Agenda „Tsjeljoeskin" Texelsch nieuws Maandag 18 October 1937 ^adónieuujió Intellectfilm van kwaliteiten Non'Stop cabaret-avond van het M.S.F* Notaris Schreuderf Drie oude kanonnen van „De Ruyter" Natuurhistorisch Museum weder geopend De omgekomenen bij de ramp van de T 1 Collectrices in moeilijkheden Opnieuw rouw op de „Kooy" Begrafenis van Overste de Bruyne en off.-vlieger Vethake Ongeval Missie tentoonstelling Mislukte levens Het vrijwilligersprobleem zonder einde \Ar ie het belangrijke artikel van onzen rei- zenden corr., J. K. Brederode, in ons nummer van Zaterdag gelezen heeft, begrijpt de moei lijkheid, we zullen maar niet zeggen, de onmogelijkheid, om het in eenig probleem van beteekenis eens te worden tusschen Enge land en Italië. Pretticj scheren! Vischafslag Den Helder Burgerlijke Stand van Den Helder Gistermorgen heeft in het Rialto-theater gedraagid de intellectfilm „Tsjeljoeskin" (Hei den van het Poolgebied), het luthenïïek refals van de expeditie van denzelfden naam houden van 16 September 1933 tot 13 bruari 1934 in het Noordpoolgebied onde^ Ïffidt vermaarden professor O J Het betreft hier een film, die in tegenstel ling met enkele andere dergelijke producten ^ie n)et altlJd voor 100 procent naar deze beüteling mogen luisteren, van groote waarde is. Een film, die een klaar befld geeri van den strijd, die ook de moderne mensch no» te voeren heeft, als hij verzeild raakt inT gebieden van eeuwige sneeuw en eeuwig ijs" gebieden, die ook in de hedendaagsche atlas sen nog slechts gebrekkig in kaart gebracht Doel dezer roemruchte expeditie, waarnaar de oogen van de geheele wereld gericht waren was de verovering van de noordelijke route voor de scheepvaart, een historisch doel dat onwillekeurig herinneringen oproept aan on zen Heemskerck en Barents, de vrijwel voor hetzelfde doel scheep gegaan waren. Een poolfilm... inderdaad, vol van grootsch avontuur, vol spanning en afwisseling. Een film, waarin 104 menschen de machtige wor steling aanvangen van wetenschap en tech niek tegen het onwrikbare poolijs. Ook hier verloor men den strijd tenslotte, doch ook de wetenschap kon bogen op een overwinning. De camera-man, die deze documentaire op nam, heeft kans gezien hierin het mensche- lijke naar voren te brengen. Men krijgt een idee, hoe deze Russen moesten zwoegen, hoe zij maanden lang vochten tegen de pool, die in doodelijke ongenaakbaarheid zijn hand naar de expeditie uitstak, keer op keer... De opnamen zijn meermalen uniek, zelden zag men de moeilijkheden, het bijkans onmo gelijke van een dergelijke opgave, zóó ten voeten uitgebeeld en als daar het einde is, een euide van gejubel en blijdschap op vaderland- schen Sovjet-bodem, beseft men eerst, wat dit groepje menschen heeft moeten doorstaan. Opmerkingen...? Ja, doch zij doen niets af van het feit, dat deze film door een vol thea ter met een groote mate van belangstelling is gevolgd. Wij doelen dan op het besluit der rolprent, waarin men gemeend heeft een brok propaganda voor de Sovjet te moeten liggen. Natuurlijk is dat een goed recht, doch wij meenen, dat in deze een zekere mate van soberheid en beknoptheid het geheel geen schade berokkend zou hebben. Overigens... een intellect van het soort, dat wij gaarne herhaald willen zien. Er was waardeering in breeden kring. Plaatselijke prominenten in top vorm. Gisterenavond heeft, voor het eerst in dit seizoen, een cabaret-avond van het populaire MSF plaatsgevonden, een avond, waarvoor een dusdanige belangstelling bleek te bestaan, dat het Casino welhaast te klein was. Te kleinja: de obers waren verplicht zich in opgevouwen