Agenda Gemeenteraad Maandag 4 October 1917 MvdinUuujLS Geen dieseltreinen tusschen Den Helder en Alkmaar De gevluchte zeevaart scholier Auto bij de Kooi in Kanaal gereden 1 jaar ^Vaudelsport- vereeniging »Volharding asrr-s Mooi succes van Helders Mannenkoor in Zeist De heer P. Kreijger 25 jaar getrouwd Burgerlijke Stand van Den Helder Weekoverzicht Heldersche Visscherij The Ramblers openen Heldersch dansseizoen Het optreden van de „Flores" Vertrek van pastoor Th* Moleman Tweede Blad Rheumafiek 9 Wu toch wrijven Wie zal het winnen? De Duitsche kerkstrijd D e kerkstrijd in Duitschland, die door de politieke gebeurtenissen van de laatste maan den op de tweede plaats gekomen was, heeft in dien tijd aan scherpte niets verloren. In tegendeel! De moeilijkheden tusschen de z.g. Belijdenisbeweging en de overheid zijn belang rijk toegenomen. De positieve Christenen in Duitschland hebben den geestelijken strijd om de vrije verkondiging van het evangelie, naar Christus' bevel, gaarne aanvaard. Geen inhech tenisneming kon verhinderen, dat den volgen den Zondag weer een ander getuige op den kansel stond. En wanneer er geen geestelijken waren, die het Woord konden bedienen, dan namen de leken de taak over. Het is dan ook onbegonnen werk voor de Duitsche overheid het getuigenis van tal van kansels te doen zwijgen. j Win ter dienstregeling Directie Nederlandsche Spoorw. be schikt afwijzend. Naar wij van de autoriteiten der Neder- landsche Spoorwegen vernemen, zal er van het plan, op het baanvak Alkmaar- Den Helder een Dieseltreindienst te laten loopen, niets kunnen komen, aangezien der Directie hierover afwijzend beschikt heeft. Een aantal Dieselwagons, aanvankelijk vervaardigd voor genoemd traject, rijdt thans tusschen Arnhem en Amersfoort echter thans nog als stoomtrein, aange zien zij niet geheel afgebouwd zijn. Papa wil niet betalen. Door H. Haan te Valthermond, gemeente Odoorn, is aan het gemeentelijk internaat der Zeevaartschool, alhier, verschuldigd een be drag van 244.435, wegens kostgeld, school geld, bij voorschot betaalde nota's en opspo ringskosten, een en ander ten behoeve van zijn zoon, die als leerling van de Zeevaart school alhier in het internaat inwonend was, in dien tijd verschillende schulden maakte, en ten slotte, mèt een mede-leerling, zonder ken nisgeving verdween, met de bedoeling om zooals al spoedig uit mededeelingen van an dere leerlingen bleek in het vreemdelingen legioen dienst te nemen. Deze laatste opzet is mislukt, doordat de jongens nog tijdig zijn opgespoord. De hiervoor gemaakte kosten, be grepen in bovengenoemd bedrag, beloopen 151.245. Op Haan is, zoowel door B. en W. rechtstreeks, als door bemiddeling van den burgemeester van Odoorn, verschil lende malen aandrang uitgeoefend tot be taling van het verschuldigde; echter slechts met het resultaat, dat hij genegen is een bedrag van 29.20 te voldoen. Daar de vordering naar de meening van B. en W. volkomen rechtmatig is, hebben zij over deze aangelegenheid het advies gevraagd van Mr. M. S. Kalma, te Assen, aan wien zij tevens verzochten op Haan druk uit te oefe nen om hem alsnog tot betaling aan te zetten. ■Bovengenoemde rechtskundige deelt, bij schrijven van 22 September j.1. mede, dat Haan ook thans nog niet tot betaling bereid is en gerust zijn dagvaarding voor den rech ter zal afwachten. Mr. Kalma acht het ver weer van Haan echter volkomen onjuist en is van oordeel, dat stellig beslag gelegd kan worden op het salaris der echtgenoote, doch eerst na vonniswijzing. In verband echter met het feit, dat een pro cedure boven de 200.voor de rechtbank moet dienen en een beneden 20Ö.voor het Kantongerecht, komt het Mr. Kalma ge- wenscht voor de gevorderde kosten terug te brengen tot 200.