ÏM 0) PEM rs 1u Willy Frifsch in Nederland Het verboden grondgebied Moeder" sloeg Alcohol inplaats van limonade kinderen bont en blauw Radioprogramma GEÏLLUSTREERD j VERVOLGVERHAAL DOOR: jEDGAR RICE jBURROUGHS Arbeider te Meppel doodgekneld door Dennis Wheatley Prof* Aalberse voorzitter der Tweede Kamer Milicien van vrachtauto gevallen "'nmiiml(M IIIHIMNIINNIinMIIIMMIHNIItlllIHNIMIM No. 13. Toen de koning het overschot van wat eens Lord Greystoke was, ein delijk losliet, keerde hij zich naar de kleine wieg. Kala was hem voor en eer hy het kon verhinderen had zij het kind gegrepen, legde haar eigen dode kindje in de wieg en snelde de hut uit. Hoog in de takken van een oude boom hield zij het huilende kindje tegen zich aan. Ze gaf het eten en spoedig werd het rustig. De zoon van een Engelsche Lord en een Engelse Lady werd nu gevoed door Kala, de grote apin. Intussen onderwierp de beesten alles in de hut aan een nauwkeurig onderzoek. Nadat Kerchak gezien had, dat de beide witte „apen" dood waren, nam hij er verder geen nititie meer van, doch greep een van de geweren, die aan de muur hingen. Eindelek trok hij er een van de spij ker en draaide het naar alle kanten om. De andere apen gingen dicht bij hun koning zitten. Opeens kwam Kerchak met een van zijn vingers aan de trekker. Een oorverdovend geluid weerklonk. De open rolden in hun haast om weg te komen over elkaar heen. Kerchak, eveneens ge schrokken, gooide het geweer weg en sprong door de deur, die achter hern stevig in het slot viel, naar buiten. Toen de apen enige tijd later weer de hut binnen wilden gaan, vonden zij de deur stevig gesloten. Na en kele vergeefse pogingen aanvaard den zij de terugweg en Kala volgde de troep met het mensenkind in haar armen. (Nieuwe spelling.) Opaamen op Schiphol. Gisteren arriveerde Willy Fritsch op het vliegveld Schiphol met een extra vliegtuig van de Deutsche Lufthansa, ter vervaardiging van op namen op Schiphol uit de film „Ge- witterflug zu Claudia", regie Erich Waschneck, WILLY FRITSCH. EnSfëïe medespelenden van Willy Fritsch .waren meegekomen. De film wordt vervaardigd naar den ge lijknamige» roman van Carl Unselt, waar van binnenkort waarschijnlijk ook een Ne- jderlandsche vertaling verschijnen zal. Gistermiddag om 12 uur is men met de opnamen reeds begonnen. Het eerste werk bestond in het versterken van den inwendigen mensch met een goed Hollandsch ontbijt. Successievelijk verdwe nen hierna de acteurs voor het schminken en voor het aantrekken van de voor de opnamen vereischte kleedij. De man van de filmtechniek trok naar het voorplein van de hoofdstedelijke luchthaven om de situ atie in oogenschouw te nemen en de ge schikte plekjes yoor het draaien op te zoeken. De zon was ïn deze wel de hoofd-regis- seur. Zou deze achter de wolken schieten dan zouden de preparatieven vergeefsch zijn. Er spreidde zich boven den polder een echt Hollandsche Septemberachtige wolken lucht uit. De wind staat echter in een gunstigen hoek en rond het middaguur had men den verkeerstoren al op den celluloid band kunnen vastleggen. Zonderling verhaal van clandes tiene distilleerder. Op 10 November 1934 deden belastingamb tenaren een inval in een slagerij te Drie- bergen-Rijsenburg. De slager werd ver dacht van het clandestien stoken van al cohol. Inderdaad vond men op zolder een complete installatie, distilleerketels, een koelvat en andere onderdeelen. Een vat van 280 L. was gevuld met een vloeistof, die 9.3 pet. alcohol bevatte. De man stond gisteren voor het ge rechtshof te Utrecht in hooger beroep te recht. De slager kwam met een vreemd soortig verweer voor den dag. Aan de feiten tornde hij niet; in derdaad had hij de toestellen op zijn zolder gehad. maar... zijn bedoeling was geweest om limonade te maken. Een reiziger, wiens naam hij niet kende, had hem don raad gegeven en waarschijnlijk had deze hem later aan de ambtenaren verraden om de premie te krijgen. Tn plaats van limonade was er alcohol uit zijn toestel gekomen. De rijksadvocaat geloofde van het verhaal van den slager niet veel. Spr. requireerde voor de beide feiten resp. twee en een maand gevangenistraf. De procureur-gene raal requireerde toewijzing van dezen eisch De president mr. Jolles besprak nog het