Spannende jacht op een rijwieldief... Texel ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEM k, prebihbeurtüti Zaterdag 18 September 1937 Derde Blad Een speurtocht door onze stad bij avond. Hoogst interessante wedstrijd met groote geldprijzen en een uitstapje naar Zwitserland. V ergadering Sport vereen. Texel ti Toenemende interesse voor het Texelsche schaap in Limburg DE VELLEN HINGEN ERBIJ AKKERS RISKEERT .NIETS! BUJF "r ,0^ I Gunstige resultaten met de bloembollen Oosterend In goede handen gevallen KrijgtOosterend een plantsoentje? Cocksdorp Voordracht benoeming Gem. Geneesheer te De Cocskdorp Ongeval Openluchtmeeting moderne Landarbeidersbond Burgerlijke Stand Hooimijt verbrand Vischafslag Oudcschfld Men zal zich nog levendig onze vorige winter-puzzle herinneren. Een puzzle, die eenige maanden lang duizenden van onze lezers gezellig heeft bezig gehouden, en waarbij klinkende prijzen onder onze abonné's zijn verloot. De avond van de prijsuitreiking was „Casino" uitverkocht en onder de meest prettige stemming, onder het toeziend oog van de politie, zijn de prijzen toe gekend. Vandaag kondigen we een wedstrijd aan, die in spanning de vorige zal overtreffen en waaraan toch ieder mee kan doen. Een wedstrijd, die ons tevens onze stad bij avond zal doen kennen. Het is de bedoeling, met onze lezers een jacht te maken op een wille- keurigen fietsendief, wiens spoor we met onze redactie zullen volgen. Het is een wedstrijd, waaraan ieder mee kan doen, zoo eenvoudig is hij. Van jong tot oud zal men dan ook wekenlang het pad van den zwijntjesjager volgen. Er zullen aan dezen wedstrijd prachtige prijzen verbonden worden. ALS EERSTE PRIJS stellen we beschikbaar een bedrag van 150 gulden in contanten. DE TWEEDE PRIJS zal bestaan in een achtdaagsche reis naar Zwitserland of een bedrag van 75 gulden in contanten. DERDE PRIJS: een dames- of heerenrijwiel, ter waarde van 50 gulden. VIERDE PRIJS: een bedrag van 40 gulden in waardebons, te besteden bij den plaatselijken Middenstand. VIJFDE PRIJS: een jongens- of meisjes-rijwiel, ter waarde van 25 gulden. ZESDE TOT EN MET VIJFTIENDE PRIJS: een bewijs van deelname voor een van onze tweedaagsche excursies, te houden in het nieuwe reisseizoen, ZESTIENDE TOT EN MET 25e PRIJS een bewijs van deel name voor een van onze dag-excursies in het a.s. reisseizoen, met in begrip van gratis lunch en consumptie. Voor bijna vijfhonderd gulden aan prijzen en premies. Zie de bizonderheden betreffende de puzzle in ons nummer van Maandag a.s. De samenstelling der elftallen. Gisteravond had in De Graaf's Lunchroom een vergadering van de Sportver. „Texel" plaats, die een druk bezoek ten deel viel. De voorzitter, de heer D. Dapper, meende, dat de club met vertrouwen de competitie kon ingaan, omdat men zich ernstig had voorbereid. Hij was er van overtuigd, dat niet alleen de spelers van het eerste maar ook die der andere elftallen alles in het werk zullen stellen om de club zoo goed mogelijk te vertegenwoordigen. Hulde werd gebracht aan den penningmees ter, den heer G. Dros, voor zijn keurig en om vangrijk werk. Vervolgens wees de voorzitter er op, dat het terrein in alle opzichten is verbeterd, de gras mat is voller geworden door herhaaldelijk maaien, terwijl voor de scheidsrechters een apart kleedlokaal is gereed gekomen, door ver betering van het kleedlokaal van de vroegere Oudeschilderclub. Verder deelde de voorzitter mede, dat de pen ningmeester op de laatste bestuursvergadering verschillende zaken (zooals het verbeteren van omheiningen en betaling achterstaande posten) in bespreking had gebracht, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat een Fancy Fair of iets dergelijks noodig was om de kas van de Ver. te stijven. Het was den voorzitter gebleken, dat de burgemeester