Een vaste plaats voor de Agrarische Jaarbeurs Gelegenheids- groenteboeren Ambtenaar leidde een dubbel leven Uit onze Oost De heer Louwes bepleit: Haagsche inbrekers op pad Babyuitzet voor arme gezinnen Schutters Oogst van zeven boeren verbrand Zeven gewonden bij auto-ongeluk Voorzitter der Eerste Kamer Gewapend verzet op Borneo Indische katholieken in contact met R.K. Staatspartij Nieuwe salarisregeling „Kota Agoeng" te Tandjong Priok Ingrijpende bestuursdaad van Suriname's Gouverneur Bedrijfsleven en landbouw moeten meer contact zoeken. Dezer dagen heeft onder leiding van dr. F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs in het jaarbeursgebouw te Utrecht een be spreking plaats gehad, waaraan een groot aantal bestuurderen van landbouworganisa ties en vooraanstaande personen op agra risch gebied deelnamen. O. a. was daarbij aanwezig de heer ir. A. L. H. Roebroek, di recteur-generaal van den Landbouw. Nadat eerst onder begeleiding van ver schillende leden van den Raad van Beheer de gasten een bezoek hadden gebracht aan de agrarische afdeeling, werd de bespreking in geleid door een voor dracht van den heer H. D. Louwes der Gronin ger maatschappij van landbouw, die de volgende stellingen toe lichtte en verdedigde: 1. Het agrarische bedrijfsleven behoort op de Jaarbeurs nu en in de toekomst oen vaste plaats te hebben. Er is tusschen den landbouw eenerzijds en het overige bedrijfsleven anderzijds een zoo inten se wisselwerking, dat de een zonder het ander steeds 'n onvolledig beeld van het geheel moet geven. Het is een nationaal belang, dat er zooveel mogelijk naar wordt gestreefd dat ons agrarisch bedrijfsleven en dat der overige bevolkingsgroepen elkander zoo goed mogelijk leeren kennen en waardeeren. Onze agrarische bevolking moet elke goede gelegenheid benutten met de ove rige bevolkingsgroepen in nationaal ver band ook op economisch terrein mee te doen. 2. De agrarische jaarbeurs biedt de eenige zichtbare mogelijkheid in Nederland te komen tot geregeld terugkeerende goed ge organiseerde nationale tentoonstellin gen op landbouwgebied. Het is daarom gewenseht te overwe gen, de agrarische jaarbeurs niet louter en direct commecieele doel te geven, maar ook eenige mogelijkheden te scheppen bepaalde onderwerpen te de- monstreeren en propageeren. Als zooda nige onderwerpen kunnen o.a. worden genoemd: de beteekenis van onze bo demcultuur, de onvervangbare waarde van een flinken boerenstand, eenige on- derdeelen uit den landbouwvoorlieh- tingsdienst. Onze georganiseerde landbouw zal ver standig doen het jaarbeursbestuur zoo veel mogelijk te steunen in zijn stre ven de agrarische jaarbeurs tot bloei te brengen. Dit kan o.m. worden bewerk stelligd door congressen, fokdagen, etc. in de jaarbeursweek te Utrecht en om geving te concentreeren, door propagan da onder de landbouwbevolking en door het zoo goed mogelijk benutten der eventueel te bieden gelegenheid tot demonstratie en propaganda. 3. Het contact, via de agrarische jaar beurs, met het overige bedrijfsleven geeft den landbouw de gelegenheid een deel van zijn bedrijfsvoering reclame, verpakking, verkooptechniek, etc. te toetsen aan hetgeen anderen bereiken of doen. 4. Het streven naar versteviging en ver grooting van den afzet is ook voor den landbouw nooit ten einde. De gelegen heden, die het jaarbeursmilieu bieden, moeten daarom ten volle worden benut. Ook voor onzen agrarischen export zijn hier groote mogelijkheden. Hiervan moet het volle profijt worden getrok ken. 5. De landbouwbevolking en het landbouw- bedrijfsleven zijn afnemers van groote hoeveelheden benoodigdheden voor huis houding en bedrijf. Hoe