V.V.V.'s in Noord-Holland bijeen Boterverbruiker betaalt het gelag Het verboden grondgebied Postvluchten op Indië Geven Prov. Staten subsidie? De zorgen der kleine gemeenten Radioprogramma Overalls en stofjassen gestolen door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter V.V.V.'s CASTRICUM EN BER GEN VERLOREN VOOR DE FEDERATIE? Groote terreinritten in '38. Zaterdag heeft in hotel „Belle- vue" te Den Helder plaatsgevonden de 10-de vergadering van het alge meen bestuur der Federatie van V.V.V.'s in Noord-Holland boven het Noordzee-Kanaal, en welke bijeen komst zich gekenmerkt heeft door het vlotte verloop der besprekingen en een zeer vriendschappclijken geest. Een 11-tal afdeelingen was vertegenwoor digd, terwijl wij speciaal nog noemen de voorzitter der Federatie, Mr. Breebaart, bur gemeester van de Zijpe, de secretaris, Mr. Bosman, uit Alkmaar, burgemeester Rit meester van Den Helder (die eerst later op de vergadering kwam, evenals de voorz. der plaatselijke afdeeling, de heer Klerk en eenige andere bestuursleden), van het ge meentebestuur van Den Helder, voorts de secretaris, Mr. van Bolhuis, en wethouder de Boer. Tenslotte de heer Planten, direc teur A.N.V.V. en de adj. dir., de heer Wes terman. Nadat door den voorzitter de heeren wel kom waren geheeten, deelde hij mede, dat de heer W. Biersteker (Den Helder) wegens gezondheidsredenen zijn bestuursfunctie be schikbaar heeft moeten stellen. De heer H. Nijpels deelt naar aanleiding hiervan mede, dat hij bereid is de functie over te nemen. Als plaatsvervanger zal fungeeren Mr. Arn. Veldman. Bestuursverkiezing. Er heeft dan plaats de verkiezing van 4 bestuursleden, wegens periodieke aftreding van de heeren Mr. J. P. Bosman en J. Th. Sehneiders (herkiesbaar) en in de vacatu re van den heer G. Voet (die zich niet her kiesbaar stelt) en één wegens het reeds ge noemde aftreden van den heer Biersteker. Met overgroote meerderheid worden dan herkozen de heeren Bosman en Sehneiders en gekozen Mr. Moens en de heer Nijpels. Alle candidaten nemen hun benoeming aan. De voorziter richte dan bijzonder hartelij ke woorden aan het adres van den heer Biersteker,d ie steeds een warm propagan dist is geweest voor de belangen van de Fe deratie. Het doet het bestuur uiteraard groot leed, dat hij zich genoodzaakt heeft gezien te moeten bedanken, Nieuwe subsidie.s Wat de ingekomen stukken betreft, van het gemeentebestuur van Alkmaar werd be richt ontvangen, dat dit een subsidie zal verstrekken ad f25.per jaar. Het bedrag, dat het gemeentebestuur van Wieringen wil verstrekken bedraagt f 5. Nadat een hartelijk woord van welkom is gesproken ten aanzien van de dan binnen komende heeren der A.N.V.V. volgen de mededeelingen. Wij vernemen hierbij, dat Provinciale Staten thans overwegen de Federatie sub sidie te verschaffen, een voorstel, dat uit den aard der zaak de volle instemming heeft. In dit verband wordt door den voor zitter opgemerkt, dat men het plan heeft naar meerdere bronnen van inkomsten te gaan uitzien. Men wil het begrootingsbud- get grooter maken dan de momenteele f 300. Hierna wordt aangewezen als vice-voorzit- ter der Federatie Mr. Bosman uit Alkmaar. De behandeling der begrooting 1938 neemt al zeer weinig tijd in beslag. De bedragen zijn gebasseerd op den huidigen toestand, terwijl de begrooting sluit met een voordee- lig saldo van f247.56. Kwestie met de V.V.V. Castri- cum en Bergen. Bij een bespreking over de verhouding van de Federatie ten aanzien van de V.V.V. „Castricum Vooruit" vernemen wij, dat de ze afdeeling als lid der Federatie bedankt heeft. Het betreft hier een vrij uitvoerige kwestie, die hierop neerkomt, dat de heer Bosman bij de opening van een bioscoop theater in Castricum, sprekende namens de Federatie, had opgemerkt dat het hem ver baasde geen vertegenwoordigers der plaat selijke V.V.V. en 't Gemeentebestuur aanwe zig te zien. Afd. Castricum blijkt hierover