Aymda Belangrijke uitbreiding van het Nat» Historisch Museum Abonneert U op dit blad Ingezonden Dinsdag 14 September 1937 Tweede Blad Zal binnenkort een nieuw lokaal noodig zijn Vele aanwinsten bij de vogels - Drie mooie gipsmodellen dUcuUnleuuM je^s Qver Abonnements voorstellingen --x&mMmmétiiÉ&ÊfèiÊÊitÊÊÊÈÈÈ&ÊË Sarrasani naar Den Helder Burgerlijke Stand van Den Helder MeJkverstrekking op de scholen Commandantenwisseling op Hr. Ms. „Schorpioen" en „Hertog Hendrik" Door gas bedwelmd MAISGftS GEKRÏTS, Kapper, Spoorstraat 104-106 - Telef 457 Dezer dagen opent het Natuur-Histo- risch Museum opnieuw z'n poorten. Het was wegens een belangrijke uitbreiding n.1. tijdelijk gesloten. In onderstaand artikel wordt de aandacht op de nieuwe bezienswaardig heden gevestigd. In de Oostslootstraat, hoek Vlamingstraat staat ons Natuur Historisch Museum. Het staat er nog niet zoo lang, d.w.z. wél het ge bouw maar niet als Museum. De kortheid van zijn bestaan is evenwel onevenredig aan de mate van populariteit waarin dit instituut zich mag verheugen! Wat geen wonder is, want het heeft getoond, onder de energieke leiding van den heer J. Nijkamp vooral, de eervolle naam van Natuur Historisch Museum waardig te zijn. Het, of liever gezegd, „ons" Museum is al eenigen tijd gesloten, tengevolge van een uit breiding, die het ondergaat. Met groote in stemming zal deze tijding door de tallooze vrienden van het Instituut begroet worden! Uitbreiding van de collectie. Om te beginnen wordt de gang' van het ge bouwtje geheel ingericht voor een geolo gische collectie. Voorloopig zal alleen een overzicht van de Nederlandsche zwerfsteenen geëxposeerd worden. Over eenige maanden hopen de Museum-menschen hun vrienden en andere bezoekers te verblijden met een expo sitie in reliëfkaarten van de geologie van Noord-Holland. Deze expositie, welke eveneens in ge noemden gang zal worden ondergebracht, Is daarom zoo actueel, omdat naar alle waarschijnlijkheid in den volgenden zomer het Landelijke Congres van de Nederland sche Natuurhist. Vereeniging hier ter stede zal worden gehouden. Het zou aar dig zijn als ons Museum dan deze expo sitie gereed had! Belangrijke aanwinsten. Het Museum heeft in de afgeloopen weken belangrijke aanwinsten gemaakt. Daarvan noemen we in de allereerste plaats de drie gipsmodellen. Eén ervan is een afgietsel van den kop van een Reuzenhaai, welke hier vorig jaar gevonden werd en die door den zorg van Dr. J. Verwey opgezonden werd naar het Zoöl. Laboratorium te Leiden. Dit afgietsel ziet men op bijgaande illustratie, waarop tevens de vervaardiger van de drie modellen voorkomt, de heer G. A. L. Bisseling, weten schappelijk assistent aan het Gem. Museum voor het Onderwijs te Den Haag. De Reuzenhaai is een zelden aan onze kust aanspoelend dier, waarvan dan ook in ons land zeer weinig exemplaren bekend zijn. Behalve van dezen haai vervaardigde de heer Bisseling gipsmodellen van een groote bruinvisch en van een ruim anderhalve meter lange zeeaal. Aanvulling op het Aquarium. Er zit in deze een bepaalde bedoeling bij het Museumbestuur voor. Zooals bekend, heeft het Aquarium aan de Buitenhaven een fraaie colectie levende kustdieren. Langzamerhand hoopt men nu in het Museum zulk een collectie gipsmodellen van de voornaamste kustdieren te krijgen, dat zij een mooie aanvulling zullen gaan vormen op de „levende have" in het Aquarium. Wij mogen dit wel als een lof felijk streven karakteriseeren. Aanwinsten bjj de vogels. Het Museum mag er zich voorts op ver heugen, dat het zijn verzameling opgezette vogels