Interessante Rondgang in Texel's museum Texelsch Nieuws Uitgebreid materiaal op natuurhistorisch en oudheidkundig gebied Een instelling waar Texel trotsch op kan zijn Texel-Schiphol ook in den winter? Esperanto-avond Zijn spuit vergeten £e/t Jxicxk die geen reclame maakf iMAdt u-eAtyeieri adverteert daarom V/uthal Oefenwedstrijden op Texel Vriendschappelijke wedstrijden KoAfóat ELTO I-DVDII 3-5 SWiietieJd Matte Jaervinen Nederlandsche records erkend Noorwegen-Engeland Nieuw Nederlandsch record vijfkamp dames Indisch pensioen weer ongekort De kustwachtoefeningen Het reisplan van Hr. Ms. Hertog Hendrik De ziel van het museum, de heer H. J. Kraai. Wij hebben een bezoek gebraoht aan het Texelsche natuurhistorisch en oud heidkundig Museum. Het museum, dat men vindt in de Nieuwstraat en waar men rondgeleid wordt door iemand, die zich met zijn ge- heele hart aan dit werk gegeven heeft: den heer H. J. Kraai. Véél hadden wij reeds van het museum gehoord: woorden van lof en een groote mate van waardeering. Bij eigen aan schouwing bleek ons echter, op welk een buitengewone wijze hier door eenige men- schen iets bereikt- is in slechts enkele jaren. Voor diegenen, die het belang ingezien hebben van een dergelijke inrichting op Texel, past hier o. i. ongetwijfeld een woord van oprechte waardeeriflg. Zij kunnen ook overtuigd zijn van die van het nageslacht. Het museum. Als het op Texel hoogseizoen is, is het dit tevens voor het museum: dan is het daar den gehee.len dag komen en gaan van dames en heeren, bewoners van alle deelen van ons land, doch die dat merkwaardige Texelsche museum niet willen overslaan bij hun bezoek aan het eiland. Het is waar: men zou zich voor de huis vesting van het museum een meer ideale in richting kunnen wenschen; thans geschiedt dit in de voormalige U.L.O.-school, doch ten slotte moet er iets te wenschen overblijven. In 1930 was het mogelijk de instelling in het leven te roepen: dit dank zij de loffelijke medewerking van het gemeentebestuur van Texel, T.E.S.O. en tal van particulieren. Voorts moeten op deze plaats genoemd worden beide laatste burgemeesters van het eiland en wel de heeren Oord en Kamp, die het voor zitterschap van het museum op zich namen. De vogelafdeeling. In gezelschap van den heer H. J. Kraai vingen wij onze wandeling aan: allereerst werd een bezoek gebracht aan de vogel afdeeling, welke uit den aard der zaak trou wens, de grootste ruimte in beslag neemt. Nu heeft het Texelsche museum een schoon ideaal: men is namelijk van plan van iederen vogel, die op Texel broedt (en dat zijn er, zooals men weet, heel wat), een z.g. familie groep aan te leggen. Dat wil zeggen: een ouderpaar, eieren, een stuk nestomgeving, en jongen. Met andere woorden: het leven van den desbetreffenden vogel in klein bestek (zij het natuurlijk op normale grootte!) weerge geven. Men zal begrijpen, dat dit een titanen arbeid is, een arbeid, die niet alleen nog zeer vele jaren geduld zal vergen, doch dieook zeer kostbaar is. Bén onzer verslaggevers heeft onlangs een bezoek gebracht aan Texel's Mu seum, en vertelt in dit eerste artikel van de prachtige familiegroepen, die men begonnen is voor elke vogelsoort aan te leggen. Een werk, waar nog jaren aan geploeterd moet worden, vóór het voltooid is! In een vo/gend artikel zal de geschie denis van het eiland tot den lezer spreken. „Levende" groepen. Van enkele vogels bezit men thans reeds een familiegroep, o. a. van de zilvermeeuw een heel mooie. De groep lééft, men zou zweren, dat de jongen en ouden zóó zullen wegvliegen Ook de groep van de kerkuilen is goed ge troffen en niet minder dan die van de schol ekster. De heer Kraay deelde ons mede, dat geen enkele der vele vogels, die men hier aantreft, levend gevangen is. Zij alle zijn dood ge vonden, zoodat er ook in dit opzicht geen enkel bezwaar van vogel-minnaars behoeft te komen. Binnenkort wordt de familiegroep-collectie waarschijnlijk uitgebreid; tenminste, in een hoek