ernstig gepiqueerd te zijn en bedankte als lid. Hierover ontspint zich een bespreking, waarbij blijkt, dat in deze kwestie nog wel eenige andere factoren een woordje mee spreken. Als echter de voorzitter informeert hoe men principieel tegen dit punt in de toe komst zal hebben te staan (bij het officieel in gebruik nemen van dergelijke gebouwen dus) blijkt dat het meerendeel der aanwezi gen het er over eens is dat men inderdaad daarbij acte de présence moet geven. De voorzitter belooft, dat men zal trach ten het uitgetreden Castricum alsnog op het besluit te doen terugkomen. Ook V.V.V. Bergen bedankt als lid. Wat de verhouding der Federatie ten op zichte van de V.V.V. Bergen betreft, deze afdeeling acht de prestaties der Federatie niet evenredig aan het bedrag aan subsi die van f50 en weigert langer aangesloten te blijven. Na eenige bespreking stelt de heer Nijpels (Den Helder) voor, al het noodige in het werk te stellen om deze groote afdeeling te behouden. Voorts zag de heer Nijpels gaarne Texel actief bij de Federatie aangesloten. Ook daar moet men eens praten gaan, en trach ten tot samenwerking te komen. De voorzitter merkt hierbij op, dat het niet gemakkelijk zal vallen Texel te win nen. Men denkt daar (met uitzondering van de V.V.V. Dé Koog) het zonder de hulp van de Federatie te kunnen stellen. Terreinritten voor motorrijders. Het is hierna de heer Bosrnian die een overzicht geeft der plannen om te komen tot een belangrijke stijving der finantiën. Er is een plan in voorbereiding voor het orga- niseeren van terrein-ritten voor motorrij ders, welke gehouden zal worden bij een stad, in het djstrict waar men redelijkerwij ze het grootste aantal bezoekers kan Ver wachten, Nadat diverse interne kwesties besproken zijn en enkele aanwezigen hun meening kenbaar gemaakt hebben, merkt de voorz. op dat het in te stellen garantiefonds geen bezwaar kan opleveren. Hiervoor zullen lierfhebbers genoeg zijn. Het gaat er al leen om te weten hoe de vergadering in haar geheel over het idee denkt. Het blijkt dan dat alle 11 afdeelingen er mede ac- coord gaan, zoodat men kan aannemen dat in den voorzomer van 1938 deze terreinrit ten in onze provincie zullen plaats hebben. Volgt een bespreking over de wenschelijk- heid van een herdruk der bestaande Gids. De Voorz., merkt op dat het beter is de oude geheel te doen opmaken en dan over een nieuwe folder te beslissen. Deze moet waarschijnlijk wek "Iets duurder*^ wende» dan de huidige, daar men met meer foto materiaal zal werken. Een definitief besluit wordt echter thans nog niet genomen. Het is de heer Westerman van de A.N.V.V. die er op wijst dat het de bedoeling is meer eenheid te krijgen in de streekgidsen. Het zal dan ook ten zeerste op prijs gesteld worden, indien men de organisatie op de hoogte der folderplannen houdt, opdat ook deze te zijnertijd zal kunnen aansluiten. Bij de óverweging tot het plaatsen van advertenties wordt opgemerkt dat men zich voorloopig bij de folder zal houden. Rondvraag. Bij de dan volgende rondvraag is het burgemeester Ritmeester van Den Helder, die er de aandacht op vestigt dat hij deze vergadering voor Den Helder van groot be lang acht. Hij prijst het actieve werken der Federatie, die reeds zooveel goeds tot stand gebracht heeft en hoopt dat mien nog vele malen naar Den Helder zal komen teneinde dergelijke vergaderingen te houden. Voorts wijst hij op de medewerking, die men hier van de zijde der Marine autoriteiten heeft ondervonden en dankt voor de uitnoodiging. Beide vertegenwoordigers der A.N.V.V. voe ren het woord, waarbij de heer Westerman met nadruk een beroep doet op het saarn- hoorigheidsgevoel der diverse afdeelingen, zulks in verband met de ervaringen der afd. Castricum en Bergen. Naar aanleiding van een vraag van afd. Petten, hoe het staat met den weg Petten St. Maartens Zee antwoordt de voorz. dat deze in verre staat van voorbereiding is. Ten aanzien van