RAADSREFLEXEN Agenda Boutade van een Huisduiner banneling Donderdag 7 October 1937 Tweede Blad Een vergadering met weinig muziek. Dr. Feenstra Kuiper zet het college schaakmat. De burgemeester bespeelt den snaar van den humor. De heer Terra vecht om Huisduinen uit zijn isolement te verlossen. Nog dit jaar behandeling der gemeentebegrooting 1938 lorine bleekCwitter Een geschenk der koopvaardij aan de Marine Uitslag aanbesteding Hr. Ms» „Wachtschip" versleept Gemeentijke Cursus voor Machineschrijven Amerika en Europa M, Burgerlijke Stand van Den Helder MtacUnieuiM Het was Dinsdag een weinig dankbare ver gadering voor den overzichtschrijver. Een ver gadering zonder belangrijke discussies. Een vergadering zonder muziek en als tenslotte niet de Burgemeester, zoo tegen half elf, de snaar van den humor was gaan bespelen, dan was de heele vergadering, de opposant Schoef- felenberger incluis, in slaap gesukkeld. Het begon anders zoo gezellig, 't Was voor de pers en voor allen, die op het schellinkie zaten, precies of de vroede vaderen in de be sloten vergadering, die tot negen uur geduurd had, de meeste prettige dingen hadden behan deld onder het genot van opwekkender drank dan aqua destillata, het vocht, dat de opper- bode De Ruiter met kwistige hand ronddeelt, tijdens de vergaderingen van ons edelachtbaar college. De heer Smith (s.-d.) maakt een geestige aanmerking op de notulen, die een hartelrjken lach ontlokte, 't Was jammer, dat de heer Bregman er niet was, want dan hadden de Kanaalwegbewoners mee kunnen genieten van de vroolijkheid. Nu bleef die binnen de gren zen van onze raadszaal. Maar dat was slechts een oogenblik, want toen het serieuze spel begon, stond dr. Feen stra Kuiper op, die een simultaan séance speelde met het College van B. en W. en na twee minuten den burgemeester, wethouder Van der Vaart en de overige leden van het dagelijksch bestuur, benevens secretaris en waarnemend secretaris schaakmat zette. Het ging over de balans met winst- en verlies rekening van den dienst van Sociale Zaken en van den Vischafslag, die gemist werden bij de balansen van de gemeentebedrijven, die den Raad waren aangeboden in het algemeen rapport. Het heele College zat practisch met de handen in het haar, voor zoover dat mogelijk was, omdat ook onder de leden van ons dage lijksch bestuur een slachtoffer is, die met spons en zeemlap zijn hoofdbehandeling doet. Wethouder Van der Vaart meende de situatie nog te kunnen redden door de leden van de raadscommissie, die het rapport had den samengesteld, voor het forum te roepen, doch het „toeval" wilde, dat geen der heeren ter vergadering was! Tenslotte nam dr. Feenstra Kuiper genoe gen met de mededeeling, dat de cijfers opge nomen zijn in de algemeene begrooting. Maar het spel, waarschijnlijk was het voor den heer F. K. een vooroefening voor zijn simultaan- schaakwedstrijd, tijen hy gisterenavond moest spelen, beviel den vertegenwoordiger van Gem.-Belang zoo, dat hij het College voor een nieuwe puzzle plaatste met zijn vraag naar aanleiding van het voorstel tot het wijzigen van de verordening op de besmettelijke ziek- tenwet. Het was op den keeper beschouwd een kwestie van weinig beteekenis, maar toch smaakte de heer F. K. het genoegen (en het was een zichtbaar genoegen!), dat hij B. en W. weer in verlegenheid bracht. De heer Terra (r.-k.) en Uithol (Nat. Her stel) boekten weinig succes met hun aanval op het vergunningsrecht, naar aanleiding van de adressen, respectievelijk van de heeren Nypels en Burger. De burgemeester onderschreef hun klacht over de hooge lasten, waaronder deze bedrij ven gebukt gaan. Maar dat was hierbij niet aan de orde, daar moesten ze dan maar mee met de begrooting komen. Zouden de heeren dan inderdaad succes boeken? Evenmin gelukkig was de heer Schoeffelen- berger (opp.) met zijn agitatie tegen den aan koop van een vijftal huizen in het Doolhof. Hij had weinig waardeering voor het feit, dat het gemeente-bestuur een particulier in den arm genomen had, om deze huisjes op de