De Noord-Holl kaasexpoit naar België Revolutiespook in Fransch Marokko Van Zeeland blijft vermoedelijk Economische beschouwing Predikbeurten Alkmaarsche Kaasmarkt de vrije belgische markt als vuilnisvat voor raas. nieuwe opleving. Uit onze omgeving ikfBERICHTEN^3 boternoteering. Een der belangrijkste afzetgebieden voor onze Noordhollandsche kaas is, sedert jaar en dag het land der Belgen Doordat voorts de uitvoer daarheen nog steeds geheel vrij is, is de handel gedurende de afgeloopen jaren geleidelijk aan nog iets toegenomen, oodat het totaalkwantum der uit Neder land naar België geëxporteerde kaas, dat van 1931 tot en met 1934 steeds tussehen de 17000 en 18000 tons beliep, in 1935 steeg tot boven de 19000 tons. Aangezien, als gevolg van de handelsbelemmeringen in Duitschland, onze uitvoer naar dat land geregeld is teruggeloopen, was in 1935 België onze grootste kooper. Waarbij na tuurlijk in aanmerking moet worden genomen, dat de betreffende 19.000 tons niet alleen uit Noord-Holland kwamen. Slechts ruim 7000 tons daarvan waren 40 plus Edammer en ook dit kwantum kwam nog ten deele uit andere provinciën, voornamelijk uit Friesland. Het behoeft geen verwondering te ■wekken, dat andere zuivelproducten- exporteerende landen, die ook hun portie kregen van de malaise, welke onzen tijd kenmerkte, trachtten een deel van den voor ons zoo belang rijken kaashandel te bemachtigen. De vrije handel op België stelde hen in de gelegenheid een poging in deze richting te wagen en zoo zag men daar allengs grootere hoe veelheden Deensche, Finsche en Noorsche kaas aan de markt ver- schijnen. Aanvankelijk was 'deze kaas weliswaar van minder goede kwaliteit, geleidelijk echter werd dat beter en het zag er naar mit, dat de betreffende landen inderdaad met een deel van de buit zouden gaan strijken. Zonder meer gaf Intusschen de Neder- Jandsche export zich niet gewonnen, er ont stond een vinnige concurrentiestrijd, welke nog heviger werd, doordat ook Nederland sche firma's, die ziek tot dusverre weinig ®m België hadden bekommerd, zich voor dat land begonnen te interesseeren. Ten deele was dit het gevolg van het feit, dat ze hun afzet in andere streken allengs zagen verminderen. De uitvoer naar Duitschland liep bij voorbeeld terug van ongeveer 24.000 tons in 1934 tot bijna 17.000 tons in 1935. Voor deze kaas moes ten andere débouchés worden gezocht en de betreffende exporteurs hoopten deze blijk baar te vinden in België. Daarnaast liepen van tijd tot tijd geruch- fen, dat ook in België een contingenteering op handen was. Gezien de finantieele voor deden, welke voor den exporteur elders niet zelden aan een groot contingent ver bonden waren geweest, gingen enkele kooplieden er toe over om te trachten een extra groote hoeveelheid in België te plaat sen. Immers, bij de berekening van de grootte der contingenten werd steeds reke ning gehouden met den omvang van den export van iedere firma gedurende de af geloopen jaren naar het betreffende land. Een groot kwantum, dat was geëxporteerd, zou straks mogelijkerwijze een groot con tingent meebrengen. Sommigen bleken be reid dit kwantum te forceeren ten koste van een lageren prijs, natuurlijk in de hoop de geleden schade straks te kunnen inhalen. Voegt men aan een en ander nog toe, 'dat, als gevolg van het pasteuriseeren van de kaasmelk, gedurende de afgeloopen ja ren in Brabant een kaasindustrie is ont staan, die ook al weer haar afzetgebied zoekt in het nabijgelegen België, dan krijgt met langzamerhand een indruk van de wijze, waarop