van één der lokalen ontdekten wij de nog ruwe nesten van een reiger en lepelaar (enorme bossen materiaal!) en waarmede zoo spoedig mogelijk een aanvang gemaakt zal worden. Wij gaan een andere af deeling binnen: langs de wanden groote vitrines met allerlei vogels. We ontmoeten hieronder zelfs de slanke lijfjes van bunzing en hermelijn, waarvan de eerste uit Den Helder getransporteerd is, daar zij niet op Texel voorkomt. Uitgebreid materiaal. Veel van het opgezette materiaal, dat men hier verzameld ziet, staat ten name van den heer Staring, een kunstschilder, die jaren geleden op Texel heeft gewoond. Bij zijn dood kocht de, gemeente van de w.eduwe een 100-tal opgezette vogels, die men thans opgesteld ziet. Men ziet in allerlei vormen en variëtei ten: daar zij meeuwen, koeten, alken, oud en jong. Zij alle staan U aan te turen, als het ware klaar om de beenen te nemen. Een zeldzaamheid. Dan staan we voor een zeldzaamheid: de beroemde Middelste Zaagbek. Verleden jaar Is er op Texel een nest van geweest, waarin zich bevonden een 2-tal niet uit gebroede eieren. Men heeft dit als ge schenk ontvangen van de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten. Een volgende afdeeling laat ons de ganzen èn roofvogels zien: eveneens de specifiek Texelsche vogels als kluut, wulp, kemphaan, grutto, lepelaar en reiger. Ten deele zijn deze opgezet in Artis door een zeer kundig prepa rateur. Ook de entourage van het museum ziet er welverzorgd uit: aan de wanden hangen Magnifieke opnamen van den heer Burdet, die het mooist denkbare foto-materiaal ver zamelde. De eieren-collectie, die wij zagen, is nogal verkleurd, doch hopenlijk wordt deze binnen kort vervangen door een nieuwe. De bibliotheek. Voorts toont ons de heer Kraai zijn biblio theek: in een 5-tal laden bevindt zich een zeer kostbaar werk, namelijk het bekende „Ornithologia Neerlandica" van Professor Oort, een standaardwerk, dat een goede 600 gulden kost. Dit voor het museum zoo waarde volle geschenk heeft men gekregen van den heer R. P. Keyzer te Den Burg. Voorts zijn daar natuurlijk tal van andere werken en periodieken, die den bezoeker ter inzage kan verkrijgen. WAAR DE VOGELS NIET OPVLIEGEN! Hier kan een ieder rustig onze gevederde vrienden bekijken, om later in de vrije natuur des te meer van het vogelleven te genieten fotoPonder Het gaat goed met de luchtverbinding TexelSchiphol, zoo goed, dat wjj voor eenige weken konden berichten dat de K.L.M. besloten had haar dienst uit te breiden tot 1 October. Ook thans nog is het aantal i>assagiers zeer gunstig en in dit verband hebben wij ons hedenochtend tot de K.L.M.-autoritei- ten gewend om van hen te vernemen of het wellicht in de bedoeling kon liggen ook gedurende de wintermaanden door te vliegen. Temeer, daar zulks reeds door en kele personen als vast aangenomen wordt. Men deelde ons mede, dat het bericht, als zou reeds besloten zijn, door te vliegen op z(jn minst als voorbarig gekwalificeerd moet worden. Inderdaad zjjn de resultaten gunstig, maar of men den dienst zal voortzetten valt nog met geen enkele zekerheid te zeggen. Een kansje is hier voor wel. Wij hopen, dat dit kansje werkelijkheid wordt: Het zou een prachtige reclame voor de Texelsche vliegerij zjjn, temeer daar de diensten op vliegvelden als Gro ningen en Twente stopgezet worden. Zjj nog vermeld, dat by een eventueelen winterdienst tweemaal daags gevlogen wordt, met uitzondering van den Zondag. Het was een goede gedachte van het be stuur der plaatselijke vereeniging van arbei ders-esperantisten om op den vooravond van 't seizoen der donkere dagen een propaganda- bij eenkomst te beleggen met het doel een cursus te vormen. Gezien het groote aantal aanwezigen was de belangstelling voor het onderwerp, als we de bezoekers die alleen voor het bal kwamen, niet meetellen, zeer groot. Dit groote aantal werd mede bereikt door dat een 40-tal esperantisten uit Noord-Hol land deels hun medewerking aan den avond