en kromgebogen wijze een weg te banen tusschen de stoelen, en zat men eenmaal op z'n plaats, dan was het on mogelijk zich de eerste uren eenige decime ters te verplaatsen. Casino was, zooals men dat noemt: „afgeladen". In dit verband is het begrijpelijk, dat voor zitter Jac Bos, een der hechtste steunpilaren van het M.S.P. zeer opwekkende woorden sprak bij zijn openingsspeechje. Diverse in terne mededeelingen werden gedaan, terwijl men tevens staande piëteitvol diegenen her dacht, welken door de zoo noodlottige ram pen bij den M.L.D. om het leven zijn geko men. Zooals men hierboven leest, het was weer een „non-stop"-avond en de waarheid gebiedt te zeggen, dat men zelden een dusdanig ge slaagd program (en het M.S.F. heeft repu tatie!) voorgezet kreeg. Goeddeels sloot het als de bekende bus en tot né. middernacht hebben de vele honderden zich kostelijk ver maakt aan datgene, wat plaatselijke klein- kunst-prominenten voor het voetlicht brach ten! Het is niet mogelijk het geheele program tp den voet te volgen en zullen ons derhalve epalen tot hen, die van hun nummer inder daad iets bijzonders wisten te maken. Een belangrijk aandeel had daarbij onze plaatselijke amateurband „The Masterkeys die onder leiding van den heer L. v. Loo voor een „hot-and-sweet"-programma zorgde. Het gebodene was het beluisteren over waard en het succes in dit verband opmer kelijk. Behalve de bandleden was daar Her man Nijpels, die als vocalist voortreffelijk werk te zien gaf, was daar Giel Blom, een jongeman, die stepdanst op een wijze die be loften voor de toekomst inhoudt (tenminste... als de stepdance-mode geen korstondig leven beschoren is) „The Craker Jokes", een 4-tal .rhytm-singers", die bijkans voor de Md s Brothers niet behoeven onder te doen en Three Keys", een vocaal-trio". Het alles ont ketende stormen van enthousiasme en was ook inderdaad aardig. Verbaasd waren Jf"*'-1 alleen over de ongelooflijke hoeveelheid En- gelsch, waarin dit alles gedrenkt wordt. Kan dat een volgend maal niet eenige gi ac en n tionaler... Wellicht, dat er dan meerderen zijn, die ook de toelichting en het gezongene ^Keurig was voorts de „Moderne dans", uit gevoerd door de „Mouton Girls onder leuk g van den heer Herman Schaap. ^Het betrof h een dans. zooals men die in de Amerikaan sche talky's te zien krijgt en waarvan het succes afhankelijk is van de correctheid der beweging en het charme der uitvoerenden. Uit den aard der zaak zijn de GV^h geen „Roxy Girls" of „Follies Bergères doch hier werd een stijlvolle vertolking gegeven van een rhyythmisch vrij zware op,. Woord van waardeering voor de even i als smaakvolle kleeding der jonge voortsvoorts was daar Henny van Gelder met een sortiment kwinkslagen, ren er diverse tooneelisten. was tengewoon aardig krontjong-ensemble, enzoo voortsdie tezamen de aanwezigen diverse uren hoogelijk vermaakt hebben, voering, waarvan men zeker een ïepn Verwachten! Nog juist voor het ter perse gaan van ons nummer van Zaterdag, konden wij daarin een korte mededeeling opnemen betreffende het overigden van notaris J. W. J. Schreuder. De heer Jacobus Wilhelmus Johannes schreuder werd in 1888 te Amsterdam geboren. Hij heeft het notarisambt hier ter stede ge durende 10 jaren uitgeoefend. Daarvoor was hij 5 jaar in Dalfsen nabij Zwolle als zoodanig werkzaam. De overledene nam op bescheiden wijze aan het openbare leven van onze stad deel. Gedu rende enkele jaren is hij voorzitter geweest van de plaatselijke afdeeling van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid. Voorts was hij voor zitter van de plaatselijke afd. van den Vrij- willigen