ïarwe-verbouw in Zeeland dalende Amerika's aandeel in de Zijn vrouw de haren afgesneden Uit onze Oost Gangster-terreur bij Batavia Nieuwe aardschokken op Java Ir* Mussert buiten vervolging gesteld Bakhuys niet populair in Frankrijk Postvluchteo op Indic Nederl* ruiters naar Amerika Sovjet-Luehtmacht Nieuwe vliegtuig fabrieken in bouw Geen cholera op Celebes geconstateerd Rofferdamsch zeeman koelt zijn woede Beleediging van Dr. Colijn Arbeidersorganisaties der Oslo-Staten Mussolini roept zijn zoon uit Amerika terug SPORT „Olympische Spelen gaan door" zegt Japan Geheime vliegvelden door het geheele land De reeds ingetreden daling met 34.000 ha ol 22 schijnt zich voor oogst 1938 voort te zetten, blijkens een enauête in Zeeland. Naar meer natuurlijke verhoudingen? "Wij hebben, zegt het Hsb, er onlangs reeds op gewezen, dat de tarweverbouw in ons land, die onder den invloed van het maal- gebod van 54.000 ha vóór de crisis om hoog sprong tot 153.000 ha., in het loopende jaar is gedaald tot 119.000 ha, dat is dus een vermindering van 22% en dat het zich iaat aanzien, dat deze achteruitgang zich het volgende jaar zal voortzetten. Aangezien ca. 90% wintertarwe is, die in October wordt gezaaid, is het mogelijk, om zich reeds thans een denkbeeld te vormen over het bebouwde oppervlak van den oogst 1938. Het bestuur van de Zeeuwsche Landbouw Mij. in welker gebied het vijfde deel van alle tarwe wodt verbouwd heeft een enquête gehouden bij 50 landbouwers, llun antwoorden stemmen dusdanig overeen, dat het verantwoord is, er één conclusie uit Ie trekken, welke onze verwaching bevestigt, nl. dat de tarweverbouw zijn snelle daling {voortzet en wel met circa 15%. Als oorzaken worden opgegeven te lage regeeringsprijs en daardoor voorkeur voor gerst en andere gewassen; behoefte aan be tere arbeidsverdeeling op het bedrijf .het optreden van ziekte en onkruid in de tarwe als gevolg van te vaak herhaalde verbouw. Bovendien blijkt dat men ongunstige erva ringen heeft opgedaan met Fransche rassen. Als gewassen, waarvan de teelt zal wor den uitgebreid wordt in bijna de helft der antwoorden genoemd zomergerst en verder [vlas, aardapelen, schokkererwten pe.d. Er zij aan herinnerd, dat de oogst 1938 door de regeering zal worden betaald tot een prijs, die op een andere wijze wordt bere kend dan in de vorige jaren. Het practische resultaat daarvan is, dat de richtprijs van 19.25 slechts met een dubbeltje a drie stui veis wordt verhoogd. Aangezien de zachte inlandsche tarwe slechts in groote hoeveelheden als tegen woordig (35 pet.) door de broodbloem kan worden vermalen, indien de fabrikanten door toevoeging van chemicaliën de ver slapte bakkwaliteit verhoogen, bestaat er niet de minste reden tot ongerustheid over de daling van het geforceerd verdriedub belde tarwe-areaal. Vóór de invoering van het maalgebod was de toevoeging van che micaliën om redenen van volksgezondheid verboden; in andere landen is dit nog steeds het geval. Ook uit een defensie-oog punt bestaat geen reden, om de daling van den tarweverbouw te betreuren. Beter dan zooals thans geschiedt 30.000 ton zachte inlandsche tarwe te reserveeren, die omgeschept en nog vermalen moet wor den, kan men. met toepassing van disloca tie, een groote partij Amerikaansche bloem opleggen, welk eindproduct langen tijd kan worden bewaard, zonder er naar om behoe ven te zien. In het laag houden van den tarwe-richt- prijs moet dan ook wellicht een streven van de regeering worden gezien, om den tarwe- overbouw meer tot meer normale en natuur lijke proporties terug te brengen. Er zijn trouwens gewassen genoeg, waarvan wij een invoer-surplus hebben. Wellicht, dat de daling van het tarwe- areaal, welk op haar beurt vroeg of laat gevolgd zal worden door een verlaging van het maalpercentage, en tot gevolg zal heb ben een vermindering der op het brood drukkende crisislasten 2 a 3 cents per brood). Echter