Millioenen-nota ingediend De toekomst van tuinderszonen Postvluchten op Indië Nadeelig saldo ruim 13 millioen Mussert wil bezwaarschrift indienen Negen stralen bestrijden felle brand Olympisch kampioene professional Nalatige overweg- wachter krijgt boete Heimelijk getracht tribunes te bouwen 108 smokkelaars berecht in 14-urige zitting De Glenn Martin bommenwerpers Twee Nederlanders in Frankrijk aangehouden Poolschc had geen werkvergunning Laat het tuinbouwapparaat niet verouderen! De Rijksbegrooting voor het dienst jaar 1938 geeit een nadeelig saldo van ruim 13 millioen golden te zien, dat gedekt wordt oit zoogenaamde perspectiefbezuinigingen, dos oit ba ten, welke eerst in de toekomst zul- len vloeien. Dit tekort kan op de volgende wijze wor den afgeleid uit het tekort 1937. Nader berekend tekort 1937 f 33.250.061 hoogere raming der uitgaven 1938, in vergelijking met 1937 f 39.086.848 f 72.336.909 hoogere raming der middelen 1938, in vergelijking met '37 f 50.091.253 Geraamd tekort 1938 f 13.245.656 De Minister wijst er op dat dit resultaat bereikt is door handhaving van de ver schillende maatregelen, op een uitzonde ring na, die in den loop der laatste jaren zijn genomen, tot venmindering van het te kort op de begrooting. doch waarmede peen reëele verbetering van den financieelen toestand is verkregen. Deze maatregelen vonden uitsluitend in den exceptioneelen financieelen toestand hun oorzaak. Het is zeer te betreuren, dat zij niettemin bij de opstelling van de rijksbegrooting voor het tweede jaar van het economisch herstel vrijwel integraal moeten gehandhaafd blij ven. Voor het juiste inzirht in den werke- liiken toestand van het rijksbudget is ken nis van de financieele beteekenis dezer maatregelen dan ook onontbeerlijk. In het hier volgende overzicht zijn deze maatre gelen beknopt weergegeven met vermelding van de bedragen, waarmede, indien zij werden ingetrokken, het tekort op den ge wonen dienst der begrooting zou worden vergroot, 1. Stopzetting van de uitkee- ring der annuiteit aan het spoorwegpensioenfonds f 9.000.000 2. Ontlasting van den ge wonen dienst van het werk- loosheidssubsidiefonds, door voorschotten ten laste van den kapitaaldienst te verstrek ken f 8.550.000 3. Overbrenging van uitga ven van den gewonen dienst van het verkeersfonds naar den kapitaaldienst f 8.000.000 4. Idem van uitgaven van den gewonen dienst van het departement van sociale za ken naar den kapitaaldienst (kosten van werkverschaf fing) f 1.825.000 5. Overbrenging naar de ont vangsten van den gewonen dienst van de rente der beleg gingen van het Nederland- sche muntfonds f 2.880.000 6. Gedeeltelijk achterwege laten van de stortingen in de sociale verzekeringsfondsen f31.000.000 7. Stopzetting van de bijzon dere reserveering bij de staats bedrijven f 7.720.000 8. Stopzetting van de reserve vorming ten aanzien van wo- ningenbouwvoorschotten f 2.500.000 Totaal f71.475.000 Het werkelijke tekort op de begrooting 1938 bedraagt dus f 84.720.056. Bij een vergelijking met het vorige dienstjaar zien wij/ dat de gewone midde len bij deze begrooting zijn geraamd op f 689.950.275 Voor 1937 was dit f 630.859.022 Een gunstig saldo dus van f 59.091.253 Af z.g.n. correspondeerende posten rond 9 millioen, zoodat een meerdere ontvangst wordt venvacht van rond 50.1 millioen. Dit bedrag zou dus kunnen worden ge bracht in mindering van het werkelijke be- grootingstekort ad. f 84.720.656.ware het niet dat ook de uitgaven in verhouding tot 1937 belangrijk waren gestegen. Behoudens een verhooging der uitgaven van administratieven aard ad f 9 millioen zijn de uitgaven f 34.4 millioen hooger dan in 1937. Dit bedrag is het resultaat van een reeks verhoogingen en verlagingen van uitgaven, zoo kon het bedrag, uitgetrokkên als sub sidie aan de werkloozenkassen, met hand having van de uitkeeringsnormen vermin derd worden met f 1.650.000 en de scheep- vaartsteun met f 5.350.000. Daarentegen zijn de uitgaven omhoog ge dreven door de stijging der materiaalprij- zen en de meerdere uitgaven voor defen sie welke f 25.5 millioen meer bedragen. In deze