Landstorm. Ook had hij zitting in het bestuur van de Vereeniging „Ambachtsschool Den Helder en Omstreken". De begrafenis zal morgen, half twee, plaats hebben op de Algemeene Begraafplaats te Huisduinen. Herinneringen aan zeeslag in de Straat van Messina. Naar wij vernemen, bevinden zich op het s.s. „Tiberius" van de K.N.S.M., dat weldra te Amsterdam zal aankomen, drie oude ka nonnen en een anker, afkomstig uit den laat- sten zeeslag, welken admiraal De Ruyter op 22 April 1675 in de Straat van Messina heeft geleverd, ter hoogte van den Stromboli. Eenige maanden geleden zijn deze herinne ringen opgevischt en de Italiaansche regee ring heeft de kanonnen aan ons land ten ge schenke aangeboden. Zoodra de zending te Amsterdam is aangekomen, gaan de kanonnen eerst naar de Hembrug, om daarna een plaats te krijgen in het legermuseum op kasteel „Doorwerth". Na een periode van circa 2 maanden, zijn Zaterdagavond wederom de deuren van ons Natuur-historiseh Museum geopend en kun nen de liefhebbers weer genieten van al het schoons, dat reeds in het bezit was en het nieuwe, dat er thans bijgekomen is. Wat dat nieuwe betreft, hiervan noemen wij den wel zeer interessanten kop van een reuzenhaai, de van opvallende afmeting zijn de zeepaling, de bruinvisch, de keurig opge zette parelduiker, en de uitgebreide collectie zangvogels. Ook de steenenverzameling is vergroot, terwijl de prachtige koralen een beter plaatsje hebben verkregen. Zij tenslotte nog vermeld, dat het leslokaal werd geschilderd en betimmerd, dat er een nieuwe kast in aangebracht is en, dat het ge heel een zoo mogelijk nog frisscheren indruk maakt dan voorheen. Een bezoek kunnen wij van harte aanbe velen. Men zal zeker niet teleurgesteld worden. DEMONSTRATIE. BIJ VROOM EN DREESMANN. Met apparaten voor ajourwerk. Dagelijks wordt bij de firma Vroom en Dreesmann een zeer interessante demonstratie gehouden met apparaten voor ajourwerk. Dit apparaat is op iedere naaimachine te plaat sen en aan de machine behoeft niets ver anderd te worden, terwijl als verder voordeel geldt, dat door een ieder, zelfs door kinderen, van dit apparaat gebruik kan worden ge maakt. In enkele minuten tijds kan iets ge- ajourd worden, wat vroeger uren werk kostte en een kwelling voor de oogen beteekende. Door het gebruik maken van dit apparaat is het mogelijk open vormen te maken, te garneeren en twee stukjes, zooals schadelijke stukjes, aan elkaar te ajouren. Ongetwijfeld zullen alle dames, die belang stellen in dit soort werk, eens een demon stratie willen bijwonen om kennis met dit nieuwtje te kunnen maken. SPELDJESDAG M.S.F. De opbrengst van de Zaterdag gehouden collecte van het M. S. F. is totaal 512.94. Voor dit prachtige resultaat dankt het be stuur van het M. S. F. allen hartelijk, die daaraan hebben meegewerkt. Hieronder laten we nog eenige meer uit voerige bijzonderheden volgen over de slacht offers van de ramp met de T 1. Lt. ter zee 2e klasse E. van Haften. Eibert van Haften werd 17 Juni 1906 te Vlaardingen geboren. Hij was gehuwd en tweede stuurman der K.P.M. Op 18 Februari 1928 werd de heer Van Haften aangesteld tot militieleerling zeewaar nemer waarna hij reeds spoedig als zoodanig werd overgeplaatst naar het marinevliegkamp Moro Krembangan. In Mei van datzelfde jaar werd hij bevor derd tot militie-adjudant-onderofficier waar nemer, eenige maanden later tot luitenant ter zee derde klasse van de Kon. Marine-reserve en in 1931 tot luitenant ter zee tweede klasse. Gerrit Jan Radstaat werd 23 December 1901 te Ede geboren en was dus 35 jaar. Hij was gehuwd en had 6 kinderen. In 1917 kwam Radstaat als leerling-onder- officier in actieven dienst. Na het doorloopen der verschillende rangen werd hij 10 December 1936 sergeant-majoor-telegrafist. Hij behaal de in 1936 het internationaal- en een jaar later het marinevliegbrevet. Gerard van der Hooft, de omgekomen sergeant-vliegtuigmaker, werd 3 Maart te Recklinghausen (D.) geboren en was dus 28 jaar. Hij was gehuwd en had geen kinderen. Van der Hooft diende hier te lande als chauffeur-zeemilicien en ging in 1929 over in actieven dienst als korp.