strafregister van verdachte, waarop twee veroordeelingen voorkwamen. Ook tegen dit zondenregister voerde verd. verweer; „Dat is me voor de rechtbank te Utrecht ook al gezegd. Maar dat is een vergissing; dat strafregister is van m'n achterneef, die precies zoo heet als ik." Naar deze kwestie zal een nader onderzoek worden ingesteld. Bij het met een hijsch laten zakken van palen, ten behoeve van het leggen van een duiker bij den onbewaakten overweg in den Oosterbocr, nabij Meppol, is gistermor gen omstreeks half elf een ernstig ongeluk gebeurd. Doordat een kabel knapte geraak te de 23-jarige arbeider E. Agerop met liet hoofd tusschen twee omlaag vallende palen. De ongelukkige was terstond dood. Een an dere arbeider werd licht aan den voet ge wond. Het stoffelijk overschot van Age rop, die in Hattum woont en sedert drie maanden gehuwd was, is naar het Ned. Hervormd Diaconesscnhuis te Meppel ver voerd. Feuilleton Vertaling Eva Raedt de Canter 17. Zoo lang Slmon ln gezelschap van de be roemde actrice was, vielen de gidsen hem niet lastig. Valeria Petrovna was de lieveling van het Russische publiek en in de oogen der gid sen deelde Simon als 't ware in deze hulde, lederen avond dineerde hij met den hertog en afwisselend gingen zij naar een theater of opera. De opera was een van Simon's grootste liefhebberijen. Na afloop haalde hij zijn lieve vriendin af van het Kunsttheater en soupeerde met haar in haar woning, zoodat hij slechts tijdens de korte morgenuren niet in haar gezel schap was. Zes dagen gingen zoo voorbtj, maar nog altijd waren zrj er niet in geslaagd eenig nieuws aangaande Rex te bekomen. De Reichleau vol hardde in zijn pogingen om inlichtingen te krij gen door middel van gezantschappen en donsu- laten, en ook door verschillende Amerikaan- sche en Engelsche handelshuizen waar hij toe gang had gekregen, doch alles zonder resul taat. Te oordeelen naar de sporen die hij ach tergelaten had, leek het wel alsof Rex van de wereld verdwenen was. Simon besprak de zaak telkens met Valeria Petrovna, doch zij draaide er altijd op een handige manier om heen. „Ik heb het je van te voren gezegd, het is geen kwestie die maar in eens gebeuren kan. Leshkin moet daarvoor goed gestemd zijn. Wat zei je ook weer, vleier? Maar voor de inlich tingen die jij noodig hebt, is het heel moeilijk. Hij is zoo jaloersch als een panter". Dan plotseling wantrouwend, vroeg zij: „Waarom heb je zoo'n haast? Ben je met mij niet ge lukkig?" Simon haastte zich het tegendeel te verzeke ren. Zjj waren zeer intiem geworden een groote, wederzijdsche sympathie bracht hen steeds nader tot elkaar. Vele uren van den dag waren zij te samen, nooit had Simon een vrouw ontmoet die schoonheid, verstand en energie op een dergelijke volmaakte wijze in zich vereenigde. Hij zette de gedachte dat hij op zijn hoogst over een week Moskou moest verlaten, ver van zich af. Ieder uur dat hij niet in haar gezelschap doorbracht was een gruwel voor hem, en hij betreurde het feit, dat zij in Moskou en niet in Londen, Berlijn of Parijs waren. In ieder van die steden had hij haar kunnen overladen met bloemen en geschenken het zou dan zijn auto zijn waarin zij toerden, zijn wijnen die zij dronken, doch het levenspeil in Moskou dwong hem zijn aangeboren gulheid tot op een tiende te beperken. Zij was verrukt over de manier waarop hij trachtte haar te boeien, doch haar milddadigheid was ongeveer gelijk aan de zijne en zij was verheugd hem als haar meest geliefde gast te onthalen. Zijn fijne geest en zijn scherpzinnigheid deden haar weldadig aan, zijn humor en zyn schroom, zjjn Bij Koninklijk besluit van 22 September 1937 is tot voorzitter van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal voor het tijdvak der tegenwoor dige zitting benoemd: Prof. Mr. P. J. M. Aal berse, Minister van Staat, lid van die Ka mer. P. Prof. J. M. Mr. Aalberse ft Haarlemsche politie maakt» einde aan ernstige kindermishandeling. Reeds gedurende geruimen tijd had het gezin van zekeren S., in de Hcrculesstraat te Haarlem, de aandacht van de kinderpoli tie, naar aanleiding van mededeelingen over kindermishandelingen, welke zich daar voor deden. S., een weduwnaar, woont samen met de 38-jarige gehuwde vrouw K„ wier man