— en daarvoor Haan aan te spreken. Op de wijze als bovengemeld ad viseert hij een procedure aan te vangen. B. en W. geven den Raad in overweging het advies op te volgen. Maar alleen de broodjes verdronken... Zaterdagmiddag stond bij De Kooij, vlak voor den winkel van bakker Slikker, diens auto in het gras van den wegberm; de knecht had zich even binnenshuis begeven en v er geten de rem vast te zetten. De gevo ^en waren noodlottig: het vehikel geraakte m weging en even later lag het m de wateren De voorraad brood vond een rampzalig eindelater op den dag werd de op „drift" geraakte auto weer op den weg ge bracht. Geslaagde feestavond in Musis Sacrum. Onze Wandelsportvereeniging Volharding' opgericht 1 September van het vorige jaa^, heeft Zaterdagavond in Musis feest één-jarige bestaan h^dacht m^d stemming, avond, die, gezien de uitsteKeuu als geslaagd beschouwd mag woi Het was de voorzitster, mevr Bruin, die een woord van welkom sprak, welke werking van de overige 8 nummers, wem het program vormden, aanving. Genoemd program stond goedd Js t, teeken der propageermg van d te en tal van jongelui kregen hier een bewijzen, dat ze naast perfecte loopsters ook over mm o n er 0nder talent beschikken. Natuurlij leeren di, beter »,V (o.a. in het revue-tje.) m en kon_ meen was de zaak best vo ontvangst den tal van hartelijke applau J aan genomen worden. Een woord van tevredenheid van allen ver p fgest gedemonstreerd door het program na afwerking van het offlc'e®ie Port|eZet (circa half twaalf) met het bal voo werd tot... 3 uur (zomertijd;. "TT De directeur van „Mannenkoor", de heer A. J. Leewens Een le prijs thuisgebracht. Gisteren was het de dag, dat „Helder Man nenkoor" deel moest nemen aan het Natio nale zangconcours, hetwelk is uitgeschreven door het Zeister-mannenkoor, in verband met zijn 45-jarig bestaan; en waarvoor in totaal niet minder dan 78 koren ingeschreven had den. Het is wel zeer verheugend, dat de leden van het koor, onder leiding van den heer Leewens, ook ditmaal weer bewezen heb ben, zich te kunnen meten met de sterk ste ensembles in den lande: men legde na melijk beslag op den lsten prijs in de afd. „Mannenkoor" en dat men niet min der dan 301 punten. Als verplicht nummer was gezongen „Waak op", van Herman Altink, als vrij nummer „De Rots in Zee", van Richard Hol. Een hartelijk compliment aan directeur en leden is hier zeker op zijn plaats. De Wieringer Harmonie brengt haar dirigent een serenade. Gistermiddag werd onze stad verrast met de komst van een muziekvereeniging „van buiten" en wel de populaire Wieringer Har monie. Met enkele bussen waren de 40 leden van het ex-eiland naar hier gekomen, ten einde hun directeur, den heer P. Kreijger voor zijn woning in de le Vroonstraat een sere nade te brengen in verband met het feit, dat het huwelijksschip van genoemden diri gent 25 jaar geleden zee gekozen had. Eenige honderden Zondagsgangers liepen natuurlijk mee, zoodat het in de le Vroon straat een waar feest was. Nadat enkele num mers gespeeld waren nam de voorzitter der Harmonie, de heer C. Bosker, het woord en roemde op enthousiaste wijze het leiderschap van den heer Kreyger, die sedert 7 jaar de vereeniging aanvoert. Als waardige onder streeping bood hij tenslotte een schilderij aan. van 2 October 1937. GETROUWD: J. L. Nieuwenhuis en J. J. Verfaille. BEVALLEN: G. Geestmanvan den Berg, z. De vischaanvoer was de afgeloopen week niet zoo ruim