Chineezen trekken terug in nieuwe stellingen Honderdduizend francs uitgeloofd Mr. Patijn minister van Buitenlandsche Zaken? Posfvluchtcn op indië Regelmaat in mond- en klauwzeerepidemiën Sovjet-jeugd demonstreert tegen „piraten" Roosevelt vertrouwt den toestand niet De toekomst van Christenvolken bedreigd Hitter's slotrede te Neurenberg Duitschland en Italië niet meer vatbaar voor bolsjewisme CHINA Japanners landen in de Biasbaai Mattern geeft het zoeken naar poolvliegers op Geen infectie van het ééne land door het andere Jij willen geen kluizenaars zijn" Volgens traditie is ook dit jaar de partij dag der N.S.D.A.P. besloten met een groote slotrede van Hitier op het partijcongres. Hitier zeide te meenen wederom een voor uitgang te kunnen constateeren tegenover het congres tan 193ö: nog meer is de op voedende zending van het nationaal socia lisme aan den dag getreden. Slechts de vor ming van het type van den Duitschen mensch zal de laatste weerlegging geven •van de bewering, dat dit nieuwe Duitsch land een wedergeboorte van het oude is. Nog nooit is de geestelijke doelstelling en wilsvorming der natie zoo identiek ge weest met de natuurlijke plichten tot het zich zelf handhaven als thans. Bolsjewisme. Aan den nood der ineenstorting is de nat. soc. idéé ontstegen. Thans wordt niet meer gestreden om schamele dynastieke economische belangen. Thans gaat de strijd tegen een ware wereldziekte, het bolsjewis me. Het is naïef te ontkennen, dat het bolsje wisme naar de wereldrevolutie streeft, De nationaal socialisten begrijpen volkomen de oorzaken en omstandigheden van den de wereld thans in onrust brengenden strijd. Het is een gigantische, wereldhistorische gebeurtenis, het grootste gevaar, dat sedert de ineenstorting der antieke staten de cul tuur der menschheid ooit bedreigd heeft. Hoe lang de strijd zal duren, kan niet voor zien worden, maar zeker is, dat sedert de opkomst van het Christendom den zege tocht van het Mobamedanisme of de Re formatie een soortgelijke gbeurtenis ter wereld niet is voorgevallen. Na de democratische staatslieden erop gewezen te hebben, dat zij ook hun staten ontoegankelijk voor het bolsjewisme moe ten maken, gelijk Italië en Duitschland dat gedaan hebben, verklaarde Hitier, dat een Joodsche minderheid de baas speelt in bolsjewistische kringen en zoo de Joodsche Wereldrevolutie voorbereidt. Het laatste doel is de definitieve bolsje wistische revolutie, d.w.z. niet de leiding ivan het proletariaat door het proletariaat, maar de onderwerping van het proletariaat onder de leiding van zijn nieuwen vreem den meester. In Sovjet-Rusland is ruim 80 pet, der lei dende functies in handen van joden, zoo was het ook in de Beiersche radenrepubliek, zoo in het in Hongarije geweest, zoo is het in 't nog niet door het eigenlijke Spaansche volk ■heroverde deel van Spanje. Verder het Spaansche vraagstuk bespre kende, zeide Hitier, even min te kunnen be grijpen, dat Frankrijk en Engeland politieke belangen in Spanje hebben, als wanneer ie mand zou zeggen in Duitschland politieke belangen te bezitten. Gaat het echter om eco nomische belangen, dan wordt dat toegege ven, echter met de constateering, dat ook Duitschland precies dezelfde economische belangen voor zich opeischt. Ontzet is Duitschland echter bij de ge dachte, dat Sovjet-Rusland Spanje zou ver overen. Bolsjewisme vernietigt Duitschen handel. In iedere poging tot uitbreiding van het Bolsjewisme in Europa, zien wij principieel een verschuiving van het Europeesche even wicht. Niet minder zwaar weegt het feit, dat een Zoodanige bolsjewistisch-politieke even- wichtsverschuiving vooral identiek is met een economische ontwikkeling, die in de Eu ropeesche statenorganisatie slechts ramp spoedige gevolgen kan hebben. De productie van werkelijke waarden wordt om te begin nen door het bolsjewisme geheel vernietigd. Voor