Van voorbije dagen (II) AKKERTJES Texelsch Nieuws Historische schetsen van een oud-Texelaar Bommenwerpers boven Texel Uit de Pers KeAJk en T^endlnq, De interessante geschiedenis van het Eijerlandsche Huis Texelscfie boerderij De Vee-invoer op Texel verboden V. Iets over den aard der luchtdoel-oefeningen Texelsche Courant bestaat 50 jaar Marktoverzicht Marktberichten "AKKERTJES verdrijven die HOOFDPIJN, $-«. cU adu-eAlerdiel u-cui imtvdaaq itaat gzred niewxri Het vorig' jaar heeft de student Ponger het loffelijk initiatief genomen tot het organiseeren van een tentoonstel ling van afbeeldin gen, voornamelijk prenten en teekenin- gen, die op Texel betrekking hebben en die door een wel willendheid van den waarnemend archi varis van het Pro vinciaal Archief in Haarlem, Baart de la Faille, gedurende geruimen tijd in het Glazen Paleis" te Den Burg tentoon gesteld konden wor den. De schrijver van deze schetsen Onder deze afbeeldingen waren er ook van het Eijerlandsche Huis, dat, zij het in sterk veranderden vorm, nog steeds in de duinen op het Noordelijkste punt van Texel staat. Een interessante „behuizinge". Omtrent de geschiedenis van het Eijerland sche Huis is nog maar weinig gepubliceerd en wij achter het een voorrecht op deze plaats iets over deze interessante behuizinge bekend te mogen maken. In de Resolutiën (notulen) van de Gecom mitteerde Raden in het Noordkwartier, ver slagen van de Provinciale Staten van Hol land, opgeborgen in dikke notulenboeken, tusschen de zeer brandbare wanden en da ken van het Provinciaal archief te Haarlem, is, verspreid bij stukjes en beetjes, de ge schiedenis van Texel, sinds Willem de Zwij gers dood, voor een belangrijk gedeelte terug te vinden. Gebouwd in 1699. De geschiedenis van het Eijerlandsche Huis, gebouwd in 1699, is er te vinden tot het jaar, dat het polderbestuur van Eijerland het huis oveniam. In het eerder genoemde werk „Tegenwoordige staat van Holland", staat slechts vermeld, dat het Eijerlandsche Huis, een groot boerenhuis, afzonderlijk van het eigenlijke Eijerland (duinen en kwelders) verhuurd werd. Drijver noemt den naam van den kastelein Kikkert, die een tijd lang het huis bewoonde en wiens grafsteen nog op het oude kerkhof te De Koog terug te vinden is. Allan, wiens boekje over Texel eigenlijk alleen om de geschiedenis van Eijerland waarde heeft, vertelt hoe bij de laatste ver pachting in 1833 vóór de bedijking van de kwelders het Eijerlandsche Huis met een deel van het Buitenveld, een oppervlak had van c.a. 180 bunders Over konijnenbescherming. Van Cuyck tenslotte noemt ook de naam van den kastelein Kikkert en vertelt in zijn achtsten brief hoe hij van De Koog, dat toen nog een visschersdorp was, met een viertal visschersbooten, over de kwelders en dwars door kreken en killen naar het Eijerlandsche huis rijdt. Merkwaardig is zijn mededeeling, dat bij 'het Eijerlandsche Huis de nesten van de bergeenden werden gestoord, opdat de konijnen gemakkelijk gelegenheid konden krij gen zich te vermenigvuldigen. Thans gebeurt juist het tegenovergestelde, de konijnen zijn of worden uitgeroeid en men plaatst zelfs rioolbuisjes horizontaal in het duin, om de bergeenden gelegenheid tot broeden te geven! Toevlucht voor schipbreukelingen. Het Eijerlandsche Huis werd gesticht tot een toevluchtsoord voor schipbreukelingen en tot een bergplaats voor strandgoederen. Te vens diende het als postkantoor, waar de brie ven voor Vlieland werden afgegeven en die vaak afkomstig of bestemd waren van of voor