TELEFUNKEN Tijgertemmer Trubka vertelt TELEFUNKEN KWARTET Texel 45 boomen slacht offer der iepenziekte Algemeene vergadering Ambachtsschool «Dient elkander door de liefde' Groentehal „Centrum" Glorine bleekt witter Dc „Hertog Hendrik' opnieuw naar de Middellandsche Zee Dc „Flores" op oefening De Wognummers zingen Kindervoorstelling Sarrasani Herdenkings-samenkomst „Bond tegen het vloeken" Openbare verkooping zEcPia&eti Morphy niet in de competitie? Raadpleeg onze advertentie kolommen voor uw inkoopen Ingrijpende maatregelen geeischt Naar het circus Sarrasani Texcl's landbouw in goede banen Voor den Ned. Blindenbond De aftredende bestuursleden her kozen. Gisterenavond heeft in de school aan de Laan de vereeniging Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken een algemeene vergadering gehouden, welke vlot geleid werd door den voorzitter, den heer R. Kasteleyn. Nadat de notulen, verzorgd door den secre taris, den heer S. Jaring, onveranderd waren goedgekeurd, was het punt bestuursverkie zing aan de orde. Aftredend waren de heeren R. Kasteleyn, S. Jaring en J. B. F. Meyer. De aftredenden werden opnieuw benoemd. In de commissie tot nazien van de rekening en verantwoording 1937 werden benoemd de heeren J. Ph. Klapnieyer, De Jong en Rens. Plaatsvervangers zijn de heeren F. Winter, J. Mens en F. Grunwald. Conversie leening. De voorzitter deelde mede, dat de schuld, welke de vereeniging nog aan de gemeente Den Helder heeft, in totaal bedraagt 9.586.20. Deze schuld is het restant van de beide leeningen, welke in 1949 en 1943 expi- reeren. In verband met het feit, dat thans het geld goedkooper is te krijgen, vroeg het be stuur machtiging om, als de mogelijkheid daartoe bestaat, de leening ad 4 te conver- teeren en elders geld te betrekken S. 3Va Deze machtiging werd natuurlijk gaarne ver leend. Tegemoet gezien kan worden een z.g. schilderswinterdagcursus, welke vermoedelijk 1 October 1938 zal kunnen aanvangen. De goedkeuring van den gemeenteraad dient hiervoor afgewacht te worden, waarna deze aangelegenheid aan de goedkeuring van de regeering zal worden onderworpen. De mi nister heeft voorloopig het bedrag, uit te trekken als salaris voor den betrokken leeraar, goedgekeurd. Vele leerlingen geplaatst. Prettig waren ook des voorzitters mede- öeelingen over het gunstige verloop der ge slaagde leerlingen. Vooral de marine heeft er ettelijken tot zich getrokken, voorts de P.T.T. en verschillende patroons. Het bestuur is zeer erkentelijk voor het contact, dat er bestaat met de diverse werkgevers. Bij de arbeidsbeurs staan nog slechts enkele oud scholieren ingeschreven. Met de timmerlieden staat de zaak er even ongunstiger voor. Het bestuur zal er op aandringen, dat de werk- looze timmerlieden zich bij hen zullen aan sluiten, die in de Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen werkzaam zijn. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat het bestuur de mogelijkheid onder de oogen ziet de school met een centrale verwarming te verrijken. Daar de rondvraag niets opleverde kon de heer Kasteleyn vervolgens de laatste hand aan deze vergadering leggen. Men verzoekt ons opname van het volgende: Bovengenoemde vereeniging gaf een liede- renavond in het „Verpleeghuis" Kerkgracht 33. Het zangkoor stond onder leiding van Mevr. De Ruiter, die opende met eenige ver zen voor te lezen uit den bijbel en daarna in gebed voorging. In de pauze werden de bewoners onthaald op koek en sigaren, alle vrouwtjes ontvingen 2 reepen chocolade. Als tegenprestatie ontving het zangkoortje een kopje thee met koek. Nogmaals dank aan de leden der vereeni ging voor den gezelligen avond. Heden opent de heer