Heldersche Courant Bridge-Concours B Ingezonden k pretnhbüurten HztdzWcfie (IcujAxmt-Rbid^-toun'lo-cd Maison GERRITS Vx>4Jt&at Koa^IML Elto-nieuws WxtbeAfoalo Openbare leeszaal en Bibliotheek De inschrijving wordt Maandag gesloten. Reeds groot aantal inschrijvingen. bridge-concours op Donderdag 28 October a.s» tot Maandagavond a.s. 8 uur. H&tcLeAAcPie, (^iiïarii-Rüdg,e--toulnaai Den Helder £eaehSeAicMett 3aïfumcücën in het betere genre kapper SPOORSTRAAT 104=105 - Telef. 457 H.R.C.D.W.V. HRC komt morgen In dezelfde opstelling Uit als J.L Zondag tegen De Spartaan. De Amsterdammers zullen hier waarschijnlijk tegenover stellen: Sinkeldam Sr. Woelderink Herjneman Boon Kreuger Bergen Sinkeldam Jr. Porte Visser Montebau Ooms Scheidsrechter is de heer F. v. d. Arend. VOLEWYCKERSHELDER. Helder, dat met den trein van 9.45 uur naar Amsterdam vertrekt, heeft haar opstel ling opgewijzigd gelaten. Scheidsrechter is de heer J. H. J, v. Doorn. HELDER 2H.R.C. 8. (10 uur). Voor deze belangrijke plaatselijke ont moeting komen beide teams in hun sterkste formatie uit, n.1. als volgt: Helder 2. Muller Minneboo v. d. Berg Steenbergen P. Trap Smit Siersma v. d. Meulen Burger De Vries Nypels O v. Es Vinke Kuilman Hartman Heyblok v. d. Berg v. Dok Kok Visser Knol Bongers H.R.C. 8 De wedstrijd wordt geleid door: H. J. Hoogendoorn. Daarna loste Emers een keurig schot, dat doel trof (21). Even later doelpuntte Zee macht wederom (31). Hiermede kwam de rust. Na rust scoorde v. Dijk voor Z.V.S. (32), doch Zeemacht had het spel in handen en doelpuntte wederom (43). Kreuhnier maakte het laatste doelpunt voor Zeemacht (52). D. de Meij doelpuntte 2 maal zeer fraai en zoo kwam het einde met een 54 overwinning voor Zeemacht. Elto toert Zondag naar Amsterdam om aldaar Rhoda II te bekampen. Indien er niet beter gespeeld wordt dan verleden Zondag zien wij een groote nederlaag der Eltoërs tegemoet. ZEEMACHT—ZEEVAARTSCHOOL 54. Donderdagavond werd een waterpolowed- etrijd gespeeld tusschen Zeemacht en Zee vaartschool. Even na den aanvang passeerde Nic. Reinier met een tam schot den Z.V.S- keeper. De bal belandde even later bij D. de Me(j, die met 2 Zeemacht-spelers duelleeren- de, toch mooi wist te doelpunten (11). Gedurende de maand September werd de Leeszaal bezocht door 1722 mannen en 74 vrouwen, tezamen 1799 personen. Het aantal uitgeleende romans bedroeg 2412, studie werken 1309 en kinderboeken 1406, totaal 5127 banden. Aangeschaft werden de volgende werken: Romans: Brulez, e.a. Vertellen: Burroughs. Tarzan en het verloren keizerrijk; Fabricius. Venetiaansch avontuur; Helman. De stille plantage; Hoogenbirk. Neveldek; Keun. Het kunstzijden meisje; Oyen. De eindelooze weg; Vries, de. Doctor José droomt vergeefs; Wiechert. De maagd van Jürgen Doskocil. Studiewerken: Bierens de Haan. In ge westen van kunst en schoonheid; Lawrence. Arabië in opstand; Laar Krafft, van de. Jeugdbijbel. Geschenken: Burroughs. In de ingewanden der aarde; Hecker Heyse. Memoiren eines Leutnants; Fletcher. Murder in the aquire's pew; Oppenheim. A prince of sinners.. Waugh. Decline and fall; Wiggin. Rebecca of Sunny- brook-farm. Steilberg. Krachtwerktuigen, 2 dln.; Weckerlé. Mensch en machine; Vestdijk. Kunstenaars en oorlogspsychologie; Yzerman. De