Engeland is het misschien onverschil lig of Spanje een woestenij wordt, voor de Duitschers die hun handelsverkeer niet in een eigen wereldrijk kunnen doen afspelen, is Europa zooals liet thans is een der voor waarden voor hun eigen bestaan. Een gebolsjewiseerd Europa zou iedere handelspolitiek van Duitschland onmogelijk maken, omdat het dan geen handelspartner meer zou krijgen. Wanneer Spanje definitief Bolsjewistisch zou zijn geworden, en deze golf dan over Frankrijk, België en Nederland uitgebreid zou zijn, of zich nog eens zou uitbreiden, zou dit voor Duitschland een ernstige economi sche catastrophe beteekenen. Wij moeten nu eenmaal met deze landen wederzijdschen goederenruil voeren, die slechts mogelijk is, wanneer deze landen onder geregelde nor male verhoudingen ook zelf goederen fabri- ceeren. Met Frankrijk wenscht. Duitschland in vrede te leven ging de Führer voort. Wij moeten elkaar meer bewonderen dan haten. Wat de opzettelijke vereenzaming aangaat, Duitschland heeft noch de lust, noch het voornemen, politiek of economisch heremiet te zijn. Duitschland heeft zich in het ge heel niet geisoleerd, politiek noch economisch. Het streeft er integen deel naar samen te werken met al diegenen, die een werkelijk Euro- peesch gemeenschapsdoel voor oogen houden. Wij willen ons echter niet laten koppelen aan hen, die de vernieling van Europa op hun programma hebben. Des te grooter is daarom ook onze vastbeslotenheid een overeenstemming te zoeken en te vinden met al diegenen, die ernstig de solidariteit willen en wel in den positieven zin van een gemeenschappelijken opbouw. Nog waanzin niger is volgens spr. het verwijt, dat Duitsch land zich economisch wil isoleeren. De han delscijfers zijn daartegen het beste bewijs. De Führer verklaarde ook, hoe de Duit- jsche weermacht de sterkste der wereld is, waar heel het Duitsche volk eensgezind achter staat. Verder zeide Hitier nog over het bolsje wistische gevaar: het nationaal socialisme heeft het bolsjewistische wereldgevaar uit het binnenland van Duitschland verbannen. Mocht iemand het wagen van buiten dit gevaar Duitschland nabij of Duitschland binnen te brengen, dan moge hij weten, dat de nationaal socialistische staat zich zijn wapenen ook geschapen heeft om bliksem snel een dergelijke poging te onderdrukken Wij zulien fanatiek voor ons bestaan strij den... Wij hebben nooit het voornemen iemand anders onze gedachten of idealen op te dringen. Laat ook niemand probeeren ons zijn meening op te dringen. Hitier besloot met de woorden: De Duit sche natie heeft eindelijk toch nog haai' Gemiaanschc Rijk gekregen. Caricaturen van Mussolini in den stoet meegevoerd. Nadat verleden week de jaarlijksche jeugd- demonstratie te Moskou op het laatste oogen- blik was afgezegd vanwege het bijzonder slechte weer, is zij Zondag doorgegaan, meldt de N.R.Ct. Een stoet van meer dan een half millioen deelnemers is over het Roode Plein getrokken, waar op het mausoleum van Lenin, Stalin, Molotof en andere leiders van partij en regeering hen gadesloegen. Het défilé duurde ruim drie uur. De betoogers droegen leuzen mede, waarin zij zich be reid verklaarden tot strijd tegen de bedrei ging van een nieuwen imperialistischen oor log en de toegewijde verdediging van de Sowjetunie tegen iederen vijand, hun soli dariteit verklaarden met den strijd van de volkeren van Spanje en China en hun haat luchtten tegen de fascisten en het Trotskis- tisch-Boecharinsche „agentschap" daarvan. Hoewel het woord „lalië" op de spandoe ken zorgvuldig vermeden was en ook in de gehouden redevoeringen niet werd gehoord, stonden de kranten er des te voller van en de karikaturen van zeeroovers, die werden meegedragen, vertoonden een onmiskenbare gelijkenis met Musolini. Zijn vacantie bekort. President Roosevelt heeft besloten zijn vacantie niet 24 uur te bekorten, wegens „den