-vliegtuigmaker (m.). Als zoodanig ging hij in 1930 naar Indië, behaalde daar in 1936 het marinevliegbrevet en werd nog in datzelfde jaar tot sergeant- vliegtuigmaker bevorderd. De korporaal-vliegtuigmaker Pieter Leen- dert Boogert werd 26 Juni 1912 te Den Helder geboren. Hij was dus 25 jaar; Boogert was gehuwd en had 1 kind. Als leerling-vliegtuigmaker (m) kwam hij 12 September 1929 in actieven dienst. In 1933 werd hij bevorderd tot korporaal-vliegtuig maker. In 1935 ging hij naar Indië, na hier te lande eerst nog het brevet vliegtuig- mitrailleurschutter te hebben behaald. De zeemilicien-matroos-telegrafist E. F. Nolten was een inlandsch dienstplichtige; hij was niet gehuwd. Bij beschikking van den Minister van Defen sie is de officier van gezondheid der 2e klasse C. van der Ploeg den 16en October 1937 ge plaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Bij beschikking van den Minister van Defen sie zijn de volgende plaatsingen gelast: Met 16 October 1937: de luitenant ter zee dér le klasse A. J. Quan- jer in de rol van Hr. Ms, Wachtschip te Wil lemsoord en de luitenants ter zee der 2e klasse: E. Dankmeijer, P. Cooi, J. B. Reiche, A. van Es en H. M. van de Wall Bake, allen idem. Met 23 October 1937: de luitenant ter zee der 2e klasse J. H. P. van Rosevelt a.b. Hr. Ms. „Gelderland", Met 25 October 1937 de officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse A. Hoogkamer bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. Met 26 October 1937: de luitenant ter zee der 2e klasse B. M. C. Braat a.b. Hr. Ms. „Gelderland". Met 2 November 1937: de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse W. A. Wachter bij den bouw van Hr. Ms. „Tromp" te Amsterdam. Met 8 November 1937: de officier van den marinestoomvaartdienst der le klasse C. L. H. Vincken a.b. Hr. Ms. „Schorpioen". Zaterdag, bij de collecte van ten bate van het M. S. F., zijn een 10-tal jongedames, die weliswaar parmantig met de bussen liepen, doch niet, zooals later bleek, aan den voor geschreven leeftijd voldeden, op minder pret tige wijze hieraan herinnerd. De politie bemoeide zich namelijk met deze overtreding en kussens en bussen werden op het Hoofdbureau gedeponeerd. Natuurlijk kreeg men de contrabande weer terug, maar de jongedames, die de leeftijdsgrens nog niet bereikt hadden mochten niet meer in aan merking komen. „Het is om ons te laten zien, dat wg nog niet de baas zjjn in de lucht". Opnieuw treft den Marine-luchtvaartdienst een zware slag, terwijl men zich nog niet hersteld heeft van den slag, die Woensdag viel. Wel gaat het leven zijn gewonen gang en ronken den geheelen dag de motoren van de lesvliegtuigen boven het veld en boven Den Helder, maar in den cockpit zitten man nen, wier gedachten afdwalen naar hun vrien den en makkers in de Oost, die hun leven lieten voor den dienst, waaraan zij zich ge geven hadden. „Vliegers moeten honderd procent men schen zijn", zegt kolonel Van Allen, de com mandant van het Vliegkamp „De Kooij", die zeer onder den indruk is van de ramp bij Banda, waardoor opnieuw eenige uitstekende krachten aan