Plechtige inzegening en triomfeert offiicieele opening v+hu R* K. Marine Tehuis Ingezonden tfJxuiSm&uwJ) Jtquuia fOumten-h^xilcmie doei het u^eAJk! Zaterdag 18 September 1937 Tweede Blad H.H. ROOKERS P. SNEL, KONINGSTRAAT 71. DE BESTE 1 CENT VIRGINIA—SIGARET Verkeersongeval in de Sluisdijkstraat Weekoverzicht Helderschz Visscherij Vischafslag Den Helder Benauwde oogenblikken aan boord van Hr. Ms, Sumatra Een grap van den zetfoutenduivel Df M0CI3TE TOTO De opheffing van de non-interventie aan de Spaansche kust H( De Koninklijke Familie bij de manoeuvres Wat U ook te verkoopen hebt, Gisteravond stond het werk der H.K, Militaire Tehuizen en den Marine-zielzorg in een bijzonder teeken. Het voormalige Marinebondsgebouw, door het bestuur aangekocht, en sedert enkele weken in gebruik genomen voor de R.K. militairen, werd plechtig ingezegend door den Hoofdaalmoezenier van Leger en Vloot Mgr. J. J. J. Noordman en officieel ge opend door den Vice-admiraal T. L. Kruys, namens Zijne Excellentie den Minister van Defensie. Gasten en genoodigden. Reeds voor achten verzamelden eeregasten, genoodigden en het R.K. personeel van land en zeemacht zich in de bovenzaal van het impossante gebouw in het Julianapark. Onder hen merkten wij o.m. op de Vice-admiraal T. L. Kruys, commandant der Marine te Wil lemsoord met echtgenoote en dochter, den Garnizoenscommandant J. H. C. Bentz v. d. Berg met echtgenoote, Burgemeester Rit meester met echtgenoote en vele officieren met hunne dames. Van de zijde der R.K. Militaire zielzorg waren aanwezig de Hoofdaalmoeziener van Leger en Vloot Mgr. J. J. Noordman, vloot- aalmoezenier Schimmel van Vlissingen, de legeraalmoezeniers Brouwer en Van Straelen, pater Pirion, de directeur van het R.K. Mari nierstehuis te Rotterdam en het oud-lid der le Kamer Mr. J. N. J. E. Heerkens Thyssen als president der Centrale van R.K. Militaire Vereenigingen in het Bisdom Haarlem. De beide oud-vlootaalmoezeniers H. Alink en M. Jelgersma, thans resp. pastoor te Amsterdam en te Franeker, hadden eveneens aan de uit- noodiging gevolg gegeven. Voorts waren aanwezig de vlootpredikant ds. Bartlema, de besturen van het Chrsitelijk en het Algemeen Militair Tehuis, de heer v. d. Poll, die als voormalige bezitter van het tehuis werd genoemd en Jo Spier met echtgenoote, de bekende teekenaar van „De Telegraaf". Het spreekt van zelf, dat alle H.H. Geeste lijke ter plaatse, de beide pastoors A. Koop man en K. Veen, met hun kapelaans aanwezig waren en dat in het bijzonder de Deken van Schagen G. Kuijs, van hun belangstelling voor dit bijzonder gebeuren blijk gaven. Nadat de eeregasten hun plaatsen hadden ingenomen werd het Volkslied gespeeld en door de aanwezigen staande beluisterd. pe vlootaalmoezenier, majoor H. J. Bangert. Openingswoord majoor Bangert. In zijn openingswoord, dat meer bedoeld was als begroeting der gasten, heette vloot- aalmoezenier Bangert allen hartelijk welkom, tot elk der officieele personen een kort per soonlijk woord richtende. Van enkele personen, o.a. den kapt. ter zee L. A. C. M. Doorman, den voormaligen voor- .STELLA MA RIS", het monumentale nieuwe Tehuis voor de R.K, militairen. Hoofdaalmoezenier, mgr. J. J. Noordman, die de inzegening verrichtte zitter van Katholiek Den Helder en van oud minister L. N. Deckers was bericht van ver hindering binnengekomen. De zaal was eenvoudig versierd, aangevuld met bloemstukken van eenige corporaties. Er heerschte reeds dadelijk een gezellige sfeer, niet het minst verhoogd door de aan bieding van bloemen aan de echtgenooten van den Vice-admiraal, den Garnizoenscomman dant en den Burgemeester, waarvoor één der adelborsten de vereerende opdracht ontvan gen had. De inzegening. Na de begroeting door den Vlootaalmoeze- nier had de plechtige inzegening plaats door door den Hoofdaalmoezenier van leger en vloot Mgr. J. J. J. Noordman. Deze inzegening is van zeer eenvoudig uiter lijk ceremonieel. Terwijl de inzegening door den Hoofdaalmoezenier plaats had over het geheele inwendige van het gebouw, bleven alle in de groote bovenzaal en las de vlootaal- moezenier Bangert den tekst van de Inwij dingsgebeden voor, vertaald