verhooging zijn mede begrepen alle kosten van aanbouw van nieuwe ma rine, waartegenover hoofdstuk XI een ver lichting ondergaat, zoodat de nieuwe last uit hoofde van de aanspraken, welke de de fensie, in vergelijking met de begrooting van 1937, stelt, op plm. f 18.2 millioen wor den aangenomen. Hiermede zijn de voornaamste fac toren, welke tot de reëele verhoo ging van uitgaven met f 34.4 mil lioen hebben geleid, in het licht ge steld. Van het bedrag aan meerdere mid delen, ad f 50.1 millioen, is f 34.4 millioen benut voor reëele verhoo ging van uitgaven, zoodat een be drag van niet meer dan f 15.7 milli oen voor de verbetering van het budget kan worden aangewend. Door de wijziging van de verdeeling van kosten van de zeemacht tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië worden de uitga ven nog verminderd met i 6.5 millioen, Mr. J. A. de Wilde Minister van Financiën zoodat de totale bate welke de begrooting 1938 toevalt rond f 22.2 millioen bedraagt. Dit bedrag is niet voldoende om het wer kelijke begrootingstekort ad f 84.720.656.te dekken, zoodat de minister ook ditmaal ge noodzaakt is zijn toevlucht te nemen tot de gewraakte maatregelen, welke in wezewgeen reëele verbetering van den finantieelen toe stand geven en hierboven zijn opgesomd on der sub 1 t.m. 8. Met het oog op het groote tekort, dat het rijksbudget voor 1938 nog vertoont, zou de vraag ernstige beschouwing verdienen, of de vermindering van de werkloosheid niet voor een gedeelte aan het rijk ten goede moet ko men door verlaging van de op het rijksbud get al te zwaar drukkende bijdrage aan het fonds van f53 millioen. dat niet tot verlaging van dezen last het voorstel wordt gedaan, vindt zijn motivee ring in de ook thans nog precaire positie van het fonds. Nu de curve der werkloosheid zich naar omlaag'buigt, verwacht de regee ring, dat de positie van het fonds verste vigd zal worden, indien de inkomsten van het fonds voorshands gehandhaafd blijven. Steun aan noodlijdende gemeenten. Voor den Rijkssteun aan de noodlijdende* gemeenten werd voor 1937 een bedrag ge raamd, dat belangrijk lager was dan bet totaal van de door deze groep van gemeen ten benoodigde middelen. Ten gevolge hier van zal de schuld van deze gemeenten wor den verhoogd met bet bedrag, dat zij voor het sluitend maken van den gewonen dienst harer begrootingen meer behoeven dan het Rijk kan verstrekken. Naar het oordeel van den minister kan deze maatregel wegens de groote moeilijkheden, daaraan voor de betrok ken gemeenten verbonden, niet gecontinu eerd worden. Reeds is in de ontwerpbegroo- ting voor steun aan noodlijdende gemeen ten het bedrag uitgetrokken, dat in verband met de behoeften van de gemeenten noo- dig wordt geoordeeld. Dit bedrag is f3.05 millioen hooger dan het voor 1937 gevoteer de bedrag. Tenslotte merkt de Minister op, dat het helaas niet mogelijk is gebleken over te gaan tot belastingverlaging of tot het doen van allerlei uitgaven, die op zichzelf gewenscht of nuttig zouden zijn, zooals: verhooging van salarissen en loonen, verlaging van de leer- lingenschaal bij het lager onderwijs, uit breiding van de gelegenheid tot opneming in de ouderdomsverzekering. Zijne Excellentie wijst er tenslotte op dat nog een lange weg zal moeten worden af gelegd, vóór en aleer een in werkelijkheid sluitend budget zal zijri verkregen, waaruit mag worden afgeleid, dat ook in de toe komst nog tot niet reëele dekkingsmiddelen de toevlucht zal moeten worden genomen. Het Amsterdamsche Gerechtshof veroor deelde gisteren den 47-jarigen rangeerder bij de Nederlandsche Spoorwegen A.P.D. te Haarlem, die op 27 Juli van het vorige jaar verzuimd had de hoornen te sluiten van den overweg over den Bloemendaalschen weg te Overveen, waardoor een vrachtauto bijna door een trein was aangereden, tot f 30.boete, subs 20 dagen hechtenis. De rechtbank te Haarlem had den man tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand veroordeeld en tot f 30. boete. In hooger beroep had de procureur- generaal f 50.