beduidend uitgebreid zag. Als straks de deuren weer geopend zullen worden, zal men naast en onder de vroegere dieren speci mina aantreffen van den Parelduiker, Rood- keelduiker, Kanoetstrandlooper, alle drie in prachtkleed. Verder van den Dodaars en Bergeend, beide met donsjongen, een Wiele waal en niet minder dan ruim 25 andere vogels. Verbetering leslokaal. Vestigen we thans even de aandacht op het leslokaal. Ook daarin wordt momenteel ge werkt. Er wordt n.1. een groote kast met glazen deuren en indirect licht in geplaatst, waarin die dieren geëxposeerd worden waar over les of uitleg gegeven wordt. Ook de projectie-inrichting wordt verbeterd, waarvan natuurlijk profijt getrokken zal worden. Zoo hoopt de Museum-leiding van October a.s. af regelmatig Museumlessen te geven aan de hoogste klassen van de Lagere scholen en aan de leerlingen van de scholen van voortgezet onderwijs. Bovendien komt deze verbetering ten goede aan de maandelijksche uitleg, welke aan de rondleiding vooraf gaat en aan het bezoek van groepen, zooals in het afgeloopen jaar, ook van buiten Den Helder, in zoo verheugende mate heeft plaats gehad. Cursussen voor volwassenen. Een ander belangrijk besluit heeft het Ibestuur nog genomen. Het is n.1. opvallend, welk een groote belangstelling er steeds be staan heeft voor de uitleg met lichtbeelden, welke aan de rondleiding vooraf pleegt te gaan. I Dit deed het bestuur besluiten om in t den komenden winter een proef te gaan Gipsmodel van den kop van een Reuzenhaai. Een der vele aanwinsten van het Museum. nemen met cursussen voor volwassenen. Men stelt zich voor, dat de eerste cursus, welke ongeveer zes avonden in beslag zal nemen, zal handelen over den bouw en de levensverrichtingen van den mensch. Het gesproken woord zal toegelicht worden met demonstraties van het geraamte, model len van de lichaamsholte, het oog, het oor, microscopische praeparaten, lichtbeelden, een voudige proeven, enz. Wij hopen en spreken den wensch uit, dat deze proef zal slagen, in welk geval zij dezen winter nog gevolgd zal worden door een of twee cursussen, waarvan er vermoedelijk één zal handelen over erfelijkheid. Behalve met deze cursussen-lezingen zal het Museum van zich doen spreken met een paar films, zoo mogelijk drie. De onderhandelingen over de vertooning daarvan zijn in vollen gang en zooals het zich thans laat' aanzien, zullen die met succes bekroond worden. Als de aard van de film er zich toe leent en indien het mogelijk is, zal vóór dat de film vertoond wordt een kleine expositie betreffende het onderwerp ervan ingericht worden. Uit de opsomming van al deze aanwin sten, uitbreidingen en verwachtingen is wel gebleken, dat in ons Museum een on weerstaanbare drang leeft om vooruit te komen. Met een tempo, dat warm aan doet, schrijdt het voorwaarts en als het zoo doorgaat dan zal binnen afzienbaren tijd het instituut zijn bekendheid en popu lariteit ver buiten de grenzen van onze stad zien uitbreiden. En dat is wel goed ook. Want al is het een specifiek Heldersch museum, we moeten er niet voor schromen ons sieraad aan onze gasten te laten zien. Integendeel, het Museum is daar opdat zooveel mogelijk menschen, ouderen zoowel als jongeren, kennis nemen van datgene, wat zich daarin bevindt. Dat kan nie't anders dan de liefde voor de natuur in het algemeen en voor de kustvertegen- woordigers van de fauna in het bijzonder be vorderen! Vergrooting van het Museum noodig? Gezien de ervaringen van de dagen, die achter ons liggen en gezien de groote aan winsten, welke het Museum thans