De daad van een jaloersch man Gruwslijk liefdesdrama te Rotterdam Lou de Visser komt op voor de Spaansche regeering Postvluchfeo op Indië Capablanca stond verloren Sonja Henie op Schiphol Denafuratie aardappelen V.V.V. naar den R.K. Voetbalbond? Caballero kondigt actie der Internationals aan Openingsvlucht luchtlijn Java-Makassar Hij wil hef vrijwilligers- en ronselaarsbesluif afschaffen i^cAaüen Kaas als geneesmiddel Weensch Jaarbeursgebouw in vlammen PUBLICATIE Twee jaar geëischt wegens moord aanslag op vroegere vriendin. Een 39-jarige los-werknian te Amsterdam pleegde op 22 Mei j.1. een moordaanslag op de vrouw een weduwe uit Zwolle waarmede hij geruimen tijd had samenge leefd en die hem met twee kinderen uit haar huwelijk in Februari had verlaten. Het drama speelde zich af in de 2de Goudsbloemdwarsstraat. De man bevond zich in een slagerij, om in lichtingen over een huis in te win nen. Plotseling zag hij de vrouw langs komen; hij rende met een mes in de hand naar buiten en wilde de vrouw te lijf. Zij was echter in gezel schap van den man, waar zij thans mee samenleeft. Zij had met haar vroegeren vriend reeds eerder ruzie gehad, hij had toen haar man tel stukgetrokken. De nieuwe vriend ging daarom steeds mee, wanneer zij boodschap pen ging doen. Toen de man met het mes de slagerij uit kwam, poogde haar beschermer hem te ontwapenen. Dit gelukte hem echter niet, hij wierp zelfs met een flescht naar de aanvaller, doch miste. Hij greep hem beet doch gedurende de worsteling kwam hij te vallen, zoodat de aanvaller een oogenblik de handen vrij kreeg. Hij stormde op de vrouw af en stak haar in hoofd en schouder. Zij vluchtte, doch toen zij zich omkeerde, diende hij haar nog een steek in den rug tpe. Toen pas kon de woesteling worden overmeesterd. De vrouw moest in het zidkenhuis worden opgenomen, doch zij herstelde geheel van de gevaarlijke verwondingen. Gisteren stond de man voor de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank, gepre sideerd door mr. Boon, terecht. De officier mr. Van Arkel had hem poging to moord, subs. poging tot doodslag, subs. zware mis handeling ten laste gelegd Ook stond de man terecht wegens eenvoudige mishandeling van den man, die de vrouw had willen be schermen. Hij bekénde, ofschoon hij niet precies meer wist wat er eigenlijk gebeurd was. Is verdachte normaal? Dr. S. P. Bakker had een onderzoek naar verd.'s geestvermogens ingesteld en conclu deerde dat verd. niet verminderd toereke ningsvatbaar kan worden genoemd. Verd. uit zich moeilijk, is zeer gesloten met explo sieve reacties. Het is zeer moeilijk te zeg gen, hoe hij zich in de toekomst zal gedra gen. Uif de getuigenverkalringen blijkt dat de verhouding reeds spoedig nadat het (weetal was gaan samenwonen-te wense-iren overliet. Vooral op het oudste zoontje van de vrouwt had verd. het voorzien. Requisitoir. De officier mr. van Arkel, komt tot de conclusie, dat verd. veroordeeld zal moeten worden wegens poging tot doodslag. Van noodweer is geen sprake en ook is verd. niet verminderd toerekeningsvatbaar. De man heeft de verhouding tot de vrouw nog geens zins verbroken, hij hoopt nog steeds haar terug te winnen en is woedend, wanneer zij connecties met andere mannen aanknoopt. Verd. is reeds eerder wegens mishandeling veroordeeld, en hij blijft nog steeds gevaar lijk voor de vrouw en haar twee kinderen. Hem moet duidelijk aan zijn verstand wor den gebracht, dat hij wanneer hij uit de gevangenis komt uit de buurt van de vrouw moet blijven. Wegens poging tot doodslag en mishande ling vorderde de officier van justitie een ge vangenisstraf van twee jaar. De verdediger mr. J. L. Frankenhuis