Amerika's houding beklemmend voor Japan Regen belemmert strijd bij Sjanghai DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Aljechin neemt revanche Twee Britsche schepen opgebracht Opgesloten in brandend huis Vrees voor economische sancties Nieuwe Fransch-Britsche stap te Rome Brandgevaar op KX*lVL~vluchten Ontspanning in Palestina Voorbereiding der negen- mogendheden-conferentie Auto door huis gereden UITGAVE: N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR„ KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 V R IJ D A G 8 OCTOBER 1937 65e JAARG. No. 812S Vlicgtuigaanval op Italiaansch schip Japanners naderen Peiping Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINT: HELDERSCHE COURANT De openlijke verklaring van de Ver. Staten dat het Japans' actie in het Verre Oosten afkeurt en de duidelijke geneigdheid van president Roosevelt om samen te werken met de groote Europeesche Staten, teneinde een dam op te werpen tegen het gevaarlijke nationalisme, hebben in Tokio een onbehage lijk gevoel gewekt. Men ziet in verantwoordelijke kringen de mogelijkheid van economische sancties on der oog-en en hoewel niemand zou willen toegeven, dat dit de Japansche actie zou verlammen, hoort men tooh herhaaldelijk uitingen, van spijt over het feit, dat ook Washington blijkbaar de goede bedoelingen van Japan in China niet begrijpt. Een gewapend optreden der Westersche ROOSEVELT. democratiën acht men onwaarschijnlijk, slechts geeft men toe, dat Amerika's houding de Ghineezen in hun verzet stijft en dat daardoor de duur van de krijg onnoodig zal worden gerekt. Schaken STAND 1—1. Gisteravond is in de Diergaarde te Rotterdam de tweede partij ge speeld van de match Euwe en Al jechin. Na veertig zetten brak Aljechin zijn partij al en gal zijn volgende zet in couvert. Euwe beraadde zich eenigen tijd en deelde toen mede, dat hij opgaf. Aljechin heeft hiermee revanche genomen en den stand op 11 ge bracht. Spanning om den openingszet. Welk een atmosfeer schept een match, waarin reeds de eerste partij bloed heeft doen vloeien. Reeds geruimen tijd voordat de beide schaaktitanen ten tooneele ver schenen om hun tweede ontmoeting uit te vechten, zat een niét óntalrijk publiek zich reeds met geestdrift te verdiepen in de vraag, welke openingszet de uitdager zou kiezen. „Hij speelt e4", luidde het oordeel vrijwel eenparig. En het overtuigendste cofnmentaar daarop was wel: „Ja, want dat kent Euwe niet." Welnu, wat er ook van deze „deskundige" verklaringen waar moge zijn, Aljechin was klaarblijkelijk een andere meening toege daan. Verbeten strijder. Acht jaar geleden, toen Bogoljubow zijn achterstand in den titelmatch met Alje chin van 4 punten tot 3 punten had terug gebracht, maakte Aljechin voor den aan vang van de volgende partij den indruk van een getergden leeuw en het was duidelijk, dat hij geen rust zou hebben voordat de nederlaag was gewroken. Inderdaad werd het een daverende overwinning van den toenmaligen kampioen. Men is licht geneigd, analoge situaties met elkander te vergelijken en dan worden vastgesteld, dat Aljechin's geestkracht in dit opzicht stellig niet is verminderd. Het verschil met vroeger is alleen, dat hij zich beter weet te beheerschen en zijn geagiteerd gemoed achter een grimmigen lach tracht te verbergen. Maar wie hem daar zoo verbeten ziet rondstappen, bij het minste gerucht (en de opgewonden menigte bracht niet altijd het minste voort,) verstoord met het hoofd schuddend, die weet, dat hij nog steeds over alle eigenschappen beschikt om als een held te strijden. Verrassing