Centrale werkplaats thans voltooid Over enkele weken kunnen de werkelooze jongelui hierin aan 't werk Jijende*, A. Donderdag 23 September 1937 Tweede Blad ft Bestuurders van Jeugdbonden en Vakcentrales vergaderen ten Raadhuize Het a.s, vertrek van Pastoor Moleman Sarrasani een overweldigend succes Het gevaarlijke scheermesje De Volkenbond en Spanje D( Beslis vandaag! Burgerlijke Stand van Den Helder MadlnieuwJ De „Centrale Werkplaats voor onze jeugdige werkloozen, die reeds geruimen tijd in het teeken der belangstelling staat is thans door de jongelui afgebouwd en voor het grootste gedeelte ingericht. Het gaat er thans nog voornamelijk om de belangstelling voor dit ontegen zeggelijk loffelijk streven te wekken en ter bereiking hiervan heeft Dinsdagavond ten raadhuize een bespreking plaats ge vonden, uitgeschreven door de Commis sie voor de Jeugdwerkloosheid" en waar voor uitgenoodigd waren de besturen der diverse jeugdorganisatie's ter stede. Een 25-tal bleek aan den oproep gevolg gege ven te hebben. Wat bereikt is. Het was de voorzitter der Comm. voor de Jeugdwerkeloosheid, wethouder P. A. Smits, die een woord van welkom sprak en in het kort het doel der bijeenkomst uiteenzette: namelijk belangstelling te kweeken voor het werk, dat spoedig in de Centrale Werkplaats verricht zal moeten worden. In vogelvlucht ging spr. na, wat tot dus ver bereikt is: reeds vrij lang geleden werd ook door het plaatselijk gemeentebestuur in gezien, dat het voor jonge werkloozen nood zakelijk was werk om handen te hebben, op dat tenminste ie t s gedaan werd, om het deprimeerend nietsdoen tegen te gaan. Door den heer Bandsma en spreker is toen een vergadering bijgewoond, alwaar dit probleem onder het oog werd gezien en de hand aan den ploeg geslagen, teneinde iets te bereiken inzake ontwikkeling en ontspanning der jonge menschen. Een commissie werd ge vormd, een voorloopige begrooting opge maakt en de goedkeuring aan het departe ment gevraagd. Helaas, het bleek, dat Den Helder niet in aanmerking kon komen voor subsidie, terwijl het onmogelijk was zelf de kosten hiervoor in hun geheel te dragen. De tijd verstreek en zooals te begrijpen verdween de belangstelling. Totdat de wind, ook ten departemente, uit een anderen hoek begon te waaien en bleek, dat men zich aldaar bereid verklaarde de behulpzame hand te bieden bij het oprichten van z.g. „Centrale Werkplaatsen". Hierbij zij opgemerkt, dat de ontspanning op den achtergrond kwam, ter wijl de Vakontwikkeling als nummero één gold. Verleden jaar werd door de regeering aan de gemeentebesturen een circulaire gezon den, die wees op het belang van genoemde werkplaatsen en waarin tevens o.a. den aard der werkzaamheden werd uiteengezet. De Centrale Werkplaats is er. Het bleek dat men, voor wat betreft ons gemeentebestuur, niet voor doovemansooren gesproken had. Genoemd college ging aan het werk, met het resultaat, dat uit de nog bestaande comm. voor Ontw. en Ontsp. de nieuwe, thans bestaande commissie, geboren werd. De taak, welke deze opgedra gen werd, was, gezien het feit, dat het hier iets geheel nieuws betrof, niet eenvou dig, doch men kan zich zoo gelukkig prijzen mede te deelen, dat de Centrale Werkplaats er is en binnenkort in werking gesteld zal worden. De heer Smits wijst er op, dat het wensch der regeering was, dat de uitvoering van de werkplaats zelf het eerste werkobject be hoorde te zijn en hieraan heeft men zich ge houden. Meubileering en gereedschappen zijn aangeschaft, terwijl voorts een reglement werd samengesteld. Uit een brochure, die den aanwezigen werd voorgelezen en uitgereikt, citeeren