Mevrouw Skoblin gearresteerd n SPORTNIEUWS Slager van Duin veroordeeld lot f 75.-- boete of 30 dagen Posfvluchten op Indië Verzet op Borneo door .profeet" ontketend Overheidspersoneel ageert voor hooger salaris Auto ramt hotelmuur Drogend linoleum vatte vlam Zedenbederf aan onze grens Luchtkruiser T 5 op Schiphol Capablanca voelt zich gepasseerd N.S.B. gelederen dunnen nog steeds Generaal Miller door zijn medewerker verraden 1-^1 tfcAalien Om den wereldtitel Keres verliest van Eliskases UUelïennm Werelduurrecord in gevaar ?AOïdetvifia\t Xuthus wint tc Enkhuizen Dalende werkloosheid PUBLICATIE. Eén en zestig arrestaties. In verband met het ernstige verzet, dat de zer dagen in Z.O. Borneo heeft gewoed en waaraan nog geen einde is gekomen, ver nemen wij nog, dat er thans 61 verzetslieden zijn gearresteerd, 6 overleden en eenigen voortvluchtig zijn, o.a. de leverancier van Djimats (toovermiddelen ter bescherming te gen den dood) een zekere Hadji Arto. Hij riep de hulp van een gesneu velden Radjah aan. De verzetsman die gearresteerd is bij een poging tot vluchten, toen hij trachtte een schildwacht een karabijn te ontnemen en die daarbij is gewond, is inmiddels overleden. In den vorigen nacht heeft een andere ver zetsman amok gemaakt, waarbij hij luid keels de hulp van een gesneuvelden Radjah aanriep. Deze man werd door een militaire schildwacht overmeesterd, waarbij hij zwaar werd gewond. Donderdagochtend is een der de 'verzetsman, die zich trachtte meester te maken van een kapmes, door een schild wacht neergeslagen. Later is deze man over leden. De bevolking in het verzetsgebied houdt zich rustig en neemt deel aan de op sporingen. De patrouilleering wordt intensief voort gezet. Omtrent de oorzaak van de rebellie verneemt het Bat. Nbl., dat deze van godsdienstigen aard is. Een gewezen dwangarbeider had zich opgeworpen als wakil profeet van de z.g. Madin- beweging, welke beweging tegen woordig slechts zeldzaam in Indië voorkomt. Deze persoon had zich een aanhang weten te verwerven. De be weging kenmerkt zich door allerlei verbodsbepalingen. Willekeur van den ass.-Kiai en te strenge belasting-inning, zooals door enkele buiten staanders als reden opgegeven, moeten, al dus het blad, ten eenen male uitgesloten worden geacht. Teleurstelling over de regee- ringsverklaring in de millioenen nota. Het comité ter behartiging van de alge- rneene belangen van overheidspersoneel (A. C.O.P.) kwam in Den Haag in spoedverga dering bijeen ter bespreking van de salaris positie van het overheidspersoneel. Het comité sprak er zijn diepe teleurstel ling ove;r viit, dat de regeering zonder voor afgaand overleg met de centrale organisa ties van overheidspersoneel, vertegenwoor digd in de centrale commissie voor georga niseerd overleg in ambtenarenzaken, welk overleg was toegezegd, in de millioenennota heeft verklaard, dat voorshands „de moge lijkheid ontbreekt tot het doen van allerlei belangrijke uitgaven, die op zichzelf ge- wenscht of nuttig zouden zijn, zooals ver- hooging van salarissen en loonen"......enz. Door deze verklaring wordt naar de mee ning van het A.C.O.P. niet alleen opnieuw een veel te nauw verband gelegd tusscben den stand van 's rijks financien en de sa larispositie van het personeel, maar ook yooruitgeloopen op de a.s. besprekingen daaromtrent in de centrale commissie voor georganiseerd overleg. Het comité besloot, in de centrale 'commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken zijn ernsti ge bezwaren tegen het vooruitloopen op het overleg door de regeering in te brengen en verder met klem te pleiten voor verhooging van de sa larissen en loonen van het rijks personeel en de onderwijzers, welke verhooging ook groote beteekenis zou hebben voor het personeel van provincies, gemeenten, waterschap pen, enz. Na de op 5 Oetober a.s. te houden verga dering der centrale commissie voor georga niseerd overleg, waarin deze aangelegenheid aan de orde komt, zal het A.C.O.P.