Ayenda Regenjassen en Regenmantels uit Herman Nypels' BELANGRIJK NIEUWS MAGGI' AROMA Lage, midden en betere prijzen. ViMucfveAij, Vrijdag 17 September 1937 Tweede Blad tftadónieuuM Overdracht commando Torpedodienst Overdracht commando Hr* Ms. „Hertog Hendrik" Ernstig ongeluk Het ongeval aan boord van Hr» Ms. „Gelderland" De Wognummers komen Goedkoop reizen per spoor Uitslag der verloting t Cu i 5 De Nautilus te Esbjerg Vischafslag Den Helder Drie maal per week Indië-dienst der K.L.M. Raadpleeg ome advertentie kolommen voor uw inkeopen Ze horen bij elkaar Het zweefvliegtuig dat niet kwam Heldersche Broodbakkers Patroons vereeniging Burgerlijke Stand Het drama in het Verre Oosten China doet een beroep op den Volkenbond Kledingmagazijnen zijn waterdicht en behouden hun keurige model, ook na de hevigste stortregens. Grote keuze in moderne tweeds en whipcords. LEVERING ONDER GARANTIE. Toespraak van overste Klaassen. Zooals gisteren reeds in het kort mede gedeeld werd, heeft overste L. F. Klaassen gisterenmorgen half elf het commando van den Torpedodienst overgedragen aan overste J. Varkevisser. Ter gelegenheid hiervan heeft overste Klaassen een toespraak tot de officieren, onderofficieren, korporaals, manscnappen en het burgerpersoneel van den Torpedodienst gehouden. Aan deze toespraak is het volgen de ontleend: Hoewel afscheid nemen van een werkkring, welke je lief is, nooit prettig kan zijn, mag ik echter met vreugde terugzien op de perio de, welke ik bij dezen torpedienst heb door gebracht. Dat men als officier bij de Konink lijke Marine ruim 20 jaren zijn krachten kan wijden aan hetzelfde onderdeel van de weer macht, komt niet veel voor en ik beschouw het dan ook als een groot voorrecht, dat ik in deze lange periode een steentje heb kunnen bijdragen aan den opbouw van den torpedo dienst. Langzamerhand is het torpedowapen uitge groeid met zijn talrijke verbeteringen en wij zigingen tot een zeer betrouwbaar oorlogs instrument. De meest wilde torpedo's zijn ge temd en geven thans goede banen, terwijl de zichtbaarheid van de torpedobaan bij de mo derne torpedo's belangrijk is afgenomen; ook de lanceerinrichtingen, waarbij ik speciaal denk aan die van de onderzeebooten, hebben de laatste 10 jaren een belangrijke verbete ring ondergaan. Hierdoor is het verrassende karakter van de onderzeeboot in belangrijke mate toegenomen. In al deze verbeteringen aan torpedo's en lanceerinrichtingen hebben ook jullie, torpe domakers, een belangrijk aandeel gehad en het is dan ook voor een deel aan jullie ijver, toewijding en liefde voor je vak te danken, dat onze torpedodienst thans een dergelijke graad van ontwikkeling mag beleven. Deze ontwikkeling van het torpedowapen ware niet mogelijk geweest, indien niet het inschietbedrijf steeds zijn volle aandacht had geschonken aan de proefnemingen op torpedo- gebied en daarbij steeds een bewonderings- waardige toewijding en ijver aan den dag had gelegd. Het torpedoatelier en het inschietbedrijf zoowel in Nederland als in Oost-Indië zijn samen aangewezen om de ontwikkeling van dit wapen verder te voltooien. Het laat zich begrijpen, dat een nauw con tact en een goede samenwerking tusschen deze twee takken van dienst onontbeerlijk is om het grootste rendement te bereiken, ter wijl het ook een noodzakelijke eisch is, dat er een goede samenwerking bestaat tusschen den Hollandschen en den Indischen torpedo dienst. Beide diensten, ook al zijn ze ver van elkaar verwijderd, werken voor hetzelfde doel, namelijk: „het verder volmaken van het tor pedowapen der Kon. Marine." Nadat overste Klaassen zijn medewerkers hartelijk dank gezegd bad voor de ondervon den steun verklaarde hij het bevel over Hr. Ms. Schorpioen te hebben overgedragen aan overste J. Varkevisser. De nieuwbenoemde commandant dankte in een korte toespraak overste Klaassen har telijk voor het vele, dat deze in den loop der 20 jaren voor den torpedodienst had gedaan. Hij rekende erop, dat hij dezelfde medewer king van het