een vraag van den heer Boschard (Alkmaar) en wel met betrek king tot den z.i. onhoudbaren toestand bij het Alkmaarsche bus-huis wordt medege deeld, dat er van gemeentewege plannen zijn voor een nieuw bushuis. De heer Nypels informeert naar het be staan van een algemeene gids van busdien sten. In Den Helder» is hier geregeld vraag naar. Vraag zal behandeld worden. De heer Brussaard merkt op, dat de V.v Callantsoog haar 20—jarig bestaan tegemoet gaat en dat dit wel een aanleiding is om hier de volgende vergadering te houden. Het blijkt dat men er in de vergadering wel ooren naar heeft. Het is aan mr. Breebaart, die de vergadering sluit, tenminste wat het offïcieele gedeelte betreft, en de verdere lei ding van den dag overdraagt aan den heer Klerk, den voorz. der Heldersche afdeeling. Tijdens de lunch werd het woord gevoerd o.a. door Mr. Breebaart, den voorz. der Heldersche afd. den heer M. H. Klerk en den eersten officier van de Onderzeedienst- kazerne, den heer J. J. Wichers. Daarna werd door de 34 man per bus een rondrit door de stad gemaakt, waarbij o.a. dé in reparatie liggende Hr. Ms. „Java" in oogenschouw genomen werd. Voorts werd een bezoek gebracht aan de Onderzeedienst- kazerne, waar men in groepjes dit zeer in teressante bedrijf bezichtigde. Een woord van dank ten aanzien van de marine-auto riteiten is hier zeker op zijn plaats. Teruggekomen in Bellevue werd door de plaatselijke afdeeling een kop thee geof freerd en kregen eenige heeren nog de ge legenheid het woord te voeren. O.a. de heer Klerk, en Mr. Breebaart. Nadat men zoo een uurtje tezamen was geweest, werd den dag besloten. Twee mannen te Amsterdam aange- gehouden. De politie van het bureau Marnixstraat te Amsterdam heeft gisteravond twee mannen aangehouden, die verdacht werden van dief stal van bedrijfskleeding. Eenige recher cheurs ontmoetten op de Brouwersgracht bij de Willemstraat een jongeman, die een boodschappentasch bij zich droeg, waarin zich overalls en stofjassen bevonden. De man verklaarde op een desbetreffende vraag, dat hij deze kleedingstukken had gekocht van iemand in de Binnen-Oranjestraat. Dit kwam den rechercheurs verdacht voor, waarop zij op het adres een onderzoek instelden. Zij troffen in deze woning eveneens een groote hoeveelheid bedrijfskleeding aan, welke de bewoner op zijn beurt gekocht zou hebben van een hem onbekend persoon. Aangezien ook deze verklaring ongeloofwaardig werd geacht, werden beide mannen medegenomen naar het bureau en aldaar in bewaring ge steld. Wereldmarktprijs is met een stui ver gestegen; doch crisisheffing niet dienovereenkomstig ver laagd. De heffing op boter is voor de week van 24 t/m. 30 October, behoudens tusschentijdsche wijziging, vastge steld op 40 ct. per k.g. De regeering heeft het dus niet aange durfd, aldus het Hbl., om de tot dusver ge volgde lijn inzake de boterpolitiek deze week consequent door te trekken. Immers de wereldmarktprijs is met een stuiver gestegen, doch de crisis heffing wordt niet met een gelijk be drag verlaagd. Zij blijft staan op 40 ct. en daardoor stijgt de détailprijs in het binnenland met 5 ct. per kg! Ook in de volgende week zal dus de toe stand blijven bestaan, dat de binnenlandsche heffing op /e boter precies even hoog is als de steun aan dat product, n.1. 40 ct. per kg. Dat beteekent dus, dat de boterconsument slechts den steun betaalt aan de melk, waar uit door hem geconsumeerde boter wordt bereid. De steun aan alle andere industrie- melk, dus die waaruit worden bereid alle kaas, alle condens en alle melkpoeder, be nevens de exportboter, wordt thans bekostigd door de verbruikers van margarine, vet en olie! Had de regeering consequent gehan deld, en dus de crisisheffing met een stuiver verlaagd, nu de marktprijs met dit bedrag is gestegen, dan zou de boter voor den consument niet duurder zijn geworden, maar in dat geval zou de zonderlinge toestand zijn ingetreden, dat de steun