De competities nemen een aanvang DeB rabantsche Brief van Dré K.N.V.B. N.H.V.B. De eerste klassers Politic-onderzoek in fietsenstalling Spannende ouveture tusschen Alcmaria en H.R.C. verwacht Drie onzer deïde-klassers er op uit* Schagen naar Nieuwe Niedorp De uitbreiding van de K.L.M»-vloot Aanvang der competitie». Zondag 19 September is genaderd: de voetbalcompetities in Nederland nemen een aanvang! Dat wil zeggen, dat van dien dag af weer duizenden en nog eens duizenden met gespannen aandacht de verrichtingen van de voetballers zullen volgen, des Zondags op het veld, des Maandags in de bladen. Onze gewoonte getrouw zullen wij met bijzondere aan dacht de sportgebeurtenissen in onze streek volgen en daarbij, voor zooveel het in ons vermogen ligt, het licht doen val len op è.1 onze clubs, zoowel de grootere als de kleinere. Laat ons beginnen met allen, zonder onderscheid, een recht suc cesvol seizoen toe te wenschen. Laten onze clubs, zoowel als de spelers indivi dueel, de goede naam, die de sport in en van Noord-Holland's Noorden steeds ge noten heeft, doen voortleven. Laat ons de wensch uitspreken, dat onaangename wedstrijden niet zullen voorkomen, dat we op gepaste wijze onze overwinnings vreugde zullen uiten en sportief een ver loren wedstrijd zullen weten te dragen! En nu gaan we als vanouds aan onze voor beschouwingen beginnen: Tweede klasse A. Alcmaria op bezoek bij H.R.C. Deze afdeeling begint al dadelijk met een grooten wedstrijd, n.1. die tusschen het Hel- dersche H.R.C. en de Alkmaarsche wapen dragers. Daar zal wel een geweldige belang stelling voor bestaan; zoowel in Den Helder als uit de Kaasstad. Immers Alcmaria heeft de reputatie, dat zij elk seizoen goed pleegt te beginnen. Ook thans wordt dat van haar verwacht, al hebben de vriendschappelijke wedstrijden niets dan teleurstelling gebracht (Zondag werd nog met 26 van G.V.A.V. verloren.) Ook H.R.C. heeft in haar laatste vriend schappelijke wedstrijden niet veel moois laten zien, zoodat de tegenstanders, wat dat be treft, elkaar niets te verwijten hebben. Hoe de afloop van dit eerste treffen, dat bijzon der spannend belooft te worden, zal zijn, laat zich moeilijk voorspellen, doch wij den ken het meest aan een gelijk spel. Over de andere wedstrijden kunnen wij uit den aard kort zijn, wijl ons van de clubs nog maar weinig bekend is. D.W.V, debuteert met een uitwedstrijd tegen Z.V.V. en ondanks het goede figuur, dat de geelzwarten in het AROL-beker-tourn-joi geslagen hebben, heb ben ze nog lang niet van de herboren Zaan- sche gewonnen. De Kennemers beschikken over een zeer goede ploeg, zoo luiden de be richten. Mocht dit juist zijn, dan zien we deze roodhemden met een zege op W.F.C. van start gaan. Ten aanzien van den eersten wed strijd, dien West-Frisia (thuis) te spelen krijgt, zijn we niet pessimistisch gestemd. O.S.V. kan door de roodgelen geklopt wor den. Het gedegradeerde Z.F.C. wordt aan stonds voor een moeilijke opgave gesteld, want de Spartaan moet op eigen terrein door de roodwitten bekampt worden. Zullen de Zaandammers, om te beginnen, met een ge lijk spel genoegen moeten nemen? Tweede klasse B. Het programma voor deze afdeeling luidt: EDO—Zeeburgia, HFC—AFC, Velox—RCH, HVC—Hilversum, BFC—DOS, Derde klasse A. Het toeval wil, dat niet minder dan 3 van de vier cliibs uit ons district het seizoen aan vangen met een uit-wedstrijd, n.1. Texel, Helder en Succes. Beginnen we met den oudsten K.N.V.B.