personeel zou ondervinden als zijn voorganger en verklaarde tenslotte het commando te hebben overgenomen. Overste L. K. Klaassen neemt de plaats in van kolonel Jolles. Gisterenmiddag 2 uur heeft aan boord van Hr,. Ms. „Hertog Hendrik", momenteel liggend op de Marinewerf, een korte plechtigheid plaatsgevonden: het was de commandant van het opleidingsschip. Kolonel Jolles, die het commando over droeg aan zijn opvolger, overste L. K. Klaassen, Kolonel Jolles: De geheele equipage was achterop aange treden, toen kolonel Jolles zijn korte toespraak hield: zich richtende tot de officieren, onder officieren en manschappen wees spr. er op, dat er met name onder de manschappen velen zijn, waarmede hij het geheele jaar samenge werkt heeft. Hij releveert de episode, geduren de welke men bij Gibraltar gepatrouilleerd heeft en betuigt diegenen, die toen op het schip aanwezig waren, zijn hartelijken dank voor datgene, wat zij in het belang van schip en vaderland gedaan hebben. Het meerendeel der opvarenden is echter eerst kort aan boord, doch hij hoopt, dat, in dien zij van hun eerste reis terugkomen, het werk aan hun verwachtingen beantwoord heeft. De Longroom was goed! Tot de officieren sprekend, zegt spr., dat hij met hen veel lief en leed gedeeld heeft JARENLANG AAN INDIGESTIE GELEDEN Voelt zich weer uitstekend. Jarenlang heb ik erg aan indigestie ge leden. Allerlei middeltjes bleven zonder resul taat. Toen begon ik met Kruschen Salts en dit scheen me wel goed te doen. Ik ging er mee door en nu voel ik mij weer uitstekend. Ook heb ik geen last meer van opgeblazenheid wanneer ik iets gegeten heb." Mevr. E. C. D. Indigestie wordt veroorzaakt wanneer Uw voedsel in Uw lichaam wordt opgehoopt, waar door dit gaat gisten en allerlei schadelijke stoffen ontstaan. De zes zouten in Kruschen Salts zetten Uw spijsverteeringsorganen aan tot regelmatig werken, waardoor er voorgoed een einde komt aan Uw indigestie. U krijgt weer een gezonde eetlust en kimt alles eten zonder de minste vrees voor pijn of opge blazenheid. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Mij., A'dam voorkomt, (Adv.) volgende pagina. - Kleermakerij PIET SCHMIDT, Ruijghweg 74 - Telefoon 740 en dat het oude gezegde bewaarheid werd: „als de longroom goed is, is het geheele schip goed". Hij dankt zijn staf voor de hem geschonken hulp en advies, en voorts speciaal den eersten officier en chef d'équi- page. Spr. besluit zijn korte rede met het uitspre ken van de hoop, dat de nieuwe commandant bjj zijn afscheid met dezelfde gevoelens als hijzelf thans vervuld zal zijn en wenscht de ge heele equipage een goede reis. De nieuwe Commandant: Hierna wordt nog het woord gevoerd door den nieuwen commandant, overste L. K. Klaas sen, die op het tweeledige doel van Hr. Ms. Hertog Hendrik wijst, n.1. het handhaven van het gezag in den vreemde en daarbij het op leiden van personeel. Hij vertrouwt, dat een ieder aan boord doordrongen is van het groote belang, dat het jonge personeel goed gevormd wordt, waarbij speciaal gelet moet worden op goed zeemanschap. Hiervoor is een samenwer king van allen onontbeerlijk, terwijl voorts eer lijkheid en vertrouwen eerste vereischten zijn. Overste Klaassen eindigt zijn woorden met den scheidenden commandant namens allen hartelijk te danken voor datgene, wat door hem aan boord van Hr. Ms. Hertog Hendrik gedaan is. Aan boord Hr. Ms. „W. v. Ewjjck". Gisterenmiddag, ongeveer 2 uur, heeft een vrij ernstig ongeluk plaats gehad aan boord van Hr. Ms. „Van Ewijck", die voor de exer- citieloods aan de Buitenhaven lag. De mijnen- legger lag achter de „M 2". Toen nu laatstge noemde wegvoer, moest de voortros, waarmee de „Van Ewijck" aan den steiger lag, ingehaald worden. Dit karwei moest met de hand gebeu ren, omdat de machines niet draaiden. Terwijl de matroos 3e kl. Salemink den zwengel in de lier zette, is het vermoedelijk een weinig uit gaan scheren, waardoor de tros strak kwam te staan en de zwengel met een harden slag ach teruit