Prof. Dr» L» H. Grondijs over het Witte en Roode Spanje De domste reclame Belangrijke rede voor de leden der Marine Vereeniging Sensationeele achtervolging van Jan Rapalje Dobbelmann lekker ...man! Texelsch nieuws A.q,enda Vrijdag 15 October 1937 Tweede Blad tfladAniejuiuJ) „Of een der partijen wordt uit geroeid, of er zullen 2 Spanje's blijven bestaan Zag er ernstig ziek uit door rheumatische pijnen Burgerlijke Stand van Den Helder Op het nippertje ontkomen Filmvertooning op het Stationsplein Het vraagstuk van de opvoeding maken zij, die spreken over: De.grootste filml De geweldigste auto! De prachtigste regenjas I Want er is immers niemand, die het ge lóóft en reclame moet juist gebaseerd zijn op vertrouwen in de oprechtheid van hem, die reclame maakt. Daarom zeggen wij alléén: IBIS is zoo goed, zoo rijp, zoo geurig, zoo lekker als goede tabak moet zijn. Bedrqfscompetitie Gevaarlijk spel De onvervulde wensch H Vischafslag Den Helder Glorine bleekt witte ii Het „Witte" Spanje. Gisteravond heeft in de Marine Club alhier plaatsgevonden de eerste der serie lezingen, welke ook dit jaar door de „Marine Vereeni ging" gegeven wordt, en waar gesproken is door professor Dr. L. H. Grondijs, over „De Spaansche burgeroorlog, naar persoonlijke er varingen in het roode en in het witte kamp". Het bleek een zeer gelukkige keuze der vereeniging geweest te zijn, juist dezen ge leerde over te laten komen en te doen spre ken over een der moest brandende problemen van onzen tijd. Een gelukkige, daar professor Grondijs steeds spreekt over toestanden, die ihij p e r s o n 1 ij k bestuaeerde en ons derhal ve een opmerkelijk realistisch betoog over den dramatischen strijd op het Iberisch schiereiland gaf. Na een kort woord van welkom door over ste C. J. baron van Asbeck, in het bijzonder ten aanzien van den aanwezigen vice-admi- raal T. L. Kruys, werd het woord gegeven aan professor Grondijs. Deze gaf, na in het kort eenige historische oorzaken van dezen zoo bloedigen burgeroor log gegeven te hebben, een beknopte beschrij ving van het leven in de steden, meer spe ciaal gedurende het vorige jaar. Dit nu gaat volkomen normaal zijn gang. Een klein aan tal anarchisten in de roode gebieden regee- ren in feite de dorpen en steden, doch door gaans merkt men van den oorlog slechts zeer weinig. Men meene echter niet, dat het er rustig is: integendeel, iederen nacht werden 60 êi 70-tal personen, van wiens gezindheid men niet ge heel en al overtuigd was, uit hun huizen ge haald en buiten de stad neergeschoten. De lijken worden vervoerd naar een soort ,.morque", alwaar men deze den volgenden dag, als bij een publieke vermakelijkheid, tegen een geringe vergoeding kon bezich tigen. De slachtoffers zijn doorgaans in het ge heel geen gevaarlijke elementen, doch moeten de in dit volke ingewortelde haat aan den lijve ondervinden. Het zijn soms menschen, die 8 jaar geleden een dienstbode wegjoegen of een knecht ontsloegen... N 10 uur 's avonds as de straat verlaten. Het is er, door het on ophoudelijk schieten, levensgevaarlijk. Wat is oorzaak der vernielzucht? Na verklaard te hebben, hoe de haat dezer anarchisten historisch gegroeid is, tracht professor Grondijs verklaring te vinden voor het probleem der verbijste rende vernielzucht, waaraan de anarchis ten zich hebben overgegeven. In Noord- Spanje staat vrijwel geen kerk meer overeind en in tal van kringen heeft men getracht hiervoor de Katholieke geeste lijkheid verantwoordelijk te stellen. Spr. verwerpt dit denkbeeld volkomen: hier is iets geheel anders de oorzaak, hier spreekt de haat tegen het geheele Chris tendom, om reden, dat dit energi ont neemt aan den klassestrijd. Het Chris tendom toch predikt naastenliefde en ver geving, factoren