uit hef Rituale Romanum. Toespraken en heilwenschen. In aansluiting op deze plechtige inzegening voerde nu de Hoofdaalmoezenier Mgr. J. J. J. Noordman het woord, gevolgd door Vice- admiraal T. L. Kruys, die wegens verhindering van Z.Exc. den Minister van Defensie, namens den Minister het tehuis officieel voor geopend verklaarde. Spreker verheugde zich er over, dat het gebouw, hetwelk geplaatst en in ge bruik was wel met medeweten doch niet met volle sympathie der marine-autoriteiten, thans de tegenwoordige bestemming had verkregen. De garnizoenscommandant J. H. C. Bentz van den Berg sprak daarna. Uiteraard had de behartiging der geestelijke belangen van de R.K. militairen ook de volle belangstelling van dezen autoriteit waarbij zich, als eerste burger van Den Helder, Burgemeester G. Ritmeester, aansloot. Spr. was verheugd dat het leege gebouw thans wederom bevolkt wa3 en een zoo goede bestemming had verkregen. In een geestige toespraak was dan de presi dent der Centrale van R.K. Militaire Vereeni gingen, de heer Mr. Heerkens Thyssen aan het woord, die de bijzondere kwaliteiten als advocaat, koopman, doch vooral als directeur van het R.K. Militair Tehuis prees in den Vlootaalmoezenier Bangert. Deze reeks van toespraken en heilwenschen werd onderbroken door het gezamelijk zingen van het „Stella Maris"-lied, het „Maria! Sterre der zee", en werd besloten met een dankwoord van vlootaalmoezenier Bangert. Denkt aan UW GEZONDHEID en rookt uitsluitend SCALA-PATENT. NICOTINEVRIJE SIGAREN. Alleen verkrijgbaar bij Vraagt prijscourant en beschrijving. TRIUMPH Voortzetting In de benedenzaal. „Winnubst" concerteert» Melorinl goochelt. Na dit officieele gedeelte daalden alle eere gasten en genoodigden af naar de benedenzaal. Harmoniekapel „Winnubst", die te dezer ge legenheid concerteerde in de muziektent tegen over het gebouw, zette daarop het „Wilhelmus" in. Daarna werd in de benedenzaal de eerewijn aangeboden, terwijl in de bovenzaal de R. K. militairen gezellig werden bezig gehouden door Prof. Melorini, die als goochelaar en buik spreker, vooral ook in zijn Chineesche creatie, de mannen een aangename verpoozing bezorg de Het concert van „Winnubst" was om half elf geëindigd, doch langen tijd bleef men nog in het „Stella Maris"-huis bijeen. De K.R.O.-reportagewagen legde van deze plechtige inzegening en officieele opening een en ander vast op de grammofoonplaat, waar van hedenavond om 7.35 u. een uitzending zal plaats hebben, Z.Exc. Vice-Admlraal T. I. Kruys, verrichtte de officieele opening Gisteravond haïf acht heeft in de Sluisdijk straat een ongeval plaats gevonden, dat, ge zien de omstandigheden, nog bijzonder goed afgeloopen is. Omstreeks genoemden tijd kwam de heer W. Iedema, de 22-jarige be diende van de firma Grunwald op den Ka- naalweg, per fiets uit de Basstraat gereden, waarschijnlijk met groote snelheid. Op het zelfde oogenblik kwam op den hoek Bas- straatSluisdijkstraat de kolenauto van den heer K. Harder gereden, waaronder de fietser terecht kwam. Aanvankelijk zag een en an der er ernstig uit, temeer daar de fiets ge heel onder den auto gedrukt was en volko men vernield. De man zelf had het bewustzijn verloren, terwijl men vreesde, dat hij een been gebroken had. Hij werd binnengedragen in de siagerij van den heer Schrieken, alwaar dok ter Vroom de eerste hulp verrichtte. Het bleek daarbij, dat de man er zeer fortuinlijk was afgekomen en een half uur later reeds naar zijn woning in de Middenstraat vervoerd kon worden. Op enkele kneuzingen na is hij er met den schrik afgekomen. Het was de afgeloopen week met de vis- scherij als met het weer, het was halen en brengen. Toch mogen we deze week niet klagen, want ondanks dat het weer zeer ongestadig was, werd er tusschen de buien door gevischt en nog behoorlijk gevangen, zoodat er toch alle dagen visch werd aangevoerd. Het was wel geen overweldigend groote aanvoer, maar men kon tevreden zijn met de vangst. Daarbij waren de marktprijzen heel goed, zoodat het ondanks het ruwe weer voor de visschers toch geen verloren week was. Vooral de middelschol lag hoog in de markt, terwijl tongen en tarbot ook flink op prijs bleven, evenals de kleine schol en schar, etc. Garnalen werden alieen op bestelling ge vischt; voor de levende garnalen werd 1,35 per lit betaald, en voor gekookte garnalen 0.15 per kg. Bot had weinig te beteekenen. 