-er, dan zien we, dat de Heldersche wapendragers op bezoek gaan bij hun oude rivale Purmersteijn. Op eigen ter rein hebben de bruinwitten zich steeds moei lijke tegenstanders betoond en we zouden het dan ook een knappe prestatie der Helder- schen vinden als zij 100 uit hun eersten wedstrijd haalden. Mogelijk achten wij dit wel. Texel had het qua debuut niet slechter kunnen treffen. Zij ondergaat n.1. den vuur doop in Amsterdam-Noord tegen de Vole- wijckers, bij voorbaat als een der favorieten voor de bovenste plaats gedoodverfd. Alhoe wel wij er van overtuigd zijn, dat groen zwart zich met man en macht zal verdedigen, vreezen wij toch voor hen, dat zij met een nederlaag zal debuteeren. Laat ons het resul taat eens afwachten. Ondanks de ietwat sombere vooruitzichten ten aanzien van den vorm, waarin Succes zich bevindt, zien we de Wieringers met vertrouwen de Amsterdam- sche politie-agenten opzoeken. Wij durven zelfs een overwinning te voorspellen, onder voorwaarde, dat de blauw-zwarten daar net zoo hard voor zullen vechten als zij in de vo rige competitie steeds gedaan hebben. De Alkmaarsche Boys. naar wier verrichtingen zeer velen benieuwd zijn, starten met een thuiswedstrijd tegen Zaandijk. Afgaande op de goede berichten moeten we zonder eenig voorbehoud een zege voor Siem Bak's volge lingen voorspellen. Wij nemen echter de vrij heid toch eenige reserve te betrachten, want Zaandijk is er geen ploeg naar om zich zoo maar onder den voet te laten loopen! Maken we tenslotte nog melding van den wedstrijd AssendelftHollandia, waarin Hoorn een goede kans op de zege heeft. Vierde klasse A. Deze afdeeling van in de laatste jaren ge promoveerde N.H.B.V.-clubs uit den kop van Noord-Holland belooft weer een rijke bron van spanning en verrassingen te worden. Het programma opent al direct met twee wed strijden, die de reputatie genieten van bijzon der emotioneel te zijn. Nieuwe Niedorp— Schagen en BKCWatervogels behoorden, elk in hun omgeving, tot de trekpleisters Waren de uitslagen midden in het seizoen reeds onvoorspelbaar, thans zijn ze het zeker. We scharen ons daarom aan de zijde van hen die het maar rustig zij het vol interesse afwachten: 'n Ieder zal branden van nieuwsgierigheid naar het relaas van het eerste optreden van zijn favorieten. Niet min der is de belangstelling, die uitgaat naar het eerste optreden van Wierigerwaard in K.N.V.B.-milieu. In den vorm van het slot van het vorig seizoen was Wieringerwaard ongetwijfeld van geen enkele vierde klasser de mindere. Maar van huis uit is de start van Wieringerwaard slecht geweest. Ook vorig jaar nog. De atletiekwedstrijden van Schenk en Van Ham dringen de oefencampagne op den achtergrond en als de bel luidt, pleegt Wieringerwaard totaal niet ingespeeld te zijn. Het kan natuurlijk nu veranderd zijn, de K.N.V.B. is iets nieuws voor hen, maar toch zou een goed resultaat van de visite aan DFS ons meevallen. Alkmaar gaat naar MFC om de eerste stap naar het kampioenschap te volbrengen Tenslotte nog: AndijkStrandvogels. Res. tweede klasse A. De