— boete gerequireerd. Haagsche politie neemt stella ges in beslag. Eigenaren hadden geen ver gunning. Zooals elk jaar op Prinsjesdag worden langs de route, die de Koninklijke stoet zal volgen, tribunes gebouwd. Dit jaar voor het eerst maakte de bur gemeester bekend, dat de exploitanten van de stellages aan bepaalde voorwaarden moeten voldoen, alvorens zij hun tribunes gaan opstellen. Dat de politie aan deze bepalingen streng de hand houdt, moge blijken uit het feit, dat zij gister nacht 12 groote vrachten kis ten en stellages in beslag nam, welke hei melijk waren opgeborgen in sousterrains in de nabijheid van de route, die de koninklij ke stoet zou volgen. De eigenaars, die tot nu toe onbekend zijn gebleven, hadden klaarblijkelijk de bedoeling de stellages op het laatste moment op te bouwen. Deze kans is hun dus ontnomen. Voorts nam de politie in beslag een bak kerskar met stoven. De eigenaar van deze vracht is eveneens onbekend. Voor f1500.aan boetes opgelegd. Maandag heeft de Bredasche po litierechter mr. F. Bielders niet minder dan 108 smokkelaars be-- recht, die er van beschuldigd wer den talrijke artikelen te hebben gesmokkeld of aan deze smokkel- affaires te hebben deelgenomen. Niet minder dan 56000 boekjes jes sigarettenpapier, ruim 1000 kg. suiker, 500 gloeilampen, 49 koffie molens en verschillende andere ar tikelen, werden bij deze smokke laars in beslag genomen en ver beurd verklaard. Dertig personen werden vervolgd wegens weigering van visitatie, terwijl eveneens een dergelijk getal personen, die als „voorloopers" dienst hadden gedaan, wei'den ge straft. Een der getuigen (zelf een berucht smokkelaar) die terugkwam op een vroeger door hem bij de politie af gelegde verklaring, werd als ver dacht van meineed gearresteerd. De zitting duurde van des mor gens 10 uur tot met een korte onderbreking middernacht. Er werden boetes tot een totaal bedrag van bijna f 1500 opgelegd, benevens bijna 1500 dagen gevan genisstraf en 58 dagen voorwaar delijke gevangenisstraf. Talrijke auto's, motorrijwielen, rijwielen, koffers, enz., waarmede de goederen werden vervoerd, wer den vervoerd, werden mede ver beurd verklaard. Zeven verdachten werden vrijge sproken. Eerste vier bij de militaire lucht vaart te Bandoeng opgenomen. Op 13 September werden, de eerste vier Glenn-Martin vliegtuigen in definitief ver band bij de militaire lucbtvaart-afdeeling te Bandoeng opgenomen. Zij zijn, aldus het „Bat. N.B.", ingedeeld bij de jagerafdeeling op Kalidjatti. In den loop der volgende maanden zullen alle jagers van Kalidjatti verdwijnen en vervangen zijn door uitein delijk 13 Glenn Martin bommenwerpers. Bij de reorganisatie der Luchtvaartafdee- ling is de aandacht sterk geconcentreerd op bombardeervliegtuigen. De jagers zullen ge bezigd worden voor lestoestellcn, de onbruik bare zullen definitief worden afgevoerd. Een eskader 26 Glenn Martin-bommenwerpers nog in bestelling zal op Andir gestation- neerd worden. Met gestolen auto op weg naar Spanje. Betrokken bij anarchis tisch complot Eenige dagen geleden zijn in Zuid- Frankrijk twee Nederlanders gear resteerd, die zich in een gestolen auto bevonden. De Fransche politie meende te weten, dat beide personen het een en ander wisten van de ter roristische aanslagen in Frankrijk. In verband hiermede kan worden gemeld, dat een der aangehoude nen door de politie te Enschede en Hengelo wordt gezocht. De betrokkene E. de B„ uit Hengelo heeft een veertiental dagen geleden zoowel bij een garagehouder te Enschede als te Hengelo een auto gehuurd, welke hij onmiddellijk daarop in Enschede heeft verkocht. De B. heeft medegedeeld, dat hij voornemens was via Frankrijk naar Spanje te gaan om daar dienst te nemen in het leger van 1' ranco. De Nederlandsche autoriteiten zullen de uitlevering van de B. vragen, nadat deze zijn straf in Frankrijk heeft ondergaan, BE BLAUWE ZANB-AFFA1RE. Hoogstwaarschijnlijk zal de behandeling van de strafzaak tegen den leider van de N. S.B., ir. A. A. Mussert, die op Donderdag 30 dezer terecht zou staan voor de vijfde kamer der Arrondissementsrechtbank te Amsterdam, op dien dag niet doorgaan. Verdachte is n.1. voornemens door zijn verdediger, mr, van