pleitte clementie. Vonnis 1 October. zij verteld, dat het toen uit moest zijn. Men neemt aan. dat R. haar op zijn schoot heeft getrokken en geworgd. Sporen van een worsteling zijn niet gevonden. R. heeft daarna het lijk midden in de kamer in een fauteuil gezet, de doode een bloem in het haar ge stoken, waarna hij een tweede fau- teuil heeft gezet naast de eerste' en zichzelf met een gordijnkoord van het leven heeft beroofd. Dokter C. Kolff heeft den dood geconsta teerd van beiden. Hun lijken zijn naar de begraafplaats Ciooswijk overgebracht en de politie doet onderzoek naar de familie om haar in kennis te stellen van dit treu rige voorval. HOSPITA VINDT COMMEN SAAL EN ZIJN MINNARES DOOD IN HUN STOELEN. De man wurgde zijn meisje en hing zich daarna op. Gistermorgen om half acht deed een pen sionhoudster in de Jonker Fransstraat te Rotterdam een gruwelijke ontdekking. Daar haar pensiongast, de 35-ja- rige Duitsche marktkoopman J. R., nog niet was opgestaan, ging zij hem wekken. De kamerdeur bleek gesloten te zijn en op haar kloppen kreeg zij geen antwoord. Met een reservesleutel opende zij toen de deur en zij zag daar een ontstellend schouwspel, Midden in de kamer vond zij, gezeten in twee fauteuils, haar pensiongast en een met hem bekende Duitsche dienstbode. Beiden waren dood. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd en uit haar onderzoek bleek, dat zich liet drama ongeveer als volgt bad af-1 gespeeld: De Duilsclie marktkoopman is verloofd geweest met de Duitsche dienstbo de, welke verloving evenwel met Pasclien was afgeraakt. R. kon zijn vroegere verloof de echter niet vergeten. Hij heeft haar tel kens opgezocht en moet haar bij die gelegenheid ook wel eens bedreigd hebben. Gedeeltelijk uit angst, gedeeltelijk uit me delijden beeft de dienstbode de betrekking met R. voortgezet. Zij bezocht hem nog eenige malen op zijn kamer, maar inmid dels had zij zich inDuitschland met een ander verloofd, met wien zij in November zou huwen. Het meisje werd gewurgd. Donderdagavond is de dienstbode weer bij R. op bezoek geweest, vermoedelijk heeft De K.N.I.L.M. is voornemens de onlangs ingestelde Java-Makassar lijn één maal per week te bevliegen. Des maandags start men van Tjillitan te 7.30 uur. Te 10 uur arriveert het vliegtuig dan te Soerabaja en te 14.25 uur te Makassar. Na bij-tanken en controle keert het vliegtuig terug, waarbij het te 16.45 uur weer op het vliegveld Darmo te Soera baja arriveert. Op 20 September a.s. zal een proefvlucht plaats hebben en op 27 September wordt de openingsvlucht verricht. Het communistische Tweede Kamer lid, de heer L. de Visser, heeft resp. den minister van Buitenlandsche Za ken en den minister van Justitie, inzake Spanje gevraagd oi onze re geering niet bereid bij den Volken bond stappen te ondernemen, ten gunste van de Spaansche regeering en of de maatregelen tegen vrijwilli gers en ronselaars niet kunnen wor den afgeschaft, omdat wij met Span je vriendschappelijke betrekkingen onderhouden of deze uit „idealisti sche motieven" bevorderen. Inferpellan^ vraagt den minister van BuiH tonlandsche Zaken o.m. of deze niet van oordeel is, dat de noft-inte'rventie heeft ge faald en dat de uitwerking hiervan neer komt op eenzijdige benadeeling der Spaan sche regeering. Acht onze regeering het dus thans niet billijk om haar houding t.a.v. de Spaan sche regeering te wijzigen en volledige han delsvrijheid toe te staan, inclusief den aan koop van oorlogsmateriaal? Het is in het belang van Nederlands vei ligheid dat de Volkenbond optreedt en wellicht kan de rCgeering reeds ter zake stappen ondernemen? Ook tot den minister van Justitie