aan de boter grooter was geweest dan de crisisheffing er op. Dit zou de regeering dan, in het belang van het Landbouwcrisisfonds, hebben moeten vermijden, door tevens den steun te verlagen. Dit heeft zij gedaan onder volkomen ana- Het Spaarsysteem van Minister Romme veroordeeld. De kleine boer in de verdrukking. In de vergadering Tan de Vereeniging van Sociaal-Democratische leden van gemeente raden en van Provinciale Staten, welke gis teren te Amsterdam werd gehouden, hield de Burgemeester van Goor, de heer W. van der Sluis een inleiding over „de zorgen der kleine gemeenten". Spr. stelde op den voor grond, dat hij met kleine gemeenten bedoelde plattelandsgemeenten, die moeten bestaan van den landbouw. De teruggang der inko mens in de kleine gemeenten is sterker dan in de grootere. De kleine gemeenten hebben van kapitaal- vlucht veel geleden, doch de kleine gemeen te kent nog andere zorgen: steunregeling en de loonen in werkverschaffing zijn te laag. De werkverschaffingsloonen zijn zoo laag, dat aanvulling in vele gevallen onvermijde lijk is. Hier is een bron van ontzaglijke ellende. Het crisiscomité, al is het ons niet sympa- tiek, heeft veel leed verzacht, maar deed tallooze narigheden ontstaan, dezelfde die men bij Armenzorg, Zuiderzeesteun en Mo bilisatieslachtoffers heeft. Het z.g.n. spaarsysteem van minister Rom mel noemde spr. wel het meest antipathiek. De steunen en loonen zijn te laag om een kwartje te sparen en bovendien geeft de regeling ernstige moeilijkheden. Kleine boeren hebben weinig ge profiteerd van den bedrijfssteun, zoo weinig, dat extra maatregelen noo- dig bleken, een extraatje van 25 tot 50 gulden per bedrijfje en tenslotte moest de kleine boer naar de werk verschaffing en zijn bedrijfje ver waarloosde. Op 24 September jJ. is een nadere regeling voor de kleine boeren uitgevoerd; hij mag op zijn bedrijfje blijven en krijgt een aan vullend inkomen. Uitvoerig zette spr. deze regeling uiteen. Als men met deze regeling loyaal optreedt zijn er stellig 50.000 menschen in ons land van hun ergsten nood bevrijd. jgj f De landarbeidersplaatsjes en de hoeven op woeste gronden. Typische moeilijkheden op het platteland leveren de landarbeidersplaatsjes en de hoeven op woeste gronden. Sedert 1918 konden arbeiders een woning krijgen met een stuk grond als zij tien procent kon den bijdragen in de kosten. Het Rijk ver leende steun, maar de gemeenten waren aansprakelijk. Er zijn ongeveer 6000 „plaatsjes" in ons land en het rijik ver schaft c.a. 15 millioen gulden. Er zijn ge meenten, waar de „landarbeiderswet" uit stekende resultaten boekte, doch in andere zijn de resultaten vreeselijk. De boerderijen op woeste gronden kwamen op soortge lijke wijze tot stand. Tien procent droeg de boer bij, tien jaar lang ontving hij een renteloos voorschot en daarna 30 jaar een annuiteit van 5.08 procent. De resultaten van deze regeling waren slecht. Het onderwijs ten plattelande. Betreffende het onderwijs merkte spr. op, dat men van de leerlingenschaal op het platteland evenveel last heeft als in de steden. Ten aanzien van de opheffing der openbare scholen geeft een rapport van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers ontstellende bijzonderheden. Veertig kinde ren uit Steenderen b.v. moeten 6V2 K.M. loopen naar de naastbijzijnde openbare school! Uit Ewijck moeten de kinderen naar Nijmegen een afstand van 12 K.M. afleggen. In menig dorp is de school het cultureele centrum; de meester is de vraagbaak. Opheffing der school is in die gevallen een ramp. Het onderwijs heeft door de Regeeringsmaatregelen ontstellend geleden en wij zullen alles moeten doen om daarin verandering te brengen. Vertrek van Aankomst te Valk [jodhp. 24 Oct. Bangk. 24 Oct (heeiireis) I Ibis (terugreis) Bagdad 24 Oct. Athene 24 Oct Torenvalk (heenreis) Basra 24 Oct. Jodhp. 