Nerlandsch motorschip na aanvaring gezonken Mstiekhingen 5e fcuui Twee brutale inbraken te Schagen Belangrijke opdracht voor onze scheepsbouw Fascisfenleider dc la Roque in een vreemd daglicht KeA& en Zending, Arrondissements rechtbank te Alkmaar 5e hoop ktberichten|JSï Noodzakelijke strijd krachten voor de verdediging van Indië Een gering geldbedrag ontvreemd aangeboden geviaagd aangeboden Vannacht zijn, nabij Hoedekenskerke ■het Poolsche stoomschip „Slasik", komende van Gdynia met bestemming voor Antwer pen en hef Nederlandsche motorschip Er- ma" in aanvaring geweest. Het motorschip is gezonken. De bemanning is door de „Slask" gered, waarna dit schip de reis naar Antwerpen heeft voortgezet. EngelandBelgiëItalië en Duitscliland, dongen mee naar order van Portugeesche kolo nie. Het bestuur van de Portugeesche kolonie Moeambique heeft aan die firma gebr. Nies tem en Co. Scheepswerf te Delfzijl den bouw opgedragen van een groote sleepboot ten dienste van den loods en haven dienst alsmede het leggen en verwijderen van tonnen voor de haven van Lourenco Marqués. De voornaamste afmetingen zijn: lengte 48 meter, breedte 8.50 meter en holte 4 60 meter, diepgang pl.m. 3.60 meter. Het schip wordt uitgerust met twee 8 cyl. M.A.N. motoren, samen 1500 p.k. verder electrische lieren en pompen voor bergings werk De heer Reilingh te Zuidlaren, oud- Ned.-Consul, die jaren in Zuid-Afrika heeft vertoefd, heeft al zijn invloed aangewend opdat deze belangrijke opdracht, waar naar zoowel Engeland, België, Italië en Duitsch- land medegedongen hebben, voor de Ne derlandsche is verkregen. Voordracht van Luit. ter zee F. S. W. de Ronde. Zeer groote belangstelling bestond voor de gisteravond in het Amstel-hotel gehouden bij eenkomst van de Vereeniging ter beoefening van de Krijgswetenschap, waarin de luitenant ter zee le klasse F. S. W. de Ronde, leeraar van de Hoogere Marine Krijgsschool, een voordracht hield ter beantwoording van de vraag, welke zee- en luchtstrijdkrachten noodzakelijk zijn voor de verdediging van Ne- derlandsch Indië. De heer De Ronde ving zijn voordracht aan met te verklaren, dat de verdediging van Nederlandsch-Indië, daar dit eilandenrijk een onderdeel is van het Nederlandsche imperium, slechts kan worden behandeld als onderdeel van de verdediging van het geheele Konink rijk. Hoewel de gevaren voor de overige deelen van het Koninkrijk minder groot zijn, zal een conflict, waarbij Nederlandsch-Indië be trokken wordt, niet beperkt kunnen blijven tot dit gebiedsdeel: de verspreide ligging van het imperium en de geografische positie ten opzichte van het wereldverkeer en het feit, dat dit gebiedsdeel een eilandenrijk is, zullen oorzaak zijn, dat zoo'n conflict altijd de vorm zal aannemen van een maritiemen oorlog. In deze omstandigheden is juist die verspreide ligging, indien op de juiste wijze hiervan wordt gebruik gemaakt, van groote strategische waarde, vooral uit het oogpunt van algemeene preventie. Terecht is daarom de Koninklijke Marine een Staatsmarine, een imperiaal orgaan, en alle pogingen om haar te splitsen in locale defensie-organen moeten dan ook van de hand worden gewezen. Daarnaast blijven echter opmerkelijke leemten in de rijksverde diging bestaan. Voor de verdediging van Nederlandsch- Indië zijn in 1927 wel grondslagen vastge steld. Spr. toonde aan, dat deze in de tegen woordige omstandigheden niet meer in alle opzichten bruikbaar zij. Voorop dient te staan de maritieme defensie, d.w.z. het be- heerschen of betwisten van de zeeverbindin gen. Aan de hand van de verschillend aan de weermacht opgelegde taken kwam spr. tot een verbeterde formuleering van enkele punten van deze defensie-grondslagen. Voordeelen van de kruisergroepen. Na een kort overzicht