schepen, die op de Vliereede lagen en die dik wijls op weg waren voor handel op de Oostzee. In register 65 op het Provinciaal Archief vindt men hoe de provincie aan Jan Pietersz. Boon voor vijf jaar, ingaande Kerstmis 1780. het Eijerlandsche Huis, met de bijbehoorende kwelders, die toen reeds goeddeels droog wa ren, verhuurt, voor het bedrag van 1000. per jaar. Voordien, n.1. van 1771 tot 1775 werd hetzelfde verhuurd voor 600.per jaar. Op 27 October 1785 werden „de Woning aan de quelder en Westgronden, Van 't Eijerlandt verhuurt aan» Adriaantje Schaap, Wed. (van) Jan Pieterz. Boon, haar zoon Pieter Jansz. Boon en Schoonzoon Heertje Dogger, voor vjjf jaren, ingaande 25 December 1785 voor 1200.— 's jaars." Een vrouwelijke kastelein. Margaretha van der Markt, Casteleinesse op het Eijerland betaalde voor huur van het huis en het Eijerland over de jaren 1768 en 1769 slechts 600.per jaar. Deze Margaretha van der Markt werd tot de post van Casteleinesse geroepen na het overlijden van haar man Albert Kikkert, op Zoodanigen voet als deze „op den 15den Julij 1934, benevens zijn vader Lammert Kikkert is aangesteld geweest." Uiterst merkwaardig is de instructie voor den Casteleijn van Eijerland, gedateerd 30 Julij 1766, die in concept nog op het archief aan wezig is en waar o.a. de volgende voorwaar den gesteld waren: „In Meij senden aan het logement van Haar Edele Mogende tot Hoorn 700 meeuw Eijeren om aldaar gedistribueerd te worden." Men was toen blijkbaar op het gebied van de smaak minder verwend dan thans! „In October zenden 31 koppel Conrjnen, 31 groene, 31 geele Schapekaasjes en 5 koeijen Kaasen." Ook deze werden door de heeren te Hoorn jaarlijks in ontvangst genomen. Logement voor bestuursambtenaren. De kastelein was verplicht voor de heeren van het gewestelijk bestuur twee kamers in gereedheid te houden om hen naar behooren bij een bezoek logies te kunnen verleenen. Bij zulk een bezoek zouden de heeren voor de maaltijden moeten betalen. Bovendien waren er andere verplichtingen. De tuin bjj het huis moest ordelijk onderhouden worden, er moes ten vruchtboomen geplant worden en rond den tuin moest een afscheiding staan van „hout gewas". Het was voorts verboden om logies te verleenen aan anderen dan bovengenoemde heeren. alleen mochten aan den gaanden en komenden man ververschingen voorzien wor den. Voorts moest tegen het stuiven van het duinzand stroo worden geplant en mochten n& St. Jan geen eieren meer worden geraapt, maar moest de vogels rustig gelegenheid tot broeden gegeven worden. Tevens strandvonder. De kastelein was tevens strandvonder en had zich, wat dit betreft te reguleeren naar de „Placaten van den Lande". Uit dien hoofde moest hij behoorlijk aanteekening houden van alle gestrande schepen en hij diende hulp te verleenen aan alle in nood verkeerende zee varenden. Voor het verleenen van onderdak en maaltijden aan schipbreukelingen zou hem een behoorlijke vergoeding gegeven worden. De weduwe Van der Markt, die reeds voor de genoemde jaren op het huis de scepter zwaaide, had in 1766 niet aan haar verplich tingen voldaan om kazen en konijnen naar Hoorn te zenden. Na een uitvoerige corres pondentie, waarin de weduwe dezelfde uit vluchten verzon als thans schooljongens ple gen te gebruiken als een dag gespijbeld heb ben haar zoon had zoo'n buikpijn gehad, dat hij niet naar Hoorn kon reizen werd ze veroordeeld tot het betalen van een boete van 70 gulden aan de weesvoogden te Den Burg. Dit bedrag kwam overeen met de waarde