vei ling te koopen. „Ik ken de trucjes op de verkoopingen", zoo beweerde hij en het College had daarom beter „een raadslid in den arm kunnen nemen", een „deskundige". Hij bedoelde zichzelf. Nu was het ongeluk voor den heer Schoef- felenberger, dat de kooper voor het gemeente Schijnt de ton dan. Josepne. Feller op jouw bleekveld soms „Nee", zegt trotsch Ma Josepne. ,,'k bleek hun kleertjes met Glorine Daar kan geen zon en geen gras- bleek tegen op! Glorine is zoo zuiver, dat ze bleekt zonder het goed aan te tasten. De prijs is slechts 16 cent, voldoende voor 5 flinke wasschen. Neem geen risico met goedkoope bleek middelen. Vraag steeds Glorine het wondermiddel. HANDELSONDERNEMING EMKA APELDOORN bestuur een deskundige was en bovendien iemand, die zich niet met trucjes zou te pakken laten nemen en daarenboven nog als „volkomen eerlijk en betrouwbaar" bekend stond. De mond van den opposant werd dan ook spoedig gesnoerd. Hij had ook werkelijk wel wat meer waardeering aan den dag mogen leggen voor het streven van het College voor stadsverfraaiing, ook in een buurt, die al zeer arm aan groen is. Het sloopen van deze huisjes, die goedkoop gekocht zijn, het aanleggen van een parkje, zal het Doolhof een ander, een vriendelijker aanzien geven. En daar mogen wel een paar centen voor ge offerd worden. Er is in dit opzicht nog meer goed werk te doen, want ook „de vischbuurt" bezit krotten en stegen, die voor bewoning niet meer geschikt zijn. Ook daar zou „een verruiming", een boompje en een bloemetje wat fleurigheid kunnen brengen. De schoolhoofden, die in ambtswoning hui zen, krijgen een gemoderniseerde woning, 't Was noodig, daarover waren allen het roerend eens. Mag het trekken voor de afdeelingen voor het onderzoek der begrooting 1938, de veronderstelling wettigen, dat de ge meente-begrooting nog dit jaar in behan deling zal komen? Het is bijna niet te gelooven, maar desalniettemin niet onwaarschijnlijk. Het voorstel tot het huren van een woning aan de Binnenhaven voor Internaatsgebouw voor de Zeevaartschool, bracht de wensche- lijkheid opnieuw naar voren van een nieuw internaatsgebouw. Het was de heer Bot (chr.- dem.), die daarvoor een lans brak. De noodzakelijkheid van een nieuw gebouw wordt sterker gevoeld naarmate onze Zee vaartschool zich, door den goeden naam, die ervan uitgaat en de handige propaganda, die de directeur er voor voert, uitbreidt. Maar het internaatsgebouw, waarvan de teekening klaar ligt, komt er nog niet. Men wil de zaak nog even aanzien en is nog niet tot overeen stemming gekomen met Waterstaat, die den grond wel in erfpacht wil geven, doch niet verkoopen wil. En dat is gevaarlijk. Een zoo kostbaar gebouw behoort „vast" te staan. Van de baan is de Zeevaartschool-flat dus geenszins. Via diverse benoemingen en het stokpaardje van den heer Uithol, de watervoorziening aan den Strooweg, die niet beter zal worden dan ze is, omdat het de gemeente op bijna 5000 gulden voor twee gezinnen zou komen te staan, kwamen we bij de rondvraag. Een dankbare gelegenheid voor de edelacht bare heeren om hun hart eens voor de kiezers uit te storten met allerlei min of meer (meest min!) belangrijke klachten en opmerkingen. De heer Uithol nam het nog eens voor Ford op. Waarom heeft het gemeentebestuur nu toch de dure Chevrolet gekocht. „Omdat die heele aankoop natuurlijk een doorgestoken kaart was en wij al van tevoren tot den aan koop van den Chevrolet hadden besloten", zei de burgemeester cynisch en tot groot vermaak van den Raad en meester Hoek, die zijn ge- Fransche slagkruiser „Strasbourg" Op de Marinewerf in Saint-Nazaire wo „Strassbourg" afgebouwd. Het geweldige nadert zijn voltooiing. rdt thans de nieuwe Fransche slagkruiser oorlogsschip meet niet minder dan 26.000 ton. noegen over dien zet niet onder stoelen of banken stak. Maar toen kwam de burgemeester ook met „degelijke argumenten" en de heer Uithol zweeg Nog wilde de heer Uithol de straatnaam bordjes een kwastje verf laten geven, omdat ze 's avonds onleesbaar zijn. De wethouder zou er de schilderskwast over laten halen. Wat denkt de heer Van der Vaart van een kwastje phosphor? We geven ons idee gratis. De heer Van der Veer (a.