die den klnssest rijd vol komen i den \Hg staan. Professor Grondijs is kennelijk bewogen als hij er van gewaagd, uat in het geheele roode Spanje geen enkele mis meer gelezen wordt, dat geen k;nd er meer gedoopt wordt, dat geen stervende het Heilig Oliesel meer ver- Nihilisme? De haat gaat echter verder dan het Chris tendom. Kunstwerken, die niets met het ge loof te maken hebben, worden tegen den grond geslagen, schijnbaar doelloos, at is dit? Het is zeker geen communisme, daar dit spai.rt. Vernielzucht is anti-communis tisch, want het bezit be' oort de gemeenschap. Desnoods maakt men van een kerk in Rus land een club, maar men spaart haar. Waarschijnlijk heeft men hier te doen met nihilistische tendenzen. Dat er uitgegaan wordt van het standpunt, dat de zaken zoo door en door rot zijn, dat van den beginne af opgebouwd moet worden. Aan de hand van enkele oorbeelden demonstreert spr. de on- looflijke wreedheid, die er op wijst, dat het er blijkbaar om begonnen is, de geheele bescha ving met wortel en tak uit te roeien. Hierna wordt de eerste serie lantaarn- Dankbaar voor een goeden raad. „De directeur van een firma waar ik zaken mee deed, was gedwongen 12 weken in bed te blijven door zijn rheumatische pijnen. Toen hij weer terugkwam, zag hij er uit of hij ernstig ziek was. Op mijn vraag welke behan deling hij gehad had, antwoordde hjj„Aller lei en U ziet wat er van mij geworden is". Toen vroeg ik hem of hij Kruschen Salts al had geprobeerd. Hij deed het en binnen zes maanden was hij totaal veranderd en be dankte hij iederen keer als ik bij hem kwam. J Mevr. J. L. T. Rheumatische pijnen, jicht, ischias e.d. ont staan doordat zich in Uw lichaam afvalstof fen ophoopen, die Uw bloed ernstig verontrei nigen. Kruschen Salts zorgt voor een geregel de afdoende verwijdering van alle schadelijke stóffen, zoodat de" oorzaak Uwer pijnen wordt weggenomen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Mij., A'dam voorkomt, .(Adv.), plaatjes vertoond, waarbij o.a. nog opge merkt wordt dat het grootste deel van Spanje thans in handen van Franco is. Het is tevens het vruchtbaarste deel, iets wat de Rooden ongetwijfeld deprimeert. Het andere Spanje. Na de pauze wordt Franco-Spanje onder de loupe genomen. Professor Grondijs wijst op het intense verschil tusschen de ten strijde trekkenden van beide partijen; de Roode sol daten trekken op, de vuisten gebald omhoog, en zingen. Langs de straten geschaard staat het publiek: mannen, rouwen en kinderen. Men ondergaat dit wegtrekken als van een vreemde horde. In Franco-Spanje echter gaan 411e mannen, en als men op het land komt en naar de boeren luistert, dan krijgt men den indruk, dat het Franco is, waarop men gewacht heeft als op een redder des vaderlands. Na er op gewezen te hebben, dat het fascisme in Spanje niets gemeen heeft met dat in Italië of het nationaal socialisme in Duitschland, vertelt spr. van de rol, die de Carlisten in dezen strijd spelen en reeds ge speeld hebben en wijst op hun belangrijk aan deel, met name in de eerste periode van den opstand. Verdelgingsoorlog. Professor Grondijs merkt op, dat het Spaansche volk een dapper volk is: een volk echter, dat niet kent het respectee ren van een andermans meening. Er is dan ook geen uitweg te zien voor een vergelijk tusschen de Franco-mannen en de anarchistische elementen. Geen anar chist mag van Franco in leven blijven in dezen verdelgingsoorlog. Wat de wijze van vechten betreft, Franco heeft de beschikking over zijn legioenen Mooren en legionairs, die hem trouw zijn en het strijden min of meer als een pretje be schouwen. Aanvankelijk had Franco dan ook een goede kans snel te winnen en Madrid te nemen. Evenwel, op het eritieke moment kre gen de Rooden