C. Bregman, 1ste Vroonstraat 3339 (tegenover de Koning dwarsstraat) zijn nieuwe groentehal. Achter de hall bevindt zich een ruim pak huis, dat een prachtige voorraad fruit en groenten bevat. Naast de hall bevindt, zich het kantoor. We troffen in de hall een zeer geselecteerde hoeveelheid groentesoorten, aardappelen en blikgroenten aan. En vooral niet te vergeten de prachsorteering fruit. Aardappelen en wor telen worden gratis voor de clientèle geschild in de schilmachine. Als wij tenslotte nog vermelden, dat aan de hall een eigen bietenkokerij verbonden is, meenen wij wel te mogen concludeeren, dat „Centrum", mèt de 50-jarige ervaring van den heer Bregman, zijn weg wel zal vinden. Het ontwerp is van architect Krijnen, de electrische aanleg en het loodgieterswerk van heer J. C. J. Kemna, het schilderwerk van den heer J. de Meyer. Slechts fin enk'le flesch Glorine Voor 5 wasschen, 't is geen geldl Daarom bleekt ook Joseflne Met niets anders dan Glorine. Zuinig dèt is Glorins. Zuinig in 't gebruik en zuinig op Uw goed. Een wondermiddel! Neem geen risico met goedkoops bleekmiddelen. Glorine is zuiver. Een tlesch van 16 cent is voldoende voor 5 flinke wasschen. Slechts ruim 3 cent per wasch. Gisterenmorgen vertrokken. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is opnieuw voor een oefenreis naar de Middellandsche Zee ver trokken. Gisterenmorgen 8 uur heeft onder weinige belangstelling dit vertrek plaats ge had. De opvarenden troffen het den eersten dag bijzonder met het weer, want na de dagen van stormachtigen aard, was het nu kalm, zonnig weer. Zooals men weet, staat de oorlogsbodem onder commando van overste L. F. Klaassen. Batavia, 22 Sept. Het departement van Ma rine deelt mede, dat het flottieljevaartuig, de „Flores", in afwachting van vertrek naar Sjanghai, Dinsdag voor oefeningen naar zee is vertrokken. (Aneta). HR. MS. „BBIMO" en „DOUWE AI'KES" VERTROKKEN. Hr. Ms. „Douwe Aukes" is gistermiddag. Hr. Ms. „Brinio" hedennacht naar Vlissingen vertrokken. DE „NAUTILUS" BINNEN. Hr. Ms. „Nautilus" is hedenmorgen in onze haven gekomen. Bij beschikking van den Minister van De fensie is de luitenant ter zee der 2e klasse W. H. Crommelin, den 18 Sept. 1937 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord. Zondag in „Casino". Bij gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, wordt door de beroemde zangvereeniging „De Wognummers" een conccrt-tournée door het land gemaakt en zij zullen ook in Den Helder optreden in „Casino", op Zondag a.s„ 's avonds om 8 uur. Een kunstavond staat ons dus te wachten; moge het zangliefhebbend publiek en niet te vergeten de leden der vele zangvereenigingen in deze gemeente dien avond in grooten ge tale aanwezig zijn. Voor verdere bijzonderheden wordt verwe zen naar de advertenties. Gistermiddag heeft Sarrasani een kinder voorstelling gegeven, welke zeer vele moeders aangegrepen hadden om haar kroost op dien „gevreesden" vrijen Woensdagmiddag een goed, zij het linnen, onderdak te verschaffen. Toen wij dan ook om een uur of drie eens poolshoogte gingen nemen, verbaasde het ons niet, de amphitheaters van het circus door een massale kindermenigte, welke zeker de 3000 haalde, bezet te zien. De arena werd juist vrij gemaakt van de ijzeren hekken, zoodat het optreden der roofdieren al geweeet was. Een moeder, die temidden van haar kroost nog maar juist van de emoties bekomen was, ver telde ons, dat de kinderen zeer geboeid naar de verrichtingen van den Koning der Wilder nis hadden zitten kijken. Het was doodstil geweest, toen de tijgers waren komen binnen sluipen en luidruchtig bij de entrée van de grappig doende beren. En nu was variété aan het woord. Het