grooter de be langstelling van de zijde van den land bouw onder den opwekking in vloed van het agrarische gedeelte voor de jaarbeurs is, hoe grooter ook de mogelijkheden worden voor allen, die in den landbouw een afzetgebied vinden zoowel op het agrarisch als op het ove rige deel van de Jaarbeurs. Na afloop der inleiding had een geani meerde gedachtenwisseling plaats omtrent verschillende wenschen en wenken, waarme de bij de verdere ontwikkeling var: de agra rische jaarbeurs rekening gehouden zal moeten worden. Zich in levensmiddelenwinkel flink te goed gedaan. Gisternacht is te Den Haag in drie win kels ingebroken. Op het Tesselscheplein, no. 43, een winkel van „De Volharding" werden twee Edam merkazen gestolen. De dieven kwamen binnen aan die achter zijde, door het verbreken van een ruitje. Zij hebben zich aan verschillende levensmidde len te goed gedaan. Op no. 6 een winkel van „De Unie", kon den de dieven niet binnenkomen, omdat de winkel te goed was afgesloten. Op no. 42 echter, waar een manufacturen zaak gevestigd is, was het binnenkomen ge makkelijk. Na verwijdering van eenige planken, die voor de deur gespijkerd waren, ter vervan ging van een glasruit, maakten de dieven hun entree. Alles werd overhoop gehaald. De buit bestond uit 24 overhemden, 30 paar dameskousen en 10 flesschen eau de cologne. Initiatief van een Haagsch co mité ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis in het Prin selijke gezin. In verband meit de aanstaande blijde ge beurtenis in het Prinselijke gezin heeft zich te 's-Gravenhage een comité gevormd, dat bestaat uit de dames, die indertijd voor het comité tot luisterrijke viering van het Prin selijk huwelijk de collecte van dit comité hebben geregeld en uit de echtgenooten van de wethouders. Het heeft dezer dagen zijn eerste vergade ring gehouden en besloten pogingen in het werk te stellen om aan zooveel mogelijk hulpbehoevende gezinnen, die in hetzelfde tijdvak, waarin er een Prins of Prinses ge boren wordt, door geboorte worden vermeerderd, een luiermanduitzet uit te reiken. Het comité heeft gemeend, dat dit in den geest van het Prinselijke paar zou zijn, dat, naar men heeft gelezen, verzocht heeft van persoonlijke geschenken verschoond te blij ven. Het zal van de geldmiddelen van het comité afhangen hoeveel gezinnen met een babyuitzet kunnen worden begiftigd. Haagsche jongen krijgt kogeltje in het oog. De 16-jarige A. G. uit de Jacob Marisst.raat te Den Haag kreeg Zondagavond om half 10 in de Waldorpstraat, nabij de viaduct aan de Vaillantlaan, een kogeltje in het oog. Ter plaatse waren 3 jongens met wind buksen gewapend aan het schieten op de lampen der lantaarns. Het slachtoffers is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar het ko geltje verwijderd is. De dokter achtte het mogelijk, dat het kogeltje van een katapult afkomstig was. Van het ziekenhuis Zuidwal is de patiënt naar het ooglijdersgesticht aan de Laan van Meerdervoort vervoerd, waar hij ter behandeling is opgenomen. Zijn toestand is niet gevaarlijk, maar hij kan nog niet wor den gehoord. De politie heeft de schutters nog niet ge vonden. Korenmijten te Zweeloo in vlam men. Brandende pijp de oor zaak. Zaterdag is te Meppen, gemeente Zwee loo, brand ontstaan in een van de korenmij ten, waarin de oogst van de landbouwers uit deze buurt was opgeslagen. In korten tijd waren dertien mijten een prooi van het vuur. Het verbrande koren bevatte den geheelen oogst van een zevental landbouwers. Vier hunner had de oogst geheel, drie slechts voor een gering gedeelte verzekerd. De oorzaak van den brand moet gezocht worden in het feit, dat men een jas, waarin zich