geboekt heeft, wordt niet ten onrechte verwacht, dat de publieke belangstelling naar evenredigheid zal groeien. Zoo zelfs, dat de thans in gebruik zjjnde lokaliteiten wel eens te klein konden blijken. Het is te dwaas naturlijk, dat deze natuurlijke groei tegen gehouden zou moeten worden, omdat er gebrek aan ruimte is. Daarom is het goed, dat er tijdig op gewezen wordt, dat vergrooting van het Museum wellicht binnenkort noodzakelijk zal zjjn. In dien geest, dat er een nieuw lokaal zal moeten worden ingericht. Dat is makkelijker gezegd dan gedaan. Want aan zoo'n uitbreiding zit onverbrekelijk een „geld-kwestie" vast. En nu leeft het bestuur al in zorgen, hoe het straks aan de contanten zal komen om aan de expansiedrift van het museum gevolg te kunnen geven. Waar echter zoowel de autoriteiten als de tal looze vrienden van het instituut niet zullen willen, dat het museum verhinderd wordt om zijn roeping ten volle te beantwoorden, ver trouwen we, dat straks, tezamen met een massa goeden wil, de vergrooting tot stand zal kunnen komen. En nu zal over enkele dagen half September is er aangekondigd het Museum zijn „poorten" weder openen- Nieuwsgierig zien we en velen met ons naar dit moment uit. We hopen onder de eersten te zijn, die het Museum met zijn nieuwen rijkdom zullen kunnen bewonderen. HERMAN NYPELS' Kledingmagazijnen Den Helder Marinelaken per meter voor wederverkoopers. Uitmonstering en Fournering. Speciale voorwaarden, Een instelling, die behouden dient te worden. Dezer dagen zijn door de Casino-directie, zooals deze dat reeds sedert een respectabele rjj jaren gewoon is, de prospecti verzonden, betreffende de dezen winter te geven abonne mentsvoorstellingen, en hoewel wij er van overtuigd zijn, dat men ook ditmaal zal in zien dat hier voor een minimum-bedrag aan kosten het maximum artistiek genot verkre gen kan worden, grijpen wij toch de gelegen heid aan eens het een en ander over dit niet minder dan 30 jaar bestaande instituut te zeggen. Eigenlijk moest dit overbodig zijn...^ eigenlijk is het gebodene der laatste jaren wel het beste brevet, dat men deze uit voeringen kan geven. Want tenslotte zal zelfs de grootste Nurks, de grootste criti- kaster het met ons eens zijn, dat de selectie voorstellingen, zooals men die voor het toch wel zeer lage bedrag van 5.abonnementsgeld voorgezet krijgt, aan eerste klas eischen voldoet en op het zelfde niveau staat als het beste wat in de hoofdsteden des lands gegeven wordt. Wat men reeds gaf. Om eens een kleine greep te doen: Wie her innert zich niet meer dat wondermooie „Meisjeslyleum", wie niet meer het in drukwekkende „Kinderen van ons Volk", het psychologisch ingewikkelde, doch deson danks prachtig menschcüjke „Een vrouw in haar bloei". Voorts was daar „Het getrouwde Schoolmeisje", „Circus Knie", „Vorstelijke Emigranten", „De 4 Mullers"kortom, de beste uitingen onzer hedendaagsche drama turgie kreeg men op de Heldersche Bühne te zien. Dank zij de directie van het Casino, waarvan gezegd kan worden, dat zij naast haar zakelijk streven steeds een open oog bleef houden voor goed tooneel in den lande en dit zonder dan direct op kosten te letten, naar hier bracht. Een streven, dat genoemde directie siert en waarvan wij vertrouwen, dat dit ook in de toekomst nagevolgd zal worden. Hoewel wij op dit onderwerp nog terug komen, willen wij deze eerste korte be- schouwing besluiten met het ernstige advies: indien men in de gelegenheid is het zeer lage bedrag voor deze voorstel lingen te besteden, aarzel dan niet met een abonnement te nemen. De geringe cost der 5.is zeker tienvoudig de waardevolle tooneel-baet waard! De Directeur Hans Stosch Sarrassani HAVEN VAN NIEUWEDIEP. 