van de belasting, die in natura be taald had moeten worden. Overigens vinden we nog vermeld, dat de geleverde konijnen niet altijd even frisch waren Veel strandingen. Aan het eind van deze schets maken wij nog melding van de opbrengsten van strand goederen van het Eierlandsche Huis. Over het jaar 1782 kregen de Staten van Holland netto 61 gulden, 19 stuivers en 12 penningen, te weten de helft van de zuivere opbrengst van het goed. Het is niet lichtvaardig om te be weren, dat in dien tijd jaarlijks een tiental schepen in de buurt van Eierland strandde Is het wonder, dat de betrekking van kaste lein op 't Eierland ,zoo begeerd was en dat we in beide geschriften zooveel over den wel stand dezer heeren lezen? J. A. VAN DER VLIS. (Voor de eerste Historische Schets zie men ons blad van j.l. Zaterdag 11 September). '**r Met het oog op het ernstig heerschen van Mond- en Klauwzeer in verschil- lende deelen van ons land, hebben B. j en W. besloten om vanaf heden tot j aader aankondiging den invoer van herkauwende dieren, paarden en var- kens in deze gemeente te verbieden. In verband met de afkondiging van j dit invoerverbod hebben wij de meening i hier over eens gevraagd aan een der vooraanstaande veehouders in deze ge- meente, die deze maatregel van B. en i W. zeer te juister tijd genomen achtte. Het gevaar voor besmetting van den veestapel is, nu de koeien nog geruimen tijd in de weide zullen vertoeven, nog zeer groot. Invoer van jong vee voor Eierland is nu nog niet noodig, dat kan in November desnoods ook nog wel. Er j is dan gewoonlijk genoeg hiervan op de groote markten elders te koop. Als men nu den invoer naar hier j open zou laten, komt er zeer waar- f schijnlijk Mond- en Klauwzeer mee, en Texel kan in dezen tijd, nu er nog zoo- veel schapen en lammeren moeten wor- den uitgevoerd, deze ziekte al het aller- minst hebben. Wanneer de staltijd aanbreekt, kan men de ziektegevallen beter lokaliseeren, en als dan bij invoer alle maatregelen j worden genomen, zooals b.v. alleen ver- voer van vee per auto naar de stallen, i zal deze veeziekte hier wel geheel weg blijven of tot enkele gevallen kunnen worden beperkt. Op Texel ronken de vliegtuigen: niet alleen die van den tweemaal daagschen K.L.M.-dienst, doch ook de Soesterberg- kisten, die van het vliegveld „De Vlijt" opstijgen, ieder uur van den dag en even- zoovele malen daar vandaan weer op stijgen. Op de dorpen, in de gehuchtjes... overal vindt men thans plakkaten aangeplakt, waarop met vlammend roode letters het volgende aangegeven staat: Waarschuwing. De burgemeester der gemeente Vlieland brengt op verzoek van den comandant der Luchtvaartafdeeling te Soesterberg ter alge- meene kennis, dat in het tijdvak van om streeks 20 Augustus e.k. tot omstreeks 1 October a.s. oefenigen in schieten en in bom- menwerpen vanuit legervliegtuigen zullen plaatsvinden op een gedeelte van de Vliehors, in het N.W. begrensd door de telefoonlijn- naar het Reddingshuisje, plaatselijk aange wezen doof roode vlaggen. Een z.g. doelen- ploeg zal met de bewaking van het onveilig terrein belast zijn. De burgemeester voornoemd, F. C. Rab. Oost-Vlieland. En er wordt geschoten en er wordt met bommen geworpen en de Texelaars hebben het gehoord: in de lucht het ronken der machines en ver weg hebben zjj het bommen- werpen gadegeslagen. Dezer dagen heben wij eens een bezoek gebracht aan het militaire kamp, waar thans de Soesterbergers hun bivak opgeslagen heb ben en commandant Seeges het een en ander laten vertellen