bleek ons, dat men zich van de kindervoorstelling niet met een Jantje van Leiden afmaakte. Verschillende nummers van het avondprogramma werden onverkort uit gevoerd, terwijl de uitvoerenden zich serieus van hun taak kweten. Aan de hand van ons verslag van gisteren kan men begrijpen, dat er door de jeugd in den waren zin des woords genoten is. De voorstelling duurde van 2 tot 5 uur, maar wat de kinderen betreft had Sarrasani gerust nog een paar uurtjes door kunnen gaan. „Angstnee, dat gevoel ken ik niet." In Parijs is hjj op het nippertje den dans ontsprongen. Gistermorgen 10 uur in de stallen van Sarrasani. We zijn in gezelschap van een der meest prominente persoonlijkheden van het circus, Herrn V. Trubka, den domp teur, een man, die thans de Heldersche bevolking tot ijzen brengt met zijn tijgerkunsten. Achter de tralies hokkgn de tijgers samen: liggen gehurkt aan stukken bloedig vleesch te knauwen en loeren valsch naar den Hol lander, die hier met hun temmer staat te babbelen. We hebben een uurtje met Herrn Trubka gesproken en wat hij ons vertelde geleek ons interessant genoeg om hier weer te geven. Gezeten vis vis met deze enorme katten, vernamen wij van dezen temmer, welke be schikt over een wereldnaam, dat hij recd3 meer dan 16 jaar aan het circus verbonden is, evenwel, eerst een jaar bij Sarrasani. Men moet hem hooren als hij 't over z'n métier heeft: hoe hij het leerde in Frankrijk: het omgaan met tijgers, leeuwen, hyena's, wolven, beeren, kortom met alle bewoners der jungle. Het is een schoon vak, aldus Trubka, maar een vak, dat je met hart en ziel toegedaan moet zijn. Mis je de liefde er voor, dan loopt het hopeloos mis. In alle steden van Europa heeft Trubka „Bond tegen het vloeken". In aansluiting aan een voorloopig bericht kan worden medegedeeld, dat de herdenkings samenkomst ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van den „Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen Naam" zal plaats hebben op Donderdag 7 October in de Luthersche Kerk. Als sprekers zullen o. m. optreden Ds. H. Janssen, Leger- en Vloot- predikant, en de heer J. Baas. Het Comité, dat opgericht is in verband met deze vergadering is samengesteld als volgt: Eere-Comité Burgemeester G. Ritmeester. Vice-Admiraal T. L. Kruijs. Luitenant-Kolonel J. H. C. Bentz van den Berg, Garnizoens-Commandant. Uitvoerend Comité: Ds. F. Tollenaar, Voorzitter. Ds. H. J. F. Meiners, Secretaris. Kapitein ter Zee K. van Aller, Commandant Vliegkamp „De Kooij". Kapitein-Luitenant ter Zee C. J. Baron van Asbeck, Commandant Kon. Instituut voor de Marine. Ds. D. F. Bartlema, Vlootpredikant. Mr. D. B. A. Franken, Officier v. Admini stratie le kl„ Fiscaal bij den Zeekrijgsraad te Willemsoord. A. J. v. d. Hoeven, Commissaris van Politie. Mr. J. Mulder, Lid van den Gemeenteraad. J. B. Oskamp, Theologisch Candidaat. J. Rebel, Voorganger Chr. Geref. Kerk. G. H. van der Spek, le Luit. der Mariniers. Uitslag der openbare verkooping, gehouden in Musis Sacrum, door notaris A. M. Engel man. Huis er erf aan de Klaas Duitstraat no. 29, groot 82 centiaren; kooper de heer L. Braat te Voorburg q.q. voor 1260. Huis en erf aan de Koningdwarsstraat no. 38, groot 49 centiaren; kooper de heer C. J. Bosch te Den Helder q.q. voor 910. Huis en erf aan de Van der Hamstraat no. 19, groot 84 centiaren; kooper de heer A Lastdrager te Den Helder q.q. voor 1506. Huis en erf aan de Van der Hamstraat no 19, groot 84 centiaren; kooper de heer A. Lastdrager te Den Helder, q.q. voor 1506. Huis en erf aan de Gasstraat no. 35, groot 90 centiaren; kooper de heer L. Braat te Voorburg q.q voor 1020. Huis en erf aan de Gravenstraat no. 43, groot 1 are 6 centiaren; kooper de heer A. Toes te Den Helder q.q. voor 1460. Huis en erf aan de v. d. Hamstraat no. 23, groot 84 centiaren, kooper de heer J. A. Ze gel, te Den Helder, q.q. voor 1550. Huis en erf aan de Dijkstraat no. 60, groot 1 are 27 centiaren; kooper de heer S. P. van Nuland te Breezand q.q. voor 1980. Woon- en winkelhuis met erf aan de Sluis dijkstraat no. 79, groot 1 are; kooper de heer N. A. Alderliefste te Den Helder q.q. voor 3430.