moet niet uit het oog worden ver loren. dat voor steun aan de tarweverbou- wers geen geld meer noodig is, zoodat de Tarwecentrale een winst maakt op de door haar van de boeren gekochte en aan de meelfabrikanten verkochte tarwe van elf millioen gulden, na aftrek van de kosten. Bovendien wordt vijf millioen geheven op ingevoerde tarwe en bijna drie millioen van importbloem, zetmeel en binnenland- scheonvermengde bloem. De inlandsche tarweoogst 1937 wordt geschat op 360.000 ton, doch naar onze meening zal er minder worden aangeboden ter overneming. De oogst 1935 bedroeg 435.000 ton, de oogst 1936 circa 400.000). Bij een maalpercentage van 35 is noodig 280.000 ton; het zal echter de vraag zijn, of de thans binnengekomen oogst zulk een quantum voor de meelfabrikanten geschikte tarwe oplevert. Zoo niet, dan zal het maal percentage moeten worden verlaagd, tenzij... de chemicaliën ook van voertarwe maal tarwe kunnen maken! Wel een ziekte, die erop lijkt. Het Bat. Nbl. vestigt er in een nader be richt de aandacht op, dat de door het el- tor-vibrio veroorzaakte ziektegevallen in Zuid-Celebes niet als cholera mogen worden beschouwd, hoewel er in het ziektebeeld in derdaad verschijnselen zijn, die met cholera overeenstemmen, aldus de N.R.C. De ziekte is echter van geheel anderen aard. Er is in Zuid-Celebes géén cholera geconstateerd, maar slechts een ziekte die er uiterlijk op lijkt en overigens zoo weinig gevaarlijk is, dat er tot heden slechts een kind dat bo vendien wellicht andere kwalen had aan bezweken is. Zoo ver is men althans met het officieele onderzoek. Misschien zal blij ken, dat de andere, reeds vermelde sterf gevallen eveneens aan het nog betrekkelijk onbekende el tor-vibrio te wijten zijn, maai de gunstige toestand van alle nog in obser vatie zijnde patiënten wettigt de verwach ting, dat de algemeene gezondheidstoestand spoedig weer volkomen normaal zal zijn. Rampok-epidemie nog niet uit geroeid. Naar het Bat. Nbl. verneemt, zou het ma- reehausse-bivak in Tjimangis deze rnaand opgeheven en verplaatst worden naar het district Tjibaroesa. Dit moet worden gezuiverd van het ram- pokkwaad. Volgens de cijfers is het aanlnl opgehelderde zaken wel groot, doch de grootste en belangrijkste nog niet Een van die grootste zaken, is de ontmoeting 's nachts van een pa trouille marechaussee's met een ben de rampokkers van ongeveer 40 man, bij welke gelegenheid een vuur gevecht werd geleverd. Wegens het terrein was het niet mogelijk de bende te achtervolgen. Een andere groote zaak is een tref fen met een bende, waarbij de gids van de marechausse's, die zich tij dens het gevecht uit de voeten had gemaakt, later op afschuwelijke wij ze afgeslacht werd terug gevonden. Ontmoetingen met benden, zooals hiervo- ren gemeld, hebben niet alleen plaats ge had in het Tjibaroesasche, doch ook daar buiten, zooals in het Krawangsche, omdat de benden zich verplaatsen. Dat het rampokkwaad nog niet is uitge roeid, is immers duidelijk gebleken uit de jongste overvallen, medio September in het Tjikarangsche (Mr.-Cornelis) op twee ach- tei-eenvolgende nachten. Over de toestanden op het particuliere land Tjimangis, waar een 15-tal afschuwe lijke moorden tot klaarheid is gebracht, kan thans medegedeeld worden, dat in het aan dit land grenzende onderdistrict Pasar Re- bo (Mr.