Volewijckers 2H..RC.2 is hier de wedstrijd, welke ons intereseert. We willen het resultaat eens rustig afwachten. De overige wedstrijden in deze klasse zijn: ZFC 3—KFC 2, OSV 2—TOG 2, DWS 2— De Spartaan 3 en WFC 2ZVV 2. Res. derde klasse A. Alcmaria 2 kan met een overwinning in de lagere regionen beginnen, want KFC 3 zal zjj wel „aan" kunnen. Helder 2, de kampioene van vorig jaar, ontvangt de reserves van Alkmaarsche Boys en heeft daar nog lang niet van gewonnen. Voor de West-Friesche derby zorgen Hollandia 2 en West-Frisia 2 in Hoorn, waarbij wellicht het terreinvoor deel de Horineezen de zege brengt. Tenslotte wordt in deze afdeeling nog gespeeld: WFC 3 ZF£ 4. Wijziging indeeling. Er zijn na de publicatie van eenige weken geleden een paar veranderingen aangebracht, die voor ons rayon op het volgende neer komen: VCL ia alsnog van 3 D naar 2 F (bij Flevo en Schagen 2) gepromoveerd. Alkm. Boys 5 is aan 4D toegevoegd (bij Schagen 4 en DTS 2). HRC 9 valt uit in 4 E en Helder 7 komt er bij. Bergen b is nog ingedeeld in Adsp. L en HRC h is uit Adsp. R teruggetrokken. JVC a is aan deze afdeeling toegevoegd. Eerste Klasse D. We zien OudesluisAtlas (2 uur) weereen spannende partij worden met Atlas als win naar. Bij ZeemachtSucces 2 (12.30 uur) durven we aan de thuisclub de punten toe te kennen. Maar PettenSchoorl (2 uur) laten we liever in het midden. HRC 4HRC 5 moet voor het vierde zijn (10 uur), terwijl Held. Boys, hoewel thuis (10 uur), denkelijk iets te kort zal komen tegen Helder 3. Tweede Klasse G. Zooals overal, wordt ook hier ons oordeel beinvloed door de herinnering aan het vorige seizoen. Want Cocksdorp, dat Zondag 2 uur) BKC 2 ontvangt, is een pas gepromoveerde derde klasser en zouden we dan ook niet zoo heel veel kans geven op de punten tegen het in goeden vorm zijnde BKC 2 als ze in het Gouden Kruis-tournooi BKC 2 niet had ge klopt en tegen Watervogels 2 met eervolle cijfers was uitgekruisd. Nu voorzien we een volkomen open strijd. Watervogels 2 krijgt visite (2 uur) van Tex. Boys 1, dat maar liefst een sprong van 4 G naar 2 G heeft ge maakt. We houden het alsnog op de Vogels aan! Helder 4 klopt Helder 5 (10 uur), al zou het niet de eerste keer zijn, dat het vijfde de boel op den kop zette. JVC kan bewijzen, dat haar tweede klasseschap slechts een tijdelijk karakter draagt. Ze bezoekt Texel 2 (2 uur). We zijn benieuwd. Derde Klasse E. Het pas gepromoveerde Wieringerwaard 2 begint thuis tegen Atlas 2 (2 uur). De be kende slechte start van W.'s elftallen doet overhellen naar een Atlas-zege. Helder 6 meet zich thuis met HRC 6 (10 uur). HRC 7 ont vangt Zeemacht 2 (12.30 uur). JVC 2—Suc ces 3 (2 uur) is van ouds een open vraag stuk. Vierde Klasse E. Texel 3Oosterend (12 uur) levert wel licht twee punten voor de gasten op. HRC 8 —Held. Boys 2 (10 uur) brengt een nieuw Racing-elftal binnen de lijnen, waarvan we de verrichtingen nog maar eens zullen aan kijken. Vierde Klasse F. De oude tegenstanders zullen elkaar weer terugvinden. Of de oude krachtsverhoudingen nog gelden, dient afgewacht te worden. BKC 3 ontvangt Petten 2 (12 uur), Schagen 3 moet naar Callantsoog (2 uur), terwijl Wie ringerwaard 3 (welk een weelde voor de club van Woe9tenburg!) haar loopbaan opent met een