de beschikking over de inter nationale garde, waarbij de kracht der par tijen vrijwel in evenwicht kwam. Spr. is ooggetuige geweest bij de inname van Toledo en het Alcazar en vertelt hiervan enkele bijzonderheden. Wat hij zag was af grijselijk. Er werd gemoord om het moorden, lijken werden met benzine overgoten en ver brand en in duizend vormen manifesteerde zich de beestachtige haat. De internationale garden. De invoer van vreemde strijders heeft het karakter van den burgeroorlog gewijzigd: daar was Italië, waarvan de regeering zelf toegaf, dat haar soldaten lauweren geoogst hadden, en daar waren de Duitschers en de Russen, van wie gezegd kan worden, dat ze Spanje gekozen hebben om hun materieel te beproeven. Wat de Duitschers betreft, volgens spr. zijn dezen niet bijzonder populair. Daar voor loopt de aard der beide rassen te veel uit elkaar. Franco. Professor Grondijs heeft persoonlijk met Franco gesproken: hij is het tegendeel van een dictator, een zwijger, een harde werker, een dapper man en een intellectueel. Soms komen er groepjes soldaten bij zijn paleis in Burgos, ze schreeuwen om hun leider en dan verschijnt hij, spreekt een paar bemoedigende woorden en gaat weer heen. Hij laat zich per soonlijk door Mooren verdedigen, want zij ver eeren hem als een God. De macht van Franco is groot, hetgeen voornamelijk hieraan is toe te schrijven, dat hij zijn bevelhebbers zelf, en met de grootst mogelijke zorg, heeft gekozen. Wat den aanblik van de wit-Spaansche steden betreft, ook hier heerscht doorgaans de meest volmaakte orde. Het zijn als plaatsen met groote garnizoenen, alles loopt normaal en er is alleen af en toe een sirene, die waar schuwt voor een komenden luchtaanval. Ove rigens rust. Naar aanleiding van enkele gestelde vragen zij nog vermeld, dat professor Grondijs mede deelde, dat het aantal Nederlanders, dat onder de roode vlag strijdt, volgens officieele Spaan sche opgave bedraagt 250 man. Wat het einde van dezen strijd zal brengen...? Spr. ziet niet in, hoe hier ooit een verzoening tot stand zal kunnen ko men. Wellicht dat een der partijen eerst uitgeroeid moet worden, wellicht ook zal gedurende geruimen tijd een tweetal Spanje's naast elkaar moeten bestaan. De toekomst zal het leeren. Met een hartelijk applaus werd de zeer ge degen rede van den geleerde onderstreept door de vele belangstellenden, terwijl Overste Van Asbeck den spreker dankte en de ver gadering sloot. ZIJ TROK PARTIJ VOOR DEN VERKEERDE. De hieronder volgende ingewikkelde his torie speelde zich af bij het speeltuinterrein van den Ouden Helder. Een jongmensch, nog beneden iederen leeftijd van beteekenis, smeet een steen door een daar aanwezigen straat lantaarn. Een heer, die deze euveldaad ziet, geeft het jongmensch hierover een duchtige schrobbeering. Maar daar komt Zij. die met een „zoo'n groote vent tegen zoo'n klein kind" partij trekt voor de belaagde schuld. Tenslotte volgde de eene beleediging na de andere en werd van een en ander aangifte gedaan op het hoofdbureau. van 14 October. BEVALLEN: S. Hoogerdjjk—Rieuwerts, z.; S. de BoerCornielje, d. GETROUWD: F. den Dunnen en J. van Biesen; G. Gildemiejer en J. Tol: K. van der Meer en N. Dekker; D. F. de Ruijter en P. Kuijl. Zooals men zich nog zal herinneren, hebben wij vorige week Jan Rapalje, benevens zijn gestolen fiets, verlaten op den hoekdoch zullen hem thans met bekwamen spoed weer op de hielen volgen. Zoo gauw had Jan niet ontdekt dat hij weer betrapt was, of hij zette z'n teenen op de pe dalen en met een 39,5 kilometervaartje ging hij er vandoor. Kolossaal, wét kon die Jan rijden. Het deed denken aan een eind-sprint van Piet Pijnenburg in de Zesdaagsche en de motorbrigade zag, ondanks het feit, dat vol gas