itnoodiging Hedenmiddag 4 uur MAGGI 'soepen e JAMS De achtervolging van Jan Rapalje APPELSTROOP APPELMOES BESSENSAP VRUCHTEN OP SAP !na elken maaltijd Vrijdag 22 October 1937 Tweede Blad &tadónieiuuj Nieuwe achtervolgers dagen op! Vischafslag Den Helder Burgerlijke Stand van Den Helder Hij behoudt zijn werkkring hoewel hij de 70 reeds is gepasseerd Hr. Ms, Gelderland naar de West Hr. Ms. Java in Januari naar de West? Alg* Ledenvergadering „Het Witte Kruis" Fancy-fair NecL Herv* Gemeente Het „Dorus Rijkersfonds" Bondsavond A.N.W-B. Het nieuwe bedrijf van juwelier J- v. d. Witte £c%eAi-cAic?detv J. van de Witte MAGGI3 Soepen worden om hun kwaliteit gekocht! Het is onzen Jan tot nu toe steeds voor den wind gegaan. Toen wij hem het laatst zagen, peesde hij nog steeds op het gestolen karretje, hij was juist op het aange komen, terwijl de motorbrigade zich nog in de bevond. Meter voor meter won de motorbrigade terrein, maarrr... Heldersche kwajongens hadden dien dag een leege flesch in duizend stukken gesmeten en één van de scherpe fleschdiggels priemde onmeedoogen- loos in den achterband, zich er niets van aan trekkende dat deze toebehoorde aan het voer tuig van den Heiligen Hermandad... Ssssttt... deed de band, een verwensching ontsnapte aan de lippen van een der achtervolgers, Klap remde uit alle macht, want zijn voertuig be gon hevig te slingeren en... onze politie was door overmacht gedwongen den strijd op te geven! Jan, die het motorgeraas achter zich hoorde verstommen, slaakte een zucht van verlich ting: die gevaarlijke tegenstanders was hij gelukkig kwijt! Echter hij versaagde niet: eerst moest hij naar een stillere stadswijk, waar hij veiliger zou zijn. Hij suisde in vlie gende vaart de over, sloeg links af, de op. Echter eenmaal over de zijnde veroorloofde hij zich even opzij te kij ken, om te zien of wellicht andere achtervol gers hem op de hielen zetten, juist kwam een zegevierende lach op zijn misdadig gezicht, toen Jan een geweldige opstopper kreeg. Wat was er gebeurd? Wel, het korte moment, dat hij opzij gekeken had, was hem noodlottig geworden. Want daardoor was hem ontgaan, dat op den hoek van het de mariniers Gerrit Neuvegliese en Kees van Hepscheuten juist op teedere wijze afscheid stonden te nemen van de twee aardige meiskes, waar mede ze zoo juist een wandeling op den gemaakt hadden. Geen van de vier had oog voor den nade renden zwijntjesjager (hetgeen geen wonder was), en Jan keek juist opzij. Dat verklaart de botsing, die zóó hevig was, dat het ver liefde viertal wreedelijk gestoord werd in het afscheidsceremonieel... Maar niet alleen dèt, het kon zich niet staande houden en, de juf frouwen rolden met Gerrit en Jan over het trottoir. Gerrit en Jan ontstaken in woede, welke groeide tot een delirium van woede, toen bovendien nog bleek, dat Gerrit's laken- sche pantalon van zijn nog bijkans nieuwe uniform een enorme winkelhaak opgeloopen had. Allerlei fraaie, niet nader te noemen, uit drukkingen bedierven de eerst zoo sereene stemming van dit plekje. Beiden haastten zich overeind, keken met wilde oogen om zich heen, belust als zij waren om den veroor zaker van dit „bakkie" geducht af te straffen Waar was Jan gebleven? Wel, hij had zich maar net-aan op z'n fiets kunnen handhaven. Wel had zijn stuur een scheeven stand aan genomen en had ook de bel het begeven, maar de fiets reed nog, al ging het dan