als we dat den laatsten tijd ge woon waren. t De kustvisscherij welke vanaf het voorjaar tot aan het najaar wordt uitgeoefend, wordt langzamerhand beëindigd. Het najaar met zijn stormen laat niet toe, dat met kleine vaar tuigen de Noordzee wordt bevischt. Daarom maakt men zich gereed om garnalen te gaan visschen, waarvoor het niet noodig is zoo ver weg te gaan. Bovendien kon men voorheen ook best met de garnalenvisscherij een boterham verdienen. Garnalen waren er altijd in overvloed te vangen, en juist gedurende het najaar en den winter was de garnalenhandel levendig en was de marktwaarde hoog, zoodat de visschers den winter met een gerust hart zagen nade ren. Zoo was het voorheen! Maar hoe staat het thans met de kans een boterham met garnalenvisschen te verdienen We hopen er het beste van en een voorbarig pessimisme leidt tot niets, maar de verwach tingen zijn zeker niet hoog gespannen wat dat betreft. Van overvloed van garnalen is geen sprake meer na de afsluiting van de voor maliga Zuiderzee en wordt helaas nog steeds minder. Bovendien zijn de garnalen hier niet zoo groot van stuk als wel gewenscht ware, wat vooral van beteekenis is voor de levende garnalen welke per lit ongezeefd worden ver handeld. Daarom visschen tal van onze vis schers voor IJmuiden, waar de garnalen wat grooter zijn en leveren daar hun waar af, wat den omzet hier ter stede niet ten goede komt. Hadden we voorheen een ruim afzetgebied voor onze gekookte garnalen in Frankrijk, ook dat is geweest. Invoerbeperking in sterke mate, hooge onkosten en de lage koers van den frank, het zijn alle zoovele obstakels in het handelsverkeer, en niet het minst voor den visch- en garnalenhandel. Maar we moe ten rustig afwachten wat de naaste toekomst voor onze visscherij zal brengen. Momenteel gaan er geruchten die als ze op waarheid zouden berusten, een gevoelig verlies voor onze visschersvloot zouden beteekenen; er wordt n.1. gefluisterd, dat er niet minder dan 12 of 14 botters zouden zijn afgekeurd voor de Noordzeevisscherij. We durven ons niet verdiepen in wat de gevolgen zouden zijn voor Den Helder, als visscherijplaats, en meer in het bijzonder voor de visschers met hun gezinnen zelve. Laat ons echter hopenj dat het gerucht minder ernstig zal zijn als het klinkt. Zooals gezegd de vischaanvoer was deze week niet groot. Algemeen werd geklaagd over weinig visscherij. De marktprijzen waren over het geheel ge nomen iets minder gunstig als de voorgaande week. Tong en tarbot, schol, het is alles iets teruggegaan in prijs; toch mochten de prijzen nog bevredigend genoemd worden. Garnalen, levende zoowel als gekookte, werden alleen op bestelling gevischt. Botaanvoer was van weinig beteekenis. Als het dansminnend publiek de kwaliteit van de „opening van het seizoen" als maatstaf mag nemen van wat het dezen winter aan dansmuziek tegemoet mag zien, dan ziet het er goed voor die honderden uit. Want de Ram blers, Nêerland's meest vermaarde dansorkest, hebben voor een welgeslaagde inzet gezorgd. Zij waren Zaterdag en Zondag in Casino en beide dagen konden zij er zich over verheugen, dat zij hier aan populariteit niets ingeboet heb ben. Dat is trouwens begrijpelijk, want nog im mer staan Theo Uden Masman en zijn boys op een vrijwel eenzame hoogte, wat soortge lijke nationale ensembles betreft. Sinds hun vorige optreden op de Casino-planken was er in de bezetting vrijwel niets veranderd, allemaal bekende gezichten, toebehoorend aan evenzoo- vele uitstekende krachten. Deze heeren zijn wel zoo goed op elkaar ingespeeld, dat men een samenwerking en