een brandende pijp bevond, nabij het koren had neergelegd. De marechaussee te Zweeloo stelt een on derzoek in. Zij plegen „roofbouw" ten kos te van de tuinder. Pleidooi voor behoud van ordening in den moestuin. Kan de erkenning als groenten- teler resp. de tuinbouwteeltvergun ning gemist worden? Deze vraag beantwoordt „De Tuinderij' ontkennend en baseert deze ontkenning op het volgende: De omstandigheden, welke tot het in het leven roepen van deze erkenning en van deze vergunning geleid hebben, zijn ook he den nog niet verdwenen. Hoewel het niet valt te ontkennen, dat wij in den afzet onzer producten vooral in de eerste helft van 1937 een merkbaren voor uitgang konden waarnemen, is dit betere beeld in de tweede helft van 1937 weer voor een groot deel verdwenen. Reeds vanaf het laatst van de maand Juli zijn de prijzen van zeer vele producten aan den bedroevenden kant en draaien er geweldige massa's groenten door. Van eenig redelijk herstel tusschen vraag en aanbod over de heele lijn kan dus nog niet gesproken worden. Zoo lang de afname zich dan ook nog niet heeft aangepast aan de be staande productie, is het op de eerste plaats niet toelaatbaar om iedereen zonder meer tot de produc tie van groenten toe te laten. Ook hier zal de geordende gedachte „de groententeelt voor de als zoodanig opgelei de en erkende groententelers" blijvend in toepassing moeten worden gebracht. Het is voor den Nederlandschen tuinbouw yan geen enkel belang, Nè de Beemsterfeesten. In den vorlgen nacht Is een Ford auto met zeven inzittenden in een bocht van den Hulkerweg, nabij Hoorn, tegen een boom gereden. In dezen kleinen wagen zaten zeven jongens uit Alkmaar, die de Beem sterfeesten met meisjes uit Hoorn gevierd hadden. De jongelui hadden de meisjes juist thuisgebracht toen het ongeluk gebeurde. De wagen werd geheel vernield. De inzit tenden werden alleen gewond. Per auto zijn zij naar het stadsziekenhuis te Hoorn over gebracht, waar dokter Romein geneeskun dige hulp verleende. Vijf jongens konden na verbonden te zijn naar huis worden ver voerd, de twee anderen zijn in het zieken huis opgenomen: hun toestand is echter niet levensgevaarlijk. Voorzien van inbrekerswerktul- gen ging hij in Amsterdam uit stelen. Tenslotte op heeterdaad betrapt. Een merkwaardig voorval heeft zich dezer dagen afgespeeld onder de rook van Amsterdam, waar een te goeder naam bekend staande Amsterdamsche ambtenaar op hee terdaad betrapt werd, toen hij tij dens de afwezigheid der bewoners bezig was in te breken in het nabij het Boschplan gelegen perceel Nieu we Meerlaan 1. Omstreeks elf uur Zondagmorgen zagen omwonenden dat een man bezig was zich met geweld toegang te verschaffen tot de keuken van genoemd perceel. Toen zij bij de woning aangekomen waren, was de man het huis reeds binnengedrongen, waar op zij besloten, de politie te waarschuwen en inmiddels in de keuken we wacht te blij ven houden. Na eenige minuten kwam de man, die de slaapkamer overhoop gehaald had en daar de hand had gelegd op een onbeduidend bedrag aan contanten, naar beneden. In de keuken stuitte hij op de wachtende buren. Een hevige worsteling ontstond, waarbij de keukeninventaris vrij wel geheel vernield werd. Slechts met de grootste moeite slaagden de buren for- sche tuinlieden, die voor geen kleintje ver vaard zijn er in, den wanhopig om zijn vrijheid vechtenden man in bedwang te houden. Intusschen arriveerde de politie en stelde den man in arrest. Wie schetst echter haar verbazing toen haar tijdens het verhoor van den dader bleek, dat zij hier te doen had met den vijftigjarigen Amsterdamschen gemeente-ambte naar J., die zich, geheel uitgerust