ADRE5 WAT GEVEN ©I llOIC@P Die NACHT-HOEST zal ophouden! fc, pretriKbeurten akker's Abdijsiroop I5TE 9 JFurie", een film van verbijsterende spanning „In het Witte Paard'' Het lied van de Wolga Een dringend beroep Chef van den Geneeskundigen Dienst der Zeemacht Burgerlijke Stand van Den Helder The Kings of Swing in Casino KeAJk en ZmcUny 2Xe in Jxiten en J.a'ntaiitën Den Helder Hor loge rie Suisse O De woedende menigte. FURY JA-urtL-JAealeA.: Men zou in de verleiding komen zich btj een beschouwing van de film „Furie" uit te putten in een serie superlatieven, die evenwel allen tezaam nog slechts een vrij stuntelige poging zouden zijn om de ge voelens weer te geven, welke ons gister avond bij het zien van deze film bestorm den. Het zij hier openhartig gezegd: in tijden mochten wij niet een dergelijk realistisch stuk film zien, in tijden ook was het niet voorgekomen, dat men regelmatig onder het zien van dit alles ontdekte, dat het bloed U eenige maten sneller door de aderen joeg. Een film, waarover zij, die in staat zijn haar te zien, ongetwijfeld nog langen tijd zullen spreken. Dit werk van Metro Goldwayn Maijer, werd vervaardigd onder regie van Fritz Lang, den knappen regisseur van diverse super-films in de Duitsche periode, van een jaar of 10 geleden, films, waarover ook heden ten dage nog gesproken wordt. Thans heeft Amerika hem overgenomen en het blijkt, dat dezelfde Lang nog steeds achter de camera staat. „Fury" is het verhaal van twee menschen. Een jonge man en een jonge vrouw, die lan gen tijd op elkaar gewacht hebben en eindelijk zooveel geld hebben om te trouwen. De schei ding is teneinde en de man (Spencer Tracy) gaat er met z'n wagen vandoor om zijn toe komstige vrouw (Silvia Sydney) te halen. Dan grijpt het noodlot in: de man wordt aangehouden door den sheriff van een kleine plattelandsgemeente. Verdacht van kinder moord. Opgesloten in de gevangenis van het plaatsje. En de sensatie vangt aan: hoe het verhaal gefluisterd wordt van mond tot mond, van huis tot huis. De inwoners voelen al het men- schelijke in zich wegzinken. Het lynch-instinct, het Amerikaansche amok wordt vaardig over hen en van rustige burgers worden het bloe dige duivels, door hartstocht opgezweepte beesten. En dan gescheidt het vreeselijke in deze film, het adembenemende, het verbijsterende, waarover wjj niet verder zullen uitwijden, om dat men dit werk zelf moet zien. Het is geen opwekkend beeld dat men van den modernen Amerikaan krijgt en wederom wordt hier gewezen welk een frappante zelf- kenners velen van deze Amerikaansche film producers zijn. Het is hard, het is rauw, maar het is eerlijk. Het is Spencer Tracy die in deze film een rol speelt zooals wij hem nog nim mer hebben zien spelen. Men moet hem zien als hij daar aan de tralies van het celraam hangt: voor hem de dolle menigte, krank zinnige beesten, en het vuur, achter hem het staal en steen van de cel. Deze film wordt een obsessie: en men is verplicht bij de enkele intermezzi, o.a. die in de rechtzaal, als de handeling even stagneert. Doch dat is slechts voor een moment; dan zet het tempo, een tempo, dat men alleen in Amerika kan bereiken, weer in en dat wordt volgehouden tot het einde van deze rolprent. Het eindegeen happy end; niets ervan, want als men het slachtoffer van deze Ame rikaansche amok geweest is, wacht daar voor lange tijden iets anders dan een gelukkig einde. Dan is er iets in den mensch gestorven, wat alleen na lange, lange jaren weer geheeld zal kunnen worden. Wie goede film kan waar- deeren, film van het beste soort dat er te geven is, die verzuime niet deze week een bezoek aan het Tivoli-theater te brengen. Men zal hier iets aanschouwen waarvan men de realiteit niet bevroedde. RiailO'JAealeA, Het programma van het Rialto-theater is deze week geheel aan het