VISSCHERIJ t, prebihbeurteti Ingezonden Rond den Mont Blanc Texel Zeevischd istributie geen succes Avonturen op het gtetscherijs Burgerlijke Stand Texel-nieuws Bazar in Ebcn Haczcr „De Vreemdeling" Vischafslag Den Helder Dc Chineesche wolhandkrab Texel Vischafslag Oudeschild Te Den Burg in Eben Haëzer Van 8 tot en met 24 September. GEBOREN: Greta Anna Cornelia, d. Cornelis Verseput en Cornelia Catharina Eel- man; Aaltje Henderika, d. v. Pieter Bakelaar" en Marijtje Brouwer; Theresina, d. v. Cor nelis Bakker en Anna Cornelia Witte; Jaco- bus Gerrit, z. v. Jozias Cornelis Moens en Johanna den Braven. ONDERTROUWD: Jan Albert Brinks en Anna Nieboer; Albertus Justinus de Graaf en Emelia Trijntje Langeveld; Jozeph Pothmann en Petrenella Vermeulen. GETROUWD: Harm. Muskee, 37 jaar, geh. met Grietje Penthum; Marretje Bakker, 61 jaar, weduwe van Gerardus Johannes Vinken. GEVONDEN. 1 paar gymnastiekschoenen; 1 regenjas en mantel, 1 armband en 1 kindertaschje. Handel ondervond nadeel. De distributie van zeevisch onder de werkloozen en armlastigen in die ge meenten van ons land, waar dit voedsel niet of slechts in geringe mate in den vrijen handel verkrijgbaar is, die op 17 November van het vorig jaar op zoo grootscheepsche wijze is begonnen, heeft op het oogenblik een minimalen omvang bereikt. Seizoenverschijnsel Ten deele slechts. Texel I zal morgen tegen Assendelft I zeer waarschijnlijk met een volledig elftal uit komen. De samenstelling is als volgt: Dukers D. Zuidewind Joh. Ran A. Huizinga De Graaf H. Neyens G. Witvliet M. Vlaming P. Kikkert Ran p. Neyens Zooals we reeds eenigen tijd geleden mede deelden, zal te Den Burg een bazar gehouden worden in gebouw Eben Haezér. Ditmaal zet dit gebouw eens niet zijn poorten open voor een liefdadig doel anderen betreffende, doch de baten van dezen bazar zullen worden aan gewend tot verbetering van het gebouw zelve, Zeker zijn er weinig vereenigingsgebouwen te Den Burg, waarvan een zoo druk gebruik wordt gemaakt als van dit gebouw, dat steeds gebruikt wordt voor allerlei liefdadige doel einden, ontspanning en tot verrijking van den geest. Wij betwijfelen dan ook niet of nu dit gebouw hoognoodig dient te worden hersteld, er niet tevergeefs een beroep op de inge zetenen van Den Burg gedaan zal worden, en velen den bazar, die, behoudens goedkeuring van B. en W., a.s. Dinsdag, Woensdag en Donderdag gehouden zal worden, zullen be zoeken en dan eens diep in hun beurs zullen grijpen, opdat het batig saldo voldoende zal zijn om het gebouw weer flink in orde te laten brengen. Voor den tijd van openstelling zie men advertentie in dit nummer. Voor een bijna geheel gevulde zaal heeft gisteravond „Het Nieuwe Schouwtooneel" (leider Frits Bouwmeester) Antoon Coolen's nieuwe successtuk „De Vreemdeling" opge voerd. Het stuk voerde ons naar een dorp in Zuid- Nederland, waar de smid Elooy Hamers woont met zijn gezin, bestaande uit vijf personen, n.1. vader, moeder, twee zoons en een dochter! De verstandhouding in dit gezin, dat ver ver wijderd «woont van de groote wereld, is bui tengewoon prettig. De dochter is verloofd met een onderwijzer, doch dit is niet de man, die de vader voor zijn kind bizonder geschikt acht, hoewel het een voorbeeldig mensch is in alle opzichten. Ook de dochter twijfelt aan liefde voor dezen onderwijzer. Plotseling komt op een avond een uitgestootene uit de maat schappij bjj hen