wij de volgende bijzonderheden: Nadat de voorbereidende werkzaamheden waren verricht, kon op 12 October 1936 be gonnen worden met de inrichting van de Centrale Werkplaats (gebouw van de voor malige Melkcentrale). Hoewel het aantal deelnemers aan vrij groote schommelingen onderhevig was en vooral in de zomermaan den door het werk bij de bloembollenbedrij- ven, slechts betrekkelijk weinig jongeren te werkgesteld konden worden, is toch geregeld aan de inrichting der Centrale Werkplaats gewerkt. De werkobjecten. Niettegenstaande nog, zoo spoedig mo gelijk, eenige noodzakelijke werktuigen, v.n.1. ten behoeve van de bankwerker^ zullen dienen te worden aangeschaft, zal toch reeds met de uitvoering van het werkobject: het maken en plaatsen van 50 zitbanken in de plantsoenen, een aan vang kunnen worden gemaakt. Voorts ligt het in de bedoeling om nog een groot aantal werkobjecten (waarvoor plannen en teekeningen reeds zijn ge maakt) te doen uitvoeren, o.m. het ma ken van lighallen voor de eeeniging tot Bestryding der T.B.C. Niet genoeg kan men er bij de jongeren echter op wijzen, van hoe groot belang be doeld werk, waarvoor de overheid zich groote financieele offers moet getroosten, voor hen is en wel omdat zij zich daardoor een plaats De heer P. A. Smits, voorzitter der „Commissie voor de Jeugdwerkloosheid" onder de goqd-qnderlegden kunnen verschaf fen, of deze behouden aan welke per sonen allereerst in het bedrijfsleven behoefte zal bestaan. Het doel der Centrale Werkplaats is ge schoolde werklooze jongelui dagelijks in hun vak werkzaam te doen zijn, om daardoor hun vakbekwaamheid op peil te houden en te ver- hoogen. De Centrale Werkplaats wordt be stuurd door de Gemeentelijke Commissie, be last met de zorg voor de werklooze rijpere jeugd. De Directeur van den Dienst der Ge meentereiniging en Plantsoenen is als Alge meen Leider aangesteld. Wie deel kunnen nemen. In de Centrale Werkplaats worden jeugdige werkloozen van 16 t.m. 24 jaar onder leiding van een leider tewerkge steld. Onder bepaalde voorwaarden kun nen ook jongeren, n.1. van 14 en 15 jaar worden geplaatst. De tewerkgestelden ontvangen een vergoeding voor slijtage aan kleeding, welke per week bedraagt: voor personen van 14 en 15 jaar 0.50; voor personen van 16 t.m. 24 jaar 1. Bij werkzaamheden, welke ten behoeve van werkobjecten buiten de Centrale Werkplaats moeten worden verricht, wordt een hoogere vergoeding gegeven. (Deze houdt verband met den leeftijd). Per dag wordt uur gewerkt; des Zaterdags 3% uur. De vakken. Op het oogenblik worden de volgende vak ken beoefend: bankwerken, loodgieten, sme den, timmeren, metselen, schilderen en elec- trotechniek, terwijl tevens de administratie door een jeugdigen kantoorbediende wordt gevoerd. Elke deelnemer wordt tewerkgesteld in het vak, waartoe hij behoort; slechts bij hooge uitzondering kan door den Algèmeenen Leider worden toegestaan, dat men van vak ver andert. Zij, die in de Centrale Werkplaats wil len tewerkgesteld worden, kunnen zich daartoe aanmelden bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, Kanaalweg 9293, alhier. Een ieder, die in de Centrale Werkplaats wordt geplaatst, is automatisch als werk zoekende bij de Arbeidsbeurs ingeschre ven. Cursus voor jeugdige scheepmakers? De heer L. van Loo, sprekende namens zijn organisatie „Onderling Belang", wijst er op, dat men op de Rijkswerf alhier ernstig te kampen heeft met een gebrek aan allround scheepmakers en dat reeds eenigen tijd gele den door O.B. besproken werd de mogelijk heid te komen tot oprichting van een jon geren-cursus voor deze categorie. Het voor