De Radio-keujken in de Gravenstraat WOLLEN DEKENS III Kinder middagen in twee dagen De „Gramotheek" der H.R.C.O. omvat reeds 600 platen 2ïcuffiïemUs nieuwe a Zaterdag 25 SeptemW 1937 Tweede Blad ïPJtadAnieuuM 110 K«M» kabel werd thans gelegd Rectificatie Profiteert van onze geweldige groote voorraad echte leidsche Ziet onze étalages!! De groote installatie in de „Radio-keuken' Merkwaardige gebeurtenis in de Vogelwereld dlflliu -vil. 'J -vW. gaven zich voor de Heldersche Courant op! Volg hun voorbeeld. Samenlezen kan U op den duur niet bevallen. U krijgt het nieuws nooit op tijd. U sluit U zelf en Uw kinderen uit van alle verras singen die de Heldersche Courant haar abonné's bereidt. Ook dezen winter Als U zich vandaag nog aan ons kantoor of aan den colporteur opgeeft, maakt U kans op één van de dagpremies, die toegekend worden aan iederen len, 25en, 50en, 75en en 100en nieuwen abonné. U wilt toch ook meedoen aan den winter-wedstrijd met een hoofdprijs van 150 gulden en een tweeden prijs: Een reis naar Zwitserland, met nog tal van andere attractieve prijzen Besluit dus vandaag en sluit U aan bij den grooten lezerskring. Tien gulden in contanten ontvangen: J. DE RUYTER, Hoeksteeg 7 Een gratis abonnement voor een halfjaar ontvangen: L. DE MEYER, Vischstraat 56 A. A. RAPPOLD, Vijzelstraat 179 A. L. KNAPE, Jan in 't Veltstraat 125 L. SCHUILING, Trompstraat 35 Een gratis abonnement voor een kwartaal ontvangen: F. DE MAN, Spoorgracht 31 H. v. d. BRUGGE, Havenplein 14 H. v. ZWOL, Schoolstraat 3 B. Ph. LUITJES, Narcisstraat 32 Lichtpuntjes c Het is nog niet eens zoo héél veel jaren geleden, dat schrijver dezer regelen door een enthousiast familielid meegenomen werd naar iets, dat reeds weken van te voren was aan gekondigd als zijnde een „radio-séance". Als geschiedde het gisteren, zóó helder staat de „séance" nog in ons geheugen ge prent: 4 lange tafels aan elkaar geschoven, met daarop iets wat aan een alchimisten kamer deed denken. Duizend snoeren en lampjes. Nog méér schroefjes, kabeltjes en andere metalen onderdeelen. Drie enorme zwarte luchtkokers welke „loudspeakers" ge noemd waren. De séance bleek voorts te bestaan uit een concert, hetgeen op de Parijsche Eifeltoren uitgezonden werd, doch waarvan wij alleen het geluid der pauken hoordenHet was mysterieus, het was ge weldig, het was onbegrijpelijk. En déArom reeds schoon...! Hocus-pocustjjd voorbij. Thans zijn we een jaar of 12 verder en neemt men de radio met hetzelfde gebaar als een plak kaas op z'n boterham b(j het ontbijt. Het is alles doodgewoon; er is niets geen hocus-pocus meer bij en of men nu de stem van Guus Weitzel in Hilversum, dan wel die van zijn collega in Rome of Moskou hoort... het is om het even. Ook de radio-centrale's hebben er het hunne toe bijgedragen de romantiek uit den aether te bannen, en medeschuldige hieraan is onze eigen stedelijke omroep: de H.R.C.O., zetelend in de Gravenstraat en die enkele duizenden distribuanten iederen dag van 8 uur 's mor gens tot middernacht beradio't. 110 kilometer kabel. Dezer dagen waren wij toevallig afgedaald in het heiligdom der H.R.C.O. en hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt zoo hier en daar eens te grasduinen. Je hoort daar aardige bijzonderheden: zou U het bijv. willen gelooven, dat deze Centrale in onze stad reeds meer dan 110 kilometer kabel heeft liggen? Een aantal, dat ongeveer onderverdeeld kan worden in 5 km grond- kabel, 38 km binnenkabel en 75 km blok- kabel Door dat net wordt de muziek plus het ge sproken woord de woningen binnengeleid en is het voorts mogelijk af en toe te luisteren naar prominente Heldersche gebeurtenissen. In dit verband zij opgemerkt, dat het de be doeling is in de toekomst steeds zooveel mogelijk van deze uitzendingen te doen plaats vinden, doch dat men hierbij voor de moeilijk heid staat, dat de aanvrage bij P.T.T. 14 da gen van te voren moet geschieden. 