binnenvallen, een jongeman, die in de gevangenis heeft gezeten, omdat hij iemand dood heeft geschoten. Deze vreemde ling, die in alle opzichten een goed karakter heeft, brengt een grooten ommekeer in het gezin van den smid. De dochter verbreekt haar verloving en vat liefde op' voor den vreemdeling, de vader verzet zich en lost zelfs een schot op den vreemdeling als zijn dochter met hem weg wil vluchten. In het laatste bedrijf gaat de vreemdeling weg, doch de smid ziet in, dat hij dezen prach- tigen jongen kerel niet langer mag laten boe ten voor zijn misdaad en geeft zijn dochter bevel om den vreemdeling terug te roepen. Direct al in het eerste bedrijf komt een huiselijk tafereel voor in de woning van den smid, dat zeer moeilijk moet zijn op te voe ren, dit werd evenwel zoo buitengewoon mooi gespeeld, dat men zich geheel in het gezin van den smid in ging leven. Ook met de ver dere opvoering heeft Het Nieuwe Schouw tooneel getoond, dat men hier te doen heeft met een gezelschap van eerste klas artisten. Het valt moeiljjk te zeggen, wie der medewer kenden het best in zijn rol was. Daar was Jules Verstraten, die schitterend de rol van den smid heeft gespeeld. Dan Richard Flink, die prachtig de rol van den Vreemdeling tot zjjn recht bracht. Vooral echter moeten wij noemen het spel van Dogi Rugani, in de zware rol van de dochter. Ook Fred Kooibergen was als de onderwijzer onverbeterlijk. De rol van Moeder was bij Jetty van DijkRiecker in uitstekende handen. Beide jongensrollen wer den uitstekend vertolkt door Ko van Dijk Jr. en Nina Bergsma. Na ieder bedrijf gaf het publiek door lang durig applaus te kennen, dat de opvoering ten zeerste voldeed. Er zijn uitgestrekte gebieden, voornamelijk l het Oosten van ons land, waar de ge meentebesturen niet van plan zijn straks, als "de Rijksdienst der Levensmiddelendistributie weer op groote schaal wil gaan verzenden, wederom visch ter beschikking te stellen van hun werkloozen. Toch zal deze voedselver- strekking voortgezet worden; de heer G. W. F. van Hoeven, die de leiding heeft over dit werk,deelde het „Hbl." mede haar zelfs te willen uitbreiden. Hoe dit zal moeten gebeu ren is ons niet erg duidelijk, gezien de erva ringen her en der; dwangmiddelen zijn er in deze immers niet. Schade voor den handel. Men zal zich herinneren, dat deze door mi nister Slingenberg in het leven geroepen dienst aanvankelijk wekelijks vrij groote hoe veelheden zeevisch verzond naar eenige tien tallen gemeenten in Drente, Twente, den Gel- derschen Achterhoek' en Noord-Brabant. De opzet was zoo gekozen, dat de vrije handel noch belemmering noch concurrentie van dit overheidsbedrijf zou ondervinden. Er zou al leen verkocht worden in plaatsen, waar zee visch niet of slechts in geringe mate in den vrijen handel verkrijgbaar is of waar de prij zen daarvan van dien aard zijn, dat werkloo zen de visch niet kunnen koopen. Slaagt de proef, zoo verkondigde men indertijd ten de- partemente, dan snijdt het mes van twee kan ten. Niet alleen heeft men een nieuwen vorm van steun in natura gevonden, waarvan een der oudste vaderlandsche takken van bedrijf (de visscherij) profijten trekt, tevens maakt deze distributie een goede propaganda voor het eten van zeevisch in plaatsen, waar men dit voedsel niet kent. Voor de toekomst wordt daardoor een nieuw afzetgebied geschapen op een wijze, waarvan de middenstand geen schade ondervindt. De