ItarzanI Pi M Rusland heeft alle grondstoffen RADIO Het verboden grondgebied jedgar ricej Iburroughs! fö&fi&cfst ós ee uteae Verbluffende toeren van een fakir GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL i I DOOR; Genoeg voor den langdurigsten oorlog PROGRAMMA en met hem de schoonmaak door Dennis Wheatley i No. 5. Nu de volkomen eenzaamheid over hen was gekomen, kreeg Alice Greystoke het te kwaad. „O John, wat vreselijk is dit. Wat moeten wij beginnen? Als wij nu maar samen waren, zou het nog te verdragen zijn, maar de baby Hij stelde alles in het werk om zijn vrouw gerust te stellen. Nadat zij gekalmeerd was, opende hg een kist, waarin ge weren en kogels zaten, zodat zij zich bij een mogelijke aanval zouden kun nen verdedigen. Zijn eerste gedachte was, een slaapplaats voor de nacht in te richten, die hen beschermen zou tegen de overval van wilde dieren. Samen zochten zij nu naar een geschikte verblijfplaats. Zij von den vier bomen, die zó dicht bij elkaar stonden, dat zij als het ware een vierkant vormden en nadat de man van andere bomen lange takken afgesneden had, maakte hij een soort raamwerk, waarvan hij de uiteinden stevig aan de bomen vastbond met de touwen, die Zwarte Michael hem van de Fuwalda had meegegeven. Gelukkig was deze voorraad touw tamelijk groot. Gedurende de dag was het om hen heen vol vreemde geluiden van vogels met schitterende veren, dansende, schreeuwende apen, die naar de nieuw aangekomenen keken en hun wonderlijke manier van nestbouwen met grote belang stelling gadesloegen. Bij het invallen van de duisternis was de voorlopige legerstede gereed. Zij hadden scherp uitgekeken, terwijl zij aan het werk waren en op een gegeven oogenblik zagen zij de kleine apen in de buurt schreeuwend over de bomen weg vluchten. Ze keken angstig over hun schouders heen, alsof zij elkaar ver telden, dat zij een vreselijke vijand zagen, die op de loer lag. Wat kon dat nu weer zijn? (Nieuwe spelling.) GROOTE VOORRADEN HELIUM AANGETROFFEN. Op het oogenblik weet men, dat de Sovjet-Unie niet slechts de grootste weermacht bezit, maar dat zij ook, in sterker mate nog dan het Britsche wereldrijk, over alle grond- stolfen beschikt, die voor de in standhouding van een dergelijk be- wapeningspeil noodig zijn. Vanzelfsprekend hebben deze grondstoffen reeds altijd in den schoot der Russische aar de gelegen. Maar de wijze tsaren hebben er nimmer kans toe gezien, deze natuurlijke rijkdommen in gepasten omvang voor mi litaire doeleinden te mobiliseeren. De tsa ristische wapenindustrie heeft altijd slechts een uiterst gering percentage van het oor logsmateriaal, dat leger en vloot noodig hadden, kunnen produceeren. De olievelden in den Kaiikasus, de kolenmijnen in het Dongebied en eerst recht de weinig ontwik kelde zware industrie uit het tsaristische tijdperk hadden in militair opzicht slechts weinig beteekenis. Siberië ligt op een enorm kolen- blok. De sovjets gingen er, na de consolidee ring hunner heerschappij, spoedig toe over om in het belang van de wereldrevolutie ide militair-economische kracht van het land zooveel mogelijk te versterken. Van zelfsprekend maakten zij daar een aanvang, waar het tsarisme was blijven staan: aan de Don, in den Oeral en in den Kaukasus. Echter gelukte het aan eenige deskundigen hetb ewijs te brengen, dat de rijkdom der bekende grondstoffenbronnen veel grooter is, dan men tot op dat oogenblik aannam en dat er nog andere grondstoffengebieden zijn, waarvan de winstgevendheid die van de bekende districten nog verre overtreft. Dit maakt het aan de Sovjet-Unie mogelijk, haar wapenindustrie daar te concentree- ren, waar zelfs de luchtaanval van een even- tueelen tegenstander geen bedreiging meer kan vormen. Ongeveer tien jaren geleden heeft de Rus sische geleerde Versmann er toe aange spoord, het zwaartepunt van de wapenin dustrie op grond van strategische overwe