geboortetijd van het moderne kapitalisme; Zondervan. Het spel bij dieren, kinderen en volwassen menschen; Belastingdruk in Neder land 1936-'37; Jaarsma. Grond voor den Nederlander, 2 dln.; Slingervoet Ramondt. Leerboek van eenige toepassingen der chemie. Critisch Bulletin; October-nummer. Uitg. Van Loghum Slaterus N.V. te Arnhem. Halbo Kool bespreekt in deze aflevering van het „Bulletin" onder de titel „De Nieuwe Mennoniet" Menno ter Braak's nieuw boek „Van Oude en Nieuwe Christenen", hetgeen bij Nijgh en Van Ditmar verscheen. Karei Leroux schrijft een vrij enthousiaste critiek naar aanleiding van Philip de Pillecijn's „Schaduwen", terwijl tenslotte Marsman in verband met het verschenen „Kultur und Macht" van Jakob Burckhardt een knappe beschouwing levert. Het is gebleken, dat wij een gevoelige snaar bij de bridge-liefhebbers beroerd hebben door het uitschrijven van een Een groot aantal inschrijvingen mochten wij reeds ontvangen, meest van „paren". Toch missen we nog verschillende „erkende" bridge-enthou- siasten onder de inschrijvingen. Die zijn blijkbaar nog op zoek* naar een geschikte(n) partner. Voorts is het opvallend hoe weinig dameskoppels ingeschreven hebben. Wel zullen verschillende dames van de partij zijn, maar als partner van den heer des huizes, van verloofde, vriend of kennis. De inschrijving heeft nu ongeveer 14 dagen „open" gestaan en ten einde een goed overzicht te krijgen van het werkelijke aantal deelnemers, mede in verband met de tijdroovende voorbereidingen, moeten wij tot sluiting overgaan. Wij zullen nog de gelegenheid geven om zich aan te melden Zooals men weet, staat de inschrijving open voor elkeen, die abonné(e) is van de „Heldersche Courant". Ten gerieve van hen, die bij de eerste publicatie de bon niet uitgeknipt hebben, drukken wij bon ,,A" zoowel als bon ,,B" nog eenmaal af. Zij, die ingeschreven hebben of dat nog zullen doen, worden verzocht onze courant zorgvuldig te raadplegen voor verdere mededeelingen, betref fende het bridge-concours. Directie „Heldersche Courant". Ondergeteekenden, abonné's van de „HELDERSCHE COURANT" wenschen gaarne deel te nemen aan bovengenoemd bridge-tournooi, te houden op Donderdag avond, 28 October a.s. Hoogachtend, Naam van de(n) team-leider(leidster): adres: Naam van de(n) partner* adres: Ondergeteekende, abonné van de Heldersche Courant, wonende BELANGSTELLING VOOR: „DE KOP VAN NOORD-HOLLAND". Het is een verheugend verschijnsel, dat men den laatsten tijd in couranten en tijdschriften steeds artikelen vindt opgenomen, die over deze mooie streek „De Kop van Noord-Hol land" handelen. In het „Panorama", ge weet wel, het geïllustreerde weekblad, dat eiken Donderdag verschijnt, staat deze week, 30 September, een aardig artikel over deze streek en zelfs nog weer even anders, dan de gewoonlijk verschijnende stukjes. Uit een en ander kan men vaststellen, dat het publiek herhaaldelijk attent gemaakt wordt op het schoone in onze omgeving, niet alleen wat het bestaande betreft, maar telkens treft men daarin de beschouwing over den vroegeren tijd, over de wordings-geschiedenis. In verschillende gesprekken doet men vra gen ,men gist, men veronderstelt, terwijl er toch reeds heel veel bekend is door het op diepen van verschillende geschriften, die