toenemenden vrees voor oorlog in Eu ropa en het Verre Oosten", aldus werd Zon dag medegedeeld. Het besluit van den pre sident om reeds hedenmorgen in plaats van Woensdag naar Washington terug te kee- ren, zooals eerst was vastgesteld, werd in Hydepark bekend, nadat hij een bespreking had gehad met Norman II. Davis en James A. Moffett. Men verwacht, dat Roosevelt spoedig na zijn terugkeer in de hoofdstad een onderhoud zal hebben met den minis ter van buitenlandsche zaken, Cordcll ITull. De wijziging der plannen van den president volgt op zijn Zaterdag afgelegde verklaring, dat de regeering alles in het werk zal stel len om Amerika buiten een oorlog te hou den. POGINGEN OM DE VERBIN DINGEN MET HONKONG AF TE SNIJDEN. De Chineezen hebben hun stellin gen ten Noord-Westen van Sjanghal- moeten opgeven. In grooten getale zijn hun troepen op den terugtocht. Gisterenmorgen om elf uur ver klaarde, volgens Un. Press, de woord voerder van het Japansche leger aan 't Shanghaifront, dat de Japansche strijdkrachten vijf K.M. van Jang- Tsjang, tien K.M. van Pausjan en negen K.M. van Woesoeng zijn opge rukt. Hierdoor zijn de stellingen der Chineezen onhoudbaar geworden. De woordvoerder van het Chineesche leger bevestigde deze Japansche successen indi rect, toen hij mededeelde, dat de Chineesche strijdkrachten 'n strategischen terugtocht ondernemen uit Woesoeng en Lotien, 0111 bui ten het bereik van het Japansche scheepsge schut te komen. Waar de terugtocht tot staan zal worden gebracht, zeide de Chineesche woordvoerder niet. Hij gaf evenwel duidelijk te kennen, dat de nieuwe Chineesche stellingen zich waarschijnlijk in de nabijheid van het ten noord-westen van Tsjapei gelegen Kiating zouden bevinden. In Hongkong heerscht opwinding in verband met geruchten over een landing van nieuwe Japansche troe pen, die gisteren in de Biasbaai zou zijn volbracht, nadat verscheidene versterkte Chineesche stellingen in de omgeving gebombardeerd waren. Volgens niet bevestigde berichten uit Chineesche bron werd de landing volvoerd door de samentrekking van een aanzienlij ke scheepsmacht, waarbij zich drie krui sers bevonden. De Britsche vlootautoriteiten konden de ontscheping niet. bevestigen, hoewel zij haar zeer wel mogelijk achtten. Naar de meening van welinge lichte kringen streven de Japanners naar de bezetting van het Chinee sche deel van den spoorweg uit Ilon- kong naar het binnenland te ver hinderen. Een vertegenwoordiger van de „United Press" te Hongkong verneemt bij geruchte, dat het Japansche landingscorps het Chi neesche fort aan de Biasbaai heeft ver nield. De Japansche troepen zouden, daar op weder aan boord van hun oorlogssche pen zijn teruggekeerd. Japansche torpedojager in den grond geboord. Het hoofdkwartier der Chineesche lucht strijdkrachten deelt mede, dat Chineesche vliegtuigen gistermorgen een Japanschen torpedojager gebombardeerd en tot zinken gebracht hebben in de voorhaven van de baai van Kwangtsjau, De bombardements vliegtuigen kwamen uit Kanton en troffen onmiddellijk vijf malen den torpedojager, die terstond tot zinken werd gebracht. Een stem uit de Christelijk-sociale beweging. Wij geraken al meer en meer in een anti-liberale wereld. Gisteravond hield de Zendingsstudieraad in het conferentieoord te Lunteren de eerste zitting van de achtste Christelijke sociale cursus. Tijdens deze zitting hield de heer C. Smeenk, uit Arnhem, eerste voorzitter van „Patrimonium" een inleiding, waarin hij 0. m. opmerkte, dat er op internationaal ge bied een anti-christelijke onwikkeling valt op te merken. Ook ziet men hier weer, aldus spr., hoe weinig het humanisme vermag. Al sterker werken de heidensche fac toren, de zedelijke verwarring, die ook op sociaal-economisch gebied verwoestingen aanrichten en door het zondig nieuw-malthusianisme de toekomst van eertijds gekersten de volken bedreigen. Veel