te hebben gegeven over de maritieme oorlogvoering, waarbij hij aantoonde, dat het vliegwapen een aanvul ling van de maritieme strijdkrachten vormt en geen zelfstandige rol kan spelen, wees spr. nog op de omstandigheid, dat Nederlandsch- Indië een specifiek terrein voor den kruiser oorlog is. Daar het langdurig optreden van „capital ships" in deze wateren zeer onwaar schijnlijk is, zal zoowel het betwisten van de heerschappij ter zee, als het uitoefenen van deze heerschappij hier kunnen geschieden met z.g. „kruisergroepen". In verband met dien maritiemen oorlog, welke zich over verschillende deelen van de wereld zal verspreiden, is het noodzakelijk, vooral voor de bescherming van de eigen handelsverbindingen, dat zoowel in Neder land, als in West-Indië en Oost-Indië naast de locale defensie-middelen, „kruisergroepen worden gebruikt. Spr. ontwikkelde speciaal de noodzakelijke sterkte van de „kruisergroep" voor Neder landsch-Indië, en kwam tot de conclusie, dat daar, naast verkenningsmiddelen een zeegaan de harmonische vloot moet zijn, die uit ten minste 4 machtskernen, elk gevormd door 1 kruiser, 4 torpedobootjagers, 4 onderzeeboo ten en 12 torpedo- of bomvliegtuigen bestaat. Dit komt neer op een sterkte van de imperiale zeegaande vloot van 5 kruisers, 1 leader, 20 torpedobootjagers, 26 onderzeebooten, 48 groote vliegbooten en 96 torpedo-vliegtuigen en eenige hulpkruisers. Na eenige woorden gewijd te hebben aan de noodzakelijke aanvulling van de locale de fensie-middelen, waarbij hij vooral kanonneer- booten en motor-torpedobooten op den voor grond stelde, ontwikkelde luit. ter zee De Ronde de typen van oorlogsschepen mi vlieg tuigen voor de zeegaande vloot aan de hand van het strategische gebruik. Hij kwam daar bij tot een snelle beschermde 8000 tons krui ser met 15 cm kanonnen en groote actie radius, groote torpedobootjagers, het hand haven van het tegenwoordige type onder zeeboot, 12 tons vliegbooten en 4 5 tons twee-motorige torpedo- of bomvliegtuigen op drijvers. De aanvulling en eventueele vernieuwing van het materieel zal echter in een gelijk tempo als de aanvulling van het personeel moeten geschieden. Men bouwt wel vlug schepen, doch de op leiding van geschoold technisch personeel duurt vele jaren. Dit geldt zoowel voor de scheepsbemanningen, als voor het personeel van den vliegdienst. De oud-premier Tardieu geld uit geheime fondsen gaf Te Lyon is gistermiddag het proces tegen Kolonel de la Rocque begonnen. Zooals men zich zal herinneren, heeft Pozzo di Borgo kolonel de la Rocque aange klaagd wegens laster. Op 24 Juli jjl. heeft kolonel de la Rocque een vergadering van plaatselijke leiders van den Parti Social Francais te I.yon gepresideerd. Tijdens deze vergadering heeft de kolonel, volgens een te Lyon verschijnend blad, sprekend over Poz zo di Borgo gezegd, dat deze zich den naam van patriot onwaardig maakt door beschul- digingeft te uiten, welke hij wist niet waar te zijn. Pozzo achtte zich door deze uitla ting beleedigd en diende een aanklacht in tegen den leider van den P.S.F. Een opzienbarende verklaring. Als getuigen zijn gedagvaard de oud-mi- nister-president 'Iardieu en Laval en de di recteur van het weekblad „Gringoire", de Carbuccia. De voornaamste verklaring werd heden afgelegd door den oud-minister president André Tardieu. De advocaat van Pozzo vroeg hem. of hij Pozzo kende, waarop Tar dieu antwoordde, dat hij hem eens had ge zien. Pozzo werd aan hem voorgesteld door een hoog militair. Tardieu betreurde te moeten zeggen, dat Pozzo uit dit persoon lijk onderhoud een krantenartikel had ge maakt, doch Tardieu moest toegeven, dat Pozzo de waarheid heeft gezegd. Vervolgens zeide Tardieu, dat hij gedu rende achttien maanden met kolonel