17 Sept.: Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.201.06 Slips 1.06—0.98 Tarbot 0.80—0.65 Schol le soort p. kist 7.807.10 Schol 2e soort 4.502.10 Schar 1.801.10 Bot 4.40—3.60 Door garnalenvisschers: Levende garnaien per lit 1.35 Gekookte garnalen per kg 0.15 Eerst thans is bekend geworden, zoo schrijft het Bat. Nieuwsblad van 10 September, dat men tijdens het verblijf van het eskader in de haven van Tandjong-Priok aan boord van Hr. Ms. kruiser „Sumatra" aan de boeien lag, eenige benauwde oogenblikken heeft meege maakt. In den namiddag maakte de „Suma tra" plotseling slagzij, hetgeen van den wal af duidelijk te zien was. De oorzaak hiervan was, naar later bleek, dat een buitenboorduit- laat niet gesloten kon worden, doordat een stuk hout in de opening klem zat. Men slaag de er aan boord in de uitlaat tenslotte toch nog te sluiten. Aan het bevel de waterdichte schotten te sluiten was reeds uitvoering ge geven. De situatie in de machinekamer werd er niet beter op, toen op een gegeven oogenblik daar de lichten uitgingen. Wat was nu ge beurd? Boven op het dek staat een dynamo voor de lichtvoorziening beneden. Men vrees de nu, dat door aanraking met het water de verbinding zou doorbranden, waarom men het licht uitschakelde. Het in de machinekamer aanwezig zeewater is later uitgepompt. De „Sumatra" heeft daar na weer deelgenomen aan de schietoefeningen. De zetfoutenduivel heeft ons gisteren leeiijk te pakken gehad. Hij heeft het uitgegierd van de pret, toen de krant openviel op onze tafel en vooral toen er telefoontjes kwamen over de rectificatie van het „ongeval aan boord van Hr. Ms. „Gelderland". Wat heeft de rak kert gedaan? Hij heeft van de „Gelderland" de „Hertog Hendrik" gemaakt, die onschul dig aan eenig ongeluk op de werf ligt. En wij hebben de haren uit ons hoofd getrokken, maar wat gaf het, de krant lag in duizenden gezinnen en men heeft z'n hoofd geschud over zooveel... ach, laten we het maar niet zeggen. Wie weet welke poets hij ons vandaag weer bakt. f~PCPTPET_ \TELIEP rr jac cl Bt)cp' (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Mijne Heeren, Gaarne zou ik het volgende als ingezonden stuk in Uw blad zien geplaatst. Het is naar aanleiding van de heden aan gekochte auto ten dienste van den Vleesch- keuringsdienst der gemeente Den Helder, dat ondergeteekende Uw redactie beieefd verzoekt een plaatsje in Uw veel gelezen blad te wil len afstaan, waarvoor mijn vriendelijken dank. Toen in Uw blad van 21 April 1937, onder de te behandelen punten van den gemeente raad o.a. ook een voorstel werd ingediend tot aankoop van een 2-persoons auto voor den Vleeschkeuringsdienst en dat tevens noodig werd geacht een eerder hiervoor aangevraagd bedrag van 1600.met nog 400.te verhoogen, zulks in verband met de waarde vermindering van den gulden, meende ik een goede kans te maken om voor levering in aan merking te komen, dank zij de gunstige situatie, waarin de Nederlandsche Ford auto mobielfabriek zich bevindt, ten opzichte van de buitenlandsche automobielfabrieken. Want een 2-persoons auto met 60 P.K. Ford V-8 motor met een gegarandeerd benzinegebruik van 1 Liter op 9 K.M., voorzien van voldoen de laadruimte voor het vervoer van afgekeurd vleesch, dus 100 geschikt voor dezen dienst, kon ik nog leveren voor 1550.welk be drag in mijn schriftelijke offerte nog met 100.werd verlaagd voor inruiling van de in gebruik zijnde auto. De eischen, welke door B. en W. werden gesteld aan de veranderingen der laadruimte voor berging van afgekeurd vleesch en waarvoor een bedrag van 120. werd uitgetrokken, werd door mij berekend voor de helft van den prijs. Gelijk met deze offerte werd er nog ten overvloede op gewezen, dat van alle Neder landsche gemeenten, die auto tractie bezigen, verreweg het grootste aantal de voorkeur gaven aan het Nederlandsche Ford product. Dat op mijn offerte niet zou worden inge gaan, wist ik vrij zeker, ook