Vessem, een bezwaar schrift tegen de dagvaarding te doen indie nen. Van rechtswege vervalt dan de thans reeds uitgebrachte dagvaarding en moet bij verwerping van het bezwaarschrift, dat in Raadkamer wordt behandeld, tegen een nieu wen datum de zaak w%rden aangebracht door het OLM. Ook deze zaak tegen Melchers, die, zooals men weet, ten nauwste met die tegen den leider van de N.S.B. verband houdt, zal dan niet op 30 September worden behan deld, doch eveneens worden uitgesteld. Kuiperij te Ylaardingen in vlam men. Gisteravond tegen half elf is een felle brand uitgebroken in de kui perij annex opslagplaatsen van fust, tuigen en hoepels van de N.V. Botz en van Heijst's handelmaat schappij te Vlaardingen, welk pand is gelegen aan de Vette Oordskade aldaar. Voordat de brandweer ter plaatse was, stond het pand reeds in lichte laaie en sloegen de vlammen ver boven het dak uit. De brandweer, welke spoedig met volle dig materiaal op de plaats van den brand aankwam, tastte het vuur met negen stra len, zoowel aan de voorzijde als de achter zijde aan. Een onnoemelijke massa water werd in de vlammenzee geworpen, hetgeen een ge weldige vonkenregen, die tot ver in den omtrek zichtbaar was, tengevolge had. Daar het pand ingebouwd staat tusschen verschillende andere perceelen, o.m. de kuiperij van de firma van Dorp en Zonen, was het gevaar voor uitbreiding niet denk beeldig en moest de brandweer ook volle aandacht hieraan wijden. Na een uur nam de brand zienderoogen af en was het gevaar voor uitbreiding ge weken. De kuiperij is echter totaal uitge brand. De schade welke in de duizenden guldens loopt er was voor ca. f 5.000 voorraad in het pand aanwezig wordt door verze kering op beurspolis gedekt. De firma is ook tegen bedrijfsschade verzekerd. De oorzaak van aen brand is tot nu toe onbekend. LAG HET LIJK VAN DEN ZWERVER DAAR AL DRIE WEKEN? Achter een hoop steenen, bestemd voor een nieuw wegdek, aan den Kinderdijk te Zuiddorpe (Zeel.), is gistermiddag het lijk gevonden van een veertigjarigen zwerver, af komstig uit St. Jansteen. Een geneesheer was van meening, dat het lijk, waarop geen spoor van geweld te vinden was, reeds drie weken op den weg moest hebben gelegen. De officier van justitie gaf toestemming om het lijk te begraven. Vertrek van Aankomst te Nandoe j0(jhp. 21 Sept. Rang. 21 Sept. (heenreis) Torenvalk Jodhp 21 Sept. Bagdad 21 Sept (terugrei9)| i AtPitetieJk Helen Stephens in een demon-, stratiefilm. De Olympische kampioene op de 100 meter, Helen Stephens, is professional geworden. Zij heeft een contract geteekend voor een film, waarin zij het liardloopen demon streert. HELEN STEPHENS Betty Robinson, die in 1932 op de Olym- pische Spelen te Los Angeles de 100 meter won en te Berlijn nog deel uitmaakte van de Amerikaansche 4X 100 nieter estafette ploeg, is eveneens tot het professionalisme overgegaan. Tegen wergever hechtenis ge vorderd. „We hebben hier in Nederland al te veel vreemde .arbeidskrachten in dezen tijd van werkloosheid. Dat moet nu maar eens uit zijn. Ik eisch tegen dezen verdachte, die 'n Pool- sche vrouw zonder arbeidsvergun ning in zijn confectiebedrijf heeft laten werken, drie dagen hechtenis," aldus de officier van justitie te Am sterdam in zijn requisitoir. De jeugdige Poolsche vrouw, die reeds 71 jaar in Nederland verblijft, was werkzaam in het atelier van verdachte, een klein zaakje, waar hij eenige meisjes te werk heeft gesteld. Toen de arbeidsinspectie ver scheen verstopte de vrouw zich, doch zij werd gevonden en de ambtenaar maakte proces-verbaal op. Een arbeidsvergunning was reeds aangevraagd, doch nog niet afge komen. Verdachte gaf toe, dat hij een overtre ding had begaan, doch hij verzocht de rechtbank hem geen hechtenis op te leg gen. Moet het bestaande areaal aan tuinbouw voor wat betreft de teelt van groenten verder worden inge krompen of biedt de export voor de toekomst weer nieuwe mogelijkhe den?" De „Tuinderij" stelt zich op het standpunt, een verdere inkrimping van het bestaande areaal niet noodig te vinden en licht dit standpunt als volgt toe: Op de eerste plaats is de