Haagsche jeugd zeer baldadig Treinaanslag in Palestina Postv luchten op Indië Drie olifanten op stap Elfjarig autobestuurder Massagraf voor de T 13 slachtoffers Schippersfamilie over boord Oude voerman op treurige wijze omgekomen Japansch visschersvaarfuig aangehouden Van het Abessijnsche front Trainingsrit is een wielerwedstrijd Het leed der Joodsche kinderen Bokken en schapen Meer magere condens naar Engeland De „Specht"~ramp De kruideniers zullen voorgaan UUel^oennen Slaats stelt teleur Spoorweg opgeblazen Engelsch majoor door tijger gedood UoMcd Noord-Duitschland- Noord-Nederland Javaaosch gemeente ambtenaar verduistert f 10.000 Nieuwe politiemaatregelen. Het gaat den laatsten tijd met de Haagsche straatjeugd, althans met een deel daarvan, de verkeerde kant op. Legio is het aantal klachten, welke dagelijk bij de politie binnen komt en waarbij de Haagsche bur gerij haar nood komt klagen over het ergerlijke en brutale optreden van een deel der lieve straatjeugd, welke haar vrijen tijd blijkbaar niet beter kan besteden dan met straat schenderijen, vuurtjes stoken, plan- soenvernielingen, ruiten ingooien, enz., enz. Op alle mogelijke manieren hehlvm de politie-autoriteiten den laatsten tijd ge tracht hier een eind aan te maken. Hun moeien de jeugd op het verkeerde van haar houding te wijzen en daarin verandering te brengen, zijn tevergeefsch geweest. De hoofdcommissaris van politie zag zich genoodzaakt een aantal maatregelen te ne men, welke ten doel hebben het euvel der baldadigheid zoo krachtig mogelijk te be strijden. Daarbij werd uitgegaan van de ge dachte, dat de medewerking van ouders, van hoofden van scholen en van het publiek onontbeerlijk is. Als eerste maatregel is ingevoerd, dat van ieder geconstateerd geval van baldadigheid het hoofd der school van den betrokken baldadige met het gebeurde in kennis werd gesteld door middel van een door de politie in te vullen formulier. Het schoolhoofd zal den bewusten leer ling over het begane feit ernstig on derhouden of andere maatregelen treffen. Daarnaast zal hij de ouders, een soortgelijk politieforinulier doen uitreiken, waardoor zij op de hoogte worden gesteld met de gedra gingen van hun kinderen. De formulieren worden daarna zoöwel door het schoolhoofd als door de ouders te ruggezonden naar de politie en bij de kinder politie verzameld. Indien blijkt dat dezelfde jeugdige over treder reeds eerder gevallen van baldadig heid op zijn naam heeft staan, zal van het nieuwe feit onherroepelijk proces-verbaal worden opgemaakt. Terstond proces-verbaal. Daarnaast zal de politie in ernstige gevallen van straatschenderij ter stond tot het opmaken van een pro ces-verbaal overgaan, in welke ge vallen het waarschuwingsformulier achterwege blijft. Voor minderjarigen die de school niet meer bezoeken, worden de formulieren rechtstreeks aan de ouders toegezonden. Zoo noodig zal bij de kinderpolitie tevens worden vastgelegd, welke houding de ouders ten opzichte van de door hun kinderen ge pleegde delicten aannemen. Extra surveillance. Als tweede maatregel zal op de daarvoor in aanmerking komende uren een extra surveillance worden ingevoerd. Het hier mede belaste personeel zal zich in het bij zonder ophouden op die plaatsen welke brandpunten van baldadigheid zijn geble ken. Het is te hopen, dat deze maatregelen hun doel niet zullen missen. Wilde jacht in de straten van Groningen. Gister-middag omstreeks zes uur is het circus Sarrasani uit Leeuwarden te Groningen gearriveerd. Bij het uitladen der wilde dieren op het stationsemplacement kwam de „lei