tot nu toe aan het groote publiek niet bekend zijn, om de eenvoudige reden, dat er nog geen gelegenheid is gegeven van deze historische zaken kennis te nemen in een openbaar Museum. Het Gemeentebestuur meet in deze aange legenheid met twee maten. Het verleent aan de Natuur-Historische Vereeniging hare mede werking door het beschikbaar stellen van eenige schoollokalen ten dienste van haar Museum, hetgeen aan het „Historisch Genoot schap De Kop van Noord-Holland" is gewei gerd geworden. Een kleine uitbreiding van het Natuur-Historisch Museum, als instelling voor onze gemeente inderdaad iets zeer nut tigs, werd zelfs op feestelijke wijze in tegen woordigheid van vele autoriteiten gevierd, waarbij de Burgemeester een werkzaam aan deel had. Verre vandaar om hierover naijverig te zijn wil ik dit toch releveeren om daarmede de tweeslachtige houding van het Gemeente- Bestuur te demonstreeren. Men is blijkbaar nog niet overtuigd van de onbetwistbaarheid van het feit, dat het ten toon stellen van de objecten, die de wordings geschiedenis dezer streek, dus van het geheele Noorderkwartier, aantoonen, voor het eenigs- zins oudere publiek eene bijzondere attractie is, en dat het voor de jongere menschen een opvoedende kracht beteekent. Men ziet den laatsten tijd in vele steden Musea op histo risch gebied verrijzen, die terecht door de gemeente-besturen gesteund worden, in vele gevallen zelfs met subsidie. Het Gemeente-Bestuur van Den Helder is een andere meening toegedaan. De velerlei objecten van het Historisch Ge nootschap „De Kop van Noord-Holland" wor den echter door de „vakmenschen" gunstig beoordeeld als te zijn: Iets,dat de open bare belangstelling waard is en zeer zeker een opvoedende kracht heeft. KI. F. OORTGIJSEN. Wij zonden het ingezonden ter bevoegder plaatse voor een onderschrift, waarop wij het volgende antwoord ontvingen Men moet altijd voorzichtig zijn met de beschuldiging, dat met twee maten gemeten wordt; zoo iets houdt een aanklacht van on eerlijkheid in en men moet zeker geheel objectief tegenover een zaak staan, wil men zulk een oordeel durven uitspreken. De heer KI. F. Oortgijsen staat niet objec tief, hij is partij, hij gevoelt zich achteruit gezet en belicht de zaak alleen van zijn kant. Hij vertelt niet, dat hij thans slechts het eenigste lid van het Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" is, ook niet dat hij het bezit van dat „Genootschap" aan de gemeente wilde verkoopen voor 1300, een cadeau volgens hem, maar volgens anderen een nulletje te veel. Hij verzocht medewerking aan het Ge meentebestuur en zoekt reeds sedert jaren, den laatsten tijd meer speciaal om beschik baar stelling van lokalen en vrijdom van ver makelijkheidsbelasting. Dit laatste kon alleen worden toegezegd, als het museum zou vol doen aan wetenschappelijke eischen, als in de eerste plaats een chronologisch-historische be schrijving, terwijl het materiaal een behoorlijk inzicht zou moeten geven in de historie der gemeente. Aan die eischen voldoet het natuur historisch museum voor het gebied, dat dit bestrijkt geheel, het materiaal is van groote beteekenis; maar de heer Oortgijsen stelde zich op het standpunt, dat „de wetenschappe lijkheid van een verzameling niet veel om het lijf heeft" en