heeft de heer de Visser vragen gericht. Na vermelding van de openlijke erkenning der Italiaansche interventie, de beruchte duikbootaanvallen en het. falen der non-inter ventie, vraagt, interpellant: Acht de minister het, niet noodzakelijk, dat, met het oog op genoemde feiten, afge zien worde van diverse maatregelen, die getroffen zijn in verband met de non-inter ventie en zeer in het bijzonder van den maatregel van bestuur van 11 Juni j.1., wel ke tegen het zelf dienstnemen en ronselen is gericht. Is het den minister bekend dat in geen enkel ander met het onze overeenkomstig land maatregelen van zoover dragende strek king in deze werden getroffen? Is de minister niet van oordeel dat de gewone wetgeving voldoende bescherming biedt tegen het ronselen van militairen voor vreemden krijgs dienst tegen den wil van de betrok kenen of tegen eenigerlei oneerlijke praktijken dienaangaande? Acht de minister het billijk dat in ons land het vrijwillig dienstnemen in het leger der Spaansche republiek waarmede wij vriendschappelijke betrekkingen onderhouden, of het uit idealistische motieven bevorderen, daarvan nog langer strafrechtelijk vervolgbaar is? Is de minister bereid, met het oog op de veranderde omstandigheden te bevorderen, dat de genoemde maatregel van bestuur van 11 Juni j.1. wordt ingetrokken? DUITSCHE VLIEGERNIERSTER PROCEDEERT TEGEN HOLLANDSCH BLAD. Eenigen tijd geleden heeft in een blad een berichtje gestaan, waarin melding werd ge maakt van een bezoek aan ons land van de bekende Duitsche aviatricc Thea Rasche, terwijl daarin tevens in verband met dat bezoek werd gewezen op eventueel mogelijke spionnage. Thea Rasche voelde zich daardoor in haar eer en goeden naam aangetast en vorderde deswege van het blad een schadevergoeding van f 50.000.welk bedrag de directie wei gerde te belalen. Het gevolg hiervan was, dat daarop een civiele actie volgde, welke thans bij de Haagscbe rechtbank aanbangig is gemaakt en waarin mr. J. Raymakers als procureur van eischeres optreedt, Dank zij de zeer welwillende medewerking welke onze fotograaf mocht ondervinden, kunnen wij onze lezers deze zeer exclusieve foto aanbieden, gemaakt tijdens de lunch ten huize van Burgemeester Lovink bij het ambtelijk bezoek van den Commissaris der Koningin in Noordholland, Jhr. Mr. Dr. Röeli, aan Anna Paulowna. Als aardige bijzonderheid kunnen wij nog mededeelen, dat de gouverneur onzer provincie, tijdens de zitting van den Raad van Anna Paulowna uit een hem door onzen fotograaf over. handigd exemplaar van ons nummer van gisteren, voor het eerst kennis nam van de ernstige ramp welke het in zijn ambtsge bied liggende Kolhorn had getroffen. Met belangstelling nam Zijne Excellentie kennis van onze uitvoerige reportage. Onze snelle berichtgeving was zichtbaar een groote verrassing. Maar dwong Keres zich met re mise tevreden te stellen. Een opwindende wedstrijd. De resultaten vari de gisteren gespeelde partijen, voor de zevende ronde van den achtkamp luidden: PetrovEliskases 1—0 1'lohr- Itagozin 14-14 Keres—Capablanca K34 FineReshevsky afgebroken. De stand na de zevende ronde, dus nu de' helft van den achtkamp^ach'ter den rug is, luidt: 1. Kerés 5 punten. 2. Capablanca 4 punten 3. Fine 3K punt plus twee afgebroken par tijen. 4. Flohr 3/4 punt plus 1 afgebroken partij. 5. Ragozin 3/4 punt. 6. Reshevsky, 3 punten plus twee afgebro ken partijen. 