Mussolini's afscheid van Berlijn Japan's Sjanghai-offensief mislukt Mussert blaast alarm DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Rome zal den Duce een triomfantelijke ontvangst bereiden Nog geen accoord te Parijs Méér soepelheid bij het plaatsen in werk verschaffing Rotterdamsche confectie fabriek in vlammen N.V. WACO - Hoorn Diphferitus heerscht op Nieuw Guinea DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1937 UITGAVE, N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR.. KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 65e JAARG. No. 8118 CHINA Sjantoeng blijft Nanking trouw „De microfoon is géén verzinsel" zeqt de heer Valckenier Kips Dit nummer bevat 8 pagina's 3 U^EERBERICHT DE BILT S EIN Ti Midd. Zee patrouille HELDEKSCHE COURANT Benito Mussolini, is met de andere Italiaansche gasten gistermiddag te 15.15 uur in een specialen trein uit Berlijn vertrokken, om naar Rome terug te keeren. Rijkskanselier Hit- Ier nam hartelijk afscheid van den duce. Op zijn rit naar het station werd de duce overal hartelijk toegejuicht en de duizenden, die op het stati onsplein waren samengestroomd, om den Italiaanschen staatschef uitge leide te doen, brachten hem een over weldigiende ovatie. Op het perron waren alle rijksministers en rijksleiders, de militaire autoriteiten en alle leidende persoonlijkheden van partij en staat present. Van het corps diplomati- (jue waren o.a. tegenwoordig de Spaansche ambassadeur en de Oostenrij.ksche en Hon- gaarsche gezanten. Nadat Mussolini afscheid had genomen van de aanwezigen en met een langen en hartelijben handdruk van Hitier zette de trein zich langzaam in beweging, terwijl op het station de muziek de Italiaansche" ko ningshymne speelde en de Giovinezza. Voor het coupéraa-m wuifde de duce de menigte, die hem voor 't laatst toejubelde, vaarwel toe. Geen communiqué. In doorgaans goed geinformeerde kringen te Berlijn wordt volgens Un. Press verno men, dat geen communiqué over het bezoek Van Mussolini te wachten is. De regeering, zoo meent men, is van ge voelen, dat aan een dergelijke officieele mededeeling geen behoefte bestaat, wijl het bezoek van Mussolini niet beoordeeld moet worden volgens de gewone diplomatieke normen. Bovendien meent men in regeeringskrin- gen, dat de, toespraken en redevoeringen van Fuehrer en Duce volkomen klaarheid aangaande de betrekkingen tusschen' Duitschland en Italië en de door beide nage streefde politieke doeleinden hebben ge bracht. Naar verluidt, heeft de duce bij zijn ver trek uit Duitschland eén groot aantal onder scheidingen uitgereikt. Deze zijn vooral te beurt gevallen aan S.A.- en S.S.-lieden, die voor de orde en veiligheidsmaatregelen aan sprakelijk zijn geweest. Gustav Krupp von Bohlen und Halbacli is de eenige niet offi- cieele persoonlijkheid, die een onderschei ding in ontvangst had te nemen Men schat het aantal medailles, door den duce uitge reikt, op honderd. .Ons wacht nog een redevoering van Mussolini. Tijdens de grootsche ontvangst, welke hem bij zijn terugkeer uit Berlijn zal worden be reid, zal Mussolini een redevoering houden. Men neemt aan, dat deze redevoering van zeker belang zal zijn, wij! Mussolini wellicht van de gelegenheid, om verslag uit te bren gen over zijn reis, gebruik zal maken, om zekere punten uiteen te zetten van de ont wikkeling der politiek, welke zich heeft voorgedaan. „Twee Europa's staan tegenover elkaar". (Stefani.) De „Giornale d'Italia" ver klaart dat het bezoek van Mussolini aan Ministerieel besluit voor werk- looze inwonende zoons. Naar de regeeringspersdienst me dedeelt, heeft de Minister van So ciale Zaken er de aandacht van de inspecteurs voor de werkverschaf fing op gevestigd, dat tot nu toe cle mogelijkheid bestaat om, in zeer bijzondere gevallen, en wel wanneer het gaat om een groot gezin, dat Pij do werkverschaffing is geplaatst, ook een inwonenden werkloozen zoon boven dc 18 jaar tewerk te stellen. Deze tewerkstelling vindt dan plaats al naar gelang van de gezinsomstandigheden, gedurende oen periode van b.v. een week van de vijf weken, een week van de zes weken, enz. Met het oog op de belangen van het g r o o t e gezin heeft