de markt bij onze Zui delijke naburen werd overstroomd. Hetzelfde verschijnsel deed zich voor, dat we, voor wat boter be treft konden aanschouwen te Lon den, de plaats waar de overschotten van alle landen ter wereld voor de best mogelijke prijzen worden opge ruimd: Enorme concurrentie en zeer lage opbrengsten. Wellicht ongeveer een half Jaar geleden was de toestand in België op zijn slechtbt. Zóó onproductief was de zaak geworden, dat de regeering zich genoodzaakt had gezien, bij export van kaas naar België daaiop restituties te verleenen. Deze wijze van doen vond overigens haar rechtvaardiging in het feit, dat in de reeds genoemde Oostzeelanden een soortgelijke methode werd gevolgd, terwijl daarnaast de deva luatie in Nederland een verder motief op leverde voor deze restituties. •„„v.z.n Hoewel de belangen van den Belgischen consument door de lage prijzen ten zeer ste gediend waren, was er toch een ge\aa lijke kant aan de zaak. Door de Belgische landbouwproducenten toch is onze pee ring herhaaldelijk beschuldigd een dumping politiek te voeren een politiek dus, wa«rbij in 'n vreemd land lager wordt verkocht dan in 't eigen land. Ten aanzien van kaas, die in België nog nauwelijks wordt gemaakt en dit is met de Nederlandsche soorten het geval, mocht dit voor hen geen onmid dellijk nadeel beteekenen, er is echter ver band tussehen de verschillende zuivelpro ducten onderling, terwijl we voorts weten, dat men in België rondloopt met de gedach te er een Hollandsche—kaas—industrie te vestigen. Daarom mag het gelukkig worden ge noemd, dat de regeering de restitutie gelei delijk aan kan verminderen, Van d/j cent per k.g. werd ze teruggebracht op VA cent, vervolgens op 3 cent, tenslotte op 1 cent. En sedert 15 Mei j.1. is ze geheel verdwenen. Deze verlaging van de restitutie wijst er reeds op, dat de prijzen in België successie velijk iets beter werden. In de eerste plaats was dit een gevolg van het feit, dat onze concurrenten van de Oostzee meer en meer begonnen weg te blijven. Ook hun handel was, zooals we reeds zagen, slechts mogelijk met overheidssteun, zoodat de aanlokkelijk heid om door te gaan, bezien uit een natio naal standpunt, niet groot was. De voortdurend stijgende boterprijs, aan de internationale markt, zal op een en an der wel van invloed zijn geweest, terwijl wellicht ook meerdere vraag uit andere ge bieden ontlasting bracht. Deze laatste factoren golden mede voor Nederland, waar enkele firma's, zoowel par ticulieren als coöperatieve zuivelfabrieken, die vroeger niet op België hadden gehandeld zich begonnen terug te trekken. Een ver ruiming van het Duitsche contingent had bijvoorbeeld tengevolge dat vooral Fries land zich weer wat meer op Duitschland kon oriënteeren, immers Duitschland is nu eenmaal het Friesche débonché bij uitne mendheid. De klachten omtrent de overvoe ring van de Belgische markt begin nen sedert eneigen tijd dan ook af te nemen. Het ziet er weer wat be ter uit. Ongeveer een half jaar geleden was er van winst maken geen sprake. Handel en coöperatie gaven elkaar vaak over en weer de schuld van de te lage prijzen. Het is inderdaad wel voorgekomen, dat de handel de markt forceerde bijvoor beeld in verband met de geruchten omtrent invoering van een contingenteering even zeer zijn er fabrieken geweest, die in Bel gië lagere prijzen noteerden dan ze aan de markt konden maken. De bona-fida export naar België echter, dat zijn de coöperatie ve fabrieken en de exporteurs, die daar reeds jaren hun product plaatsen, zagen de instorting