4.503.50 van 11 September 1937. BEVALLEN: M. F. Klop—Klooster, z. J. SteinhauerOtten, d. J. van Ooijen Moens, d. OVERLEDEN: J. Botter, m., 80 jaar. D. Pronk, m., 67 jaar. M. Baijs, m., 68 jaar. Een deelnemer schrijft ons: Het was geen mooi weer, toen we ons Za terdagmiddag op weg begaven naar den heer R. Blankevoort Jr. te Anna Paulowna, bij de amateurs beter bekend als PAoRB, om diens zender en bij behooren naar het hol te ver voeren. Veel wind en regen, uitgezocht weer om van jagers en peildoozen het uiterste te vergen. Met een volgeladen auto vertrokken we naar Oudesluis, waar het mooie café van den heer Kreijger ais hol uitverkoren was. En toen begonnen de voorbereidingen der werk zaamheden om den zender om 4 uur bedrijfs klaar te krijgen. Net was het een oogenblik droog, waarvan we gebruik maakten om op dak te klauteren en een 20 meter lange an tenne met feeders (draden om de antenne te „voeden") aan te leggen. Maar de buis voor de aardleiding werd alweer onder een stortbui in den grond geslagen. oRB zelf was de zen der aan 't installeeren. Eerste de stop in het lichtnet, geen meter sloeg uit, vanachter von- kengeknetter, de spoel maakte sluiting. Nog meer gebreken moesten verholpen worden, mara precies om 4 uur werd de aether in tril- ioing gebracht en 't eerste plaatje gedraaid. Met een gerust hart keken we elkaar aan en wachtten op de dingen dei komen zouden. En ze kwamen. Reeds om 5 over half 5 kwamen twee natte gedaanten, een met een doos plus raam gewapend het hol binnen rennen. Het was OM Groneman (Old Man is de aan- spreeknaam voor iederen mannelijken ama teur), kletsnat, maar met een paar heldere oogen onder zijn eveens natten haardos. Als No. 2 arriveerde OM Present uit Am sterdam met een drietal heeren en het begon een gezellige boel te worden. Tusschen de plaatjes door werden vele aanmoedigingen den aether ingeslingerd en met succes, want plotseiing kwam een van ons gezelschap, een amateurtje nog, die een kennis in 't dorp had opgezocht, binnenstuiven. Toen vertrok OM Duzee, want die was het, in de verkeerde richting. Opeens klonk het achter ons: „Maar OM Duzee kwam weer terug!" en daar stond onze derde prijswin naar. Nog twee groepen mochten er in slagen binnen te komen en wel OM Van Dam uit Den Helder en OM Bakels en PAoJW uit Amterdam. De diverse peildoozen werden be keken en gedemonstreerd en het was intus- schen zeven uur geworden. De prijzen, beschikbaar gesteld door de firma's Aroh, Mïïiden, P. A. de Zeeuw en Verstegen, Den Helder, werden verdeeld. Alle gevers onzen hartelijken dank. Met de hartelijke groeten en een tot weer ziens vertrokeen leder naar de diverse woon plaatsen. Weer afbreken en inladen, den heer Krijger nog hartelk bedankt voor het beschik baar steden van zijn café en deze aangename regen- en vossejacht behoorde weer tot het verleden. Alle 40 candidaten, „geslaagd". Zaterdagmiddag zijn in het Gemeentelijk Zwembad 40 stadgenooten geëxamineerd", ter verkrijging van het diploma zwemmen. Het succes was groot: niet één der candidaten behoefde afgewezen te worden. De deelname was zeer verscheiden, er waren dames en heeren, maar ook jongens en meisjes bij. Een jury, onder voorzitterschap van wethouder Smits, beoordeelde hun prestaties. Hier vol gen de namen van hen, die het diploma r verwierven: Dames: Mevr. van Vorselen, mevr. Helder, mevr. Flens, Rieka Holtman, Willy Holtman, Elly Möller, Johanna de Man, Annie Bok, Jannetje Driece, Willy Flens, Annie Heijstek, Maartje Laukens, Rukie Heertjes, Anna Luiten, Cor- nelia van Leeuwen, Maria de Graaf, Jacque- line de Boer, Adriana van Baaren, Josephine Luiten, Nelly v. d. Buusen, Hillegonda Aarts, Elizabeth v. d. Burg, Nelly Kager, Frederik van de Poll, Neeltje Claus, Femina Hollandt, Maria Eshuijs, Pietje Metzelaar. Heeren: Gijsbert Leijenaar, Jan v. d. Zee, Wim Zand, Jan Flens, Christiaan Scheffer, Robert Kous broek, Lieuwe Schotmans, Jacob Kobes, Ma- rius Scheffer, Jacobus Boxmeer, Wim Klap- meijer. Allen geslaagd. MISLUKTEN DIEFSTAL? Een bewoner van de Molengracht bemerkte, dat een hem onbekend persoon een tasch over den muur van de H.B.S. gooide. Hij stelde direct de politie hiervan op de hoogte. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de tasch voet- balbenoodigdheden bevatte. Zaterdagavond hadden zich onze plaatse lijke sportvisschers, vereend in de popuiaire Hengelsportvereeniging „Den Helder", met vrouwen en kroost verzameld in hun feest-domicilie, te weten „Musis Sacrum", en aldaar hebben zjj bewezen even goede baar zen- en palingverschalkers te zijn als pret makers. Onder de aanwezigen waren o.a. de heeren Hart en Ten Brink, de eerste technisch op zichter van de afd. Zoetwatervisscherij van het departement, de tweede 2e secretaris der hoofdafdeeling Zoetwatervisscherij van de Ned. Heidemaatschappij. Nadat voorzitter Bakker een kort woord van welkom gesproken had, werd het woord gegeven aan genoemden heer Ten Brink, die 20 minuten sprak over de voortplanting van paling en snoekbaars. Zooals men weet, was de voortplanting der paling vele eeuwen lang een onopgelost raad sel. Diverse legenden deden weliswaar de ronde, maar niemand wist er het fijne van. Aan de hand van een aantal interessante lichtbeelden gaf nu de spreker een beschou wing over het mysterieuze paling-jong. Hoe men in de 19e eeuw de ontdekking deed, dat de z.g. glasvischjes o.a. in de Middellandsche Zee aangetroffen werden, terwijl nog niet zoo heel lang geleden (ongeveer tijdens de oorlogsjaren) bewezen werd, dat de Europee- sche pa.'ing als plaats om kuit te schieten verweg den Atlantischen Oceaan optrekt, heel naar de Bermudah-eilanden. 1000 meter diep geschiedt de geboorte en vandaar vangt de trek aan. Vandaar ook komen zij in later jaren naar de mondingen der binnenwateren, ook van ons land, en worden zij volwassen palingen. De heer Ten Brink besloot zijn voodracht met eenige biologische bijzonder heden van deze merkwaardige visch en tevens met enkele opmerkingen over de snoekbaars. Na deze lezing, die een hartelijk applaus ten deel viel, was het woord aan de artistieke medewerkers van het Hengelaarsprogram en dit deel muntte uit door diverse origineele vondsten. Ais conférencier mocht men den heer Schoonewolf begroeten, die met medewerking van enkele familieleden (o.a. een dochter aan de piano) de aanwezigen ontelbare malen vreugde-schuddingen bezorgde. Het zou ons te ver voeren het geheele program op den voet te volgen, doch speciaal willen wij toch noemen den heer Blok, die over first class voordracht-capaciteiten beschikt, een trompet en xylofoonsolo, uitgevoerd door de gebr. Bruul, een duo dat het in deze kunst reeds ver gebracht heeft, de medewerking van de Tooneelvereengiing T.V.S., onder leiding van den heer Manshanden, en niet in de laatste plaats de band, die zoowel bij de entr'acte- muziek als tijdens het bal het noodige leven in de Musis Sacrumsche brouwerij schiep. Een vroolijke avond, waarop de hengelaars families zich opperbest geamuseerd hebben. A-a terdag is te Lyon de conferentie geopend, die bedoelt aan de zeerooverij, in de Middellandsche Zee, een einde te maken. Mocht dit inderdaad gelukken, dan zou dat ongetwijfeld eenige ontspanning in Europa te weeg brengen, want het optreden van onbe kende duikbooten tegen koopvaardijschepen, heeft de atmosfeer, die toch al zoo geladen was, nog zwaarder doen worden. Het vol komen slagen van de conferentie is al on mogelijk gemaakt, door het wegblijven van Italië en Duitschland. Beide landen hebben zich afzijdig gehouden, ten eerste om de Rus sische nota's aan Italië, die dit land beschul digden van de