der"-olifant te struikelen. Als ge volg van de consternatie gingen de struikelaar en nog twee olifanten er van door. De hevig geschrokken bewakers maakten dadelijk alarm. De politie werd van de vlucht op de hoogte gebracht, die haat- maatregelen nam en de straten afzette. Met man en macht werd een achtervolging in gesteld. Na een wilde jacht van een half uur slaagden de bewakers er in de vluchte lingen tot staan te brengen. Ten einde er van verzekerd te zijn, dat het uitstapje zich niet zou herhalen, werden de pooten der dieren geboeid. Toen het trio wat rustiger was geworden, werden de boeien weer op geruimd en wandelden de beesten rustig naar het circus terug. Gelukkig heeft het slippertje geen per soonlijke ongelukken ten gevolge gehad. Dat de Jumbo's over belangstelling niet te klagen hadden, spreekt wel vanzelf. Een orgel omver gereden. Gistermiddag omstreeks zes uur stond een auto van den heer Wieringa uit Grijps- kerk (Gron.) geparkeerd in de Tuinbouw- straat te Groningen. Twee jongens van elf en twaalf jaar stapten op de auto af, open den het portier en namen met vier vriend jes in den wagen plaats. De 11-jarige M. B. uit Groningen wist de auto in beweging te brengen, doch de reis was slechts van korten duur. Twee lijken nog niet geborgen. Het departement der marine te Batavia deelt het volgende mede: Van alle zijden zijn betuigingen van deel neming ontvangen, zooals van den gouver neur-generaal, den legercommandant, van autoriteiten van zee- en landmacht in Ne derland, van den directeur van Verkeer en Waterstaat, van den hoofdvertegenwoordiger van de B.P.M., van den bestuursraad van de K.N.I.L.M., van de vereeniging „Onze Vloot", etc. De Fransche consul-generaal bracht een deelnemingsbezoek aan den wnd. comman dant zeemacht, ook de Japansohe consul-ge neraal betuigde zijn deelneming. Massagraf. Er zijn thans geen slachtoffers meer in het wrak aanwezig. Behalve het stoffelijk overschot van overste de Bruijne en officier-vlieger Vethake zijn alle lijken geborgen. Alle stoffelijke overschotten zullen te Soerabaja in een massagraf worden bijgezet. De majoor van .de infanterie Drost zal bij de begrafenis, welke heden plaats heeft den legercommandant, en den generaal-majoor Ilgen, wnd. inspecteur van de luchtvaart vertegenwoordigen. De gouverneur-generaal zal zich laten vertegenwoordigen; de marine-commandant zal bij de begrafenis aanwezig zijn als ver tegenwoordiger van den commandant zee macht. Gisteren is kapitein Kengen. wnd. lucht vaartcommandant, met een Glenn Martin naar Soerabaja vertrokken, vergezeld van 't De jonge automobilist heeft het dan ook niet verder dan de Tuin- bouwstraat gebracht, alwaar hij eerst de pui van een huis bescha digde, vervolgons een orgel omver reed, eenige rijwielen vernielde en ten slotte nogmaals de pui van een woning bewerkte. Toen was het af- geloopcn. De politie kwam nl. een kijkje nemen en zag al spoedig wat er aan de hand wus. Het zestal werd naar het hoofdbureau ge bracht, waar de 11-jarige bestuurder werd vastgehouden. De overigen konden naar huis gaan. De auto werd van voren totaal vernield. Toestand van de gewonden. De toestand van Hubermann gaat in het algemeen vooruit, evenals die van de an dere patiënten. Allen gered. Tjalkschip op de Lek door motortankschip over varen. Gistermiddag omstreeks vier uur is het tjalkschip „Gerdina" nabij de Lekbrug te Vreeswijk overvaren door 't motortankschip „Shell 4". Het ongeluk geschiedde doordat de kapitein van de „Shell 4" bij het verlaten van de sluizen, de tjalk niet bemerkt had. De 48-jarige