licht verteerbare genre gewjjd. Nu zijn er velen onder de bioscoopliefhebbers, die gewend zijn sceptisch ten opzichte van dit licht verteerbare genre te staan, maar laat dit deze lieden niet weer houden ditmaal de Rialto met een bezoek te vereeren. Beide films zijn immers alleraar digst. Daar is voor de pauze een Duitsche schlager: Confetti, die hier vertoond wordt onder den titel: Carnaval in Weenen. Een vrooljjke tot dolle geschiedenis, dit bal in Weenen, trouwens daar staat het origineel voor bekend! Maar hier is de dwaasheid wel ten top gedreven en wordt men, of men wil of niet, van de eene lachbui in de andere ge dreven. Daar is vroolijke zang van Friedl Szepa en van Richard Ramowski, de beide eerste figuren, terwijl het geheel muzikaal ge ïllustreerd wordt door muziek van Robert Stolz. Dat deze moderne componist zijn mede werking verleend heeft en zijn naam aan een film heeft willen geven, dat is toch het beste bewijs, dat de film goed is. Na de pauze: de verfilming van Ralph Benatzky's beroemde operette: lm weiszen Rössl. Ontelbare malen is de vroolijke ge schiedenis van het Witte Paard ten tooneele gevoerd, hier in Holland vooral ook door Fritz Hisch en de zijnen. Thans kan men haar ook op het witte doek bezien en beluisteren. De film, met haar onbegrensde mogelijk heden, heeft het befaamde thema meer uit gewerkt dan op het tooneel uit den aard der zaak mogelijk is. Zoo heeft de scènerie met de kijkjes op het Wolfgangsmeer, waar, zoo als men weet, het verhaal zich afspeelt, aan schoonheid gewonnen. Ook het aantal mede werkers is veel grooter, kortom van de grootere opvoeringsmogelijkheid is volledig profijt getrokken. Welk een genot is het overigens om weer eens die bekende melo dieën te hooren, als het Schnurllregenlied van Pepi en het „Es musz was wunderbares sein". Ongemerkt gaat men in zijn fauteuil mee op de cadans van deze zoo prettig in het oor liggende wijsjes. Herman Thimig is een oer- geestige ober en zijn „film-maat" Theo Lin- gen een „waardige" vorst. Ook de andere rollen zijn in goede handen, vooral op de ver tolking van Pepi, de waarin van het „Witte Paard", zouden wij nog in het bijzonder de aandacht willen vestigen. Zij, die de operette van het tooneel kennen, vergelijken deze met de filmische; zij, die haar nog niet kenden, verzuimen niet in Rialto met haar kennis te maken. UUile Bio-lcaap: Als een breed zilveren lint slingert zich de Wolga door de eindelooze steppen. Booten, ge trokken door de Wolgasleepers varen stroom opwaarts. De mannen met verweerde koppen, de breede trekriemen over den borst loopen langs den oever, terwijl hun voeten uitglijden en wegzin ken in het slik. Zigeuners van de Wolga, ban nelingen, uitgestootenen. Hun lied klinkt over de watervlakte, zacht en teer om plotseling aan te zwellen tot een machtig sonoor geluid. Vanhoecke, de regisseur weet door zijn schit terende opnamen een harmonie te scheppen in het rustig voortkabbelende water en de zang van deze Wolgasleepers. Het geheel wordt een lied van schoonheid, maar een schoonheid door vlochten van tragiek. Pierre Blanchar, de man, die de hoofdrol vervult in dit Tsjechisch Fran- sche product, geeft een suggestief spel.. Een spel, dat bewondering afdwingt. Hij, eens lui tenant van de kozakken en verliefd op de vrouw van zijn kolonel, ziet zich buiten zijn schuld, als landverrader gebrandmerkt. Hij vlucht en houdt zich schuil onder de Wolga sleepers. Dan ziet hij haar weer onder geheel andere omstandigheden dan als officier van een der beste regimenten van Rusland. Een van de beste momenten uit de film is juist de tragi sche ontknooping, die op het einde plaats vindt. Vera Korena als tegenspeelster van Blanchar toont zich een uitstekend artiste. Over het ge heel een film met buitengewone kwaliteiten. Voor de pauze