INSTITUUT „MERCURIUS" De achtervolging van Jan Rapalje V erzekeringsagent verduistert f 1100 Onrechtmatig steuntrekken Tot zware straffen veroordeeld Onze kindermiddagen LOODSGRACHT 72. Opleiding voor: STENOGRAFIE, NED. en MODERNE TALEN, MACHINESCHRIJVEN. Schoeiselverstrekking voor werk- loozen en schoolkinderen Hedenavond opent «Het Manchesterhuis' Het Wachtschip krijgt een beurt Uitslag verloting Oud-Katholieke Damesvereen. «Ora et Labora" Bazar Ver. Het Hoogeland Verbouwing Rhoer van Dam Vischafslag Den Helder «The Ramblers" openen het dansseizoen in Casino Burgerlijke Stand van Den Helder tftxidóaieuLu-i De maatschappij was evenwel gedekt Jxe&lijqAAetad Het gestolen karretje Het kokkie» dat een liefje had Tweede Blad Boycot tegen Japan 1 Het is gevaarlijk om met de rechterlijke macht te spelen. Dat hebben een drietal Hel- dersche steuntrekkers deze week ervaren, toen zij in Alkmaar terecht moesten staan, omdat zij een foutieve opgave verstrekt had den van verdiensten, die zij hadden genoten en die van hun steun moest worden afgetrok ken. De betrokken ambtenaren waarschu wen altijd ernstig tegen deze overtre ding, omdat van iedere foutieve opgave melding gemaakt moet worden bij de be trokken autoriteiten. Zoo stonden Maan dag voor den Politie-rechter een drietal ingezetenen, die betrekkelijk geringe be dragen aan bijverdiensten niet hadden opgegeven en daarvoor nu zwaar moesten boeten. Van de drie, die zich moesten verant woorden, werd er een veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf en de twee an deren tot 1 maand gevangenisstraf. Men zij dus ernstig gewaarschuwd om zich aan een dergelijke overtreding niet schuldig te maken. Onze jeugdige zangertjes herinneren wij er aan, dat de jongens hedenmiddag om zes uur bij de muziekschool van den heer De Hoogh, Stationsstraat, verwacht worden, om te stem men. Alleen de jongens. De jongens en meisjes worden voor de vol gende repetitie, Zaterdag a.s. kwart voor vier, in het Militair Tehuis, Spoorstraat, ver wacht. Wij verzoeken de ouders de kinderen voor al naar de repetities te willen zenden, in ver band met de korte voorbereiding voor het in- studeeren van de operette. Er mag geen repetitie gemist worden. Speciale clublessen voor Stenografie. Inschrijving dagelijksch 8 30 12.30, 2—10. Door den Heldersche bestuurdersbond is aan het College van B. en W. een adres ge richt van den volgenden inhoud: Evenals het vorige jaar heeft ons bestuur hierbij de eer Uw College beleefd te verzoe ken, de schoeiselverstrekking aan werkloozen, benevens die aan schoolkinderen ook dit jaar wederom in welwillende overweging te willen nemen, terwijl wij in verband met de lang durige werkloosheid en de duurder wordende kosten van het minimale levensonderhoud ter eenerzijde en het koude en vochtige jaarge tijde aan den anderen kant U voorts nog wil len verzoeken, indien tot verstrekking mocht worden besloten, deze verstrekking zoo spoe dig mogelijk te doen ingaan. Het zij ons hierbij nog verkund op te mer ken, dat deze verstrekking wellicht zou zijn te financieren uit het nog beschikbare bedrag der z.g.n. ,,B."