13 Sept. 1937: Angekotnen van Londen en vertrokken naar Harlingen, het Eng. s.s. „Falcon". MEN VERGIFTIGT KATTEN. Een bewoonster van de Wachtstraat deed op het hoofdbureau aangifte, dat van bewo ners van deze straat 8 h 9 katen zijn ver giftigd. VECHTPARTIJ. Vannacht werd er op het hoofdbureau assis tentie gevraagd, daar er op de Zuidstraat werd gevochten. Het bleek, dat een tweetal, waarvan de een onder drankinvloed verkeer de, elkaar in het haar zaten. Door de politie werden zij gescheiden. van 13 September. BEVALLEN: A. DatemaPoorters, d.; P. VisserAkkermans, d.H. van de Logt Bokhove, d.; C. C. ZegersLatjes, d.; G. 1'IstehëWakker, z. Het wereldcircus Sarrasani, dat met zeer groot succes een reeks van voorstellingen ge geven heeft in het Circusgebouw te Scheve- ningen, zal daaraan aansluitend een tournée door Nederland maken en treedt in Den Hel der op van 20 tot en met 23 September a.s. Sedert korten tijd is Sarrasani terugge keerd uit Zuid-Amerika, waar gedurende lan gen tijd ware triomphen werden gevierd, zoo dat op het oogenblik de onderneming weer grooter is geworden en men met recht spre ken kan van een internationaal bedrijf, om dat in dit seizoen met meerdere ondernemin gen door Sarrasani wordt gereisd en wel in Nederland, Zweden, Tsjecho-Slowakije en Duitschland. Het spreekt vanzelf, dat men een welhaast bovenmenschelijk organisatie talent moet bezitten om in deze tijden een zoo groot aantal reizende ondernemingen met succes te kunnen exploiteeren. Men kan dan ook zeggen, dat Hans Stoch Sarrasani jun. een waardig opvolger van zijn grooten vader is en dat hij als zoon van dezen genialen cir- cusvorst het levenswerk van dezen heeft op gevoerd tot het hoogste, wat er op dit gebied te bereiken is, zoowel wat 't gehalte van het gebodene betreft als op circus-technisch ge bied. Hans Stosch Sarrasani is bezield met dezelfde ongelooflijke activiteit, zonder welke een circus van traditie en wereldreputatie nu eenmaal niet te besturen valt. Evenals zijn vader legt hij groote waarde op een program ma van een uiterste verscheidenheid en een niet te evenaren artistiek gehalte. Ook op cultureel gebied beteekent het programma zeer veel, zoodat een bezoek aan Sarrasani voor volwassenen en kinderen een onvergete lijke gebeurtenis beteekent. Het programma, Sarrasani's programma was voor de ver wende bewoners van de Nederlandsche resi dentie en het internationale badplaatspubliek een groote verrassing. Op 't gebied van dres suur wordt het beste van het beste vertoond, daarvoor gerandeert de naam Sarrasani. Met vreugde heeft de directie over de geheele we reld geconstateerd, dat de paardensport een groote opleving doormaakt in den laatsten tijd. De stallen herbergen dan ook prachtig paardenmateriaal, terwijl ook de exotische dierenverzameling een groote bezienswaardig heid kan genoemd worden. Het programma bestaat verder uit een rij van topnummers uit de internationale artis- tenwereld, waarover de pers zich, tijdens het verblijf te Scheveningen, opgetogen uitte. Kosten noch moeiten zijn gespaard om het korte gastspel van Sarrasani ook in Den Helder een gebeurtenis te doen wor den zonder weerga. Met man en macht wordt eendrachtig door het geheele cir- cuspersoneel gewerkt om de tournee als een bus te doen kloppen. Sarrasani's be zoek zal ditmaal tot iets onvergetelijks en tot iets waardevols worden. Geachte Redactie, Na mijn bezwaren welke ik in de vergade ring van j.1. 