de la Rocque in verbinding heeft gestaan. „Kolonel de la Rocque kwam twin tig tot vijfentwintig keer bij mij in mijn particuliere woning op be zoek. Bij zijn derde bezoek vroeg hij om financieelen steun. Ik heb de la Rocque gesteund, in April 1932 heb ik hem 60.000 francs gege ven, doch over deze kwestie heb ik nooit in het openbaar gesproken, noch er een woord over geschre ven". De oud-premier verklaarde nog, dat in 1931 de fondsen, waarover hij als minister beschikte, uitgeput waren en De la Rocque vroeg toen hem in contact te brengen met den minister-president. Toen ik zelf weer minister-president was geworden, heb ik mijn stortingen hervat. De la Rocque vroeg een verhooging, die ik hem heb gegeven. In April 1932 gaf ik hem frs. 60.000. Van dit alles heb ik in het openbaar nooit iets ge zegd, doch toen een te goeder trouw bekend staand man als Pozzo di Borgo mij inlich tingen vroeg over deze trieste geschiedenis, heb ik niet voor mij gehouden wat ik er van dacht." Getuige heeft gelogen! De oud-minister-president voegde hieraan toe: „Het staat onomstootelijk vast, dat ik ge durende een bepaalden tijd den heer de la Rocque financieel geholpen heb en door dit thans te zeggen meen ik mijn plicht te doen. Ik ben n.1. thans omtrent De la Rocque van meening veranderd. Ik geloof, dat hij gevaar lijk is om de denkbeelden, die hij verkon digt". De verklaringen van Tardieu ver oorzaakten in de stampvolle rechts zaal een geweldige opschudding en de verdediger van de la Rocque viel den oud-premier op de heftigste wij ze aan. Wat De la Rocque betreft, deze stond op en zeide: „De heer An dré Tardieu heeft verklaard, dat ik geld uit de geheime fondsen heb ge kregen. Dit is niet waar. Hij heeft gelogen! Hij liet zich als leider van de Vuurkruisers betalen. Het is duidelijk, dat, aangezien het bewijs dat De la Rocque de geincrimineerde woor den over Pozzo di Borgo inderdaad gespro ken heeft, niet moeilijk te leveren zal zijn, hij veroordeeld zal worden. Maar dit is bij zaak. Hoofdzaak is, dat na de verkla ringen van Tardieu, waaruit blijkt, dat De la Rocque zich als leider van de Vuurkruisers in dienst van de toenmalige regeering heeft gesteld en dat hij zich daarvoor heeft laten betalen een betaling waarvan zelfs zijn medewerkers in den raad van bestuur van de organisatie der Vuurkruisers, naar het schijnt, niets afwisten hij bezwaarlijk als leider van den „Parti Social Fran cais" gehandhaafd zal kunnen blij- HET MOND- EN KLAUWZEER. In Noord-Holland. In de provincie Noord-Holland is het mond en klauwzeer op tal van plaatsen steeds stij gende. In de week van 17 tot 23 October was het aantal gevallen in 111 gemeenten, ver spreid over boerderijen, 1715. Dit waren alle nieuw geconstateerde gevallen. klooster te beek. De orde der Carmelieten is door een aanzien lijk legaat in staat gesteld om te Beek een klooster te stichten. Reeds is een pand daartoe aangekocht. tegen loterijen. Wegens het toenemen van loterijen heeft het bestuur van de Berner Synode in Zwitserland een rondschrijven aan de kerkeraden en de predikanten gericht om op de gevaren van de loterijen te wijzen. Aan de kerkeraden wordt gevraagd om voor kerkelijke doeleinden en bouwwerken geen loterijen in te richten en ook geen gelden uit andere loterijen voor ker kelijke doeleinden te gebruiken. Voorts wordt ook aan de predikanten en kerkeraden ge vraagd om met hun invloed den stroom van loterijen naar vermogen te helpen keeren. anti-religieuze uren op de russische scholen. Ingevolge een overeenkomst tusschen het Russische volkscommissariaat voor onderwijs en kunst en den centraalraad der godloozen zal in alle scholen in Sovjetland een antigods- dienstuur ingevoerd worden. Dit zal tweemaal per week gehouden