thuiswedstrijd tegen Dirkshorn 2 (12 u.). Junioren. Helder houdt er dit jaar geen junioren elftal meer op na; deze afdeeling gaat nu geheel buiten ons gebied om. Adspiranten. Afd. M is een mooie afdeeling. Enkele clubs hebben echter protest aangeteekend wegens de hiervoor noodzakelijke reizen. Helder a Alkm. Boys a is uitgesteld en Hollandia a West Frisia a opent deze competitie. Adsp. Q: Oudesluis aAtlas a (12.30 uur). AFDEELING I. We vinden onder het tiental, dat in deze afdeeling ondergebracht is, o.m. de lands kampioen Ajax. Is de aanwezigheid van de roodwitten eenerzjjds een barricade voor de eventueele kampioensaspiraties, voor de an deren aan den anderen kant zorgen zjj aitijd voor een goede recette als zjj bjj hun tegen standers op bezoek komen. En dat is tegen woordig veel waard! De kampioenen vangen het seizoen aan met een thuiswedstrijd tegen D.F.C. Vorig jaar zorgden de Dordtenaren voor de verras sing, door de Ajaciden op eigen terrein klop te geven. Zou hun dat morgen weer geluk ken? V.S.V. krjjgt een goede gelegenheid zich in te spelen tegen D.W.S., dat dit jaar niet zoo sterk schijnt te zijn. De groote Haag- sche ontvangt Sparta en kan uit deze ont moeting een goed begin distilleeren. A.D.O. en V.U.C. spelen een derby, waarvan de uit slag absoluut onzeker is. Tenslotte start de nieuwe eerste klasser R.F.C. op eigen veld tegen de stadgenoote Excelsior. AFDEELING II. Hier begint men met een onvolledig pro gramma. Het gepromoveerde 't Gooi viert de rentree in de eerste klasse met een thuiswed strijd tegen D.H.C. Daar kunnen de geel zwarten hun krachten tegen beproeven! C.V.V.Feijenoord is voor Van Heel c.s. Stormvogels gaat een lastigen wedstrijd tegen Xerxes tegemoet. Wij vreezen. dat dit Rotterdamsche uitstapje de eerste IJmuider nederlaag wordt. Haarlem en Blauw Wit gaan voor een aardige partij voetbal zorgen, waarin we de kansen van eerstgenoemde iets hooger aanslaan. AFDEELING III. In deze afdeeling het Oosten wordt met belangstelling het optreden der versterkte Tubantia-ploeg tegemoet gezien. De Henge- loërs spelen thuis tegen Enschede, dat is dus een flinke tegenpartij. Hengelo gaat bij Go Ahead, de kampioen, op bezoek en zal vrij zeker met ledige handen huiswaarts keeren. Z.A.C.Heracles is waarschijnlijk voor de be zoekers. Van N.E.C.P.E.C. en Wageningen A.G.O.V.V. valt weinig te zeggen; wellicht dat het in beide gevallen op een gelijk spel uit draait. AFDEELING TV, Daar deze afdeeling, ingevolge de beslissing van den K.N.V.B., uit 11 clubs bestaat, zal er eiken Zondag minstens één elftal vrij-af heb ben. M.V.V. is door een „wonder" in de eerste klasse gebleven en zal probeeren daar te blijven. Op eigen veld tegen Willem II is zjj niet kansloos. Het programma vermeldt voorts: NAC—LONGA, NO AD—PSV, Roer mondBW, EindhovenBleyerheide. Juliana heeft nog een weekje vacantie. AFDEELING V. De Noordelijke eerste-klasse komt in haar geheel in actie. Kampioen Be Quick, die zich gewoonlijk in haar eerste wedstrijden niet bijs ter op dreef betoont, krijgt dies een zwaren dobber in Veendam tegen de club van dien naam. G.V.A.V. zien we een goed begin maken tegen Sneek, evenals Velocitas tegen het pas gepromoveerde Heerenveen. Bij Leeuwarden Hoogezand en H.S.C.