Ayenda Jan Rapalje ontspringt den dans HaRpC/s staantribune morgen in gebruik Zaterdag 9 October 1937 Tweede Blad &ladónieiiw-4 Maar voor hoelang Theo Thijssen over het „Grijze kind" ROOKTE U REEDS „MEESTERPROEF"? Fa. WORM HOUDT, SPOORSTRAAT 12 - Tel 380 Lichtstoet op St* Maarten Ontploffing aan boord van Hr. Ms. „Java" Geen persoonlijke ongelukken Kermis te 't Zand Ledenvergadering „Het Witte Kruis" Burgerlijke Stand van Den Helder Georganiseerd overleg Zeemacht Belastingplaatjes-misère Evangelisatiewerk Tuindorp Middenstandsvereen* „Den Helder" „Je moet maar boffen I" i K- De broer van Jan Rapalje gearresteerd Repetitie Repelsteeltje Ledental afcL Den Helder „Onze Vloot" Verlies of Winst? Het laatst hebben wij Jan Rapalje verlaten, toen hij zich bevond op het Gemeentelijk Op slagterrein, oftewel genoemd „het-veldje-van- Oortgijsen". Hoewel onze zwijntjesjager reeds meer dan eens voor heete vuren gestaan had, zij hier verklapt, dat hij zich allesbehalve op z'n ge mak gevoelde. Weliswaar had hij zich geheel gevouwen in een rioolbuis verstopt, maar door het vele stof, dat zich hierin bevond, had hij 3 maal achtereen hard moeten niezen! En dat juist, toen Gieles, Klap en de teeke naar geen 2 meter van hem af stonden. Jan hield den adem in... zou hij verloren zijn...??? Visioenen van brood-en-water, van zakjes-plakken, van erwten tellen en dreu nend toeslaande celdeuren kwamen hem voor den geest... zou dit zijn einde zijn.,.?? Gespannen stonden de beide politiedienaren te luisteren... iets hadden ze gehoord, maar Gieles meende, dat het een rat was, die met haar twee jongen in de Fabrieksgracht ge- tjoemd was. En deze denkbeeldige rat redde Jan voorloopig uit de penarie. 2 uur lang zochten de 3 mannen naar den schavuit, zonder resultaat evenwel. De tee kenaar rukte zich de haren uit het hoofd en de gezichten der politiespeurders stonden op 1 dagen slecht weer En Jan... die had inmiddels van de gelegen heid gebruik gemaakt. Was als een kat weg geslopen. Dwars door palen, steenen en hopen cement. Aan het einde van het terrein klom hij over en kwam zoodoende in de steeg. Speurend kroop hij gebogen verder, de steeg uit en kwam zoodoende, alsof hij van den prins geen kwaad wist, op de Hij was nu echter zonder fiets en dat was Jan's eer te na. En zie... de fortuin had hem niet gunstiger kunnen zijn. Want vlak voor hem stond op den hoek een splinternieuwe fiets. De booswicht dacht er niet langer bij na, greep het karretje envoort ging het weer. Maar hij had nog geen 10 meter ge fietst, of wie kwamen uit de straat? Gieles, Klap en de teekenaar. Ze hadden als het ware geroken, dat de booswicht op deze wijze zou trachten te ontsnappen en... hadden goed geroken. Waar het driemanschap Jan weer op het spoor kwam, d i e plaats vindt ge vandaag in de advertentiepagina. Gisterenavond heeft de schrijver van „Het grijze kind", Theo Thijssen, een lezing over zijn geestesproduct gehouden voor het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling. Het aantal belangstellenden, dat naar dé bovenzaal van Café „Centraal" was gekomen, was niet groot. Dr. Kettner sprak daar in zijn openingswoord zijn teleurstelling over uit. Het was de eerste bijeenkomst in dit wnter- seizoen. De heer Thijssen ontpopte zich als een ge moedelijk, geestig causeur, die op smeuige wijze zijn stof behandelde. Hij schetste allereerst de bedoeling van den bouw en het ontstaan van het boek. Het is een vreemd boek, maar dat is mijn schuld niet, zoo zeide hij. Het moest zoo zijn, het kon niet anders. Als