tegenover zulk een Fancy Fair ten bate van de Sportvereeniging welwil lend stond. Men wilde evenwel voor iets derge lijks op touw te zetten, eerst de meening van de leden eens hooren. Het bleek, dat vrijwel alle aanwezigen het voorstel van den penning meester toejuichten. Aan het bestuur werd op gedragen een comité te vormen voor uitwer king dezer plannen, op spoed in deze zaak werd aangedrongen. Verder werden hoofdzakelijk besprekingen van huishoüdelijken aard gevoerd. Na afloop der vergadering deelde de 2e secretaris mede, dat de elftal-commissie heden de elftallen voor Zondag had vastgesteld, als volgt: le elftal: Dukers (doel), D. Zuidewind, Jo Ran (ach ter), H. Nejjens, De Graaf, A. Huizinga (mid den), H. Ran, Anrat, J. Bruin, O. S. Witvliet, P. Kikkert (voor). Reserve: J. Kil jan. 2e elftal: Beumkes (doel),vJ. Helsloot, W. Vlas (ach ter), H. Boon, D. Blom, Verseput (midden), J. Bruin Wz., J. D. Blom, N. Tuinder, Kaczor He melrijk (voor). Reserve: J. Condeur. 3e elftal: W. Geus (doel), Wilner, A. Dros Azn. (ach ter), D. Geense, H. v. Dijl, H. Kuiter (midden), F. Durieux, B. Kiewit, K. Kikkert, J. Rab (voor). Reserve: K. Kikkert Pz. Wij ontleenen uit 't verslag van den eer sten Fokveedag in Limburg in „De Tele graaf' 'dat de beslangstelling voor het Texel sche schapenras in Limburg sterk toeneemt. De Texelsche schapen waren in ruim aan tal toegezonden, zegt genoemd blad, de in druk der ooien was zeer goed, die der ram men, hoewel onder de eerste prijswinners uit Noord-Holland aangevoerd waren, niet zóó goed: in dezen valt nog veel te verbeteren. Met in Limburg gefokte rammen kreeg een eersten prijs J. Vaessen te Voerendaal, M. Kunstjes te Grubbenoordt en J. Poels te Swa- linen. Er waren negen inzendingen „één ram en 4 ooien"; in deze rubriek behaalde E. van Herten te Meegden welverdiend den eersten prijs. Dank zi| KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde ,,'t Gebeurde door kokend heete olie *n mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." Mevn H Ff u ORIGINEEL TER INZAGE Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmidde! bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Schroefdoos 8C ct. Potten: 62% ct. en 1.04 PPOB££PT 0 MAAP Tegen hoofdpijn, gttap, rheumatiek, tandpijn, je kiespijn en menstruatiepijnen VOO« NEDEKIAND OUEIM OEGSTGÖST ksr 4 •U APOTHEKEN EN OtOGISTEN IN PO€D€« CACHET. ENT ABLET VORM Wij hebben ons oor eens te luisteren gelegd bij enkele bollenkweekers op het eiland en geven hieronder de gemiddelde meening weer, zooals wij die voor enkele dagen moch ten beluisteren. Het is zeer verheugend, dat de prijzen, dit seizoen gemaakt, belangrijk beter zijn, dan die van de laatste jaren, ver heugend des te meer, daar door de mees te groote kweekers in het algemeen dit jaar te vroeg verkocht was. De vooruit zichten zijn echter op dit oogenblik schit terend voor de Texelsche bollenkweekers, aldus was de meening en zij, die voor kort hun bedrijf nog niet aan den man ge bracht hebben, zijn thans blij hiermede gewacht te hebben. Momenteel wordt een 100 ha met bollen bebouwd, waarbij opgemerkt dient te wor den, dat hiervan de crocussen en narcissen voor het eiland wel het belangrijkste zijn. Beide soorten tieren hier zoo gunstig, dat men als zekerheid kan aannemen, dat in ons lang geen plaats is, waar dit gedijen beter is. Wat de narcissen betreft, men specialiseert zich thans op de bekende Golden Spur en Db. v. Sion, een tweetal variëteiten, die men practisch op het vasteland reeds niet meer teelen kan. Hiervoor worden thans reeds goede prijzen betaald, evenals dat het geval is met de gele crocussen, die een paar jaar geleden als waardeloos op de mestvaalt gingen en thans zeer behoorlijke prijzen opbrengen. Indien de vooruitzichten blijven als thans kan men er