-bestuur opnieuw in spoedvergadering bijeenkomen om zich over de dan voor het overheidsper soneel ontstane situatie en eventueel in verband daarmee te nemen maatregelen te beraden. Dame vrij ernstig gewand. Gisteravond te ruim zes uur is een auto, bestuurd door mevr. van der H. uit Middelburg, op den hoek van de Wilhelminastraat en de Voorstr. te Goes, doordat de wagen geraakt werd door een van links komende auto, het trottoir opgereden en ge botst tegen den muur van het hotel „Nieuw Goes", waarin een gat werd geslagen. Een heer, die zich juist op die plaats in het hotel bevond, kreeg schrammen aan de beenen. De auto werd zeer ernstig gehavend. Van de inzittenden bekwam mevr. van der H. slechts lichte verwondingen, maar 'n andere dame, mevr. W., eveneens uit Mid delburg, kreeg een hoofdwonde en een ge spleten bovenlip. Na ter plaatse te zijn ver bonden, hebben de dames met een andere auto hun reis naar hun woonplaats voort gezet. De auto, waarmede de verongelukte wagen in aanrijding was gekomen, is doorgereden. Brand in fabriek te Krommenie Gisteravond om tien uur is brand ontstaan in een der droogkarners van de Nederland- sche Linoleumfabriek op het oude gedeelte, behoorende tot de z.g. fabriek „Noord" te Krommenie. In de droogkamer, een gebouw van on geveer 15 meter hoogte, dat de vorm van een trechter heeft en geheel gesloten is, be vond zich een partij van ongeveer 2400 M3 linoleupa, welke in lange strooken te dro gen hing. In een oogwenk was deze zeer brandbare massa in een laaiende vuurgloed herschapen, welke echter van buitenaf nagenoeg niet zicht baar was. Daarentegen ontwikkelde zich een dikke stinkende rookwolk, welke zich over de plaats verspreid de en uren lang tusschen de huizen bleef hangen. Aangezien de brandende droogkamer door betonnen schotten van de andere droogka rners is gescheiden, behoefde voor uitbrei ding .van den brand niet te worden ge vreesd. De vrijwillige brandweer van Kromme nie, onder leiding van den commandant Stuurman, verscheen weldra met twee auto- spuiten, terwijl de fabrieksbrandweer even eens aan het blusschingswerk deelnam. Tot het middernachtelijk uur werd het vuur met drie stralen krachtig bestreden. Tegen half een waren de vlammen in zooverre gedoofd, dat de vrijwillige brand weer kon inrukken en de verdere nablus- sching aan de fabrieksbrandweer kon wor den overgelaten. Ongeveer twee jaar geleden heeft in de zelfde droogkamer brand gewoed, waarbij eveneens de geheele inhoud door de vlam men werd verteerd. De oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. De fabriek is tegein brandschade verze kerd. Nederlandsche moeders haar hart moeten vasthouden, als ze haar kinderen de grens zien overschrijden. Diep beschamend is, dat de Belgi sche overheden, die deze ongehoorde toestanden kennen, nog geen maat regelen hebben genomen. Wij vestigen de aandacht van al wie met gezag is bekleed op dit voortwoekerende ze denbederf. De naam van on§ land staat op het spel." Belgische amusementslokalen lokken Limburg's jeugd. Wij wezen er als eens 'eerder op, dat tal van Zuid-Limburgers de gewoonte hebben, hun ontspanning niet in hun eigen woon plaatsen, doch in de Belgische grensplaatsen te zoeken. De lage prijzen in België zijn me de een oorzaak van dezen „trek". Treurig is het, dat ook vele ongure amu sementsgelegenheden over de grens honder den jonge Nederlanders tot zich trekken. De huizen van ontucht, die in deze streken een goed bestaan heb ben, rekenen onder hun geregelde gasten een deel var. Zuid-Limburg's jeugd. Dè plaatselijke autoriteiten in Nederland zijn met dezen toestand volkomen op de hoogte, doch men schijnt er weinig aan te kunnen doen. België schaamt zich. Het is thans zóó, dat de zedenverwilde ring in de grensplaatsen op Belgisch ge bied van klandestien bedrijf tot een heel ge woon verschijnsel is uitgegroeid. Deze zeer ongezonde toestand gaat thans blijkbaar ook de aandacht in België trekken. Zoo lezen wij in het kath. Vlaamsche dagblad van Brus sel: „Het is toch een beschamende geschie denis voor ons