gingen naar den Oeral te verleggen. Hij heeft er daarbij niet slechts op gewezen, dat het Dongebied te dicht bij een even tueel front zou liggen, maar dat het, zui- yer economisch beschouwd, ook zwakker zou zijn dan het district van Koesnezk in den Oeral. De bekende professor Karpins- ki, sloot zich bij Versmann's meening aan. De geleerden stelden zich op het standpunt dat geheel Siberië „op een enorm kolenblok ligt" en dat men op vele plaatsen, welke zij ook nader hebben aangegeven, slechts zou behoeven toe te grijpen, om de waarde volle schatten te bergen. Talrijke onderzoekingen in later jaren hebben de meening der beide geleerden be vestigd. Kolen, olie enhelium. Het van ouds bekende Dongebied, de „Don- bas", is inderdaad slechts een deel van een veel grooter kolendistrict. Boringen, welke men in het Noord-Westen en Zuid-Oosten heeft verricht, toonden overal kolen aan. Van Tsjernigow tot Samarkand loopen gedeeltelijk onder de Kaspische Zee enor me kolenaders, die gemakkelijk te ontgin nen zijn. Maar ook zoo is de huidige „Don- bas" nog een dwerg vergeleken met het bekken van Koesnezk, de „Koes bas", waarvan de capaciteit reeds jaren geleden op 400 milliard werkelijk milliard tonnen geschat werd. In deze toekomstige „hoog oven van Rusland" liggen kolen, petroleum en metalen dicht naast elkaar. Daarmede zijn alle wen- eischenden militairen econoom, ver vuld. De boringen in de „Donbas" hebben, nog afgezien van de kolenvondsten, ook andere belangrijke resultaten gehad. In de omge ving van Staroljesk heeft men heliumhou- dende gasveldcn gevonden en daarnevens nog andere voor de wapenindustrie hoogst belangrijke elementen ontdekt. Ook de om geving van Astrakan bleek een vindplaats van dergelijke substanties te zijn. In de gebieden rondom het Baikalmeer ontstaat een derde kolen- en oliegebied, dat de grondstoffenbasis voor een cventueelc actie tegen Japan moet worden. Ook in ve le andere Siberische gebieden, aan de Jenis- sei, aan de Sjantanga, ja zelfs ten noorden van den poolcirkel heeft men kolen en olie in enorme hoevecllfeden ontdekt. Bij de sterke belangstelling, die de Rus sische regeering voor de luchtmacht en de motoriseering van de landmacht heeft, verdienen de „separate" olie- gebieden, dus de gebieden, waarin men slechts olie en geen kolen vindt, nog in het bijzonder genoemd te worden. Ook hier heeft het onderzoek tot belangrijke resul taten geleid. De petroleumvelden in den Kaukasus zijn veel grooter, dan men vroe ger wist. Verder vindt men olievelden tot aan de oevers van de Yszee. Aan de rivieren de Petsjora en Oesjta is men geheel onver wacht op reusachtige oliebronnen gestooten. De stad Perm ligt in zekeren zin op petro leum en in het gebied tusschen Oefa, Oren- burg en Samara vindt men zeer gunstige mogelijkheden tot boring. Of de vroegere voorzitter van den raad van volkscommis sarissen, Molotow, in 1934 met recht kon verklaren, dat Rusland over een derde van den petroleumvoorraad der wereld beschikt, blijft een open vraag. Maar in ieder geval staat het vast, dat de Sovjet-Unie in haar schoot meer petroleum en meer kolen bergt, dan zelfs het grootste leger in den langdu rigsten oorlog verbruiken kan. De Russi sche ontginningsmethoden zijn op het oogen blik misschien nog niet zoo bijzonder goed en de resultaten zijn derhalve geringer, dan zij konden zijn. Dit feit mag er echter niet toe verleiden, de ontwikkelingsmogelijkhe den van Rusland op militair-economisch ge bied te onderschatten. Alleen reeds het Sta- chanoff-systeem bewijst, dat Rusland alles in het werk stelt, om den achterstand in te halen en zijn weermacht uit eigen rijkdom en kracht alle noodige middelen aan de hand te doen. WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1937. Hilversum I. VARA-uitzendlng. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. 10.0C Morgenwijding. 10.20 N.V.V.-uitzending en gramofoonmuziek. 