niet meer zoo hard als voorheen. De mariniers, ziende wie hen dit koopje had laten snappen, ver gaten al het liefs, dat zij in arren moede ach terlieten, en zetten den fietser achterna. Daarbij kwamen hun hardloop-capaciteiten, die zij den afgeloopen zomer op de Marine kampioenschappen gedemonstreerd hadden, hen goed van pas en zoo kon het gebeuren, dat Jan Rapalje opnieuw ernstig bedreigd werd. Hij ging op zijn trappers staan en karde aldus den heelen af, waarna hij op het uitkwam. Hier was het, dat de teekenaar hem weer ontmoette, met de beide mariniers vlak achter zich... Het plaatje,dat de teekenaar van de plaats maakte, waar hij het drietal ontmoette, vindt U in de advertentiepagina van dit blad. Als U het herkent, kunt U het op de wedstrijd kaart invullen. 21 October. Aangebracht door korders: Tongen Per Slips Tarbot Schol le soort Schol 2e soort Schar Wijting Door garnalenvisschers Gekookte garnalen kg 1.22—1.16 1.10—1.02 0.70—0.60 8.75—7.75 3.50—2.90 2.352.90 1.80^-1.50 kist per kg 0.15 van 21 October. GETROUWD: P. Catshoek en A. E. J. Polling; J. S. Westra en W. C. Th. Verheul. Bevallen: C. Hiemstra—Rienstra, z. Huisschilder vertelt waaraan hy dit te danken heeft. „Ik heb sinds jaren de gewoonte in lederen kop thee een heel klein beetje Kruschen Salts te nemen. Ik ben nu 70 jaar geweest en huis schilder van beroep. Ik kan nog al mijn werk doen, op hooge ladders of op stellages, die huiten hooge gebouwen hangen. Er wordt mij dikwijls gevraagd hoe het komt, dat ik nog zoo flink ben en er uitziet als 50. Ik vertel ze allemaal, dat ik geregeld iederen dag mijn Kruschen Salts neem." J- A- Vooral bij ouderen zijn de inwendige orga- hen, lever, nieren en ingewanden, dikwijls niet meer zoo actief als noodig is. Kruschen Sals spoort deze organen zacht en voortdurend aan hun taak op natuurlijke wijze te blijven ver vullen, waardoor men zich ondanks het ouder worden, jeugdig, fit en gezond zal blijven voelen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40. f 0 75 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Mij.. A dam, voorkomt. (Adv.) Verkrijgbaar bij: C. de Beurs, Breestraat 12. H. Bres, Spoorgracht 32. T. C. Govers, 2e Vroonstraat 54. Th. Noot, Julianadorp. F. van Peperzeel, Emmastraat 74. C. v. d. Plaat, Keizerstraat 52. J. J. Verbeek, Sluisdijkstraat 58. A. J. de Vries, Spoorstraat 74. Naar wij vernemen, zal Hr. Ms. „Java" in Januari 1938 naar West- Indië gaan, ter aflossing van Hr. Ms. „Gelderland", die volgende week naar de West vertrekt. Op onze informatie ter bevoegder plaatse konden wij geen officieele be vestiging krijgen van dit bericht. Gisteravond heeft in café „Postbrug" plaatsgevonden de algemeene ledenvergade ring der Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis", en op welke vergadering weder om bleek, welk een opmerkelijk vertrouwen de 3000 leden in hun bestuur stellen. In totaal waren namelijk aanwezig 9 personen (inclu sief pers), zoodat zeker van geen „druk bezochte" vergadering gesproken kan wor den Het was de voorzitter der plaatselijke af- deeling, dokter Bakker, die de samenkomst opende en den secretaris, den heer K. Tiemes, gelegenheid gaf tot lezing der notulen van de vergadering d.d. 26 April 1937, welke notulen zonder opmerkingen gearresteerd werden. Bij doorneming der ingekomen stukken werd voorlezing gedaan van een schrijven van den heer Fraai, die bedankte