-Cornelis) een aantal moord- en rampokzaken, nog niet opgehelderd werd. In de residenties Buitenzorg en Batavia zijn op geschikte plaatsen marechaussee's in actie gebracht, doch deze actie is wel licht nog niet intensief genoeg geweest om het rampokkwaad met wortel en tak uit te roeien. De aan voerde i-s van de ramnokhenden Kotnin en Alias in het Tjimangische hebben een volledige bekentenis afgelegd. Gisterochtend zijn van den Oosthoek van Java verschillende rapporten binnengeko men omtrent aldaar geconstateerde bevin gen. Te Kediri is deze aardschok duidelijk gevoeld. Te Bondowoso constateerde men in den nacht te 3.15 uur een hevigen aardschok welke enkele seconden aanhield en gepaard ging met hevig geraas. Voor zoöver bekend is geen materieele schade aangericht en zijn geen slachtoffers te betreuren. Op het meteorologisch observatorium te Batavia zijn deze aardschokken niet gere gistreerd. MERKWAARDIG DRAMA. In de Rotterdamsche binnenstad heeft zich onlangs een merkwaardig drama afgespeeld. Een zeeman, had bij een van zijn thuis komsten geconstateerd, dat tijdens zijn af wezigheid, zijn echtgenoote hem niet trouw was gebleven. De man was hierover zeer verbolgen en bedacht een vrij barbaacsch middel om zijn vrouw weer op den rechten weg te brengen Hij greep een mes en wilde haar daarmede in het voorhoofd steken. De vrouw verzette zich hiertegen, waardoor het mes uitschoot en in haar arm terecht kwam. Inmiddels was in het brein van den zeeman een ander plan gerijpt: hij zou zijn vrouw de haren afsnij den, opdat zij zich niet buiten de deur zou kunnen vertoonen. In haar angst liet de vrouw dit toe. Na aldus zijn woede gekoeld te hebben, ging de zeeman terug naar zijn schip en voer uit voor een nieuwe reis. Zoonlief klikte. Bij zijn thuiskomst was alles eerst pais en vree, totdat een van de zes kinderen van het echtpaar, namelijk de twaalfjarige zoon zijn vader onthullingen deed over hetgeen er gedurende zijn laatste afwezigheid was voor gevallen. Over het feit, dat er weer een man in het spel was, was de zeeman zeer gebelgd. Zijn vrouw, die dacht aan de vorige tafereelen, vluchtte met haar kinderen naar de buren op do eerste verdieping. De eerste gedach ten van den zeeman waren, dat het dus de buurman was die thans een kink in den kabel had gemaakt en hij zette zijn familie na. De bovenburen hadden echter de deur op slot gedaan, zoodat hij niet binnen kon. Na de deur gerammeid te hebben en onder het uiten van niet al te vrien delijke uitlatingen aan het adres van den buurman, beeft de zeeman zich even verwijderd om een wapen te halen. Van die gelegenheid heeft de buurman gebruik gemaakt om zich naar een in de nabijheid gelegen politiebureau te spoeden, waar hij van de beleediging, hem aangedaan aangifte deed, aangezien hij met de zaak niets uitstaande had. Het raam uit gesprongen. De vrouw van den buurman, de vrouw san den zoaman en ongeveer tien kinderen bevonden zich evenwel nog op de eerste verdieping van het pand en toen de zeeman kort daarna met een dolkmes terugkeerde en andermaal de gesloten deur begon te bewerken, waarbij hij enkele bedreigingen uitte, begaven de beide vrouwen zich naar de achterzijde van het huis en sprongen uit het raam. Zij kwamen gelukkig op een platje terecht, zoodat ze slechts eenige schaafwonden opliepen. Inmiddels was de buurt al gealarmeerd en ook de politie arriveerde weldra. Deze nam den zeeman mee naar het bureau, waar hij in bewaring is gesteld. Voor de zekerheid heeft de politie hem vastgehou den tot zijn schip weer uitvoer, zoodat hij thans zonder zijn familie nog te hebben ge zien, is vertrokken. Officier gaat in hooger beroep. De Raadkamer der Amsterdamsche recht bank heeft gisteren een beschikking gegeven inzake het bezwaarschrift, door ir. A. A. Mussert, leider van de N.S.B., ingesteld tegen de tegen hem uitgebrachte dagvaarding, waarbij hij werd opgeroepen om zich ter openbare zitting te verantwoorden wegens mishandeling, die door hem bij het bekende incident op het Blauwe Zand te Amsterdam zou zijn gepleegd. De Raadkamer achtte het verweer van ir Mussert gegrond en was van meening, dat hier sprake was van noodweer, zoodat de rechtbank ir. Mussert buiten vervolging stelde. De officier van justitie is tegen deze be slissing van de Raadkamer in hooger beroep gegaan bij het Gerechtshof. Blijft deze beslissing ook voor het Hof ge handhaafd, dan zal ir. Mussert dus niet voor de rechtbank terecht-staan. 