sloeg. Salemink werd tegen het dek ge slagen. Hij kwam met z'n achterhoofd op den boordrand terecht en bekwam een tamelijk diepe hoofdwond. Tot overmaat van ramp sloeg de zwengel nog een keer in zijn gezicht, waardoor hij kneuzingen bekwam. De dokter van de „J. v. Brakel", welk schip even verderop lag, werd gewaarschuwd en ver leende de eerste hulp, waarna de matroos per brancard naar het Marine Hospitaal werd ver voerd. Het bericht in ons nummer van gisteren behoeft een kleine rectificatie. Er werd n.1. in medegedeeld, dat aan boord van de „Hertog Hendrik" geen dokter aanwezig was en dat daarom geneeskundige hulp ingeroepen werd van IJmuiden. Dit is onjuist. Er was wel een dokter aan boord, doch daar chirurgische hulp noodig was, werd de matroos naar het ziekenhuis te IJmuiden vervoerd. De dokter van de „Hertog Hendrik" heeft den man de eerste hulp verleend. Het beroemde gemengde koor „Wognum's Zangkoor" geeft op Zondag 26 September a.s. des avonds 8 uur een Concert in „Casino" onder leiding van den heer D. Saai. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertenties in dit nummer, vestigen wjj de aandacht op het goedkoope reizen per spoor door bemiddeling van Bureau Gorter, o.a. voor de uitwedstrijden der vereenigingen „H.R.C.", „Helder", „Elto", „De Jutter", en „De Zilver meeuw". Alle inlichtingen hieromtrent, ook voor de goedkoope reis op a.s. Dinsdag naar Den Haag, ter bijwoning van de Staten-Generaal, geeft genoemd Bureau, FIETS GESTOLEN. Een bewoner van de Van Galenstraat had zijn rijwiel even onbeheerd laten staan in de Narcisstraat. Dergelijke nalatigheden worden gestraft. Bij zijn terugkomst bleek zijn rijwiel verdwenen te zijn. Van de Zang-, Reciteer- en Orkest- vereeniging „Harmonie". Prijsn. d u d :G> ki 0- J :p 3 O J O e p* O hl 1 134 14 1683 27 280 40 2821 2 1736 15 1544 28 2215 41 1615 3 1700 16 429 29 85 i 4 703 17 2588 30 998 42 2068 5 1820 18 2805 31 1206 43 70 6 2138 19 1042 32 587 44 2898 7 1603 20 2011 33 609 45 98 8 228 21 2461 34 793 46 1083 9 2332 22 1026 35 116 47 2989 10 490 23 1988 36 859 48 1651 11 1074 24 2578 37 1941 49 1811 12 2760 25 1060 38 1025 50 1461 13 2124 26 520 39 2234 De prijzen kunnen worden afgehaald bij Hr. Ms. „Nautilus" is gisteren in afwijking van het programma, te Esbjerg aangeloopen. Het programma blijft overigens ongewijzigd. Hr. Ms. „Douwe Aukes" komt waarschijn lijk heden in onze haven, tot de helft van de volgende week. Hr. Ms. „Hydra", die gisteren reeds binnengeloopen is, zal eveneens tot de helft van de volgende week hier blijven. Hr. Ms. mijnenlegger „Willem v. Ewijck" is heden uit onze haven vertrokken om zich naar zijn standplaats, Vlissingen, te begeven. Luitenant ter zee der 2e klasse J. H. Geer- lings is per m.s. Dempo van den Rotterdam- schen Lloyd op 13 dezer van Sabang naar Europa vertrokken. Vergund om naar Nederland terug tekeeren aan den luitenant ter zee der le klas C. Hel lingman en aan den luitenant ter zee der 2e klas A. J. Schouwenaar. ALGEMEEN WEERMACHT COMITÉ ONTBONDEN. Taak als voltooid beschouwd. Batavia, 16 Sept. In een vergadering van het Algemeen Weermacht Comité is besloten dit comité te ontbinden, nu zijn taak als vol tooid kan worden beschouwd. Het eindresul taat is, dat 82.052 handteekeningen zijn ge plaatst op de betreffende petitie, terwijl de stortingen een bedrag beliepen van 83.032.59 Zooals reeds is gemeld, pleegt de gouverneur- generaal nog overleg met den legercomman dant en den commandant der zeemacht over de bestemming van dit bedrag. (A n e t a). IJMUIDEN, 16 Sept. De prijzen waren heden aan den rjjksvischafslag: tarbot 88 80 c., tong 1.461.14, heilbot 1.050.62, alles per kg; griet 3525, middel schol 3126, zetschol 2924, kleine schol 26 9, schar 13.505.50, tongschar 4226, kleine roode poon 7.50—5, kleinmiddel schol 3320, kleine schol 186, groote gul 18.50—13.50, kleine gul 14—5, wijting 6.602.80, makreel 127.50, versche haring f 3.75—2.60, alles pér 50 kg; kabel jauw 6—32, per 125 kg; vleet 6.50—0.23, leng 