24 Oct Reiger (heenreis) Parijs 24 Oct, Nandoe (terugreis) Medan 24 Oct. Rang. 24 Oct Emoe (heenreis) A'dam 26 Oct. loge omstandigheden op 2 October j.1. Ook toen waren crisisheffing op en steun aan bo ter aan elkander gelijk. En ook toen moest de heffing wegens gestegen marktprijs ,nog verder worden verlaagd, wilde men prijsver- hooging voor den consument voorkomen. De regeering heeft toen zoowel de heffing als ook den steun verlaagd. Thans laat zij beide ongewijzigd, zoodat het nu de consument is, die het gelag be taalt. Klaarblijkelijk heeft de regeering, die reeds op 15 Augustus en 2 October den melk- steun verlaagde met een totaal van 30 deze op zoo korten termijn niet nogmaals aan een verlaging willen doen onderwerpen, te minder omdat zij den boeren nog op 2 Oc tober een a.s. verhooging heeft toegezegd voor den wintertijd. Uit dit laatste volgt, dat zij de verdere prijsstijging op de wereldboter- markt toen niet heeft voorzien. Billijkheidshalve zij er op gewezen, dat de consumentenprijs van de boter desondanks nog 30 ligt beneden dien van voor de cri sis en op gelijk niveau als voor den oorlog. Daarentegen is de margarine relatief hoog in prijs. De crisisheffing op boter bedraagt 40 ct., op margarine 52 ct. en op vet en olie 36 ct. per kg. DINSDAG 26 OCTOBER 1937. Hilversum I. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 De KRO-melodisten en solist. 1.00 Gramofoonmuziek. I.20 Het KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.05 KRO-kamerorkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 De KRO-melodisten en solist. (Om 5.45 feücitatiebezoek). 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 „Het pseudo-idéaal, causerie. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Reportage schaakmatch. 8.20 Stedelijk orkest Maastricht en solist. 9.20 „Bij het eeuwfeest van Abraham Kuy- per", causerie. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 P. Godwin's orkest. 10.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Viool en orgel (gr.opn.). II.00 Huishoudelijke wenken. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 12.45 Gramofoonmuziek. 1.00 Omroeporkest. I.45 Gramofoonplaten. 2.00 Vervolg concert. 2.45 Kniples. 3.45 Het Lyra-trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Aeolian-orkest. 6.15 AVRO-dansorkest. 6.45 Causerie over inenting tegen pokken. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Kinderkoor „Zanglust". 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.45 Reportage schaakmatch. II.00 Berichten ANP. Hierna AVRO-Dans- orkest. 11.3012.00 Het Fanta-orkest. Feuilleton 44. Toen de mannen beneden de leunende ge stalte in het oog kregen, richtten zij een waar salvo op hem. Een kogel drong met een doffe slag in de borst van den man. „Neem zijn geweer, Simon." De hertog schopte tegen het pistool, dat aan de voeten van den man lag. Simon raapte het vlug op. „Zie je dat venster daar?" vroeg Rex fluiste rend en wees naar het hoofdgebouw. „Het is op dezelfde hoogte als dit dak. Ik denk dat wjj dat venster wel kunnen bereiken." „Weineen," zei Simon kort, „het is wel twin tig meter hier vandaan." „Die vervloekte sneeuw," zei de hertog, „maakt dat zij iedere beweging die wij maken, zoodra wij dezen muur verlaten hebben, kun nen zien." „Wjj moeten het toch probeeren," zei Rex. „Als zij het dak van beide kanten gaan be stormen, is het met ons gedaan. Wanneer wij maar eenmaal daar in die kamer zijn, zullen wij ze tot het aanbreken van den dag wel bezig houden. Misschien is het ook mogelijk dat wij door het venster aan den anderen kant van de kamer in den tuin kunnen komen." „Ja, ik geef toe, wij kunnen hier niet blij ven," zei de hertog terwijl hij om den muur heen loerde. „Ik zie daar een kerel staan, ik zal hem binnen een minuut doodschieten." Rex tikte hem op den arm. „Wacht, ik zal eerst naar het andere eind van het dak loopen en kijken of ik daar ook een kerel kan neer leggen." „Wanneer je mij hoort schieten moet jij ook vuren. Wat jou