—Achilles zullen we ons niet aan een voorspelling-wagen. Rijwieldleven op hot spoor? Het politiebureau Raampoort te Amstor- dam deed gistermorgen weer eens meer denken aan een rijwielstalling dan aan den zetel van een der secties der Amster- damsche politiemacht. Een der rechercheurs, die op dit gebied over een reputatie beschikt, had reden om aan te nemen, dat niet alle rijwielen, g». plaatst in een rijwielstalling aan een der brachten daar op rechtmatige wijze terecht waren gekomen, of door stallers waren ondergebracht. Donderdagavond tegen middernacht deed de politie in bedoelde stalling een inval en werd de in de nabijheid wonende eige naar een 28-jarige rijwielstaller, aangehou den.'Er werden vijf en zestig rijwielen in beslag genomen, waarvan vermoedelijk verscheidene van diefstal afkomstig zijn. De aangehoudene wordt verdacht van he ling, o.a. ook van een motorrijwiel. Op aanwijzing van iemand, die een da mesrijwiel vermiste, is op de Zeedijk een 48-jarige man aangehouden, die in het bezit van dit rijwiel bleek te zijn. De aan gehoudene verklaarde dat hij het rijwiel van iemand gekocht had. Zoowel hij als degene, die hem het rijwiel heeft ver kocht, worden verdacht van heling en ook deze zaak is bij de politie Raampoort in onderzoek. Eerste toestel der laatst bestelde Dc-3 vliegtuigen aangekomen. Per schip is te Rotterdam uit Amerika aangekomen het eerste Dc.-3-vliegtuig van de onlangs door de K.L.M. 'bestelde serie van drie Douglas-machines van het type D.c.3, waarmee die luchtvloot verder wordt uitgebreid. Het vliegtuig, de P.H.—A.R.W. „Buizerd", wordt in de werkplaatsen op Waalhaven gemonteerd en dan overge vlogen naar Schiphol, waar het ter be schikking van den technischen dienet is gesteld. De twee overige toestellen van deze serie, de „Emoe" en de „Gier" worden binnenkort in ons land verwacht. Onze Oost. VULKANEN OP JAVA IN WERKINO. Van 2.50 uur in den afgeloopen nacht heeft de Tjerimai een rookkolom uitgestoo- ten, welke tot circa 800 tot 1000 meter hoog. te steeg. De rookkolom steeg uit den ouden krater. Bovendien was een zeer sterk gerom mel hoorbaar. Te 3.47 uur was de Tjerimai weer rustig. Ook de Krakatau is nog actief. Gedurende de laatste dagen zijn eruptiewolken gecon stateerd tot een hoogte van 4.000 meter. Het uitzicht op de Krakatau is niet helder, doch genoemde wolken worden tot boven den mistbank uitgestooten. Op 12 October zullen ambtenaren van den vulcanologischen dienst per gouvernements- stoomer zich naar de Krakatau begeven. Ulvenhout, Herfstmaand '37. Amico, Regenvlagen waaien zoo nou en dan van de lage lochten af. Dan rauscht d'n Herfst deur de bosschen, mee sturmend la- wijt. En efkens later, allee, dan breken de lochten, dan stulpt 'n afge spoelde zon in vol len luister langs de wolkenstapels en hangen de dreven vol van snoeren glinsterende peerls. 