erger dan de concurrentie van Japan en wellicht in de toekomst ook van China is het feit, dat heidensche denkbeelden in het Westen wortel zoeken... en hoeveel slapheid is er vaak onder de Christenen. Met weemoed herdacht spreker de ver volgingen in Rusland en Duitschland en stelde daartegenover het krachtig geloof, dat Christus Zijn kerk in stand houdt. Dat geloof geeft moed om ook op sociaal- economisch gebied voort te gaan. Dat hangt niet af van ons menschen. God re geert over alles en alles gaat naar het door Hem gemaakte bestek. En Hij heeft in Zijn plan ook ons werk gegeven. Gods genade blijft werken: bij Hem zijn duizend jaar als één dag. Dit moet ons voorzichtig maken bij onze conclusies ten aanzien van den korten tijd, waarin wij leven. Abraham Kuyper's dam tegen het socialisme. In ons land is er nog veel stof tot dankten. Ook op politiek en sociaal gebied zij het in zwakheid en met veel gebrek wordt gestreefd naar de naleving der christelijke beginselen. De doorwerking der re- volutionnaire beginselen wordt hierdoor belemmerd en ook van niet-cliristelijke zijde wordt telken- male als juist erkend wat wij als uitwerking der christelijke beginse len mochten zien. (Collectieve contracten en bedrijfsorganisatie). Spreker herdacht daarbij wat mannen als de Savornin Lohman en Kuyper hier voor hebben gedaan en sprak met name over dr. Kuyper als voortrekker. Kuyper heeft het Christenvolk zijn roeping doen zien, het liberale monopolie vernietigd en tegen het socialisme oen dam opgeworpen. Ilij werd zoo één der vaders onzer christe lijk-sociale beweging. Spr. wees op de mogelijkheid dat dit alles verloren gaat, doch hoopte, dat dit nooit een gevolg zou zijn van lauwheid. Spr. betoogde voorts, dat wij al meer in een anti-liberale wereld geraken en er is en komt steeds meer sociale en economische gebondenheid. De vragen waarvoor dit ons plaatst, mede in verband met ons bevol kingscijfer, komen in dezen cursus aan de orde. Ook bij andere onderwerpen, welke in den cursus zullen worden behandeld stond spr. een oogenblik stil. In het bijzonder wees hij daarbij op de groote taak van de protes- tanfseh christelijke arbeiders internationale, klein van kracht, maar steunende op het profetisch woord, dat zeer vast is. De eerste cursusdag werd besloten met een bidstond. NA DEN PARIJSCHEN BOMAANSLAG: Voor het opsporen van den dader. De Fransche regeering heeft een belooning van 100.000 francs uitge loofd aan dengene, die aanwijzingen geeft, welke leiden tot de opsporing van den dader of de daders der aan slagen in de Rue de Presbourg en de Rue Boissière. Minister Dormoy heeft gisteren besprekin gen gehad met Chautemps, autoriteiten van de justitie en de politie. Na afloop van deze conferenties zijn in structies gegeven aan het parket, opdat de bladen zich niet zullen schuldig maken aan indiscreties in verband met het onderzoek. Er zal herhalve geen enkele verklaring aan de pers worden verstrekt omtrent de instruc tie, noch in het departement, noch door 't parket. Barrue, de rechter van instructie, heeft gistermiddag een getuige gehoord, wiens naam geheim wordt gehouden. Het is een handelaar van buitenlandsche nationaliteit, geen Spanjaard, van ongeveer 35 jaar. De naspeuringen worden volgens de N. R. Ct. voortgezet in de richting van buiten landsche kringen die bij vroegere aansla gen gecompromitteerd werden; de brenger van de pakken wordt in de buurt van Pa rijs gezocht. Aan het departement van bin- nenlandsche zaken erkent men dat in be paalde richting argwaan is opgevat; men is daar overtuigd, dat de toestellen buiten de grens vervaardigd zijn. Naar de N.R.Ct. verneemt, ls het thans zeer waarschijnlijk te achten, dat met ingang van 1 October of kort nadien onze tegenwoordige ge zant te Brussel, mr. JJ. A. Patijn, als minister van buitenlandsche za ken zal optreden. Het blad herinnert