rijksinkooper kocht en koopt ook nr nog in de Rijksvischhal te IJmuiden de visch in vrije concurrentie op de veiling. Hij heeft zich slechts te houden aan de maximumlimiet van 18 cent per kilogram, voor welken prijs hij de waar aan de gemeen ten kan leveren. Nadeel voor den handel. Al spoedig bleek, dat de gevolgen wel eenigs- zins anders waren dan men zich had voorge steld. Want nog vóór de distributie begon men heeft het indertijd in het „Handelsblad" kunnen lezen bleek n.1. de handel wel dege lijk nadeel te ondervinden van de zeevisch- distributie. Deze tendens op de veiling werd nog duide lijker toen de verzending van de regeerings- visch eenmaal begonnen was. De rijksinkooper deed den handelaren zelfs zware concurrentie aan. Bovendien beschikt hij over voordeelen, die den strijd op de markt tusschen handela ren en overheid tot een ongelijken strijd stem pelden. In de eerste plaats liep en loopt de rijksinkooper geen persoonlijk risico; hij heeft van de regeering ruim drie ton bedrijfskapi taal ter beschikking gekregen. Bij de handelaren verdienen de knechts al gauw een 25 gulden per week; een klein rekensommetje toont dus aan, welk een ver schil deze regeling maakt. Het beteekent een jaarlijksche besparing van ongeveer 8500 gul den, niet door werkelijk zuinig beheer, doch door dit bedrag ten laste te doen vallen van een ander begrootingshoofdstuk. Moeilijkheden. Dat men de zaak waarlijk grootsch opgezet heeft, blijkt wel uit het feit, dat de rijksin kooper den eersten dag 50 kisten, d.w.z. 2500 kg visch aankocht, tegen prijzen van vier tot vijf gulden per kist. Per auto werden de hoe veelheden vervoerd naar Noord-Brabant en het Oosten. De gemeenten verleenden gaarne haar medewerking. Alles liep vlot van stapel... in het prille begin. Spoedig echter kwamen de moeilijkheden. De eene gemeente na de andere schreef, de toezending liever te staken, daar de liefhebberij bij de werkloozen, na den eer sten keer, tot nul, of bijna nul gedaald was. Hier hield men het twee weken vol, ginds zes en weer elders wist men het te rekken tot een paar maanden. In een volgende bijdrage iets over de oor zaak van deze geringe animo. 24 September. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 1.12—1.04 0.98—0.92 Tarbot 0.85 Schol le soort p. kist 7.40—6.25 Schol 2e soort 1) 3.75—2.10 Schar 2.20—1.30 Wijting 1.95—1.30 Bot 7» 4.70—4.00 Door garnalenvischers Gekookte garnalen P. kg 0.15 VISCHPRIJZEN TE IJMUIDEN. Tarbot, per kg 0.84 0.76 Tong, idem 1.40 1.04 Griet, per 50 kg 30.— 20 Kleine schol, idem 22.50 Schar, idem, 4.10 2.10 Bot, idem, 16.— 5.— Braad schelvisch, idem, 8.— Kabeljauw, per 125 kg 64.— 54.— Wijting, idem 4.50 2.90 Makreel, idem, 6.50 3.20 Haring, idem, 3.70 3.— Koolvisch, per stuk 0.85 Steurharing, per kantje 9.— 8.90 E«n Europaaiche vermaardheid de WITTE KRUIS poeders, cochets en tabletten. Afdoend bij hoofdpijn, griep, menstruatiepijnen, rheumatiek, tand- en kiespijn. bij ApotHakan n Drogman Voor Nederland v Dutim 0«gitg*«it VISCHAREND DOOR KARPER VERSLAGEN. Toen ik in het kanton Uri zoo meldt de Zwitsersche Visscherjjcourant een karper vijver werd afgelaten, ving men een machtigen karper. Op den rug van dezen visch bevond zich een volledig, goed bewaard gebleven ge raamte van een vischarend. De klauwen van den roofdvogel waren zoo diep in den karper rug vergroeid, dat zij slechts met moeite met moeite met behulp van een