als administra teur der vereeniging. De voorzitter liet in dit verband waardeerende woorden hooren ten aanzien van den heer Fraai, die zijn functie niet minder dan 34 jaar vervulde en dat op buitengewoon nauwgezette wijze. Een woord van dank namens de vereeniging komt hem dan ook ongetwijfeld toe. Volgde, wegens periodieke aft«eding, de verkiezing van een tweetal bestuursleden. Door het bestuur waren de volgende dubbel tallen opgemaakt: voor mevr. B. A. Ketner-— de Jongh: mevr. B. A. Ketnerde Jongh en mevr. J. PotjewijdRozema, en voor den heer J. Smit: de heer J. Smit en de heer J. Boer- dijk. Beide functionnarissen bleven na stem ming gehandhaafd. Voor de algemeene vergadering, te houden 9 November a.s. te Amsterdam, moest een tweetal afgevaardigden gekozen worden. Hiervoor werden bereid gevonden de heeren Bakker en Delgorge, terwijl als eventueel plaatsvervanger aangewezen werd de heer Tiemes. Punt 5 der agenda, behandeling van den beschrijvingsbrief voor genoemde algemeene vergadering gaf, in verband met de. reeds ge houden bespreking op de bestuursvergadering, geen aanleiding tot opmerkingen. Ook de begrooting voor het jaar 1938 werd zonder commentaar geaccepteerd. De posten zijn goeddeels volkomen gelijk aan die van het vorige begrootingsjaar: zij sluit met een be drag aan ontvangsten van 8.951.65 en een zelfde aan uitgaven. Nadat nog voor de commissie tot nazien boeken over 1937 dezelfde heeren als de vorige maal aangewezen werden (n.1. de heeren Meyer, Oosterhout en De Bie) sloot dokter Bakker de vergadering, die als gewoonlijk met de noodige vlotheid afgewerkt was. Donderdag a.s. Vermoedelijk om half twee, zal Hr. Ms. „Gelderland" volgende week Donderdag onze haven verlaten, voor een trip naar West-Indië. Zooals men weet, is Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" nog steeds in de Spaansche wateren en voor dezen bodem weer naar zijn standplaats, West-Indië, vertrekt, zal hij eerst nog naar Holland komen. Zeer waarschijnlijk zal dat bezoek aan Holland in de eerste helft van het vol gend jaar plaats hebben. DE TRADITIONEELE DIEFSTAL. Gisteren werd er aangifte gedaan, dat een fiets, die onbeheerd op de Buitenhaven had gestaan, was ontvreemd. Opening dooi den burgemeester. Een gezellige, knusse zaal. Gistermiddag 3 uur is door den burge meester (je Fancy-Fair ten bate van de Ned. Hervormde Gemeente, welke nog he den en morgen in Musis Sacrum (van 1524 uur) gehouden wordt, voor een groot aantal genoodigden officieel ge opend verklaard. Wij waren bij de opening aanwezig en heb ben de prettig intieme, gezellige sfeer, waarin deze Fancy-fair gehuld is, op ons laten inwer ken ons het kopje thee, dat de dames van de commissie in dat knusse hoekje van het too- neel zoo lekker gezet hadden, goed laten smaken. En we keken wat rond en waren ge troffen door de verscheidenheid, welke deze bazar biedt. Nijvere dameshanden hebben ge zorgd, dat er een keur van handwerken, groote j en kleine, te koop is. Allerlei vroolijke ideeën zijn tot uitwerking gekomen om de dames en heeren bezoekers te nopen de hand in de por- temonnaie te steken. Daar heb je b.v. het vroo lijke rad, waar je 4 lootjes kunt kopen voor slechts 1 dubbeltje en waarmee je dus 4 kan sen hebt op een lekkere koek. Daar staan we voor een tentje, waarin je met een voetbal een handigheidje moet uithalen, terwijl we even verder ons geluk met het visschen