)an Rapalje in de knel WEK DE GAL IN UW LEVER OP 50 gulden belooning Wat in Öe oufo tabakspot zat Oub-fioKan&sche Pijptabak Brief voor Indië Maison GERRITS Dinsdag 5 October 1937 ^-tadónieuLuJi 200 Sherlock Holmessen achter hem aan Tweede Blad- Geen autobusverbinding meer op Huisduinen Jatfumeuün in het betere genre SPOORSTRAAT 104-105 - Telef. 457 Brievenmail Hr» Ms* „Hertog Hendrik' tt De eerste stormschade in de haven Uitslag verloting 20-jarig bestaan van „Bond tegen het vloeken" Burgerlijke Stand van Den Helder De salarissen van het Rijkspersoneel £a^freAichieri Wijzigingen in de Regeling Bezoldiging Is Japan doof Aqenda Nauwelijks was Zaterdagmiddag de krant in de bussen van onze lezers terechtgekomen, of er heeft zich een jacht op Jan Rapalje ont ketend, die dezen langvingerigen zwijntjes jager wel langen tijd zal heugen. Het zij bij voorbaat toegegeven: Jan is ont snapt, maar... op het nippertje en het scheel de eenige malen geen haar, of de boef was omsingeld en in triomf, gezeten in de duo van de heeren Klap en Gieles, naar het Hoofd bureau in de P. H. Laan weggevoerd. Toen wij Maandagmorgen een duik in onze brievenbus namen waren wij lichtelijk ge schrokken door het groot aantal lezers, die zich aan de jacht gewijd hadden en bleken te beschikken over min of meerder Sherlock Holmes-bloed. Men heeft de fiets gepakt en velen hebben zelfs de wekelijksche „verschoo ning" in den steek gelaten om toch vooral de eersten te zijn om Jan bij z'n kladden te krijgen. Onze redactie heeft alle inzendingen stuk voor stuk doorgelezen en de waarheid gebiedt ons te zeggen, dat zij ons enkele vreugdevolle uren bezorgd hebben. Daar waren onder de bijna 200 goede op lossingen namelijk tientallen, waarin de ver vaardigers inderdaad de afspraak nakwamen: namelijk het antwoord op zoo origineel moge lijke wijze in te zenden. Het bleek daarbij zonneklaar, dat Jan in het middelpunt der belangstelling staat en dat de ingepikte fiets wellicht de laatste zal zijn, die dit heerschap in de wacht gesleept heeft. In ieder geval is hij gesignaleerd en lang zal het niet meer duren, dat de zware deuren in het bureau knarsend achter hem dichtvallenwaarbij hij dan loon naar wer ken heeft. Met algemeene stemmen werd besloten de beloofde „riks" uit te keeren aan: Mej. A. J. VAN DER OORD, Sperwerstraat 33, uxe wij hierbij tevens benoemen tot mees- teresse-Rapalje-speurder. Behalve de inzending van genoemde juf frouw waren er natuurlijk nog tientallen an dere oplossingen, die aardig gesteld bleken te zijn. Sommigen hadden complete dichtwerken ingezonden, die een Jacob Cats of een Ten Cate gesierd zouden hebben. Weer anderen teekenden de heele situatie: straten, steegen en het „terrein van Oortgijsen", dat al lang een gemeentelijk opslagterrein geworden is. De prijswinnares deed het als volgt: Het is steeds weer de H. C., Die zorgt voor ied're abonné Met actueele nieuwskolommen En puzzles, om van te verstommen. Nu gaat het weer om Jan Rapalje, Den zwijntjesjager, dat kanalje. Welk' route heeft hij nu genomen? Hoe is toch die schavuit ontkomen? 't Laatst zag men hem op de Westgracht, Door tedkenaar in beeld gebracht. Vandaar ging 't door de Janssen,,steeg", Waar hij een reuze snelheid kreeg. De Jansendwarsstraat doorgereden. De Jansenstraat wordt dan vermeden, De fiets staat spoedig in de steeg. En Jan maakte, dat hij beenen kreeg. Enel is hij over 't hek geklommen. De „brig-motor", hoorde hij al brommen. Maar achter 't hek is hij gerust, En van zijn veiligheid bewust. Want bij Oortgijsen's planken en binten, Zal Gieles en Klap hem wel niet vinden. En nu beantwoord is de vraag, Sluit ik dit rijmpje maar wat graag. Maar niet voor ik onze H.C. Mijn hulde breng als abonné, Voor de puzzle, origineel en goed, Waar iedere jutter mee aan doet. Aardig gevonden was ook het rijm van den heer F. Verstegen: De brandsteeg uit, Links-af gegaan, Een straat voorbij, Van fiets ontdaan, Toen met één sprong Van d'aarde los. Was hij op 't ex-kar-erf Van „van Os". Nü kon hij zich hier goed verschuilen, Achter steenen- en trottoirband-zuilen. Plaatsruimte verbiedt