tjalkschipper L. J. van Remmerde uit Tiel, viel met zijn vrouw en twee kinderen over boord. De schipper wist zich aan het anker vast te grijpen en zich op deze wij ze drijvende te houden. De kinderen pakten hun vader vast, doch de vrouw kwam onder het tankschip te recht. Bij het weer bovenkomen werd zij door de bemanning van het tankschip aan boord ge nomen, evenals de drie andere drenkelingen. Aangereden en van zijn kar gestort. Gistermiddag is op den oprit naar de IJs- selbrug aan de Overijsselsche zijde te Zwolle, een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waar van de 80 jarige van D., uit Zwollerkerspel het slachtoffer is geworden. Met een met paard bespannen wagen, wel ke geladen was met vaten petroleum, reed de oude voerman den oprit af, toen hij onge veer halverwege van achteren door een auto werd aangereden, bestuurd door den heer J. C. O. uit Colijnsplaat, die op weg was naar Groningen. Door den schok sloeg het paard op hol. De wagen kwam daarbij tegen een paaltje terecht, met het gevolg, dat van D. van het voertuig sloeg, en in het prikkeldraad langs den berm viel, waarna hij van de helling van den oprit naar beneden in een weiland rolde. Een vat petroleum viel eveneens van den wagen en kwam tot overmaat van ramp op den ouden man terecht. Deerlijk gewond is hij naar het Sophia- ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar hij in den namiddag aan dc opgeloopen verwon dingen is bezweken. Vermoed wordt, dat de auto door de glad heid van den weg bij het passeeren is ge slipt. Het paard is een eind verder tot staan gebracht. hoofd van de waarnemersschool. Beid'en zullen de begrafenis bijwonen. T 13 en T 16 naar Morokrem- bangan. De „Pollux", het gouvernementsvaartuig dat bergingsarbeid verrichtte na het ver gaan van de T 13, wordt vandaag te Soera baja verwacht. De T 13 zal naar Morokrem- bangan worden gesleept, waar het tech nisch onderzoek zal plaats hebben, om na te gaan of herstel mogelijk is. De kans hierop is echter niet groot. De T 16 zal naar Morokrembangan wor den gesleept, daar terugkeer op eigen kracht onmogelijk is. Hr. Ms „Flores" treedt opnieuw op. Officieel* wordt het volgende uit Buiten zorg gemeld: Op 9 October trof een vliegtuig van Hr. Ms. „Flores" de Japansche motorboot „Tais- hin Maru" aan met vier prauwen, welke in de wateren rond de Anarrabas-eilanden vischten. Ondanks herhaalde seinen om te stoppen en waarschuwingsschoten, trachtte het vaar tuig te ontkomen. De „Taishin Maru" stopte eerst, nadat twee uren waren verloopen en het vliegtuig voor den boeg, hoog over het schip en op de waterlijn had geschoten. Twee opvaren den van de „Taishin Maru" zijn.licht ge wond, de een aan een arm, de andere aan een been. De „Taishin Maru" is naar Tandjong Pi nang opgebracht. Verzoek tot invoering vestigings verbod wordt spoedig ingediend. Naar het „Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren" meldt, zul len de organisaties in het levensmid- delenbedrijf de spoedig in te dienen aanvragen van toepassing van de Vestigingswet vergezeld doen gaan van een verzoek tot directe invoering van spertijd voor kruidenierszaken. Wat den kapitaal-eisch betreft voor nieuw op te richten zaken, verneemt het blad, dat de regeering genoegen neemt met een bedrag dat 26 maal de kosten van het wekelijks noodzakelijk levensonderhoud bedraagt, ver meerderd met een bediag voor winkelinrich ting. De financieele normen zullen naar de ligging en grootte der gemeenten dientenge volge varieeren van f'2900.tot f7000. Nog steeds geen pais en vree. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt uit Addis Abeba, dat gedurende de laatste regenperiode talrijke Abessijnsche roovers zekere kleine en geisoleerde Ita liaansche garnizoenen op de hoogvlakte on verwachts hebben aangevallen. De koloniale troepen wisten onmiddellijk orde en rust te herstellen en de bevolking van het bandi tisme te bevrijden. De meeste benden wer den letterlijk vernietigd. Talrijke hoofden, zooals Dedjaz Aurarus, Grazmaz Terrege, Antene, Belaine Tesemma en Lidjz Ilma, zijn gedood. De hoofdschuldige, Hailoe Keb bede, is gevangen genomen en terechtge steld. Bij den verkennings- en politiedienst zijn gedurende de maand September 102 solda ten om het leven gekomen, of zoekgeraakt. Het totale verliescijfer van 1 Januari 1935 tot 30 September 1937 bedraagt 2357 man. Zesde in den uur-wedstrijd voor wegrenners te Berlijn. Gisteren heeft de Duitschland-hal te Ber lijn de poorten geopend met internationale wielerwedstrijden, welke door 10.000 toe schouwers werden bijgewoond. Het hoofd nummer bestond uit een uur-wedstrijd voor wegrenners, waaraan ook de wereld-uur- recordhouder Frans Slaats deelnam. Onze landgenoot eindigde echter op de zesde plaats met twee ronden achterstand op den winnaar, den Duitscher Hoffmann, die in de sprint van Kaers en Puetzfeld won. Hij legde in dat uur 45.360 k.m. af. In den om nium tusschen Duitsche en buitenlandsche renners wonnen de Duitsche met 4034 pnt. Slaats reeds met de buitenlanders mee. Ook hiervoor is vergunning noo dig. Belangrijke rechterlijke beslissing voor de wielrenwe- reld. Onder groote belangstelling, de publie ke tribune was dicht bezet heeft de kan tonrechter te Helmond, mr. J. L. W. J. lencken, gisteren de strafzaak behandeld legen een aantal leden van de Helmondsche wielerclub „Buitenlust", welke een weg wedstrijd over voor het verkeer openstaan de rijwegen had gehouden en tegen een aantal leden van die club, wegens het deel nemen aan dien wegwedstrijd. Het betrof hier den op 8 Juli j.1. gehou den trainingsrit van genoemde club, deel uitmakend van een z.g. competitie, een sa menstel van verscheidene wedstrijden, waar van winnaar was de renner, die in deze Contingent aanmerkelijk verhoogd. Naar het Hsb. verneemt, is het Engelsche invoer-contingent voor magere gecondenseerde melk voor het vierde kalender-kwartaal ver hoogd van 85.000 ton per maand tot 100.000. Hierdoor wordt de uitvoer van het jaar 1935 weer bereikt. De contingenten voor volle condens en poeder zijn niet verhoogd. Nederland verzorgt 85 pet. van den tota len Engelschen import van dit artikel. DRIE DOODEN. Gisteravond hebben onbekenden een trein op de lijn LyddaRaseles door middel van een tevoren aangebrach te mijn in de lucht laten vliegen. Drie passagiers werden gedood. De trein reed van Haifa naar Lydda. De aanslag had plaats bij Kalkileh. Nadat de mijn was ontploft, werden verscheidene schoten op den trein gelost door Arabieren, waarvan er één door een politie-beambte werd doodgeschoten. De machinist, de stoker en verscheidene passagiers van den trein, zijn gewond. Als gevolg van eenige ongeregeldheden, welke zich gisteren hebben voorgedaan, is de toestand te Jeruzalem gespannen. Vijf mijl buiten Jeruzalem zijn dertig •schoten afgevuurd op een Joodsche autobus. Hierbij werden vijf personen gekwetst. Verder is een Arabier om het leven ge komen, toen de bom, welke hij naar een Joodsche autobus wilde werpen, ontplofte, terwijl hij het projectiel nog in de hand had. Staat van beleg? Ondanks den schijn, dat de Arabieren geen leider zouden hebben, is uit de jongste uit