verleenden, deels het weekeind hier kwamen doorbrengen. De heer Oele spreekt een kort openings woord, deels in 't Esperanto en voor de niet- Esperantisten in z'n moedertaal. De bedoeling van den avond is, behalve propaganda, een zoo groot mogelijk aantal deelnemers voor den te geven cursus te krij gen. Spr. besluit met den wensch dat de aan wezigen een prettigen avond mogen hebben. Ter afwisseling speelt Dick de Leeuw, accordeonist, eenige stukjes. De gasten, en wel de leden van de afdeeling Den Helder, lieten zich ook niet onbetuigd en toonden in een door hun opgevoerd schetsje aan, hoe Esperanto tot wereldvredê kan meewerken. De „Stem des Volks", onder leiding van den heer Plomp, bracht een 8-tal liederen ten ge- hoore, waarna eenigen tijd gepauzeerd werd. Natuurlijk behoort op een propaganda-avond een spreker aanwezig te zijn, en het was de heer v. d. Starre wiens taak het was, de aan wezigen te overtuigen van het groote nut van Esperanto en ze op te wekken aan den te houden cursus deel te nemen. Begin October reeds vangt de cursus voor beginners aan, de deelnemingskosten bedra gen 3.50, met inbegrip van leerboek, waar van de le helft bij 't begin van den cursus voldaan moet worden, de 2e helft op een door den cursusleider vast te stellen tijdstip. Aanmelding kan geschieden bij Alb. Backer. Onder de gasten bevond zich nog tot aller verrassing een 2en Benjamino Gigli, die met gitaarbegeleiding eenige liedje met Esp. tekst ten beste gaf. Door de Heldersche gasten werd vervolgens nog een stukje opgevoerd, dat tot veler erger nis achter in de zaal tengevolge van het iet wat rumoerige publiek niet verstaan kon wor den. Dick de Leeuw gaf nog een paar stukjes accordeonmuziek ten beste, en daar het in middels zeer laat geworden was, was daar tevens het einde van deze feestelijke propa- gandaavond. Nog geruimen tijd was er voor de dans lus- tigen gelegenheid om nog even in 't rond te zwieren. Voor de vele gasten was de oude „Zeven Provinciën" als slaapzaal toegewezen, waar zij heerlijk in 't stroo hebben gemaft. Zondag werd met de Texelsche Esperantis ten een wandeling naar de Dennen, Wester slag en Koog ondernomen. Des avonds gaven zich reeds 5 personen voor den cursus op. Men bedenke, dat er min stens 15 personen moeten zijn, wil de cursus een aanvang kunnen nemen. Het zjjn niet alleen professoren, die in hun verstrooidheid de allernoodzakelijkste dingen vergeten mee te nemen., maar zooiets kan zelfs een dapper landsverdediger overkomen, getuige het feit, dat na gebruikmaking van een Texelscft vervoermiddel door eenige man schappen van de L.V.A. er op het vreedzame slagveld een schuldig uitziende karabijn ach terbleef. Evenwel was het apparaat niet ge laden, zoodat de kans op ongelukken, ook al kwam het in onbevoegde handen, nihil was. Il< HM WMMWHWIMI De laatste oefenwedstrijden voor de com petitie zijn gisteren gespeeld. Texel 1 had rust. Texel II, dat uitkomt in de 2e Kl. N.H.V.B., had bezoek van de Held. Boys I, een wedstrijd, waarin het doelpunten heef geregend. De rust kwam reeds met 44. In de tweede helft stonden de Heldersche Boys na ongeveer een half uur spelen met 5 7 voor. Texel II wist evenwel niet alleen den achterstand in te halen, doch zelfs te winnen met 87! Texel II bracht voor dezen wedstrijd vrij wel het volledig competitie-elftal in 't veld. De voorhoede lijkt ons ditmaal bizonder goed. In de komende wedstrijden zal de samenstel ling vermoedelijk als volgt zijn: Beumkes, doel; W. Vlas en Jb. Kiljan, ach ter; Verseput, D. Blom, Helsloot, midden; J. Bruin Wz., J. Blom, J. Bruin, Kaczor en Hemelrijk, voor. Op het Boys-terrein speelde de Texelsche Boys I tegen Oosterrend. De Boys kwamen met verscheidene invallers uit, daar een ge deelte der leden een uitstapje maakte buiten onze gemeente. Oosterend kwam met het vol ledige competitie-elftal uit dat als volgt is samengesteld. De Kort, doel; S. Bakker en J. Keppel, achter; J. Daalder, R. Mosk, J. Plaatsman, midden; P. Rozendaal, C. Schraag, A. Mosk, M. v. Liers