dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Buitschlands dankfeest voor den oogst Ongeregeldheden te Londen Geen wisselcontróle Meer dan een millioen boeren bijeen Gespannen toestand te Jeruzalem Nanking zet zich in NoonhChina schrap Londen verzet zich tegen God!oozen-actie Kolenprijzen stijgen Margarine duur en slecht 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 4 OCTOBER 1937 65e JAARG. No 8121 „Schild cn zwaard staan gereed zegt Hitier china Ambtenaarspensioenen niet bekort Trouw aan het drie~ voudig monetair verbond Bezetting van fabrieken verboden p- Radioreportage Euwe Aljechin Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICH1 de bilt seint HELDERSCHE COURANT UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UTTrnrr,,,, POSTGIROREKENING 16066 MAANDAG Gisterenmiddag omstreeks twaalf uur werd het dankfeest voor den oogst op den Bueckeberg met den aankomst van den Fuehrer geopend. Adolf Hitier werd o.a. be groet door minister Goebbels. Nadat hij de afdeelingen van leger en partij had geïn specteerd, werd begonnen met de demonstra ties van het leger, waaraan werd deelgeno men door alle wapens, in het bijzonder door de luchtmacht, terwijl voor het eerst een afdeeling parachutespringers deelnam. Tijdens de spiegelgevechten toonde de lucht macht hoe een brug wordt vernield en tenslotte werd een dorp, dat met dit doel was gemaakt, door de artillerie in brand geschoten. De eigenlijke viering van het dankfeest begon met een kort openingswoord van mi nister Goebbels, waarin hij de Fuehrer den dank overbracht van het volk en waarin hij hem mededeelde, dat aan het feest op den Bueckenberg een millioen tweehonderddui zend boeren en boerinnen uit het geheele rijk deelnamen. Vervolgens nam de rijksboerenleider mi nister Darre het woord. Deze zeide o.a. dat de moeilijkheden om het Duitsche volk op zijn beperkt grondgebied voldoende voedings stoffen te verschaffen zeer groot zijn. Voor al wordt een gebrek aan landarbeiders ge voeld en men poogt hierin te voorzien door vrijwillige hulp bij het oogsten. Dit pogen heeft succes. In 1932 moest het Duitsche volk nog 25 procent van zijn levensmiddelen invoeren, in 1936 nog slechts 17 procent. In verband met het weer in het arbeids proces inschakelen van meer dan zes milli oen werkloozen is het gebruik aan levens middelen aanmerkelijk gestegen. De bevol king, welke thans even groot is als in 1914 moet gevoed worden, terwijl de voor land bouw gebruikte oppervlakte van het land door het verdrag van Versailles met vijf millioen hectare is verminderd. Ook hier door is het moeilijk het volk te voeden met alleen den opbrengst van Duitschen bodem. Spreker deed in verband hiermede een beroep op de Duitsche huisvrouwen, zoo veel mogelijk Duitsche waren te koopen, doch tegelijk zoo weinig mogelijk verloren te doen gaan. Men hoopt dit jaar op een goede aardappelenoogst. De aanplant van aardappelen is sterk aangemoedigd, aange zien dit meer opbrengt dan graan, 't Is noo- dig, dat ook de verbruiker hiermede reke ning houdt en het gebruik van brood be perkt ten gunste van de aardappel. Tenslotte dankte spreker den allerhoogste en bad hij hem ook verder den oogst te zegenen. Adolf Hitier aan het woord. Na de toespraak van den rijksboerenlei der Darre nam de Führer zelf het woord. Hij begon met te verklaren, dat in tegen stelling met vroeger thans de stelregel geldt, ieder moet doen, wat het algemeen ten goede komt". Alleen met dezen stelregel is de samen leving mogelijk. De omringende volken be grijpen Duitschland niet. Wanneer men in Duitschland zegt, dat het land te klein is en dat men koloniën noodig heeft, dan zegt ergens in de wereld een verstandig man, waarvoor hebben zij koloniën noodig, die zouden hun niet helpen, zij kunnen toen koopen. Doch, zoo vervolgde Hitier, dan. had men ons vijftien jaar geleden niet moe ten plunderen. Rijke lieden ondervinden soms hun rijkdom als een