't Is schoon op den stillen buiten nou! Op de stille velden, waar over den Herfst ge varen komt op lage wolken. In de stille akkers, waar den winterkool bepeerld staat mee 'nen sier van Najaarsdroppen onder den rossen zonneschijn 't Is schoon in den zwaren bietenakker, waar de bildikke suikerpeeën rood uit den vetten grond puilen, onder 't verflenste, groffe loof, waardeur 't Herfsttij genadeloos rondspookt. Maar misschien mot ge boer zijn, in eiken vezel van oew lijf, om oe gelukkig te voelen mee deus woeiende tij, dat mee vlagen oewen nek striemt, oew vel kerft, deur oew schouw loeit en aan oew grendels rammelt. Alleen den mensch die er gelukkig mee is, die ziet de schoonheden van 'n tij als deus, waarin de Natuur op vollen kracht werkt. Den boer, die maanden in den buiten stond, baggerde deur den zwaren grond, die open- klonterde onder 't zuiveren ploegmes, den boer, die onder den wie-arbeid deur zijn akkers kroop tot z'n lenden kraakten, dié z'n slooten uitdiepte van den loodzwaren blub ber, die al te maaien stond in den prilsten m°rgen veur vier uren, dat 't zweet langs z'n beenen droop, bloedroode streepen veur z'n oogen schichtten, vooral den boer, die de vier veilige muren van z'n huis bena vergat, die ziet nou naar z'n groote schouw, waaronder 't zoo goed zitten is, den winter. En 't eerste sturmtij dat kolkens deur zijn schoorsteen woelt en loeit, heurt le aan, mee 'nen seer- jeuzen lachglimp over zijnen „notenhouten" kop. De lamp gaat 's avond al 'n paar uren vroeger op, bij 'n week of zeuven gelejen. Veur achten doe 'k de blinden veur, schuif 'k de grendels op stallen en schuren, doe mee den stallanteern den ronde over den erf en Trui voeiert de beesten af onderwijle, zet dan den avondpap te vuur op de plattebuis. Den kleinen Dré staat in 't achterhuis onder de pomp; den dag is ten enile. En 'n kwartierke later, dan zitten we onder de schouw en drijft ons huiske op de stilte van den durpsavond, 'n stilte die ge wolkt komt in melkwitte nevels, uit de natte velden. Toch zijn we aan deuze stilte nog nie ge wend heelegaar. Den lesten vacantieganger is nog pas ver trokken. 't Grut weer pas naar school. Om vier uren klotsen huilie blokskes over den steenweg en efkens later komen ze, mee groote botrammen in de kleine handjes ravot ten, speulen, vechten op den weg, in droge slooten, in de boschdreef. We hooren dat alle maal weer duidelijker, harder in den verschen rust, die over 't durp is gevallen. Wijer draagt den slag van ons kerke- klokske. Harder valt ie neer, op den keiweg, in 't veld; dieper dringf ie in de bosschen. En als we 's avonds zitten onder de schouw, dan onderscheien we weer de geluiden van den weg. Dan rammelt 'n ouw racewagentje over de keien en Trui zeet: „den jongen baron is weer verom uit de stad." Daan piept 'nen pompzwengel in de verte en Trui zeet: „Ze zijn nog laat bij Broks." Dan dokkert 'nen wagen over den weg en Dré III zeet: „d'n Blaauwe gaat op huis aan." Maar ik heur 't peerd mee éen been wat sleepen en zeg: ,neeë, da's Toon Hopstaken." En zoo, amico, „zien" we mee onz' ooren den weinigen passage over den weg, die daar groen te blinken ligt onder 't manelicht, tel kens verduisterd van de inkzwarte wolken flarden, die langs den donkeren September- hemel fileren. Ja we motten nog wennen aan deuze nuuwe stilte, die op de geuren van 't ver gaande herfstgeblaart uit de bosschen drijft. We motten nog wennen aan die fluweelige stilte, die als 'n dik gordijn over ons durpke zakte na den apotheose van Oogst '37, de Eeuwenfeesten van Ulvenhouts 650-jarig be staan! Jubelfeesten, om nooit te vergeten; toonee- len, die afspulden teugen 'n