betreft, Simon, wacht jjj niet op Richard. Verdwijn als de wind. Veel geluk allebei!" Voor zij konden antwoorden was hg van de dakgoot afgesprongen. „Er is geen tijd te verliezen, Simon," zei de hertog zachtjes. „Nadat ik gevuurd heb moet je geen seconde verliezen. Als jij nog niet door dat venster bent wanneer ik daar ook aan kom, zal het mij mijn leven kosten." Het wachten in de ontzettende koude leek een eeuwigheid te duren. Hun vingers verstijf den om de hanen van hun pistolen. Plotseling hoorde men schoten vallen van de tuinzrjde, allen in de richting waar Rex zich moest be vinden. Simon, wiens zenuwen tot op het uiter ste gespannen waren, sprong naar beneden. Het pistool van den hertog kraakte achter hem. Geen moment later klom hij door het venster waarin geen glas meer was en de her tog volgde hem op de hielen. Een kogel drong sissend in de sneeuw, een oogenblik later stond de Reichleau hijgend en blazend naast hem in de kamer. „Die sufferd," zei hij. „Zag je dat?" „Neen, wat is er gebeurd?" „Hjj stond doodkalm op ons te wachten om ons neer te schieten. Ik hoop dat Rex niet ge wond is." De Reichleau stak zjjn hoofd uit het venster. Een boosaardig gefluit klonk vlak naast hem. Hjj trok onmiddellijk zjjn hoofd weer naar binnen. Simon knipte vlug zjjn zaklantaarn aan en belichtte de kamer. Tegenover het ven ster waardoor zij jiaar binnen gekomen waren, was nog een ander venster dat uitzag op de terrassen en tuinen aan de achterzijde van het huis. „Ik ben maar bljj dat ik niet bjj dat raam stond." Terwjjl Simon dit zei belichtte zijn zaklantaarn een groot gat in den vloer. „Doe dat licht uit," fluisterde de hertog angstig. Simon gehoorzaamde terstond. Hij vermeed angstvallig het gat in den vloer en liep zacht naar de deur. Dat wil zeggen, een deur was er niet meer, die was uit zijn hengels gerukt. „Ik denk dat zij dezen kant op zullen komen," zei hjj met een vragende blik. „Dat is te gevaarlijk," zei de hertog die steeds uit het venster gluurde en zjjn hoofd zoo dicht mogelijk tegen den kamermuur hield. „Zij weten toch dat wjj gewapend zijn. Wie zou den moed hebben, de eerste man te zijn die door deze deuropening durft te komen?" Er viel een schot, onmiddellijk beantwoord door een salvo uit de boschjes. De Reichleau begon plotseling te lachen. „Rex maakt het nog uitstekend," zei hij. „Hjj is tenminste niet dood. Misschien is hjj gewond. Maar vertel mij eens, hoeveel kogels heb je nog in jouw pistool?" Simon maakte het magazijn open. „Vijf!" zei hij na eenige aarzeling. „Mooi," zei de hertog, „nu moeten wij op onze beurt een vertooning geven. „Bljjf staan waar je nu staat" Simon hoorde hem door de kamer schuifelen. Op hetzelfde oogenblik voelde hij de Reich- leau's hand op zijn arm. „Zou er een trap zijn die naar beneden leidt?" vroeg hij. „Een lichtflits en niet meer. En houdt het licht terzijde op een armlengte van je lichaam." Een lichtstraal doorboorde de dikke duister nis. Zij zagen een bordes terzijde van de deur opening en een kleine, houten trap. Simon knipte het licht weer uit en verliet de kamer. Nogmaals knipte hij zijn lantaarn een oogen blik aan. Niets bewoog zich. „Laat ons naar beneden gaan," zei de her tog. „Maar zoo stil als het mogelijk is." Simon volgde hem. De houten treden van de trap kraakten afschuwelijk. Door het ge broken raam zagen zij een bordes. „Wij hebben geluk," mompelde de Reichleau. Het was alsof Simon aan den toon van den hertog bemerkte dat hij lachte. Hij dacht er over na of de hertog inderdaad schik had in deze avonturen. Eenmaal weer vrij, met een wapen in zjjn hand, scheen het alsof hij nooit het verlangen van Simon gedeeld had, namelijk om te vluchten, om weer veilig te zijn, kortom, om alles te doen behalve zijn vrienden te ver laten om uit deze afschuwelijke kogelregen te geraken die menschenlevens eischte of ze van pijn deden ineenkrimpen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 2