grootte der toegemeten teeltvergunningen in het algemeen van dien aard, dat het allergrootste percentage der tuin bouwbedrijven direct in hun levens- yatbaarheid w<fc-den aangetast wan neer er nog een verdere inkrim ping zou moeten volgen. Zou er derhalve een werkelijk' beteeke- nende inkrimping van bet areaal moeten volgen, dan zou deze alleen kunnen wor den verkregen uit het totaal opheffen van een beteekenend aantal tuinbouwbedrijven. Wat moet met de getroffen gezinnen gebeuren? Hierop zou dan op de voet de vraag vol gen, wat moet met. deze gezinnen gebeu ren? Moeten die worden uitgekocht en op kosten van het Landbouwcrisisfonds in het leven worden gehouden, of moeten deze ge woon het leger der werkloozen gaan ver meerderen, aangezien er in alle beroepen en bedrijven nog meer aanbod van werk krachten is dan aanbod van werkgelegen heid? Op de tweede plaats zou men alle vesti ging van nieuwe bedrijven kunnen verbie den om zoodoende een langzame maar zekere inkrimping te kunnen bewerkstelli gen, maar dit zou meebreffgen, dat de jonge tuinders geen kans meer zouden krijgen een eigen bedrijf te stichten.en ook geen eigen gezin, hetgeen in tuinderskringen meestal samengaat. Ook zou men op deze manier al leen met oude en afgeleefde bedrij ven over blijven, hetgeen aan den tuinbouw voor de toekomst het jonge frissche bloed zou ontnemen. Aan de hand van beide punten zijn wij dan ook tegenstanders van het verder in krimpen van het bestaande areaal, aldus het blad. Voor radicale afslachting van een aantal bedrijven zijn wij huiverig, aange zien dit niet alleen moeilijk zal zijn uit te voeren, erg pijnlijk zal zijn voor wie het zou zijn beschoren, maar vooral omdat wij geen emplooi zien voor deze gezinnen om op een andere manier aan den kost te komen. Bovendien Is het in den land- en tuin bouw nog altijd een factor van geweldige sociale beteekenis, dat daar voor den ont vangen steun wordt gewerkt en hard wordt gewerkt. Deze inkrimping zou derhalve al bitter en bitter noodig moeten zijn als men hiertoe zou willen overgaan. Aan het stopzetten van nieuwe bedrijven denkt natuurlijk niemand; ook al zou zelfs tot inkrimping van een aantal bedrijven overgegaan moeten worden, dan zal nieuwe vestiging binnen dit areaal niet alleen noodig, maar zelfs noodzakelijk moeten blijven. 't j. Ook de jongeren moeten hun kans krijgen, willen wij straks niet met een verouderd tuinbouw-apparaat komen te zitten. Wij spreken dan nog niet van de levensrechten, die ook onze jonge tuinderszonen zeer zeker kunnen doen gelden. Als wij nu in het algemeen geen verdere inkrimping wenschen, dan bedoelen wij niet dat alles maar netjes moet blijven, zooals het nu geregeld is. Er zou b.v. meer dan nu reeds gebeurt, tegen gewaakt kunnen worden, dat door overdracht van teeltvergunningen zeer groote bedrijven worden verkregen; de be schikbaar komende overdrachten mogen o.i, alleen maar dienen ten gunste van hen, die een nieuw bedrijf gaan stichten of door groeiende gezinnen in hun bedrijf aan een tekort aan teeltvergunning lijden. Nu de jongere en ook de groeien de tuindersgezinnen, uitsluitend zijn aangewezen op de binnen het are aal bestaande provinciale reserve zal de pijn van deze beperkte ves- tigingsmogelijkheid voor de jonge ren toch al stérk genoeg gevoeld worden, ook zonder dat van verdere inkrimping sprake is. De natuurlijke vermindering van het aantal bedrijven. Ook zal in den tuinbouw de natuurlijke anloenng evenals in normale omstandig heden wel doorgaan, al wordt deze af vloeiing door den steun wellicht min of meer geremd. Door ongeschiktheid, door overlijden, door verandering van bedrijf, door financieel het niet meer kunnen bol werken, zijn vroeger alh ecl wat bedrijven verdwenen en dit zien wij ook nu gebeu- 1 net hierdoor beschikbaar komende areaal moet dan ten dienste komen voor trissche en levenskrachtige jongeren, die met nieuwen moed en met nieuwe energie f en levensstrijd willen aanbinden. wat de uitvoermogelijkheden betreft, eeni* »lichl aan den ex- poitjiemel te bespeuren.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2