kunnen be proeven. Voor een dubbeltje wordt U de toe komst voorspeld en voor eenzelfde bedrag kan er touwtje getrokken worden. De eene attrac tie volgt als het ware op de andere: het zijn er eigenlijk te veel om op te noemen. Daarbij komt, dat Musis' zaal stemmig ver sierd is en dat de firma De Zeeuw met haar versterkingsinstallatie steeds voor een gezellig stukje muziek zorgt. De heer De Zeeuw de monstreert trouwens in zijn eigen stand Phi lips' nieuwste snufje: het eenvoudige verhuur- toestel! Kortom deze fancy-fair is opvallend goed van opzet en uitvoering en een bezoek meer dan waard. De opening. Gistermiddag dus werd zij geopend. Daarbij waren o.m. aanwezig de heer en mevrouw Rit meester, mevr. Kruys, wethouder en mevrouw De Boer, Ds. Enklaar en Ds. v. d. Poel en nog vele anderen. Nadat de presidente, mevrouw v. d. PoelDe Haas, met een kernachtig woord het welkomstwoord gesproken had, verleende zij het woord aan den burgemeester. Deze kweet zich als altijd met een kwinkslag en een stemmige speech van zijn taak, waaruit weer eens tot uiting kwam, hoe serieus onze burgemeester zich steeds voorbereidt. Hij roemde dan het werk van de meer dan 100 vrouwen, die de fancy-fair tot stand ge bracht hadden en zeide wèl verwacht te heb ben hier handwerken, thee en fruit aan te treffen, maar dat er ook... oliebollen waren, had hij niet kunnen voorzien! Er is hier veel tot stand gebracht, aldus vervolgde de burgemeester en dat kon alleen geschieden omdat de liefde van het vrouwen hart in dit werk gelegd werd. Daarbij werd vooral gedacht aan het doel, dat men wenschte te bereiken. Het is inderdaad een noodzakelijkheid, dat velen zich vereenigen rond de Ned. Herv. Kerk en deze steunen met woord en daad. Spr. herinnerde aan het gebeurde dn Rot terdam, waar door vrijzinnigen getracht was om de Zuiderkerk van de orthodoxe kerke- raad tijdelijk in gebruik te krijgen. Deze po- igng was helaas niet gelukt en het gevolg was, dat men zijn toevlucht tot een schouw burg moest nemen. Hoe verheugend was het te zien, dat meer dan 2000 vrijzinnigen zich daarheen begeven hadden en zich onder het gehoor van hun predikant te scharen. Spr. wekte allen op verdraagzaam te zijn en om de predikanten van hun gemeente te steunen in hun werk. Hij zag deze fancy-fair als een gunstig voorteeken voor de Ned. Herv. Kerk in Den Helder. Spr. bracht dank aan de presidente en aan al de kerkelijke vereenigingen vooral de jongere voor de betoonde samenwerking en werklust, welke dienden tot verhooging en verheerlijking van een zoo goede zaak. Met de beste wenschen voor het welslagen van de fancy-fair verklaarde de burgemees ter haar tenslotte voor geopend. Zaterdag a.s. collecte. Zaterdag a.s. is het speldjesdag voor het Dorus Rijkersfonds. Opnieuw is men dan weer eens in de gelegenheid door een daad zijn sympathie te betuigen met een instituut, dat geen ander doel heeft dan de oud-redders ter zee finantieel bij te staan in den voor hen wel zeer moeilijken tijd. De collecte zal ingeluid worden door een half uurs concert op het monument op het Helden-der-Zeeplein, aanvang 8 uur des mor gens. Mogen de klanken van het metaal hun weg vinden naar de harten van velen, opdat zij er mede aanleiding in mogen vinden om Zaterdag als Dorus Rijkers' dag te beschou wen. Wij rekenen er op, dat des avonds de bussen goed gevuld ingeleverd zullen worden. Naar wij vernemen, zal