-steun. Volgende week zal de plaats van het Wacht schip in onze haven ledig zijn. Het schip zal n.1. voor zijn jaarlijksche beurt naar de Marinewerf gesleept worden. O - O J O PH 35 347 41 495 20 755 15 242 21 304 12 226 37 200 27 179 30 125 25 610 49 82 8 151 4 276 11 552 42 710 29 551 47 35 48 833 24 687 31 745 10 561 32 783 28 924 23 808 3 702 40 221 1 548 44 694 2 642 38 986 17 715 46 283 5 449 36 735 39 261 19 382 16 381 13 139 33 177 14 824 45 343 34 439 18 636 7 679 9 718 50 157 22 503 6 667 43 77 26 549 Steunbonnen: le 241; 2e 87; 3e 143; 4e 272; 5e 146. Prijzen kunnen Vrijdag en Zaterdag a.s. worden afgehaald bij Mevrouw Groen, Molen straat 101. WIJZIGING REGLEMENT VOOR DE AVONDVAKTEEKENSCHOOL. Door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd de wenschelijkhéid uitgesproken, dat in het Reglement voor de Avondvakteekenschool dezer gemeente eenige wijzigingen zullen worden aangebracht. Som mige artikelen van dat reglement zijn namelijk overbodig of onjuist geworden, doordat bij Koninklijke esluiten van latere dagteekening de betrekkelijke materie nader is geregeld. Specialiteit in vakkleeding. Hedenavond te 7 uur opent in het pand Spoorstraat 116 de firma E. W. Vet een zaak, welke zich specialiseert op het gebied van vakkleeding en luistert naar den naam van „Het Manchesterhuis". De firma, die ook ver tegenwoordigd is in Alkmaar en Zaandam, heeft een aparte afdeeling voor maatwerk aan de zaak verbonden. Voorts kan men hier verkrijgen alles in de branche van werkmans- kleeding: o.a. witte vakkleeding, en krimp- vrije idem, terwijl de voorraad stukgoederen zeer groot is. Als openingsreclame geeft men de eerste week aardige cadeaux, waarvoor men een kijkje in de keurig ingerichte etalage gelieve te nemen. De winkel zelf ziet er keurig uit, terwijl er achter een klein atelier gebouwd werd. Wij vestigen de aandacht op de hedenmid dag 3 uur te openen bazar van de Vereeni- ging „Het Hoogeland", welke opening plaats vindt in het Militaire Tehuis aan den Kanaal- weg. BEGRAFENIS F. H. BARON VAN DEDEM. Te Dalfsen is Dinsdagmiddag het stoffe lijk overschot van schout-bij-nacht F. H. baron van Dedem ter aarde besteld. Ds. O. S. Cazemier, te Dalfsen, heeft te voren een dienst geleid in het sterfhuis, waar op aan de groeve het woord is gevoerd door A. E. baron van Dedem, een broer van den overledene. Vervolgens sprak R. baron van Heeckeren van Brandsenburg, eerst-luitenant van de ca valerie, die den overleden schetst als iemand die tijdens zijn leven geen dank voor zijn da den wenschte. Spr. wilde hem dezen dank thans brengen. P. A. G. baron van Heeckeren van Brand senburg, burgemeester van Woudenberg, een zwager van den overledene, dankte namens de familie voor de laatste eer, den ontslapene bewezen. Ds. Cazemier sloot de plechtigheid met het Onze Vader. DE BOUW VAN ONZE MARINE- VLIEGBOOTEN. Naar wij vernemen zal de eerste officier van het vliegkamp „De Mok", luit. ter zee der le klasse N. Guilonard, tijdelijk gedeta cheerd worden in Friedrichshafen. Deze deta cheering staat in verband met den aanbouw van de serie Dornier Wall-booten, bestemd voor Indië. Het zijn de eerstè drie vliegbooten van de 72 groote zeeverkenners, die voor onze ma rine zullen worden aangeschaft. Ook de officier-vlieger R. J. Mulder is reeds naar Friedrichshafen. Wjj vestigen er nog de aandacht op, dat bij de verbouwing van het perceel Koningstraat 55, waarin de fa. Rhoer van Dam gevestigd is, de heer C. Kleiman de leiding had, terwijl het timmerwerk verricht werd door den heer C. van Essen. De decoratie der étalage is van de hand van den heer K. Kool, werkzaam aan Studio Modern, Weststraat. 