daarmede veroordeelde hij zijn geheele streven, omdat in dit geval zijn oor deel alleen kon berusten op de kennis van zijn eigen verzameling, die dezelfde is als die van het „Historisch Genootschap de Kop van N oord-Holland." Geachte Redactie, In uw Raadsreflexen komen passages voor, waarop wat scherper licht dient te schijnen. U laat daarin bij de aankoop der 5 huisjes in het „Doolhof", ondergeteekende o.m. zeg gen: „Gij had een deskundige in den arm moeten nemen. Hij be doelde zich zelf. Dit is nu van U geen „1 i p 1 e z en", doch „gedachtenleze n". Niets is minder waar! Er zitten in den Raad meer deskundigen, b.v. de heer Kraak. Daarbij herinner ik mij nog, dat er destijds door één onzer vroegere wethouders in een Publ. veiling, land voor de Gemeente werd aangekocht. Wat de deskundig- en betrouw- heid betreft, van den persoon, die de huisjes voor de Gem. aankocht, daartegen ging mijn bezwaar niet. Zelfs is die persoon mij niet on sympathiek, maar de manier is minder ge- wenscht en het kon op een minder verwachte critieke wijze geschieden. Wat uw opmerking betreft, over stadsver fraaiïng in hét doodloopende „Doolhof", had u maar achterwege moeten laten. Daarbij komt, dat er bij de discussies daarover geen woord gerept is, over stadsverfraaiïng daar ter plaatse. Het College zal wel wijzer wezen. Het zou ook een dure stadsverfraaiïng worden, van 3500 aankoop huisjes, plus sloopen, be planting enz., enz., alzoo zeker een 5000, voor een perkje van 310 cA. (310 M2) in het Doolhof. Zegt het voort. Ik wil nog gaarne over dit onderwerp verder discusseeren, maar dan tegenover een vakman. Hoogachtend. J. J. Schoeffelenberger. Den Helder, 7 Oct. 1937. wenscht deel te nemen aan het „HELDERSCHE COURANT-BRIDGE-TOURNOOI", tefvU" d^n^r "^o^enbe^gefte^m te houden op Donderdag, 28 October a.s. Hij verzoekt U voor hem(haar) een partner Als de opposant, zooals Dinsdagavond, zoo schermt met zijn deskundigheid op bouwge- bied. als hij dan bovendien te kennen geeft dat de aankoop door een raadslid had moeten geschieden en daarenboven nog meedeelt, dat aan te wijzen. Hoogachtend, hij de verkooping bijgewoond had, dan kan een kind de conclusie trekken, dat de heer Schoeffelenberger zich „gepasseerd' voelde. Nu krabbelt de heer S. wel terug en be weert, dat de kooper van de huisjes wel des kundig was, maar waarom had hij het dan juist in den laatsten raad zoo benauwd over die deskundigheid? Begrijpt u het??? Wat betreft de aankoop van de huisjes voor afbraak en stadsverfraaiïng van dit gedeelte, wel daar was waarlijk niet veel fantasie voor noodig. Leeft de heer S. soms in de veronder stelling, dat het gemeentebestuur als „huisjes melker" op gaat treden? Kom, kom, heer Schoeffelenberger, wat meer zakelijkheid. Ook zonder het aanboren van onze bronnen, hadden we kunnen begrij pen, dat het gemeentebestuur deze huisjes niet heeft aangekocht om ze onder te ver huren, maar met de bedoeling in dit „doode gedeelte" van onze stad, wat „leven te bren gen". Red. Heldersche Crt. M.S.F. SPELDJESDAG. Oproep om medewerking aan de dames. Evenals het vorige jaar zal ook dit jaar ten bate van ons fonds een speldjesdag wor den gehouden. Dank zij de onmisbare medewerking van een groot aantal collectanten was de op brengst van onzen