—. Huis en erf aan de Van Limburg Stirum- straat no. 1, met recht van voortdurend erf pacht op den grond, groot 70 centiaren; koo per de heer L. Braat te Voorburg q.q. voor 1320.—. Huis en erf aan de Langesteeg no. 4. groot 46 centiaren; kooper de heer L. Plaatsman te Den Helder q.q voor 431. Huis en erf aan den Dijkweg no. 51, groot 29 centiaren; kooper de heer J. W. London te Den Helder q.q voor 122. Woonhuis met erf, schuur en twee stallen aan den Rijksweg no. 16, te Koegras, ge meente Den Helder, groot 3 aren 50 centia ren; kooper P. Blankman q.q. voor 3195. Den opstal van een boet, staande op naast gelegen perceel van den heer Wouters; koo per de heer C. Maters te Koegras voor 26. Huis en erf aan het Doolhof no. 35, hoek Kuiperstraat, groot 56 centiaren; Huis en erf aan het Doolhof no. 33, groot 59 centia ren; Huis en erf aan het Doolhof no. 31, groot 1 Are 35 centiaren; Huis en erf aan het Doolhof no. 29, groot 30 centiaren; Huis en erf aan het Doolhof no. 27, groot 30 centia ren; kooper de heer R. N. van Os te Den Hel der q.q. voor 3210. CENTRALE RIJKSPERSONEEL. De Centrale van vereenigingen van perso neel in 's Rijks dienst schreef dezer dagen haar 9000e lid in. Ter gelegenheid van dit feit is ten bonds- kantore, Marconistraat 98 te 's-Gravenhage, de nationale driekleur uitgestoken. van De TA 55 WK is een van de Telefunken muziekapparaten. Een 5 lamps super metfijngenuan- ceerde weergave. Hooge selecti viteit en gevoeligheid. Uitstekende korte golfontvangst. Vervormings- vrije hoogfrequent-gelijkrichting. Optische afstemming met orthos- coop. Eenvoudige bediening en reine weergave door toepassing van enkelvoudige knoppen. Stijlvolle kast. Vraagt vrijblij vend demonstratie bij een Telefunken Service Station. Prijs Fl. 135.- MUZIEKAPPARATEN voor RADIO N.V. NEDERLANDSCHE SIEMENS MIJ. - DEN HAAG De andere clubs willen niet naar Den Helder komen. De reis is te ver! De deelname aan de schaakwedstrijden van den Noord-Holl. Schaakbond is voor het ko mende seizoen wel bijzonder groot. Het aantal 10-tallen van de aangesloten vereenigingen is niet minder dan 67 en een 6-tal nieuwe clubs is toegetreden. Daarmede is deze bond tot een der grootste onderbonden van den Kon. Ned. Schaakbond geworden. In de eerste klasse zijn ingeschreven: H.S.C. (Haarlem); Zandvoort I; A.S.C. II (Amsterdam); V.V.V. I (Alkmaar); V.A.S. II (Amsterdam); Kijk Uit I (Velsen). De deelname van de Heldersclie Schaak club „Morphy" was aanvankelijk zeker, doch de overige deelnemers waren er tegen, uitwedstrijden in Den Helder te spelen. Huns inziens is het onmogelijk de spelers bereid te vinden op een normalen speelavond 5 reisuren te besteden voor een bezoek aan den kop van Noord-Hol land. Het is jammer, dat het zoo geloopen is. om dat „Morphy" een geziene en sterke tegen partij is voor de andere prov. schaakclubs. gewerkt en dat men hem waardeerde blijkt wel uit het feit, dat hij in het bezit is van niet minder dan 13 gouden medailles. Hij is een charmante kerel deze tijgertem mer, zooals hij daar met ons zit te praten. Een type van den vlotten jongen, de hoed wat uitdagend op de zwarte haren en de felle oogen speurend langs de kooien. Tijgers het lastigst. Op onze vraag, welke