600 gramofoonplaten. Natuurlek was het, naast de groote installatie, de verzameling gramofoon platen die onze aandacht trok: keurig op hun kant staan daar maar liefst een kleine 600 platen en de „gramotheek" breidt zich nog bestendig uit. Men heeft de keuze uit een 8000 nummers, welke voldoen aan de eischen, die P.T.T. aan de platen stelt, zoodat er voorloopig nog selectie voldoende is. De platen worden, verzoeken niet meege rekend, feitelijk maar zeer weinig gebruikt: wist U, dat ze in anderhalf jaar slechts 17 maal afgedraaid worden? Diegenen, waarop fenomenen als Cab Calloway, Bert Ambrose en andere Koningen-der-Swing hun driften botvieren, worden onherroepelijk na verloop van tijd afgevoerd. De andere, die waarop opera- of andere vormen van klassieke mu ziek gegrifd staan, worden bewaard. Daarvan krijgt de menschheid nimmer genoeg en ook de aangeslotene bij den H.R.C.O. zal in 1947 nog evenhard om z'n „Bohème" en „Parel- visschers" schreeuwen als thans. De vrouwelijke Guus Weitzel". Tusschen 7 en 8 uur 's avonds zendt het Huis-in-de-Gravenstraat zelf: dan staat de vrouwelijke Guus Weitzel voor het dubbele gramofoon-apparaat en draait het muzikale menu af, dat de abnno's na hun avondeten opgediend krijgen. Hierover behoeven wij o.i. verder niets te vermelden: de jongeren onder ons hebben reeds tot in den treure meege zongen met „Oome Arie, die een Fordje heeft gekocht", en met de „Kolonel Bochy-marsch". Terwijl de veteranen zich nog steeds plegen te vermijen in producten als „Jerusalem" ge zongen door den onvergelijkelijken Richard Croocks, en „Daddy" gekweeld door den knaap, die zich Poe Petersen noemt, maar waarvan thans de legende gaat, dat hij een vrouw in manskieeren isOverigens, men moet ongeboren zijn om ongescholden te zijn, zelfs Joe Petersen's. Zoo draait de juffrouw, dus iederen avond, met uitzondering van den Zondag, haar pla ten af van „Oome Arie" tot de „Parelvis- schers" toe en verwerft hiermede onze innige vriendschap. Zeven ontvangtoestellen. Behalve de gramofoon-installatie zijn er nog vele interessante onderdeelen in het H.R.C.O.- gebouw. Als men voor de 7 enorme ontvang toestellen staat, en weet dat hier langs hon derden doolwegen het geluid ontvangen, ge regeld en gedistribueerd wordt. Overal knop pen en schakelaars, en aan de achterzijde een Wildernis van draden en kabeltje. Hier en daar goqat en trilt het, en op weer andere plaatsen hangen roode lampen fel te gloeien. Een employée staat er voor, een radiogids in z'n hand. Is op snor naar muziek, want de juffrouw van Brussel staat al ruim 10 mi- nuteon te smoezen en dét wordt te erg. Dus baant hij zich met energie een weg door den Europeeschen aether en doet een keuze uit draaiorgelmuziek van Toulouse, een orgel concert uitgezonden door den Deutschland- zender en een militair-orkest, dat van een on verstaanbaar station komt. Een machtig man, deze regelaar: van zijn smaak hangt het luister-menu van duizenden Jutters af! We hooren van verbeteringen, die hier zijn