al zou deze nog zoo voordeelig voor de gemeente zijn ge weest en een gunstige beoordeeling van B. en W. hebben ondervonden. Mijn offerte zou alleen als resultaat kunnen hebben de prijs van den automobiel, welke de Directeur der Gemeente Reiniging, de heer Maas, op het oog had en reeds in de stukken aan den gemeente raad met name genoemd was, te drukken. Wanneer vertrouwen in het deskundig advies mag worden gesteld, al gold het voor een particulier bedrijf, dat zijn rentabiliteit moet toonen, dan zou ik den heer Maas willen vragen, weike de oorzaken waren, dat B. en W. ondanks het beduidende prijsverschil geen gebruik van mijn offerte wenschte te maken, doch wel de voorkeur gaven aan een automo biel, welke niet alleen geen enkel voordeel biedt boven de door mg aangeboden 2-per soons Ford V-8, doch door zijn hooger benzine gebruik niet economisch genoemd kan worden en over de vele jaren, dat deze dienst zal doen een groote uitgave voor de gemeente Beteekent. MAARTEN SMIT, Off. Ford Dealer, Koegras, et bericht over de opheffing van de non interventie, door Frankrijk en Engeland, aan de Spaansche kust, is met zeer gemengde ge voelens ontvangen. Rusland en Spanje (de link- sche Spaansche regeering) zijn er verontwaar digd over. Dat is te begrijpen, omdat zij er een bevoordeeling in zien van Franco. Natuurlijk is dat geenszins de bedoeling geweest, al zal Franco er ongetwijfeld van profiteeren. Men kan hem nu immers weer ongecontroleerd wapens en munitie leveren en dat zal van grooten invloed kunnen zijn op het verder ver loop van den strijd. Dat Frankrijk en Engeland de non-inter ventie hebben opgegeven is te begrijpen. Van het begin van de controle af zijn er moeilijkheden geweest en heeft de niet-in- menging niet aan haar doel beantwoord. Niet alleen dat er nog groote hoeveelheden oorlogstuig langs anderen weg Spanje bin nenkwam, maar Italië heeft openlijk zijn deelneming aan den kant van Franco te kennen gegeven. De niet-inmenging was dus tot een aanfluiting geworden. In Volkenbondskringen is men van meening, dat de opheffing van de controle aan de Spaan sche grens niet veel te beteekeen heeft, nu het verdrag van Nyon in werking treedt en dus een groot aantal Engelsche en Fransche torpedo jagers in de Spaansche wateren op zal treden tegen de piraten, die het de koopvaardijschepen lastig maken. Niet alleen schepen, er zullen ook vliegtuigen aan deze controle deelnemen en men zal op deze wijze dus ook voldoende con trole hebben op de landen die wapens en muni tie aan Spanje leveren. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: „In 't witte Paard" en „Carnaval in Wee- nen". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Massa justitie". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De Wolga-bootsman" en „Jenny". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 746.9 Temperatuur zeewater 14.8 Temperatuur lucht 14.5 Hoogste temp. lucht gisteren 17.2 Laagste temp. lucht gisteren 11.2 Hoogwater (heden) Laagwater Hoogwater (Zondag) Laagwater Licht op (heden) 6.15 19.15 17.05 1.00 19.55 13.55 19.39 APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hool- mans, Spoorstraat. Van Maandag 20 Sept. tot 27 Sept. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. Bjj het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor 2en stuurman Groote Stoomvaart de heer J. W. Lotgerink. H. M. de Koningin heeft gisterenochtend opnieuw een bezoek gebracht aan het terrein, waar gisteren en vandaag een onafgebroken oefening van de lichte brigade wordt gehou den. Bij Brummen voegde H. K. H. Prinses Juliana zich bjj de Koningin. De Prinses had den nacht doorgebracht aan boord van de „Piet Hein". Ook Prins Bernard was vroeg bij de oefe ningen present. Tusschen Doetinchem en Varsseveld, ruilde de Prins zijn kepi met wit ten band omwikkeld (het teeken voor de niet- ingedeelde officieren) voor den oorlogshelm om te paard de oefeneningen van een pa trouille huzaren der roode partij daadwerke lijk mede te maken. Tenslotte toonde Prins Aschwin zijn belang stelling voor de manoeuvres door een bezoek.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5