Japansche luchtmoordenaars W Ban het werk Militair verbond tussctien China en Rusland op weg naar DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Proefnemingen aan boord van Hr. Ms. 012 Geen troepen meer naar Spanje Honderden vrouwen en kinderen in Hankau vermoord Engeland piotesteert Tankschip „Semiramis" in nood EERBERICHT Zeiljacht Endeavour I nog zoek ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1937 Chineesche overwinning in Sjansi Van Nederlandsche nationaliteit? Japansch persagentschap geeft bijzonderheden Een belofte van Italië: Op alle stations warme ovaties Dit nummer bevat 16 pagina's DE BILT SEINT: Reist per Waco-Autobusdiensteir Inl. WACO-kantoor Kanaalw. 137, Tel. 773 HE LDERSCHE COURANT UITGAVE; N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG. No. 8114 Zes Japansche bommenwerpers, geëscorteerd door drie jachtvliegtuigen, hebben gisterenmiddag te 16.50 boven de stad Hankau gevlogen en negen bommen laten vallen. Drie bommen vielen in de Chineezenstad, vier op den an deren oever van de Han en twee in de Jangtse op nog geen 200 M. van de Britsche rivierkanonneerboot „Aphis". Het aantal dooden wordt op 100, dat der gewonden op 200 geraamd, meest non-com battanten. Nader meldt men ons dat de eerste schat ting omtrent het aantal slachtoffers van den Japanschen luchtaanval te laag geweest is. Er zouden meer dan 200 dooden en 500 ge wonden zijn. Het aantal kinderen, dat te Woetsjingmiau, de dichtbevolkte benedenstad van Hankau, is gedood, is naar verhouding buitengewoon groot. Ontstemming in het buitenland. Engeland protesteert tegen bom bardeeren van non-combattanten. De Britsche ambassadeur te Tokio heelt opdracht gekregen in krach tige bewoordingen bij de Japansche regeering te protesteeren tegen het bombardeeren van niet-militaire ob jecten en uiting te geven aan den af schuw, die in Engeland gevoeld wordt in verband met het groote aan tal slachtoffers onder de hnrjje'J e- volking tengevolge van het bom bardement van Kanton. De Fransche ambassadeur, Henrv, heeft gisterenmiddag een bezoek gebracht aan den onderminister van buitenlandsche za ken, Horinoetsji, teneinde zich op de hoogte te stellen van de bedoeling van Japan met het bombardement van het eiland Hainan, dat nabij Fransch Indo-China is gelegen Horinoetsji heeft den ambassadeur geant woord, dat de Japansche oorlogsschepen ge handeld hebben uit zelfverdediging. Het Amerikaansche departement van ma rine heeft nogmaals medegedeeld, dat de Amerikaansche vloot in de Chineesche wa teren zal blijven, zoolang het conflict tus- schen China en Japan voortduurt. Japanners blijven troepen aan voeren. Volgens het Chineesche Nieuwsagentschap „Central News" zijn twee Japansche slag schepen, de „Kongo" en de „Haroena" van 29.000 ton, nabij Woesoeng aangekomen. Te vens wordt gemeld, dat 7000 Japansche sol daten in Jangtsepoe ontscheept zijn, zoodat er deze week in totaal 15.000 Japanners ter versterking in Sjanghai zijn aangekomen. De Japanners kondigen een zending van nieuwe hulptroepen ter sterkte van 40.000 man aan. Reederij acht het hoogst onwaar schijnlijk. Het radiostation van de Amerikaan sche marine te Havanna heeft nood seinen opgevangen van het vermoe delijk Nederlandsche tankschip „Se- miramis", dat als positie opgaf 160 mijl ten Zuid-westen van Tampa. De Marine-autoriteiten waarschuw den de kustwacht van Florida, welke onmiddellijk een vaartuig ter hulp verleening uitzond. De „Semiramis" deelde mede op verschillende plaatsen water te ma ken. Er behoort een tankschip „Semi ramis" tot de vloot van de Neder- landsch-Ind. Tank Stoombootmaat schappij te 's-Gravenhage. Bij nader informatie deelt men ons vanwege de Nederlandsch-Indische Tank Stoombootmaatschappij mede, dat het hoogst onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat dit hetzelfde schip is waarvan in bovenstaand be richt sprake is. De „Semiramis", onder bevel van ka pitein van Hemert, is, naar men ons mede deelde op li dezer te Singapore .aangeko men, teneinde aldaar te dokken om vee™*" gens naar Pladjoe (Sumatra) door te men, waar het schip bestemd is om op oe rivieren te varen. Hedennacht was ec der nog geen bericht bij