ons nog meerdere aardige inzendingen geheel of gedeeltelijk over te nemen; de redactie meent echter, ge zien het enthousiasme van de Rapalje-achter- volging, dat 12 anderen, die eveneens op origi- neele wijze aan de opdracht voldaan hebben, voor een prijs in aanmerking te doen komen. Zij, die luisteren naar onderstaande namen kunnen zich aan ons Bureau vervoegen en zullen aldaar een map in ontvangst nemen met foto's, welke vervaardigd werden naar aanleiding van het laatste Prinselijk bezoek aan onze stad. én U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal in de In gewanden doen vloeien. Wanneer de galafscheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw organisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmid delen: een geforceerde stoelgang neemt de oor- za&lc niet wc^. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zor gen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onover troffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter s Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. Naar wij vernemen is sinds 1 October de autobusdienst op Huisduinen en de Donkere Duinen stopgezet, tengevolge van het feit, dat de ondernemers, de Gebr. v. Koningsbruggen, het contract met de gemeente hebben opgezegd. De ondernemers waren alleen bereid, met subsidie van de gemeente, dezen dienst van den winter te onderhouden. Het gemeentebestuur voelde daar echter niets voor, zoodat de diensten Vrijdag gestaakt werden en Huisduinen sinds- dien zonder autobus-verbinding zit. Voor verschillende bewoners is dit 5 een groot ongerief. Huisduinen ligt wel niet meer zoover van de bebouwde kom van de gemeente af als tien jaar geleden, maar in de wintermaanden is het toch altjjd nog een heele trap op de fiets naar onze badplaats. Men schrappe dus voorloopig ook de dienst uit onze win terdienstregeling, j Laat ons echter hopen, dat er een oplossing gevonden wordt voor onze Husedunaren. Het zijn: Mej. A. HarpeBergman, Narcisstraat 13. D. J. M. v. Maanen Sr., Parallelweg 48. A. Besterveld, Ruyghweg 40. G. Harjer, Reigerstraat 12. E. Heyblok, Havikstraat 25. Atti de Waard, Goudsbloemstraat 49. C. D. v. Loo, Keizerstraat 51. F. Verstegen, Stationsstraat 7. A. J. Peeman, Parallelweg 43. C. Smit, Westgracht 85. Marietje Eskes, Goversstraat 8. A. Füldner, Wilhelminastraat 100. En tenslottehoudt Jan in de gaten ontgaan zal hij ons zeker niet! In ons nummer van morgen nog enkele an dere citaten. KAPPER Bij beschikking van den Minister van Defensie is de luitenant ter zee der 2e klasse J. G. Stegeman, dienende bij het vliegkamp „De Mok", den 4en October ter beschikking gesteld. DE REIS DER MIJNENVEGERS. De divisie mijnenvegers is 1 October van Is- maila vertrokken en te Suez aangekomen. Denzelfden dag vertrok zij vandaar tot voortzetting van de reis. GROOT-VERLOF ZEEAL4CHT. De dienstplichtigen van de le ploeg der lichting van 1937, die sedert 1 Maart 1937 ter eerste oefening in werkelijken dienst zijn bij de Kon. Marine te Den Helder, worden op 30 October a.s. in het genot gesteld van groot verlof. Dit geldt echter alleen voor hen, die zijn aangewezen voor een eerste oefening van acht maanden; de overigen blijven nog in dienst tot 30 April 1938 (dus veertien maan den in totaal). Verzending van correspondentie bestemd voor Hr. Ms. „Hertog Hendrik" zal plaats vinden Naar Funchal 6 October; laatste buslich ting Hoofdkantoor 20.55 uur. Naar Funchal 7 October; laatste buslich ting Hoofdkantoor 20.55 uur. Naar Funchal 11 October; laatste buslich ting Hoofdkantoor 20.55 uur. Naar Gibraltar 18 October; laatste bus lichting Hoofdkantoor 7.10 uur. Uithouwer van Hr. Ms. „Gelder land" in tweeën geknapt. Gisteravond en vannacht is het eerste najaarsstormpje over Nieuwediep gegaan en hoewel de windkracht nog wel geen bedenke lijke vormen aannam, toch had men de eerste schade in de haven te boeken. Vanmorgen te omstreeks kwart over zes knapte namelijk door het oppersen tegen den wal een uithouwer van Hr. Ms. „Gelderland" in tweeën, zoodat men ver plicht was ijlings een asprauw tusschen schip en kaai te leggen. Bureau