-r.) klaagde over eenige honden met misdadige neigingen, die een jacht op schapen maakten. Hij wilde maar liefst alle losloopende honden op staanden voet doodschieten. Maar daarvoor voelde de burgemeester al zeer weinig. Getracht zal worden de misdadigers te grijpen èn zoo ze op heeterdaad betrapt worden oogenblikkelijk neer te schieten. Als slotnummer van den avond kwam het isolement van Huisduinen ter sprake. Het was de heer Terra, die een lans brak voor een goede busverbinding. En hij had daarbij stil zwijgend den heelen Raad achter zich, terwijl de burgemeester zich openlijk uitsprak voor een verlossing uit zijn isolement van onze badplaats. Maar dan moet de busverbinding goed zijn, want daar ontbrak nog al eens wat aan. Verschillende klachten hadden het gemeentebestuur bereikt over de onregel matigheid van den dienst. Het College zou trachten, in overleg ook met de T.E.S.O. tot een bevredigende oplossing te komen. t Wij hopen, dat men den noodigen spoed zal betrachten. De bewoners van Huisduinen zien verlangend uit naar dè eerste bus, die hun uit hun isolement zal verlossen. Naar wjj vernemen is er een comité benoemd, dat den chauffeur feestellijk zal inhalen. Uit erkentelijkheid voor de ver leende convooidiensten. De Ned. Reedersvereeniging heeft het voor nemen aan de Kon. Ned, Marine voor de aan de koopvaardij in de Middellandsche Zee ver leende convooidiensten een geschenk aan te bieden. In overleg met het Departement van Defensie stelt het bestuur thans aan de leden voor het tafelservies in zilver voor den in aanbouw zijnden flottieljeleider „Tromp" aan te bieden. De uitslag der dezer dagen door den inten dant der Zeemacht in de Stelling van Den Helder gehouden openbare aanbesteding voor de levering van 21.900 kg. versch varkens- vleesch in deelen van varkens ten behoeve van de Zeemacht, het Koninklijk Instituut voor de Marine en het Marine-Hospitahl, is als volgt: (prijs per 100 kg). Bernard Koomen, Alkmaar 86. Gebrs. v. d. Toorn, Rotterdam 93.67 N.V. Vleeschexport, Amsterdam 95.40 D. v. d. Stam, Amsterdam 98.— N.V. Uithoornsche Baconfabrieken Uithoorn 98.40 J. Slikker, Den Helder 100.- C. G. Scholten, Poeldijk 104.50 Hedenborgen te omstreeks 9 uur is door de sleepboot „Utrecht" Hr. Ms. Wachtschip „Emma" van zijn plaats gesleept en de Ma rinewerf opgebracht. Aldaar zal in het dok gedurende eenige dagen de jaarlijksche schoonmaak plaats vinden. In een advertentie ln dit blad wordt be kend gemaakt, dat aanmelding van leerlingen voor den gemeentelijken cursus in het machineschrijven dagelijks plaats kan hebben bij den directeur der Gemeentelijke Handels avondschool. Men raadplege de betreffende advertentie. SCHOORSTEENBRANDJE. Gisterenavond om ongeveer half zeven had in een perceel in de Middenstraat een schoor steenbrandje plaats. Doordat de brandweer spoedig ter plaatse verscheen, werd het ge vaar voor uitbreiding voorkomen. Nu de tijd voor kachels en haarden weer is aangebroken, verdient het wellicht aanbeve ling om de schoorsteenen eens te controleeren. Het ontstaan van dergelijke brandjes is n.1. te wijten aan roetaf zetting, zoodat een schoor steenbrand vrijwel uitgesloten is, wanneer men zijn schoorsteen laat schoonmaken. Huisduinen is geisqleerd en van de wereld afgesloten, want eensklaps, totaal onverwachts en daarop geenszins voorbe reid, zijn de Huisduiners bus-loos ge worden. En wat een gemis is dat! Zoolang men iets in zijn bezit heeft, waardeert men het niet zoo, maar is er eenmaal het ge mis, dan voelt men terdege wat het bezit beteekende. Wat al prettige herinnerin gen zijn er aan die Huisduiner Express verbonden; wat een pret en somwijlen uit bundige lol hebben wij in de bus gehad, als hij Zaterdagsavonds afgeladen naar Huisduinen stevende. De chauffeur, bij den Burgerlijken Stand van Den Helder bekend als Jaap van de Bus, was altijd gelijkmatig