der prijzen met leede oogen aan. Ze moeten echter mee, wilden ze hun klan ten voor de toekomst blijven behouden. De perspectieven zijn dus weer wat roos kleuriger. Als bedreiging voor onzen kaashandel blijft bestaan de mogelijkheid van de vesti ging eener kaasindustrie in België. Of het zoover zal komen is natuurlijk iets anders. Vaak ontstaan zulke plannen in tijden van hevige malaise. Niet zelden zijn ze te be schouwen als noodmaatregelen, waarvan de urgentie minder wordt gevoeld, naar mate de welstand begint toe te nemen. Voor onze kaasproductie mogen we ho pen, dat zulks ook hier het geval zal zijn. Oorzaken van het bloedbad van Meknès. Communistische agita toren aan het werk. Sinds eenigen tijd gist het in Fransch-Noord-Afrika, vooral in Marokko. Het communistische zaad, dat sinds jaren onder de oogen der locale autoriteiten door agitatoren op Marokkaanschen bodem wordt uitgestrooid, begint wortel te schie ten. Dit wordt opniuw aangetoond door de opstand te Meknès, van eenige dagen geleden, welke talrijke slachtoffers heeft geëischt. Sinds vele jaren wijzen bepaalde Fransche bladen op de onrustige stemming in Fransch Noord-Afrika, welke voor een niet onaan zienlijk deel aan de propaganda der commu nisten moet worden toegeschreven. Deson danks is er in dezen toestand tot op het oogenblik nog zoo goed als geen verandering gebracht. Met alle middelen wordt de inheemsche bevolking door de communisten tegen Frank rijk en tegen de Fransche kolonisten cn autoriteiten in het bijzonder opgehitst. Jonge Marokkanen worden door de communisten naar Parijs en zeer dikwijls zelfs naar Moskou gezonden om daar door middel van speciale cursussen op hun propagandistische werkzaamheid in het vaderland te worden voorbereid. Communistische tijdschriften en vertrouwelijke infor maties onderrichten deze jonge a' ten eveneens in hun werk. Onlusten, zooals deze kort geleden in Meknès plaatsvonden, vormen slechts een voorspel. De mannen achter de schermen hopen, op zekeren dag in het geheele land de vaan van het oproer te kunnen planten. Nationalistische leuzen. Daarbij maakt hef communisme gebruik van de ideeën en de organisatie van een Noord-Afrikaansche nationalistische bewe ging, de „Ster van Noord-Afrika", welke haar invloed, dank zij haar aanpassing aan de verschillende plaatselijke omstandigheden van Tunis tot aan de grens tussehen Ma rokko en Rio del Oro heeft weten te vesti gen. Deze beweging is oorspronkelijk ont staan uit den drang naar vrijheid van be paalde Noord-Afrikaansche kringen. Een dergelijke vrijheidsstrijd strookt in zeker op zicht natuurlijk met de wenschen der com munisten, wijl de bevrijding dezer volkeren een der doelstellingen van de communisti sche internationale is. En derhalve trachten zij de belangrijkste functies in deze nationa listische bewegingen in handen te krijgen. Gemakkelijk spel. Het wordt de communisten in Algcrië, Ma rokko en Tunis niet al te lastig gemaakt, wijl de Fransche autoriteiten uit overwe gingen van binnenlandsche politiek niet al te hardhandig mogen optreden. Ook van de zijde der inboorlingen is de tegenstand niet groot, want het meeréndeel der hier levende Marokkanen interesseert zich weinig voor politieke vraagstukken, voor zooverre deze geen betreking hebben op hun welstand en hun particuliere leven. Dus hebben de jeug dige Marokkaansche communisten meestal gemakkelijk spel en men weet, hoe snel uit provocaties van dergelijke lieden een bloed bad kan ontstaan. Gezag machteloos. Breede Fransche kringen hoopten, dat