verzekerd van zijn, dat Texel ook als bloembollen-producent zijn plaats in den lande zal gEian innemen. De heer De V. alhier verloor dezer dagen op den Schilderweg een portefeuille met on geveer 100. Deze werd gevonden door den heer A. B. van Oudeschild, die zorgde voor teruggave. De bekende lastige bocht in de Nieuwe- schilderweg bij het z.g. Koppensbosch bij Oos terend heeft reeds meermalen bij het Gemeen tebestuur en in het bestuur van de Dertig Polders een punt van bespreking uitgemaakt. Het polderbestuur is er thans in geslaagd van de belende eigenaren met betrekking van grondafstand, zoodanige tqezegging te krij gen, dat verbetering daar mogelijk is. In de binnenbocht zal volgens het ontwor pen plan de ondergrond van den bestaanden weg gedeeltelijk in eigendom overgaan aan den belenden eigenaar, terwijl de richting van het nieuw te maken weggedeelte zoodanig geprojecteerd is, dat in de bocht pl.m. 500 m2 terrein vrij komt om met heesters te worden beplant, hetgeen tot verfraaiing kan bijdra gen; ook kan daar een bank geplaats worden. Het Waterschapsbestuur heeft de kosten van de wegomlegging buiten die van de as- phalteering van het wegvak, begroot op 1300. Het Polderbestuur heeft zich op het stand punt geplaatst, dat hier niet alleen een pol- derbelang betreft, doch hiernaast ook een ge meentebelang, en vragen daarom van de ge meente een bijdrage tot de helft der kosten, d.i. 650.—. B. en W. ptellen den Raad heden voor op dit voorstel in te gaan. Burgemeester en Wethouder bieden voor de benoeming van een gemeente-geneesheer mg* standplaats de Cocksdorp de volgende aanbe veling aan: 1. H. W. van Dommelen, te Jutphaas. 2. M. Koppen, te Alkmaar. De heer J. Westerhuis heeft in verband met zijn benoeming tot geneesheer aan de psychia trische inrichting „Maasoord" der gemeente Rotterdam te Poortugaal eervol ontslag aan gevraagd als gemeente-geneesheer met de Cocksdorp als standplaats. B. en W. vonden hierin aanleiding de vraag onder de oogen te zien, in hoeverre de aan deze gemeentelijke betrekking verbonden jaar wedde geacht kan worden in een juiste ver houding te staan tot de diensten, die van den gemeente-arts te de Cocksdorp gevraagd wor den. Een en ander heeft de conclusie doen trekken, dat de jaarwedde, thans bedra gende 800.plus vrije woning, ge voeglijk teruggebracht kan worden tot 500.met vrije woning; dit te eerder, ZONDAG 19 SEPTEMEBER 193T. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, 10 u. v.m. Ds. Visser. Oosterend 9.30 v.m. Ds. Groenenberg van Vlaardingen. D e W a a 1, 10 u. v.m., Ds. van 't Hooft. Den Hoorn, 10.30 v.m., Ds. Moen. (Doopsbediening, Coll. inw. zending). De Cocksdorp, 10.30 v.m., Ds. Salm. (Doop). Z u i d-E ierland, 4 u. n.m., Ds. Salm. O u de s c h i 1 d, 10 u. v.m., Ds. Scholte. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, 10 u. v.m. Dr. Vis, (Avond maal). Den Hoorn, 10.30 v.m. Ds. Smidts. Geref. Kerk. Den Burg, 10 u. v.m. Geen dienst. Den Burg (Geb. Fanfare) 3 u. n.m., Cand. Wouda. O o s t e r e n d, 10 u. v.m. Ds. v. d. Leer (H. Avondmaal); 3 u. n.m. Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk H.V. Oosterend 10 u. v.m. en 3 u. n.m. Ds. Kok. Leger des Heils. Zaterdagavond 8 u., Straatzang Den Burg. Zondagmorgen 7 u., Bidstond. Zondagmorgen 10 u., Heiligingssamenkomst. Zondagmiddag 4 u., Openluchtsamenkomst. Zondagavond, 8 u., Verlossingssamenkomst. Bijzondere samenkomsten in verband met het Oogst- en Dankfeest. Maandagavond, 7 u., Verkoop van het ten toongestelde. Dinsdagmiddag, 2.30 u. Gezindsbond. Dinsdagavond, 8 u., Soldatensamenkomst. Woensdagavond, 8 u., Straatzang Cocksdorp. Donderdagavond, 8 u., Groote demonstratie, tableau's, zang, voordrachten. Jeugdsamenkomsten Zondagmorgen, 9 u., Handleiding. Zondagmiddag, 12.30, Compagniesamenkomst. Zondagavond, 