Wijs muller kreeg een seintje en al spoedig daarna was men hurry up bezig een nieuwe uithouwer aan te brengen. De eerste schadewat zal er nog volgen voor het Mei is De uitslag der verloting van de Vereeniging „Het Hoogeland", gehouden den 2en October. De prijzen kunnen afgehaald worden bij L. Dekkers, Dijkstraat 72, tusschen 8 tot 2 u., en van 4 tot 6 u. n.m. Na 16 October vervallen de niet afgehaalde prijzen aan de vereeniging terug. Openbare vergadering op Donderdag a.s. Wij vestigen de aandacht op een in dit- num mer voorkomende advertentie, waarin een openbare vergadering aangekondigd wordt van den „Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen naam" in verband met het 20-jarig bestaan. De bijeenkomst wordt gehouden a.s. Donderdagavond 8 uur, in de Luthersche kerk. van 2 October 1937. ONDERTROUWD: K. van der Meer en N. Dekker; G. H. F. Meijer en C. A. de Groot. van 4 October 1937. BEVALLEN: E. M. van den HoekKlein, d.; T. Eriksde Boer, d.; C. J. UijlBaaij, z.; J. de Hoop—de Groot, d.; C. Sanders Temmingh, d.; E. A. P. WesterveldNijland Visser, z.; T. Riekwel—de Groot, d.; A. Spiek manPost, d. OVERLEDEN: A. van StrijenFarenhout, 81 jaar. 1 1584 14 1540 27 1335 40 373 2 281 15 298 28 366 41 462 3 27 16 1074 29 1187 42 1723 4 1260 17 1081 30 1497 43 1830 5 1019 18 82 31 417 44 1250 6 1891 19 1225 32 51 45 1238 7 1639 20 1811 33 543 46 981 8 810 21 1249 34 1524 47 1642 9 1303 22 1599 35 1855 48 1586 10 399 23 1242 36 694 49 1063 11 1020 24 519 37 103 50 109 12 867 25 807 38 594 13 486 26 1409 39 355 In een dezer dagen te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur van den bond van administratief personeel bij 's rijks belastingen in Nederland, werd de teleur stelling uitgesproken over de verklaring van de regeering in de Troonrede, dat voorshands de mogelijkheid ontbreekt tot het doen van op zichzelf gewenschte of nuttige uitgaven, waartoe, ook volgens de regeering, de ver hooging van salarissen en loonen van het overheidspersoneel moet worden gerekend. Besloten werd te trachten alsnog wijziging te krijgen in het standpunt van de regeering. Met zorg gemêleerde, milde tabak, zuiver blad, mooi lang van sneê. Die Oud-Holland- sche Pijptabak kunt U ook genieten. Vraag eens .Schout* of .Coopvaert' van Douwe Egberts! ANNO 1753 SCHQUT 15ct. CQOPVAERT ÏQct. p.1 o'ns UIT HET POLITIERAPPORT. Jan Rapalje aan het werk. Een bewoner van de Niasstraat en een van de Violenstraat kwamen tot de conclusie, dat hun karretje ook op anderen aantrekkings kracht uitoefent. Sij hadden hun fiets n.1. even ergens onbeheerd laten staan en bemerkten bij hun terugkomst, dat hun rijwiel was ver dwenen. Laffe kwajongensstreek. De brugwachter van de Keizersbrug deed aangifte, dat de reddingshaak, die zich bij dte brug bevindt, door een paar kwajongens is gebroken. INLIJVING. Op 2 November a.s. zal de inlijving plaats hebben van de dienstplichtigen der 2e ploeg van de lichting 1937, bestemd o.a. voor de Infanterie en het Regiment Kust-Artillerie (opleiding tot Onderofficier-administrateur). In de Regeling Bezoldiging zijn de volgen de wijzigingen gebracht: De bezoldigingsschaal van de sergeanten met de geschiktheid voor sergeant-majoor is van toepassing verklaard voor de sergeanten der 1ste klasse met de geschiktheid voor sergeant-majoor. De sergeanten-majoor, die nog niet in het genot zijn gesteld van de aan hun rang verbonden bezoldiging, genieten dezelfde bezoldiging, als vastgesteld voor de sergeanten der 1ste klasse met de geschikt heid voor sergeant-majoor. De nog aanwezige sergeanten der le klasse (vroeger bestond deze rang ook in het leger), die niet de geschiktheid voor sergeant majoor bezitten, worden bezoldigd als sergeant. Bij bevordering van Kolonel tot Generaal- Majoor wordt een tegemoetkoming in de kosten van uniformverandering toegekend van 300.