er eenige verbetering in den toestand zou ko men, toen ongeveer een jaar geleden gene raal Nogues tot president-generaal van Ma rokko benoemd werd. Men meende, dat de generaal over voldoende autoriteit zou be schikken, om aan de agitatoren het werk onmogelijk te maken. Men vergat echter, dat "in Parijs een regeering aan het hoofd stond, welke, ondanks allen goeden wil, er voor alles op bedacht moest zijn, goede vrienden met de communisten te blijven. Zoo geschiedde het, dat Frankrijk's mili taire president-generaal in Marokko wel eenige malen trachtte, energiek in te grij pen, maar dat hij daarbij door de regeering werd tegengewerkt Sindsdien heeft de situatie zich nog ver scherpt. De communisten maken gebruik van de geprikkelde stemming onder de In heemsche bevolking, om deze bij het gering ste incident tot oproer op te hitsen. De oor zaak van het bloedbad van Meknès was zooals bekend de sluiting van een waterlei ding, welke talrijke ziektekiemen met zich voerde. Ook bij andere gelegenheden worden niet-politieke gebeurtenissen, zooals een slechte watervoorziening of een prijsstijging der levensmiddelen geraffineerd als aan leiding tot een opstand benut. Nachtelijke vergadering van het Belgische kabinet. Het Belgische kabinet heeft gister avond en vannacht vergaderd om er over te beraadslagen of het kabinet al dan niet ontslag zal nemen. Na afloop van ae tweede bijeen komst van den Kabinetsraad, die met tusschenpoozen werd gehouden, heeft minister Hoste om kwart over tien gisterenavond aan de persverte genwoordigers verklaard, dat de mi nisters het meer dan ooit eens wa ren. Zij hebben nog geen beslissing genomen en zullen hedenochtend om elf -uur opnieuw een kabinetsraad houden. Op de vraag van een der journa listen of het kabinet zijn ontslag zou nemen, zeide de minister, dat dit hoogstwaarschijnlijk niet het geval zou zijn. JULIANANDORP KOEGRAS HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW AFD. DEN HELDER Vrijdagavond hield bovengenoemde afdee- ling een algemeene vergadering in het ca fé „Prins Hendrik" van den heer A. Doom. 18 leden waren aanwezig. Na opening door den voorzitter en lezen der notulen wordt opgemerkt dat aangaan de de Water- en Lichttarieven nog geen verder antwoord van het Gemeentebestuur van Den Helder is ontvangen. Aan het Hoofdbestuur zal worden gevraagd een en- quete te willen instellen bij andere afdee- lingen, teneinde gegevens te verzamelen over tarieven aldaar en daar dan het gemeentebestuur van den Helder mede te overtuigen. De Voorzitter doet daarna mededeeling over de bespreking die gehouden is om trent de Landboinvordeningswet in de vo rige algemeene vergadering te Rotterdam. Het ontwerp van wet zal thans wel wor den ingetrokken. Op de gedane vraag aan de L.C.O. betrcfende de kalvertoewijzing aan consumptie-melkers met fokkers is geen antwoord ontvangen. Thans zal een af schrift van bedoeld verzoek worden gezon den aan de Secretaris van de Holl. Mij. van Landbouw ter overhandiging aan een Hoofd bestuurslid tevens lid der L.C.O Daarna komt in behandeling de agenda van de Alg. Vergadering te Amsterdam. Bij de verkiezing van het Hoofdbestuur zal in de vac. Waiboer de candidatuur Kis- temaker, in de vac. Govers de candidatuur Rezelman gesteund worden. Bij de reorganisatie van de Landbonw- voorliehtingsdienst is de zaak thans zoo ko men te staan, dat men een en ander stil laat doodbloeden het heeft weinig zin meer. De invoer van Deensch vleesrh wordt onder de loupe genomen, maar daar men tot de conclusie komt dat