aangebracht: een belangrijke versterking van het geluid, de politie-alarm-installatie voor brand, enzoovoorts. Men gaat met z'n tijd mee en telkens moet iets nieuws aangebracht worden. Den Helder in 15 secties verdeeld. Interessant is niet in de laatste plaats de kaart van Den Helder: een groote platte grond, waarop duizenden roode, blauwe en Oranje gekleurde speldjes geprikt zijn. Men kan hier van ie,der huis in iedere straat pre cies zien of het al dan niet aangesloten is. Van Havenplein tot Onrust en van den Bon- selaarsweg tot Tuindorp. Ook zie je hierop de 15 secties afgebeeld, waarin het H.R.C.O.- net werd verdeeld. De voordeelen hiervan wa ren, dat iedere sectie apart gevoed kon wor den en ten tweede, dat, indien ergens een storing optreedt, deze in de bepaalde sectie gelocaliseerd wordt. Zooals men ziet: de H.R.C.O. is behalve paraat, daar waar het betreft de keuze tusschen Cab Calloway en Joe Petersen, dit eveneens inzake de meest practische uitvoering van haar werk. Ten voordeele van eenige duizenden abonné's. In de advertentie van de Federatie van Arbeiders-Esperantisten stond als één der adressen, waarbij men zich voor deelname aan een cursus van bovengenoemde vereeniging kon aanmelden, genoemd: Brakkeveldweg' 138; dit is een vergissing, het moet n.1. Brakkeveldweg 136 (bij F. Fabricius) zijn. Door vroegtijdige afsluitingen" buitengewoon lage prijzens SPOORSTRAAT 8-10 TELEFOON 206 Meeuwen blijven dood op straat. Eerst thans vernemen wij dat zich eenige dagen geleden, o.a. in de Keizerstraat en en kele zijstraten hiervan, een merkwaardig voor val in de vogelwereld heeft voorgedaan. Des morgens begaven enkele bewoners van de zijstraten zich naar buiten en een van hen ontdekte daarbij een ekster in de dakgoot. Toen hij het dier er uithaalde bleek het reeds gestprven te zijn. Dit nu is niets bijzonders op zich zelf; wel echter het feit, dat op hetzelfde moment een 3-tal meeuwen neerstreek, op het plaveisel ging zitten en... even later doodviel.. Ook in de Keizerstraat is iets dergelijks met enkele meeuwen voorgekomen. Wat hiervan de oorzaak is, konden wij niet te weten komen. Wellicht is hier een „dieren vriend" aan het werk geweest, welke met strychnine of een ander praeparaat voedsel vergiftigd heeft, waaraan de vogels bezweken zijn. Een andere mogelijkheid laat zich in deze niet denken. L aat ons de week, die vol geweest is van sombere overzichten, mogen besluiten met een wat zonniger getinte beschouwing. De bespreking, die Maandag te Parijs gehouden wordt tusschen vlootdeskundigen van Italië, Engeland en Frankrijk, opent waarlijk eenig gunstig perspectief voor de toekomst. Enge land en Frankrijk hebben door hun krachtig optreden terzake de bescherming van de veiligheid van de Middellandsche Zee Italië schaakmat gezet, zoodat Mussolini uit zijn isolement is getreden en tot een samenspre- king bereid is gevonden, die een samenwer king in zich sluit, tusschen de drie landen, met de mogelijkheid, dat Duitschland mis schien niet op een afstand zal blijven staan. Welk een perspectieven op dezen zonni- gen herfstdag. Wel mocht het Hbl. dezer dagen schrijven, dat het weerglas van Europa in de richting van goed weer gaat. De Middellandsche Zee-conferentie van Nyon schijnt tenslotte een beslissende uit werking te hebben gehad op de politieke overwegingen van den Duce. Londen en Parijs hebben den Duce den terugtocht uit de onaangename diplomatieke impasse, waarin hij zichzelf