stel vond zoowel bij den directeur van ge noemde werf als bij het Gemeentebestuur in stemming en wordt thans uitgewerkt. De heer Van Loo hoopt, dat de commissie ook in dezen haar invloed ten gunste zal kunnen uitoefenen, met name bij den minister van Defensie, daar het zeer moeilijk is leerlingen op de werf geplaatst te krijgen. De heer Smits merkt op, dat deze zaak een vraagstuk op zichzelf is, doch dat men elkan der zeker, bij een gezonde samenwerking, zal vinden. Uit den aard der zaak kan hij niets definitiefs toezeggen. De heer Bandsma wijst er hierna op, dat men reeds vroeger ir de gelegenheid geweest is jonge menschen, die op plaatselijke wer ven o.a. voor bankwerker opgeleid werden emplooy te bezorgen in andere plaatsen. Hier naar moet ook thans gestreefd worden: ten slotte bezit onze stad geen industrie, zoodat een groot deel der jongelui het oog gericht moet houden op deze mogelijkheid. Het is hierna de heer Smits, die nog eens met klem de medewerking inroept van de aanwezige" bestuurders, opdat het voorgestelde werk een succes zal kunnen worden. Indien evenwel een ieder in zijn eigen kringen het idee propageert zal het niet anders kunnen, of de Centrale Werk plaats wordt een succes. Over enkele dagen hoopt men gezamenlijk een kijkje te gaan nemen in genoemde werk plaats, waarvoor een uitnoodiging aan de be sturen gezonden zal worden, Ook U vondt gist'ren in uw blad Een geheimzinnig plaatje; En de redactie schreef daarvoor Een bij-behoorend praatje. Het handelt om een fietsen-dief, Met name JAN RAPALJE De abonné gaat nu „op jacht" 1 Een aardige trouvaille. En de Directie van het blad ('t Is goed hierop te wijzen) Beloont de flinkste jagers dan Met kostelijke prijzen. De losse lezers weten dit Ook zeker te waardeeren, En gaan zich nu - dat spreekt van-zelf Direct ook abonneeren. Speurt ijverig de stad in 't rond, Langs pleinen, grachten, straten; Waar Jan Rapalje zich bevond En houdt hem in de gaten. De prijzen zijn de moeite waard En 't is ook een verzetje; De prijs-uitreiking op zich zelf Is ook al weer een pretje. Het eerste plaatje zag U reeds! Gewiekste puzzel-vrinden, Die zullen het, na korten tijd Ook heel gemakk'lijk vinden. Ik zocht er naar en vond het ras! Eén der bekendste hoeken! Het ismaar neeDat zeg ik niet U moet het zelf maar zoeken. PHILIP B. POLAK In een dezer dagen gehouden vergadering van het dagelijksch bestuur der Openbare Leeszaal en Bibliotheek, wijdde de voorzitter der Vereeniging, dr. C. H. Ketner, eenige waardeerende woorden aan het bestuurslid, den eerw. heer Th. C. Molenaar, pastoor der Oud-Katholieke gemeente alhier, die als zoo danig zooals wij dezer dagen vermeld heb ben, zijn standplaats verwisselt voor die te IJmuiden, en dus de functie van bestuurs lid dezer plaatselijke instelling moest neer leggen. De heer Moleman was een ijverig en ambituieus lid van het dagelijksch bestuur der Leeszaal, de functie van secretaris, die hij geruimen tijd waarnam, moest hij wegens zijn drukken werkkring neerleggen. Zijn adviezen, niet het minst ook zijn voor lichting bij den boekenaankoop, werden steeds op hoogen prijs gesteld. Hoewel zich natuurlijk verheugende in het feit, dat de overplaatsing naar een grootere gemeente de grootste kerkelijke gemeente der oud katholieken in ons land! voor den heer Moleman eervol is, ziet het Leeszaalbestuur uit den aard der zaak zijn mede-bestuurslid slechts noode vertrekken. Dat het hem in zijn nieuwe standplaats wél ga! Gisteravond geheel uitverkocht. Het is thans buiten kijf: de Jutters hebben bewezen met hart en ziel toegewijde liefheb bers van het circus te