draaide het Fransche product „Jenny" met Albert Préjean. Een film, die op een realistische wijze het leven in de Fransche cabarets weergeeft. Ook niet direct een humo ristisch product, hoewel deze film in ieder ge val een happy end geeft. Het vlotte spel, dat de hoofdrolvertolkers te zien geven, maken deze film tot een uitstekend geheel. De voorbode van de naderende herfst- en winterkou heeft zich van de week aangemeld. We hebben onze kachels eens nagezien en hier en daar is de brand er al ingestoken. En we hebben er niet bij nagedacht, dat deze noodzakelijke voorzorgsmaatregelen om de koude te kunnen weerstaan, door zoovelen niet genomen kunnen worden. In heel veel gezinnen is geen kachel. Gezinnen met kin deren, waar men met groote bezorgdheid den winter tegemoet gaat, omdat dekking ont breekt en er geen kachel is om de schamele woning te verwarmen. Er zijn ook woningen waar ouden van dagen in armoe hun dagen slijten en waar groot gebrek is. De Bond van Barmhartigheid, die veel goed en gezegend werk in onze stad verricht, kreeg de laatste dagen niet minder dan 70 aanvragen om een kachel. De bond doet nu een dringend beroep op stadgenooten, die nog een oude kachel hebben te missen, deze te willen afstaan, opdat er een goede bestem ming aan gegeven wordt. Men kan er van verzekerd zijn, dat men geen betere plaats voor zyn oude kachel kan vinden. Verschillende plaatselijke smeden hebben het sympathieke aanbod gedaan de kachels gratis te repareeren. Als men aan onderstaande adressen even een kaartje stuurt of een boodschap, dat er een kachel af te halen is, zal men dat gaarne doen: Leger des Heils, Spoorgracht 35. Den heer Dissel, Spoorgracht 13. Den Heer v. Engelsdorp Gastelaars, v. d. Duyn v. Maasdamstraat 20, Vx>ti&al H.R.C. IAI,CMARIA I. H.R.C. komt in haar eersten competitie wedstrijd met het volgende elftal uit: J. Dijkshoorn Van Til T Post Stolk Striet Sanders Kuiper Zymni de Jong Dissel Alcmaria zal uitkomen met het volgende elftal: Brouwer Burger Koning Hoorn Gerritse de Grand Keppel v. d. Pol Stelma Schaper Hamstra We missen in deze opstelling dus o.m. den bekenden midvoór Van Wieringen. PURMERSTEIJN I— HELDER I. Helder begint de competitie in de volgende samenstelling: Kenter Smit de Jongh L. Trap Hoebe Quant Godschalk Kiesewetter Beekhoven Bjjl Wieren VOLEWI.ICKERS II—H.R.C. H. H.R.C. II gaat als volgt de competitie in: Siersma Stins C. J. de Jong Stompedissel Kok Van Pelt De Vries Roomeijer Kuilman Hoogendijk Tlo&tduw-enAjwJit Postd.ver, „Hollands Noordpunt" Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar vierde concoursvlucht voor oude en jonge duiven, vanaf Neufville (België). In poncours waren 55 vogels. Afstand 273 km. De vogels werden om 8 uur met een kalmen N.O. wind in vrijheid gesteld; daar hier de wind vrij sterk Noord was, hadden de vogels, die thans door de rui zwaar zijn gehandicapt, een heele toer, wat wel blijkt uit de snelheid die zij maakten: de eerste vogel 819 meter per minuut, de laatste prijsvliegende duif 753 meter per min. De prijzen werden verdiend als volgt: A. Felkers le prijs, 37.12 pnt.; F. Scholten 2e, 3e, 6e, Ee, 8e, 9e, 11e prijs, 54.56 pnt.; J. Riemers 4e, 10e prijs, 28.38 pnt.; R. F. Mulder 5e prijs, 17.48 pnt.; J. A. F. Brand 6.56 pnt. Op de Dinsdag gehouden jaarvergadering werd, zooals gebruikelijk, de jaarlijksche be stuursverkiezing gehouden. Het nieuwe bestuur is als volgt samengesteld: Voorzitter R. F. Mulder; secr.-penningm. A. Felkers, Schagenstraat 79; 2e secr.-pen ningm. P. van 't Hert; Commissarissen J. v. Steijn en J. A. F. Brand. Zondag a.s. wordt gevlogen vanaf Mons (België). Nog twee vluchten, heeren, en dan is het seizoen 1937 ten einde. Nauwelijks hebt Ge U ler rusle begeven, of die kwellende nachlhoest begint weer I Neem daarvoor nu de vanouds beproefde Akker's Abdijsiroop, welke door een nieuwe toevoeging van Apotheker Dumont thans nög sneller en nóg krachtiger werkt. Begin vandaag nog en vannacht reeds zult Ge rustig kunnen slapen door de bekende het beproefde hoest-geneesmiddel! Per flacon 90 ct„ f. 1.50, f. 2.40. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Kolonel L. Hendriks geïnstalleerd. TUuxhAeJtvLjixPd HARDDRAVERIJ TE MEDEMBLIK. Naar wij vernemen heeft voor de harddra verij, weike morgen te Medemblik gehouden wordt, o.m, ingeschreven onze stadgenoot B. Kersbergen met het paard „Loblied". van 17 Sept. 1937. BEVALLEN: Th. M. BolierVan Hillo, d. I. A. SchererBomhof, z., H. J. van der SlootWittenberg, d. OVERLEDENN. RemmerswaalBouw, 33 jaar. Men schrijft ons: Het Jazz-orkest „The Kings of Swing", onder leiding van Ab. Davidson, dat voor gaande Zondag in Casino voor het eerst al daar optrad, heeft een ongekend succes gehad. Hoezeer de Kings of Swing bij de jeugd in den smaak zijn gevallen, bewijze dat deze Band direct geëngageerd werd door een der bekende plaatselijke vereenigingen voor een te geven feestavond in 't komend winter seizoen. Morgen Zondagzullen Ab. Davidson en zijn musicaie boy's z;ch voorloopig voor t laatst in Casino laten hooren. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 16 September 1.1. benoemd tot hoofdofficier van gezondheid der 1ste klasse, de hoofdoffi cier van gezondheid der 2e klasse L. Hendriks. Deze dagen is dr. Hendriks tevens geïnstal leerd als Chef van den Geneeskundigen Dienst der Zeemacht, in de plaats van den gepen sioneerden hoofdofficier van gezondheid der le klasse J. Boosman. De „directeur van het hospitaal" werd in 1838 te Arnhem geboren en is dus thans 49 jaren oud. Nadat hij de H.B.S. in zijn ge boortestad bezocht had, studeerde hij aan de Rijks Universiteit te Utrecht. 21 Augustus 1913 werd de heer Hendriks benoemd tot offi cier van gezondheid der 2e kïasse, juist vier jaar later volgde zijn bevordering tot officier van gezondheid der le klasse. Zijn benoeming tot hoofdofficier volgde 16 September 1933. De heer Hendriks heeft in den loop der jaren aan boord van verschillende oorlogs schepen en bij andere marine-instellingen ge diend. In 1933 werd hij benoemd tot Chef van den Geneeskundigen Dienst in Ned.-Indië. Hij repatrieerde in '34 wegens zijn benoeming tot chef van het Marine Hospitaal te Den Helder. De heer Hendriks is officier in de Orde van Oranje Nassau. EIGENAARDIGE CIJFERS. In Frankrijk is een nationaal verbond tot verheffing der Fransche bevolking. Het deelt mede, dat in 1936 te Parijs slechts 32195 kin deren werden geboren, dat is 2)000 minder dan in 1880. Het aantal sterfgevallen bedroeg 31)620. Meer doodkisten dan wiegen.' Er wer den 251,50 huwelijken gesloten, dat is 120 min der dan in het vorige jaar. Daarentegen was het aantal echtscheidingen 3582, dat is 162 meer. In alle opzichten achteruitgang! NAAR DE MISSIE. Op 30 September vertrekken 2 paters der H.H. Harten (St. Oedenrodei naar het missie terrein in Brazilië, op 2 October gevolgd door öjnye. &le.ebteuAfCi in yeiuxaA. Alzoo: onze kinderen, onze Hel- dersche bleekneusjes, krijgen dus geen melk! Worden verstoken van de eerste levenssappen, die hen wreede- lijk misgund worden door het plaatse lijk onderwijzers- en onderwijzeressen- korpsl Het is fraai zooiets en de hoogste tijd ook op deze plaats een hartgrondig woord van protest den volke kenbaar te maken. Geen melk op de scholen en dat alleenlijk omdat een paar juffrouwen bang zijn dat de kinderen in massa den wijsvinger van de rechterhand zullen verheffen en in koor schreeuwen: juffrouw, mag ik effe naar achtere! Stel U voor dat zooiets mogelijk ware! Wij voor ons staan meer aan de zijde des heeren Schoeffelenberger, die, wat men ook van hem beweren moge, een trouw patriot