last, doch zij Winkels gedwongen te sluiten. In de oude stad van Jeruzalem is de toestand gespannen. Gisterenochtend hebben groepen jeugdige Arabieren de bazars F''" dwongen te sluiten. De politie verjaagt de posters en beschermt de kooplieden. De nieu we stad is rustig. Ook te Jaffa houdt de spanning aan ten gevolge van de beweging te gunste van de staking. Een groot aantal Arabische wan kels, die 's ochtends geopend waren, werden later uit vrees weder gesloten. Ook de haven van Jaffa is gesloten, gearresteerde voorzitter van het Mohamuie- daansche godsdienstige gerechtshof, is naar Akkra overgebracht. Het gebouw o Mohammed aanschen jeugdbond is g telijk doorzocht. Alle Arabische winkels te Safad bjmen gesloten. Van drie kanten werd aldaar zwaar geweervuur gericht op de Wijk, doch er vielen geen s lachtoffers. Haifa is de toestand normaal. Groot Moefti spoort aan tot her- valtiiiQ van den arbeid. De Groot Moefti, die zich nog steeds in de Omar-Moskee bevindt, heeft een procla matje gepubliceerd, waarin hij de r verzoekt onmiddellijk den arbeid te ten. willen toch hiervan niets afgeven. Zoo gaat het ook met volken, die koloniën hebben. Zij willen de ko loniën, welke zij Duitschland heb ben afgenomen, niet teruggeven, niettegenstaand e de eerlijkheids- idealen van den Volkenbond. Vervolgenst herinnerde do führer er aan, dat men hem bij het aanvaarden van de macht slechts een korte regeering heeft voorspeld. Niet zonder reden laat hij daar om bij het dankfeest voor den oogst het le ger demonstreeren, men moet er aan den ken, dat schild en zwaard gereed staan. In vier punten vatte spreker hierna de oorzaken van de nieuwe ontwikkeling sa men. Ie. Aan den onderlingen strijd is een einde gemaakt. 2e. Er is een autoriteit geschapen, die aan niemand anders dan aan het Duitsche volk ondergeschikt is. 3e. In Duitschland is een enkele wil in het leven geroepen. 4e. In Duitschland is arbeid alles, niet het geld geeft doorslag, doch de arbeids kracht van het geheele volk. Dit is het geheim en de oplossing van alle problemen in Duitschland Het land is weer een bloeiende tuin geworden. Men zal zorgen, dat het zoo zal blijven. Niemand moet zich inbeelden nog in dezen tuin te kunnen inbreken. Duitschland zal zijn vrij heid en zijn onafhankelijkheid, zijn veilig heid en hiermede zijn cultuur cn leven be waren. Binnenkort een beslissende slag te verwachten. Naar het schijnt staan de Chineezen op het punt een uiterste poging te wagen tot herstel van de militaire positie in Noord-China. Negen-en- twintig Chineesche divisies zouden zich hebben verschanst in de nabij heid van Sji-Tsja. Tsjoeang, een be langrijke stad op tachtig mijlen ten zuiden van Pauting-Foe gelegen, ten einde tot eiken prijs de Japanneezen tot staan te brengen. De voorhoede van de Japansche troepen bevindt zich op het oogenblik te Hsinlo, op slechts dertig mijlen ten Noorden van Tsji-Tsjatsjoeang. Binnenkort is dus een beslissende strijd moge lijk. Men is te Nanking thans optimistischer gestemd tengevolge van de betere berichten, welke van de verschillende fronten in het Noorden binnenkomen. Naar vernomen wordt zijn de Chineesche verdedigingswer ken langs den spoorweg TientsinPoekow thans geheel gereed. In het gebied van Noord-Sjansi is de Japansche opmarsch tot staan gekomen en de Chineezen houden thans een rechte lijn bezet van Noord naar Zuid van Taitsjau naar Yoeaspin langs de bergketen. De vroegere Chineesche communistische troepen matten de Japansche verbindingen af. Taijanfoe de hoofdstad van Sjansi is door Japansche vliegtuigen gebombardeerd, doch er werd geen ernstige schade aange richt. daar de toestellen snel door het lucht afweergeschut werden verdreven. Geringe Japansche successen bij Sjanghai. Tegen den avond opende de Japansche artillerie gisteren een hevig vuur op de Chineesche stellingen bij Poetoeng. Eon woordvoerder van het Japansche leger deelde mede, dat de troepen bij