gegeven was en de knalpot als een mitrail leur door de stille straten knetterde, geen kans den zwijntjesjager in te halen. Voorbijgangers op het trottoir bleven ver schrikt staan bij dit schouwspel, terwijl zij, die zich op den rijweg bevonden, haastig aan den zijkant stoven. Het zweet liep in riviertjes langs Jan's voor hoofd, hij hijgde als een os en nam den bocht, dien hij moest nemen, op één wiel. Haast reed hij daarbij een zwarte kat, die hem ongeluk voor spelde, van de sokken, doch het beest ontkwam op het nippertje aan een onzalig einde. De brigade was op 30 meter achter den fiet sendief, maar moest uitwijken voor een paar ouden van dagen die niet tijdig ruim baan kon den maken. Dat gaf weer een meter of 20 winst aan Jan, die hier een dankbaar gebruik van maakte. Met een enorme vaart trapte hij de door, maar hier brak het angst zweet hem tappelings uit. Vlak bij het hol van den leeuw; stel je voor dat agenten hem daar zouden opwachten Maar nee, de fortuin was hem voorloopig nog gunstig en met den moed der wanhoop zwierde hij het op. Het was daar, dat de teekenaar, die een an deren weg genomen had, hem echter bijna in de spaken reed. Bijnawant nog wist de glad de vogel te ontkomen. Zonder licht, en met 40 kilometer vaart! Onze drankbestrijders hebben het gister avond getroffen met het weer,: het was wel frisch, maar droog en daarom was de belang stelling voor de aangekondigde filmvoorstelling op het Stationsplein zeer bevredigend. Even over acht ving de voorstelling aan met een „Felix de Kat", die gevolgd werd door een in teressante serie opnamen over het bloeien der bloemen. Daarna werd aangevangen met de vertooning van de hoofdfilm „Gedetineerde 33", welke vorig jaar met zooveel succes in het Evangelisatiegebouw in de Palmstraat ver toond werd. Ook nu sloeg de tendentieuze film in en als we ons niet vergissen heeft de inhoud den weg naar veler hart gevonden. Het gesproken woord moest wegens een defect aan de versterkingsinstallatie achter wege blijven. De voorstelling werd verzorgd door het Rei zend Drankweer Museum en was georgani seerd door het Centraal Comité voor Drank bestrijding „Helder'. Zooals men weet is dit een comité bestaande uit verschillende drankbe- strijdingsorganisaties, die 25 jaar geleden be sloten om samen te werken. Het comité mag met veel voldoening op den tijd, die achter haar ligt, terug zien. Het drankmisbruik is ge lukkig de laatste jaren sterk afgenomen. Spreken wij den wensch uit, dat eenmaal de tijd zal komen, dathet comité geen reden van bestaan meer heeft! Oprichting van deen pl. afdeeling v. d. Vereeniging v. Paedagogiek. Prof. R. Casimir komt naar Den Helder. Hier ter stede worden pogingen in 't werk gesteld om te komen tot de oprichting van een plaatselijke afdeeling Van de „V e r e e- niging voor Paedagogiek". Bedoelde Vereeniging heeft haar leden niet uitsluitend bij hen, die betrokken zijn bij een van de vele vertakkingen van ons nationaal onderwijs; maar heeft in den laatsten tijd eveneens belangstelling gewekt bij ouders en bij hen, die in meerdere of mindere mate met het onderwijs en zijn resultaten kennis maken. Dit zijn voornamelijk Onderwijsautoriteiten, Predikanten, Medici, Geestelijken, Officieren, Juristen, Politie, Werkgevers, enz. Deze belangstellenden in een zeker groeps verband te organiseeren en tot gezamenlijke studie te brengen van opvoedkundige vraag stukken is het doel van deze landelijke ver eeniging. Reeds hebben alhier eenige perso- n envan hun belangstelling doen blijken. Een werkcomité heeft zich gevormd, dat in deze het voorbereidende werk hoopt te doen. Dit comité bestaat uit de heeren J. J. F e- ringa, Inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Den Helder, C. lest, Hoofd