onderling begrip, kortom een eenheid aantreft als in geen ander Neder- landsch dansorkest. De wijze waarop zij de dansmuziek verzorg den, was niet alleen voor de dansenden een ge not, het stond voor de(n) toehoorder ook op artistiek peil. Ook het oog kreeg zijn deel, want als welkome intermezzi gaven de Ram blers enkele amusante shows, waaronder een nieuwe bewerking van het bekende „Radio journaal". Ongetwijfeld zal het hij dit her-optreden in Den Helder niet blijven! Aanvullin gsagenda De aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder, op Dinsdag 5 October luidt als volgt: Notulen. Vaststelling der notulen van de vergadering van 10 Augustus 1937. Grondbedrijf. Voorstel tot het vaststellen van de waarde van de eigendommen van het Grondbedrijf. Rechtsgeding. Voorstel tot het voeren van een rechts geding. Schoolgelden. Voorstel tot het wijzigen van de schoolgeld- verordening voor den Franschen cursus. Internaat. Voorstel tot het huren en inrichten van perceel Binnenhaven 46 als internaatsgebouw voor de Zeevaartschool. Onderwijs. Voorstel tot het verleenen van medewerking voor het aanschaffen van kachels voor de school in de Koningstraat van de vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen". Voorstel tot het doen vervallen van het leervak machineschrijven aan de gemeente lijke handelsavondschol en dakrmede verband houdende voorstellen. Benoeming. Voorstel tot benoeming in vasten dienst van J. W. Lookman tot leeraar in vakteekenen aan metaalbewerkers en van J. de Vries tot leeraar in wiskunde, aan de gemeentelijke avondvakteekenschool. Ter inzage. Ter inzage zijn gelegd stukken betreffende de watervoorziening van perceelen aan den Strooweg, zulks in verband met een vraag van het lid van den Raad A. Uithol om in die voorziening verbetering te doen aanbrengen. Gewone, noodzakelijke politie maatregel. Ons nr. van Zaterdag bevatte een Aneta- telegram, meldende, dat het marinevaartuig „Flores" een Japansch visschersvaartuig, dat tusschen Riouw en de Lingga-Archipel bin nen de territoriale wateren vertoefde, door middel van schoten tot stoppen heeft moeten dwingen. Dit is zoo is ons op ons verzoek om in lichtingen meegedeeld, schrijft „De Vooruit" een uitvloeisel van de bepaling, dat Japan- sche visschers, om in de Nederlandsch-Indi- sche territoriale wateren te visschen, een ver gunning noodig hebben. Het doel van deze bepaling is om smokkelen, bij voorbeeld van opium, tegen te gaan. De Japansche visschers overtreden het verbod, zonder vergunning in territoriale wateren te visschen, herhaalde lijk. Juist Zaterdag meldde een ander Aneta- telegram, dat de raad van justitie te Makas- sar vonnis heeft gewezen in de zaak van de Japansche visschers ,die te Sarmi op Nieuw- Guinea de politie hadden overmand. De ge zagvoerder van de Japansche motorschoener, die in deze zaak betrokken was, werd tot twee en een half jaar, de stuurman tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. De politie had deze schoener, die in verbonden wateren vischte, in beslag genomen en aan de ket ting gelegd, waarna de thans veroordeelden met het schip er vandoor waren gegaan en eenige politie-agenten, die zich aan boord be vonden, meegenomen en later ergens aan land gezet hadden. Dat Japansche visschers, om in de ter ritoriale wateren te visschen, een vergun ning behoeven, is, gezien het doei van deze bepaling, een gewone politie-maat- regel. Het schieten van de „Flores" is, zoo verklaarde men ons, te vergelijken met het schieten, waartoe de Nederlandsche douane aan onze eigen grenzen wel eens overgaat, als Nederlandsche grensbewo ners smokkelen. DE REIS VAN DE MIJNENVEGERS. De divisie mijnenvegers, op weg naar Ned.