mes losgemaakt konden worden. Blijkbaar was de vischarend uit de hoogte op den naar boven gekomen kar per gestooten, welke zich door snel duiken van zijn tegenstander beproefde te ontdoen en den roofvogel in de diepte heeft getrokken. De vischarend zal zijn klauwen te diep hebben in geslagen en zich niet meer hebben kunnen los maken, zoodat hij wel moest verdrinken. Maar de karper kon zich niet meer van den dooden arend ontdoen. De wonden van den karper zijn geheeld, terwijl van den vischarend in den loop der jaren slechts het skelet overbleef. Vele nieuwe vangplaatsen. Dat de Chineesche wolhandkrab zich voort durend over meer wateren verbreidt, bewijzen de berichten omtrent verschillende vangsten. Zoo wordt 14 September door iemand uit Nieuw-Vennep gemeld, dat hij de laatste 2 dagen met keernet op de Leidsche Vaart bij Bennebroek 67 stuks in zijn fuiken had ge vangen. H.' Donker te Papendrecht ving in den af- geloopen zomer 17 stuks in de Merwede. In Waalwijk zijn wederom krabben gevan gen. Trouwens in Noord-Brabant komen ze steeds meer voor. MAKKE SCHILDPAD. De visscher Jac. van Egmond ving in Juni een schildpad in een zijner fuiken in Nieuwe Wetering. Het dier was groen begroeid, doch thans mooi met gele stippels. De schildpad loopt in huis bij den visscher rond en is in het geheel niet bang. Wanneer zij niet rondloopt, zoekt zij haar teil met water op. Hier neemt zij ook steeds onder water haar voedsel, zijnde wormen en vischje, tot zich. Het is een alleraardigst iets zoo'n huisge- noote. ZONDAG 26 SEPTEMBER 1937. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, 10 u. v.m., Ds. Visser (Dank dienst v. d. oogst); n. m.3 u., Ringvergade- ring „Texel" der C.J.M.V.'s; n.m. 7.30 u., Jeugddienst met medewerking van Herv! Kerkkoor te Den Hoorn. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Kok (Doops- bediening. Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Moen. De Cocksdorp, v.m. 10.30 u., Ds. Salm, De Koog, v.m. 10 u., Ds. v. 't Hooft. Voorber. H. Avondmaal. Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Scholte. Doopsgezinde Gemeente. De Waal, v.m. 10 u., Dr. Vis. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare), v.m. 10 u.. Ds. v. d. Leer; n.m. 3 u. Cand. Wouda. O os terend, v.m. 10 u., Cand. Wouda; n.m. 3 u., Ds. v. d. Leer. Geref. Kerk. H.V. Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 u., Ds. E. Kok. Leger des Heils. Zondag v.m. 7 u., Bidstond. Zondag v.m. 10 u., Heiligingsdienst. Zondag n.m. 3 u., Soldatenmeeting. Zondag n.m. 8 u., Groote Verlossingssamen komst. Al deze bijeenkomsten zullen geleid worden door kolonel J. Grimijzer van Amsterdam, Jeugddiensten. Zondag v.m. 9 u., Handleiding. Zondag n.m. 12.30 u., Compagniesamenkomst. Zondag n.m. 5 u., Heilssamenkomst. „KERSTFEEST OP ZEE". Het is weer tijd met de voorbereidingen van de Kerstkisten voor de schepen te be ginnen de kisten met lectuur en Kerst geschenken, die we elk jaar meegeven aan de in Nov. en Dec. uitvarende Holl. zeeschepen, die hun Kerstfeest niet thuis kunnen vieren. Wilt U ze ons weer helpen vullen met boeken, tabak, pijpen, dassen, sokken, pull overs, zakdoeken, kooigordijntjes, scheur kalenders, platen, versnaperingen én alles, wat iemands hart verheugen kan? Liefst ont vangen we dit in den loop van October; doch ook terwijl we al aan het kisten verzenden zijn, blijkt elk pakje welkom! Die zijn of haar present vergezeld doet gaan van een ge- zelligen brief, doet den onbekenden ontvanger een dubbel genoegen! Inlichtingen worden gaarne verstrekt. Men zende de pakjes naar: Mevr. BRASSER—SCHOORL. Middenstr. 