9 dezer over bovengenoemd sociaal onderwerp naar voren heb gebracht, meen ik daarop nog even te mogen terug komen. Liever had ik gezien, dat dit onder werp in Uw blad nog eens door anderen was besproken, doch tot heden bleef zulks achter wege. Geachte redactie, ondergeteekende vindt het onderwerp van een zoo algemeen belang, dat het mij voorkomt, dat hierover de publieke opinie mede haar oordeel dient uit te spreken. Te meer acht ik dit noodig, omreden de gevoerde discussies daarover in bovengenoemde vergadering, van dien aard waren, dat wanneer het (op een enkele uit zondering na) aan het onderwijspersoneel overgelaten moet worden, het kind de dupe wordt en dus verstoken zal blijven van zijn bekertje melk. „Melk is goed voor elk" be toogde de inleider en ik voeg hieraan gaarne toe, althans voor het schoolgaande kind. Natuurlijk geeft ik direct toe, dat aan een dergclijken maatregel bezwaren zijn verbon den, maar aan welken socialen maatregel is dit niet het geval? Eén der spreeksters sprak zelfs o.m.: en dan rest nog het W.C. bezwaar; deze spreekster is zeker bevreesd, dat wan neer haar klasse den beker melk leeg heeft, zij allen tegelijk den vinger opsteken, om naar de W.C. te mogen. Ja, geachte redactie, deze tirade dient aan gevuld te worden met een komische noot en ik citeer haar om te doen uitkomen, op welke gronden de melkverstrekking bestreden is ge worden. Zoo ik zeg, zeker zullen er bezwaren te overwinnen zijn, bezwaren welke toch ook elders bestonden en waar thans de melkver strekking op de scholen, een feit is. Deinst gij voor die bezwaren terug, Heldersch onder wijspersoneel? Zulks wil er bq mij niet in, te meer niet, daar ik veronderstellen mag, dat uw sociaal gevoel voor het schoolgaand kind, niet minder kan en zal zijn, dan van uw collega's elders, waar de melkverstrekking op de school bestaat. Werden uwe gedachten bij uw oordeel niet te veel beïnvloed door een zekere gemakzucht? Vergun mij deze vraag; ik zie het niet anders! Men vergeet ook dat ouders in het algemeen meer waardeering zul len koesteren voor den paedagoog, die blijken geeft, alles in het werk te stellen voor het kind, zoowei geestelijk als lichamelijk, dan voor hen, die er zich met een Jantje van Leiden afmaken. Wij hebben toch ook openluchtscholen niet waar, welke dienstbaar zijn gemaakt ter wille van de physiologie van het kind. En wat moet het toch een heerlijke voldoening zijn, wan neer men als onderwijzer(es) straks de ge zonde opgegroeide leerling uit je klas, de maatschappij ziet ingaan en kan zeggen: ook daar aan heb ik mijn krachten gewijd. Ik heb altijd nog spijt, geen onderwijzer geworden te zijn, daargelaten, of ik er wel aanleg voor gehad zou hebben. Geachte redactie, rest mij de bezwaren welke er aan verbonden zijn, te bespreken. Ik wil er daarvan twee en wel zoo ik meen de belangrijkste, naar voren brengen, n.1. het distribueeren van de melk en de kosten. Wij hebben aan de scholen conciërges nietwaar; de betrekking is een semibetrekking, wat ook al een fout is. Welnu, men make daarvan een betrekking met een volledig bestaan en belast deze met het distribueeren. Men make van het schoolkwartiertje, een schoolhalfuurtje, zulks zal het geestelijk voedsel van het kind geen kwaad doen, integendeel, schrijver dezes meent zelfs, dat het kind met meer opgewekt heid de lessen volgen zal. Wat de kosten be treft, deze zou ik voor de minvermogende ouders ten bate willen brengen van de ge meente en voor eigen kosten van de beter gesitueerden. Met het innen daarvan zou men ook