en J. Schraag, voor. Voor een vriendschappelijke match werd wel wat te forsch gespeeld. Er waren nogal wat uitvallers, 't Is te hopen, dat 't in de competitie wat kalmer zal toegaan. Oos terend, dat vermoedelijk een goed figuur zal maken in deze competitie, wan met 41. Het elftal van de Texelsche Boys is voor de competitie als volgt samengesteld: Jb. Schrama, doel; C. Graaf en T. Bakker, achter; P. van Heerwaarden, J. Sambeek, C. Ran, midden; De Valk, J. Schrama, W. Ran, A. Sambeek en D. Witte, voor. Ook speelden De Cocksdorp I en Texel III gistermiddag nog een oefenwedstrijd. Het derde elftal bracht 't er te De Cocksdorp zeer goed af als men nagaat dat het uit zeer jonge spelers bestond. Met geljjk spel, 11, eindigde deze wedstrijd. H.R.C.-veteranenHelder-veteranen 25 Watervogels-combinatieH.R.C.-comb. 81 H.R.C. 2V.S.V.-Woensdagmiddag-elftal 25 Zondag heeft Elto de competitie aangevan gen met een thuiswedstrijd tegen het Am- sterdamsche DVD 2. Het is een zeen,, fraaie, snelle wedstrijd geweest, waarin de veel betere techniek der Amsterdammers tenslotte den doorslag heeft gegeven. Toch is er door Elto zeer goed gespeeld en zien wij, ondanks de nederlaag, met een gerust hart het ver loop van de competitie tegemoet. Over de gasten niets dan lof. Vooraf wat balcontróle en combineeren betrof, heeft Elto een hoop kunnen leeren. Een verheugend feit is het overigens, dat er ondanks alle span ning, zeer hard, maar buitengewoon sportief werd gespeeld. Over den wedstrijd het volgende: Onmid dellijk na den aanvang ontwikkelt zich een razend snel spel, waarin vooral het voortref felijk combineeren der Amsterdammers op valt. Reeds na 3 min. heeft DVD de leiding veroverd. Ei'to valt verwoed aan, doch voor- loopig weet de DVD-verdediging stand te hou den. Als er ongeveer 20 min. zijn gespeeld, lost Gieze van verren afstand een schot, dat doel treft (11). Hierdoor aangemoedigd, blijft Elto fanatiek aanvallen en werkelijk heeft na 5 min. H. Nieuwland succes, ook al met een verren, maar daarom niet minder fraaien bal. Tien min. voor rust weet DVD gelijk te maken. Na de hervatting weet DVD de leiding te nemen (32). Tien min. later krijgt Elto een strafschop te nemen, weike echter gemist wordt. Als er ongeveer 20 min. gespeeld zijn, brengt bij een schermutseling onder de korf W. Dienaar de partijen weer op gelijken voet. Dit was DVD schijnbaar te bar en zij komt enthousiast opzetten en weet vlak achter el kaar tweemaal te scoren. Met een eervolle 35 nederlaag voor Elto kwam het einde. Helsingfors, 12 Sept. Tijdens wedstrijden in de Finsche hoofdstad bracht Matti Jaer vinen, de wereldrecordhouder speerwerpen het in dit nummer tot 74.58 meter, waarbij hij iets meer dan 2 meter beneden zijn wereld record bleef. Nikkaanen kwam op 72.78 m. Het discuswerpen werd gewonnen door Kot- kas met 49.98 meter. De recordcommissie van de Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie heeft de vol gende prestaties als Nederlandsch record erkend Discuswerpen dames 38.22 meter van mej A. Niesink, Amsterdam, 1-8-1937. Speerwerpen 64.99 meter van J. F. van der Poll, Boedapest, 26-6-1937. 400 meter horden 56.7 sec van W. F. Buehr- man, Amsterdam, 31-7-1937. 1500 meter hardloopen 4 min 4 sec van F. A. de Ruyter, Boedapest, 26-7-1937. 3000 meter hardloopen 8 min 54.8 sec van S. C. Petit, Amsterdam, 29-5-1937, 3000 meter hardloopen 8 min 54 sec van S. C. Petit, Boedapest, 27-6-37. 4000 meter hardloopen 12 min 17.2 sec van S. C. Petit, Amsterdam, 1-8-1937. 