met een volledig stel inbrekers werktuigen, op het pad der misdaad had begeven! Omtrent de motieven, die dezen ambte naar, die een salaris van 2100 gulden per jaar genoot, tot zijn daad gebracht heb ben, tast men nog in het duister. Hij maakt niet den indruk, aan geestelijke stoornis sen te lijden, zoodat men vermoedt, dat hij op een of andere wijze in schulden geraakt dat evenals vroeger iedereen die er zin en lust in heeft, zich kan toe leggen op de cultuur van groenten. Ook de landbouwbedrijven hebben zich hiervan te onthouden. Wij hebben het vroeger meerdere malen medegemaakt, aldus het blad, vooral wat de koudegrondcultuur betrof, dat wanneer het in den tuinbouw weer eens even goed ging, de landbouw zich dan direct op den verhouw van groenten instelde om, als de zaak misliep, liet verknoeide terrein weer aan den tuinbouw over te laten. Ook wa ren er somtijds allerlei personen, die feite lijk niet in den tuinbouw thuishoorden, die als bij- of nevenbedrijf ook nog den tuinbouw gingen uitoefenen. Hieraan is door de crisisvoorschriften een einde ge maakt; wie vanouds geteeld had werd nog erkend, hoewel er velen bij waren, die fei telijk op den naam van groentenkweeker geen aansprak konden maken. De voorwaarden waaraan voldaan moest worden om als groententeler, aangeslotene A bij de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale te worden toegelaten, werden bij Koninklijk Besluit vastgesteld. De Tuin- bouwcommissies der Landbouwcrisisorgani saties dienden omtrent de toelating van ad vies; voor de afgewezenen stond beroep open, zoodat de heele materie, wij zouden zeggen, over de heele lijn geregeld is. Het evenwicht tusschen afzet en productie dient angstvallig bewaard. Deze regeling, al of niet een tikje gewij zigd, moet, zoo schrijft men, blijven, vooral nu. Zoo spoedig namelijk als zioh eenige betere vooruitzichten vertoonen in een be paald bedrijf, zal de drang om tot de uit oefening van dit bedrijf over te gaan zich direct doen gevoelen en zal men dubbel moeten oppassen om het eenigszins aange paste evenwicht tusschen afzet en produc tie niet opnieuw te gaan verstoren. Deze drang zal zich niet alleen vertoonen in de rijen der jongere tuinders, die ook eens tot het stichten van een eigen bedrijf willen overgaan, maar zich ook vertoonen van de zijde van den landbouw. Voor de eersten is de toelating mogelijk via genoemd K. B., maar voor den landbouw moeten wij deze ie en nu langs den weg der gangsters trachtte dit te verhelpen. Intusschen gaat de Amstelveensche poli tie na, of eenige onopgehelderde inbraken van den laatsten tijd ook door den gentle- man-inbreker gepleegd zijn. Gistermorgen is de man voorgeleid voor den officier van justitie te Amsterdam. Baron de Vos van Steenwijk opnieuw voor de volgende zit ting benoemd. Bii K. B. van 7 September 1937 is be noemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zitting, welke zal aanvangen op den derden Dins dag in September 1937, de heer mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, lid van die Kamer. VAN BRANDSTICHTING VERDACHT. In den avond van 24 Augustus is te Sleen een café tevens boerderij van den landbou wer H. afgebrand. Thans is een zoon van den eigenaar, de 37-jarige H. aangehouden en ter beschik king van den officier van justitie te Assen gesteld onder verdenking van brandstich ting. VERDUISTERING VAN EFFECTEN. Gisterochtend arresteerde de Haagsche politie den metselaar K. S., die verdacht wordt van verduistering van effecten ter waarde van f 5000. De arrestant is op het hoofdbureau inge sloten, doch na verhoor op vrije voeten ge steld. Agenten van de veldpolitie ge- 9 