de conciërge kunnen belasten. Geachte redactie, er valt nog veel meer over deze aangelegenheid te zeggen, doch vrees, dat daarvoor te veel plaatsruimte van uw blad noodig is, vandaar eindig ik, in de hoop, dat over de melkverstrekking op de scholen een mildere stemming moge ontstaan, dan op de gehouden vergadering. Den Helder, 13 September 1937. J. J. Schoef|elei)berger. Donderdag, 16 September a.s. zal een commandantswisseling plaatsvinden op Ms. „Schorpioen" en Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Op het eerste schip wordt overste L. F. Klaassen vervangen door overste J. Varkevisser, op het tweede komt overste L. K. Klaassen in de plaats van kolonel Jolles. NEDERLANDSCHE OORLOGSBODEMS OP REIS. De Nederlandsche divisie mijnenvegers is 10 September, op weg naar Ned.-Indië, ver trokken van Gibraltar. Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" is op 10 September in Straat Gibraltar aangeko men. NIEUW COMMANDO VLIEGKAMP MOROKRE3IBANGAN. Soerabaja, 13 Sept. Hedenochtend is het commando over het marine-vliegkamp Moro- krembangan te Soerabaja door overste Bo- zuwa overgedragen aan den luitenant ter zee, lste klasse Hendrikse. Oficier van den M.S.D. der 2e kl. J. Lan- gerveld, onlangs geplaatst te Amsterdam, is aldaar toegevoegd aan het technisch toezicht bij den bouw van den fïottieljeleider „Tromp" bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij. Aan de politie werd mededeeling gedaan, dat op den Dijkweg een man lag, die door gas was bedwelmd. De politie waarschuwde direct Dr. van den Nieuwenhuizen. Het bleek, dat de man, die aan een perceel aan de Kanaalstraat werkte, en hoogstwaar schijnlijk een oude gasbuis had lekgestooten, door het uitstroomende gas lichtelijk be dwelmd was. Hij kon echter nog het huis verlaten, maar zakte op straat in elkaar. Met den auto van den dokter is de man naar zijn huis vervoerd. Pjyiiduiu&n.Lfio.'d Postduivenver» „Victoria" Bovengenoemde vereeniging vloog haar eerste buitenlandsche wedvlucht vanaf Duf fel, afstand 208 km. In concours 86 duiven, los 8 uur met N.O. wind. De eerste vogel werd geconstateerd om 10.56.10, de 25e om 11.18.38. De prijzen werden verdiend als volgt: C. Bruin 1, 5, 25; G. Leen 2, 7; J. Kramers 3, 4; J. C. Duinker 6, 10, 11, 18; P. Ramler 8, 17; W. v. Leeuwen 9, 12, 13; J. Buur meester 14; P. v. Vliet 15, 20, 24; J. Koster 16; J. Kramer 19, 21; H. Boon 23, 24. Ook werd heden gevlogen vanaf Vilvoor den, 227 km. Los 8 uur, in concours 46 dui ven. wind N.W. De eerste constateering is 12.35.0. De prijzen zijn verdiend als volgt: J. Koster, 1, 8, 24; H. Boon 2, 5, 14, 16; P. v. Vliet 3, 11, 12, 21, 22; J. Buurmeester 4; G. Leen 6, 7, 9, 15, 20; C. Bruin 10, 19, 23; W. v. Leeuwen 13, 17, 18, 25. A.s. Zondag vanaf Mons. Wij maken Haarwerken voor alle gewenschfe doeleinden. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half 8: „Lloyds of London". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De man, die zijn nel verkooht" en „Het laatste schot". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Regime" en „Moord op de Huwelijksreis", Woensdagmiddag: Tivoli-theater, Kindervoorstelling, aanvang 2 uur. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Hoogwater (heden) 0.45 Laagwater (heden 6.30 18.45 Hoogwater (Dinsdag) 1.10 14.00 Laagwater (Dinsdag) 7.20 19.41 Licht op (heden) 19.51 Barometerstand Den Helder 749.2 Temperatuur zeewater 14.8 Temperatuur lucht 11.6 Hoogste temp. lucht gisteren 14.6 Laagste temp. lucht gisteren 11.1

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5