haar ongeveer drie jaar geleden heeft verlainn. Er zijn. zeven kinderen in huis, waarvan het jongste drie weken oud is. Hoewel aangenomen kan worden dat de behandeling van de kinderen veel te wen- schcn overliet was het, ondanks herhaalde controle, tot dusver onmogelijk geweest strafbare feiten vast te stellen. Toen echter dezer dagen de aandacht opnieuw op het gezin werd gevestigd heeft de kinderpolitie niettegenstaande hevig -verzet van vrouw K., de kinderen aan den lijve onderzocht. Hierbij bleek, dat onverwijld ingrij pen geboden was. In het bijzonder hadden een vijfjarig jongetje en een zevenjarig meisje het moeten ontgel den. Zij waren door vrouw K. met een stuk hout bont en blauw gesla gen. Speciaal het ventje bleek ern stig toegetakeld. Als gevolg van de mishandelingen had de kleine o.a. een gat in het achterhoofd en een ernstige wonde boven de oogen. Het knaapje kwam nooit in de buiten lucht en moest meestentijds, met vastgesnoerde handj.es, in zijn bed blijven. Bovendien kreeg het weinig eten, zoodat het in totaal ondervoe den toestand verkeerde. Artis heeft uit Suriname eenige, lichtkevers ontvangen. Wij hebben hier te lande onze glimwormen, die op zoele zomeravonden een zacht geheimzinnig licht verspreiden. Maar het lichten van de tropische kevers is oneindig veel sterker. De bodem van het insectarium, waarin de lichtkevers zijn tentoon gesteld, is met mos belegd. Des daags houden ze zich daarin schuil maar als de duisternis is gevallen, komen ze te voorschijn. Ze loopen dan over het mos, terwijl uit twee cirkeronde plekken op don rug 'n prachtig lichtgroen licht schijnt. Dit sprookjesachtige schouwspel wordt overweldigend, als eenige diertjes zich van den bodem verhef fen en gaan vliegen. Dan straalt uit de buikzijde een schitterend rood licht. Een wonderbaarlijk vuurwerk van levende dieren. Door bemiddeling van de kinderpolitie zijn de beide kinderen elders ondergebracht. Het knaapje is, op advies van een dokter, in een ziekenhuis ter verpleging opgenomen en het meisje is in een kindertehuis geplaatst. Het onderzoek van de politie is nog in volle gang. Vrouw K„ die momenteel ziek is, kon nog niet verhoord worden. Gebleken is echter, dat de andere kinderen vrijwel niet getuchtigd worden. Het jongetje van vijf jaar is een kind uit het vroegere huwelijk van de vrouw. Het meisje is een dochtertje van S. üoodelijk ongeluk te Leiden. Dinsdagavond is op het Rapenburg te Leiden, tengevolge van het losschieten van een haak, de 26-jarige milicien van het vierde regiment infanterie te Leiden, C. de Wolf uit Schiedam, van de achterklep van een vrachtauto gevaljen. De jongeman werd met ernstige verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis te Leidon vervoerd. In den loop van den avond is hij overle den. VRIJDAG 24 SEPTEMBER. Hilversum I. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 1020 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Eddy Oliver's Band. 1.00 Kovacs Lajos' Orkest en soliste. I.40 Pianoduetten. 2.00 Het Kovacs Lajos-orkest en soliste. 2.30 Pianoduetten. 3.00 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Kinderuurtje, 5.30 Orgelspel. 6.00 „The Lucky Birds", en solist. 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 „Vakbewegingswerk in de crisis", cau serie. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten V.G.P. 7.35 „Lezen in den Bijbel", causerie. 8.00 Viool en piano. 8.30 Causerie over de Frans Hals-tentoon stelling. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 VARA-Maandrevue, m.m.v. VARA-Or- kest en solisten. 10.00 „Fantasia". 10.30 Berichten ANP. 1".40 Avondwijding. II.00 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (Gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fluit en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Ensemble v. d. Horst. 2.00 Vondel-herdenking. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Orgelconcert. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Alt, piano en cello. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 NCRV-Orket. 9.00 „Menschen met vacantie", causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Sportpraatje. 