- Oost-Indië, is 30 September te Port Said aan gekomen en vandaar vertrokken. Morgen verlaat de pastoor van de O. Ka tholieke gemeente, de Zeereerw. heer Th. Moleman, onze stad, tengevolge van zijn be roep naar IJmuiden, de grootste O. Katho lieke gemeente van ons land. Ongeveer 7 jaar heeft pastoor Moleman de Heldersche parochie gediend. Dat hij ook over de kerkmuren van eigen gemeente heen kon kijken, blijft uit zijn actief deelnemen aan de oecumenische beweging in onze stad. Steeds was hij een van de sprekers in de gemeen schappelijke diensten, die voor Chr. Feest dagen gehouden werden. Ook tijdens het be staan van de Alledagkerk was pastoor Mo leman een van de medewerkers aan deze diensten. Behalve op het terrein van het geestelijke leven in onze stad, heeft pastoor Moleman zich ook op maatschappelijk gebied bewogen. Hij zat in het bestuur van de Openbare Lees zaal is lid geweest van het Dag. bestuur van het Crisis-Comité, en later in het dag. bestuur van de Commissie voor Bijz. Nooden. Hij was vice-voorzitter van den Armenraad en had zitting in het dag. bestuur van de Ver. tot bestrijding van de t.b.c., van welke vereeni ging hij ook eenigen tijd voorzitter is geweest. Afscheid van de gemeente. Donderdagavond 30 September kwam de -Katholieke gemeente in het gebouw O bijeen om daar afscheid te nemen van ir pastoor. De heer J. Krul heeft namens o-emeente den pastoor toegesproken en in maar hartelijke bewoordingen de ge- - van waardeering en liefde voor haar enden herder uitgesproken. Verschil- ie andere sprekers volgden. Zij allen dank- pastoor Moleman voor zijn werk in gemeen- >n vereeniging verricht. Zr. Smits bood hier- met enkele vriendelijke woorden namens Oud U.S haar de sobere, voelens scheidenden lende ten te i na Th. Moleman, pastoor oud-kath. kerk. de gemeente pastoor Moleman en zijn echt genoote een enveloppe met inhoud aan, om daarvoor in hun nieuwe omgeving een aan denken aan Den Helder en de gemeente te koopen. Namens de verschillende vereenigin- gen werden den scheidenden enkele boekwer ken en een ontbijservies aangeboden. Na een korte pauze heeft toen pastoor Moleman gesproken en o.m. harteUjk dank gezegd voor de toegenegenheid, waarmee de gemeente zijn echtgenoote en hem tijdens zrfi ambtsperiode tegemoet was getreden. Met het zingen van een speciaal voor dezen avond gemaakt gezang, eindigde deze bijeenkomst. Afscheidsdienst. Zijn afscheidsdienst heeft pastoor Moleman gisteren gehouden in de Oud-Katholieke kerk in de Langestraat. Voor dezen dienst bestond groote belangstelling. De prediking was aan het afscheid gewijd. Spreker wees hierin op de hechte banden, die tusschen hem en de gemeenteleden waren gegroeid. Daarom is er een zekere weemoed nu. Deze weemoed van het heengaan bewijst echter, dat het hem goed was in Den Helder te zijn. Voor dit goede in zijn werk genoten is bovenal dank verschuldigd aan den Heer der Kerk, die hem thans voor den arbeid op een ander akkerveld geroepen heeft. Deze ver andering heeft hij niet gevraagd, noch heeft hij er naar verlangd. Zijn gaan is echter geen onoverkomenlijk iets. Immers het voor naamste, dat waar het omgaat, blijft. „Heer, uw dienaars gaan, maar Gij blijft". Daarom moet een gemeente niet in de allereerste plaats zien op haar herder, maar op Degene, dien hij uitdraagt. Zoo is dan zijn werk ook nooit anders geweest, dan wat Paulus zegt: „Wij prediken niet ons zelf, maar den Heer Jezus Christus". Vervolgens sprak hij dankwoorden