op 3 November a.s. de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. te Den Helder een Bondsavond organiseeren, be staande in een oppositie van kaarten, gidsen, reisboeken, enz., voor auto-, motor-, rijwiel-, water-, wandel-, ruiter- en luchttoeristen, een lezing over het werk van den Bond en over de verkeersregels in het bijzonder en de ver tooning van de interessante geluidsfilm „De Veilige Weg", de eenige Nederlandsche klank film over de verkeersveiligheid. De burgemeester heeft zich bereid ver klaard dezen avond met een kort woord in te leiden. Wij verwachten, dat de velen, die niet dagelijks in de gelegenheid zijn met het ge- heele Bondswerk kennis te maken, maar toch den bekenden en zoo nuttigen „Bond van de wegwijzers" kennen, deze gelegenheid zullen aangrijpen de mooie kaarten en gidsen, andere boekwerken en nuttige voorwerpen voor weg gebruiker en toerist te bezichtigen en wat meer te vernemen omtrent den voortreffe- lijken, baanbrekenden Bondsarbeid. Up to date zaak in de Keizerstraat. Hedenmiddag 4 uur opent de bekende juwe lier J. v. d. Witte in het pand Keizerstraat 103 een geheel gemoderniseerd bedrijf, dat zoowel uit zakelijk als architectonisch oog punt aan zeer hooge eischen voldoet. Het is opvallend, op welke wijze men hier een combinatie verkregen heeft tusschen com fort eenerzijds en practische inrichting ander zijds. Zoo loopt o.a. door het geheele pand een lichtkoker, die het huis en winkel voor ziet van een uitermate gunstige licht-inval. Van verlichting gesproken: ook deze is in de puntjes verzorgd. Zoowel in het winkel intérieur als in de smaakvolle uitgebouwde étalages is deze indirect, iets, wat het geheel een bijzonder cachet geeft. Voorts is daar centrale verwarming, zijn er in den winkel keurige kasten en laden, allen deels mahonie, deels glas, kortom, de heer van de Witte be zit thans een zaak die in geen enkel opzicht meer iets te wenschen overlaat. Wat de collecties van den heer v. d. Witte betreft, hierover kunnen wij kort zijn, gezien de bekendheid van deze zaak. De voorraad horloges, klokken, pendules beweegt zich tus schen iedere kwaliteit en prijsklasse, evenals dit het geval is in de goud- en zilverafdeeling of bij het gero- en zilmeta-bedrijf. Nieuw bijgevoegd is een graveer-atelier be nevens een brillenslijperij. Men ziet het: de zaak is thans in ieder onderdeel compleet. Vermelden wij tenslotte nog de namen van hen, die aan dit geslaagde pand hun arbeid gaven: Architectuur: de heer S. Krijnen Aannemer Kwak; schilderwerk Senneft; verlichting Puinbroek en sanitar en loodgie- terswerk Snip. tot een bezoek aan onze nieuwe zaak, waarvan de opening zal plaats hebben (Heden geen verkoop, alleen bezichtigen) Juwelier, - Keizerstraat 103 MET GROOT-VERLOF. De dienstplichtige onderofficieren van de le ploeg der lichting 1937 van het Reg. Kust- Artillerie te Den Helder, die sedert 2 Novem ber 1936 voor eerste oefening onder de wapenen zijn. worden op 30 October a.s. n het genot van groot-verlof gesteld. LUC'HTV AART REGIMENTEN T Volgens de „Tijd" is het te verwachten, dat binnen zeer afzienbaren tijd een sterke decen tralisatie van een versterkt luchtwapen tege moet kan worden gezien. Mogelijk zal men daarbij, volgens het blad, komen tot oprichting van luchtvaartregimen ten, waarbij Soesterberg dan waarschijnlijk als opleidingsinstituut zou blijven bestaan. Of een nieuwe zet op het schaak bord? .