redacteur van een onderwijsblad moest ik artikelen schrijven, steeds maar weer artikelen schrijven over op voeding en ik heb het idee, dat er aan onze opvoeding heel wat mankeert. Ik heb er een heele massa grieven tegen. Dus moest ik in mijn blad van leer trekken en ik meende, dat ik dat het beste kon doen in een roman, om dat je dan tenminste kans hebt, dat de men- schen het nog lezen. Om den roman pikant te maken, wilde ik het kind laten vertellen van alle gek heid, die ze met hem uithaalden. Het kind moest dus critisch staan tegenover zijn opvoeders. Maar dat kan niet, want een kind is niet critisch, het aanvaardt en redeneert niet. Met het schrijven van een boek is het ech ter gemakkelijk. Want al bestaat zoo'n kind niet, je schept het eenvoudig. Ik moest dus een kind hebben, dat de bespottelijkheid van de opvoeding ziet. Daarvoor moest dat kind dus de ervaring van een grijsaard hebben. Welnu, toen heb ik daarvoor gebruikt de theorie van de wedergeboorte. De mensch sterft en keert terug. Het kind in mijn boek was dus een kind, dat vroeger geleefd had en dat her innering aan dat leven had. Ik heb met deze schepping niet bedoelt propaganda te maken voor een bepaalde theorie of levensbeschouwing, maar had het uitslui tend noodig voor de schepping van mijn verhaal. Het milieu, waarin het kind werd groot ge bracht, was het gezin van een bourgeois. Een rijk geworden gezin uit den middenstand en dat is nu zoo scherp mogelijk geteekend. De figuren in het boek zijn de meest onaange name menschen, die men zich denken kan, om de fouten daardoor zoo scherp mogelijk te stellen. De eenige zoon komt in conflict met z'n familie, doordat hij het vertikt te studeeren. Hij meent wel van het geld van papa te kun nen leven, zonder zich in te spannen voor een leerstof, waarvan hij de dwaasheid inzag. Het conflict ontwikelt zich zoo, dat de jon gen krankzinnig wordt verklaard en in een zenuwinrichting wordt opgesloten. Van hier uit vertelt hij nu zijn geschiedenis en de schrijver vindt dan telkens gelegenheid om ongezouten de waarheid te zeggen over ver keerde praktijken in de opvoeding. Hij noemde het zelf een prettige manier om op deze wyze critiek te leveren. Als tegenstelling van het onaangename en onuitstaanbare bourgeois gezin is een atbei- ders gezin geschapen, waarin gezonde ver houdingen heerschen. Tante Neeltje is een engel. Door deze tegenstelling is het boek tot een levend geheel geworden. Na een korte pauze heeft de schrijver ver schillende deelen uit zijn boek voorgelezen, waarvan men bijzonder genoot. Het was Dr. Kettner, die aan het slot een woord van danR richtte tot den heer Thijssen en de aanwezigen. Iets heel goeds en smakelijk verpakt (vaDaf 4 CENT) Alleen bij de Kinderen van de Speeltuinen maken de lichtjes zelf. Massale deel neming verwacht. Wij hebben in ons blad van gisteren ver teld van het plan van mevrouw Teune om op St. Maarten, 11 November, een lichtstoet te formeeren. Thans vernemen wij, dat het cen traal bestuur van de speeltuinvereenigingen volkomen instemt met dit plan en dan ook zijn volledige medewerking toegezegd heeft. De kinderen van alle 4 speeltuinen zul len opgewekt worden om aan den licht stoet deel te nemen. Op deze wijze zullen alleen al 1000 tot 1500 kinderen van de partij zijn. Maar ook alle andere kinderen, die dus niet aangesloten zijn b(j één der speeltuinvereenigingen kunen deelnemen, ja, zelfs wordt verwacht, dat zij in grooten getale zullen opkomen, zoo dat een prachtige stoet geformeerd zal kunnen worden. Een aardige