zijn, en ook gister avond bleken de eindelooze rijen stoelen in de enorme tent tot de laatste toe bezet. De duizenden hebben, -evenals den avond daarvoor, wederom genoten van het gebo- dene, dat op bijzonder hoog peil stond. En hierover loopen de meeningen, het zij gezegd, niet uiteen. Integendeel: men is het eens met de aankondiging: Sarrasani brengt een we reldprogramma. Rest ons nog even te memoreeren, dat het eergisteren juist 3 jaar geleden was dat de oprichter van het circus, de heer Sarrasani, overleed. Het bleek, dat men hem in het Sar- rasani-dorp aan de Javastraat nog niet ver geten was. Hedenavond laatste voorstelling. Men deelt ons van Sarrasani-zijde mede, dat wegens verbintenissen elders hedenavond beslist de laatste voorstelling hier ter plaatse gegeven zal worden. Deze zal evenwel precies dezelfde verzorging ondergaan als de voor gaande, dus onverkort! REDUCTIEBONNEN SARRASSANI. Van eenige abonné's ontvingen wij klach ten over het niet inwisselen van reductie bons aan de kassa van het Circus. Bij in formatie ter bevoegder plaatse vernamen wij, dat de oorzaak hiervan was, dat de rangen waarvoor deze reductiebons gelden, uitver kocht waren. Het gebeurde dezer dagen in onze Open bare Leeszaal in de Breewaterstraat. Het is daar, bij de uitleen van boeken, in de mid daguren vaak zeer druk en de dames-assi stenten moeten dan snel werken en het lees grage publiek, dat zijn beurt afwacht, succes sievelijk aan nieuwe lectuur helpen. Bij het in de rij zetten van een terug bezorgd boek, bezeerde zich een der dames vrij ernstig aan eenGilette-mesje, dat bij wijze van leeswijzer gebruikt was en nu uit het boek rolde. Hoewel het hier natuurlijk een uitzonde ringsgeval betreft, en wij er van overtuigd zijn, dat wel niemand anders zoo'n mesje als boekenlegger zal gebruiken, is toch wellicht een waarschuwing om niet roekeloos en ge- dachtenloos deze voorwerpen weg te gooien, niet overbodig. Ook de mannen van den rei nigingsdienst of uw eigen kleine, kunnen er de dupe van worden. Want bot of scherp, uiterst gevaarlijk blijven, die dingen toch! Men wikkele ze dus bij het weggooien, in een stukje papier, het is een kleine moeite. ZEDENMISDRIJF. Een dame, wonende op de Hoofdgracht deed aangifte, dat toen zij gisterenmorgen om tien uur op den dijk reed, een haar onbekend persoon niet nader te noemen handelingen tegenover haar pleegde. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „In 't witte Paard" en „Carnaval in Wee- nen". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Het huis met duizend kaarsen" en „De overval in de prairiën". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De Wolga-bootsrrfkn" en „Jenny". Circus Sarrasani, terrein tusschen Singel en Javastraat. Aanvang voorstelling 8 uur. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 766.8 Temperatuur zeewater 13.8 Temperatuur 5.8 Hoogste temp. lucht gisteren 15.8 Laagste temp. lucht gisteren 4.4 Hoogwater (heden) 9.50 22.25 Laagwater (heden) 3.45 16.25 Hoogwatef (Vrijdag) 10.30 23.05 Laag water (Vrijdag) 4.30 17.05 Licht op (heden) 19.27 De regeering van Valencia wordt den rug toegekeerd. ezer dagen is in den Volkenbondsraad be handeld de herkiesbaarheid in den Raad van Spanje en Turkije. En daarbij heeft de Vol kenbond de regeering van Valencia den rug toegekeerd. In beide gevallen heeft de verga dering een „neen" doen hooren. Spanje kwam zelfs nog niet tot een absolute meerderheid, terwijl tweederde van de stemmen vereischt was. En ook Turkije heeft het weinig verder: gebracht. Het is voor de regeering van Valencia geen prettige ervaring, want er