Méér koopkracht bij arbeider en middenstander „Italië is de duikbootpiraat Zeep uit steenkolen Postvluchten op Indië China s beroep naar aparte commissie verwezen Aanklacht tegen Rome in den Volkenbondsraad Stalin's zoon ontvoerd Familiedrama in België Een huis zonder metaal De Spaansche premier zegt tP.cAaüen Reshevsky verliest van Keres Hoe Duitschland zich behelpt Dierlijk voedsel voor de menschenmm Waarmede moeten de varkens worden gemest? ZEER GUNSTIGE INDRUKKEN VAN DE NAJAARSBEURS TE UTRECHT. Op den laatsten dag van de Najaarsbeurs van dit jaar te Utrecht, hebben wij den Secretaris-Generaal der Nederlandsche Jaar beurs de vraag voorgelegd: Wat zijn uw be langrijkste indrukken geweest van deze beurs? De heer W. Graadt van Roggen antwoord de hierop het volgende: Wat mijn indrukken betreft, sta ik eigenlijk in een kwaad gerucht. Ik heb n.1. den naam een onverbeter lijk optimist te zijn. Maar zelfs wan neer daarmede rekening wordt ge houden, blijft het ontegenzeggelijk een feit, dat wij over het algemeen aspect van den toestand, zooals dat naar voren is gekomen tijdens deze najaarsbeurs, tevreden kunnen zijn. Uiteraard, en dit stel ik voorop, kunnen wij nog lang niet zeggen, dat wij er zijn, maar wat bereikt is tefc opzichte van de opleving in het bedrijfsleven, stemt toch zon der den minsten twijfel tot voldoening. De gemiddelde totaalstijging van het aantal bezoekers in vergelijking met de najaars beurs 1936, bedroeg niet minder dan 22 pet. Wanneer wij trachten den totalen indruk van deze najaarsbeurs samen te vatten, dan moeten wij wel zeg gen, dat de overheerschende factor ditmaal is: het algemeen niveau der koopkracht van het breede publiek, d.w.z. van den werkman en den mid denstander is niet onaanzienlijk ge stegen. Ook de binnenlandsche markt in Nederland begint dus meegetrok ken te worden in de algemeene op leving. Dat het met de export industrieën goed ging, wisten wij reeds. Dat deze stijgende lijn nu ook doorgetrokken is tot de Nederland sche binnenlandsche markt, is tij dens deze najaarsbeurs overtuigend bewezen. Stijgende omzetten in massa artikelen. Let wel, dit wil niet zeggen, dat het her stel op de binnenlandsche markt volledig is, verre van dal. Maar de opleving is er en dat blijkt wel heel duidelijk, wanneer wij nagaan in welke artikelen vooral stij gende omzetten verkregen zijn. Het blijkt dan, dat het hier voornamelijk gaat om de .verbruiksgoederen, de massa-artikelen, voe- dings- en genotmiddelen, «eenvoudig huis raad. In luxe-artikelen gaat deze stijging nog niet op, zoo hoog is de lijn van het herstel nog niet gekomen. Maar op het aangeduide gebied is de vooruitgang onmiskenbaar. Er zijn hier za ken gedaan, zelfs zeer goede zakep. De conclusie is dus ontegenzeggelijk, dat de koopkracht van het Nederlandsche pu bliek er in de laatste maanden beter op is geworden en dat alles doet hopen, dat deze verbetering, deze opleving van de binnen landsche markt, zich zal voortzetten. De agrarische beurs. Bent u ook tevreden over het verloop Van de agrarische najaarsbeurs? Zeker, wij zijn tevreden. Er is aardig ver kocht. Natuurlijk, de agrarische beurs is nog maar een beginneling, er moet nog veel geëxperimenteerd worden. Deze beurs be strijkt ook een geheel ander terrein, is be stemd voor een totaal ander publiek, dat nog lecren moet op welke wijze het 't l.est profijt kan trekken van deze bemiddeling. Maar desondanks, er is veel belangstelling geweest van de goed onderlegde boeren en landbouwers, en wij kunnen tevreden zijn over het gehalte der bezoekers. Een