Lioehang over een frontbreedte van acht kilometer vijfhonderd tot vijftienhonderd meter zijn opgerukt. De strijd was hier zeer hevig. Ook bij Lofien zijn de Japansche troepen iets opgerukt. Het Chineesche agentschap Central News heeft medegedeeld dat zeven Japansehe vliegtuigen een aanval hebben gedaan op kanton, doch zij werden door de Cb'-^sehe verdediging verdreven. INTREKKING WETSONTWERP VERWACHT. In de Millioenennota werd er, aldus de Msb. op gewezen, dat inzake het wetsont werp betreffende herberekening van de pen sioenen van burgerlijke en militaire amb tenaren bet overleg tusschen Staten-Gene raai en Regeering nog niet beëindigd was Intusschen kan worden aangenomen, dat deze korting van de baan is. De Regeerine zal het desbetreffend wetsontwerp (no. 47) intrekken. Het bericht van de koninklijke machtiging hieromtrent aan de Kamer kan binnen enkele dagen worden verwacht. Menigte verzet zich tegen een fascistische optocht. Gisterenmiddag half vier vertrok een fascistische optocht van Mi 11- bank om zich naar Bermonsey in Zuidoost Londen te begeven Tusschen Lambeth brug en Westminster had den zich vele nieuwsgierigen verza meld. Bij Longlane hadden politieke te genstanders een barricade opgericht, bestaande uit oude auto's, karren en palen met prikkeldraad, terwijl op de barricade een roode vlag was ge plant. De politie liet de barricade afbreken, doch enkele honderden me ters verder werd de barricade weer opgeworpen. In Borrostreet verbrak een- opge wonden menigte enkele malen de po- litie-afzetting. Nadat Sir Oswald Mosley onder het ge joel der menigte, die met moeite door de politie in bedwang werd gehouden, zijn aanhangers aan zich had doen voorbij trek ken, werd een stoet van ongeveer tweedui zend zwarthemden gevormd, die zich in de richting van Bermondsey aan den Theems- oever begaf. De door tegenstanders van het fascisme langs den te volgen weg georganiseerde de monstraties, namen echter een zoodanigen omvang aan, dat de politie zich genoodzaakt zag een wijziging in de route te bevelen. Bij het passeeren van den stoet werden zoowel „internationale" als „Rule Brifania" gehoord. Er werd een groot aantal arrestaties verricht en tijdens een charge ir Jamairastreet wer den twee agenten gewond. Aldaar had zich een stoet van anti-fascisten gevormd, die zich in rijen van zes voortbewoog, naast den stoet der aanhangers van Mosley, daarvan ge scheiden door een dikke haag van politie agenten, den wapenstok in de hand. Bij Southwardpark Rnad verbrak een stoet anti-fascisten de afzetting en trachtte uit een zijstraat koménd, met de roode vlag aan het hoofd, door te dringen tot den stoet. Be reden politie joeg hen echter uiteen. Dank zij het dikke politie-eordon, dat hen van elkander scheidde, konden de politieke te genstanders echtei niet -met elkander slaags raken. Tot nu toe zijn zestig personen gear resteerd in verband met de ongeregeldheden, die zich bij de demonstratie der zwarthem den hebben afgespeeld. Achttien personen werden gewond. Vijfduizend aanhangers van Mosley hebben gedemonstreerd, die door 2500 politieagenten werden beschermd. Moskou ziet reeds naar een an der operatieterrein uit. Naar aanleiding van het bericht, dat de Moskousche Centrale God- loozenraad verleden week besloot om de groote conferentie van God- loozen, welke zij in West-Europa wil houden, op 6 April 1938 te Lon den te houden, is een geweldige ac tie in Engeland ontketend teneinde dit congres te beletten. Het verzet komt zoowel van Protestant- sche als van Roomsch-Katholieke zijde. Het verzet der laatsten is op het oogenblik het felste. „The Catholic Times" vermeldde Za terdag met vette letters on de voorpagina: „Belet het Godloozencongres". Te Moskou heeft men reeds gerekend op Engelsch verzet, en noemde men subsidiair Holland of Praag. Met 7,5 tot 25 procent, (lelijk duur? Onre- Wie de winterprijzen van ver schillende soorten huisbrandkolen vergelijkt