van het werk, wat momen teel op Texel verricht wordt. Een gedeelte vertrekt deze week. Wij vernemen dan, dat een deel van het materiaal deze week, in verband met organi satie der legertnanouevres, zal vertrekken. Zijn er momenteel nog 8 machines, waar mede gevlogen wordt, dan zullen het er een 6-tal zijn. De bezetting is dan precies 3 officieren, 3 onderofficieren en circa 15 soldaten. Wat de oefeningen betreft, deze bestaan voornamelijk uit speciale bommen-oefeningen voor waarnemers en het richten op een luchtschijf voor waarnemers en vliegers. Op onze vraag door welke personen deelgenomen werd aan deze oefeningen, deelde de commandant ons mede, dat het de gewoonte is, dat periodiek alle reserve- officieren der K.L.M. en de onderoffi cieren een 2-tal weken onder de wapenen komen tot het onderhouden van hun prac- tische militaire kennis Het bommenwerpen. Het gaat hier op Texel ditmaal voorname lijk om het vliegen der combinatie vlieger waarnemer. Dat deze twee elkander volkomen begrijpen is van zeer groot belang. Het bommenwerpen geschiedt op de plaat bij Vlieland. Hier heeft men de doelen gelegd, en bevindt zich een gedeelte van het detache ment: een sergeant met 8 man. lederen dag wordt na het werpen der projectielen met een vliegtuig, dat voorzien is van een pick-up een berichtenkoker opgehaald. In deze bus bevinden zich de waarnemingen van de ploeg op de plaat. En commandant Seeges vertelt ons, dat het ditmaal zeer interessante resul taten z(jn, welke men bereikt heeft. Amerikaansch. Worden de berichten van den vasten grond op Amerikaansche wijze opgedregd, niet minder modern is de wijze, waarop de zich in het vliegtuig bevindenden van hun kant contact met hun makkers houden. Uit het vliegtuig worden namelijk via een luchtkoker de berichtrollen wegge schoten, een even eenvoudige als doel treffende methode. Wat de samenwerking met dê K.L.M. hier op Texel betreft, alddus de commandant, hier over niets dan lof: zij maakt ons het werk zoo licht mogelijk, iets, waarover wij zeer dankbaar zijn. Tenslotte vernamen \v(j nog, dat het in de bedoeling is dat ieder jaar een detachement vliegeniers van Soesterberg naar Texel zal komen, z(j het dat haar komst dan vermoedelijk iets vroeger in het jaar zal plaatsvinden dan nu het geval was. Op Woensdag a.s. zal de „Texelsche Cou rant" vijftig jaar bestaan. 15 September 1887 verscheen het eerste nummer. Uitgevers waren de heer Langeve.'d en De Rooy. Aanvankelijk verscheen de „Texelsche Courant" als weekblad ;na ander halve maand tweemaal per week. In 1930 werd de in 1891 opgerichte „Nieuwe Texelsche Courant" in de „Texelsche Courant" opgeno men. In 1925 werd de firma Langeveld en De Rooy in een N.V. omgezet, waarvan de heeren G. J. H. Duinker en Joh. M. Duinker direc teuren zijn. Het markt bezoek is gisteren, tengevolge van den zeer levendigen wolveehandel, extra groot geweest; de grootste belangstelling trok de afdeeling rammen, waarvan de aan voer, evenals altijd, direct na den fokveedag, zeer groot was. De meeste dieren gingen in ruilhandel van de hand, er werden prijzen be steed van 30.50.tot 60.