had gewerkt, ook in hun eigen belang niet te moeilijk gemaakt, schreef het blad in een beschouwing Wij heb ben daar van de week in een overzicht op gewezen. In een onderhoud te Rome hebben de Brit- sche en de Fransche zaakgelastigde graaf de Ciano de verzekering gegeven, dat hun onder scheidene regeeringen „nooit in gebreke zijn gebleven de positie van Italië als groote Mid dellandsche Zee-mogendheid te erkennen", en aldus den weg geëffend voor een bespreking op Zaterdag a.s. te Parijs tusschen de vloot deskundigen van Italië met die van Engeland en Frankrijk. In beginsel is aldus, mag men aannemen, een overeenkomst tot stand gekomen, over de voorwaarden, waaronder de onderhandelingen tusschen de drie mogend heden zullen plaats hebben. Het aspect van de politieke verhouding tus schen de mogendheden in het Middellandsche Zeebekken ondergaat daardoor een wijziging van belang. De positie der mogendheden werd tot dusver beheerscht zoowel door de juridisch nog steeds niet geliquideerde zaak van Abes- sinië, als door den Spaanschen burgeroorlog. Men krijgt den indruk, dat Engeland en Frankrijk Italië duidelijk hebben gemaakt, dat een gemeenschappelijke patrouilledienst op de hoofdverkeersroute in de Middellandsche Zee slechts zin en nut hebben, wanneer Italië be reid was zijn overmatige belangstelling voor de Spaansche zaak tot redelijke proporties te beperken. In Onderhandelingen, de laatste dagen tus schen Londen en Rome, en Parijs en Rome ge voerd, zijn partijen elkaar zóó dicht genaderd, dat er redelijke verwachting bestaat voor de finitieve liquideering van hun tegenstellingen. Inderdaad er is reden voor eenig optimisme. ROOKT NICOTINE VRIJE SIGAAR Spaart longen, hart en zenuwen. Schadelijke bestanddeelen verwijderd. Heerlijk van geur en smaak. Alleen verkrijgbaar bij: P. SNEL, Koningstraat 71, Tel. 44 De medewerking van zanger tjes gevraagd. Onze redactie heeft het plan dezen winter in Den Helder en de plaatsen van de omgeving, Texel, Wieringen, Anna Paulowna, Breezand en Juliana- dorp feestmiddagen te houden voor kin deren van de abonné's. Het succes en den dank die we daarmee de vorige keeren geoogst hebben, deed ons beslui ten weer zulke genoeglijke middagen voor de deelnemertjes en voor de jeug dige toehoorders te organiseeren. De samenstelling van het programma heeft ons een weinig hoofdbrekens ge kost, doch wij meenen een gelukkige oplossing gevonden te hebben. Het is n.1. de bedoeling een leuke Kinder operette, „Repelsteeltje", op te voeren als hoofdnummer van den middag, ter wijl prof. Melorini met zijn sprekende pop en andere leuke en onbegrijpelijke dingen op de middagen present zal zjjn. Voor „Repelsteeltje" hebben we nu een aantal jeugdige krachten noodig, die onder de deskundige leiding van den heer De Hoogh, het zang- en speel stuk in zullen studeeren en uitvoeren. Natuurlijk moeten dat kinderen van onze abonné's zijn. Hun bereiden we dit genoegen. Gezellige repetities en ge zellige middagen op stap, volle zalen en leuke tochten. Maar daar is één voorwaarde, z(j moeten een aardige stem hebben. Gelukkig beschikken de meeste kinderen daarover. De leeftijdsgrens is van 8 tot 15 jaar. Kinderen of ouders van kinderen kun nen zich hedenmiddag tot 5 uur en Maandag den geheelen dag op ons kan toor aanmelden. De eerste repetitie heeft dan plaats Dinsdagmiddag 4.15 uur tot 5.S0 uur. Kosten zftn er niet aan verbonden.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5