punt van belang hierbij is, dat het moeilijk is den landbouwer los te maken van het idee, dat hij hier een tentoonstelling komt zien, Dat gaat niet altijd even gemakkelijk en zoo komt het dan ook, dat nogal eens een agrariër teleurgesteld de beurs verlaat. Maar dat neemt niet weg, dat wij voldaan kunnen zijn over de goede ontvangst, die de agrarische beurs in landbouwkringen te beurt is gevallen. STRENGE CONTROLE AAN DE FRANSCHE GRENS. Op zoek naar Spaansch anarchist. Volgens 't blad „Reveil dir Nord" heerscht in het Noorden van Frankrijk een ongewoon scherpe controle op de vreemdelingen. Do met den grensdienst belaste ambtenaren mo gen niet met verlof gaan en hebben opdracht gekregen eiken verdachten vreemdeling aan een streng onderzoek te onderwerpen. Speciale orders zijn gegeven met betrek king lot een zekeren Dominique Emperator, een Spanjaard, die er sterk van verdacht wordt de hand te hebben gehad in de bom aanslagen in de omgeving van de Place de 1'Etoile te Parijs, en die sedert den dag van de aanslagen verdwenen is. In anarchistische kringen geniet hij groote bekendheid. ONTPLOFFING IN AMERIKAANSCHE FABRIEK. Veertig arbeiders levensgevaarlijk gekwetst. Naar uit Weehawken in New Yersey ("Ame rika )gemeld wordt, is in een chemische fa briek aldaar een ontploffing ontstaan, waar op een brand volgde. De fabriek werd vol komen verwoest. Veertig arbeiders en arbeid ters kregen deels levensgevaarlijke brand- vnden. liet vuur tastte ook vier woonhuizen die eveneens in de asch gelegd werden. VOLKENBOND. Wellington Koo legt zich erbij neer. Nederland voorloopig voorzitter. In besloten bijeenkomst heeft de Volkenbondsraad besloten, de me- dedeelingen der Chineesche regee ring en de door Wellington Koo in de Volkenbondsvergadering uitge sproken rede te verwijzen naar de in 1933 ingestelde consultatieve commissie van 23. Wellington Koo verklaarde deze procedure te aan vaarden, daar hij met de mogelijk heden rekening wilde houden. De commissie van 23 werd in 1933 inge steld om onderzoek te doen naar de zaken tusschen Japan en Mandsjoekwo. Het re sultaat is bekend: Japan annexeerde het land en niemand schonk meer aandacht aan de commisie, dat we,l een lijvig rap port publiceerde. Naar de N.R.Crt. verneemt, is het de bedoeling, dat de oud-minister van buiteniandsche zaken, jhr. de Graeff, Nederland in de nieuwe zit ting van de commissie van 23 zal vertegenwoordigen en bij de ope ning het voorzitterschap zal beklee- den. Het is echter te verwachten, dat de heer De Graeff terstond daar na het voorzitterschap zal neerleg gen, overeenkomstig de Volken bondsgewoonte, dat commissies voor de behandeling van politieke ge schillen gepresideerd worden door vertegenwoordigers van ver van het geschil afgelegen landen. Met het oog op het Nederlandsche gebied in Azië kan dit van ons land ten aan zien van het Chineesch-Japansche geschil niet gezegd worden. Over de laatste wending inzake China's beroep, wordt nader bericht: Wellington Koo, de Chineesche gedelegeer de, ging er mede accoord, dat de Chineesche kwestie verwezen zou worden naar het comilé van drie en twintig, vooropgesteld, dat het beroep der Chineesche regeering daarna door den raad zou worden behan deld. De Chineesche regeering behoudt zich liet recht voor om wanneer de omstandig heden dit eischen, den raad te verzoeken maatregelen te nemen volgens de procedure, voorzien in artikel 17 van het handvest, waarop evenals op de artikelen 10 en 11 for meel een beroep gedaan is door de Chinee sche regeering. Deze artikelen hebben betrekking