gehumeurd, en fooi of geen fooi hij voldeed aan alle wenschen van zijn passagiers. Op verzoek van angstige, zenuwachtige dames reed hij niet zoo hard, en tijdens dezelfde rit gooide hij er, op verzoek van heeren, die haast hadden, een schepje op: hij reed dan hard en zacht tegelijk, en welke chauffeur doet hem dat na? En waar is nu de gelegenheid om de schan daaltjes te behandelen en uit te pluizen, of de afwezigen te becritiseeren; vooral de dames, waarvan wij er sommigen sterk van verdenken, dat zij alleen daarom van de bus gebruik maakten, moeten dit vreeselijk missen. En weer komt Jaap op de proppen; de Jaap, die alles maar grijns lachend aanhoorde, en toch nooit wat van een ander wist. En hoeveel ontelbare malen brachten wij uit de onvolprezen bus ongevraagde visite mede? En dan 's avonds, de bioscoop-bus; al was je zelf niet bij Piet van Twisk geweest, toch beleefde je de geheele Watt en Half Watt-film en gierde je mee met de na-lachers in hun dolle na-pret. Nog een belangrijke vraag, wij worden bijna vragens-moede, maar hoe slepen de dames voortaan hun boodschappen van Den Helder naar Huisduinen? Albert Heyn, de Gruyter, Simon de Wit en Kales niet te vergeten, zij allen behoorden tot de vaste bemanning van de bus. En hoe moet dit nu? Hoe krijgen de dames die geweldige, omvangrijke pakken en zakken tegen den Zuidwester in op Huisduinen? Waar, vraag ik U, hebben wij ooit zoo .gezellig gezeten" als in de bus, en hoe moeten wij nu van de treinpassagiers te weten komen, met wie zij „gerezen" hebben? En hoe moet het met de kleine Engelsche terriërs, de Fransie's en de Tommy's die oogluikend voor niets- niemendal mee-gingen en die uit pure dankbaarheid dan een plasje in de bus deden? Vergeten wij ooit van zijn leven de laatste bus, afgeladen met jolige passa giers? Daar waren aanwezig de passa giers. die om zoo te zeggen een vaste, besproken plaats in de Huisduiner Diesel hadden; je was hoogst verwonderd, als je sommige vaste klanten niet aantrof; dacht dan direct aan Spaansche griep, alastrim, en dergelijke gevaarlijke dinsig- heden. En dan de vroege-morgen-bus met altijd dezelfde menschen, lijdende aan de vreeselijke morgenziekte. Waar blijft nu de bus, die volgens sommige, steeds kankerende, menschen bijna altijd „over tijd" was, doch die je nooit te laat op je bestemming afleverde, want Jaap bracht alles altijd en steeds toch weer voor elkaar; reed, als het moest, hard en zacht tegelijk; Jaap was chauffeur en bezorgde voor de Heldersche leveranciers pakjes, enfin Jaap was ons Manusje-van-alles. Hoeveel liefde banden zijn daar in die bus niet aange knoopt; hoe kon het ook anders, als je zoo 's avonds alleen met z'n tweeën" in de maar matig verlichte bus zat; en Jaap was je reinste koppelaar, die zag of hoorde niets; hij is er zelf trouwens ook het slacht offer van geworden. Kom, Gemeentebestuur, tast eens in de buul, om Huisduinen weer een verbinding met de stad te bezorgen; komt U zelf eens overtuigen, op welk een rampzalige wijze de plat-voeters en de door likdoorns en eksteroogen geplaagde en de op steunzolen voortstrompelende Huisduiner menschheid nu vanuit de stad Huisduinen moet be reiken. Maar kom dan 's avonds, vooral in den avond. Want de weg naar Huis duinen is uitsluitend „rijweg"; op voet gangers is die weg niet berekend; ziet ze dan her- en derwaarts van den rijweg in de sloot, of in het gunstigste geval in het natte gras langs den slootkant springen, als de auto's van de Luchtdoel en Genie en de vele particuliere auto's, fietsen, race fietsen en tandems voorbij razen. Geef ons weer een kerk-, spoor- en bioscoop-bus; een bus voor de Heldersche danslustigen in het Badpaviljoen, en de eters bij Kreu- ger; een bus, waarmede de Huisduiners naar het stadhuis kunnen rijden om te trouwen of een kindje aan te geven; de Gemeente zal toch moeten dokken: óf een bus, óf een voetpad Maar wacht vooral niet te lang; wacht niet tot de laatste Huisduiner is dood gereden op de alleen op het snelverkeer berekende verkeersbaan naar