de maatschappij inge komen, dat de „Semiramis" reeds van Sin gapore zou zijn vertrokken: Chineezen boeken successen. De Chineesche strijdkrachten heb ben in het Noorden van Sjansi hun eerste groote overwinning be haald. Volgens berichten van het hoofdkwartier van maarschalk Tsjang Kai Sjek slaagden de Chi neezen erin het Kwantoeng-leger zware verliezen toe brengen. Na een hevig gevecht van man tegen man werden 5000 Japansche soldaten gedood, terwijl de Chinee zen 2000 krijgsgevangenen maakten. De Chineesche bladen melden, dat Tatoeng door de Chineezen is her overd. Volgens Reuter is dit bericht echter voorbarig. Tsjangtsjau bezet. Volgens een bericht van Domei heeft een Japansch detachement Tsjangtsjau aan de spoorlijn TientsinPoekau bezet. Gisteren in den loop van den ochtend zijn de Japanneezen in de ommuurde stad binnengedrongen. Zij bezetten een deel der stad. De omsingeling is voltooid, zoodat de laatste uitweg voor de Chineezen is afgesneden. Vliegtuigen laten bommen op de Chineesche stellingen binnen de ver sterkte stad vallen. Men vreest, dat het bombardement vele slachtoffers onder de bevolking, die 86*000 zielen telt, gemaakt heeft. Nadere berichten melden, dat de Chi neesche troepen er in geslaagd zijn, zich aan de omsingelingspoging te onttrek ken in gesloten gelederen terugtrekken. Het Japansche agentschap Domei meent te weten, dat in Augustus j.1. tusschen den Sovjet-Russischen mi litairen attaché, Levin, en Tsjou En- lAi, als vertegenwoordiger van de Chineesche communistische partij, een geheime militaire overeenkomst is gesloten, welke een aanvallend en verdedigend verbond behelst. Deze overeenkomst zon door Tsjang Kai Sjek bevestigd zijn. Zij omvat vijf hoofd stukken en bepaalt: 1. China en de Sovjet-Unie vormen een ge zamenlijke verdedigingscommissie met zetel te Oelanbator. 2. China en de Sovjet-Unie zullen samen werken ten einde buitenlandsche inter ventie in het ChineeschJapansche con flict uit te lokken, de Japansche strijd krachten te verdeeten over een uitge strekt front langs de grenzen tusschen de Sovjet Unie en Mandsjoekwo en Bui- tcn-Mongolië en Mandsjoekwo en in Noord-, Midden- en Zuid-China, door mid del van ondergrondsche activiteit van de Komintern opstanden uit te lokken in Japan en onder leiding van de Komin tern een guerilla te voeren tegen de Ja pansche strijdkrachten. 3. De SovjetUnie neemt op zich, China te voorzien van muniiie, vrijwilligers en deskundigen. Een nauwkeurige opsom ming wordt gegeven van het door Rus land aan China te leveren wapentuig. 4. Van zijn kant zal China de vrije hand laten aan de Chineesche communistische partij. Het zal de Sovjet-Unie de vrije hand laten in Buiten-Mongolië en Sin- kiang (Chineesch Turkestan). China ver leent aan de Sovjet-Unie concessie voor het aanleggen van een spoorweg door Buiten-Mongolië, Sinkiang en Kansoe naar het eigenlijke China, benevens nog andere concessies in Noord-China. 5. Het bondgenootschap tusschen de Sov jet-Unie en China zal versterkt worden door het elimineeren van alle buiten landsche invloeden in China, behalve die van Sovjet-Unie. Prof. Vening Meinesz wil nieu wen tocht maken. Meting van scheepsbewegingen onderwater. Prof. dr. F. A.. Vening Meinesz heeft in de Academie van Wetenschappen te Am sterdam heden een mededeeling gedaan over tweede orde storingen door de scheeps- beweging bij de zwaartekrachtbepaling op zee. Bij een studie der storingen door de scheepsbewegingen in de zwaartekrachtsme tingen op zee is gebleken, dat er tweede orde termen zijn, die, zelfs bij uitvoering der metingen aan boord van ondergedoken onderzeebooten, niet onder alle omstandig heden verwaarloosd mogen worden. Bij hef tige deining bereiken zij waarden die boven de middelbare fout der waarnemingen uit gaan. Spr. dankt deze studie aan B. C. Brow»e te Cambridge. Twee punten doen zich thans voor. Ten eerste: kunnen de bewegingen, die tot deze storingen aanleiding geven, gemeten worden, zoodat in de toekomst daarvoor een correctie aangebracht kan worden. De vooruitzichten zijn hiervoor gunstig. Op het oogenblik wordt op het meteorologisch in stituut een toestelletje geconstrueerd, in hoofdzaak