voor het publiek. Intusschen heeft de beheersching ook haar invloed doen gelden op zijn tactiek. Want inplaats van een zijner onbesuisde, geweld dadige varianten, kregen wij te aanschou wen dezelfde opening als Dinsdag, ken nelijk gespeeld met geen andere bedoeling, dan het terrein te verkennen, en Euwe's vooralsnog onbekende wapenen op te spo ren. Deze variant is haar bijnaam „huis- Vlijt" dus wel waardig, want men mag aannemen, dat ook Aljechin er terdege in is voorbereid. Wat zou Euwe nu doen? Zou hij zijn tan den laten zien en geheel den Dinsdag door Aljechin gevolgden weg volgen zou hij opnieuw (evenals in de vorige match) met Verschillende kleuren eenzelfde variant tot Winst voeren? LONDEN EN PARIJS WEN- SCHEN ANTWOORD. Vastbeslotenheid om de inter ventie in Spanje te doen be ëindigen. Nu Rome zoo lang wacht met het ant woord geven op de Britsch-Fransche nota, waarin voorgesteld wórdt besprekingen te honden over de terugtrekking der vrijwilli gers in Spanje, en om de kwesties in de Middellandsche Zee definitief te regelen, hebben de Engelsche en de Fransche gezan ten te Rome zich opnieuw naar het Ita- liaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken begeven om bij Ciano op een spoedig antwoord aan te dringen. Ciano schijnt gezegd te hebben, dat het Italiaansche antwoord nog niet gereed was, maar dat Frankrijk en Engeland zoo spoe dig mogelijk volledig omtrent het Italiaan sche standpunt zouden worden ingelicht. Van gezaghebbende zijde wordt te Rome verklaard, dat het Italiaansche antwoord op de FranschBritsche uitnoodiging heden of morgen over handigd zal worden. Indien het antwoord niet bevredigend uit valt, zoo zegt men te Londen, zal naar het oordeel van Engeland en Frankrijk 'n ern stige toestand geschapen zijn. Er heerscht zoowel te Londen als te Pa rijs een koude vastbeslotenheid om de Spaan- sche kwestie definitief te regelen. In verantwoordelijke Britsche kringen schijnt men eindelijk tot het besef te zijn gekomen, dat Italië en Duitschland langs slinksche wegen bezig zijn om in de Middel landsche Zee een toestand te scheppen, wel ke de levensbelangen van de Fransche en Britsche Staat aantasten. Men is blijkbaar bereid hiertegen op de meest scherpe wijze en met de uiterste mid delen stelling te nemen. Magistrale behandeling. De wereldkampioen heeft dat niet gedaan nóg niet zullen wij wie weet? later moeten zeggen. Reeds op den zesden zet week hij, zonder zich te bedenken, van de „huisvlijt"-variant af. Eenige zeer ondernemende zetten van Euwe deden spoedig den strijd ou z'n he vigst ontbranden en uit die clinch, waarin beide spelers zich van hun sterkste zijde toonden en hun tegenwoordigheid van geest behielden, bleef een uitermate lastige stel ling over, die de zwaarste problemen stelde. Aljechin, die oogenschijnlijk min of meer in het nadeel was, behandelde dit gedeelte magistraal en wist zich op fraaie wijze los te werken. Euwe's koningsvleugelpionen, wel ker zwakte aanvankelijk niet hin derlijk was geweest, kwamen nu spoedig in ernstig gevaar: De witte koning was opgerukt om den h-pion te veroveren. In ruil voor dien pion won Euwe wel wits c-pion, maar intusschen kwamen de vrijpionnen van Aljechin onweerstaanbaar op zetten. Bij nader inzien besloot Euwe to°n, de partij niet te hervatten en deelde dus mede, dat hij zich gewonnen gaf. Dr. Laskcr, de oud-wereldkampioen scha ken, woonde het grootste gedeelte der par tij bij< De Engelsche admiraliteit heeft be richt ontvangen, dat de Britsche stoomschepen „York Brook" en „Do ver Abbey" aan de Spaansche Noordkust door een gewapenden treiter der nationalisten zijn aan gehouden en opgebracht. Er waren geen Britsche oorlogssche pen in de nabijheid. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat men in Britsche vlootkringen met stelligheid het gerucht tegenspreekt, als zou de „Basilisk" de duikboot, die het schip aanviel, met ze kerheid tot zinken hebben gebracht Dit ge rucht zou slechts op de veronderstellingen van een matroos berusten. Het radio-station van Algiers meldt, dat het 4270 bruto ton me- tencfe Italiaansche stoomschip „Et- tore", dat den 27sten September j.1. uit Amsterdam is vertrokken en onder weg is naar Genua, gister namiddag om 17.43 uur Greenwich- tijd is aangevallen door een vlieg tuig. De positie van het schip was op het tijd stip van den aanval 27 graden 30 minuten Noorderbreedte op den Greenwich-meridi- aan. Omtrent de nationaliteit van het vliegtuig deelde het radiostation niets mede. Een gisterenavond alhier ontvangen tele gram bevestigt- het bericht uit Algiers, dat het Italiaansche ss.. „Ettore" Donderdag door een watervliegtuig is aangevallen. Het schip werd evenwel niet beschadigd. Loopgraven in slooten veran derd. Chineezen staan tot het middel in het water. Door den neergutsenden regen is iedere actie der luchtmacht op het oogenblik onmogelijk. In de loopgra ven staan de Chineezen tot het mid del in het water, doch zij hebben de verwoede aanvallen der Japannee- zen tot dusver weten te weerstaan. De Japanneezen concentreeren hun aanval, teneinde de Chineesche li nies in den 13 km. langen sector tus- schen Kiangwan en Ljoehang te kunnen doorbreken, en brengen in dezen sector, naar men gelooft, nieuwe versterkingen in het vuur. Aan beide zijden is het aantal slachtoffers groot. Het Japansche vlaggeschip „Izoemo" heeft zijn ligplaats nabij het Japansche consu laat verlaten en is meer stroomafwaarts gaan liggen, teneinde deel te nemen aan t' gezamenlijke bombardement door de zee- en landstrijdkrachten van de Chineesche stellingen. In het jongste legerbericht over de operaties in Noord-China wordt ge zegd, dat de Japansche strijdkrach ten, die langs de spoorlijn Tientsin Poekau opereeren, gisteren om tien uur Ping-Jüan hebben bezet, een stad in de provincie Sjantoeng, wel ke op slechts vier-en-zestig kilome ter afstand van de Gele Rivier en on geveer veertig kilometer ten Zuid- Oosten van Teh-Tsjau is gelegen. Hierdoor bevindt zich thans negentig procent van den spoorweg, die ten Noorden van de Gele Rivier loopt, in handen van de Japansche troepen. Overstroomingen. Uitgestrekte gebieden van het Japansche front in Noord-China worden door ernstig overstroomingsgevaar bedreigd. In den loop van den strijd in September hebben de Chi neezen in het gebied van Ma-Tsjang op ver schillende plaatsen de dijken van het groote Keizerkanaal doorgestoken, zoodat de uit- stroomende watermassa's in de afgeloopen week de gebieden tusschen de spoorlijnen TientsinPoekau en PeipingHankau heb ben overstroomd. Tegelijkertijd heeft de he vige regenval in het noorden en het noord westen het peil der rivieren doen stijgen. In het Japansche consulaat-generaal is een bespreking gehouden met de plaatselijke Chineesche organisaties over de maatrege len, die genomen moeten worden, om de overstrooming meester te worden. Worden de films, die men naar In- dië vervoert, wel doeltreffend ver pakt? Piloten spreken hun ver trouwen nit in de maatregelen der directie. Gisterenavond zijn, naar mr. E. Vogels, juridisch adviseur van de Nederlandsche Vereeniging van Verkeersvliegers ons me dedeelde, de