1 Maand gevangenisstraf opge legd. De rechtbank te Assen deed gisteren uit spraak in de zaak tegen J. H. S. uit Haren, die zich op 22 Mei in een vergadering van de N.S.B. te Assen, waar hij als spreker voor deze beweging optrad, beleedigend had uit gelaten over Dr. Colijn. Bij de behandeling bracht S. naar voren, dat hij dr. Colijn als privé-persoon had be doeld, doch de officier van justitie was het hiermede evenwel niet eens en eischte twee maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde den man tot een gevangenisstraf van een maand. NEUS WIEL-VLIEGTUIG DE LUCHT IN. Goed geslaagde proefvlucht. Het door de K.L.M. voor lesdoeleinden aan gekochte Amerikaansche vliegtuig met neus- wiel-onderstel, PHAPY, is gisterenmiddag voor de eerste maal sedert de aankomst in Nederland in de lucht geweest. De chef van den vliegdienst der K.L.M., de heer I. Aler, heeft tusschen 2 en 4 uur ruim een uür met de Stearman Hammond boven en in de omgeving van Schiphol gevlogen. Hij heeft met het toestel verschillende manoeuvres uitgevoerd, bochten gedraaid en landingen gemaakt. Het vliegtuigje is zeer gemakkelijk bestuurbaar en de landing met het neuswiel leverde dan ook, al deed men het voor de eerste maal geen moeilijkheden op, en de heer Aler maakte dan ook een aan tal vlotte driepuntslandingen. Hij was uiterst voldaan over de vliegeigen- schappen van de machine, die door haar eenvoudige besturing zeer veilig is. In den loop van de volgende week zullen met de Stearman Hammond de voorgeschre ven vluchten worden gemaakt voor het ver krijgen van de Nederlandsche luchtwaardig heidspapieren. ONDER CEMENTBALEN BEDOLVEN. Twee arbeiders gewond. Gisterenavond zijn in de opslagplaats van de N.V. Bouwmaterialen M. Luyven te Lek- kerkerk, twee arbeiders bedolven geraakt on der een stapel cementbalen, welke was omge kanteld. De werkman C. Mudde kreeg een gebroken been. Zijn metgezel, B. van der Wal, die moeilijk was te bevrijden, werd be wusteloos opgenomen. Vermoedelijk heeft hij inwendige kneuzingen opgeloopen. In zorg- wekkenden toestand is hij naar een der zie kenhuizen te Rotterdam vervoerd. S.D.A.P. en N.V.V. nemen deel. Naar wij vernemen zullen heden en mor gen te Amsterdam besprekingen worden ge voerd tusschen de vertegenwoordigers der sociaal democratische partijen en vakbonden der Oslo Staten, waarbij eenige organisaties vertegenwoordigd zullen worden door gede legeerden, die voor hun partij in de regee- ring van hun land zitting hebben. Van Nederlandsche zijde wordt aan de besprekingen deelgenomen door vertegen woordigers van S.D.A.P. en N.V.V. Vitlorio Mussolini, de oudste zoon van den Duce, die momenteel in Hollywood ver toeft, om daar de filmindustrie te bestu- deeren, is door zijn vader naar Rome terug geroepen, Hij is wreeds per vliegtuig uit Los Angeles vertrokken. Een reden werd niet opgegeven, maar men vermoedt, dat Vittorio's vader nijdig is geworden over Roosevelt's toespraak. Ver ondersteld wordt ook, dat Vittorio zich zal voegen bij het vliegeskader van- zijn broer Briino, die, zooals wij gisteren meldden, in Spanje is. Ook wanneer de regeering niet steunt. Takaschi Goh, de chef van de afdeel ing sport van het organisatiecomité der Olym pische spelen, heeft verklaard, dat Japan in ieder geval in 1940 de Olympische spelen zal organiseeren. Indien de regeering in verband met het conflict met China de or ganisatie niet kan steunen, dan zullen de Japansche sportwereld en de stad Tokio te zamen een financieele basis voor de orga nisatie scheppen. UoetAal Actie van het sportblad 1'Anto tegen den voetballer. Heeft in ons land Bakhuys vrij wel aller sympathie verspeeld, in Frankrijk schijnt men al genoeg van hem te hebben, voor hij nog een voetbal heeft aangeraakt. Vooral het Parijsche dagblad 1'Auto van den bekenden Henri Desgreinges maakt stemming tegen den man, die legioenen deed loeien en weet telkens weer nieuwe hate lijkheden aan diens