de marine ontvallen zijn. „Een ongeluk komt nooit alleen, dat heb ik giste ren gezegd. Het is om ons te laten zien, dat wij niet heelemaal baas zijn in de lucht, maar dat er altijd factoren zijn. die buiten de men- schelijke wetenschap vallen. Het zijn jonge menschen, die gevallen zgn. De eerste bestuurder van de T. 1. de ma- ioor-telegrafist-vlieger G. J. Radstaat, was een van de beste onderofficier-vliegers, bekend om zijn veilig en secuur vliegen Hij was in net bezit van het internationaal en manne- VllDeh sergeant-vliegtuigmaker G. v. d. Hooft, tweede bestuurder van de T. 1, was pas op geleid voor zijn vliegbrevet, en nog maar enkele weken in Indië. Als bewijs van zijn bekwaamheid kan gelden, dat hij in de vlie geropleiding genomen was, waarvoor slechts de meest geschikte jongens werden uitge zocht. Hij was dit jaar bevorderd tot sergeant. De korporaal-vliegtuigmaker P. L. Boogert zou dit jaar nog naar huis gekomen zijn. Zijn jonge vrouw telde de weken, die haar nog van haar man scheidden." T.-vIiegtuigen hebben uitstekende eigenschappen. Wij hebben den officier M.S.D. le kl. Kra mer, chef van den technischen dienst op het vliegveld De Kooij, naar de eigenschappen van de T.-vleigtuigen gevraagd, de toestellen, waarvan de Marine er 24 heeft en waarvan er deze week twee neergestort zijn. Het zijn vliegtuigen met uitmuntende vliegeigenschappen, zoo zeide de heer Kramer ons. Er wordt ongeveer zeven jaar mee gevlogen. De eerste twaalf, ge nummerd 1 tot en met 12, werden in 1929 en 1930 door de Fokkerfabrieken#afgele verd. De tweede serie werd in meer mo derne uitvoering, genummerd T. 13 tot en met T. 24, in 19351936 afgeleverd. Men had met de eerste serie bij de marine zulke uitstekende ervaringen opgedaan, dat men nogmaals een serie van twaalf toestellen bestelde met sterkere motoren en moderne uitvoering. Op het oogenblik zijn nog twee van de vliegtuigen, de T. 23 en de T. 24, in Nederland. Op het vliegkamp De Mok worden er nog enkele proefnemingen mee gedaan. Palembang, 16 Oct. (Aneta). Zaterdagmorgen had de plechtige teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van overste De Bruyne en den officier-vlieger eerste klasse, Vethake. Hetzelfde ceremonieel werd gevolgd als bij de begrafenis van de overige slachtoffers. Zaterdag bestond het vuurpeleton echter uit twee secties mariniers. De leiding berustte bij den luitenant ter zee Von Freytag Drabbe commandant van de marinekazerne Goebeng. Als slippendragers bij het stoffelijk over schot van De Bruyne fungeerden vier jaar- genooten van den overledene, namelijk de lui tenants ter zee eerste klasse Van Leeuwen, Hendrikse, Immink en Van Nauta Lemke. Als slippendragers bij het stoffelijk over schot van den vlieger-officier Vethake fun geerden vier jongere zee-officieren. Langs den weg, welken de droeve stoet ging, stonden honderden belangstellenden. De kisten waren gedekt met de Nederland- sche vlag, waarop de degens, dienstkruisen, ridderorden en steken van de overledenen. Aan weerszijden van de baar was het vuur peleton in twee gelederen opgesteld, dat een eerste salvo met vijftig geweren gaf. Daarna werden de kisten naar het massagraf gedra gen, waar de slippendragers de vlaggen weg namen. Nadat pastoor Ravesteijn het graf van wij len Vethake had gewijd, trad de marinecom mandant naar voren. Spr. begon met te zeg gen, dat H. M. de Koningin den wensch te kennen had gegeven. Hare deelneming te be tuigen met de nagelaten betrekkingen van allen, die met de T-13 zijn omgekomen. „De Bruyne en Vethake! Op jullie is in hooge mate van toepassing, dat de marine een ernstig