land, dat een naburig land een speciale zedenbrigade moet vormen om zijn jeugd te vrijwaren tegen het zedenbe derf in de Belgische grensplaatsen; dat de Het nieuwste Fokker-vliegtuig, de kolossale luchtkruiser T 5 is gis termorgen in alle vroegte per dek schuit op Schiphol aangekomen. Tegen elf uur, toen de machine reeds geruimen tijd in de Fokker-hangars op het vliegveld was ondergebracht, begon het gevaarte, dat in verschillende stukken was overgebracht eenigszins vormen aan te nemen. De T 5 middendekker, voorzien yan twee Bristol-Pegasusmotoren, ieder van 920 P.K. is een vrij merkwaardig sa mengesteld vliegtuig. In zes deelen vervoerd. Het werd, aldus het Hsb., vervoerd in zes deelen. De vleugels met het midden stuk, de romp met de beide motorgondels vormen het middendeel. Verder het aan den vleugel vastzittende rompgedeelte, waarin de cockpit met instrumenten en besturingsorganen zijn aangebracht, terwijl daarvoor weer een doorzichtige glazen rompneus wordt geplaatst. Onmiddellijk achter het aan den vleugel vastzittende rompgedeelte komt weer het vierde deel van de romp en wel het lang ste, waaraan weer het staartdeel voorzien van een dubbel richtingsroer en het hoog teroer bevestigd is', terwijl ten slotte het laatste deel een glazen rompeinde zal zijn. Dit glazen achterlijf heeft Fokker toege past bij zijn G. 1. De romp op zichzelf is ook al eigenaardig door zijn afmetingen. Vooraan bij den neus hoog en vrij steil, voorzien van een open schuivend dak en zooveel mogelijk ge stroomlijnd, geeft dit de machine het uiter lijk van een geperfectionneerde bommen werper, beschermd tegen aanvallen door diverse mitrailleurposten. Het landingsstel van de T 5 is intrek baar in de motorgondel, waar kappen zich over het ingetrokken onderstel sluiten, zoodat geen aero-dynamische storingen kun nen ontstaan. De T 5 zal op Schiphol worden gemon teerd, waarna de eerste vluchten zullen worden gemaakt. Wanneer en door wien deze machine den luchtdoop zal onder gaan is nog niet bekend. Wederom treden twee vooraan staande figuren uit. Naar wij vernemen, heeft thans ook de gepensionneerde luitenant-gene raal H. A. Seyffardt bedankt als lid van de NSB. Ook de heer J. F. B. van Hasselt heeft aan de leiding der NSB mede gedeeld, dat hij zich uit de bewe ging terugtrekt en zijn zetel als lid van de Provinciale Staten van Utrecht ter beschikking stelt. Naar verluidt, zou het uittreden van den heer IT. A. Seyffardt in verband staan met de kwesties van Duijl en .Pont. DE VERDWIJNING DER RUSSISCHF, GENERAALS. POLITIEKE MUNT VOOR DE FRANSCHE PARTIJEN. De raadsels rondom de verdwijning der Russische ge- neraals Miller en Skoblin te Parijs worden steeds geheim- zinniger. Men vermoedt thans, dat Miller door zijn collega Skoblin werd verraden. Inspecteurs van de gerechtelijke politie hebben in de stad mevrouw Skoblin, die verdwenen was, aangetroffen. Men herinnert zich, dat generaal Skoblin en zijn vrouw na de verdwijning van generaal Miller niets meer van zich lieten hooren. Mevrouw Skoblin is naar het hoofdkwartier der gerechtelijke politie gebracht. Zij is onmiddellijk door de politie aan 'n langdurig verhoor onderworpen. Van daag zal zij voor den rechter van instructie worden geleid. In de verklaringen van mevrouw Skoblin werden talrijke tegenstrijdigheden geconstateerd. Het vermoeden, als zou generaal Miller ontvoerd zijn op het Sovjet-schip „Maria Oeljanova", dat te le Havre lag, komt op losser gronden te staan, daar de Russische am bassades de politie heeft medegedeeld, dat de geheimzin nige auto, die te le Havre is gezien, eigendom der ambas sade Is. De ambassade heeft bijzonderheden over den door deze auto te le Havre afgelegden weg medegedeeld en ver klaard, dat twee inzittenden zich hebben ingescheept aan boord van de „Maria Oelianova", die daarna vertrok. Zooals bekend liet Miller een brief achter, dat hij een ontmoeting zou hebben met twee goed Russisch sprekende Duitschers, Wer- ner en Strohmann Merkwaardig wordt het gevonden, dat