21.15, koolvisch 1.200.40 per stuk; steurharing 10.109.40 per kantje. HARING VOOR RUSLAND. Begin gemaakt met aflevering van eerste partij. Thans is een begin gemaakt met aflevering van de eerste partij haring, bestemd voor Rusland. In den loop van deze week moeten van Scheveningen uit ruim 7500 Schotsche vaten worden afgeleverd, hetgeen in de om geving van de havens groote bedrijvigheid mee brengt. De haring wordt in motorschuiten geladen ter verzending naar Rotterdam. Daar wordt de haring in een Russische vrachtboot overge laden. Zoo meldt het Handelsblad. Gemeentelijke vischafslag. Aangebracht door korders: Tongen p. kg Slips Tarbot Schol le soort p. kist Schol 2e soort Schar Wijting Bot Door garnalenvisschers Levende garnalen Gekookte garnalen 1.25—1.10 1.08—0.98 0.70—0.65 9.00—7.00 3.70—2.40 2.25—2.00 1.90—1.70 5.00—4.00 lit kg 1.30 0.15 HAVEN VAN NTEVWSDfEÏ'. 16 Sept. 1937. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Engelsche s.s. „Leeuwar den", 16 Sept. 1937. Aangekomen van toezicht op de visscherij de „Jan v. Brakel". De a.s. opening van de 3 maal weeksche luchtvaartdienst op Ned. Indië zal weer een mijlpaal zijn in de geschiedenis van de lucht- verbinding van het rijk in Europa met het rijk in Azië alsmede in de kronieken van de Ned. burger luchtvaart. Ter gelegenheid van de eer ste vlucht in den nieuwen dienst, welke op 2 October zal worden uitgevoerd, geeft de K.L.M. weder bijzondere luchtpost enveloppen uit, waarvan de opbrengst ten bate van het Nationaal Luchtvaartfonds aal komen. de soeplepel en hef flesje MAGGP Aroma. Dat zult U óók ervaren, wanneer U soep wilt trekken. U kunt met minder vlees volstaan door een weinig MAGGI1 Aromo aan Uw soep toe te voegen. U verkrijgt dan een écht-smakelijke soep, die in alle opzichten „af" is. U bespaart dan tevens op Uw uitgaven i flacon N°. 0, kost nagevuld 16 cent o 1 n 30 Op onze mededeeling van eergisteren, dat de „Grunau-Baby" van Deventer naar het vliegkamp „De Kooy" zou komen vliegen, hadden velen het weinig goed belovende weer getrotseerd om den verren tooht naar ge noemd vliegveld te maken. Om half vier stonden ze er al, in een lange rij langs het vliegveld geschaard, in gespannen afwach ting. En naarmate het meer naar vieren liep, kwamen er meer aan, per fiets of per auto. Elk oogenblik kon nu de „Grunau-Baby" komenOverigens werd de komst van het toestelletje allerminst met ongeduld verbeid. Want het verblijf bij het vliegveld was een attractie op zich zelf. Er waren heel wat S.- toestellen in de lucht en die het niet waren, maakten er aanstalten toe. Het was zoo doende een druk va et vient van kleine, snelle vliegtuigen. Daar kwam er weer een het ter rein op snellen, om direct daarna het lucht ruim weer te kiezen. Het motorengeronk dreunde zwaar door de regen-zwangere atmos feer. Dat duurde zoo tot half vijf, kwart voor vijf en men was het zweefvliegtuig al haast vergeten: het schouwspel was boeiend ge noeg. Toen kwam meneer Mazairac van de Zweefvlieg Club zeggen, dat er een telefoontje uit Deventer gekomen was. Men had het daar niet aangedurfd de vlucht te ondernemen wegens ongunstige weersomstandigheden Ér werd bij gezegd, dat het nu waarschijnlijk heden zou gebeuren. En als het dan ook geen goed weer was, dan zou gewacht wor den tot volgende week Dinsdag. We zullen dus maar rustig afwachten: hg komt wel, hij komt niet „SUCCES". Mem deeit ons mede, dat „Succes" in de Keizerstraat, de zaak in dames en heeren tricotages, kousen en sokken, eerst morgen middag 2 uur opent. Gisteravond heeft de heer A. N. Witsen- burg, voorzitter van bovengenoemde vereeni ging, als zoodanig afscheid genomen van alle Heldersche broodbakkerspatroons. Ook het bestuur der Katholieke Pair. Ver. was hierbij tegenwoordig. De secretaris, de heer J. Bos, bedankte den heer Witsenburg voor het vele wat hij voor de Held. Bakk, Patroonsver. heeft gedaan en betreurde het, dat de heer Witsenburg om gezondheidsredenen van zijn vrouw, genood zaakt is Den Helder te