bijzonderheid is, dat de speel tuinbes turen de kinderen de gelegenheid geven om de traditioneele lichtjes zélf te vervaar digen. Om den zin voor knutselen te prikke len zijn een paar prijsjes beschikbaar gesteld voor hen, die de mooiste lampion of het aar digste lichtje maken. Eén en ander zal finantieele uitgaven ver gen. Eenige dames en heeren zullen ter dek king daarvan volgende week een collecte houden. Tevens zal een beroep worden gedaan op de Heldersche winkeliers om iets voor dit sympathieke doel af te staan. Men denke er daarbij aan, dat men de eerste week van November geen tientallen malen lastig zal worden gevallen door zingende en bellende kinderen. Wij spreken hier de hoop uit, dat het initiatief van mevrouw Teune beloond zal worden en dat we 11 November ge tuigen zullen zijn van een unieke en tevens stemmige St. Maarten-herdenking. Hedenmorgen, om ongeveer kwart over acht, heeft een ontploffing plaats gehad aan boord van Hr. Ms. „Java", zeer waarschijnlijk tengevolge van kort- sluiting. Een dun gietstalen schakelkast is met een knal als een kanonschot uit elkaar geslagen. Gelukkig was er nie mand in de nabijheid, zoodat de rond vliegende scherven geen verder onheil aanrichtten. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit nummer vestigen wij er de aandacht op dat gedurende de kermisdagen te 't Zand (10, 11 en 12 Oct. a.s.) gelegenheid zal bestaan tot dansen in de zaal van den heer C. Modder tet 't Zand. Donderdag 21 Oct. houdt het „Witte Kruis" een algemeene ledenvergadering in het hotel „Fostbrug", des avonds 8 uur. Voor de agenda zie men de in dit nummer voorkomende advertentie. van 8 October. BEVALLEN: J. H. BaasSlump, d.; E. Smitvan Zoolingen, d.; C. J. van der Vlis de Beer, a. OVERLEDEN: J. Breed, m., 55 jaar. De commissie voor georganiseerd overleg heeft in haar gisteren gehouden vergadering behandeld: le. Een voorstel tot verhooging van de sol dijen voor het marinepersoneel: 2e. Een voorstel tot uitbreiding van het aantal bezoldigingsschalen IV, V en VI der regeling bezoldiging: 3e. Een voorstel tot het invoeren van een toelage voor instructeurs in gasbescherming en gasverkenning; 4e. Een voorstel tot toekenning van een te gemoetkoming uitrustingskosten, berekend voor een jaar, aan schepelingen, die, niet op eigen verzoek, na volbrengen van hun turn een half jaar of langer in de overzeesche ge westen worden aangehouden: 5e. Een voorstel tot wijziging van art. 3 der pensioenwet voor de zeemacht, zoodanig, dat zij die het- maximum aantal voor pensioen geldige dienstjaren hebben behaald, doch nog niet den pensioengerechtigden leeftijd hebben bereikt, onder toekenning van pensioen we gens langdurigen dienst den zeedienst kunnen verlaten: 6e. Een voorstel om art. 4 der wet van 2 Juli 1934 (Stbl. nr. 353) van toepassing te doen zijn op alle militairen der zeemacht, die 36 voor pensioen geldige dienstjaren hebben behaald. Een en ander zal onder de aandacht van den minister van defensie wordt gebracht. Over het „belasting plaat je" Is al wat te doen geweest! 't Is een lange lijdens-serie Die men in de kranten leest. Want het koperen insigne Is als „handelswaar" courant En lokt den gewetenlooze En lang-vingerigen klant. 'k Vraag mij af, is er niets beters Dan zoo'n „lokkend" distinctief f Dat kan dienen als quitantie; Waardeloos is voor een dief! Dat men aan de fiets kan hechten Zonder angst voor „gap"-gevaar! En dat duidelijk te zien is Voor 'n belastingambtenaar. Zou een „transfer"*het niet goed doenf Dat men aanbrengt op de fiets Als men dit zou willen stelen Deed de dief zijn werk voor niets! 