décor van zon beschenen bosschen, waarover den safranen Herfst plooide als gouwen tule! Ja, amico, ge mot 't me nie ten kwaaie duiën, dat m'n gedachten nog altij gaan naar 't veurbije feest. Want lijk oew oogen ge trokken worden naar 't licht van de zon, zoo trekken m'n gedachten nog altij naar dat Jubeltij van Ulvenhout. Naar dieën endeloozen stroom van feest gangers, van gelukkige, plazierige menschen die hier 'nen Teug wijn van puur geluk slurp ten uit overvolle bokalen, die Ulvenhout vol schonk. Nog altij gaan m'n gedachten naar deus schoone, zonovergoten dagen, die als zuive ren spiegels 't geluk b 1 jj v e n weerketsen in m'n zielement. Hebt ge ze wel 'ns bij malkaar gezien, amico, vijftig- zestigduuzend menschen in 'n durpke van misschien vijfhonderd huizen? Tienduuzenden en tienduuzenden, zonder éénen mopperèèr? Zonderstukken in de krant over te smalle bruggen, motorpolitie, die zus of zoo had motten doen, auto's die in 't weergaren kwamen mee malkaar en al dat gekanker al meer? Dat hebt ge nooit in heel oew krantenleven nie! In heel oew leven van ieverans-veuraan-te-meugen-staan nie. Maar ik mag 't gerust zeggen: ik had 't goeie soort opgeroepen. Ik had ginnen twij fel g'ad aan nog genogt zonnige, nog men- schelijke menschen in Nederland! Ik had ze opgeroepen, allemaal. En ze kwamen af. Sjuust lijk ik gevraagd had: „in Lincolns en rammelende fordjes; op stoom- fietsen en roestige velo-kes; in bussen en op kwaaie schoenen. Wij zien hier nie naar zulke dingen, ha'k gezeed! Wij zien in oew oogen, om te speuren of ge 'nen plazierigen, gullen mensch zijt! God schiep toch ginnen Heer en 'n MevrouwHij schiep 'n menschen- paar en daar houwen wij ons aan Da's... Góddelijke Democratie! En veur mijn part „Dictatuur". Als 't van Hum komt, is 't goed! Duuzenden en duuzenden menschen, van alle oorden, van alle gezindten en... ons „Ge zag" 't bestond uit ons pastoorke, onzen burgemeester en zijnen veldwachter en niks haperde, niks kankerde, niks gebeurde-n-er, dan... plazier, dan leut. En wie zijnen limo- naad of pils nie drinken kost aan 't tafeltje, hij dee 't in 't malsche graskussel om 'nen eik of spar en zat daar als 'nen vorst onder den wuivenden schaduw van 'nen kompleten eikenkroon! En hij genóót er 't feest in kleine, koele teugskes, mee z'n toeteloeriske naast 'h en da's nog zo'n slecht-zitten niet! Ze hebben hier kunnen zien, de vrimelingen, de hartelijkheid en 't gemak van leven daar om. 'n Veurbeeld, amico! De Bredasche Motor Club, kranige ploeg van jonge sportlui, had lijk ge weet, den ster- rit en den vossejacht op den ballon geregeld. Twee groote, witgedekte Sinterklaastafels, vol prijzen, waren mee die motorritten deur de bosschen te winnen! Ge kost zoogoed 'nen fauteuil als 'n bus olie, 'nen zuiveren bokaal als 'n blaauw bord, 'nen medaille als 'n taar- tenschep winnen; 't was er allemaal in over daad. Maar... daar waren dan ook honderden „leerenjassen" die er trek in hadden...! 'Nen sportredacteur van 'n groote krant, 'nen kaerel die van zulke sportgebeurtenissen dus verstajum hee, zee me, dat de deelname „overweldigend" was! Nou gij! Dat de groot ste stad 't nie zoo veur malkaar krijgt. Nou gij wéér! Maar er was één aardigheid aan verbonden, die lederen deelnemenden stoomfietser of -fietster (ge had die parmante wefkes mot ten zien in de leeren broek!) als herindering meekreeg. 