dieren het moeilijkst te temmen zijn antwoordt Trubka oogen- blikkelijk: de tijgers. Het zijn dieren, die je eerst na jaren goed leert kennen; hun karak ters zijn héél moeilijk te doorgronden en als je denkt dat ze onder je macht staan blijkt steeds weer, dat er karakter-eigenschappen zjjn, die je nog niet peilde. Het is dan ook noodig, dat je doorloopend met hen werkt, veel bij hen bent, zoodat je een dagelijksche kameraad wordt. Zoo leer je hun wezen kennen en eerst dan is het moge lijk die resultaten met hen te bereiken, die het publiek in een wereld-circus wenscht te zien. Angstwat is dat? Hebt U wel eens angst gehad tjjdens een voorstelling, Herr Trubka? De temmer lacht. Nee, angst niet. Trouwens, als het niet wat pedant klinkt, ik weet niet wat angst is. Dat is een ervaring, die m(j het leven nog moet schenken. Evenwel, Uw lezers moeten niet meenen, dat het zoo gemakkelijk is. Waarachtig niet. Het is steeds op je qui vive zjjn en steeds op alles voorbereid. Oogen van voren en oogen van achteren. We vragen of het waar is. dat hij steeds een geladen revolver bjj zich heeft; weer lacht Trubka. Niets ervan, geen revolver en ook geen mes. Mijn eenigste wapen is: het commando en dan, hetgeen trouwens alleen voor het ge ven van bevelen noodzakelijk is, de kleine zweep. Voorts... m'n oogen... 't Was in Parijs. Bent U wel eens aangevallen door de tijgers, Herr Trubka? Meerdere malen en driemaal in ernstige mate. De laatste maal ligt nog versch in m'n geheugen. Dat was in Parijs in Februari. We traden op voor de wereldtentoonstelling en daar begon het lieve leventje. De dieren waren door de een of andere oorzaak ner veus geworden en op een gegeven moment kon ik er 3 niet meer bedwingen. Het trio bovenop mij en daar lagen we. Trubka lacht, maar het is niet van harte gemeend. Trouwens, van deze minder pret tige episoden vertelt hij minder vlot dan van de andere. Wel laat hij z'n armen en handen zien. Diepe vooren liggen er in, rood-omrand. Het visitekaartje van de tijgers. We hooren nog. dat de professor in de Lichtstad weinig hoop meer gegeven had, maar dank zij de ijzersterke body haalde hij het er bovenop. Alzoo vertelde deze man. Een waar zoon van het circus. Energiek,» vlot, en een pret tig verteller. Tevens een man, wiens naam gemaakt is en bjj Sarrassani een autoriteit. Een autoriteit... ja, óók voor de tijgers, die al dien tjjd naar hem liggen te loeren en knipoogen. Een ervan, de matador, ligt een stuk lillend vleesch te likken om het daarna in flarden te scheuren. Hierbij 's avonds in de piste... wel, men moet inderdaad van een bijzondere constellatie zjjn: Tjjger zenuwen hebben! Onderhoud met den heer Epe. In verband met de momenteel op Texel in min of meerdere ernstige mate heer- schende iepziekte, hebben wjj een onder houd gehad met den heer A. Epe, den bekenden opzichter van „Staatsbosch- beheer", een bij uitstek deskundige op dit gebied, en die zich persoonlijk met de bestrijding van deze gevreesde ziekte bezighoudt. Er zijn op dit oogenblik, aldus de heer Epe, twee haarden op het eiland, waar zich de gevreesde iepziekte demonstreert en in één daarvan zelfs van vrjj ernstige mate: dit is namelijk op het dorpje De Waal, terwijl het andere centrum aan getroffen wordt bij den Prins Hendrik polder en wel op de hoeve „Kapnie". Hoewel de ziekte zich reeds sedert ver scheidene jaren in ons land openbaart, kon Texel zich tot voor kort zoo gelukkig achten den dans ontsprongen te zijn. Evenwel, hier aan is thans een einde gekomen. Hoe het mogelijk is, dat de besmetting naar het eiland kwam? Dat is een kwestie, die zich niet in een handomdraaien laat oplossen. Het is niet uitgesloten, dat