op de mogelijkheid, dat Japan zal worden uitge- noodigd tijdelijk lid van den Bond te wor den, teneinde het Japansche standpunt toe te lichten. De Volkenbond, merkt de N. R. Ct, op, is nu echter voorloopig van deze pijnlijke plicht ontslagen. TIEN BOEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN Tien Ieren, die een boerderij bewoonden te Kirintilloch in de omgeving van Glasgow, zijn levend verbrand, toen hun woning giste ren in de vroegte in brand geraakte. Het huis was verdeeld in verschillende ver trekken welke bewoond werden door gezin nen, die op de aardappelvelden werkten. Verscheidene wisten de boerderij tijdig te verlaten, maar alle pogingen om de tien anderen te redden, mislukten wegens de ge weldige vlammenzee. „TOESTAND IN DE MIDDEL- LANDSCHE ZEE ONHOUD BAAR", VERKLAART NEGRIN De Volkenbondsraad is gistermiddag te 17 uur in openbare zitting bijeengekomen onder voorzitterschap van Negrin. De raad besloot de Britsche regeering de zorg op te dragen voor de voortzetting van de studie en het onderzoek, dat de toestand in Palestina vereischt, in het bijzonder ten aanzien van het verdeelingsontwerp. Vervolgens was het beroep der Spaan sche regeering aan de orde, zoodat Negrin het voorzitterschap overdroeg aan Quevedo vertegenwoordiger van Ecuador. Negrin nam toen het woord. Hij verklaarde, dal hij dezen dag slechts zou spreken over de onveiligheid in de Mid dellandsche Zee en later zich zou bezig hou den met de buiteniandsche inmenging in den Spaanschen strijd. De Spaansche minister-president zeide, dat de torpedeeringen in de Middellandsche Zee een gevaar voor den algemeenen vrede beteekenen. Hij herinnerde aan het bombar dement van Almeria bij wijze van repre saille voor het incident met de „Deutsch- land". Duitschland heeft ieder onpartijdig onder zoek onmogelijk gemaakt, het gaf er de voorkeur aan een open stad te verwoesten en vreedzame bewoners te vermoorden. Ne grin wenschte den raad deze vraag te stellen: moeten de besluiteloosheid en de passiviteit van offiieele zijde, waarin een dergelijke monsterachtige misdaad kon wor den bedreven, worden beschouwd als een aanwijzing, dat in het vervolg deze daden, die tot dusverre door het geweten van de wereld werden gezien als ware aanslagen op het internationale recht, geoorloofd en regelmatig geoordeeld zullen worden? De toestand in de Middeiland- che Zee is ondragelijk geworden door het torpedeeren van Spaansche en buiteniandsche schepen. Andere mogendheden die er eveneens be lang bij hadden, dat aan dezen toe stand een einde zou worden ge maakt, meenden de voorkeur te moe ten geven aan een conferentie bui ten het kader van den Volkenbond. De Spaansche regeering begreep als ieder ander de motieven, 'die aan deze voorkeur ten grondslag lagen. De Spaansche regee ring moet er echter oprecht haar verwon dering over uitspreken, en er zoo krachtig mogelijk tegen protesteeren, dat men de Middellandsche Zeekwesties wilde onder zoeken en besluiten wilde nemen in een conferentie, waarop Spanje niet vertegen woordigd was. De tegenwoordigheid van Spanje zou een dubbele rechtvaardiging heb ben: in de eerste plaats omdat Spanje Mid dellandsche zeemogendheid is en verder; Omdat Spaansche vaartuigen de eerste slachtoffers van den toestand van onvei ligheid geweest zijn. Afgezien van deze bezwaren, aldus Negrin, erkent de Spaan sche regeering, dat de conferentie van Nyon een aanzienlijken vooruitgang be- teekent door de beslistheid en de snel heid, waar-mede de besluiten tot stand kwamen. Negrin noodigde de raad uit de waarheid