29 Sept. Aangebracht door korders: Tongen per kg 0.980.90 Slips 0.87—0.82 Schol le soort p. kist 7.106.40 Tarbot 0.65 Schol 2e soort 3.102.10 Schar 2.25—1.40 Wijting 1.80—1.40 Door garnalenvischers: Levende garnalen per lit 1.35 Gekookte garnalen per kg 0.15 HAVEN VAN NIEUWEDIEP 29 Sept.: Aangekomen van Rotterdam en vertrok ken naar Harlingen, het Nederlandsche m.s. „Zwartewater". FLOTTIELJEVAARTUIG „FLORES". Verricht voorloopig nog bewakings diensten. Batavia, 29 Sept. Hr. Ms. „Flores" blijft gereed voor bestemming Sjanghai, doch de datum van vertrek is nog niet vastgesteld. Intusschen is de „Flores" belast met bewa kingsdienst en controle op de visscherij in den Riouw-archipel. Gisteren is de „Flores" te Tandjongpinang aangekomen. (Aneta). Bij beschikking van den Minister van de fensie is de luitenant ter zee der 3e klasse Kon. Mar. Reserve M. L. de Föuw, 4 October 1937 geplaatst aan boord Hr. Ms. „Douwe Aukes". Men schrijft ons: Het is wel haast traditie geworden dat „The Ramblers", het welbekende radio- en dansorkest o.l.v. Theo Uden Masman, min stens eens per jaar in Casino concerteeren. Ook thans weer heeft de Directie zij het met moeite beslag weten te leggen op deze unieke dans- en showband. Sinds ver leden jaar ondergingen „The Ramblers" weer een uitbreiding. Een keur van origineele shownummers, nieuwe arrangementen en een uitstekende verzorging van het geheel maken „The Ram blers" altijd weer tot één der meest vooraan staande Bands in Europa. Van 29 Sept. 1937. BEVALLEN: A. M. van den BergJanson, d.C. ZitsRamler, d.E. BlootKiesling, d. ONDERTROUWD: G. Gildemeijer en J. Tol; D. F. de Ruijter en P. Kuijl; A. F. J. Klercq en A. Wiggers; F. den Dunnen en J. van der Biesen. Jan kiest het hazenpad, maar de teekenaar is hem op het spoor. 2) Zoodra de teekenaar Jan er piet zijn fiets vandoor zag gaan, haastte hij zich om den Bwijntjesjager te achterhalen. Maar dat was niet eenvoudig, omdat Jan niet wachtte tot hij achterhaald werd, maar er bliksemsnel vandoor ging. Het geluk diende echter onzen teekenaar, want juist toen hij den hoek van En voort dendert de motor. deomzwaaide, reed hij bijna tegen de motorbrigade, die bij nacht en ontij langs de straten tuft, De teekenaar vertelde aan Gie- les en Klap, welke opzienbarende ontdekking hij gedaan had en voort ging het. De^H.D. maakte een korte bocht en denderde in de richting, waarin Jan Rapalje verdwenen was. De teekenaar repte zich wat hij kon en juist toen hij om den hoek van dekwam, zag hij Jan rechtsaf zwenken, waar hij vlak bij een steeg inschoot. De duisternis slokte den rijwieldief op en het zoeken bleef tevergeefs. Maar de teeke naar bracht het stadsgedeelte in beeld, waar hij den zwijntjesjager het laatst zag. Men vindt het vandaag in een van de advertentie pagina's en men heeft dus weer niets anders te doen, dan den naam van dit stadsgedeelte op de kaart, achter nr. 2 in te vullen. Naar ons eerst thans ter oore komt, heeft zich eenigen tijd geleden een geval van verduistering van verzekeringspen ningen voorgedaan, ten nadcele van de bekende „Rotterdamsche Verzekerings So ciëteit (R.V.S.) en waarvan de schuldig was de ter stede eveneens zeer bekende agent C. v. d. A. De toedracht van het feit is als volgt: v. d. A„ die reeds jarenlang in dienst was bij genoemde vei^ekeringsmaatschappij, en bij zijn superieuren te boek stond als een achttien karaats verzekeringsman, leidde nu niet direct een leven, dat men als soliede kan kwalificeeren. Integendeel, ondanks het feit, dat hij ge huwd was en vader van eenige kinderen, was hij bezoeker van diverse café's, alwaar hij meermalen vrij groote verteeringen maakte. Naar men ons mededeelde was de man, met name den laatsten tijd, ook beoefenaar der automaten-sport, en te zamen zijn deze ver leidingen hem tenslotte noodlottig geworden. De bom barst. Te ongeveer half Augustus was v. d. A. niet meer