verlies heeft gele den door dit plotseling heengaan. Er werd nog zooveel goeds van jullie verwacht. Gij waart van de oude garde, steunpilaren van de marine-luchtvaart. Jullie kunt vertrouwen, dat je namen met eerbied zullen worden genoemd, door hen, die na ons komen." De marine-commandant richtte zich ver volgens tot mevrouw de weduwe De Bruyne. Spreker zeide, dat haar overleden echtgenoot hoog stond aangeschreven als officier, maar dat men ook de grootste achting voor hem had om zijn karaktereigenschappen. Voor hem was anders stelling een groote toekomst weggelegd. Hierna sprak de luitenant-ter-zee Hendrik- se, commandant van Morokrembangan. Deze spreker bracht in herinnering, hoe enthousiast De Bruyne zijn nieuwe taak was begonnen, en hoe Vethake, met zijn ervaring, van onschat bare waarde was. Beider heengaan veroor zaakt een zeer groot verdriet. Een broeder van wijlen De Bruyne sprak een woord van afscheid. De heer Meijer dankte voor de belangstel ling als vriend van de familie Vethake. Hierbij spraken ds. Eckhausen en pastoor Ravesteyn woorden van troost, waarmede de plechtigheid ten einde was. RIJWIEL ONTVREEiMD. Een persoon uit Groningen afkomstig, die zijn fiets op de Achterbinnenhaven onbeheerd had laten staan, bemerkte bjj zijn terug komst, dat men zijn rijwiel had ontvreemd. ZIJ WAREN HARDLEERS. Herhaaldelijk worden jongelui, die in de Spoorstraat stilstaan, door de politie ge maand tot doorloopen. Dit aanmanen schijnt over het algemeen niet veel te helpen, vandaar dat de politie is overgegaan tot andere maatregelen en een aantal van de ongezeggelijke jongens heeft bekeurd. Zaterdagmiddag kwam een dochtertje van den heer C. Dros op den Schilderweg met een rijwiel zoodanig te vallen, dat het kind een been brak. De Missie-tentoonstelling, die thans in het St. Janshuis te Den Burg wordt gehouden, viel gisteren een zeer druk bezoek ten deel. Het betreft hier voornamelijk de Tentoonstelling van een keur van artikelen, die door de Missie-naaikring zijn vervaardigd. Verder zijn aan deze tentoonstelling enkele vermakelijk heden verbonden, waarvan de opbrengst ten bate komt van de Algem. Buitenlandsche Mis sie. Hedenavond wordt in het St. Janshuis een Missie-film vertoond betreffende de R.-K. Missie te Nieuw-Guinea. De toegang tot dezen Filmavond is vrij. Voor een behoorlijk bezette zaal werd gts- steravond in „Eelman's Dancing" door de Tooneelvereeniging „Ons Genoegen" van De Koog het tooneelspel „Mislukte Levens", van Joh. Schmidt opgevoerd. De bijeenkomst werd geopend door den heer Sprangers, die er op wees, dat dezen avond geen blijspel zou wor den gegeven, want „Mislukte Levens" is ge heel naar 't leven geschreven, waardoor de inhoud van dramatischen aard is. De opvoering was een groot succes. De vier hoofdrollen waren in uitstekende handen, zoo wel bij de dames als bij de heeren. Een moei lijke rol was vooral die van den vader, waar bij het keurig spel van moeder, zoon en pleegdochter voortreffelijk aansloot. Het ap plaus na ieder bedrijf bewees voldoende, dat het spel der jeugdige tooneelvereeniging, bij de opvoering van dit vrij lastig drama, zeer goed in den smaak viel. De avond werd besloten met een gezellig bal, dat onder leiding stond van den beken den accordeonist Dirk de Leeuw. Achter de belangrijke gebeurtenissen van de laatste jaren zit Italië. Italië was oorzaak dat Japan aan Abessinië geen hulp verleende, hoewel het daar belang bij had. Daarvoor be loofde Italië moreelen en anderen steun aan Japan in zgn strijd tegen China. De bezetting van het Rijnland door de Duitsche troepen was een zet van Italië om de aandacht van Europa af te leiden van den strijd in Abessinië. Zoo zit Italië achter den strijd in Spanje om Engeland aan Europa te binden, waardoor Japan vrij spel heeft in het Verre Oosten. 