wordt min of meer duidelijk mee te kennen ge geven, dat men geen vertrouwen meer höeft in Valencia en dat men een over winning van Franco zoo goed als zeker acht. Meer nog misschien dan de uitslag van de stemming, sprak in dit opzicht het gevoel van opluchting, waarmee de uitslag ontvangen werd. Het gevoelen, dat men hiermee voor de toekomst een lastige klip omzeild heeft, was vrij algemeen, schreef de „N. R. Crt." in een beschouwing. Men kon ook de opinie hooren, dat het slechts ten goede kon komen aan het gezag van den Volkenbond, indien in een zij ner hoogste organen geen staat zitting heeft, welks regeering er niet in slaagt orde op eigen zaken te stellen. Valencia heeft de Turken in zijn val mee gesleept. Zonder twijfel was de houding van Turkije eenigszins vreemd. Immers, het was bij afspraak verplicht, zijn zetel aan Iran af te staan, maar wilde nu in aanmerking ko men voor den zetel, welke door Spanje werd bezet. De Assemblée is Rüstü Aras in zijn wensch niet tegemoet gekomen. Verscheidene gedelegeerden hebben onder invloed van Lit- winof zonder twijfel uit verbittering over de Spaansche nederlaag tegengestemd. Anderen weer hebben de pil voor Valencia willen ver gulden door tegenover beide candidaten afwij zend te staan. Zoo was de Spaansche sfeer voor de lieden van de andere zijde van de Middellandsche Zee weinig gunstig. Voor de als gevolg van de afwijzing der herkiesbaarheid vacant gekomen zetel van Spanje moet nu alsnog een candidaat worden gesteld. Het is echter reeds vrijwel zeker, dat België deze plaats zal innemen. Zooals men in ons nummer van gisteren heeft gelezen, staat de deelneming van Italië aan het toezicht in de Middellandsche Zee practisch vast. Voor alles is de gang van za ken zoo beter, het zal waarschijnlijk opnieuw contact' leggen tusschen Italië en Engeland. EEN WOORD TOT ONZE NIET-ABONNÉ'S. Vandaag of morgen komt onze col porteur U 'bezoeken. U hebt natuurlijk al overwogen of U een abonnement op de Heldersche Courant neemt. Het sa- menlezen kan U op den duur niet be vallen. U krijgt de krant laat of U moet de krant halen. Een abonnement kan immers geen bezwaar zijn, onze abonnementsprijs is laag. U ontvangt de krant tusschen den middag, zoodat U voor uw middag-arbeid U nog op de hoogte kunt stellen met het gebeuren, zoowel in de stad als daarbuiten. Beslis vandaag en neem een abonne ment, nu het leesseizoen aanvangt. De Heldersche Courant bereidt haar abon né's een gezelligen winter. Over den winterwedstrijd wordt gesproken. U hebt natuurlijk ai uitgevonden, dat het plaatje in de krant van gisteren U kunt tien gulden verdienen, door U vandaag, morgen of Zaterdag te abonneeren. U kunt een gratis abonne ment voor drie maanden of voor een half jaar krijgen, als U zich heden op geeft aan ons kantoor of aan onze col porteurs. De Heldersche Courant biedt haar lezers en lezeressen ontspannings- en ontwikkelingslectuur. Zij vergeet uw kinderen niet, die hun eigen hoekje heb ben en die iedere week een boek kun nen winnen, met aardige raadsels. Zij organiseert dezen winter weer Kinder middagen en zorgt voor ontspanning ook voor U. Hedenavond half negen wordt voor ons kantoor per bulletin bekend ge maakt wie de gelukkige winnaars zijn van de dagpremies. Daar kunt U ook bij zijn, als U zich vandaag, morgen of Zaterdag abonneert. Een weekabonnement kost slechts 14 ct. Een kwartaal-abonnement 1.75. Van 22 Sept. 1937. ONDERTROUWD: H. W. Baars en S. L. Droogendijk. OVERLEDEN: N. PrinsSchol. 71 jaar; J. BoorPater, 74 jaar; Th. BokHaags- ma, 22 jaar. -y a--A'

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5