in staat zijn geldelijke verplichtin gen jegens de maatschappij na te komen en barstte de bom. Nu liep het den onsoliden assurantie man in één opzicht mee: hij had, als alle agenten, een borg bij de maatschappij gestort, terwijl voorts enkele polissen op zjjn eigen naam ingeschreven stonden. Het bleek, dat het totaalbedrag, zijnde de som van ongeveer 1.100,—, hiermede gedekt kon worden. Dat was ook de re den, dat men meende, de politie buiten deze affaire te moeten houden. Naar Amsterdam vertrokken. Men heeft den man te verstaan ge geven, dat hij verstandig deed de stad te verlaten en elders zijn fortuin te zoeken, een advies, waaraan v. d. A. zich gehou den heeft. Hij vertrok naar Amsterdam, waar het hem mogelijk was middels een hem verstrekt bedrag een fietsenverhuur- inrichting op touw te zetten. Naar wij vernemen was dit de eerste maal, dat v. d. A. op financieel gebied de railleerde. Gistermiddag heeft de Zeekrijgsraad te Willemsoord een openbare zitting gehouden onder presidium van den wnd. president Mr. Arn. Veldman. Er stonden 2 zaken op de rol, waarvan de eerste, die tegen den marinier le klasse M. V., nogal wat stof deed opwaaien. V. was er van beschuldigd, dat hij in de periode liggende tusschen eind Juni en eind Juli van dit jaar een rijwiel had weggenomen uit de fietsen- loods, welke zich bevindt nabij Hr. Ms. „Schorpioen" aan de Zuidstraat. De fiets had toebehoord aan C. M. Prins. Met deze beschul diging was V. echter heelemaal niet accoord gegaan en ook nu, ter terechtzitting, ont kende hij pertinent zich aan dezen diefstal te hebben schuldig gemaakt. Wel had hij in die dagen een fiets zijn eigendom genoemd en was er dagelijks mee naar boord gereden, maar daar was hij op andere wijze aangeko men dan door den fiscaal, officier van admin. le kl. Mr. D. B. A. Franken, verondersteld werd. Hij bad n.1. al geruimen tijd een ver schrikkelijk oud beestje op de Marnixkade (die hebben we óók in den Helder: zij bevindt zich n.1. achter het Ankerpark), zien staan. Daar hij in de veronderstelling kwam te ver- keeren, dat het vehikel geen eigenaar meer had, en daar hij het bovendien zonde vond, het heelemaal door de roest te laten weg kwijnen, heeft hij het op zekeren dag op zijn nek mee naar huis genomen. Dit vertelde be klaagde allemaal nog eens aan Mr. Veldman, die er zichtbaar niets van geloofde. Thuis had de man datgene van het karretje, wat er z.i. nog goed aan was aangevuld met een aantal nieuwe onderdeelen als een stuur, kettingkast, bagagedrager, enz. Zoo was volgens hem een alleszins toonbaar karretje ontstaan en in derdaad was het het aankijken wel waard, zooals het daar als corpus delicti achter de zetels der Krijgsraadleden stond. Zoo weinig geloof als de president en de fiscaal aan het verhaal hechtten, zoo vast was de kapitein der mariniers W. A. J. Roe- lofsen, die V. als raadsman terzijde stond, ervan overtuigd, dat zijn beschermeling de waarheid sprak. De verdediger voerde menig argument aan, dat ter stijving van zijn mee ning kon gelden. Zoo was het bedrag door V. aan onderdeelen besteed zoo belangrijk, dat hij daarvoor best een tweede-handsch fiets had kunnen koopen en er dus niet een had behoeven te stelen. Ettelijke malen was hij met de dynamo van de lamp der fiets naar een korporaal aan boord gegaan om er wat aan te laten herstellen. Hij gedroeg zich er dus royaal en openlijk mee. Voorts reed hij er iederen dag mee naar de „Schorpioen" en dat was dus als het ware naar het hol van den leeuw. Ten overvloede wees pleiter er op, dat de verklaringen