ét is misschien niet vriendelijk om te twijfelen aan de oprechtheid van de plotselinge zwenking van Italië, maar we zouden met een variant op een bekende uit drukking van Tijl Uilenspiegel kunnen zeg gen „Het heeft 't er ook naar gemaakt, om gewantrouwd te worden." Nog een dag tevoren meldden de bladen dat Italië de discussies te Londen blokkeerde, dat de besprekingen over de non-interventie hopeloos vast geloopen waren. En nu plotse ling komt daar den goeden wil van Italië en doet het de concessie om onverwijld een com missie te benoemen, die het vrijwilligers- vraagstuk in Spanje zal bezien en vast zal stellen hoeveel vrijwilligers aan beide zijden mee strijden. Een internationale commissie zal met deze prettige opdracht belast wor den. En als dat aantal dan vastgesteld is, dan zal men gaan spreken over de terugtrekking. Italië heeft door deze posite-verandering op prachtige wijze de situatie voor zich zelf gered. Mussolini stond voor het feit de schuld op zich te nemen van de misluk king van de non-interventie besprekin gen. Dat held niet alleen in, dat hij op nieuw voor de wereld geblameerd zou worden, maar daarbij kwam, dat de kans voor honderd procent zeker was, dat de grenzen van Frankrijk open zouden gaan en dat er dus volop gelegenheid was om de regeering van Valencia hulp te ver- leenen tegen de overmacht van Franco. En dat wilde de Duce liever niet ris- keeren. Nu komt hij juist bijtijds met „het breede gebaar". De groote bladen juichen, de gedele geerden schudden Grandi de hand, behalve Frankrijk en Engeland, die willen de kat nog eens even uit den boom kijken. Ze hebben teveel ervaring opgedaan. Maar natuurlijk moeten ze op het voorstel van Italië ingaan en dus de commssie benoemen. Voordat echter de commissie haar taak volbracht zal hebben zijn we een paar maanden verder en dus heel wat dichter bjj de beslissing in Spanje en voordat men het er dan over eens is, hoe de vrij willigers teruggetrokken zuilen worden, wel, dan zal Mussolini er wel voor ge zorgd hebben, dat Franco zijn doel heeft bereikt. Het was geen slechte zet van Italië, Mus solini speelt zijn politieke schaakspel meester lijk. Voor het oogenblik echter is het een zet, dat moet erkend worden, die ontspanning brengt en die de mogelijkheden van een Euro- peesch conflict weer verder naar de toekomst verschuift. Van dien kant gezien is dan het gebaar van Italië verheugend. PER PAKJE 5 CT. I DE VOLMAAKTE KAUWGOM HR-24 MARINE-AVOND TE ARNHEM. De afdeeling Arnhem van het Nationaal Jongeren Verbond houdt op Zaterdagavond 23 October een grooten marine-avond in de groote zaal van Royal. Daar zullen spreken gep. vice-admiraal L. J. Quant, over „De taak der Koninklijke Nederlandsche Marine", en ds. J. van der Giessen, vlootpredikant te Vlissingen, over „Zwerftochten met en door de Kon. Marine". Voorts zullen er marine smalfilms en de N.J.V. zeekampfilm 1927 ver toond worden. Welke soort U neemt, U proeft, dat MAGGI1 Soepen zo iets aparts heb ben - zo Iets fijns - dat alleen maar aan te duiden is met MAGG/-lcwa- liteit. Daarom zijn ze ook zo ver rukkelijk wanneer U zelf een soep wilt maken en U een MAGGI' Soep als grondslag gebruikt. De voed zame, geurige en smakelijke eigen schappen van die MAGGI' Soep blijven volkomen behouden, ondanks de toevoeging van Uw ingrediënten.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5