piloten der K.L.M. in de ge wone periodieke vergadering bijeengeko men. Op deze vergadering, die dus niet was uitgeschreven naar aanleiding van de ramp met de „Specht", zijn o.a. ter sprake gekomen de veilig heidsmaatregelen, die door de direc tie van de K.L.M. op haar Europee sche en Indische lijnen zijn genomen speciaal wat betreft het vervoer van zeer brandbare voorwerpen, zooals b.v. films. In verband met het vervoer van films wordt n.1. door den vliegtuigbestuurder van de K.L.M., Th. von Weyhrother sinds eenigen tijd een actie gevoerd, welke ten doel heeft een betere controle op het lucht transport van brandbare artikelen te ver krijgen. Teneinde deze actie kracht bij te zetten, weigerde von Weyhrohter zelfs ge durende vijf weken te vliegen. De vlieger legde speciaal den nadruk op de z.i. onvol doende verpakking van de films, die naar Indië vervoerd worden. De gisteravond gehouden piloten- vergadering was unaniem van mee ning, dat de maatregelen door de K.L.M. genomen, volstrekt doel treffend zijn en beantwoorden aan de eischen, die de bemanning der vliegtuigen van haar zijde zou kun nen stellen. Van eenige ongerustheid onder de piloten over het onderhavig onderwerp, zooals mogelijk uit de publicaties over de actie-von Wey- rohter zou kunnen worden opge maakt. is geen sprake. De heer J. J. van Balkom, voorzitter der vereeniging, bevestigde deze verklaring volkomen Censuur op buitenlandsche bladen. De krachtige maatregelen, die de Britsche regeering genomen heeft ter bestrijding van het terrorisme in Palestina hebben tot een kalmeering der gemoederen geleid. De ont spanning komt in hoofdzaak tot uiting in de provincie, de autorteiten houden streng de hand aan de maatregelen die genomen zijn om tot een normalen toestand te komen. Het Britsche leger, dat in staat van alarm blijft, houdt op het oogenblik groote ma noeuvres in de omgeving van Nabloes en aan de oevers van de Jordaan In Arabische krin gen is men meer geneigd, matiging te be trachten. Met ingang van heden zullen de in bui tenlandsche talen gedrukte bladen, die Pa lestina binnenkomen, aan censuur worden onderworpen met uitzondering van de Egyptische en Syrische bladen: Indien de kranten ongewenschte artikelen bevatten, zal de verkoop verboden kunnen worden. Een der voornaamste leiders ontkomen. Arabische De Arabische pers meldt, dat Jamal Hoes sein een der belangrijkste rebellen, die aan Verwachting: Matige, in 't Noor den tijdelijk nog krachtige, Oostelijke wind. gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re gen in het Noorden, in het Zuiden eenige kans op re gen. zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: verandering. Weinig arrestatie ontsnapt is, op weg is naar Da- mascus, waar verscheidene Arabische lei ders uit Palestina waarschijnlijk verblijf zullen houden, teneinde er de actie ten op zichte van Palestina te leiden. De Fransche hooge commissaris voor Syrië heeft echter de regeering van Syrië verzocht de oproeri ge activiteit tegen de Palestijnsche regee ring te verbieden. Washington plaats van bijeen komst? Na Roosevelt's sensationeele redevoering en de officieele veroordeeling van Japan's optreden door het Amerikaansche Staats- departement, zal een negen-mogendheden- conferentie, waar de vraag zal worden ge steld of Japan het negenmogendheden-ver- drag heeft geschonden en welke maatrege len daartegen dienen te worden genomen, vermoedelijk niet lang meer op zich laten wachten. Amerika, Frankrijk en Engeland zijn hierover voortdurend in gedachtenwis- seling. Onder meer moet worden beslist