verlaten, daar ge noemde heer steeds voor de belangen der Hel- deorsche Bakkerpatroons in de bres is ge sprongen. Het heengaan van den heer WR- senburg wordt dan ook als een ernstig ver lies beschouwd. Namens alle Heldersche broodbakkers- patroons overhandigde de heer Bos den heer Witsenburg een wandelstok met zilveren knop. Voorts voerde de heer Mahieu, voorzitter der Kath. Patr. Ver. en de heer Hoogenbosch, als mede-bestuurslid het woord. De heer Witsenburg bleek op aller verzoek bereid het eere-voorzitterschap van boven genoemde vereeniging ,te aanvaarden. van 16 September. GETROUWD: A. Brinksma en T. Kok; G. Jordens en W. Koeten; J. de Ruiter en N. Looi). BEVALLEN: E. G. de Wit—Groot, z.; A. JongenKansen, d.; D. M. ZoeteliefGouwen- berg, d. w hina vo»gt den weg van Abessinië, het heeft in de Volkenbondsvergadering van Woensdag een beroep op den Bond gedaan. Het heeft gewezen op den ernst van den toestand in het Verre Oosten en er daarbij terecht den nadruk op gelegd, dat het gebeuren in het Oosten ook van groote beteekenis is voor Europa. Het zal, we moeten het met droefheid erken nen, weer zijn de stem van den roepende in de woesten. De houding van Europa en die van Amerika is in het heele geval zoo passief, dat van een, beroep op den Volkenbond niets te verwach ten is. Engeland heeft zijn hoofd vol zorg over den toestand in de Middellandsche Zee, Sowjet-Rusland voelt er evenmin iets vooa zich in het wespennest te steken en Amerika, blijkt evenmin bereid naar China een hand ter hulp uit te steken. Dit beroep van China op handhaving van de Volkenbondsverdragen zal dan ook geen andere uitwerking hebben dan een nieuwe moreele nederlaag voor den Volkenbond, die de zooveelste maal een demonstratie van zijn machteloosheid zal geven. De Japanners zijn aan de winnende hand, zooals men uit de berichten en telegrammen leest. Trouwens, er was niets anders te ver wachten. Zij zijn immers militair zeer verre de sterkste. Toch toonen de Chineezen, dat zij sinds 1932 zoowel in strategische aks in ma terieel en individueel weerstandsvermogen aanzienlijk hebben gewonnen, en het is een volkomen open vraag of, indien zij er in sla gen een beslissenden stag te ontwijken en aldus het gewapend conflict te rekken, hun weerstandsvermogen en hun slagvaardigheid niet zullen groeien, zoo meent de „Nw. Rott, Crt." Het blad schrijft in een beschouwing o.m.: Van het eindresultaat van dit gewiapend conflict, dat formeel niet voor de benaming „oorlog" in aanmerking komt, omdat geen van beide mogendheden officieel den oorlog heeft verklaard, hangt veel voor de toekom stige positie van alle groote mogendheden ih het Verre Oosten af. Als Japan uit dit conflict als overwinnaar te voorschijn komt, kan men wel zeggen, dat het op het continent van Azië verder onbetwist heer en meester is. Als China er, wat vooralsnog niet waarschijn lijk voorkomt, zegevierend uit te voorschijn treedt, wil dat zeggen, dat de hegemonie van Japan in de oogen der Oostersche en Wes- tersche mogendheden een schok krijgt, waar van Japan zich niet gemakkelijk aal kunnen herstellen. China vecht derhalve een sÊEgcï uit, welke voor alle groote mogendheden, dja in het Verre Oosten economische of politieke belangen hebben, verreikende consequenties heeft. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 1-3.30— 17 u. Zaterdags van 912 uuc, Bioscopen: „In 't witte Paard" en „Garnaval ki Wee- nen". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Massa justitie". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanhang half 8: „De Wolga-bootsmah" en „Jnnny". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Hoogwater heden Laagwater heden Hoogwater (Zaterdag) Laagwater (Saterdag) Licht op: heden 5.10 18.15 H.tó 26.56 6.15 19.15 0.00 19.41 Barometerstand Den Helder T45.9 Temperatuur zeewater 14.8 Temperatuur lucht .10.8 Hoogste temperatuur lucht gisteren lfisS Laagste temperatwir lucht gisteren 9.4

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5