der School voor B.L.O. en Leeraar aan de Bijzondere Kweekschool alhier en E. H. B o s, Hoofd der Bijzondere School voor U.L.O. Het is een bijzonder genoegen te kunnen meedeelen, dat een comité van aanbe veling deze actie krachtig ondersteunt. Dit comité van aanbeveling bestaat uit de volgende personen: G. Ritmeester. Burgemeester van Den Helder; Vice-Admiraal T. L. Kruys; Luitenant-Kolonel J. H. C. Bentz van den Berg, garnizoens-commandant; W. de Boer, Wethouder van Onderwijs; Ir. A. E. Loen, Directeur der Rijks Hoogere Burgerschool; K. Bouma, Rector van het Gemeentelijk Ly ceum; Ds. F. W. J. v. d. Poel, Ned. Herv. Predikant. Ds. F. Tollenaar, Gereformeerd Predikant. Zonder te willen vooruitloopen op de plan nen van het comité, mogen we toch nu reeds ter kennis van onze lezers brengen, dat bin nenkort een oprichtingsvergadering zal wor den gehouden, waarover een advertentie in dit blad nadere informaties zal verstrekken. Op die vergadering zal Prof. R. Casimir het woord voeren over een nader op te geven onderwerp; terwijl de Algemeene Secretaris der Vereeniging. de heer W. Th. de Boer, het doel, het karakter en de werkwijze der i r, 'c#y A* V», 29P»öS r"' viV J i L L 4 <r'V*'V Cw. -V v v;; Vereeniging voor Paedagogiek zal uiteen zetten. Degenen, die zich reeds schriftelijk opge geven nebben bij het Secretariaat, zullen tijdig tot die vergadering geconvoceerd worden; terwijl overigens de advertentie in „De Hel- dersche Courant" bovendien bedoelt in ruime mate uit te noodigen tot het bijwonen van bovenbedoelde oprichtingsvergadering. Tenslotte hoopt het werk-comité op veel sympathiebetuigingen van de zijde van hen, die belangstellen in den arbeid der Vereeni ging voor Paedagogiek en in de bestudéering van paedagogische vraagstukken. Het Werk-Comité, J. J. FERINGA, Inspecteur L.O. C. IEST, Hoofd School voor B.L.O. E. H. BOS, Hoofd Bijz. U.L.O. school. Programma: Zaterdag 16 October, half 3; Boutje Los—Z.V.S.V. I. Zondag 17 October, 10 uur: DamclubNieuwediep. Zondag 17 October, 12 uur: R.K.V.V.H.—Z.V.S.V, II. Woensdagmiddag maakte een groepje jon gens, dat daar aan het spelen was een vuurtje in de Dennenbosschen te Westermient. Eerst schepten de knapen behagen in het brandje, doch toen het vuur grooter werd, begrepen ze, dat dit gevaar kon opleveren en trachtten het te blusschen. Toen dit niet spoedig gelukte, werden de jongens bang en riepen de hulp in van in de nabijheid vertoevende personen. Deze bluschten den brand heel spoe dig. Gelukkig, dat in de laatste dagen veel regen gevallen was, zoodat de boomen niet droog waren, anders was hier stellig een groot onheil geschied, en een gedeelte van het mooie bosch daar verbrand. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Drie handige meisjes". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Zinga" en „Mr. Flow". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De amateur-gentleman" en „Cowboy-eer". Chr. Mil. Tehuis, 7.45 uur, Filmavond Chr. Marine-ver. Zaterdag 16 October. Soiree Voethbalvereeniging „Bios-Boys". Musis Sacrum", 8 uur. VanCasino 8.15 uur. Non-stop-programma Marine-Sanatorium-Fonds. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 765.8 Licht op heden 17.36 et koloniale vraagstuk blijft een probleem, dat een van de gevaren voor den wereldvrede oplevert. Wij wezen daar eerder op en hebben de vorige week het vraagstuk nog in een overzicht naar voren gebracht. Dat we er vandaag nog eens op terug komen vindt zijn oorzaak in een belangwekkend artikel van de „Völkischer Beobachter", dat geïnspireerd is door Duitsche officieele autoriteiten. Er zit iets zeer onbillijks in de houding van de mogendheden, die weigeren Duitschland koloniaal gebied terug te geven. Duitschland