onder de oogen te zien en zei- de, dat men in de eerste plaats de fictie van de zoogenaamde geheimzinnige aan vallen van onbekende zijde moet terzijde schuiven. MEGR1N Aanvallen in de Middellandsche Zee zijn het werk van oorlogs schepen, die tot een bepaalden staat behooren en hun aanvallen slechts kunnen volbrengen onder de on middellijke verantwoordelijkheid der regeering van dien staat. Ik herhaal het aldus vervolg de Negrin laat ons toch niet langer de oogen gesloten houden voor wat duidelijk is. De anonieme staat, welke oorlogsschepen door middel van voortdurende aanvallen een waren toestand van terreur in de Middellandsche Zee trachten te schepnen, is Italië. Dit feit is bewezen, door vele en dui delijke getuigenissen over de aanvallen op Spaansche schepen. Op deze getuigenissen steunt het exposé der feiten, vervat in de nota die de Spaansche regeering op 21 Augustus den secretaris-generaal deed toe komen. Zoolang men ons niet aantoont, dat onze uitlegging onjuist is, zal niemand van ons kunnen verlangen, dat wij maat regelen als bevredigend aanvaarden, die daarmede geen rekening houden. De Spaansche regeering, aldus besloot Negrin zijn rede is er van overtuigd, dat de raad te Genève zijn oogen niet voor de werkelijkheid zal sluiten. Capablanca overwint Flohr. De zesde ronde van den achtkamp leverde de volgende resultaten op: RagozinPetrov 10. ReshevskyKeres 01 EliskasesFine afgebroken. CapablancaFlohr 10. De stand na de zesde ronde luidt: 1. Keres VA punt. 2. Fine 3'A punt plus 1 afgebr. partij. 3. Capablanca 3'A punt. 4 en 5. Reshevsky en Flohr ieder 3 pun ten plus 1 afgebr. partij. 6. Ragozin 3 punten. 7. Eliskases 1 punt plus 1 afgebr. partij. 8. Petrov 'A punt. Vertrek van Aankomst te Reiger [singap. 16 Sept Rand. 16 Sept. (heenreis! I Athene 16 Sept. A'dam 16 Sept. Athene 16 Sept. Basrah 16 Sepf. Valk Medan 16 Sept. Rang. 16 Sept. (terugreis)l' 1 Nandoe I A'dam 18 Sept. (heenreis) 1 Specht (terugreis! Ibis (heenreis) Uit Warschau: Het regeeringsgezinde blad „Kurjer Czerwony" publiceert een bericht, waarbij het zich beroept op welin gelichte kringen te Moskou, volgens hetwelk de eenige, twaalf jaar oude zoon van Stalin door onbekende daders zou zijn ontvoerd, toen hij, in gezelschap van zijn vriend uit school kwam en het Kremlin bin nenging. De ontvoering van don knaap, Wasil geheeten, zou vergemakkelijkt zijn doordat hij deelnam aan den dag der jeugd, bij welke gelegenheid zijn portret in alle Mos- kousche bladen afgedrukt was. Het ge heimzinnige verdwijnen van zijn zoon zou op Stalin een verpletterenden indruk ge maakt hebben. Ofschoon het geheele poli tieapparaat van de Gpoe, aldus liet be richt verder, in beweging is gebracht, is het tot dusverre niet gelukt een spoor van den knaap te vinden. Dronken man steekt drie familie leden neer. Gewonden op een boe renkar naar het ziekenhuis. Even over de Nederlandsche grens heeft zich gisterenavond een familiedrama afge speeld, dat zeer ernstige gevolgen heeft go- had. Terwijl het gezin van den heer L. Gabriels, te Esschen, den avondmaal tijd gebruikte, stormde plotseling de broer van Gabriels binnen. Hij ver keerde in verren staat van dronken schap en liep met een mes op zijn broer, diens vrouw en zoon toe. Hij stak in het wilde weg, waarbij hij vooral zijn broer eenige ernstige wonden toebracht. Vervolgens maak te hij zich snel uit de voeten na eerst nog het paard van zijn broer, dat voor de woning stond, te hebben gestoken. Met de grootste moeite is het den zoon gelukt zijn vader en moeder in den wagen, die voor