—. Beste Piet, We zijn weer in Nieuwediep geplaatst en ik haast me je weer het één en ander te ver- t ,en. Ik trof het niet met de laatste trein, j Zondag. Stamp en stampvol! Tweede en derde klas kwam gewoon door elkaar te zit ten en wat het ergste is, in dat volproppen ,an die wagons gaat zoo'n boel tijd zitten en dus kwamen we weer ouderwetsch laat in de Jutterij aan, waar je dan, zooals gewoon lijk, bij de contróle een kwartiertje op de plaats rust kunt gaan staan, omdat je er niet door kunt vanwege het gedrang. Er was reden voor, voor al die drukte. In de eerste plaats was het de laatste weekend voor het vertrek van Hr. Ms. „Hertog Hendrik", zoo dat een groot deel van de equipage nog voor het laatst voorloopig naar huis ging. Dan lagen de „Van Wijck" de „Brinio", de „Douwe Aukus" en de „Hydra" hier in de haven om dat de gevechtsschietoefeningen voor deze schepen hier in het Noorden gehouden wor den. Nu, dat brengt natuurlijk heel wat Vlis- sings gezinsbezoek met zich mee. Hoe het ook zij, het was stampvol en ik hoop, dat een volgende keer er in Alkmaar of Uitgeest eens een extra wagon bij aangekoppeld wordt, want het reizen met z'n achten of negenen in een coupé voor zes is geen pleziertje. Het was vol in de haven van Nieuwediep deze week en ik kan me voorstellen, dat bui tenstaanders niets begrijpen van een mate- rieeltekort als je al die „eenheden" van ons hier soms drie dubbel ziet liggen. Maar men vergeet, dat het meerendeel van deze schepen over de 20 jaar oud is. Maar in ieder geval geeft het een aardig aspect aan de haven. In de eerste plaats de „Java" die weer voor de directie ligt en een steeds krijgshaftiger aan zien krijgt. Het marshuisje wat we er in Indië met zooveel moeite opgezet hadden, is door een ander, grooter, vervangen. De brug wordt ook gewijzigd, terwijl de firma Hazemeijer, in samenwerking met „IV a" van het Depar tement, de vuurleiding aan het restaureeren is. Het wordt een mooi schip en ik ben wel benieuwd wanneer of je het in de Oost te zien zult krijgen, want tegenwoordig, nu de schepen in de „straat" en in West-Indië aflos sing behoeven, kun je weinig van de toe komst zeggen. Dezer dagen zag ik in de Cineac in Den Haag de gevechtsoefeningen van het eskader. Dat wekte weer herinnerin gen van twee jaar geleden, en ik zag nog menig bekend gezicht. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" is onder com mando van de overste Klaassen weer naar de Middellandsche Zee vertrokken. Het schip bleef korter dan 3 maanden weg, dus was er geen muziek op het Wierhoofd. Er was echter wel een muziekcorps aan boord zoodat het schip onder opgewekte toonen naar zee ging. Juist vandaag kregen we bericht, dat de „Hendrik" in de Straat was aangekomen. Trouwens men zegt, dat als je het roer van de „Hendrik" op de brug zou vast zetten het schip vanzelf den weg naar de Straat zou vinden. In ieder geval kunnen de menschen van de „Johan Maurits" eens even op hun verhaal komen. Het aspect van de Buitenhaven is weer eenigszins veranderd, nu zijn er vlak voor de directie eenige fietsertloodsen gekomen voor het werfpersoneel wat aan de „Java" werkt. Ik moet zeggen, het geeft geen verfraaiing van het uitzicht van den admiraal. We hebben evenals jullie in de Oost natuur lijk ademloos geluisterd naar het uitspreken van de Troonrede en vol belangstelling de indiening van de defensiebegrooting gade geslagen. Schiet nog maar eens goed met de „Sumatra", want we krijgen er binnenkort een ander schip voor in de plaats hoor, Piet. Als we straks onze drie nieuwe bewakings vaartuigen hebben in Holland, dan wordt dat een prachtig commandement voor je. Weet je, Piet, dat we tegenwoordig ook weer matrozen tamboer en hoornblazer heb ben? Dit heeft tot gevolg, dat je nu hier de onderzeebooten naar buiten ziet gaan, ter wijl ze zelf „halt en front" blazen voor het Wachtschip. Ik moet zeggen, dat is een aar dig gezicht. Voorloopig zullen er echter wel niet genoeg van deze gebrevetteerden zijn om jullie onderzeebootvloot er geheel mee uit te rust. Of leiden jullie soms ook Inlandsche matrozen daarvoor op, zooals je ook je In landsche stafmuziek hebt. Uit Batavia, hoorde ik, heeft de Marine kapel weer in de „Harmonie" gespeeld en als altijd een reuze goed figuur gemaakt. Dat waren altijd van die aardige dagen daar in de Indische residentie, als de jaarmarkt geopend werd