met die van het vorige jaar, zal terstond een vrij belang rijk verschil constateeren. De prij zen, welke de detailhandel voor het aanstaande winterseizoen iiF reke ning brengt berustende op een prijsovereenkomst zijn over het algemeen verscheidene procenten hooger, dan die, welke voor den winter 1936—1937 golden. Kostte, aldus het Hshl.. een hl. brechcokes in den winter van 1936 f0.85. thans word» f 1 m rekening gebracht, nadat in Mei en Hini van dit jaar de prijs van deze cokes reeds met tien cents per hl. was verhoogd. Voor de zgn Belgische qualiteit van de lomamale mijnen en de Willem Sophie wordt dezen winter f2.35 per hl. (middel soort) berekend, tegen 12.20 het vorige sei zoen. Voor de kleine soort zijn deze prijzen resp. f2.65 ene f2.45 per hl. Voor de Limburgsche qualiteit van deze mijnen zijn de prijzen van beide soorten De Frahsche ministerraad heeft bij monde van zijn Minister van financiën een over zicht gegeven van den finantieelen toestand van de wisselmarkt, waarbij Minister Bon net ontkende, dat er eenige reden tot on gerustheid was. De begrooting, zeide hij, is in evenwicht en de finantieele positie van Frankrijk is gezond. Teneinde echter een krachtige steun aan de wisselmarkt te geven en een terug vloeiing van gevlucht kapitaal te bevorde ren, heeft de ministerraad besloten: Geen controle op de wissel markt. 1. De regeering bevestigt dat zij volko men gekant is tegen iedere controle op de wisselkoersen, de dwang of autarkie, en haar wensch, trouw te blijven aan de mone taire vrijheid en aan de politiek, die tot uiting is gebracht in het driezijdige accoord tusschen Frankrijk, Engeland en de Ver- eenigde Staten van September 1936. Eerbiediging der non-interventie. 2. De regeering zal de buitenlandsche politiek, zooals deze tot dusver gevoerd is handhaven. In overleg met Engeland wil zij van de andere landen de eerbiediging der non-interventie in Spanje verkrijgen. Verhooging van de productie. 3. De ministerraad stemt in met de ver klaringen, die de ministerpresident heeft afgelegd voor de commissie van onderzoek inzake de productie, en machtigt hem, zoo wel als den minister van arbeid, den raad de noodige decreten voor te leggen voor de toepassing van de conclusies dezer commis sie tot verbooging van de productie, hetzij door nationalisatie der ondernemingen, het zij door aanpassing van de arbeidsbe- palinfen onder de voorwaarden voorzien in de wet op de 40-urige werkweek. Regeering zal geen bezetting van fabrieken meer dulden. 4. De regeering herinnert alle burgers aan de noodzakelijkheid van openbare orde en sociale orde. Zij doet o.a. een 'beroep op de werkgevers en de arbeiders, opdat deze zich niet meer schuldig maken aan onwettig- De Avro zal vandaag in aanslui ting op de tweede serie nieuwsbe richten, dus te ongeveer 11.05 uur n.m., een verkorte reportage uit zenden van de plechtige opening van de schaakmatch tusschen Euwe en Aljechin, die vanavond in hotel De Wittebrug te 's-Gravenhage plaats vindt. thans f 2.15 en f 2.45 per hl. en ze waren het vorige seizoen resp. f2 en f2.25. De prijs van eierkolen steeg van f 1.40 in 1936 tot f 1.50 per hl. in 1937. Het verschil voor de zgn. industrienootjes vier, welke veelal voor centrale verwarming worden gebezigd, bedraagt f3.75 per ton en kwam van f 15 op f 18.75. Bij de brechkokes zien we dus in vergelij- /.n£. den prijs van het vorige jaar een stijging van bijna twintig procent. De prijsstijging voor de hier ge noemde anthracietsoorten bedraagt ongeveer 7.5 pet. De prijs van de in dustrienootjes vier steeg daarente gen met 25 procent. Bij vergelijking van deze prijzen komt on willekeurig de vraag op of de vrij aanzien lijke stijging niet in strijd is met 'de wet te gen onredelijke prijsopdrijving. Deze wet is echter eenigen tijd geleden geëxpireerd. Maar dan is er nog de verklaring van de regeering, gedaan, nadat het besluit tot muntdep iatie was genomen (September 