over de plaats der conferentie en de wijze, waarop de staten vertegenwoordigd zullen zijn. Men legt er den nadruk op, dat, wanneer Was hington plaats van bijeenkomst zou zijn, de Europeesche ministers van buitenlandsche zaken moeilijk zelf aanwezig zouden kunnen zijn, zoodat dan de ambassadeurs de bespre kingen zouden voeren. De minister van Buitenlandsche Zaken der Vereenigde Staten Cordell Huil heeft ver klaard, dat Amerika een uitnoodiging tot deelneming aan de conferentie vermoedleijk wel zal aanvaarden. In Japansche kringen te Tokio is men van oordeel, dat Japan een uitnoodiging zal af slaan. ONZE OOST. Elf dooden en acht gewonden. Remmen weigerden Gistermorgen om 10.30 plaatselijken tijd is een nieuwen vrachtauto op Gledoeng bij Wonosobo ter hoogte van Kretek, vermoede lijk door het vJeigeren van de remmen met groote snelheid een helling afgereden. De auto is vlak bij den ei-vollen pasar tegen een huis gebotst, door dit huis heen gereden en eerst in 'n tweede huis tot staan gekomen Er zijn elf dooden en aciht gewonden. Restaurant in Den Haag gedeel telijk in de asch gelegd. Gil lend vertoonden zich man vrouw en dienstbode voor de ramen. Kat waarschuwde haar meester. Hedennacht heeft in een café-restaurant aan de Groot Hertoginnel aan, hoek Kranen- burgerweg te Den Haag een zware brand gewoed, waardoor vrijwel het geheele ge- lijkvloersch gelegen perceel door het ver nielende vuur werd verwoest, terwijl ook een vergaderzaal op de eerste étage ernsti ge rook- en waterschade kreeg. De eigenaar, de heer A. Oostdam, die bo ven het café op de tweede étage woont, had zijn zaak na half één op normale wijze ge sloten. Om kwart over één wilde hij zich naar bed begeven, toen zijn aandacht werd ge vestigd op het eigenaardig luid miauwen van een zijner twee huiskatten, op den gang vlak bij de deur van de slaapkamer. Deze kat wenschte blijkbaar in de slaapkamer te worden toegelaten. Opgesloten op de derde étage De heer O. ging toen even kijken en maak te de deur open, maar kwam toen tot zijn groote schrik tot de ontdekking, dat de gangvol rook stond. Oogenblikkelijk wekte hij zijn vrouw en de dienstbode, die zich reeds ter ruste hadden begeven. Alle drie probeerden zij om langs den normalen weg naar beneden te komen, doch daar was toen geen sprake meer van: de dichte en prikkelende rook drong de drie personen naar de derde étage terug, waar zij vol komen waren opgesloten. Door voor het geopende raam van den kamer te gaan staan en luide te gillen, probeerde het drietal de aandacht van late voorbijgangers te trekken. Seconden geleken in deze ©ogenblikken minuten. Een automo bilist was de eerste die op het angstig hulpgeroep reageerde. Ook andere voorbijgangers waren inmid dels toegesneld en het duurde toen nog maar korten tijd, dat ook de brandweer met twee motorspuiten ter plaatse kwam. Met een ladder werd toen het drietal van het balkon van de weede étage gehaald en ook de poes, die zijn meester had gewaar schuwd, alsmede een kleine hond werden langs dezen weg in veiligheid gebracht De brandweer liet een grooteren hond met een touw omlaag zakken. Inmiddels was de brandweer het vuur in het perceel hardnekkig gaan bestrijden. Dank zij de snelle alarmeering, kon de brand tot het gelijkvloersch gelegen lokaal beperkt blijven. Dit restaurant brandde evenwel totaal uit; ook van den inventaris, waaronder twee billards, kon niets worden gered. Omtrent de oorzaak van den brand kan worden gemeld, dat deze achter het buffet is ontstaan. De politie heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1