het eene noodig is voor het andere wordt hierop niet ver der ingegaan. De practijkcursusen van het Boekhoud- bureau die gehouden worden op eigen be drijf, hebben -wel belangstelling. Aangezien er echter zoo weinig publiek aanwezig is wordt dit tot een volgende bijeenkomst aan gehouden en zal getracht worden hiervoor de noodige belangstelling op te wekken door middel van een circulaire. Aan het H. Bestuur zullen de volgende vragen op de Alg. Verg. worden gesteld. Ie dat door de niet-instelling van een afzonderlijke ministerie van Landbouw er bevremding is ontstaan onder de belanghebbenden en zij daarin zien een achterstelling van het platteland, en ten 2e dat de afdeeling van meening is dat de Rundveebeperking geheel opgeheven dient te worden. Tot afgevaardigden worden benoemd de heeren A. Grin Pz. en S. Ex-iks Jz. Bij de rondvraag wordt er de aandacht oj) gevestigd dat nu er allerlei veeziekten beginnen te heerschen, er controleurs rond gaan voor de varkens. Dit moest nu zeker niet plaats hebben. Zal aan het H.Best. me degedeeld worden. Verder zal aan Redac teur orgaan verzocht worden geen artikelen meer te plaatsen zooals onlangs gebeurd is over t.b.c. vrije melk. Hiex-na sluiting. W1ERINGEN Feestelijke opening Succes-terrein. Zondag a.s. wordt het nieuwe Succester rein officieel in gebruik genomen, bij wel ke gelegenheid Succes haar eerste thuiswed strijd in de loopende competitie zal spelen. Gelijk bekend zullen de plaatselijke gym nastiek- en muziekvereeniging daarbij hun medewerking verleenen, terwijl onze Bur gemeester de Edelachtb. Heer L. C. Kolff het nieuwe terrein aan de vereeniging zal over dragen. Ook de door Succes te spelen match is deze belangstelling ten volle waard. Voor het eerst sinds langen tijd zullen we dus de Wie- ringer favorieten weer eens in actie zien. S. zal uitkomen tegen de Amsterdamsche club Volewijckers, dat Zondag j.1. in Amsterdam de nieuwe derde klassêr Texel nog een ver pletterende 50 nederlaag toebracht. Reeds bij voorbaat acht men de Volewijckers de aangewezen kampioenscandidate van 3A, niet alleen om de juist behaalde klinkende zege, maar om het bijzonder fraaie spel dat deze vereeniging doorgaans demonstreert. Waar S. tegen een sterk tegenstander meestal zer goed pleegt te spelen, mogen wij op een interessante ontmoeting rekenen. Succes zal dus voor de Wieringers entrée maken op het verbeterde terrein. Naar wij vernemen verkeert het terrein thans in zeer goeden staat, hetgeen het spelpeil ongetwij feld ten goed zal komen. De outillage van het Succesterrein is de laatste jaren zeer verbeterd en men kan de gasten in de komende competitie een waar dige ontvangst bieden. Mond- en Klauwzeer. Bij den landbouwer S. te Oosterland in deze gemeente is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. De gevreesde ziekte is dus ook te Wie- ringen ingetreden. POLITIE Verloren: een portefeuille inhoudende pa pieren en een rijbewijs. Inl. bij den gem.-bode. CALLANTSOOG OPRICHTING BIBLIOTHEEK. Eenige ingezetenen hebben het plan opge zet tot het inrichten van een bibliotheek alhier. Deze week is daartoe een bespreking gehouden. Het ligt in de bedoeling van de commissie, bestaande uit de dames List en Brouwer en den heer Koerts, om de ingezetenen voor dit doel steun te vragen, waartoe hun bin nenkort een lijst ter teekening zal worden aangeboden. Het leesgeld zal zeer laag gehouden wor den. De bibliotheek wordt niet het eigen dom van personen en zal aan de plaats Callantsoog gebonden blijven. De heer Burgemeester zal verzocht