11.30 „De geschiedenis van het vraagstuk der werkeloosheid", causerie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.301.45 VARA-orkest en gramofoonmuziek 2.00 Naai- en knipcursus. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Lucky Birds en solist. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.40 Landbouwcauserie. 7.00 Koorzang. 7.30 „De geestelijke crisis onzer dagen", cau serie. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Gevarieerd concert. 8.30 Radiotooneel met muziek. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Herman Gorter-Herdenking. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Sopraan en orgel. 10.30 Fantasia. 11.00 Cyclus „Sexualiteit en hum?"i' 11.2012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. NCRV-uitzenidng. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ensemble Van der Ho. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Vervolg concert. I.30 Orgelspel. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Christ. lectuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Christ. liederenuurtje. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de kinderen. 4.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.30 Causerie over het binnenaanvaringsregle- ment, stoommachines en verbrandingsmoto- ren.- 7.00 Berichten. 7.15 „S.S.R. en saamhoorigheid", causerie. 7.30 Causerie. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00' Berichten ANP, herhaling S.O.S.-ber. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Zendingsrede. 9.30 Christ. Gemengd koor „Excelsior" en gramofoonmuziek. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. II.0012.00 Gramofoonmuz. Hierna: Schrift lezing. Resultaten van wilskracht en v.iU houdingsvermogen. De Times meldt uit Lahore in Br. Indtië: In de Service-club alhier is een merk waardige demonstratie gehouden van uit houdingsvermogen, naar verklaard het ge volg van groote wilskracht, in tegenwoordig heid van vele Europeanen en onder controle van dokters. De demonstratie werd gegeven door een Yogi uit de Pensjaab, Bisamber Nath, de 30-jarige zoon van een gepensio neerd politie-agent van Lahore. De Yogi is een allesbehalve robuste persoonlijkheid Hij werd onderzocht door doktoren, die ver klaarden dat hij 'n zwak gestel had en dat zijn bloeddruk laag was. De Yogi verklaart dat hij door de Yoga-practijk zijn lichaam en zijn wilskracht heeft opgebouwd. Hij drinkt 1 kop thee en eet niet meer dan een half pond licht voedsel per dag. Hij beweert ook allerlei geneesmiddelen tegen malaria, asthma, etc. ontdekt te hebben. De Yogi begon zijn demonstratie door met een dikken stok op zijn spieren te slaan, om deze te „oefenen." Daarna liet hij een ijze ren staaf buigen door deze tegen zijn sohou- derspieren te slaan. Hij sloeg een vrij dik ke stalen slaaf krom op zijn hoofd, en weer recht op zijn armspieren. Hij lichtte een gewicht van 10 kg. op dat was vastgemaakt aan een ijzerdraad, dat in zijn arm was ge stoken. Bij het uittrekken van 't ijzerdraad uit zijn arm vertoonde zich geen bloed. Hij plaatste een scherpe bijl op zijn horst en liet daarop hameren met een baksteen. Er ont stond geen wonde. Na een lang gebed wan delde hij twee keer door brandende houts kool. Zijn voeten die tevoren gewasschen waren en nauwkeurig door de doktoren onderzocht, vertoonden na de vuurproef peen blaren. Tenslotte werd de Yogi 6 voet. diep onder de aarde begraven In een houten kist Na een half uur werd hij weer opgegraven en er was niets aan hem te bespeuren. Hij ver klaarde twee dagen begraven te kunnen blijven. De geheele demonstratie duurde drie uren, en de Yogi toonde geen teekenen van af matting. Na afloop bedankte hij de aanwe zigen voor hun tegenwoordigheid en zeide vereerd te zijn geweest zijn kunsten te heb ben mogen vertoonen voor een zoo uitgele zen gezelschap. Hij verklaarde vier dagen