5 u., Heilsamenkomst. Dinsdagavond, 7 u., Jongsoldatensamenkomst. Woensdagmiddag, 4 u., Liefdebond. Woensdagmiddag, 5 u., Heilsamenkomst. Vrijdagavond, 7 u., Figurenzagen. KONINQSTEAAT X3. TÉLEFOON ET9. ontwikkelen- afdeukken-veoqbooten omdat krachtens de instructie wegens ge leverde medicamenten door de gemeente- geneesheeren de werkelijke kosten met een minimum van 0.75 per gereed ge maakt recept aan het Algemeen Arrrv- betstuur in rekening wordt gebracht. Bij den vertrekkenden gemeente-arts, met wien het gemeentebestuur deze wijziging van de regeling bespraken, ontmoette het geen tegenspraak. Intusschen heeft een der sollicitanten, de heer Van Dommelen zich bereid verklaard de ambtswoning te De Cocksdorp te koopen voor de som van 4000.als de jaarwedde, zon der vrij wonen gesteld wordt op 700. Deze woning heeft in 1912 4500.ge kost plus kosten van overschrijving ad 150. Naar het oordeel van B. en W. brengt het financieel belang der gemeente mede, op dit voorstel in te gaan. Daarom zal aan den Raad heden worden voorgesteld het salaris van den gemeente-geneesheer te De Cocksdorp te bren- geon van 800.met vrij wonen, op 700. zonder vrij wonen. De heer Muskee van Oosterend, die gister middag op een rijdenden auto stond, is in de nabijheid van de Zuivelfabriek „De Een dracht" op den Schilderweg daar achterover afgevallen. Bewusteloos werd de gevallene opgenomen en per ziekenauto naar Den Burg gebracht naar het Gesticht van weldadig heid, waar hij bij aankomst nog steeds be wusteloos was. Dr. Boswijk verleende ge neeskundige hulp. Gisteravond was zijn toe stand bevredigend. Op het land van den heer J. Roeper aan de Koogerstraat alhier heeft morgenmiddag, aanvang twee uur een openluchtmeeting plaats v. d. afd. Texel van bovengenoemden bond. Als spreker zal optreden de heer J. v. d. Ham. Helders Fanfarecorps zal hierbij zijn medewerking verleenen. Bij slecht weer wordt de bijeenkomst in „De Oranjeboom" gehouden. van 10 tot en met 17 September 1937. GEBOREN: Cornelis, z.v. Daniël Bonne en Martje Bakker; Jan, z.v. Jan Wiering en Lamberta Harmina Vos; Jan Hendrik, z.v. Hendrik van Heerwaarden en Klasina Ran; Antonetta Maria, d.v. Jacob Smit en Johanna Barbera Maria van Beek. ONDERTROUWD: Abram Bi'om en Martje Knol. GETROUWD: Jan Fokko Bosker en Jo hanna Corine Dros. OVERLEDEN: Thijsje van Leeuwen, geh. met Jacob Daalder, oud 46 jaar; Jacob Witte, wedn. van Copnelia Jannette Bakker, oud 61 jaar; Jacob Peper, wedn. van Martje Bremer, oud 85 jaar. POLITIE. Gevonden voorwerpen: 1 shawl, 1 thermosflesch, 1 dop van een radiator, 1 zak mes. Hedennacht is brand uitgebroken in een hooimijt nabij de hoeve „Welbedacht" aan den Kuikeweg in Spang, eigendom van den heer C. Witte. Door den hevigen wind kon het vuur niet gestuit worden. De mijt, welke 30 wagens hooi groot was, brandde geheel af. Daar de mijt afzonderlijk stond, konden be lendende perceelen voor het vuur gespaard blijven. De oorzaak moet waarschijnlijk ge zocht worden in blikseminslag. De brandspuit van Den Burg was ter plaatse, doch heeft geen water gegeven. IJMUIDER VISCHHANDEL VEREEXIGING Een belangrijk jaarverslag. Aan het jaarverslag over 1936 van boven genoemde vereeniging is het volgende ont leend: De verbetering der conjunctuur was in 1936 ook in Nederland op verschillend ter rein merkbaar. Voornamelijk internationaal georiënteerde bedrijven, die door aanpassing het prijsverschil tegenover het buitenland reeds aanmerkelijk hadden verminderd, heb ben na de depreciatie van den gulden van de opleving terstond kunnen profiteeren. Ook de zeevisscherij is voor een groot deel op uitvoer ingesteld, doch voor haar heeft de devaluatie der eigen munt geen tastbaar effect kunnen sorteeren. Inplaats van een vermeerdering van export moet veeleer op nieuw