adres te lan- ceeren. De Parijsche corr. van het Hsbl. meldt althans, dat 1'Auto van gisterenmorgen een bericht bevatte vet afgedrukt op de voorpagina van den volgenden inhoud: „De Nederlandsche speler Bakhuys schijnt er zeker niet aan te denken dat het in Frankrijk, wanneer een contract getee- kend werd, de gewoonte is, deze verbinte nis na te komen en te eerbiedigen. De Fransche bond zou niet alleen dwa ling begaan, maar zeker een fout, indien hij Bakhuys veroorloofde in Frankrijk te spelen. Zelfs onder voorwendsel dat het contract waarmede Bakhuys aan de voet balclub van Réims verbonden was. niet bekrachtigd was door zijn administratieve afdeeling." Speelt Bakhuljs morgen een vriend- scbappelijken wedstrijd voor Mctz? Hetzelfde hlad publiceert verder in zijn voetbalrubriek een tweede bericht, getiteld: „Het geval Bakhuijs wordt duidelijker". In dit bericht wordt melding ge maakt van het feit, dat de voetbal club van Metz het plan heeft Bak huijs a.s. Zondag in een vriendschap pelijke ontmoeting met de Young Fellowss uit Zürich te probeeren, ondanks het feit dat nog steeds geen Vertrek van Torenvalk g. g 0c4 (heenreis) Reiger (heenreis) Pelikaan (heenreis) Valk (terugreis) Ibis (heenreis) Basra 8 Oct. Napels 8 Oct. Medan 8 Oct. A'dam 9 Oct Aankomst te Band. 8 Oct Jodhp. 8 Oct. Alex. 8 Oct Rang. 8 Oct zekerheid verkregen is, aangaande de qualificatie van Bakhuys te Met/z, De Fransche bond zou eerst de vol gende week een beslissing nemen. Heeft Metz, vraagt het blad, het recht in middels Bakhuys te doen uitkomen? Theo retisch niet, want de speler heeft juist voor een vriendschappelijke match een licentie noodig. Doch in de practijk heeft de Fran sche bond in dergelijke gevallen altijd de oogen dicht gedaan, daar er alleen sprake is van een speler als proef te doen uitkomen." Zal Bakhuys morgen zijn eersten wedstrijd voor een buitenlandsche club spelen? We zullen het maar rustig afwachten, maar het moet ons van het hart, dat deze zaak steeds onverkwikkelijker wordt. Waar is het eind, vraagt men zich onwillekeurig af. De midvoor zal heel wat gloeiende ko gels hebben af te vuren, aleer hij de sym pathie van de voetbalwereld zal hebben teruggewonnen. Het lijkt ons een zware taak, te zwaar zelfs pAabdetiSp&il Naar wij vernemen zal op 16 October met de „Ed-am" een Nederlandsche ruiteréquipe naar de Vereenigde Staten vertrekken, waar zal worden deelgenomen aan het internatio naal concours hippique te New York, dat in de eerste helft van November plaats vindt. De Nederlandsche équipe bestaat uit luitenant-kolonel J. M. de Kruyff, chef d' équipe, met de paarden „Berly" (eigen paard) en „Ben" (rijkspaard), ritmeester C.F. Pahud de Mortanges met „Maedel wie du" (eigen paard) „Silver Star" (eigen- paard) en „Ikarus" (rijkspaard) en rit meester I. L. D. Baron Sirtema van Grove- stins met „Isard" (C.F.) en „Harmes" (rijks paard). Het heeft oorspronkelijk in de bedoeling gelegen, dat ook luitenant van der Voort van Zyp de tournee na New York staat ook deelneming aan het concours hippique te Toronto op het programma zou mee maken, doch deze is verhinderd in verband met een knieblessure Uit Europa zullen in ieder geval ook rui- teréquipes van België en Ierland deelne men. Mocht Sovjet-Rusland ooit in een oorlog verwikkeld raken, dan zal de Amerikaansche techniek een groot aandeel hebben in de prestaties van het geweldige Russische luchtwapen Terwijl de Sovjets reeds thans uit muntende types jachtvliegtuigen en bommenwerpers produceeren, welke hoofdzakelijk met Amerikaansche motoren zijn uitgerust, bijvoorbeeld met Wright Whirlwind-motoren, verwacht men, dat binnen het jaar in Rusland begonnen zal worden met den bouw van Amerikaansche Vul- tee-bombardementsvliegtuigen. Deze één-motorige, verbazend-snelle vlieg tuigen zullen gebouwd worden in de nabijheid van Moskou in reus achtige fabrieken, welker capaci teit die van de