de Minister thans be sloten, den inspecteurs te machtigen, ten deze in den vervolge met wat grootere soe pelheid op te treden, waardoor het dus mogelijk zal zijn in voorkomende gevallen deze wijze van plaatsing eenigszins te ver ruimen. Duitschland bevestigd heeft, dat er op het oogenblik twee Europa's bestaan: het nieu we Europa van fascisme en nationaal-socia- lisme en het oude Europa van de liberaal- democratische traditie. Is verzoening mcgelijk, vraagt het blad, tusschen het jonge en het oude Europa? Te Berlijn heeft men eens te meer verze kerd, dat verzoening mogelijk is. Fascisme en nationaal-socialisme hebben als partij geen programma van expansie en, als staat, geen program van agressie. Als in de toe komst Europa fascistisch zal zijn, zal dat geschieden door de natuurlijke evolutie der nationale, binnenlandsche krachten. In afwachting daarvan kunnen de beide Europa's naast elkaar leven in een geest van samenwerking. Maai het nieuwe Euro pa vraagt van het liberaal-democratische goeden wil en begrip voor zijn nieuwe le venswijze. De verschillen moeten terzijde ges-teld worden; men moet de solidariteit voor de gemeenschappelijke vredestaak terugvin den. Dezen oproep hebben Ilitler en Musso lini tot Europa gericht, thans moeten de andere landen spreken en daden toonen. Adolt Hitier spreekt zijn vriend den Duce (X) toe op het Maifeld te Berlijn. Kortsluiting vermoedelijk de oorzaak Gisteravond heeft wederom in de oude binnenstad van Rotterdam een felle brand gewoed en wel in de onmiddellijke omgeving van de plaats, waar j.1. Zaterdagavond een Meubelmagazijn en een lampenzaak zijn uitgebrand. Ditmaal kraaide de roode haan aan het Leidsche Veer, in de confectiefabriek Van de firma Joh. v.d. Werff. De bovenste verdieping van de fa briek is totaal uitgebrand en de lager gelegen verdiepingen bekwa men veel waterschade evenals de dassenfabriek „Flitro" en de kan toren met pakhuis van de firma P. J. Berkhout en Zoon, welke even eens in het pand is gevestigd. De Rotterdamsche vrijwillige brandweer zag zich voor een zware taak gesteld, omdat de vuurhaard zeer moeilijk bereikbaar was. Desondanks slaagde zij er in de brand tot de bovenste verdieping, welke geheel uitbrandde, te beperken. Bij het verlaten van de fabriek heeft het personeel niets verdachts bespeurd, doch verscheidene menschen in de buurt heb ben reeds in den loop van den avond brandlucht geroken. Tegen half tien ont dekten voorbijgangers, dat uit de ramen en het dak van de confectiefabriek rook op steeg en zij waarschuwden de brandweer en de politie, die spoedig ter plaatse wa ren. Toen de eerste slan^enwagen ter plaatse verscheen hoorde men het vuur reeds knet teren, al was het toen nog niet te zien. Vuur kruipt verder. Men liet daarop versterking aanrukken De brandweer, voorzien van rookmaskers baande zich een weg naar binnen waar een ondragelijke hitte heerschte. Nadat men de deur van de zolderverdieping had inge hakt richtte men een straal op de vuur zee, doch men moest hiermee spoedig sta ken, daar de situatie te gevaarlijk werd. In- tusschen werd het groote materiaal in ge reedheid gebracht en een tweede autospuit ontboden, waarop twee slagen werden uit gelegd waarmede men het vuur bestreed. Kort daarop sloegen de vlammen uit een der dakvensters en vervolgens ook uit de vensters aan den anderen kant, die een groot gedeelte van de omgeving in rooden gloed zetten. Aan de zijde van de Binnen rotte kon men zien hoe langzamerhand de vlammen over de volle lengte van het ge bouw voort.kropen. De helle frloed weerspie gelde zich zelfs in de ramen van de St. Laurenskerk, hetgeen een fantastisch schouwspel opleverde. Ook het spoorweg viaduct en de huizen aan de Binnenrotte werden fel rood verlicht. Een dichte vonkenregen dwarrelde neer Intusschen werkte de brandweer uit alle macht met vier stralen van de autospuiten. Tegen elf uur begon de brand in hevig heid te luwen. Men was toen het vuur meestei* doch de nablussFhing vorderde nog een groot gedeelte van den nacht. De firma van der Werff is wel tegen brand en waterschade verzekerd, doch niet tegen bedrijfsschade. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de brand in. Vermoedelijk is deze een gevolg van kortsluiting. Met ingang van 3 October winter- dienst. Zomerdianstregeling 1937 blijft onveranderd gehandhaafd als winter dienstregeling. Dienstregelingen a 5 cent verkrijg baar hij nnifl ohaiiffonrs. Het Japansche scheepsgeschut is een krachtig bombardement van den rivieroever te Poetoeng, tegen over Nantau, begonnen, meldt Ha- vas uit f janghai. De granaten flui ten over de buitenlandsche schepen, die op de Wangpoe voor anker lig gen. Het vuur is gericht op de elec- trische centrale van Poetoen. De luchtmacht heeft twintig bommen op Chineesche troepenconcentraties te Poetoeng laten vallen. De woordvoerder van het Japan sche leger heeft toegegeven, dat de frontlijn te Shanghai geen verande ring heeft ondergaan. In buitenland sche kringen geloolt men dat de hardnekkige tegenstand der Chinee- zen het Japansche aanvalsplan ver ijdeld heelt. Van Chineesche zijde werd een vertegen woordiger van de „United Press" medege deeld, dat de Japanners vandaag in de sec toren van Lotien en Lioehang tot zesmaal toe een aanval hebben ondernomen, welke evenwel alle werden afgeslagen. Ten Noorden van Shanghai heeft, naar Domei meldt, een Japansch detachement den afgeloopen nacht met succes een Chinee- schen aanval afgeslagen De Chineezen lie ten 250 dooden op het slagveld, onder wie drie Chineesche meisjes-studenten. Krachtige hulp voor Tsjang-Kai- Sjek. Reuter meldde gisteravond uit Tsingtau, de grootste haven van de provincie Sjangtoeng, dat generaal Han Foe-sjoe, de gouverneur van deze provincie zich verbonden heeft op ondubbelzinnige wijze weerstand te bieden aan de Japansche agressie en absolute trouw aan de bevelen van maarschalk Tsjiang Kai-sjek heeft gezworen. Dit besluit van generaal Han Foe-sjoe is van de grootste beteekenis voor het Chi- neesch verzet tegen de Japansche agressie en tevens is het een bijzonder groot succes voor maarschalk Tsjiang Kai-sjek, die op nieuw een tegenstander gewonnen blijkt te hebben. De Japanners stelden zich blijkens hun persberichten nog van allerlei voor over een neutraliteit van de provincie Sjangtoeng. waardoor hun verderen op- marsch naar het dal van de Gele rivier geen nieuwe hinderpalen zou ontmoeten, dan de reeds in Hopei verslagen legers. De legers v. Sjantoeng zijn goed uitgerust en numeriek sterk, bovendien is generaal Han Foe-sjoe een bekwaam veldheer. Doodsverachting der Chineezen. Een poging, het Japansche vlaggoschin de „Izoemo", in de lucht te laten vliegen, is een prachtig voorbeeld van Chineezen JielHenmoed. Meer dan twintig Chineesche soldaten waren onder begunstiging van de duisternis van Poetoeng vertrokken, enkelen aan bóord van sampans, de anderen zwem mende, om bij de „Izoemo" een mijn te plaatsen. Nadat zij het stalen net bereikt had, dat rond de „Izoemo'' is aangebracht, begon nen zij het door te knippen, doch in het licht van den aanbrekenden dag werd hun aanwezigheid aan boord van de „Izoemo" opgemerkt. Ziende" dat de Chineesche sol daten in elk geval verloren zouden zijn, lieten hun kameraden op den oever de mijn door middel van eep kabel springen. Bij de ontploffing werden alle soldaten gedood, terwijl een regen van scherven op het Ja pansche schip neerdaalde. De ontploffing was zoo hevig, dat talrijke officieren en manschappen aan boord van den op bijna een kilometer afstand gelegen Amerikaanschen kruiser „Augusta" uit hun hangmatten werden geworpen. MASSA-VERGADERING TE LUNTEREN. De wijze, waarop de N.S.B. het tegenwoor dig in de pers ontgelden moet, laat het be stuur der beweging niet geheel onverschil lig Hot Nationale Dagblad schrijft, dat dc N.S.B. thans op „een nog nimmer gekende wijze" wordt aangevallen en voorts, dat ir. Mussert het naar aanleiding van deze aan vallen noodig heeft geoordeeld, de zijnen in een massa-vergadering bijeen te roepen. Deze vergadering zal Zaterdag 9 October te Lunteren plaats hebben. Een ontkenning in N.S.B.-stijl. Jhr. va.n der Goes Naters noemt in een onderhoud met een vertegen woordiger van het Utrechtsoh Dgbl. de ontkenning van de aanwezigheid van een microfoon in het nat. soc. hoofdkwartier door het Nationale Dgbl., er i^cn „geheel in N.S.B.