bestaande uit een langzamen slinger, die de fluctuaties door de scheeps bewegingen van de schijnbare richting van de zwaartekracht niet volgt en dus gelegen heid geeft ze te registreeren. Ten tweede: In hoever worden de vroe gere resultaten aangetast en in hoever is het mogelijk nog achteraf daarvoor Ie cor- rigeeren.. Gelukkig blijkt bij de overgroote meerderheid der resultaten de storing ver waarloosbaar te zijn. Van de reis met Hr Ms. O 16 onder bijzonder ongunstige weersomstan digheden zijn echter vele waarne mingen merkbaar gestoord en ook voor een deel der waarnemingen van de K 18 reis is dit het geval. De vooruitzichten voor de mogelijkheid nog een correctie daarvoor aan te brengen, zijn gunstig, doch het is daarvoor noodig nader studie te maken van het karakter der scheepsbewegingen. In verband hiermee heeft de Rijkscommissie voor graadmeting en waterpassing opnieuw een beroep op de medewerking der marine gedaan en aan den minister van defensie gevraagd om spr. de gelegenheid fe geven in December a. s. de terugreis van Hr. Ms. O 12 van Curacao naar Nederland mee te maken, teneinde het bovengenoemde toestel op de proef te kunnen stellen en metingen te kunnen doen van de scheepsbewegingen tijdens onder wa ter varen. de houding. Optimisme wellicht voorbarig. Delbos, de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken en Bova Scoppa de Italiaansche Volken bondsgedelegeerde hebben geduren de de laatste dagen geregeld con tact gehouden en de voorwaarden tot samenwerking tusschen Italië en Frankrijk met elkaar vergeleken. Als resultaat hiervan heeft Italië de toezegging gedaan geen Italianen meer naar Spanje te zullen zenden. Parijs en Londen zijn zeer voldaan over het bereikte resultaat. Corbin, de Fransche ambassadeur te Londen heeft in een onder houd met Eden verklaard, dat niet alleen het vraagstuk der vrijwilligers, maar alle geschilpunten tusschen Italië eenerzijds en Frankrijk en Engeland anderzijds ter tafel zijn gekomen, zooals b.v. de Middellandsche Zee-kwestie. Evenmin hierover als over het terugtrekken der reeds in Spanje aanwezige vrijwilligers kon Delbos echter verdere posi tieve toezeggingen gedaan krijgen. In ieder geval is men thans te Parijs en Londen optimistischer gestemd over de mo gelijke resultaten van volgende besprekingen De Londensche corr. van de N.R.C.., waar schuwt echter voor voorbarig optimisme. Italië heeft door de krachtige houding van Engeland te Nyon een geweldige diploma tieke nederlaag geleden en tracht nu zoo goed mogelijk zijn figuur te redden. De gang van zaken is in groote trekken als volgt geweest, zegt de N.R.C.Italië helpt Franco een handje bij de blokkade ter zee. Tegen deze „inmenging ter zee" nemen Engeland en Frankrijk te Nyon maatrege len, hoewel Mussolini verwachtte, dat de democratiën zonder Italië en Duitsohland niets zouden durven ondernemen. MUENCHEN VOOR DE ONT VANGST GEREED. Naar Havas uit Rome meldt, had er gistermiddag bij het vertrek van den duce naar Duitschland een groot troepenvertoon plaats. Ook van den kant der burgerij was er een enorme belangstelling. Een geweldige massa volks ver drong zich langs de Via Nazionale, welke de Piazza Venezia met het station verbindt. Op de Piazza zelf stonden deta chementen van alle wapens en alle regimenten van Rome met vlag gen en muziek als eerehaag opge steld. Onophoudelijk bracht de menigte heilroe- pen op Hitier en Mussolini uit. Onmiddellijk voor het vertrek van den trein nam de duce hartelijk afscheid van den Duitschen zaakgelastigde, baron von Plessen, die met alle leden der Duitschc ambassade op het station verschenen was. MUSSOLINI. Overal hartelijke toejuichingen. De extra trein, welke den duce en zijn gevolg naar Munster voert, is te Florence om half 5 gisternamiddag aangekomen, zon der op één der zeer talrijke stations, welke tiet traject Rome—Florence telt, gestopt te hebben. Overal waar de trein onderweg stations passeerde, werd door de wachtende menig ten de Romeinsche groet gebracht en weer klonken luide toejuichingen.. ■Het, is interessant, te vermelden, dat de. trein bestaat uit twee groote electrische locomotieven, vijf salonwagens, één restau ratiewagen, één