voor de demonstratie niets gegeten of ge dronken te hebben. De Yogi wil een reis om de wereld maken om zijn kunsten te vertoonen. Hij neemt geen geld aan. Feuilleton Vertaling Eva Raedt de Center 9. Hij belde en vroeg naar hamer en beitel. Spoedig was het houten kistje opengemaakt, en de binnenverpakking in lood, zette hg op tafel. „U wilt zich vermoedelijk geheel alleen van den inhoud op de hoogte stellen, Excel lentie?" vroeg senor Rosas glimlachend. „U kunt van mijn kamer gebruik maken gaat u maar gerust uw gang. Belt u alleen even wan neer u klaar bent." Hij liep zacht de kamer uit en sloot de deur achter zich. „Laten we nu maar eens naar onze fameuze Hoyo's kijken." De Reichleau omvatte zorg vuldig den ring die om den rand van de looden kist liep en trok er hard aan. De staaldraad Waarmee de ring was bevestigd sneed gemak kelijk door het zachte lood en even later haalde hij er twee cederhouten sigarenkisten utt. Slmon opende ze met zorg en streek met ztjn vingers zacht over de fijne, donkerbruine Sigaren. „Buitengewoon bewerkt," mompelde hij. „Dit is toch niet alles, beste kerel?" De hertog opende de andere doos. De sigaren Waren niet verpakt in twee pakjes van vijftig stuks, doch in vier op elkaar liggende rijen van vijf en twintig, en iedere laag was door een dun cederhout plaatje van de volgende ge scheiden. Zeer zorgvuldig lichtte de Reichleau de bovenste laag van het cederhouten plaatje, en daarna de volgende. Simon keek over zijn schouders en zag dat op de plaat waar de on derste sigaren hadden moeten liggen een zware revolver van zeer grooten omvang te voor schijn kwam. De hertog haalde hem eruit, samen met de twee verpakte amunitiedoosjes. „In de andere kist zul je nog zooiets vin den," merkte hij op, terwijl hij de twee rijen sigaren op de plaats van de revolver legde. Nadat Simon het tweede doosje voorzichtig van het omhulsel had ontdaan, nam de hertog twee lagen sigaren eruit en deed ze in de doos die voor hem stond. Toen dit gebeurd was, waren er een volle en een leege doos. „Wat zal ik hier nu mee doen?" vroeg Simon eenigszins ontmoedigd, terwijl hij de andere zware revol ver met blauw stalen romp uit de kist haalde. „In je borstzak stoppen, m'n jongen. Het is te groot om op je heup te dragen. Dat zouden ze zien." Simon deed wat hem gezegd werd. Zij bel den en senor Rosas trad weer binnen. De Reich leau dankte hem hartelijk. „Wij hebben nog een verzoek aan u," zei de hertog. „Wij vragen toch niet te veel van uw bereidwilligheid?" „Excellentie, ik ben geheel tot uw beschik king. Ik luister." „Zoudt u zoo goed willen zijn deze volle kist te laten inpakken en hem te laten bezorgen aan Hotel Metropole? Het andere kistje, dat eenige geheime papieren bevat, wilt u wel voor mjj verbranden, nietwaar?" „Ik ben geheel tot uw dienst," antwoordde de Spanjaard, vriendelijk glimlachend. „U kunt te allen tgde over mg beschikken, Excellentie." Weer op het pleintje gekomen, streek de her tog met een geheimzinnigen glimlach over zijn zak. „Wij hebben maar een honderd sigaren, doch wij moeten meer dan tevreden zijn, dat we dit aantal tijdens ons verblijf in Rusland bemachtigd hebben." HOOFDSTUK V. Na eenigen tijd te hebben geloopen kwamen ze aan het Cultuur- en Ontspanningspark. „Wij kunnen nu vrijuit spreken," zei de Reichleau met een blik van verstandhouding. „Daar ben ik erg blij om, om je de waarheid te zeggen," lachte Simon en klapte in zijn zwaar gehandschoende handen. „Beste kerel, voor dien was het heusch onmo gelijk, er zijn hier overal oogen en ooren. Zijn je die luchtkokers in je slaapkamer in 't hotel niet opgevallen? Het zijn microfoons, zoodat alles wat je zegt, gehoord wordt. In de restau rants langs de muren zijn ook microfoons. Rus land zet zijn grenzen voor touristen en vreed zame zakenmenschen wijd open, doch de Sovjet is altijd bevreesd voor een contra revolutie. Het is niet