eischt het voor zijn eerherstel, Duitschland zal niet eerder rusten voor het in deze voldoening heeft en het gaat dus niet aan, dat de mogend heden, die zoo voor den vrede pleiten, dezen wensch maar steeds negeeren, met argumenten, die geen steek houden. In de uitvoerige beschouwing van het Duit sche blad, waarvan de Berlijnsche corr. van het „Hbl." een uittreksel geeft, wordt in de eerste plaats herinnerd aan de groote actuali teit, welke het probleem van het koloniale bezit der Europeesche mogendheden plotse ling heeft gekregen en waaruit het blad de gevolgtrekking maakt, dat in de wereld de overtuiging, dat de bestaande verdeeling van de koloniale bezittingen steeds onhoudbaarder wordt, met den dag veld wint. De „Völkischer Beobachter" meent, dat het niet aangaat dezen gang van zaken aan Duit sche propaganda op dit terrein te wijten. Het regeeringsblad herinnert dan aan de schen ding van de neutraliteitsplichten ten opzichte van de Duitsche koloniën, gelijk die in de Congo-actie waren vastgelegd en aan den roof van deze koloniën in strijd met de 14 punten van Wilson, om dan te wijzen op de argumen ten, waarmede men heden de teruggave wei gert: om de voordeelen der koloniale produc tie te genieten, behoeft men geen koloniën te bezitten, men behoeft slechts door middel van handelsverdragen zich een deel dezer productie te verzekeren. Duitschland antwoordt daarop, dat het dan toch merkwaardig is, met welk een hardnekkigheid de staten, met hun over dadig groot koloniaal bezit, desondanks ook maar het uiterste hoekje van dit bezit ver dedigen en vooral niets willen afgeven, of schoon zij toch verkondigen, dat dit bezit onnoodig is en meer last dan voordeel bezorgt. Duitschland begrijpt dan ook niet, waarom de koloniseerende staten zich dan zooveel moeite geven voor de organisatie van hun bezit als dit bezit toch bestemd is allen Euro- peeschen staten ten goede te komen. Waarom verdeelt men dan ook niet alle lasten over deze staten? Het antwoord moet worden ge zocht in het bekende argument, dat het Duitsche volk heeft bewezen geen talent tot koloniseeren te bezitten. Hierop antwoordt Duitschland met het tegenargument, dat de moeilijkheden, welke de tegenwoordige be zitters met hun koloniën doormaken, stellig geen bewijs zijn voor hun bijzondere geschikt heid. De houding van Duitschland in deze is vol komen begrijpelijk en het is te hopen, dat men dit nog bijtijds inziet, opdat deze angel in de internationale politiek uitgetrokken wordt, voordat hij de zaak nog verder ver giftigt 14 October: Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.241.18 Slips 1-071.02 Tarbot 0.600.50 Schol le soort p. kist 9.608.50 Schol 2e soort 5-103.50 Schar 2.402.00 Wijting 2.20—1.40 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen per kg 0.15 I HAVE NO BANANAS. Een groentehandelaar kwam tot de con clusie, dat een paar jongens zijn bananen van zijn groentenkar hadden gehaald. De man kon ondanks de zinspreuk: „Jeugd voedt U met bananen", dit niet over zijn kant laten gaan. Het gevolg is, dat de politie de daders reeds heeft gevat. GESLAAGD: De heer H. I. Burger, alhier, leerling van den plaatselijken cursus van den Algemeenen Nederlandschen Politie Bond, is gisteren geslaagd voor het diploma van dien Bond, „O, so errep, Joseftne. Heel mijn schort is geelgeworde „Nou, maar dat komt fijn in orde/ Moet je bleeken met Glorine." Dat is zeker het beste. Gewoon wasschen en dan bleeken met Glorine. Schitterend wit wordt het goed daarvan! Glorine is zoo zuiver, dat het krachtig bleekt, zonder het goed aan te tasten. Voor 16 cent hebt U een flesch, voldoende voor 5 wasschen! HANDELiONDERNEM ING EMKA - APELDOORN

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5