barstingen, welke zich in het geheele land hebben voorgedaan, op te maken, dat men te doen heeft mét een georganiseerd op (re den. Het is waarschijnlijk, dat de regeering zal antwoorden met een afkondiging van den staat van beleg. De t.roepentrein, welke Britsche troepen naar Egypte vervoert, werd gisteravond in het heuvellandschap beschoten. Er zijn geen gewonden. Uit Jubbulpore in de Centrale Provincies van Britsch-Indië wordt, volgens de N. R. Crt., gemeld, dat majoor Wood van de cava lerie is overleden aan verwondingen, hem door een 'tijger toegebracht op een jacht partij. Majoor Wood is de derde Europeaan, die in 14 dagen tijds in die streek door een tijger is gedood. Óp 4 October viel een echt paar, dat een autotochtje maakte in den om trek van Dehra Dun aan een tijger ten offer. wedstrijden te zamen het grootst aantal puil ten behaalde. Sinds enkele jaren werden deze trainings- ritten zonder stoornis gehouden, behoudens dan een enkele keer controle op belasting- plaatje of rijwielkaart. Bij den bewusten rit van 8 Juli echter werd een vrouw aangere den en dit incident gaf aanleiding tot het proces-verbaal tegen de club. De vrouw in kwestie, een 55-jarige koop vrouw uit Deurne, als getuige gehoord, ver telde dat zij rechts van den weg op den grasberm naast haar rijwiel liep toen zij van achteren werd aangereden. „In eenen keer werd ik overhoop gegooid" aldus het vrouwtje. De ambtenaar van het O.M., Mr. Dahmen vorderde tegen alle dertien beklaagden een boete van f 7.50 subs. vijf dagen hechtenis. Vervolgens stonden drie van de zes gedag vaarde bestuursleden van „Buitenlust" te recht. Mr. Dahmen betoogde, dat deze verdachten verantwoordelijk waren voor het houden van den wegwedstrijd zonder vergunning. Hij achtte het ten laste gelegde overtuigend be wezen. Voorts sprak hij de hoop uit, dat de organisatoren den openbaren weg niet zul len gaan beschouwen als niemandsland. De eisch luidde tegen ieder der verdachten tien gulden, subs. 14 dagen. Ook nu was de kantonrechter weer mild en legde elk der verdachten één gulden boete op. Door deze uitspraak is dus beslist, dat een trainingsrit te beschouwen is als een weg wedstrijd, waarvoor een vergunning der be trokken autoriteiten noodig is. Op 14 November te Hannover. Naar wij vernemen, zal de jaarlijksche voetbalwedstrijd tusschen Noord-Nederland en Noord-Duitschland op 14 November a.s. te Hannover word'cn gespeeld. Vertrek van Aankomst te Torenvalk ^terugreis) Athene, 14 Oct. A'dam 14 Oct Nandoe (heenreis) Alex. 14 Oct Basra 14 Oct. Ibis. (heenreis) Rang. 14 Oct. Singap. 14 Oct Reiger (terugreis) Medan 14 Oct. Rang. 14 Oct Buizerd ^heenreis) A'dam 14 Oct. Napels 14 Oct „Voldoende voor een heel men schenleven." In de dezer dagen te Praag verschenen „Joodsch almanak 5698" die geheel aan het Joodsche kind is gewijd, doet Hans Martin eenige mededeelingen over het Joodsche kind in het Derde Rijk. Heelt iemand wel eenig besef zoo vraagt hij hoe het er in de ziel van Joodsche schoolkinderen uitziet, die van acht tot twaalf en van twee tot vier door het anti- semietische vagevuur moeten trekken? Ilun niet-Joodsche medescholieren behooren vrij wel allen tot de nat. soc. Hitlerjeugd; deze omvat zoo ongeveer de geheele jonge Duit sche generatie, die later in het politieke le ven op den voorgrond zal treden- en daar van thans reeds in de school een voorproef je geeft. Iemand, die de beteekenis van dit feit begrijpt, zal zich niet moeilijk kunnen voorstellen, aan welke vernederingen Jood sche kinderen in een dergelijk milieu zijn. blootgesteld. In