van verschillende getui gen klopten met die van beklaagde, waarna hij tot de conclusie kwam, dat V. met het wegnemen van de fiets niet het oogmerk had gehad om zich die wederrechtelijk toe te eigenen. PI. miste daartoe het overtuigend bewijs, terwijl hjj den Raad garandeerde, dat V. te goeder trouw was. Tenslotte vr<feg pl. vrijspraak. In zijn dupliek gaf de fiscaal onomwonden als zijn meening ten beste, dat het vfirhaal van W. van A tot Z gelogen was en dat bekl., mede gezien de rol, die hij eerder gespeeld heeft in een affaire, waarbij hij door het Hoog Militair Gerechtshof tot 20 gulden boete was veroordeeld wegens het hebben van een clan destiene aftakking van de leiding der H.R. C.O., een onbetrouwbaar mensch is. Hij per sisteerde dan ook bij zijn eisch van 3 weken gevangenisstraf. De uitspraak was: 20 gulden boete, 3 weken gevangenisstraf voorwaardelijk rqet een proef tijd van 2 jaar. Het is niet de eerste keer, en het zal ook niet de laatste keer geweest zijn, dat er voor den Zeekrijgsraad een geval van „desertie in vredestijd" te berechten valt. Ditmaal was de zeemilicien-kok 2e kl. H. G. F. F. B„ een „halve Belg", zoo dom geweest om van een toegestaan verlof niet vrijwillig terug te kee- ren. Hij was dienende aan boord van de „Van Speyck" en het verblijf bij zijn meisje in Heerlen verkoos hij blijkbaar verre boven dat aan boord van genoemden veteraan-oorlogs bodem. 9 Augustus was hij van boord gegaan, den 26sten van die maand keerde hij er terug, vergezeld van een paar marechaussees, die hem heelemaal van Zuid-Limburg naar het Hooge Noorden gébracht hadden. Daar bekl. getoond had weinig begrip van de militaire tucht te hebben, vroeg de fiscaal 2 maanden gevangenisstraf tegen hem. Ook met de verdediging van dézen bekl. had kapitein Roelofsen zich belast. Het was een stemmig pleidooi, dat we te hooren kre gen, want het gebeurt niet op elke zitting, dat we in een korte rede niet minder dan 3 internationale citaten te hooren krijgen. Het begon met „every cloud has a silvery lining", waarbij pl. opmerkte, dat bekl. B. een „ge- brandzilverd" randje had, terwijl het eindigde met het bekende „partir c'est mourir un peu"... Tegen dit laatste heeft B. blijkbaar opgezien, want van „vertrekken" (althans „op tijd vertrekken") is niets gekomen... Overigens toonde pleiter op duidelijke gron den aan, dat men hier te doen had met een zeer eenvoudigen tot achterlijken jongen vrijwel een analphabeet dien men clement diende te behandelen. Uitspraak: 6 weken gevangenisstraf met aftrek voorarrest. - D e verontwaardiging over het optreden van Japan in China is algemeen en een ver ontwaardigd mensch zoekt naar wraakne ming, hoe dit ook op zichzelf te veroordeelen blijft. Als die wraakneming echter onbloedig is en slechts deze uitwerking zal hebben, dat het land waarop zij toegepast wordt van zijn bloedig optreden af zal zien, dan kunnen we eigenlijk niet anders dan haar toejuichen. Van verschillende kanten wordt gepro pageerd om Japan voor zijn onmensche- lijk optreden in China economisch te boycotten. De handel van Japan dus lam te slaan, waardoor het land spoedig de middelen zouden ontbreken, om zijn mis dadig expansie werk in China voort te zetten. In de Engelsche pers wordt er een sterke propaganda voor gevoerd. In de eerste plaais zrjn -het de arbeidersbladen, die er zich voor spannen. Hun bedoeling is de publieke opinie in opstand te brengen en door dit middel invloed uit te oefenen op de regeering, om haar van mondelinge protesten te dwingen tot daden. Echter niet alleen de