-stijl." Ook de heer Valckenier Kips jr. deelde aan het U.D. mede: „De microfoon is geen verzinsel". Hij toonde ook een door zijn va der, geteekende verklaring, inhoudende on der meer, dat de hoogleeraar zijn zoon aan geraden heeft om Maandag 20 September ds. van Duyl onmiddellijk bij de opening van het bureau in kennis te stellen met de ontdekking van de microfoon. „Van Vessem leert het nooit." De heer van der Goes Naters heeft nog uitvoerige mededeelingon gedaan over de kritiek in de N.S.B. op den leider, ook van „lieden, die nu nog zéér dicht in Mus- sert's omgeving staan en den volke ver toond worden als toonbeelden van „Ger- maansche" trouw", voorts over een recen te uitlating van den heer Mussert tegen over hem zelf over zijn nationaal-socialisme en dat van het Eeerste Kamerlid mr. van Vesssem: „Van der Goes is een nationaal- socialist, maar Van Vessem leert het nooit" en hij beklaagt zich, dat hij, terwijl men de anderen niet aandurft, als zondebok is ge royeerd, ook al wilde hij dadelijk toegeven, „dat wat men door de microfoon te hooren kroeg, niet altijd vleiend voor den heer Mussert was." Verwachting: Zwakke wind uit Noordelijke richtingen, neve lig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag, iets warmer overdag. Verdere vooruitzichten:: Waar schijnlijk nog weinig veran dering. Werd gisteren gemeld, dat de Brit- sche, Fransche en Italiaansche vloot- deskundigen het te aPrijs eens wa ren geworden, thans blijkt, dat aan de onderteekening nog eenige moei lijkheden in den weg staan. Gisterenavond was men bijeenge komen voor het teekenen van het ac coord ter vaststelling van de tech nische voorwaarden voor de Itali aansche deelneming aan de overeen komst van Nyon. Een uur later werd echter officieel medegedeeld, dat de werkzaamheden nog niet voltooid konden worden. De deskundigen komen hedenoch tend te 11 uur weer bijeen., Elk land bewaakt eigen verbin dingswegen. Havas meent nadere bijzonderheden om trent de ontworpen regeling te weten: De sectoren, die aan elk der patrouillee- rende landen zullen worden toegewezen, zijn niet zoodanig begrensd, dat ieder land een gelijke oppervlakte zal hebben te bewaken. Er is veeleer naar gestreefd aan elk der 3 mogendheden de bewaking toe te vertrouwen van de verbindingswegen, waarbij zij onder scheidenlijk het meeste belang hebben. Italië wordt belast met het toezicht in de Tyrrheensche zee en in de wateren ter hoog te van Sardinië, echter niet geheel tot de lijn MarseilleAlgiers, waarvan de bewa king onder Frankrijk valt. In het oostelijk deel der Middellandsche Zee eindigen de sectoren der drie mogendheden te Port Said, daar alle drie bij de vrijheid van het Suez- kanaal betrokken zijn. De Italiaansche zona loopt o.a. langs de kusten van Tripolis, ter wijl Britsche schepen in de Egeïsche zee zul len patrouilleeren en het toezicht langs de Syrische kusten door Fransche vaartuigen zal worden uitgeoefend. Eerst thans wordt melding ge maakt van een diphteritus-epide- mie, welke reeds sinds Augustus in Nieuw-Gyinea woedt. De bevol king liet het Indische gouverne ment onwetend van de steeds voortwoekerende kwaal en door een toeval werd de epidemie ont dekt. In kustkampongs tusschen Dem- ta en de nederzetting. Hollandia is een diphterie-epidemie geconsta teerd. Het eerste geval moet reeds in Augustus zijn voorgekomen. Op 22 September waren er reeds acht dooden en tien zieken. In een van de kampongs bovendien nog vier dooden en twaalf zieken. Thans verneemt men, dat in totaal dertig sterfgevallen hebben plaats gehad. Serum gezonden. Dat deze epidemie vrij lang na het uit breken is geconstateerd, is een gevolg van het feit, dat de ziekte niet dadelijk door de bevolking is gerapporteerd. De controleur van Hollandia vernam hiervan vrijwel toevallig op zijn laatste tournée, waarna hij onmiddellijk den gouverne- ments Indisch arts te Hollandia waar schuwde, die diphteritus constateerde. Op 22 September is telegrafisch aan den ge westelijk gouvernements-arts te Ambon ge vraagd serum te zonden, dat op den 24en per vliegtuig te Hollandia werd aange bracht

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1