den zomer van 1933 aldus Martin vertelde mij de moeder van een acht-jarig meisje: „Mijn kind wil niet meer naar school. Het slaapt des nachts bijna niet meer; des ochtends vroeg wordt het onrus tig, begint te beven en te huilen. Eenigen tijd geleden werd op de scholen Schlan'e- ter herdacht. In de aankondiging, die in alle klassen werd voorgelezen, heette het: „Aan negers en joden is deelname verbo den." De onderwijzer geeft aanwijzingen: voor het feest, de heele klas zal op een be paald punt samenkomen. Mijn kind meldt zich: „Moet ik ook komen, meneer, ik ben n.1. een Jodin"? In de klas breekt een joe lend gelach los, waarmede ook de onderwij zer instemt. Meer is er niet gebeurd. Maar: aldus de moeder het kan voor een geheel menschenleven voldoende zijn." Het „Berliner Tageblatt" ontleent aan de „Iswestija", dat de verdeeling van liet stam boekvee in Rusland nog een en ander te wenschen overlaat. Een laslauto rijdt door een dorp. De wagen blijft staan voor het ge bouw der administratie van de collectieve boerderij. Drie stamboekrammen worden er uit geladen. Het zijn fraaie beesten. Maar de boeren weten niet, wat zij er mee moeten beginnen. Want in de heele omtrek is niet één schaap te vinden. De chauffeur van do auto moest echter zijn plicht doen: 't Zoö logisch Instituut had verordineerd, dat hier drie stamboekrammen uitgeladen moesten1 worden ter dekking van de schapen. De „Iswestija" wijst er op, dat iets der gelijks overal voorkomt. Talrijke wagens rammen zijn verdeeld in deelen van Rus land, waar niet één schaap wordt gehou den. Naar deelen, waar wèl schapen waren, werden echter geen stamboekrammen ge stuurd. Het komt herhaaldelijk voor, dat stamboekdieren van de meest verschillends soort naar de een of andere collectieve boerderij gestuurd worden, hoewel het Zot ologisrh Instituut forli moot weten, dat men geen hengst met een geit kan parein Vooraanstaand figuur pleegt fraude. De gemeenteveearts van Salatiga, de Javaan A. M. S., is in zijn ambt geschorst en aangehouden wegens verduistering van f 10.000 uit de op brengst van den zoutverkoop, waar over hij het beheer voerde. De heer S. was, aldus de N. R. Ct., vroeger een vooraanstaande figuur in Midden-Java en had reeds twintig dienstjaren. Moeilijke huiselijke omstandig* heden. Het was bekend, dat het met de huishou delijke omstandigheden van den heer S. ia den laatsten tijd niet al te best ging, waar om allerlei vermoedens met betrekking tot zijn financieel beheer zijn gerezen. Naast zijn eigen functie van gemeente-veearts was dof heer S. namelijk ook belast met de controle op den hygiënischen dienst der gemeente, den pasar en, sedert de zoutregie in gemeen telijken dienst was overgegaan, ook met den' zoutverkoop, waarmede een omzet van ceü ton per jaar is gemoeid. Door de aanhouding van de dagclijkschd opbrengsten van dit zout nu, welke ten ge volge van een feestdag dan wel een Zon dag b.v. niet ten postkantore konden worden gestort, heeft de heer S. feitelijk kans go- zien om voor zichzelf een saldo in kas te fokken, hetwelk door gemis aan een goede controle niemand te -weten kwam. Een en ander was voor den nieuwen bur gemeester. den heer II. E. Termeulen, aan leiding om eens zijn licht te gaan opsteken en al spoedig kwam men tot liet resultaat dat een bedrag van circa flO.OOO niet was verantwoord. De heer S. heeft onmiddellijk hekend het bedrag ten eigen bate te hebben aange wend en verklaarde, dat „veel soesah" f'e drijfveer is geweest tot zijn ongeoorloofde handeling.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2