47, Den Helder. (Voor Comité Amsterdam.) Aangevoerd op 22 September: 441 kg gezouten garnalen A 15 ct. per kg 241 kg ongezouten garnalen 15 ct. per kg. 23 September: 260 kg gezouten garnalen 15 ct. per kg. 164 kg ongezouten garnalen A 15 ct. per kg. Ten bate van het herstel van het hebouw Geopend a.s. Diasdag 8-12 Woensdag 3-6 en 7-12 Donderdag 3-6 en 7-12 Behoudens Goedkeuring door B. en W, Avonturen op het gletscherijs. Een stadgenoot, een van de jeugdige deel nemers aan onze Tarakan-reis van vorig jaar, Wim Kok, heeft in zijn vacantie het Mont Blanc-gebied bezocht en schrijft ons daarover de'volgende schets, die wij gaarne opnemen: In twee weken hebben wij Antwerpen, Brussel en Parijs „gedaan" en zullen nu zestien dagen „rust" zoeken in het bergland. Het weer was bij onze aankomst te Chamo nix hopeloos slecht. Felle bliksemstralen scheurden het laaghangende wolkendek en het hevige gedonder van Donars hamer was niet uit de lucht. Den volgenden dag was het weer nog lang niet, zooals we het wenschten, maar 's Maandags hing de zon in haar volle glorie te schitteren aan een blauw hemeldek. Prachtig ligt daar de ontzaglijke, witte sneeuwkop der Mond Blanc te schitteren in de zon, die er fijne schaduw en lichtschakee- ringen optoovert. Als een heerscher ziet hij neer op z'n onderdanen: Aiguille du Midi, Aiguille du Dru, Dome du Gouter. Een groote hoeksteen vormt hij, een natuurlijke grens tusschen Italië, Frankrijk en Zwitserland. Gisteren hebben wij een bergtocht naar 2800 meter hoogte gemaakt, waar we kilo meters over de sneeuwvelden dwaalden. Van daag zouden we rust houde*. maar om twee uur gaan we toch weer op stap. Een van de bijna vijftig gletschers uit de omgeving is ons doel. De Glacier des Bosoons, een der groote glet schers der Mon-Blanc. Eerst moeten we ruim een uur door het bosch omhoog. Dit bosch bestaat grootendeels uit naaldboomen. die een hoogte van naar schatting dertig meter bereiken. Tot 1400 meter groeit er gemengd hout. Het onderhout wordt dan ge vormd door framboos, lijsterbes, pruim, ha zelaar, beuk en populier. Het pad dat we vol gen stijgt snel en gaat over enkele groote stortbeken. De tocht naar boven. In de omgeving van een dezer beken was veel geboomte tegen den grond geslagen door in het voorjaar naar beneden komend sneeuw en ijs. Uit de verte dringt het geklingel van bellen der koeien tot ons door. Als ge er even goed op let, hoort ge in die bellenmuziek een eigen aardig rhythme. Overal waar grasland is ontmoet ge en kele koeien door een herder, vaak èen jon gen, met een hond bewaakt. De boeren be zitten niet ieder een stuk grond, al het gras land is gemeenschappelijk bezit. Het is te vergelijken met het recht der Erfgooiers uit ons land in vroeger tijd. Bij den gletscher. Spoedig zijn we nu bij den gletscher op on geveer 1500 meter hoogte. We zijn met zijn vieren. Zouden we er probeeren over te trek ken zonder bergschoenen, pioletten en gids? Na eenigen tijd besluiteloos te hebben ge staan, neemt een het touw vast, gaat lang zaam tegen het ijs op. Een voor een volgen wij, dan komen we voor een rug te staan, met aan beide zijden diepe spleten. Voorzich tig, voetje voor voetje, gaat de eerste er over in de