laatsten speldjesdag zeer verheugend. Gaarne zouden wij dit prachtige resultaat op Zaterdag 16 October e. k. willen evenaren, of, indien mogelijk, nog over treffen. Dit kan echter niet, wanneer wij Uw mede werking als collectant voor dien dag zouden moeten missen. Wij doen daarom een ernstig beroep op U, om U vóór dezen dag, of enkele uren ervan, als collectant beschikbaar te stellen. U doet hiermede een goed werk en U helpt ons de tuberculose onder het Marinepersoneel en hun gezinsleden met nog meer kracht bestreden. Dat het M.S.F. in dezen strijd nog veel zegenrijken arbeid kan verrichten, zal U dui delijk zijn, als wij U mededeelen, dat alleen in 1936 het aantal verpleegdagen van de M.S.F.-patiënten ruim 6000 bedroeg. Mogen wij Zaterdag 16 October e. k. op U rekenen? Ook de medewerking van Uw familieleden of kennissen zullen wij dankbaar aanvaarden, mits zij den leeftijd van 16 jaar hebben be reikt. U kunt zich opgeven aan het Secretariaat van het M.S.F., Koningsplein 5. Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op de advertentie in het blad van heden betreffende een Nonstop-Cabaretavond op Zaterdag 16 October a.s. Hr. Ms. „HERTOG HENDRIK" TE SAFI. Hr. Ms. „Hertog Hendrik", onder bevel van kapitein-luitenant ter zee L. F. Klaassen, is gisteren te Safi aangekomen. O VERPLA ATSIN GEN. Sergt.-torpedomaker P. A. v. d. Valk van An 'w pi v. Brakel naar Ws. W.o., 15 Oct. Kaz. Amsterdam naar Schorpioen, 5 Oct. Korpl.-machinist P. J. A. M. Warnar van J. Korpl.-machinist K. H. Holster van Nautilus naar Ws. W.o., 23 Oct. Korpl-machinist C. P. Steenwinkel van Van Speijk naar J. v. Brakel, 15 Oct. Korpl.-machinist G. B. M. van Berkel van Van Speijk naar Nautilus, 23 Oct. Marinier le kl. A. J. van Haaren van Gelder land naar Ws. W.o., 8 Oct. Matroos le kl. P. C. Kerkhove van Ws. Vlis- singen naar Ws. W.o., 16 Oct. (Onder intrek king der op 11 Oct. bevolen overplaatsing naar A. v. d. Hulst). Matroos 3e kl. N. Spiering van J. v. Brakel naar Ws. W.o., 15 Oct. Schoenmaker J. C. E. Houppermans van Gel derland naar Ws. W.o., 15 Oct. Matroos 3e kl. C. van Roseel van Ws. W.o. naar J. v. Brakel, 15 Oct. Schoenmaker A. F. Mees van Schorpioen naar Gelderland, 15 Oct. Schoenmaker W. K. F. Neidhöfer van Ws. W.o. naar Schorpioen, 15 Oct. Matroos le kl. P. C. van Luijk van Ws. Vlis- singen naar O.Z.D., H Oct. Stoker-olielieden J. J. Spoor en J. de Haas van O.Z.D. naar Gelderland, 18 Oct. Konstabelsmaat W. J. van Leijden van Ws. W.o. naar Van Speijk, 11 Oct. Matrozen 3e kl. E. Scholte en D. Steine van Van Speijk naar Ws. W.o., 16 Oct. Matrozen 3e kl. J. Schotvanger en M. M. Thijssen van Schorpioen naar Ws. W.o., 16 Oct. Stoker-olieman J. A. Kruisland van Nautilus naar Gelderland, 23 Oct. AANGENOMEN IN DEN ZEEDIENST. Matroos der 2e kl. H. Haijck. Stoker 3e kl. H. J. van Drie. MET ONTSLAG UIT DEN ZEEDIENST. Opper-telegrafist A. J. Woltering, 16 Nov. Korpl.-machinist H. Hart, 24 Oct. Korpl.-ziekenverpleger L. Lucas, 16 Oct. Leerling o.o.vlieger G. F. Ophoff, 5 Oct. Matroos le kl. A. Groters, 12 Nov. Matroos 2e kl. J. M. Harms, 6 Oct. Marinier le kl. P. Bruijnius, 3 Dec. Leerling-vliegtuigmaker (M) M. C. Arema, 2 Oct. Leerling vliegtuigmaker (M) D. E. van Hon- schoten, 2 Oct. Leerling-vliegtuigmaker (H) A. van Berkel, 2 Oct. MET ONTSLAG IN OOST-INDIK. Sergt.