7. Petrov, 1)4 punt. 8. F.liskases, 1 punt plus 1 afgebroken partij. KeresCapablanca had een opwindend verloop. Op een gegeven moment had Keres een gladgewonnen stelling en toen Capablan ca bovendien nog in hevigen tijdnood kwam, doordat hij tien zetten in een halve minuut moest doen, scheen de positie van den Cubaan hopeloos. Keres deed echter enkele minder geluk kige zetten, waardoor hij zich met remise tevreden moest stellen. Zij ziet in Londen en Stockholm de premières van haar laalstc film. Op doorreis naar Londen is gistermiddag de bekende schaatsenrijdster en filmactrice Sonja Ilenie mot het toestel uit Stockholm, dat om kwart over drie op Schiphol daal de, aangekomen. Sonja Henie was in gezel schap van haar moeder. Zij had in Stock holm de premières van haar laatste film bij gewoond en was opweg naar Londen, ten einde daar 's avonds de première van dezelf de film bij te wonen. Op 10 October ver trekt de ijs-ster weer naar Hollywood, waar zij een nieuwe film gata maken. Met de spelers uit deze film zal zij een tournee door Amerika ondernemen, een tour née welke zij zelf heeft georganiseerd en waaraan 75 man zullen zijn verbonden. Om kwart voor vier is zij, na nog te hebben kennis gemaakt met de oud-arsenal voetballer James, die met hetzelfde toestel naar Londen reisde, vertrokken. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, zal Maandag 20 September a.s., een aanvang gemaakt kunnen worden met de denaturatie van aardappelen. De denaturatievergoeding l>edraagt voor de periode tot 1 December f 0.70 per 100 kg., voor dc periode van 1 December tot 1 Maart f 0.80 per 100 kg. en voor de periode van 1 Maart tot 211 Juni f 0.90 per 100 kg. Met ingang van 1 Februari 1938 zal voor klei-consumptic-aardappelen van de rubriek a weder f 1.50 per 100 kg. kunnen worden betaald. In afwijking van de regeling van het vorige jaar komen fabrleks- en vroege aard appelen ook voor denaturatievergoeding in aanmerking. De minimummaat is voor dit jaar ver hoogd, voor steun komen in aanmerking aardappelen welke niet kunnen vallen door een opening van 1600 vierkante m.m. Tenslotte zal voor elke aanvraag tot dena turatie een bedrag van f 1.moeten worden betaald, hetwelk met bet uit te keeren steunbedrag, wordt verrekend. Wanneer bij een teler minder dan 2500 kg. en bij een handelaar minder dan 5000 kg ineens wordt gedenatureerd, zullen bo vendien dc werkelijk gemaakte kosten moe ten worden verhoogd. Bakhuys moet mee. Venlo. De Vonlosche voetbalclub V.V.V., welke deel uitmaakt van de tweede klasse van den K.N.V.B., heeft gisteravond een algemeene ledenvergadering gehouden, ter behandeling Van het bestuursvoorstel om over te gaan naar den Roomsch-Katholie- ken voetbalbond. De vergadering stelde met meer derheid van stemmen als nadruk kelijke voorwaarde voor dezen overgang, dat ook Bakhuys in R.K. verband zou kunnen meespelen. Indien de R.K. Voetbal-organisa tie hierop niet zou willen ingaan, dan zou V.V.V. den K.N.V.B. trouw blijven. Besloten werd daarom het besluit van den R.K. Voetbalbond af te wachten. Indien de Volkenbond geen maatregelen inzake Spanje neemt. De „Matin" meldt, dat Largo Caballero, die vóór Negrin premier van Spanje was, in een onderhoud het volgende heeft ver klaard: De Volkenbond heeft niet tot doel zijn besluiten alleen toe te passen op zijn leden, de bond kan ze ook van toepassing brengen op de anderen. CABALLERO. Wanneer eenmaal een besluit is gevallen, is de volkenbond aan zich zelf verplicht het met alle middelen van overtuiging en des noods met dwang te doen eerbiedigen. In antwoord op een vraag van den inter viewer, zeide Caballero vervolgens: Indien de Volkenbond weigert en onmachtig blijkt te zijn, zullen wij streven naar een nieuwe samenwer king der beide internationales, en zullen wij de onderafdeelingen ver zoeken in de respectieve landen maatregelen te treffen voor een di recte actie, teneinde de