9 Engelsche mijlen 48 min 18.2 sec van W. J. Bakker, Amsterdam, 16-5-1937. De recordaanvrage van K. Baumgarten op 400 meter in 48.8 sec, gevestigd op 26 Juni 1937 te Boedapest, is afgewezen. Yoshioka loopt 100 m. in 10.2 sec Een tweedaagsche athletieklandenwedstrHs tusschen Japan en de Vereenigde staten werd door de Amerikanen met 61 43 punten geyorioka liep de 100 meter in 10.2 sec., doch deze tijd zal wel niet als wereldrecord erkend worden in verband met den wind. Tolmich noteerde op de 110 meter horden 14 3 scc. Sefton en Oe sprongen 4.35 nieter bij het polsstokhoogspringen. Een Noorsche overwinning. De athletieklandenwedstrijd tusschen Noor- wegen en Engeland is door de Noren met 7554 punten gewonnen. In de estafette nummers blonken de Engelschen uit, in de technische nummers bleken de Noren echter sterker te zijn. Fraaie prestatie van Fanny Koen. Fanny Koen. het Sagitta-lid, is er in ge- slaagd het Nederlandsch record vijfkamp, dat met 313% punt (oude telling) sedert 7 Sept. 1935 op naam stond van mej. G. de Koek (A.D.A.), aanzienlijk te verbeteren en te bren gen op 335 punten. Daarmede behaalde de athlete tevens het kampioenschap van Neder land in dit nummer. Volgens de nieuwe tel ling zal het record van Fanny Koen met 303 punten genomen worden. Wellicht overgangstijd met lagere korting. De parlementaire redacteur van „De Tel." meldt naar aanleiding van een bericht uit het „Bataviasch Nieuwsblad", betreffende de kor ting op de Indische pensioenen, dat ter zake overleg wordt gepleegd tusschen het Depar tement van Koloniën en den gouverneur-gene raal. Wanneer geen maatregelen worden geno men dan vervalt, zooals men weet, ingaande 1 Januari 1958 de geheele bestaande kortings regeling. In overweging is nu of de toestand der financiën zulks reeds toestaat, dan wel of, voorloopig voor een jaar, de een of andere korting zal moeten worden toegepast. Onze indruk is, dat naar alle waarschijnlijk heid het bestaande kortingspercentage van 17 met modificaties, in ieder geval niet ver lengd zal worden en dat over de al dan niet noodzakelijkheid van voorloopige handhaving van een lagere kortingsregeling nog geen vol ledige overeenstemming is bereikt, zij het, dat de gedachten wel ernstig gaan in de richting van herstel der oorspronkelijke pensioenen. Chef torpedodienst. Kapitein-luitenant ter zee J. Varkevisser aan wien onlang-s het bevel is opgedragen over Hr. Ms. opleidingsschip voor den torpedodienst Schorpioen, is bestemd om te worden benoemd tot chef van den torpedodienst. Officier van den marinestoomvaartdienst der eerste klasse F. J. Siegenthaler, onlangs uit Nederlandsch-Indië teruggekeerd, is ter be schikking gesteld. Luitenant ter zee der eerste klasse H. C. W. Moorman, bestemd voor plaatsing aan boord van de groep onderzeebooten te Curagao, is 3 dezer uit Nederland naar zjjn bestemming ver trokken. Luitenant ter zee der tweede klasse P. G. J. Snippe, onlangs geplaatst te Schiedam, is al daar toegelaten bij het nautisch-militair toe zicht op den aanbouw van de onderzeeboot K XIX op de werf Wilton Fijenoord. Worden sterk gehinderd door het slechte weer. De kustwachtoefeningen, waaraan een 7- tal schepen van de Marine deelnemen, tref fen het bizonder slecht wat het weer betreft. We hebben de vorige week de moeilijkheden van de M. 2 meegedeeld, die practisch ge sproken voor de verdere oefeningen uitge schakeld is. Ook de andere schepen hebben veel last van den storm en het hooge water gehad. Morgen loopen de oefeningen teneinde. 11 Sept. luidtVs^gL Van Hr' MS' Hert°g HendrlK *rsdag 22 September vertrek van Den in fc/St ,8 tot en met 30 September braltar 4 nr/h 1 October aankomst te Gi- t. H 0ct°ber vertrek, 8 October aankomst aankomot°^' °ctober vertrek, 14 October Octohpr t f 6 ncbal> 19 October vertrek, 22 tar 25 A t ln met 24 °ct-ober in Straat Gibral- 29 Ontow er, vertrek van sfaat Gibraltar, vertrek ^ankomst te Leixoes, 3 November Novemw ove?lber aankomst te Tanger, 9 in straat ruTf. 13 tot en met 15 November November raltar' 16 November vertrek, 18 her vertrek 27°NSt te,Casablanca, 22 Novem- Deleada i r. November aankomst te Ponta dS. «!mber vertrek, 7 tot en met 9 aankomst t r?v!"aat Gibra|tar, 10 December 18 Decemh/ lbraltar, 11 December vertrek, dagK ^khmst Den Helder (Zater- .(Ongecorrigeerd)., J

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6