—. Groot was de schapenaanvoer, ruim 215 stuks, vlug verliep de handel niet, de prijzen liepen van 23.tot 26.middenprijs 23.50. De hoogste prijs werd betaald door den heer H. Mooy, die voor den slacht twee vette dieren kocht voor pl.m. 30.De schapenhandel op de boerderij was in den loop der week ook belangrijk. Lammeren deden eveneens een goeden prijs, gemiddeld werd 16.per stuk betaald. Ramlammeren golden 20.tot 30. Wolhandel was er op de markt thans niet. Rundvee werd weinig aangevoerd, een melkkoe bracht pl.m. 230.op en een beste pink gold 150.Verder werd een viertal graskalveren verkocht voor prijzen van 80.tot 110.Twee vette kalveren de den 50.en 60. Nuchtere kalveren gemiddeld 14.per stuk. De varkens op de boerdij brengen gemid deld 30 ct. per pond op. Biggen op de markt 14.— per stuk. Aan de eierenveiling liep de prijs der eieren met ongeveer 40 ct. per 100 stuks op. Jonge kippen golden op de markt 1.30 tot 1.70 per stuk. TEXEL, 13 September. Veemarkt. 217 schapen 1826; 4 graskalveren 80—110.—; 2 vette kalveren 50—60; 1 pink 150; 175 lammeren 1418; 62 ram men 3060; 3 nuchtere kalveren 1216; 1 koe 230; 4 biggen 14; 6 kisten kippen per stuk 1.301.70. Eierenveiling. Aangevoerd: 52943 eieren: 5862 kg 4.50—4.80, 62—64 kg 4.70—4.90. 66—70 kg 4.90—5.20, 50—56 kg 3.70—4.40, alles per 100 stuks. Leger-versterking. Oppassen dat men de sympathie niet gespeeld. In „De Avondpost" schrijft driestar (de hoofdredacteur D. Hans) een artikel over „leger-versterking", waaraan wij het volgende ontleenen: De tijd van bezuiniging op de militaire uit gaven is voorloopig voorbij. Meer nog: wij zullen de militaire uitgaven aanmerke lijk moeten verhoogen. De vraag is nu alleen maar, hoever men met dit alles zal gaan. En dan spreken wij allereerst de hoop uit, dat de Regeering zich in haar voorstellen tot het strikt-noodzakelijke zal beperken. De verleiding is er, om thans, nu er een gunstige wind voor leger-versterking en leger-uitbrei- ding waait, te ver te gaan. Wij gelooven dat men zich vrij algemeen met leger-uitbreiding en diensttijd-verlenging zal vereenigingen, mits de Regeering niet met te ver strekkende voorstellen komt. Van zeer groot belang, juist ook wat de persoonlijke lasten betreft, achten wij de verlenging van den diensttijd, met name van den eerste-oefentijd. De Regeering schijnt die op 11 maanden te willen brengen. Een eerste-oefentijd van 11 of 12 maanden is voor jonge-menschen, met het oog op hun sociale positie of hun studie, nog al ingrij pend, en wij moeten oppassen voor het gevaar dat te ver gaande voorschriften de weermacht weer zal doen inboeten van de populariteit welke zij ongetwijfeld in den laatsten tijd heeft gewonnen. Het is heel wat waard, dat de weermacht door de volks-sympathie wordt gedragen Wij zouden het dan ook zeer betreuren in dien de voorstellen der Regeering van 'dien aard waren, dat er in het parlement een felle en scherpe strijd over ontstaat, die dan na tuur lijk zijn weerklank vindt in het land. Wanneer Gij aan hoofdpijn lijdt, probeer dan eens een "AKKERTJE In minder dan 10 minuien is Uw arm hoofd dat Ge dacht dat barsten zou, volkomen vrij en Ge kunt weer met lust Uw bezigheden hervatten. "AKKERTJES" bevatten een bijzonder poeder, zeer werkzaam en toch onschadelijk voor de gezondheid zij tasten maag, hart noch nieren aan. De cachet-vorm heeft het groote voordeel, dat men niets proeft. Het zijn vlugge afdoende pijnstillers in gevallen van Hoofdpijn, Migraine, Kies pijn, Spierpijn, Zenuwpijn, Neuralgie, Vrouwenpijn en Rheumatische pijnen. Waarom toch langer lijden dan noodig! Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept von Apotheker Dumonf TOEZICHT OP HET STRANDLEVEN. Van de zijde der Roomech - Katholieke kerk wordt er in België aangedrongen op meer toezicht op het strand- en badleven. Een organisatie is opgericht met den naam Ze- denadel of Moralite publique. Door voortdu rende waakzaamheid wil zij kwetsing der goede zeden voorkomen. Verder heeft zij reeds weten te bewerken, dat verschillende hotels en pensions tot haar zijn toegetreden, die zich hebben verbonden een crucifix te plaatsen in eetkamers en slaapkamers, des Vrijdags een „mager menu" te geven; de gas ten niet in onvoegzame kleeding toe te laten; de lijst der kerkelijke diensten op zichtbare plaatsen op te hangen, en het personeel vrij te laten, om de godsdienstoefeningen te be zoeken. Reeds zijn meer dan 200 hotels en. pensions tot deze overeenkomst toegetreden. ONGELUKKEN GEDURENDE DE SCHOOLUREN. Een jongen verlaat de schoool vijf minuten voor het einde, en bezeert zijn vinger aan het hek met het gevolg, dat deze moet worden afgezet. De vader eischte schadevergoeding. Dit geval kreeg onlangs een Engelsche rechter te behandelen. Overwogen werd, dat indien het kind nog in de school geweest was, de schoolvereeniging ongetwijfeld verant woordelijk geweest was, maar dat er in dit geval weinig tegen te doen was. Toch werd de eisch tot schadevergoeding toegewezen. Engelsche bladen wijzen erop, dat de moge lijkheden van een ongeluk op deze wijze on telbaar zijn, vooral ook bij het onderwijs in de gymnastiek, waarbij de toestellen meer en meer op den voorgrond komen. Ongelukken zullen er gebeuren, en daarom achten de bla den het een wijze maatregel, als er intijds regels ter voorziening getroffen worden. DE STÜRMER OP DEN RIJKSPARTIJDAG. „De groote en heilige Jodenhaat". Ter gelegenheid van de Rijkspartijdag der N.S.D.A.P. te Neurenberg heeft de Stlirmer van Julius Streicher een extra-nummer uit gegeven, dat onder de titel „Het volk der misdadigers, de Jood als oorzaak van alle misdaad" onder duizenden deelnemers van den Partijdag wordt verspreid. Het nummer is voorzien van een groot aantal caricaturen en portretten van Joden, en het vertoont de gebruikelijke bladvulling in de vorm van anti- Joodsche uitspraken van Hitier, Streicher, e.a. De eerste pagina bevat een in rood opge maakt verzoek aan alle lezers, het blad door te geven aan anderen, ten einde den volks- genooten de oogen te openen, en hen tot strijders en Jodenhaters te maken. Daarmede aldus de Stürmer helpt gij bij de groot ste taak, die het lot ons heeft gesteld. Een ander artikel „Onze taak" spreekt van de grooten strijd om de wereldbeschouwing, die wordt gevoerd tegen den Jood, die waard is, hier op aarde het meest van alles te wor den gehaat. Daarom vindt de strijd om d8 wereldbeschouwing nergens een juistere uit drukking dan in den strijd tegen het Joden dom. Hier staan twee werelden tegenover elkaar, eenerzijds de scheppende niet-Joodsche mensch, anderzijds de Joodsche dief en moor denaar. Hier wordt de grootste strijd ter wereld tusschen goed en kwaad getreden. Het is noodig, dat deze waarheden over het Joodsche gevaar worden uitgedragen naar alle volkeren. Degene, die hiertoe meewerkt, helpt mede aan de vervulling van de grootste an zwaarste taak, die de menschheid door het lot werd opgelegd. Deze geweldige arbeid moet worden verricht, en men zal de niet-Joodsche menschheid de oogen moeten openen. Men zal haar moeten bijbrengen, dat de Jood de doodelijkste vijand der menschheid is, en men moet hem uitleveren aan de algemeene haat en woede. Deze groote en heilige haat zaj eens den Joodschen misdadiger voor wereldgerecht brengen, en hem van deza aarde uitroeien. De Stürmer heeft wederom zijn naam aef aangedaan.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6