bagagewagen en één dienst wagen. Alle wagons zijn door een telefoonleiding verbonden, terwijl bovendien de minister- compart.knenten telefonisch met dat van den duce verbonden zijn. Ten overvloede is de trein nog in radio communicatie met Rome en is hij voorzien van een speciale telefoon-installatie, waar door op alle stations onmiddellijk mét alle punten van het Italiaansche rijk verbinding is te krijgen. Munchen staat ter ontvangst gereed. In München, de hoofdstad der ngtionaal- socialistische beweging, duiden verschillen de feiten reeds op een sfeer van verwach ting, in verband met de a.s. komst van den Italiaanschen regeeringschef. Behalve Hitier, die van de groote ma noeuvres is teruggekeerd, zijn ook talrijke leidende Duitsche persoonlijkheden reeds in München aangekomen. Geen ontmoeting met Schusch- nigg te Weenen. In bevoegde kringen te Weenen worden formeel de geruchten tegengesproken, welke in het buitenland zijn verspried, en volgens welke Schuschnigg in den trein van Mus solini gedurende de doorreis door Oostenrijk een onderhoud met den duce zou hebben. Verwachting: In het Westen zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, tijde lijk toenemende bewolking, weinig of geen regen, in het Oosten meest zwakke wind uit Zuidelijke richtingen, nevelig tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temp. Verdere vooruitzichten: Waar schijnlijk droog helder weer Na de van vastberadenheid getui gende besluiten van Nyon is een uiterst pijnlijke situatie ontstaan, waarin Italië's prestige aan twee kanten aanzienlijke schade lijdt: want niet alleen maakt Nyon een einde aan Italiaansche inmenging ter zee en brengt het Italië ais zoo danig een nederlaag in zijn Spaan- sche politiek toe, maar ook maakt het de Middellandsche Zee tot een Anglo-Fransch politie-dictrict waarin Italië, dat officieel natuurlijk net even graag politieagent wil spelen, voor spek en boonen meedoet. Het is, afgezien zelfs van het eerste en meest belangrijke punt, de nederlaag in de Spaansche politiek, een figuur als mod der waar ten spoedigste iets aan gedaan moet worden, zoowel ten behoeve van het regeeringsaanzien bij het binnenlandsche als bij het buitenlandsche (Duitsche) pu bliek. Italië zal nu meedoen aan de vlootcon- ferentie te Parijs, die Maandag zal begin nen (over de patrouille-diensten in de Midd. Zee) en geen vrijwilligers meer naar Spanje zenden. Want aan de werkelijke belangentegen stellingen in politiek Europa verandert Italië's spijtige en noodgedwongen deelne ming aan het politie-werk al bijzonder weinig. Italië zit nog steeds met zijn man schappen en zijn kapitaal in Spanje en Frankrijk en Engeland wil het er nog steeds nit hebben. Duitschland richt nog steeds begeerige blikken op Oostenrijk en Tsjechoslowakije en Engeland en Frankrijk hebben daar groote bezwaren tegen. Om kort te gaan, Italië en Duitschland willen nog steeds hun respectievelijke kooitjes uit en Frankrijk en Engeland willen hen er nog steeds inhouden. Zoolang deze tegenstelling blijft bestaan, schijnt het uitermate voorbarig, naar aan- leidng van een op zichzelf vrij onbelang rijke verandering zooals Italië's noodge dwongen deelneming aan Nyon, reeds van verzoening en consolidatie te gaan spre ken. Zwalkt met 18 koppen bemanning over de Oceaan. Het groote zeiljacht van den Engelschen millionnair Mr. Sopwitch, de Endeavour I, is eenigen tijd geleden op drift geraakt en drijft nu met 18 koppen aan boord „ergens" op de Oceaan rond. Donderdag werd gemeld dat het jacht was gevonden. Het bericht schijnt echter een bedrog ge weest te zijn, want Lloyd meldt volgens het Hbl., dat het tegengesproken moet worden. De gezagvoerder van het m.s. „Amaxtra" dit schip zou de „Endeavour" hebben waargenomen heeft op een vraag tot be vestiging radiografisch laten weten dat hij niets gezien had van het op den Atlanti- schen Oceaan verloren zeilschip. Het is te begrijpen, dat de opwinding in de kringen der belanghebbenden door deze hernieuwde onzekerheid en angst weer zeer groot is geworden. naar Medemblik-Hoorn-Edam-Amsterdair C X per dag Standplaats jnlianapark

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1