zijn dorp; wacht niet. tot alle Huisduiners bij Simon Zwaan gebracht zijn! De waarschuwende stem van Roosevelt. et groote bezorgdheid volgt Ame rika de gang van zaken aan den over kant van den Oceaan. Met bezorgdheid, omdat het de eenheid der dingen voelt, omdat het weet, dat een catastrofe in Europa, zijn weerslag zal hebben op Amerika. Daar komt bij, dat ook de toe stand in het Verre Oosten, waar Amerika groote belangen heeft, uncle Sam zorg baart. Amerika wordt zich bewust, dat het alles moet doen om den vrede ook in Europa en de overige wereld te bevorderen, dat het zich niet isoleeren kan. Er is een tijd ge weest, dat Amerika zich terugtrok van de besognes van Europa. Het had teveel leer geld, ook in den letterlijken zin, betaald met den grooten oorlog en voelde er weinig voor om opnieuw voor consequenties geplaatst te worden die het moreel en financieel belang rijke offers zou kosten. Toen trok het zich terug, het had bovendien genoeg aan eigen moeilijkheden, om ook nog de zorgen van Europa mee te dragen. Maar Amerika ziet, dat het verkeerd gaat in de oude wereld. Het heeft zijn waarschuwende stem al eens eerder doen hooren. Evenwel niet zoo krachtig als Dinsdag te Chicago. En de stem van Roosevelt is tot Europa doorgedrongen. Met instemming heeft men naar de woor den geluisterd, met een zekere vreugde heeft men er kennis van genomen, dat Amerika bereid is „iets'te doen" om den vrede te bevorderen, mits Europa bereid is terug te keeren van zijn dwaalweg. Het is noodzakelijk, dat het geloof in het gegeven woord en in de waarde van het ver drag weerkeert en dat men erkent, dat de moraal van volken even belangrijk is als die van het individu, zoo heeft de president ge zegd, en daarmede debiteerde hij een waar heid, die zoo oud is als de weg van Rome, maar waarop toch niet genoeg de nadruk gelegd kan worden. Vertrouwen moet er komen in elkanders woord. De minachting voor het internationale recht is zoo groot geworden, dat de funda menten der beschaving daardoor bedreigd worden. Is Europa al niet te ver op dezen heil- loozen weg gegaan om er nog van terug te keeren? Wij vreezen er voor. Het Verre Oosten is door het Europeesche voorbeeld besmet geworden en is ook een oorlog begonnen zonder oorlogsverklaring. Het heeft als Italië in Abessinië een on-' schuldige bevolking bestrooid met bommen en granaten, het heeft moord en dood gebracht onder vrouwen en kinderen. En in Europa. Ach, we zullen niet herhalen. Zonder eenige gemotiveerde reden worden schepen door verraderlijke duikbooten aange vallen. Het recht is zoek, de beschaving gaat ten onder. De internationale anarchie vernielt alle grondslagen van den vrede en brengt de veiligheid van iederen staat, klein of- groot, ln gevaar. Het is dus voor de Vereenigde Staten van het grootste be lang, dat het heilige karakter der inter nationale verdragen en de internationale moraal hersteld worden. Roosevelt's stem, we vreezen het, zal als de stem des Roependen in de Woestijn zijn. Misschien als hij bij zijn waarschnuwing ook de gepantserde vuist opheft, dat Japan nog tot rede gebracht zal kunnen worden, dat Italië en Duitschland nog zullen inbinden Maar anders geldthet recht van den sterkste. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur, Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „My man Godfrey" en „Ik zal je temmen". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Muiterij op de Bounty". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De Eeuwige strijd" en „In de gevaarlijke Zóne". Luth. Kerk, 8 uur, openbare vergadering „Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen naam". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 764.4 Licht op (heden) 17.53 van 6 October. ONDERTROUWD: P. Catshoek en A. E. J. Polling: J. S. Westra en W. C. Th. Verheul; J. P. Quant en E. W. van Twuijver. GETROUWD: H. W. Baars en S. L. Droo- gendijk. BEVALLEN: C. H. Koopalde Jongh, z.; J. C. M. Puister—rde Man, U.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5