wor den, bijgestaan door anderen, het jaar- lijksch toezicht uit te oefenen. Het is een zeer goed idee van deze com missie. Reeds geruimen tijd is de behoefte aan een dergelijke instelling gevoeld, en we zullen hopen dat de commissie met de uitvoering van haar plannen medewerking zal ondervinden, waardoor deze zullen slagen ANNA PAULOWNA BREEZAND. La Verda Stelo. De jaarvex-gadering van „La Verda Stelo" werd gehouden ten huize van den heer J. Davids. Na het openingswoord van den voorz., den heer Vex-gaay, las de secretaresse, mevr. Pranger-Krispijn, de notulen voor. De reke ning van den penningmeester verkreeg even eens de goedkeuring, waarna bestuursver kiezing volgde. De heer Vergaay werd als voorz. herkozen, terwijl voor den heer De Graaf, die niet meer voor een bestuursfunc tie in aanmerking wenschte te komen, de heer Davids als penningmeester gekozen werd. De vergadering besloot dit jaar geen mon- delingen cursus te houden. Wel zal de club een schriftelijken cursus organiseeren voor beginners, waarvan de lessen eens per maand mondeling worden toegelicht. De cursus voor gevorderden neemt de club zelf ter hand. Bij de sluiting bracht de heer Vergaay dank aan den afgetreden penningmeester voor z'n goede beheer. Cursus Bloembollenteelt. De afd. Anna Paulowna Breezand van den L.T.B. besloot een tuinbouwcursus te organiseeren, waarvan het hoofdvak de bloembollenteelt zal zijn. Deze cursus voor ziet in onze bollenstreek zeker in'n behoefte De heer van Egmond van Hillegom, o.a. hoofdcontroleur van „De Narcis", is bij uit stek bekend met de practijk van het vak. de heer Schlaman behandelt de theorie, schei kunde, kennis van den grond, enz. Omdat bij dezen cursus de bloembollenteelt voorop staat, wordt aan hen, die reeds een land- of tuinbouwcursus volgden de gelegenheid gegeven de practijklessen als toehoorder te volgen. Zooals we reeds zeiden, er is behoefte aan een dergelijken cursus. De belangstel ling er voor zal dus groot zijn en daarom is de leeftijdsgrens voor de cursisten voor- loopig op 18 jaar gesteld. ZONDAG 26 SEPTEMBER. Ned. Herv, Gemeente. Huisduinen, voorm. 9.30 uur, Ds. M. van Wichen. Julianadorp, vooxm. *11 uur, Ds. M. van Wichen. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Mr. J. Vis ser, Cand. H. D.4 Ilippolytushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Dëfi Oever, nam. 2 uur, Ds. Van Beek. Doopsgezinde Gemeente. Hippolvtushoef, voorm. 10.30 uur, Ds. de Wilde. Evangelisatie. Breezand. voorm. 10 uur. de heer Boon. Nam. 3.30 uur. de heer Boon. Geref. Kerk. Anna Paulowna, voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur, Leesdienst. The Star of Hope Mission. Julianadorp. nam. 7.30 uur, de heer H. J. Kraak, van Den Helder. Callantsoog, nam. 7.30 u., Bi'oeder P. Bok, van Den Helder De markt was ongekend en onver wacht vlug. Met f 24.lag de hoogste prijs niet minder dan f 2.50 boven die van de vorige week en de verhooging was daarmee nog slechts ternauwernood aangegeven. De prijzen lagen in veel gevallen ©en gulden of drie boven die van Vrijdag j.1., zoodat de gang voor goede ocnsumptickaas ongeveer op 122.50 is te stellen. Allerlei omstandigheden schijnen te hebben samengewerkt om dit gunstige resultaat te bewerken. Voornamelijk was het vermoedelijk de vrees voor het in omvang toene mend mond- en klauwzeer, van wel ke ziekte reeds meer dan 900 geval len werden geregistreerd. Daarnaast krijgen we te doen met de bekende en gewaardeerde September-kaas, waarvan de handelaar een afzon- drelijk voorraad moet hebben