liet huis stond, te dragen, waarna hij naar het op drie kilometer afstand gele gen St. Joseph-ziekenhuis reed. Allen zijn hier opgenomen. De toestand van Gabriels, die 52 jaar oud is, is hoogst bedenkelijk. Zijn vrouw en £oon zijn eveneens ernstig gewond, doch hun toestand is niet levens gevaarlijk. Niemand is getuige geweest van de, steekpartij. Doch op weg naar het ziekenhuis hoeft de familie bloed sporen achtergelaten, welke door buurtbewoners werden opgemerkt, waarna men op onderzoek uitging en alarm maakte. De rijkswacht te Esschen kon dan ook korten tijd na het gebeurde tot de arrestatie van den dader overgaan, die is ingesloten in de kazerne te Esschen. Het gebeurde heeft in de omgeving van Esschen groote consternatie verwekt. De motieven, welke den dader tot deze daad hebben geleid, moet gezocht worden in een reeds lang bestaande familietwist. Behalve voor menschelijke voeding zijn vetten onmisbaar voor de zeepindustrie; Duitschland is daarvoor voor een groot deel op het buitenland aangewezen en het is dus geen wonder, dat men naar een vervanging zoekt van vetten bij de zeepfabricage. De D. Volksw. wijst volgens een artikel in het Hsbl. op de mogelijkheid om steenkool, d. w. z. teeroliën uit de steenkool en vooral uit bruinkool te gebruiken voor de afzonde ring van de daarin bevatte parafine, welke door oxydatie de voor de zeepfabricage be- noodigde vetzuren zou kunnen leveren; volgens laboratoriumproeven, welke al oud zijn, zou hierbij een rendement van 72 tot 75 te verkrijgen zijn. Men moet echter twijfelen aan do rentabiliteit van een dergelijk procédé. De binnenlandsche prijzen van parafine en cocosolie te Hamburg liggen niet ver uit elkander, maar uit deze laatste kan men bovendien nog glycerine winnen. Aan den anderen kant geeft de toenemende cokesfa- bricage een stijgende productie van teer, hetgeen dus een grootere parafineproductie mogelijk maakt. Op het oogenblik zou men in de teerindustrie reeds 22.500 ton parafi ne kunnen maken, maar in werkelijkheid wordt slechts 11,000 ton parafine geprodu ceerd en 17.000 ton ingevoerd. De behoefte van de zeepindustrie bedraagt minstens 250.000 ton vetzuren, zoodat de capaciteit van de parafinewinning uit bruinkool reeds veel meer dan vertienvoudigd zou moeten worden! Het blad voegt hier niet bij, dat installaties voor een oxydatie van b.v. deze parafine per jaar tot 250.000 ton vetzuren geweldige kapitalen zouden eischen. Langs anderen weg, meent de „D. Volksw." zou men ook nog vetten kunnen sparen, n. 1. door de productie van waschmiddelen zon der vetten, n.1. z.g. sulfon zeepen. Dit zijn de natriumzouten van sulfonzuren van or ganische zuren, die veel in de ververij ge bruikt worden. Meestal is ricinusolie het uitgangspunt, doch daar dit ook in Duitsch land ontbreekt, zou hars als uitgangspunt kunnen dienen. Irr Zweden maakt men al dus reeds b.v. „tallöl" een dennenhars-sul- fonzuur. Nu vallen tegenwoordig bij de geweldige productie van cellulose uit hout (voor pa pier en vooral voor kunstzijde) als bijpro duct zeer veel, anders onbruikbare hars- stoffen af, die, naar het blad meent, wel hiertoe benut konden worden. Ook is sul- faatzeep te maken uit harsverbindingen. Een huis uit geheel Duitsche grondstoffen. Het gebrek aan grondstoffen doet zich ook op allerlei wijzen bij den huizenbouw gevoelen: Op de technische Messe te Leip- zig js thans, naar de „Völk. Beob." meldt, een huis te bezichtigen, dat geheel uit Duitsche grondstoffen is gebouwd; hiervoor is bijna geen ijzer gebruikt; men kan in totaal geen ijzer