'Nen prachtigen penning, geslagen deur de grootste edelsmeedfabriek in Neder land, 'nen matzulveren penning, mee in 't hart 'n scherp en kunstig relief van ons schoone kerkske, gevat in 'n rood-wit-gelakt sierlijk kruis. Nou wil 't geval, dat ons vroeger kape- laantje ook naar 't Ulvenhoutsche feest over gekomen was op z'n stoomfiets, 'n klein mo del „koffiemoientje". Natuurlijk hee hij ook z'n hart aan Ulven hout verloren! Wie nou nie! En toen ie den prachtigen penning zag, mee die scherpe af beelding van z'n ouwe kerkske... nou, toe vallig hee hij ook geen betonnen hart, toen gingen z'n oogen én z'n harte tegelijk open! „Die zou 'k geren hebben, Dré", zee-t-ie. Ik zee: „rij dan mee, jonk!" „Zou 'k 't doen...?" „Vaneigens!" Hij kwam er nie meer van af. We gunden 'm zoo geren 'nen schoonen prijs bovendien, hij is één van onze beste, allerbeste vrin den! Rap kreeg ie de pampieren, vulde ze prent jes in en hij stond ingeschreven veur den ster- rit. Prijshalen mee z'n koffiemolentje was uit gesloten. Maar daar was nog één kans! De deelnemers mochten raaien hoeveul K.M. een machien al gefoopen had. 't Ding stond op gesteld op 'nen muziekkiosk. Eerste prijs: den fauteuil! Wij, mee 'n heel clubke gingen 't ding, die stoomfiets, 'ns bekijken, betasten lijk 'n koei op de markt. Van koeien hebben we verstajum, maar van motorfietsen? Och- erm! En we hadden zoo geren dieën fauteuil op den kapelaan z'n motorreke meegegeven 's avonds. Toen raaiden we, als samenzweer ders allemaal veur ons eigen. Telden op, deel den! Veur we 't getal invulden ging Trui den veurzitter van de B.M.C. nog 'ns polsen, zoo mee 'n gesiepen wij-vensmoesje..., maar ^.aei?is' 'nen wakkeren jongkearel, vloog er nie in! Afijn. Dan 't gemiddelde maar opge schreven. 's Avonds... waren we 'r sjuust 25 duuzend K.M. neffen...! Ginnen leuningstoel! Maar z'nen penning, waar 't om ging, hee-t-ie eerlijk verdiend: Parmant, als den sterrit begost, besteeg ie den koffiemeulen, drukte z'n ronde vilten hoedje flink vast en daar ree ons kapelaantje weg tusschen de leerenjassen! En... nóg won ie 'nen prijs! Den prijs veur den rijer die 't meeste achterbleef: n pijp! Amico, we hebben zo'n leut, zo'n waarach tig plazier g'ad! Kunt g'oe veurstellen, da'k aan de stlftev nie rap wennen kan, van deus Najaar? Maar ik heb 'nen schoonen album gekregen van de kameraads. Vol mee groote, glanzende portretten van 't Feest. M'nen vrind ons Pas- oorke staat veurin En als nou 's avonds den Fielp of den Blaauwe komen aansteken, zuiue weten ook nog nie goed raad mee d'r eigen, nou al die vergaderingen gedaan zijn, dan blaaien wij den boek deur en dan...! Dan zitten we, om zoo te zeggen, in de bios- f°°P' waar den film afrolt van onz' onverge telijke feesten en daar bij ons thuis, onder de wintersche schouw, daar schijnt weer de gou wen zon over 'n sprankelend, jubelend feest, a alty nog nhjubelt in onze zielementen! veur deuze week weer genogt. Ik schei er af, mee m'n potlood tenminste...! Veul groeten van Trui, Dré III en als altü gin horke minder van oewen t.a.v. DRE.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 14