1936), dat er voor gewaakt diende te wor den, dat niet de eerste levensbehoeften en noodzakelijke gebruiksartikelen aan een on evenredige prijsstijging ziuden worden bloot gesteld. Moet nu de prijsstijging der huis brandkolen, zooals deze zich thans voordoet, „onevenredig" worden ge noemd? Verwachting: Zwakke tot mati ge, Noordelijke tot Weste lijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: Waar schijnlijk droog en zachter overdag. heden, zooals schending van collectieve con tracten of bezetting van fabrieken, die niet meer geduld zullen worden. Strenger toezicht op buitenlan ders. 5. Zij is vastbesloten aan het ageeren van vreemdelingen op Fransch grondgebied een einde te maken, en zal strenger toezicht uit oefenen. Huismoeders klagen haar nood bij den minister. De „Nederlandsche vereeniging van Huisvrouwen" heeft-een adres aan den minister van Economische Za ken gericht, waarin naast erkente lijkheid over de verlaging van de crisisheffing op boter met 10 cent per Kg wordt betreurd, dat door de gelijktijdige verlaging van de heffing op margarine met slechts 5 cents per Kg. welke verlaging inmid dels tot 4 cent per Kg. is terugge bracht de margarineverbruikster, vergeleken bij de boterverbruikster, in een nadeelig positie is geplaatst. Terwijl immers op 25 April 1.1. de heffing op boter reeds met 6 ct. per Kg. was ver laagd. werd op dien datum de heffing op margarine met 4 cent per Kg. verhoogd, zoodat thans door de verlaging der marga rineheffing met 4 cent per Kg. de marga- rinegebruikstei denzeifden prijs betaalt als vóór 25 April, terwijl voor de boterge- bruiksters de prijs sinsdien met 16 cent per Kg. is gedaald. Bovendien is het product, dat de margarineverbruikster thans ont vangt, niet meer gelijk te stellen met de margarine, die zij vóór 25 April voor denzelfden prijs verkreeg omdat thans door opheffing van het menggebod het vereischte, dat de margarine 10 pet. boter moet bevat ten, is komen te vervallen. Er zullen altijd margarinever- bruiksters blijven. De vereeniging acht den genomen maat regel niet gerechtvaardigd, omdat immers vaststaat, dat er in elk geval zekere lagen der bevolking over blijven, die in verband met hunne inkomsten geen boter kunnen bekostigen, dus tot margarinegebruik ge noodzaakt zijn en het toch niet redelijk is, de minst draagkrachtigen ten behoeve van de zuivelindustrie het. zwaarst te belas ten, door hen een relatief te hoogen prijs voor een in kwaliteit verminderd product te laten betalen. Op grond van het bovenstaande dringt de vereeniging dan ook aan op herziening uM?..,de voor de mat'Sarineverbruiksters on billijke maatregelen. De hoogere loonen in de mijn industrie één der oorzaken. We hebben, aldus het blad, naar het regee- ringsstandpunt ten deze gevraagd en daarbij bleek ons, dat de regeering vooralsnog deze meening niet is toegedaan. Bij de vaststel ling der prijzen hier te lande dient o.a. ook rekening te worden gehouden met de prij zen, die op de internationale markt gelden Niet ontkend kan worden, dat de prijzen zijn gestegen. Verschillende oorzaken zijn daar van het gevolg. De betere loonvoorwaarden in het Nederlandsche mijnbedrijf vormen één der factoren. De internationale marktpositie een andere, waarbij o.a. het tekort, dat blijkbaar in Frankrijk aan den dag treedt, van beteekenis moet worden geacht. nnAL^ al &uri de Nederlandsche regeering op het oogenblik geen termen aanwezig tot tegvnrn-.o'r,m0C d® priisstijsin£ ongewensch- i ï)n?en aannemen door thans nog onbe- kende factoren, dan heeft de regeering in de contingenteering nog een wapen in de hand perken. n°° een verdere verhooging te be- Men wees ons er intusschen nog op dat ar^esLvoor den detailhandel in ver gelijking met het vorige jaar kleiner ziin geworden. De verhooging van de prijzen voor huisbrandkolen vindt dan ook haar oor sprong bij de mijnindustrie.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1