er aan, dat mr. Patijn reeds tijdens de Kabinetsformatie door den formateur voor dezen ministerszetel was aangezocht, nadat jhr. de Graeff, de vorige minister van buitenlandsche zaken, met betrekking tot het ontwerp-rogeeringspro- gram en de samenstelling en het karakter Vertrek van Aankomst te Torenvalk]sin apore Sep. Bangdoeng 13 Sep (heenreis) I 0 Reiger I Basra 13 Sept. jodh poer 13 Sept. (heenreis) Wielewaal] ^thene 13 Sept. Schiphol 13 Sept t terugreist V terugreis Specht Inangoon 13 Sept. (terugreis)l Ibis Schiphol 15 Sept (heenreis) jodhpoer 13 Sept. van het Kabinet één lijn had getrokken met jhr. van Lidth de Jeude en dus ook niet genegen was zitting te nemen in een rechtsch Kabinet of wat hierop moest lijken De heer Patijn heeft toen het aanbod even eens afgeslagen, maar er verluidde reeds in die dagen dat hij gezegd had, dat indien men voor de portefeuille van buitenland sche zaken ten slotte op geen geschikten eandidaat beslag zou kunnen leggen, hij bereid was het aanbod opnieuw in overwe ging te nemen. Daar blijkbaar in kerkelijke kringen geen ministrabel persoon voor de zen, in onzen tijd zoo belangrijken post is kunnen worden gevonden, is dr. Colijn dan nu teruggekeerd tot mr. Patijn, die, hoe wel, evenmin als jhr. de Graeff bij een partij aangeslóten, van liberalen huize is. De heer Patijn is den Oden Februari 1873 te Rotterdam geboren. Ilij studeerde te Lei den in de rechtswetenschap en promoveer de aldaar in 1897 op een proefschrift over de Zondagswetgeving. Vervolgens studeerde hij aan de Ecole iibre der sciences politi- ques te Parijs en was van 18981902 gezant schapsattaché en assistent tegal adviser van het koninkrijk Siam. In Nederland terug gekeerd, verliet hij den diplomatieken dienst en was van 1903—1908 ambtenaar aan de gemeentelijke secretarie te 's-Gravenhage (chef der afdeeling gemeentebedrijven) en van 19081911 ambtenaar aan het depar tement van landbouw. In 1911 werd de heer Patijn benoemd tot burgemeester van Leeuwarden daarna in 1918 tot burgemeester van 's-Gravenhage. In 1930 ging hij naar de diplomatie over en werd benoemd tot gezant te Rome, welken gezantsc'hapspost hij in 1936 verliet voor dien te Brussel, waar hij tevens geaccredi teerd is bij het Hof van Luxemburg. De Amerikaansche vlieger Mat tern heeft er van afgezien verdere pogingen naar den verdwenen Sov- jet-Russischen vlieger Lewanefski te doen. In 1924 een record aantal bedrijven besmet: 88.930. Na een lange daling thans weer een sterke stijging. De gevreesde veeziekte, het mond- en klauw zeer, heeft in den laatsten tijd in enkele provincies van ons land, w.o. Noord-Hol land, een vrij sterke uitbreiding gekregen, welke, zooals men weet, aanleiding heeft gegeven tot het aflassen van rundveeten toonstellingen en fokveedagen. In ons blad van Zaterdag meldden wij dat de besmet ting reeds tot Hensbroek was doorgedron gen. In verband hiermede hadden wij gisteren een onderhoud met prof. dr. H. C. L. E. Berger, directeur van vee&rtsenijkundigen dienst, waarbij mede aanwezig was de in specteur van den veeartsenijkundigen dienst, de heer P. J. 't Hooft. Prof. Berger vertelde o.m. dat, hoewel reeds in 1881 het mond- en klauwzeer in de iijst van besmettelijke veeziekten was op genomen, daaraan eerst sedert 1911 in bij zondere mate aandacht wordt besteed. In laatstgenoemd jaar heeft men nauwkeurige gegevens gekregen en van toen af is een zeer goed statistiek bijgehouden, waaruit o.m. is gebleken, dat het mond- en klauw zeer periodiek om de vier jaren in grooten omvang terugkeert. Buitengewoon interes sant, aldus prof. Berger, zijn de gegevens, welke de heer 't Hooft dienaangaande heeft verzameld en welke hij op zoo voortreffelijke wijze van week tot week heeft bijgehouden, niet al leen uit Nederland, maar ook uit de ver schillende andere landen, waar deze ziekte periodeik pleegt op te