een vermindering worden geregis- streerd. Oorzaak hiervan is het voortduren der dispariteit tusschen het IJmuider prijspeil en het marktniveau in het buitenland. Duitschland uitgezonderd, is de export-mo gelijkheid van zeevisch quantitatief eigenlijk onbeperkt, aangezien IJmuiden het totaal der uitvoer-contingenten voor slechts 25 pet. uit- punt. Volledig opgebruikt wordt alleen het kwantum fijne visch voor Frankrijk. Voor grove visch hebben zich vele landen reeds sedert jaren gedeeltelijk of vrijwel uit sluitend op Denemarken en Noorwegen in gesteld als gevolg van ongereden en veelal minder voordeeligen aanvoer in IJmuiden. Thans evenwel wenden zij zich ook aangaan de fijne visch geleidelijk van IJmuiden af en geven steeds meer de voorkeur aan Ostende, vanwaar Engeland in 1936 ongeveer 370 pet. en Zwitserland vrijwel 200 pet. meer hebben betrokken dan in 1930. Een practisch oordeel omtrent het prijspeil van IJmuiden is eveneens gelegen in het ver schijnsel, dat ook in Nederland zelf, ondanks propaganda en opleving, het verbruik van zee visch niet verder kon wordren opgevoerd, waarschijnlijk eerst dan in zicht komen doch minder bedroeg dan in 1930. Vooruitgang zal daarom voor IJmuiden als de aanvoeren belangrijk worden uitge breid bij prijzen, die regelmatiger nor maal zijn voor liet binnenland en concur- reerend tegenover het buitenland, niette min echter loonend voor de reederij, nadat zij haar concurrentievermogen heeft ver hoogd en het vangapparaat, aangepast aan de structuur, verandering, welke zich allerwegen heeft voltrokken als gevolg van een algemeen lager welvaartspeil. Kwaliteitsvoorwaarden. Vergeleken bij voorheen laat de kwaliteit der aanvoeren sedert geruimen tijd vaak veel te wenschen over. Verbetering op dit ge bied is hoogst noodzakelijk. Deze kan echter slechts worden verkegen, indien aan de be handeling der visch, op zee zoowel als aan wal, weer meer aandacht wordt geschonken, DE ONTWIKKELING VAN HET DUITSCHE VISCHBRAADBEDRIJF. Het Duitsche vischbraadbedrijf heeft in de laatste jaren veel vooruitgang gemaakt en ook de toekomst mag hoopvol tegemoet ge zien worden, schrijft het visschersblad van Ostende. De vischbraadrestaurants in Duitsch land hebben bun bestaansrecht bewezen. Het is verheugend, te mogen vaststellen, dat de gebakken vischgerechten meer en meer gelust worden; ze zijn immers bestemd om een goedkoop en veel gebruikt volksvoedingsmiddel te worden. Proeven hebben aangetoond, dat een diner van gebakken visch en gebraden aardappelen een even volkomen verzadiging geeft als een gewoon vleeschgerecht. In Engeland werd dit feit reeds lang in gezien. Daar spelen de producten van de visch braadkeuken een groote rol als volksvoedings middelen. De vraag van het Duitsche volk naar een goedkoop, maar tevens smakelijk en volwaardig vischgerecht, is thans grooter dan ooit. Het ware verkeerd aan te nemen, dat alleen de lage volksklasse de vischrestaurants be zoekt. Ligt hierin ook niet een mogelijkheid voor de uitbreiding van ons vischdebiet? „Als ieder gezin in ons land eenmaal in de week visch eet, zou de heele visschersvloot daarvoor kun nen varen", zoo zei ons kort geleden een be kend Nederlandsch reeder. Wat te bereiken, is alleen mogelijk door een goed gevoerde propa ganda voor vischgebruik. Als iedere stad, ieder dorp zijn vischbraadbedrijf zou hebben, zou de animo voor vischgebruik wel zeer toe nemen. Men moet visch leeren eten in het bin nenland. Het is slechts een kwestie van goed gevoerde propaganda. 16 Sept.: 530 kg gezouten garnalen a 15 ct per kg. 38 kg ongezouten garnalen h 15 ct. per kg. HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT „DE TOELAST" PRIMA CONSUMPTIE - GEZEUIG ZITJE TEL 187 - I* KLAS BILJARTS

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 9