linksche pers, ook de conservatieve interesseert zich voor het ge val en dringt aan op maatregelen. „Japan zoo schreef de Times giste renochtend schijnt er op uit China te demoraliseeren door middelen die de pu blieke opinie vooral in Engeland en de Vereenigde Staten in zoo hooge mate hebben geschokt, dat Japan wel eens met reden berouw van zijn handelwijze zou kunnen krijgen... het is bezig zich de verdiende veroordeeling van de heele we reld op den hals te halen, een wereld, die het zoowel in oorlogs- als in vredestijd voor zijn nationale bestaan onmogelijk kan missen." Voegen we bij deze woorden van de Times, nog het feit dat de bond van mijnwerkers van Zuid Wales, welke 120.000 leden telt, een resolutie heeft aangenomen voor een boycot van Japan, dat de aartsbisschop van Canter- bury gisteren op een groote protestvergade ring een ernstig woord heeft laten hooren tegen de Japansche oorlogsmethoden, dan be grijpt men, dat dë publieke opinie rijp is voor een boycot tegen Japan. Zou het echter zoover komen? De Londen- sche corr. van het Hbl. gelooft het niet. Hij schrijft aan zijn blad, dat het uiterst voor barig zou zijn in de verontwaardiging van pers en publiek, een voorbode te zien van economische sancties tegen Japan. Het mag zelfs twijfelachtig worden geacht, meent hij, of het daar onder de huidige omstandigheden ooit toe zal' komen. Hij 'argumenteert deze veronderstèllihg als volgt: De reden is, dat de verontwaardiging en de anti-Japansche campagne waartoe zij aanlei ding geeft, vrijwel geheel op moreele gevoe lens is gebaseerd en met politiek weinig uit te staan heeft. Als zoodanig is zij slecht ge ëigend, politieke realisten (in den goeden zin des woords) als Nevil Chamberlain tot ingrij pen te brengen. Had men van het begin af aan een campagne gevoerd om Japan door oeconomische sancties van zijn agressie in China terug te houden of die agressie te ver ijdelen, dan zou de zaak anders staan. Oeconomische maatregelen zouden dan een politieke rechtvaardiging hebben en een poli tiek doel dienen, n.1. de bescherming van eigpn belangen en strategische positie in het Verre Oosten. Waar men echter de toepassing van oeconomische sancties voor dit politieke doel niet gewenscht of practisch uitvoerbaar heeft geacht, schijnt het op zijn minst genomen on waarschijnlijk dat men er ondanks alle moreele verontwaardiging wel toe bereid zou zijn nu zij niet meer het politieke doel van een verijdeling van de Japansche agressie, maar het moreele doel van een humaniseering van de Japansche oorlogsmethoden zouden moeten dienen. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Slechts een vrouw" en „Bij de Jantjes". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De Jantjes in actie" en „Opsporing ver zocht". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Bannelingen van het Duivelseiland" en „Het Millioenenmeisje". Nieuwe Kerk, 8.15 uur: Gemeente-avond Vrijzinnig Hervormde Vrouwenverg. Chr. Geref. Kerk, 8 uur, Zendingavond. 30 Sept. 1 en 2 October. Bazar „Het Hoogeland", Chr. Milit. Tehuis, Kanaalweg 106. Zaterdag 2 October. Musis Sacrum, 8 u. -y Openbare Feestavond Wandelsportvereeniging „Volharding". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 766.5 Temperatuur zeewater 15.2 Temperatuur lucht 11.3 Hoogste temp. lucht gisteren 16.3 Laagste temp. lucht gisteren 10.4 Hoogwater (heden) 4.05 17.05 Laagwater (heden) 10.20 22.45 Hoogwater (Vrjjdag) 5.20 18.25 Laagwater (Vrijdag) 12.00 24.00 Licht op (heden) 19.13

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5