treden. Het Office International des Epizooties, waarvan ik president ben, en waarbij 50 landen in *en buiten Europa zijn aangesloten, die zich ver plichten tot het inzenden van gegevens be treffende het optreden van besmettelijke veeziekten verschaft ons daartoe het noo- dige materiaal. Het eigenaardige is nu wel, dat het mond- en klauwzeer telkens zoo plotseling in hevige mate optreedt in ver schillende landen tegelijk en wel zoodanig, dat cr van contact-infccfic geen sprake kan zijn, terwijl anderzijds onmiskenbaar vast staat, dat deze ziekte juist zeer besmet telijk is. De heer 't Hooft, die ons vervolgens een blik deed werpen in het door hem zoo nauwkeurig bijeengehouden cijfermateriaal, toonde ons dat b.v. in 1920 hier te lande niet minder dan 53.000 bedrijven met mond en klauwzeer waren besmet. Het volgende jaar waren het er slechts 684, het jaar, daarop 325 om verder in 1923 weder toe te nemen tot 9200 en in 1924 tot het recordcijfer 88.930. Zoo is het mond- en klauwzeer op en neer gegaan en in 1936 zelfs ge daald tot een 40-tal „beslagenen". In de eerste helft van 1937 was het aan tal nog buitengewoon gering, doch in de laatste week van Augustus stijgt het tot 167 en in de eerste week van September tot 408, Hef merkwaardige is nu, dat ook in Frankrijk, België en zelfs Turkije in de laatste weken een sterke toeneming van het mond- en klauwzeer valt te consta teeren en dat tevens vaststaat, dat deze toeneming in de verschillende landen ge schiedt zonder aantoonbaar contaot. Men zal dit begrijpen als men weet, "dat de gevallen van mond- en klauwzeer in Frankrijk in de zuidelijke provincies van dat land, in België in de noordelijke provin cies en in Nederland voornamelijk in Zuid- Holand zijn geconstateerd, terwijl bijv. in Zeeuwsch-Vlaanderen, in het zuidelijk deel van Noord-Brabant en het verdere grens gebied met België geen enkel geval is voorgekomen in deze zelfde periode. Men veronderstelt dan ook, zoo ging prof. Berger weder voort, dat hier kosmische, astrale of tellurische invloeden zich doen gelden. Een drietal instituten in Europa, n.1. dat te Riems, te Lindholm, beide aan de Oostzee, en het staatsveeartsenijkundig onderzoekingsinstituut te Rotterdam, waar van dr. Frenkel de leiding heeft, houden zich met het onderzoek naar de oorzaken van de periodieke verbreiding van het mond- en klauwzeer in de verschillende landen bezig en deze drie instituten die de eenige zijn op dit gebied hebben geregeld voeli.no: met eikander. Zoo is nog pas op het eiland Riems een conferentie gehouden, teneinde zoo mogelijk tot een wetenschappelijke verklaring en oplossing van dit probleem te geraken. Het spreekt overigens vanzelf dat de ge wone veterinaire politiemaatregelen zijn genomen om besmette bedrijven te iso leeren en de andere veebedrijven te trachten vrij te houden van deze ziekte. Gezocht wordt intusschen nog steeds naar een biologische bestrijding dezer ziekte, waarbij men te doen heeft met ultra-vi- sible of filtreerbare smetstoffen, daar zij n.1. zoo klein moeten zijn, dat zij nog door geen enkele microscoop zichtbaarkonden worden gemaakt. Voorbeelden van dergelijke ultra- visi'bele smetstoffen vindt men bij de pok ken en bij de hondsdolheid, welke laatste intusschen nimmer epidemisch pleegt op te treden. Men kan verzekerd zijn, dat. al het mogelijke wordt gedaan om de uit breiding van het mond- en klauw zeer tegen te gaan, al is het, zoo besloot prof. Berber, wel bijzonder moeilijk te strijden tegen een vijand, die zelfs microscopisch onzichtbaar is. Redenikt men intusschen, dat er 200.000 bedrijven in ons land zijn, waar vee wordt gehouden, dan is het wel duidelijk, hoezeer het van groote l>eteekenis is, te weten dat al het moeelijke wordt verricht om deze gevreesde veeziekte binnen de kleinste perken te houden.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2