lengte. We kijken goed uit, als we ons evenwicht verliezen, welke kant het minst diep is. Veilig zijn we dit stuk voorbij. Voorzichtigheid is de boodschap. Nu moeten we weer een stuk zakken. Een denkt daaivoor het touw niet noodig te heb ben, daar het maar een helling van enkele meters is. Hij krijgt te veel vaart, struikelt en smakt met zijn hoofd tegen een ijspunt aan. Hij heeft een behoorlijke wond, vlak onder het oog opgeloopen door zijn onvoorzichheid. Al zoekend, glijdend en hijschend zijn- we nu al bijna bij den anderen kant van den glet scher. Maar daar is het ineens onmogelijk om verder te gaan. Dan maar weer terug. Op enkele plaatsen ligt fijn gruis op het ijs, waarvan we, evenals Klein Duimpje, ijverig gebruik hadden gemaakt om zoo noodig den weg terug te kunnen vinden, wat ons nu goed van pas kwam. Maar helaas, we heb ben geen tijd meer om naar ons beginpunt terug te keeren, daar het al veel te laat is. We moeten doorzetten en vlug. Gauw een anderen weg zoeken. Het wordt koud. Mijn kleeren en schoenen zijn kletsnat en als het straks begint te vriezen is er heelemaal geen kans meer er af te komen. Een gevaarlijke slipper. Als we weer tegen een kam op moeten, glijdt plotseling m'n been weg. Ik kan me niet meer houden en schiet weg over het ijs. Opeens voel ik een ruk, vlieg in een halven cirkel weer om hoog en weet de rand van een ondiepe spleet te grijpen. Aan het touw dat om m'n middel^zat vastgebonden en dat mijn tochtgenooten vast hadden, heb ik voor een groot deel mijn leven te danken, anders had ik onherroepelijk naar de rotsen weggegleden. Door den schok van mijn val gingen ook mijn tochtgenooten glijden. Met zijn drieën komen ze naar beneden, op mij af. Onze eenigste hoop is de opstaande richel, waar ik reeds aan hang. Een komt op mijn armen terecht en ook de an deren weten zich vast te klemmen. We zijn be hoorlijk met schaafwonden overdekt. Het wordt intusschen steeds later. We kun nen den anderen kant al zien; zijn er nog onge veer dertig meter van af. Twee zijn reeds over de laatste kam heen, maar ik kan niet verder. Mijn handen kan ik niet buigen van de kou en 'k sta met mijn beenen in het smelwater. Redding uit onaangename positie. Op den kant staat een gids. Een van de lui, die al veilig aan den overkant is, waarschuwt hem. Het duurt pijnlijk lang, eer hij boven de kam verschijnt. Na een paar maal gooien heb ben we de lijn te pakken. Ik bind hem om mijn middel en probeer tegen de kam op te komen, maar glijd weer naar beneden, waar de donkere diepte grijnst. Dan hakt de man ong meer treden in het ijs tot dicht bjj ons, met twee tou wen om mijn middel klim ik nu naar boven. Gelukkig nog een paar meter en ik sta op vas ten grond. We bemerken nu, dat onzen redder een oude padvinder is, een hopman uit Parijs. Samen drinken we koffie in een herberg, op de ge lukkige redding. Toen wij hem geld aanboden, weigerde hij en bracht ons ten afscheid het pad- vinderssaluut. In het dal zweeft reeds de schemer. Alleen de bovenste deelen en de top pen der bergen worden nog door de zon be schenen. Verder zakt de zon weg achter de bergen. Alpengloeien. Langzaam krijgen de rotspunten en de sneeuwkop van den Mont-Blanc een rose gloed. Het Alpengloeien. Een onvergetelijk schoon schouwspel. Na enkele minuten valt ook het donker over de toppen, waar zich wolken vormen, die als dikke rookpluimen uit de bergen op stijgen. Ruim