dooddistrictshoofd zwaar ge wond. Gouvernement treft onmiddellijk maatregelen. In een kampong in de onderafdeeling Amoentai, gelegen in de Zuider- en Ooster afdeeling van Borneo, hadden zich een hon derd-tal lieden verzameld met de bedoeling om verzet te plegen. Zij raakten hier slaags met den controleur van Tandjong (onder af deeline Amoentai), den commandant van de veldpolitie, een districtshoofd, acht man van de veldpolitie en twee rechercheurs. Bij het verzet werd een agent van de veldpolitie gedood, het districts hoofd zeer zwaar gewond, de com mandant van de veldpolitie, zwaar gewond en de controleur licht ge wond. Een karabijn en patronen vie len in handen der verzetslieden. De assiistent-resident van Kandangan (Z. en O. afdeeling van Borneo), de gewes telijk militair commandant en een commis saris van politie zijn vertrokken naar de plaats van het verzet. Van Amoentai uit is veldpolitie gezonden, Van Kandangan een brigade en van Bandjermasin drie brigades militairen, welke het verzetgebied afzetten. Het departement van oorlog ontving be vestiging van het bericht, dat Zaterdagnacht verzet is voorgekomen op de grens van de onderafdeelingen Amoentai en Tandjong. Een districtshoofd zou zwaar gewond zijn en drie veld politieagenten zouden zijn ge dood. Vier brigades zijn onder commando van den gewestelijk militair commandant naar de plaats van het verzet vertrokken. toelating tenzij ^e toestand grondig ver andert vooralsnog absoluut afwijzen. Wij hebben vooreerst in Nederland te kort aan granen en schijnbaar ook al aan vleesch en daartegenover een overvloed van groenten, die nog gesteund moeten worden. De Re geering make het den landbouw mogelijk, dat hij een loonenden graanteelt krijgt en behoudt en dat ook de andere takken van landbouw en veeteelt levensvatbaar wor den, maar de tuinbouw moet dan ook des tuinbouws blijven. Wat wij gezegd hebben over de erken ning als groententeler, geldt bijna in de zelfde bewoordingen voor wat betreft de tuinbouwteeltvergunning. Ook de erkende telers moeten aan banden gelegd. Orde in de beteelde oppervlakte. Dient dus op de eerste plaats de uitoefe ning van de groententeelt alleen aan er kende telers te worden toegestaan, deze maatregel zou slechts voor een gering ge deelte tot het gewenschte doel leiden, als de uitoefening van het bedrijf door de er kende telers ongelimiteerd zou kunnen ge schieden. Want of de tuinbouw uit het spoor raakt door veel beoefenaars, die ge zamenlijk een te groote oppervlak te betelen, of door minder beoefe naars, die eveneens in staat zijn eenzelfde groote oppervlakte in ex ploitatie te nemen, is lood om oud ijzer. Naast het aantal beoefenaars dient er ook orde te zijn en te blijven in de beteel de oppervlakte. Het doorgedraaide product is uiteinde lijk afkomstig van een te groote beteelde oppervlakte en ook natuurlijk van een meer of minder intensieve teelt, maar de totale oppervlakte speelt de eerste rol, ze ker in ons land, waar voor het overgroote deel de intensieve teelt reeds lang regel was. In verband met een en ander zal naast de ordening, wie als groententeler mag optreden, ook voorshands de tuinbouwteelt- .vergunning moeten blijven. De heer Piet Kerstens, lid van den Volks raad en voorzitter van de I.K.P., zal zich 22 September met de „Oldénbarnevelt" naar Nederland begeven. 