Miller in het geheel geen onderzoek instelde naar deze geheimzinni ge figuren, die op de Duitsche ambassade totaal onbekend bleken te zijn. Daar generaal Skoblin verdween, nadat men hem had ondervraagd over Miller, verdenkt men hem er van Miller te hebben verraden. Voetangels en klemmen. Voor de politie zit de zaak-Miller vol voetangels en klemmen en het gemakke lijkst is aan te nemen, dat hij, evenals zijn voorganger Koetjepof door Sowjet- Russen is opgelicht en aan boord van 'n schip werd •>W' Wielewaal (heenreis) Reiger (terugreis) Specht (heenreis) Ibis (terugreis) Vertrek van Basra 24 Sept. Rang. 24 Sept. A'dam 25 Sept, Band. 25 Sept. Aankomst te Jodhp. 24 Sept. Jodhp. 24 Sept. „Met Flohr kwamen nog wel vijf of zes andere schaakmeesters in aanmerking. Een verslaggever van het A.N.P. heeft aan Capablanca gevraagd, wat zijn meening was over de huidige procedure inzake het aan- wijze van den officieelen F.I.D.E.-candidaat. „Ik ben het met deze procedure niet eens, deelde Capablanca onomwonden mede. „De groote fout schuilt bij de F.I.D.E. zelf. Sinds haar oprichting deed de F.I.D.E. of niets of verkeerde dingen. Het is onjuist, dat men over aangelegen heden als het aanwijzen van een candidaat voor een officieele match tegen Euwe, laat beslissen door een congres van de F.I.D.E., een congres, dat bestaat uit een verzame ling vertegenwoordigers van schaakbonden. Imrtiers, een dergelijke vergadering neemt niet meer de besluiten, wel ke technisch de beste zijn, doch be drijft politiek, schaakpolitiek. De af gevaardigden verdedigen alleen de belangen van hun bond, hun land, hun spelers. Zoo was het ditmaal slechts te danken aan het optreden van den Tsjechischen vertegenwoor diger, dat Flohr gekozen werd, want op de oorspronkelijke voor dracht stond ik als no. 1 en Flohr pas op de vierde plaats. „Acht U de aanwijzing op zichzelf van Flohr onjuist?" „Dat is de kwestie niet," antwoordde Capablanca. „Het gaat om de onjuistheid der procedure. Flohr kwam stellig in aan merking maar met hem vijf of zes andere spelers." „Hoe dacht u zich de juiste procedure?" „Deze aangelegenheid moet geheel los worden gemaakt van de schaakpolitiek. Men moet een commissie benoemen van drie goede schakers, mannen, die midden in het schaakleven staan en verheven zijn boven alle persoonlijke vooroordeel en. Ik noem mannen als Phillips uit Amerika, Sir George Thomas uit Engeland en mr. Rueb of mr, Oskam uit Nederland. Zij moeten dan de aanbiedingen onder de oogen zien, en ten slotte van degenen, die in aanmerking ko men, hem aanwijzen, die het eerst het ver- eischte bedrag op tafel legt. Zijn voorsprong bedraagt echter nog iy2 punt. De groote verrassing van de twaalf de ronde was de nederlaag van Keres, die met zwart speelde, tegen den Oostenrijker Eliskases. Ragozin verloor in 40 zetten van Capa blanca. PetrovFine, een geweigerd damegambiet, verliep eveneens zeer rustig en werd na 22 zetten remise. Ook werd de partij PetrovReshevsky uit de achtste ronde voortgezet en beëindigd. Rij het afbreken voor de vierde maal, Stond Petrov een pion voor. Bij de hervatting wist Petrov zijn koning naar den anderen vleugel te brengen, won een tweeden pion, waarna Reshevsky opgaf. De partij had 102 zetten geduurd. Capablanca heeft zijn partij tegen Eliska ses uit de tiende ronde, welke glad verlo ren voor hem stond, zonder verder spelen op gegeven. De stand Is thans geworden; 1. Keres 8V2 punt. 2. Fine 7 punten. 