twee weken hebben we gezworven door het bergland, over de machtige glet schers, langs de beken en door de eenzame, eeuwig zingende naaldbosschen. In dit land! waar de groot3chheid der natuur en de klein! heid van den mensch zoo duidelijk wordt aan getoond. Hoe groot moet Hij dan zijn, die dit alles heeft voortgebracht.....,, STOOMVAART MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Chr. Huygens, t., 24 Sept. v. Algiers. Marnix v. St. Aldegonde, u., 24 Sept. v. South. Poela Laut, u., pass. 23 Sept. Gibraltar. Poelau Bras 24 Sept. te Amsterdam. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Baralt 24 Sept. v, Amsterdam. Cottica 24 Sept. van Amsterdam. Nereus pass. 24 Sept. Holtenau. Perseus 24 Sept. van Amsterdam. Rhea 24 Sept. van Amsterdam. Triton 24 Sept. te Varna. Van Rensselaar, t„ 24 Sept. v. Madeira. Ariadne 22 Sept. te Piraeus. Hennes .pass. 23 Sept. Gibraltar. Sa.turnus pass. 23. Sept. n,m. Gibraltar. Ulysses 23 Sept. te Patras. Vesta pass. 24 Sept. Gibraltar. Aurora 24 Sept. te Hamburg. Boskoop 23 Sept. van Paita. Fana 24 Sept. te Rotterdam. Ganymedes 23 Sept. v. Amsterdam. Hercules 24 Sept. te Amsterdam. Mars 24 Sept. te Amsterdam. Merope 24 Sept. te Amsterdam. Orion 23 Sept. v. Volos. Tiberius 23 Sept. v. Bari. Vulcanus 23 Sept. te Genua. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Blommersdijk Sept. te Antwerpen. Boschdijk 24 Sept. te Rotterdam. Delftdijk, 23 Sept. te Cristobal. Spaarndam 23 Sept. te Norfolk. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN, Salawati 23 Sept. v. Beira. Bengalen 23 Sept. v. Singapore. Sapa,roea 22 Sept. San Francisco. Silverpalm 23 Sept. v. Calcutta. Marken 23 Sept. te Kaapstad. ROTTERDAMSCHE LLOTD. Palembang 24 Sept. van Rotterdam. Dempo, t., 28 Sept. te Marseille verw. Garoet 24 Sept. van Batavia. Soekaboemi, u., 23 Sept. te Bijltang. Kedoe, u., pass. 24 Sept. Dover. Kota Gede, u., 23 Sept, v. Alexandrië. Modjokerto, u., 23 Sept. te Singapore. ROTTERDAM—ZEID-AMERIKA-LIJN. Aldabi, t., 23 Sept. v. Rio Janeiro. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Patroclus 23 Sept. v. Marseille. Phrohtis 23 Sept. van Batavia. Achilles 24 Sept. van Penang. Antenor 23 Sep.t v. Honkong. Diomed 23 9 te Londen. Euryades 23 Sept. te Liverpool. Perseus 23 Sept. te Hongkong. Achilles 23 Sept. te Penang. Deucalion 24 Sept. v. Rotterdam. EMZETCO LIJN. Jonge Elisabeth 23 Sept. te Aarhus. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Houtman 22 Sept. van Kaapstad. Ombilin 22 Sept. te Singapore. Sipora 23 Sept. van Belawan. Tasman 22 Sept. v. Singapore. JAVA—NEW VORK-LIJN. Madoera 24 Sept. v. Dakar. Rhexenor 23 Sept. van Sabang. Kertosono 23 Sept. te Penang. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. Tjibesar 22 Sep.t van Padang. Tjinegara 23 Sept. van Macasser. VEREENIGDE NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. (HollandAfrika Ltin.) Bloemfontein, t., 23 Sept. van Zanzibar. agei sfontein, u., 24 Sept. te Antwerpen. Ouessant. Nijkerk, u„ 24 Sept. v. Mombassa. Springfontein, t., 24 Sept. te Antwerpen. (Holland—Oost-Azië Lön). Meerkerk, t„ 23 Sept. van Singapore. Grootekerk 24 Sept. te Rotterdam. (Holland—Australië LUn). Almkerk, t„ 23 Sept. v. Fremantle. Aagtekerk .24 Sept. te Hamburg. (Holland—Br.-Indic U)n). Hoogkerk, u., 23 Sept. te Port Said. .Streefkerk, u., 24 Sept. te Hamburg.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 10