Vultee-fabrieken in Santa Monica in Californië aanzien lijk zal overtreffen Ingenieurs van de Amerikaansche Vultee-fabrieken houden momenteel naar verluidt krachtens een contract van een mil lioen dollars toezicht op den aanleg van deze fabrieken Thans 3—5000 toestellen. Bovendien zijn in de nabijheid van de Zee van Azow vijftien Amerikaansche ingenieurs van de „Consoiidate Aircraft Corporation" bezig met de voorbereidingen voor den bouw van een vliegtuigenfabriek, meldt de Msb. De schattingen van de sterkte van het Russische luchtwapen loopen sterk uiteen en varieeren van drieduizend tot vijfduizend toestellen. Hoogstwaarschijnlijk zijn beide cijfers min of meer juist, al naar gelang men de verouderde machines hierbij meerekent of niet Toch is het heel goed mogelijk, dat deze schattingen inmiddels te laag zijn geworden, want de massa-productie van vliegtuigen welke onder controle staan van het commis sariaat voor de verdedigingsindustrie, is thans reeds enorm. Aantal verdubbeld? Corpscommandant V. V. Chripin, op één na de hoogste commandant van de Russische luchtvloot heeft in Januari j.1. verklaart! dat in den loop van de eerste tien maanden van 1936 de productie der sovjet-Russische vliegtuigfabrieken bijna verdubbeld" was vergeleken met dezelfde periode van het voorafgaande jaar en dat voorts de fabricage van vliegtuimotoren in genoemd tijdvak met 46 procent was gestegen. Meer dan 100.000 piloten noodig. Ten aanzien van het personeel van de luchtmacht verklaarde commandant Chri pin: Indien in Duitschland generaal Göring verkondigd heeft, dat hij 70.000 piloten wil opleiden, dan moeten wij er meer dan hon derdduizend hebben. Dat is geen fantastisch getal, integendeel het ligt volkomen binnen de grenzen der mogelijkheid en wij zullen het program inzake het aantal piloten met evenveel succes ten uitvoer leggen als wij tot nog toe het opleidingsprogram voor heit personeel verwezenlijkt hebben". Een leger in de lucht. Bij gelegenheid van de 1 Mei-feesten dit jaar hebben bijna duizend militaire vlieg tuigen boven het Roode Plein in Moskou ge kruist en dergelijke demonstraties zij het in bescheidener vorm vonden denzeifden dag in alle groote steden van het land plaats. Het sovjet-Russische luchtwapen beschikt over ongeveer tweehonderd reusachtige vier motorige bombardementsvliegtuigen, welke weliswaar blootstaan aan de aanvallen van snellere machines, doch die, zooals bij de manoeuvres gebleken is, 1200 man, 150 ma chinegeweren en achttien lichte stukken veldgeschut achter de .vijandelijke linies" kunnen landen. Een „kogel-sproeier" De snelle jachtvliegtuigen zijn tot nog toe door buitenlanders in Rusland nooit van nabij gezien, doch het schijnt, dat enkele van deze machines in Spanje zijn waarge nomen en dat zij daar algemeen opzien heb ben gebaard. Deze toestellen beschikken over twee machinegeweren, welke van de draagvlakken uit vuren waarbij zijdoorden piloot door middel van een knop bediend worden, een van de staart uit vurend ma chinegeweer en een vijf centimeter-kanom, dad door de propeller schiet. Behalve de hierboven beschreven vliegtui gen werden bij de jongste nationale feesten honderden kleine tweedekkers getoond. Zij zijn blijkbaar verouderd en zouden in een modernen oorlog volkomen onbruikbaar zijn, doch terwijl deze machines blijkbaar voor demonstratiedoeleinden worden gebruikt, is het tamelijk voor de hand liggen, dat hon derden, zoo niet duizenden, moderne oor- logsvliegtuigen niet vertoond zijn. Deze aan de moderne oorlogstechniek aan- vuP3?:*6 ^''rtrt.uigen zijn van Leningrad tot W iadiwostok in het geheele land qver hon derdon vliegvelden verdeeld, waarvan de meeste °P een afstand van dertig tot vijf-en- dertig kliometer van de steden verborgen liggen en wel zoo goed, dat zij slechts zelden van dc straatwegen af gezien kuinnen wor den,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2