't Overdrukken gaat gemakk'lijk! U kent die transfers toch wel? En men kan ze laten maken Naar het koperen model. Als men eens een proef ging nemen Met dit simpele idee, TVos het zeker afgeloopen Met de fietsenplaatjes-wee! Jan Rapalje en zijn maatjes Vonden zeker toch wel iets, Want inplaats alleen het plaatje Kaapten zijde heele fiets! Philip B. Polak. Het idee van onzen dichterlijken mede werker zou zeker overweging verdienen. Een „transfer" is een opgedrukt plaatje, dat in het geheel geen handelswaarde heeft en dus geen bekoring voor roofzuchtigen. Bovendien is het op het rijwiel opgeplakt en dus niet te verwij deren. Het is meer zichtbaar nog dan de kope ren plaatjes en is, al is dat niet doorslaggevend, goedkooper van aanmaak. Red. Held. Crt. DE „ABRAM. VAN DER HULST" NAAR ONZE HAVEN. Naar alle waarschijnlijkheid zal Hr. Ms. mijnenveger „Abr. v. d. Hulst", de laatste van de vier nieuwe mijnenvegers, volgende week eenige dagen in onze haven komen. De „v. d. Hulst" wordt Maandag a.s. in dienst gesteld en zou meteen naar Nieuwediep ko men. Sinds ongeveer twee jaar verricht de Evan gelisatiever. „Ter verbreiding der Waarheid" evangelisatiewerk in het Tuindorp. In hoofd zaak werk onder de jeugd. Zondagsschool, driehoekswerk, jongensclubs, jongemannen- ver. enz. Men had als vergaderlokaal een woning in de Crocusstraat. In Februari echter kon men de huur van deze woning niet ver lengd krijgen en moest men een andere ver gader gelegenheid zoeken. Men heeft daartoe, met eenvoudige middelen, een vriendelijk lokaaltje neergezet achter de O.L. School op het Tuindorp. De ingang bevindt zich in de Anemonenstraat. Het gebouwtje is deze week gereed gekomen en zal morgen in ge bruik worden genomen voor Zondagsschool, waarna dan volgende week ook de clubs weer hun vergaderlokaal zullen bezitten. Maandagavond zal voor de leden der Mid denstands-Ver. Den Helder een causerie ge houden worden over „De vestigingswet Kleinbedrijf en de Middenstand". De huidige toestand der winkel- en am- bachtsbedrijven laat veel te wenschen over. Hierin kan de Vestigingswet verandering brengen. Veler belangen staan hierbij op het spel. De heer F. C. van der Leeuw, Directeur van het Bureau voor den Kon. Ned. Middenstands bond, heeft zich bereid verklaard, dit onder werp in te leiden. In middenstandskringen wordt verwacht, dat met deze wet een nieuwe phase wordt in gevoerd in het middenstandsbedrijfsleven. Zooals men zich zal herinneren, is het voor al aan het ijveren van de Middenstandsbonden te danken, dat de wet tot stand kwam. De non-stop-operette, welke morgenavond in Casino wordt opgevoerd (men zie de adver tentie), had j.1. Zondag te Utrecht een groot succes. De „Utrechtsche Courant", Avondblad van Maandag 4 October schreef: Het Nieuwe Revue- en Operette Gezelschap Manager Jo Gosschalk speelt voor uitver kochte zalen in de N.V. Schouwburg „Je moet maar boffen". Het publiek, dat dit keer in zeer grooten getale was opgekomen, heeft onomwonden doen blijken, dat de overgang van de revue naar de operette luide moest worden toege juicht. Hans Nesna's operette „Je moet maar boffen" is een zeer amusante, gezellige ope rette, die uitstekend in elkaar zit. Het gaf een goede afwisseling van ernstige en leuke momenten en schonk den toeschouwers veel plezier. Het geheel was een uitstekende vertoo ning, die door het publiek zeer gewaardeerd werd. PROBEERT 0 MAAR Tegen hoofdpi|n, grfep, rheumatlek, tandpijn, kiespijn en menstruatiepijnen