en waarvan de kwaliteit op het oogenblik nog goed is. Het natte weer van de laatste dagen heeft de melkproductie niet in de hand ge werkt, terwijl ten slotte de vooruit zichten voor den handel op Duitsch land algemeen zeer veel gunstiger werden beoordeeld. Weliswaar staat daaromtrent nog weinig vast en meenden sommigen, dat oen even- tueele grootere export naar Duitsch land wel in de eerste plaats aan de boter ten goede zal komen, indirect echter zal zich dit onherroeplljk toch ook weer op de kaas uiten. De vaste tendes strekte zich ook uit tot Friesland, waar voor 40 pet. soorten prijzen worden genoteerd, die de Noord-Hollandsche ongeveer benaderen. Hetgeen er wel op wijst, dat er inderdaad sprake is van In vloeden uit Duitschland. ALKMAAR, 24 September. Kaasmarkt. Aangevoerd 49 stapels, zijnde 102.000 Kg.: Fabrieksbaas kleine f24, boerenkaas kleine f 22.50 idem Commissie f 25.50 per 50 Kg. Handel goed. ALKMAAR. 24 September. Op de heden gehouden Gi'aanmarkt. wa ren aanvoer en prijzen als volgt: 35 HL. voertarwe f 8.25; 31 H.L. rogge f 8.25; 376 H.L. gerst f 78, idem chev. f 88.30; 397 H.L* haver f '6.60—7.10; VI H.L. boonen, w.o.: paarde f 8.70, bruine f 20, citroen f 28—30, duiven f 9—11, witte (oude) f 30 en tuinboonen f 2730; 21 H.L. kanarie zaad f 1050; 8 H.L. mosterdzaad en 29 H.L. diversen, prijzen niet genoteerd; 23 H.L. Karwijzaad 'f 2324 638 H.L. erwten, w.o.: groene (kleine) f 1012.25, groene (gr.) f 20—23, grauwe f 17—29, vale 17.50 21.50 en platte vale f 26.50. Alles per 100 Kg. Totaal aanvoer 1600 H.L. Handel goed. ALKMAAR. 24 September. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 4620 stuks, verkocht 3340 stuks, pi*ijs f 2223; Commissie 40 plus, aanbod 375 stuks, verkocht 240 stuks, prijs f 23.50' per 50 Kg. Totaal: aanbod 4995 stuks, verkocht 3580 stuks. Aanwezig 1 fabriek. ALKMAAR. 24 September. Aardappelen 2.30, aardbeien 1722, an dijvie 0.601.20, appelen 310, augurken 2—10, bloemkool I 8—12, II 35, bieten I.602.20, druiven 8—13, gele kool 2.9(4— 3.30, groene kool l.SO3.60, ki-opsla 0.60—1.20 knolselderie 23.10, komkommers 1.504, meloenen 414, peren 312, prei 2.60—3.10^ peterselie 0.501.20. postelein 0.100.17, rabarber 0.801.20, radijs 1.40, roode kool 1.20—3.10, selderie 0.50—1.20. spinazie 10 38 ct., spruiten 48.50, snijboonen 413, enkele spercieboonen 1.50, dubbele idem 0.601.45 tomaten 23.80, ui»n 2.204. witte kool 0.80. wortelen 1.60. boswoi'telen 25. WARMENHUIZEN, 24 September. Gele nep 6.40—6.60, uien 2.40—2.50, drie lingen 2.402.50. grove 2.10—2.30. gele kool 1.10, witte kool 0.901.20, slaboonen 4.10. Aan,oer: 650 Kg. gele nep, 3875 Kg. uien, 2100 Kg. gele kool, 54200 Kg. witte kool, 45 Kg. slaboonen. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Sept.. Aanvoer 3000 kg aardappelen: Eigenhei mers f 2.50, BI. dito f 2.70, Bevel, f 2.30. 28000 kg Uien: Uien f 2.402.90; Drielingen f 1.70—2.60; Grove f 2.60—2.80; Gele Nep f 6.30—7.— Peen 1.20—1.50, kleine peen 5070 ct., spercieboonen 4—8. kroaen 1.50—2.50, roode kool 1.503, rammenas 22.50, witte kool 0.801.20, gel ekool 1—1.40. groene kool 1.801.90, bloemkool 7.1011.10, 2e soort 1.70—3.20. NOORDSCHARWOUDE, 25 September. Eigenheimers 2.30—2.40. hl. dito 2.30—2.60, 2.102.60, grove 2.40002.70, gele nep 6.40 7, peen 11.304, spercieboonen 47.70, kroten 1.30—1.80. roode kool 1.50—2.20,0 wit te kool 0.90—1.20, gele kool 1. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is heden vastgesteld op 88 cent .per k.g.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 15