zeerooverij en ten tweede ook omdat zij van meening zijn, dat de heele ge schiedenis thuis behoort op de non-interventie commissie, die in theorie nog altijd bestaat te Londen, maar die practisch even dood is als de Volkenbond. Het afzijdig houden van beide landen heeft niet alleen een onprettigen indruk gemaakt, maar heeft het slagen van deze „nood-conferentie" zooveel te moeilijker gemaakt. Heel Europa ziet immers Italië als den sluipmoordenaar in de Middellandsche Zee. Het had zich van die blaam kunnen zuiveren, als het eerlijk aan het optreden tegen den laffen misdaad had deelgenomen. Het optre den van de onbekende duikboot is immers zoo in gemeen, dat iedere natie, die zichzelf nog respecteert, ales zal doen, dien smet van zich te werpen. Niet alzoo, Italië, het maakt de houding van het land te onsympathieker. Het wegblijven van beide groote mogend heden, heeft de confereerenden evenwel niet kunnen verhinderen, met spoed maatregelen te nemen, die een einde kunnen maken aan deze misdaad. Met ingang van Dinsdag reeds, zoo is besloten, zal ieder land voor toezicht in zijn eigen territoriale wateren zorg dragen, terwijl Frankrijk en Groot-Brittannië in de geheele Middellandsche Zee toezicht uit zul len oefenen. Daartoe zullen zij de beschik king hebben over niet minder dan vijftig torpedojagers. Zij zullen gezamenlijk optreden tegen de duikboot, die koopvaardijschepen, van welke nationaliteit ook, aanvallen. Bizonderheden omtrent de maatregelen, die genomen zullen worden, vindt men elders in dit blad. In het kort zal het hierop neer komen, zooals R.O. meldt: Indien een Spaansche duikboot, hetzij van Valencia, hetzij van Salamanca, koopvaardij schepen van andere landen aanvalt, zal de positie als volgt zijn: indien de duikboot bo ven water komt, zijn vlag toont en hun, die zich aan boord van het aangevallen vaartuig bevinden, de gelegenheid geeft zich in veilig heid te stellen zooals voorzien in de be palingen van de maritieme conventie van Londen en het schip vervolgens tot zin ken brengt, zal het optreden van de duik boot nationale, doch geen internationale ge volgen hebben. Het zal een oorlogsdaad zijn tegen het land, waartoe het tot zinken ge brachte schip behoort, doch de potrouilleeren- de torpedojagers zullen niet optreden. Indien de duikboot daarentegen de hiervoor genoemde regels niet in acht neemt, zal haar daad internationale gevolgen medebrengen en zal de duikboot als een zeeroover behandeld en tot zinken gebracht kunnen worden. Preventief zullen de maatregelen zeker werken. We zullen hopen van zoodanig, dat aan de piraterij een éinde komt, anders kun nen er gevaarlijke consequentie aan vast zit ten. Italië zal immers in razernij ontstoken worden als een van zijn schepen getorpedeerd zou worden, door de contróle-uitoefenende torpedojagers. Een nieuwe fase is In den toestand van de Middellandsche Zee ingetreden en we zien met belangstelling uit, welke gevolgen zij zal hebben in dit kruitvat van Europa. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Lloyds of London", Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Moskou-Shanghai" en „lm Sonnenschein", Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Regime" en „Moord op de Huwelijksreis"g Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Hoogwater (heden) Laagwater (heden Hoogwater (Dinsdag) Laagwater (Dinsdag) Licht op (heden) 0.45 6.30 18.45 1.10 14.00 7.20 19.41 19.51 Barometerstand Den Helder 754.7 Temperatuur zeewater 14.7 Temperatuur lucht 11.1 Hoogste temperatuur lucht gisteren 15.5 Laagste temperatuur lucht gisteren 9.1 HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN, DEN HELDER Vraagt onze voorwaarden voor ABONNEMENTS-KLEDING. Practisch en in het bereik van iedereen, i

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5