VOOR NEDERLAND OUTIM OEGSTGEEST SU APOTHEKEN EN DROGISTEN IN POEDER-, CACHET. EN TASIETVOEM Naar ons hedenmorgen van de zijde der politioneele autoriteiten bericht werd, is het eindelijk gelukt de hand te leggen op een rijwieldief, die sedert ge- ruimen tijd Den Helder en directe om- geving onveilig maakte voor ieder, die in het bezit was van een tweewielig rijwiel. Men legde voor kort beslag op het frame van een fiets, dat tegen abnor- maal lagen prijs aan een particulier verkocht was en wat in de eerste in- stantie aan de heeren rechercheurs lucht gaf. Men begon terug te werken en zie- .daareen succes mocht geboekt worden. Gisteren legde men namelijk de hand op den misdadigen schouder van niemand minder dande broer van Jan Rapalje! Wij mogen op deze plaats zeker een woord van gelukwensch laten hooren aan het adres onzer plaatselijke speur- ders. En thans: wanneer volgt Jan zelf?j Capaciteit van 1000 tot 1200 personen. De voetballiefhebbers, die zich morgenmid dag bij half drie rond de lijnen scharen voor het bijwonen van den voetbalwedstrijd H.R.C. D.W.V. zullen den strijd, dien hen van den aanvang van den wedstrijd scheidt kunnen korten met het in oogenschouw nemen van H.R.C.'s nieuwste aanwinst: de staantribune. Zondag j.1. was er nog niets van te zien, zelfs Donderdagmorgen was er nog geen plank van overeind gezet. Eerst den middag van dien dag werd aan den opbouw begonnen en een dag later stond de tribune, welke 1000 tot 1200 personen kan torsen, kant en klaar langs de Tuindorp-zijde van het veld. Het geheim van dezen snellen opbouw is gelegen in het feit, dat de tribune in Fries land geheel vervaardigd werd en in onder deden naar het Racing-terrein getranspor teerd werd. Hier hadden Van Willigen Sr. en Riel van Dam, Racers-in-hart-en-nieren, de planken etc. maar in en aan elkaar te passen. En zoo kwam de staantribune, onderwijl Mr. Leavy met spelers als Looy en Buitenhuis aan het baloefeningen houden was, tot stand. Het houten gevaarte is 50 meter lang en telt 8 amphitheatersgewijs oploopende banken. Een soortgelijke tribune uitsluitend voor jongens zal volgende week achter het „linie-doel" verrijzen. Als deze ook gereed zal zijn, is het eerste Heldersche...... stadion gereed! De repetitie van de Repelsteel-kinderen heeft plaats hedenmiddag kwart voor vier in het Militair Tehuis, Spoorstraat. Op tijd present, jongens en meisjes. Ledental Afd. Den Helder. Blijkens het jaarverslag van de afdeeling Den Helder van deze Vereeniging is in één jaar het ledental van die afdeeling gestegen van 1154 tot 1308, derhalve een toename met 154 leden of met meer dan 13 HR. MS. „NAUTILUS" NAAR HAMBURG. Hr. Ms. „Nautilus" zal Maandag voor eenige wekên onze haven verlaten. Van 15 tot 18 October zal het schip te Hamburg ver blijven. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG- EN LAAG WATER. Wintertijd Zon Oct. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 10 6.17 17.16 10.00 22.05 405 16.10 M 11 6.19 17.14 10.30 22.05 4.30 16.30 D 12 6.20 17.12 11.10 23.15 5.00 17.00 W 13 6.22 17.10 12.10 5.45 17.40 D 14 6.24 17.08 0.20 13.35 6.50 19.05 V 15 6.26 17.06 1.50 15.05 8.30 20.50 z 16 6.28 17.04 3.15 16.35 10.10 22.15 G roote vraagstukken zijn behandeld in de Volkenbondsvergadering, die dezer dagen voor onbepaalden tijd verdaagd is. Gesloten kon de vergadering niet wor den, omdat de vraagstukken, die in behandeling '"•geweest zijn, niet zijn afgehandeld. De Chineesche geschiedenis heeft niet tot maatregelen geleid, die de hoop wettigen, dat Japan zal