democrati sche regeeringen le dwingen den strijd op te nemen tegen het fascis me, dat men Spanje niet mag laten uitmoorden. Bij maagkwalen. Amerikaansch experiment. Een Amerikaansch onderzoeker. Hooglee raar is de physiologie der voeding, Dr. F. Ramend, beeft, aldus het orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond, met succes aan een Vertrek van Aankomst te Ibis Athene 16 Sept. Jodhpur 17 Sepl (heenreis) J I Valk jMedan 16 Sept. j Jodhpur 17 Sept terugreis) i I Nandoe |A-dam 18 Sept. (heenreis) Torenvalk (terugreis) Band. 18 Sept aantal patiënten, die aan maagziekten leden, kaas toegediend. Hij constateerde daarbij dat kaas de vrije zuren, die zich in het maag sap bevonden, kan neutraliseeren. Sommige patiënten, die last van maagzuur of daar mede overeenkomende kwalen hadden, kom den, nadat hun eenigen tijd kaas was toege diend, zonder bezwaar tot een normaal dieet terugkeeren en namen toe in gewicht. Naast haar waardevolle eigenschappen als voedingsmiddel kan men aan kaas dus'de eigenschap toekennen om in bepaalde geval< len als geneesmiddel te dienen. Groote koepels der rotonde ingestort. Brandstichting de oorzaak? De Weensche rotonde, die den laat- sten tijd als jaarbeurs werd ge bruikt, een kolosssaai bouwwerk, dat einde der vorige eeuw bij gelegen heid van de toen te Weenen gehou den wereldtentoonstelling werd op gericht en welke machtige koepel een der merkwaardigheden is van de Oostenrijksche hoofdstad, staat in vlammen. Reeds is de groote koepel met don derend geraas ingestort. Nader wordt gewield: Het kolossale Rotonde-gebouw is' op de vier hoofdmuren na, volkomen afgebrand. In een tijd van nauwelijks vijftien minu ten brandde het geweldige bouwwerk aan alle vier de hoeken en reeds na 25 minu ten stond het vast, dat het gebouw niet meer te redden was. De vlammenzuilen, welke uit het gebouw omhoogschot en, bereikten een lengte van 10" meter en waren ver buiten Weenen, tot PP het platte land van Ned er-Oosten rijk te zien Aangezien op bet oogenblik, waarop de brand uitbrak, do in de Rotonde werkende arbeiders schafttijd hadden, zijn geen per soonlijke ongelukken te betreuren. Talrijke brandweermannen echter bekwamen rook vergiftigingen. Gisterenavond deelde de directeur vaI1 dc stedelijke brandweer, ir. Wagner, door de radio mede, dat geen sprake kan zijn van een kortsluiting, z.oónls men eerst gedacht had. Alle electrische leidingen waren op het moment, waarop de brand ui.tbrak, uit geschakeld. Slechts aan twee dingen kan gedacht worden; onvoorzichtigheid of brand stichting. Volgens berichten in de bladen zouden reeds verscheiden verdachte personen in ar rest zijn gesteld. De politie heeft alle manschappen, die vrij van dienst waren, opgeroepen en ze voor alarm gereed gehouden. De president van de Wiener Messé A.G-i de vroegere minister van Handel Heinl, heeft tegenover vertegenwoordigers van de Pe^s medegedeeld, dat den laatslen tijd reeds driemaal in de Rotonde brand is uitgebro ken. Steeds echter had het personeel van het luns de vlammen kunnen blusschen. STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouwcenti'a'0 maakt bekend, dat de denaturatievergoe ding voor erwten van oogst 1937, welke z.ip gedenatureerd in liet tijdvak van 13 Sep tember 1937 tot en met 18 September l-*1 zal bedragen f 1.35 per 100 kg., indien !'e* door handelaren gedenatureerde gr°el! erwten, welke voldoen aan het voorloopt? vastgestelde standaardmonster van kwali teitsklasse C betreft, en f 0.85 per 100 kg-i indien het door telers gedenatureerde voe dererwten betreft. (Adv.), 's Gravenbage, 17 Sept. 1937.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2