moeilijk voor de kleine communisti sche partij om een volkomen onderworpen volk te controleeren, maar hoe zouden ze ooit kun nen weten, wie contra revolutionair of een ge woon tourist is, als ze niet spionneerden op deze manier? Je kunt er zeker van zgn, dat de kist waarin onze Hoyo's zaten, geopend en geïnspecteerd is, voor hij aan ons werd afge leverd," besloot hij glimlachend. „Ze zullen natuurlijk alleen de twee bovenste lagen nage keken hebben, maar toch waagde ik het niet de zending aan m(j te laten adresseeren. De straten zijn ook niet veilig een voorbijgan ger vangt bij toeval een woord van je op, en je bent onmiddellijk gesignaleerd. Daarom heb ik je hierheen gebracht. In het Park zijn we veilig, wij kunnen hier hardop spreken, doch ook slechts hier alleen, onthoud dat." „Natuurlijk," antwoordde Simon gehoor zaam. „Nu heb je nieuws van Rex?" „Neen." De hertog schudde het hoofd. „Mijn advertenties in de Finsche bladen van Hel- singfors hebben niets opgeleverd. De' afzender van den brief is misschien op het oogenblik in Parijs of New-York, of, wat nog waarschijn lijker is, is het een analfabeet. Ik heb de adver tenties zorgvuldig opgesteld en mijn eigen naam niet genoemd, want indien de Russische autoriteiten ze hadden gezien, hadden ze mij de grens niet laten passeeren. Ik stelde ze zoo danig op, alsof Ze door een relatie van Rex waren geplaatst en een verbinding tot stand wilden brengen. In ieder geval hebben ze geen resultaat opgeleverd.' Simon knikte. „Dat is dus niet veel. Ik had er ook niet veel vertrouwen in. Drie keer ben ik in de bar van Jack Straw geweest, en heb daar de buffetknecht en de chef zeer goed leeren kennen, doch een Rus was er niet. Slechts de altijd daar bijeenkomende vroegere bourgeois. Niets wees erop dat daar ooit een vergadering van een Sovjet-club gehouden werd. Het is een kleine, weinig floreerende zaak.' „Dat is een beroerd geval, een oogen blik." De hertog draaide zich om en keek scherp naar een naast hem loopenden man, die hen, schijnbaar zonder aandacht, reeds gerui- men tijd volgde. De man keek verschrikt op toen de hertog hem aankeek, en vroeg in het Russisch om een lucifer. De hertog gaf hem er een, zonder een woord te zeggen, en ze zwegen totdat de Rus uit hun nabgheid was. „Denk je dat die kerel naar ons geluisterd heeft?" vroeg Simon nerveus. „Ik denk het niet, ik geloof dat het een zwer ver was. Nou, wat denk jg over die mgn van Rex?" „Tja, ik heb over dat raadsel lang nage dacht. Heb jg eenig idéé?" „Neen, ik ben geheel ontmoedigd. Ik heb niet het minste succes in Leningrad gehad, of schoon ik iedereen die ik daar in de consulaten ken, heb geraadpleegd." „Wat is Leningrad voor een stad?" vroeg Simon. „Even triestig als deze?" „Nog erger, kerel. Het Is een volkomen doode stad. Je moet weten dat dit deel van Rusland in handen der Zweden is geweest en de stad door Peter den Grooten gebouwd is, om er een oorlogshaven van te maken. Aangezien de Boven Baltic het grootste deel van het jaar bevroren is, heeft deze opzet nooit aan zijn verwachtingen beantwoord. Slechts het feit dat ze geruimen tijd de zetel der keizerlijke regee ring is geweest, heeft het prestige van de stad gehandhaafd. Nu Moskou weer de hoofdstad is, heeft het verkeer zich naar Moskou ver plaatst. De regeering weet wel wat ze doet, ze weet dat alle rijkdom en productiviteit van Rusland in het Zuiden ligt, en daar maken ze dan ook hun experimenten voor de toekomst. Het Nevskij project, het Piccadilly van het oude St. Petersburg, dat beroemd was, gaat nu alle beschrijving te boven. Er bevindt zich dezelfde menschenmenigte als hier, dat is waar, doch ze mist de levendigheid der Moskouer straten. Leningrad was als door een beroerte getrof fen, toen Dimitri en Joesopoff het nog warme lijk van Rasputin onder het gs van de Newa stopten." Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7