11.0012.00 Gramofoonmuz. Hierna Schrift lezing. zorgvolle attenties deden een onweerstaanbaar beroep op haar hart. Commissaris Leshkin hield zich op den ach tergrond. Somtijds kwam hij onverwachts in Valeria Petrovna's woning, of begluurde Simon op een afstand met zijn roodgerande oogen, wanneer zij samen in een restaurant lunchten. Simon haatte den man intensief, en Leshkin toonde eenzelfde haat, doch Valeria Petrovna scheen onverstoorbaar. Zij dreef op haar zach te, Russische manier voortdurend den spot met hem wanneer hjj onverwachts een visite kwam afleggen en Simon lachte fijntjes wanneer hij haar wijze van optreden tegenover dezen onge twijfeld schranderen en machtigen man gade sloeg. Het was de zevende avond dat Simon en Valeria Petrovna genoegelijk samen doorge bracht hadden, dat hjj meende op te merken dat zij onrustig en neerslachtig was, toen hij haar van het theater afhaalde. Hij nam haar handen in de zijne en vroeg zachtjes, wat haar hinderde. „Ach, m'n beste vriend," begon ze droeving, „ik vrees dat ik heel veel van je houd." „Lieveling," fluisterde Simon, terwijl hij haar handen teeder drukte en haar rose hand palm kuste. „Ja, ik ben bedroefd, want ik weet nu waar je vriend is." Simon keek plotseling op. „Hjj hjj is toch niet dood, wel?" vroeg hij angstig. „Neen, het is zooals jij vermoed hebt, hij zit in een staatsgevangenis." „Maar dat is prachtig. Zeg me maar waar." „Dat zal ik je later zeggen," zei zjj met een zucht. „De avond is nog lang. Voor je weg gaat zu» je alles weten." „Maar lieveling, waarom ben je daar zoo treurig om Ik geloof stellig dat wij Rex eruit zullen krijgen, als het maar eenigszins moge lijk is. En zelfs indien ik naar Londen zou moeten, kom ik hier later weer terug de volgende maand. Tenslotte is Moskou per vliegtuig slechts twee dagen reizen van Lon den verwijderd." „Ach, dat maakt me juist zoo verdrietig, Simon. Ik heb voor dit nieuws omtrent jou vriend een prijs moeten betalen." „Wat? Wat bedoel je eigenlijk?" vroeg hij bezorgd. Zij haa.'de haar mooie schouders op. „Het was Leshkin die me vertelde wat ik weten wilde. De laatste paar dagen ben ik bij hem geweest." „Ik wist niet dat je hem nog gesproken had." „Hoe zou je dat kunnen weten, kleintje? Ik heb je beloofd dat ik je zou helpen je vriend te vinden en ik ben geslaagd." „Doch eh" wat wilde Leshkin?" Zij glimlachte, ofschoon tranen haar oogen verduisterden. „Ik moest hem beloven dat je morgen Moskou zou verlaten en niet terug komen." Eenigen tijd zaten zij zwijgend naast elkaar; beiden hadden geweten dat Simon's verblijf in Moskou van korten duur zou zijn, doch bei den hadden ook deze gedachte reeds geheel op den achtergrond geschoven. En nu het oogenblik gekomen was, waren zij totaal on voorbereid, in deze eerste, groote opwelling hunner wederzijdsche liefde. Eindelijk sprak Simon: „Maar jij kunt naar Londen komen." Zijn gezicht klaarde op. „Niet voor langen tijd. Galoubchick, het is nog zoo kort geleden dat ik daar geweest ben de Sovjets hebben niet graag dat hun artiesten naar het buitenland gaan. Boven dien heb ik plichten tegenover het Russische publiek. Mijn kunst is niet van mijzelf, zij behoort hen toe." „Ik zou je in Berlijn kunnen ontmoeten." „Misschien wij zullen zien. Doch vertel me eens, wat denk je voor je vriend te doen?" „Zijn in vrijheidstelling verzoeken of een rechtzaak ervan maken," zei Simon, doch hij had zelf weinig vertrouwen in deze mogelijk heden. „Dat zal geen nut hebben. De commissaris sen zullen alle bekendheid met zijn bestaan, officieel ontkennen. Hy is aangetroffen op verboden grondgebied en dat is juist het erg ste van het geval. Hij zou dingen kunnen weten die de commissarissen niet graag we reldkundig wenschen te maken." „Je eh hebt toch niet beloofd, dat ik Rusland'zal verlaten? Alleen maar Moskou." Zij glimlachte. „Neen, je behoeft slechts Moskou te veriaten. Maar ik kan wel raden wat je wilt doen. Je zult je vriend gaan zoeken in het verboden gebied, gelijk de balalaika speler uit vroegere tijden, die jullie koning Richard Leeuwenhart ging zoeken. O, mijn kleine Siman, het is alsof jij Richard Leeuwen hart bent, doch ik maak me zoo vreeselijk ongerust over je." Simon lachte verlegen. „Zou er niets an ders te doen zijn?" (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 7