3 December keert hij van Genua met de „Johan de Witt" naar In- die terug. Het doel van zijn reis is het be reiken van een samenwerking tus schen de R.K. Staatspartij en de Indische Katholieke Partij, waartoe ook in Nederland plannen schijnen te bestaan en waarvoor besprekin gen zullen worden gehouden met het partijbestuur der R.K. Kamer fractie. Tevens zal worden besproken de over komst van katholieke voormannen uit Hol land tot het bijwonen van het jubileum der I.K.P. op Pinksteren 1938. Naar Aneta verneemt, zal de nieuwe sa larisregeling uiterlijk 10 December den' Volksraad bereiken opdat de behandeling in de tweede gewone zitting verzekerd is. Het ligt in de bedoeling tevoren een commissie van voorbereiding in te stellen, teneinde de openbare behandeling voor te bereiden. GELIJK AANTAL INLANDERS EN EURO- PEANEN IN DE GEMEENTERADEN. '1 Naar Aneta verneemt is bij den Volks raad een initiatief-voorstel ingediend tot gelijkmaking van het aantal Europeesche en Inheemsche leden van gemeenteraden, behalve in Menado, waar zulks reeds het geval is. De eerste onderteekenaar van dit voor stel is de heer Wirjopranoto (nationalist). INLANDSCHE REDDERS BELOOND Moedig opgetreden bij de ramp van de „Van der Wijck'. ■t In het visschersdorp Brondong (waar de inheemsche visschers op moedige wijze destijds vele drenkelingen van de „Van der Wijck" aan land hebben gebracht) har? gisteren de overdracht plaats aan de red ders van eenige prauwen, die hun ten ge schenke zijn aangeboden. Verder ontvingen eenige tientallen een geldelijke belooning van de K.P.M. De resident, de heer van den Nieuwenhuizen, en de agent van de K.P.M., de heer De Jong, hielden redevoeringen. Alles werd besloten met een inheemscH feest, een Slametan, waaraan duizend in heemsche visschers deelnamen. Gedeelte van de post met een kolenschop bijeen geschept. Het M.S. „Kota Agoeng", waarop nabij Colombo brand is uitgebroken, arriveerde Zondagmorgen te half zeven te Tandjong Priok. Men begon onmiddellijk met de los sing van het schip. De postzakken, welke het sterkst door het vuur zijn aangetast, in totaal 151, zijn naar Bandoeng gezonden, teneinde op het hoofdbureau nader op adressen en aanwij zingen te worden onderzocht. De rest van de post wordt op het hoofdpostkantoor te Batavia-centrum behandeld. Van de post, welke naar Bandoeng is gezonden, moeten waarschijnlijk vijf en veertig zakken als waardeloos worden afgeschreven, daar de inhoud als het ware met een kolenschop bijeen moest worden geschept. De overige zakken bevatten vele gave stukken. Ook te Batavia is men nog druk bezig met het uitzoeken van dubieuze adressen. DE WEST, Verordening uitgevaardigd tot instelling van dorpsgemeenten. Staten van Suriname betwisten hun het recht daartoe. De gouverneur van Suriname heeft op eigen gezag en verant woordelijkheid de verordening tot instelling van dorpsgemeenten af gekondigd. De staten van Suriname, die het recht daartoe aan den gouverneur betwisten, zullen zich tot de kroon richten. Wij teekenen bij dit bericht aan, dat anders dan in Nederlandsch-Indië tot nu toe geen algemeene regeling in Suriname bestond voor de bestuursorganisatie ten plattelande. Onder de districtscommissa rissen is er eigenlijk niets geregeld en zoo ontbraken bijv. locale, communale organi saties. De tegenwoordige gouverneur wil hierin verandering brengen. Deze ontwierp dan ook een verordening, waarin een rege ling werd neergelegd, die op verschillende punten bezwaren ontmoet heeft in den boe zem van de staten. Of de verordening afgestemd werd en dringende omstandigheden een onverwijlde voorziening eischten, dan wel het ontwerp nJ ij n"en rïen door den gouverneur ge stelden termijn afgehandeld werd, blijkt met, doch in elk geval heeft de landvoogd fefe^ruik.Remaakt van de hem in der nieuwe Surinaamsche staats regeling gegeven bevoegdheid om de ver ordening op eigen gezag vast te stellen, H. D. LOUWES

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 8