en het eskader in Priok lag. Heb je nog meegedaan aan de verkiezing van „miss Capitool" Dan wordt het tijd dat je thuis vaart, hoor. Saluut. HENK. Onverschillig ten opzichte van boycot-maatregelen De Chineezen spelen het niet klaar tegen Japan. De militair beter geschoolde en meer gedisciplineerde Japanners hebben ongetwij feld overwicht. Toch is de weerstand van de Chineezen veel grooter dan men verwacht had en dat zal den Japanners bitter tegengevallen zijn. Niet alleen vraagt het avontuur daar door veel meer menschenmateriaal en ook van de uitgeputte financiën, maar ook de moge lijkheden van een tegenzet van Europa wordt aanmerkelijk grooter. We bedoelen de moge lijkheid van een boycot van Japan. En daar voor kan Japan niet onverschillig zijn, omdat het tenslotte slechts van eenige mogendheden afhangt om dien boycot doeltreffend te ma ken. Dat wil nog niet zeggen, dat Japan in zijn schulp kruipt, maar in het antwoord op het protest van de mogendheden tegen de misdadige bombardementen wordt er toch wel bizonderen nadruk op gelegd, dat de belangen van de buitenlanders zooveel mogelijk zullen worden ontzien. Daaruit blijkt, dat Japan er heelemaal geen prijs op stelt de toch al ge spannen verhouding, nog scherper te maken. Japan moet vooral bereiken, dat de mo gendheden wachten, zoo schreef de „N. Rott. Crt." in een beschouwing. Dit wachten kunnen zij zich zelf vergemak kelijken, door te beweren, dat daarin het moment kan komen, dat zonder veel gevaar en toch vrij doeltreffend te intervenieeren valt en Japan wil het hun buitendien ook nog wel wat makkelijker maken door de openbare meening in de wereld wat minder aanstoot te geven. Bevoegde kringen te Tokio meenen te weten, dat voor zoover Tokio dit kan be reiken, de Japansche methoden in China, al thans in het groot, wat minder roekeloos zullen worden. China heeft echter meer haast. Voor dit land is het wel van de grootste be- teekenis, dat er wat gedaan wordt om den aanvaller, die zich in het land heeft vastgebeten, de voedingsstoffen te ont houden voor de kracht die noodig is voor een doodelijken beet. Vandaar ook de op merkelijke bescheidenheid van Welling ton Koo, den Chineeschen afgevaardigde te Genève. China weet, dat de Volkenbond weinig kan uitrichten, maar China is bevreesd, dat de Volkenbond toch nog te veel zal uitrichten. Een besluit van 52 staten om sancties toe te passen is, na het échec van twee jaar gele den toch niet te verwachten en alle tijd die in de bespreking van andere maatregelen van 52 mogendheden gaat zitten is verloren tijd, omdat 48 van die 52 mogendheden niet anders zouden doen dan de idealistische noot in het geheel brengen. China heeft om Japan oeconomisch te binden alleen Groot Britannië, de Veree- nigde Staten, Nederland (Indië) en Frankrijk noodig en het kan het buiten de rest van de Volkenbondsleden stellen. China wacht dus even wanhopig op daden van de vier mogendheden, als Japan tracht die te voorkomen. Dat Japan bij zijn trachten meer kansen heeft is zeker. Maar behalve de vier mogendheden is ook Rusland er nog en de geheele combinatie van wachtenden, wacht thans op haar beurt, of Moskou wat zal doen en wat Moskou zal doen. voor diegene, die de blauwe papegaai met gele snavel vindt. Hij is kenbaar, omdat hij steeds roept: Als U iets lust, verlangt naar rust, welkome gast, neem „De Toelast". Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „My man Godfrey" en „Ik zal je temmen". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Muiterij op de Bounty", vVitte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De Eeuwige strijd" en „In de gevaarlijke Zöne". Donderdag 7 October. Luth. Kerk, 8 uur, openbare vergadering „Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen naam". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 770.8 Licht op (heden) 17.58 REPETITIE REPELSTEELTJE. Wij herinneren er de kinderen aan, dat hedenmiddag om kwart over vier gerepeteerd wordt in de bovenzaal van het Milit. Tehuis, Spoorstraat. Op tjjd zijn, hoor, jongens en meisjes.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5