3. Canablanca 6V2 punt. 4. en 5. Flohr en Reshevsky ieder 6 pun ten. 6. en 7. Ragozin en Eliskases ieder 5 pnt. 8. Petrov 4 punten. Maandag is een rustdag, morgen wordt de dertiende ronde gespeeld. Capablanca kan hoogstens nog gelijk met Keres eindigen, alleen Fine kan den Esth- lander nog passeeren. In de dertiende ronde speelt Keres met wit tegen Reshevsky en Fine tegen Eliskases, terwijl in de veer tiende en laatste ronde Capablanca met wit tegen Keres uitkomt en Reshevsky tegen Fine. Ondanks zijn verliespunt van gisteren staat Keres er dus ontegenzeggelijk het beste voor, Oloma komt slechts 35 M„ te kort. Waar blijft Slaats? De Italiaansche wielrenner Olmo heeft te Milaan op de Vigorelli-baan een aanval gedaan op het werelduurrecord, dat met een afstand van 45.398 M. op naam staat van den Franschman Maurice Richard. Toen de renner een uur gereden had, bleek hij 45.363 M. te hebben afgelegd én was hij dus 35 M. onder het record ge bleven, e>en verschil van ongeveer 2 sec. Wanneer de renner van zijn manager geen minder juiste aanwijzingen had ont vangen, zou hij er zeker in geslaagd zijn het record te verbeteren. Het lijkt ons dan ook volkomen begrijpelijk, dat Olmo toen hij afstapte, minder prettig gestemd was... Intusschen wachten we nog steeds op de poging van Frans Slaats, die deze even eens op de snelle Vigorelli-baan zou doen. Is de Brabander zijn goeden vorm soms kwijt? De uitslag van de te Enkhuizen gehouden kortebaand r ave rij luidt als voigt: le prijs (f 500) Xuthus, 295 meter, eig. stal Valkeveen, ber. W. Geersen; 2e prijs (f 200) Xoli, 290 meter, eig. A. v. d. Veen, ber. de eigenaar; 3e prijs 100) Our Dream, 300 m eig. K. Wijk, ber. H. Mensinga; 4e prijs (f 50)' gedeeld tusschen Edzard, 290 meter, eig. B Pronk, ber, de eigenaar en Ama V, 280 m eig. J. Haan, ber. J. Vergay, weggevoerd. Te juister tijd lichtte In" d<j haven van Le iiavre zoo'n vaartuif 't an- ker, nadat een auto met drie mannen in dej buurt was gezien, waarna zij met tweeën moeten zijn teruggekeerd Dit schijnt te mooi om waar te zijn, schrijft de N.R.C. In dat geval zou men kunnen aannemen, dat genet raai Skoblin hem uitgeleverd heeft. Men weet dat hij met Miller een plek van sa-t men komst op straat had vastgest eld waag hij hem met twee Duitschers wilde samen, brengen. Geen vrienden, Tusschen Miller en Skoblin moet het lan- gen tijd hebben gespannen. Miller was onder zijn medexallingen niet bemind, terwijl men Skoblin verdacht van] heulen met- de Sovjets, hoewel een inge- stelde eere raad dit vermoeden niet ge< grond heeft verklaard. r«»oj a.tx vu* n;- - 11 HARENKARSPEÜ Bij kantonrechferiijk vonnis werd gisteren de slager Jan van Duin te Kerkebuurt, terzake het voorhanden hebben en verkoopen van voor de consumptie ondeugdelijk vleesch ver oordeeld tot f 75.— boete, subs. 30 dagen hechtenis. Het betreft hier 't slachten van een geit, welke zonder het vereischte keuringsmerk en met de afwezigheid van de organen, welke present moeten zijn, zooals de vleeschkeuringswet voorschrijft, in de noodslachtplaats was opgehangen. De eisch luidde f 100.— boete, subs. 50 dagen. Augustus 1937: 63600 minder dan Aug. 1936. Het Centraal Bureau voor de statistiek deelt cijfers mede betreffende het aantal ge- heel werkloozen, bij alle organen der open-i bare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven. Hieruit blijkt dat er einde Augustus 1937 63.615 werkloozen minder geregistreerd wa- i'en dan einde Augustus 1936.' Einde Juli l' waren er 62.767 minder dan einde Ju li 1936. 1 en opzichte van Juli 1937 valt er een stij ging waar te nemen van 4.905 werkloozen, Dok in 1936 steeg het aantal werkloozen, in Aug., er waren toen 5.755 meer werk loozen ingeschreven dan einde Juli 1936. SDENATURATIEVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN OOGST 1937. Nederlandsche Akkerbouwcentrale hekend, dat de denaturatievergoeding dpn n ,erw J1 van oogst 1937, welke zijn ge- ir iom6, ln het 'tb'vak van 20 Septem ber) rncron f 1 os? met 25 September 1937 zal treft d« por 100 kS-. iru'icn het be- ™r handelaren gedenatureerde groe- viGtryn *?VW voldoen aan het voorloop# standaardmonster van kwab- clonr fpfCn f °'85 Per 100 k8> inclien het betreft gC(Jenatul'eerde .voedererwten J,® steun vergoeding voor veldboonen, doen pna? n° d5artoe gestelde eischen vol- 1 aren t» door te'ers dan wel hande- 6 ^ente k •?<t1£tureerd in het tijdvak van 1937 zal f96^ 7 tot en 'net 25 September ~.~o per 100 kg. bedragen. Adv, 's Gravcnhage, 24 September 1937,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2