't Is een duister diplomatiek spel dat Mussolini speelt en het is de groote vraag maar, hoe lang hij het nog voort kan spelen, voordat hij door Engeland schaak mat gezet wordt. Men begrijpt, na dezen blik achter de scher men, dat er van een oplossing van de vrij- willigerskwestie in Spanje niets kan komen. Italië wenscht dat nieten saboteert dus de besprekingen. Zoo heeft de Italiaansche vertegenwoordiger in de vergadering der niet-inmengingscom- missie, die Zaterdag begonnen is, bezwaar gemaakt tegen punt 3 van het Fransche voor stel, waarin wordt voorgesteld Valencia en Franco te verzoeken toe te stemmen in de onmiddellijke terugtrekking van een beperkt aantal „symbolische" vrijwilligers, welk aan tal een gelijk percentage moet bedragen van het totaal aantal vrijwilligers aan beide kanten. De Londensche corr. van de „N. R. Crt." schrijft hierover aan zijn blad: Daar de vrijwilligers aan Franco's kant zeer talrijker zijn dan aan dien van Valencia beteekent dit, dat Franco een grooter aan tal vrijwilligers zal moeten opgeven dan Valencia. Grandi voelde hier klaarblijkelijk zeer weipig voor en heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat men niet met percen tages, maar met gelijke getallen voor beide kanten te werk moest gaan. Zijn verklaring, dat Italië bereid was het idee van een „sym bolische terugtrekking" te aanvaarden, ver liest daarvoor veel van zijn practische waarde. En zoo vordert men niet in Londen. Men blijft langs elkaar heen babbelen over ondergeschikte dingen. Italië saboteert, omdat het Londen in het Westen vast wil houden, zoodat het in het Verre Oosten niets kan beginnen. Maar er zijn grenzen aan het geduld van Londen en van het bereiken van die grens is men, meenen wij, niet ver verwijderd. De wereld loopt hopeloos vast in zijn zelf gekozen weg van zelfzucht en liefdeloosheid. Men zal weer terug moeten keeren tot de oude waarheden van onzelfzuchtigheid en van liefde tot den naaste. Laat ons bij ons zelf beginnen, opdat er in eigen omgeving „vrede" is. Vrede in eigen hart brengt vrede in het gezinsleven, brengt vrede in de maatschappij, brengt vrede in de wereld. Het is zoo buitengewoon goed na het scheren Witte Purol te gebruiken, dan schrijnt de huid niet na en wordt gaaf en geschikt om U eiken dag opnieuw met genoegen te kunnen scheren. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Nat. Hist. Museum, geopend dagelijks van 710 uur, Woensdag bovendien van 35 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Drie handige meisjes". Tivoü-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „Zinga" en „Mr. Flow". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „De amateur-gentleman" en „Cowboy-eer". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 775.4 Licht op (heden) 17.31 GESLAAGD: Tijdeps de te Den Haag ge houden examens in stenografie slaagde onze stadgenoot, de heer T. Boon, voor het lee raarsdiploma Stenografie „Groote". Den Helder, 16 October. Aangebracht door korders: Tongen per kg 1.24—1.17 sliP3 1.10—1.04 Tarbot 0.70—0.60 Schol le soort per kist 7.807.40 Schol 2e soort 4.50—2.50 Schar 2.50—2.00 Wijting 2.10—1.10 Aangebracht door garnalenvisschers: Levende garnalen 1.35 per Lit Gekookte garnalen 0.15 per kg. van 16 October 1937. BEVALLEN: C. Schol—Smids, d.; F. M. Razenbergvan der Mark, d.; C. E. van den BergKries, z.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5