de iepenspin- kever door den aanvoer van iepenhout van den vasten wal hier geïmporteerd is, doch met eenige zekerheid valt op dit oogenblik daar omtrent nog niets te zeggen. Twee soorten zieke boomen. Bij de bestrijding wordt rekening gehouden met twee stadia, waarin de boomen verkeeren. Het eerste betreft die boomen, welke gemerkt worden met één kruis, en welke voor hun directe omgeving geen ernstig gevaar op leveren. Het tweede stadium wordt gemerkt met twee kruizen, en leveren dit gevaar wél op. Op De Waal staan nu 32 iepenboomen, welke door de ziekte aangetast werden en het zou het beste zijn indien men deze met wortel en tak uitroeide. Op de hoeve bij den Prins Hendrikpolder zijn het er 13. Tweemaal gekruisd zijn in het eerste geval 3 boomen, in het tweede 2 stuks, doch het is zeer wel mogelijk, dat het aantal met 2 kruizen zich nog zal uit breiden. De bestrjjding. Met de bestrijding is het nu evenwel een lastig geval: de eigenaars van de boerderijen, waarop en waarbij de aangetaste boomen staan, willen déze, uit den aard der zaak, liefst niet zoo spoedig missen en voelen er niet allemaal evenveel voor direct de uit roeiing te doen plaatshebben. Het is voor ons vanzelfsprekend uitermate moeilijk om precies te kunnen aangeven wélke boom verdwijnen moet en welke men nog een kans kan geven, ook al heeft men de wet bij de hand. De Voornaamste medewerking zal men in deze kunnen verkrijgen van de eige naars zelf, die, naar ik hoop, aldus de heer Epe, ongetwijfeld zoo verstandig zullen zijn de noodige maatregelen te laten nemen vóór het te laat is en de ziekte een kans gekregen heeft zich in sterkere mate te openbaren. Het betreft hier een belang van het eiland en men mag vertrouwen, dat per soonlijke wenschen hiervoor op de tweede plaats zullen komen. En in dit opzicht geeft de Texelsche mentaliteit vertrouwen! Mede door het bijzonder gunstige weder van Woensdag zijn van hier een buitengewoon groot aantal personen naar Den Helder ge gaan om daar de vertooning in Circus Sarra sani bij te wonen. Reeds bij de voorgaande dienst was het aantal passagiers grooter dan gewoonlijk, doch vooral de laatste bootdienst van Texel vervoerde zeer veel personen. Te half één ging vanaf Den Helder een extra boot om de circusbezoekers weer naar Texel terug te brengen. In ons nummer van Vrijdag j.1. stond een beschouwing over bovenstaand onderwerp, waarin evenwel, naar wij eerst thans verne men, enkele onjuistheden geslopen zijn. Wat betreft de slechte opbrengst der veld- boonen zij opgemerkt, dat deze niet geheel op rekening van de luis gesteld mag worden, doch zeker ook in belangrijke mate aan het minder gunstige weer in den bloeitijd. Wat de stijging der productiekosten aan gaat, wij schreven 25 doch vernemen thans, dat dit slechts het geval is met en kele buitenlandsche producten. De totaalpro ductiekosten stegen met 10 De loonsver- hooging draagt een tijdelijk karakter en be draagt gedurende den oogsttijd ongeveer 20% (dus geen 33), terwijl buiten den oogsttijd nog geen verhooging heeft plaats gehad. Op verschillende dorpen op Texel zullen volgende week weer Kunst- en Filmavonden gegeven worden ten voordeele van den Ned. Blindenbond. Voor dit doel werden comité's gevormd, waarin personen van verschillende richtingen zitting hebben. Medewerking wordt verleend door de heeren Krijgsman, pianist te Den Helder en Joh. v. d. Berg, declamator te Oosterbeek. Eenige films zullen hierbij te vens vertoond worden. De avonden zullen ge houden worden Maandag te Den Burg, Dins dag te Oudcschild, Woensdag te Cocksdorp. Donderdag te Oosterend en Vrijdag te Den Hoorn.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6