tot de verschillende instanties der gemeente voor hun trouwe medewerking. Ook beval hij den nieuwen herder bij de gemeente aan. Met een zegebede besloot pastoor Moleman tenslotte zijn afscheidspreek. Toen de dienst was geëindigd, bleef de ge meente nog enkele oogenblikken in het kerk gebouw aanwezig. Ds. F. W. van de Poel heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om pastoor Moleman toe te spreken en hem erkentelijkheid te betuigen voor zijn trouwe medewerking bij de organisatie van de Alle dagkerk en het houden van Oecumenische dientsen. Hierna waren de gemeenteleden in de gelegenheid om pastoor en Mevr. Mole man voor het laatst de hand te drukken. Laai U niet kwellen door rheumatische pijnen, d>® o.Vj1 maken vóór Uw tijd. me! den geneeskrach* ligen Kloosterbalsem ii die ze snel verdrijft. akkers Kloosterbalsem dringt tol diep in de weefsels doorl^ Zoo schreef de Nw. Rott. Crt. dezer dagen over den kerkstrijd in Duitschland: De versterking van hun propagandistische actie voor een nationale kerk leidde er toe, dat hier en daar veronderstellingen werden geuit, volgens welke op den Rijkspartijdag be langrijke besluiten voor den uitwendigen vorm van de protestantsche kerken zouden worden bekend gemaakt. Er waren evenwel verschijnselen, die dit onwaarschijnlijk maakten en er op duid den, dat het nationaal-socialisme nog steeds geen definitieve bepaling van haar kerkelijke politiek heeft kunnen vinden. Arrestaties bleken voor de regeering geen succes, al hebben er de laatste maanden ook voortdurend ongeveer 125 predikanten en lee- ken in voorloopige hechtenis gezeten. Een nieuwe maatregel heeft de Duitsche overheid genomen, zooals men in onze krant heeft kunnen lezen: Himmler heeft de eigen opleiding der pre dikanten verboden en dit in een vorm, die vol gens den Berlijnschen corr. van de Times bul ten twijfel stelt, dat overtreding van de be kend gemaakte verordening zal worden be straft. De genomen maatregel heeft de bedoeling de oppositie te doen afsterven. Het zal niet slagen! Hoe menigmaal heeft men in den loop der eeuwen getracht het Christus-getuigenis te doen verstommen. Het is evenzoovele malen mislukt. Want in diepsten grond is het niet de mensch, die de Kerk. en nu schrijven we Kerk met een hoofdletter, omdat we met haar bedoelen de leden uit alle kerken en kringen, die positieve christenen zijn, in stand houdt. Vandaag vinden onze abonné's de winterdienstregeling in de krant inge- gelegd. Voor zoover dat noodig was zijn de diensten aangevuld met nog ont- brekende. Wij vertrouwen dat het boekje, dat I voor velen onzer lezers een waardevol bezit is geworden en dat telkens ge- raadpleegd wordt, ook nu weer zjjn diensten zal bewijzen. Voor eventueele op- en aanmerkin- gen, die tot verbetering of verduide- lijking zouden kunnen leiden, houden wij ons gaarne aanbevolen. Directie Heldersche Courant. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht ,,My man Godfrey" en „Ik zal je temmen". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Corsicaansche liefde" met Tino Rossi en „De man die wonderen kan doen". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: Zöne'\eUWiê:e Strijd" en "In de gevaarlijke Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder Temperatuur zeewater Temperatuur lucht Hoogste temp. lucht gisteren Laagste temp. lucht gisteren Hoogwater (heden) 6 15 Laagwater (heden) o.OO Hoogwater (Dinsdag) 6^55 Laagwater (Dinsdag) 0.50 Licht op (heden) 769.1 15.0 14.3 15.6 13.8 18.55 12.50 19.25 18.25 18.02

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5