is en een ridder voor hen, die de gemeenschap niet al te ridderlijk behandelt. Hebt ge deszelven noodschreeuw gehoord, toen hij voor onze bleekneus jes van leer trok? Het was werkelijk ontroerend en indien het mogelijker wijze met genoemde neusjes minder goed zou mogen afloopen dan het onderwijzend personeel thans in neus wijsheid vermeent, dan zal het bloed dezer onschuldigen zeker niet aan de handen des Schoeffelenbergers kleven. Overigens was deze melkzaak in feite niet zoo heel belangrijk. Erger ware het geweest indien men voorgesteld had dat de schooljeugd iederen mor gen en middag een literflesch gazeuse had moeten verzwelgen. Dan ware er voor het „opsteken" gegronde bezwaren geweest. Nu had het heele gevalletje er veel van, dat de onderwijzers en hun vrouwelijke ambtgenooten een ietsje te zwaar-op-de-hand waren ten aan zien van het werk, terwijl wij van voornoemden heer S. te weten zijn ge komen, dat hij naast Kanaaldemper- met-de-hand en gasfabriek- en ivater- leidingambtenarenvoorvechter ook nog als paedagoog geboren had wenschen te worden. Alevenwel, heer Schoef felenberger, als steeds sans rancune en met de beste groeten van Dré lil en Trui, gin haorke minder van Oewen Feiten en Fantaster. Mogen wij hier als appendix nog aan toegevoegen, dat kwade tongen thans beweren, dat de bleekneusjes de melk heelemaal niet noodig hebben, en dat in het geval van toediening van het vocht, dat „voor-elck-goed" is, het gevaar voor overvoeding en vetzucht lang niet uitgesloten is. Hetgeen weer een andere zijde dezer medaille is. Zondag 19 September W37 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 8.30 uur, Ds. H. J. Knauff, van Westervoort. 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. J. Knauff 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar H. Avondmaal 's Avonds 5.30 uur, Ds. H. J. Knauff Voortzetting H. Avondmaal en Dankz. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Leesdienst Donderdagavond 7.30 uur, Ds. C. Kramp van Enkhuizen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de Heer J. Rebel Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 u„ Ds. Bik van Enkhuizen Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Begin Zondagsschool, zie adv. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78) 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Cand. J. B. Oskamp 's Avonds zes uur, Ds. C. A. ter Linden van Amsterdam. Gebouw Middenstraat 117. Zondagavonc van 79 uur Openlucht* samenkomst Oude Helder. Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmid. 4 u.,straatprediking Molenplein 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.atr. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. LUTHERSCHE KERK. Zondagmorgen 10.30 uur hoopt Ds. Bik van Enkhuizen voor te gaan. Zie advertentie in dit blad. nog 10 andere paters derzelfde orde, eveneens naar Brazilië vertrekkend. Uit. het Moederhuis der zusters Francisca nessen te Dongen zijn 5 zusters naar Bandjer- masin op Bcrneo vertrokken. Lourdes. De Fransche bladen maken melding van de merkwaardige genezing eener Italiaansche, die na 19 maanden ziekenhuisverpleging, gevolgd door 6 jaar bedlegerigheid te Lourdes een plot selinge en algeheele genezing vond. GEEN PRIESTER MEER IN DE DUITSCHE SCHOLEN. De Keulsche regeeringspresident heeft den aartsbisschop van Keulen doen weten, dat de, geestelijken uit zijn diocese met ingang van September 1937 geen godsdienstonderwijs meer in de scholen mogen geven. Men verwacht algemeen, dat deze maatregel tot het geheele rijk uitgebreid zal worden. Het middel ligt voor de hand: men onthoudt den geestelijken eenvoudig de vereischte toelating en verbant daarmee den clerus geheel uit het schoollokaal. den Helder Koningstraat

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6