ontdekken; deurknoppen enz. zijn van kunststoffen, voor de verf heeft men alkyl-harsverf en ehioor-cautchouc gebruikt. Voorts heeft men gebruik gemaakt van as- bestcement en alle textielstoffen, welke men voor het huis noodig heeft, zijn uit celwol vervaardigd. Alle buizen en pijpen zijn van ge perste „kunststoffen" en verder van lichte metalen. Men verzekert, dat de prijs van het ge heele één-gezinshuis niet hooger is, dan wanneer men het uit de vroeger gebruikte bouwstoffen zou hebben vervaardigd; in sommige opzichten moet het soms nog beter zijn. Naar bekend is de prijs van celwol met ingang van 1 dezer verlaagd van Mk. 1.50 per kg. tot Mk. 1.45; in 1935 was de prijs nog Mk. 2.28. De prijs zal dus op het oogen blik lager zijn, dan die van katoen en wol, waarvoor ze in de eerste plaats een vervangingsproduct is. Sedert 1933 is de productie van Duitschland gestegen van VA tot 100 millioen kg., maar de jaarlijk- sche behoefte aan materiaal voor de kfee- dingindustrie is 600 millioen kg. De afzet van deze chemisch bewerkte houtwol is ver zekerd, doordat menging in katoenen en wollen goederen is voorgeschreven en verder door de onmogelijkheid om voldoende ka toen en wol te verkrijgen zelfs al wenscht men dit; de kwaliteit van de cel wol wordt echter gestadig verbeterd. Op het oogenblik geschiedt de productie nog ge heel voor binnenlandsch gebruik, maar de verdere prijsverlaging duidt er op, dat de regeering en industrie aan exportmoge lijkheden denken. Caseïne, een veelzijdige grond- stoL In den allerlaatsten tijd is de caseïne welke een bestanddeel is van afgeroomde melk in technisch opzicht op den voorgrond gekomen, door de z.g. lanitalproductie vol gens het patent Ferretti. Ook in Duitsch, land heeft men hiervoor belangstelling; het patentrecht is verworven en de productie begonnen. Op het oogenblik wordt aldaar caseïne gebruikt voor de productie van ver schillende „kunststoffen; door persing en verharding maakt men galactieth en andere plastische massa's voor het vervaardigen van allerlei voorwerpen. Verder wordt ca seïne gebruikt voor de bereiding van kracht voedsel; men verwerkt in Duitschland op technische wijze thans 10 tï 15 millioen liter ondermelk tot caseïne. Toch voerde Duitsch land in 1937 17.750 ton caseïne in, ter waar de wan Mk. 8 millioen, hoofdzakelijk uit Argentinië en Frankrijk. In de „Zeitungsdienst des Reichsnahrstan- deswerd er dezer dagen op gewezen, dat Duitschland de beschikking heeft over 0 milliard liter ondermelk, welke resteert bij de botorfabricage (men zie ook het avond blad van 27. Aug.) HUrvan wordt een deel gebruikt voor magere kaasmakerij, bij de broodbakkerij; desniettegenstaande wordt nog 6/2 milliard liter gebruikt voor veevoe der. Men moet dit dan in sterkere mate in de keuken gebruiken, maar ook moet men de caseïne-productie ver- grooten. Het zal niet veel moeite kosten, zoo merkt deze publicatie op, om in korten tijd de eigen productie zoover uit te breiden, dat men geen caseïne meer behoeft in te voe- zoov?r d°zc officieele publicatie, wel- het «Ta1,l,U het O0* verliest, dat door nir S r, het gebruik van broodgraan van d'erhjk voedsel en andere ,-,ombuiging veèvnoui !ende 'nndbouwproducten van, voedervn. menschel ijk voedsel, «le vee- knahhaM enia? 1,1 Duitschland zóó b* wei ni.t Ti dat men waarschijnlijk derhmniio meer van de andere veevoc- rhi kunnen afnemen. De vraag bui en bnn?!fSte wel: Wat men tenslotte ren-'en w, aan ^et vee zal moeten voe- niesten? armee men varkens zal moeten

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2