inbinden. Spanje en Palestina zijn nog puzzles. De Volkenbond blijft dus paraat om, zoodra dat noodig is, met spoed verder te beraadslagen. Of daar dan iets van verwacht mag worden? De Volkenbond heeft de laatste jaren niet veel meer dan teleur stellingen gebaard. Zijn optreden is in geen enkel geval bevredigend geweest. Het moreel gezag van den bond heeft danig geleden. Toch zijn er enkele symptomen, die een weinig optimisme ten opzichte van den bond recht vaardigen. Toen de leden van den Bond alleen een grooten mond op konden zetten, zonder de kracht van kruisers en vliegtuigen in het geding mee te kunnen laten spreken, lachten de overtreders van de verdragen een beetje, maar gingen onverstoord hun gang. We her inneren daarbij aan het meest beschamende voorbeeld van Italië in Abessinië, dat als een altijd durende schandvlek, het kleed van den Volkenbond zal blijven ontsieren. Italië heeft alle dreigementen voor kennisgeving aange nomen, omdat het wist, dat Engeland niets kon doen. Nu is dat anders geworden. De mogelijkheid is immers niet buiten gesloten, dat nu Engeland zich krachtig voelt, het straks achter de besluiten van Genève z\jn vloot zal zetten. En daarvan heeft zelfs Japan niet terug. Het feit, dat Amerika zich ook pro- Volkenbond heeft uitgesproken, kan de Ge- neefsche situatie ook wijzigen ten goede. Als Amerika, behalve zijn woord, ook zijn vloot inzet, dan zullen de overtreders zich toch nog wel eens tweemaal bedenken voor ze gaan experimenteeren. De bewapening beteekent dus winst voor Genève. Het is een kostbare winst, het is ook een gevaarlijke winst. Dat klinkt wat tegen strijdig, maar daar zit immers in dat maar steeds sterker bewapenen een o zoo groot gevaar. De angst maakt plaats voor bravour en brengt de lont nog dichter bij het kruitvat van Europa. Er is dus winst geboekt, maar die kan spoedig omgezet worden in verlies. Winst bljjft de bewapening als ze remmend werkt op de dwaasheden van naar ex pansie zoekende mogendheden, verlies zal het worden als ze door bravour oorzaak wordt van een botsing. Gelukkig is Engeland nuchter en zakelijk en heeft het van een gewapend conflict niet anders dan nadeel te boeken. Het zal dus oppassen. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Zaterdag 9 October 1937. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Lost Horizon". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Zoölogica" en „Oké Don Juan". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Paniek in den aether" en „De klaplooper". Casino, 8 uur: Jubileumavond Bond van Oud- Onderofficieren. Musis Sacrum: 8.15 uur: Soirée Wandelsport- vereeniging „De Jutter". Mil. Tehuis, Spoorstraat, 8 uur: Lezing met lichtbeelden over kanaries en kanarieteelt. Zondag 10 October 1937. N.V. „Zeebad Huisduinen". Des middags en 's avonds: „The Romancing Serenaders". „Casino", 8.15 uur: Revue „Je moet maar boffen". Bioscopen als Zaterdag. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 768.4 Licht op (heden) 17.48 B(j Kon. Beslut is aan M. J. Roggeveen, op z(jn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool, alhier, en is aan genoemde school tijdelijk benoemd tot leeraar A. 31. Kloos. alhier. GESLAAGD: Onze stadgenoot, de heer 31. P. Janssen is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen Staatslnr. 31. O. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 11 October tot 18 October wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A, P. Hoolmans, Spoorstraat.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5