-monteur R. Koldijk, 30 Sept. Sergt.-torpedomaker C. van Kapel, 30 Sept. BEVORDERING. Matroos 2e kl. D. Speijers tot matroos 2e kl., 1 Sept. Matroos 2e kl. A. H. Teesink tot matroos le kl., 1 Oct. Matrozen 3e kl. M. Baan, T. de Jeu, J. P. F. Oudshoorn en J. D. M. Theunissen tot matrozen 2e kl., 1 Oct. Stokers 3e kl. J. H. Muis en D. van Dijk tot stokers 2e kl., 1 Oct. GESLAAGD VOOR HOOGERE RANG. Bootslieden T. van Sonsbeek en H. L. Koster hebben den 27en Sept. het examen voor schip per met gunstig gevolg afgelegd, Zondag 10 October 1937 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: De zorg (Mt. 6:27) Geref. Kerk. (Julianapark). 's Morgens 8.30 uur, Ds. Tollenaar 's Morgens 10.30 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. J. W. Tunderman van Vrouwenpolder. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. J. W. Tunderman 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, de Heer J. Rebel Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 u., Cand. J. B. Oskamp Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht). Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76); 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Dr. M. v.d. Voet, van Haarlem. 's Avonds zes uur, Ds. C. A. ter Linden van Amsterdam. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Maandagavond 8 uur, Br. Zijlstra, van Leeuwarden. Donderdagavond 8 uur, Bijbelbespreking Evangeliesatiegebouw, Vijzelstraat: 's Morgens 10.30 uur, samenkomst Zondagmid. 4 u., straatprediking Tuindorp 's Avonds 8 uur, samenkomst Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst, Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeento Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Avonds 7 uur, Ds. M. v. Wichen Lijst van onderofficieren en manschappen, aan wie de hieronder vermelde medailles voor langdurigen, eerlijken en trouwen militairen dienst zijn toegekend. GOUDEN MEDAILLE (36 jaar). Majoor-konstabel H. van Haaien. ZILVEREN MEDAILLE (24 jaar). Sergeant-monteur M. A. Ardewijn. Majoor-machinist A. J. Kling. Sergt.-bottelier C. Hofman. Sergt.-machinist H. M. Burgers. BRONZEN MEDAILLE (12 jaar). Sergt. der mariniers J. B. Heideveld. Marinier le kl. L. M. van Hese. Korpl.-ziekenverpleger L. Folkers. Korpl.-konstabel H. de Best. Korpls.-machinist J. A. van Walsum, G. Plan ting en W. Bakker. Korpl.-schrijver P. Louwerse. Kwartiermeester W. A. J. Braakman. Matrozen le kl. H. Bos, S. Terluin en J. P. Jansen. Korpl.-machinist T. Doorten. Korpl.-schrijver C. J. K. C. Petterson. Stoker-olielieden J. de Graaf en W. T. van Tol. Sergt.-torpedomaker J. Lemstra. Kwartiermeester J. Oele. Matroos le kl. A. J. van Willigenburg. Kwartiermeester H. G. van den Bogaard. Korpl.-konstabel J. de Visser. Stoker le kl. J. J. Dekker. LEVERING LIGSTROO. Gedurende het tijdvak van 1 November 1937 t.m. 31 October 1938 is de levering van het ligstroo voor het Garnizoen te Den Helder en te Haarlem toegewezen aan den heer S. Tesselaar, te Koegras (Den Helder). EINDE VAN DE MANOEUVRES. Het Regiment Genietroepen, dat voor het houden van oefeningen te Den Helder ver blijf hield, is heden naar het garnizoen te Utrecht terug gekeerd.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6