worden. Kinderen die er niet aan deelnemen, zullen in het vervolg geen beurzen voor voortgezette studie meer kun nen krijgen. Ook op de scholen voor voortgezet onderwijs zullen deze uren ingevoerd worden. Dimitri zelf zal ze leiden aan de krijgsaca- demie. protestantsch-armeensche kerk in frankrijk. Daar de Armeniërs in Frankrijk voor het Protestantisme dreigen verloren te gaan, heeft men in Frankrijk een Protestantsche Armeen- sche kerk opgericht. Deze kerk begint met 33 vergaderplaatsen, 4 predikanten en 2 evange listen. De kerk-organisatie is op congregatio- nalistische wijze ingericht. De vereeniging „De Christelijke actie in den Oriënt" neemt aan deze kerkstichting een werkzaam aandeel en is in de leiding vertegenwoordigd. stalin en zijn moeder. Stalin heeft het legaat van 9000 roebel, dat zijn moeder aan de kerk vermaakt had, welke haar daarvoor een kerkelijke begrafenis geven moest, in beslag laten nemen. Het lichaam zijner moeder werd zonder eenige kerkelijke ceremonie verbrand; ook de wensch van de doode, dat op haar graf een kruis en niet het communistische symbool gezet zou worden, bleef onverhoord. En de predikant der kerk aan welke het legaat vermaakt werd, werd ge vangen genomen. VOOR DEN POLITIERECHTER, Zitting van Maandag 25 October, EEN ONBEHOUWEN KERMISKLANT. De rondreizende kermisexploitant Adri- aan Hubert B. was uitgenoodigd de zon- daarsbank te bezetten, op grond van het feit, dat hij op 17 Juli te Den Helder ze kere mevrouw Sch.V., die hij van onrust stoken tusschen familie ver dacht, eerst een bloedneus had geslagen en of dat niet genoeg was, haar toen nog een slag in den nek had gegeven. De heer B. scheen aanvankelijk door zijn ongema nierd optreden niet best met den Politie rechter te kunnen opschieten, doch later kwamen de heeren een beetje tot elkaar. Hij ontkende echter de mishandeling, doch de getuige de Vries beweerde den nek slag gezien te hebben, waardoor deze nek slag ook de nekslag werd voor den ker misexploitant en oorzaak dat hij tot een tientje boete of 5 dagen werd veroordeeld. Later ontstond nog een heele scène in het gebouw, omdat men veronderstelde, dat de Vries een meineed zou hebben gepleegd. De dames, die bij de zaak waren geïnteres seerd, wilden een aanklacht tegen dezen getuige instellen, doch meneer B. had in middels de boete al netjes betaald, dus hiervan zal wel niets komen. WEERZINWEKKEND OPTREDEN VAN EEN RECIDIVIST. De Heldersche heer Gijsfoert B., een oude bekende bij den Alkm. Politierechter, had op 4 Augustus afgesproken met zijn 30-jarige echtgenoote Jantje W., dat hij haar uit de bioscoop zou afhalen, doch na het einde van de voorstelling bemerkte het vrouwtje tot haar teleurstelling en veront waardiging, dat Gijsje de rol speelde van den onzichtbaren man en niet aanwezig was. Wèl vond- zij hem echter in een café en daarover ten zeerste ontstemd, begon zij manlief de waarheid te zeggen, waarop deze weinig zoetsappige echtvriend op zijn beurt uit zijn slof schoot en zijn vrouw op een inderdaad beestachtige ma nier mishandelde. Ter zake deze ergerlijke behandeling moest Gijs dan heden terecht staan, doch hij was nu evenmin op de zitting present als bij de bioscoop. Het scheen wel, dat de vrouw, misschien uit vrees, de zaak véél onschuldiger wou voorstellen, doch dit werd niet aanvaard en de lieve echtge noot werd veroordeeld tot 1 maand gev. straf. HIJ BLEEF NOG EVEN. Het was echter niet zijn „Jantje" die GijS- bert zoo vriendelijk had bejegend, ook de caféhouder H. had zich over hem te bekla gen op grond van de omstandigheid, dat hij van gemelden heer op 17 Juli een vuist slag in zijn gelaat had ontvangen, terwijl hem tevens een zeer gemeene insinuatie voor de voeten was geworpen. Deze twee strafbare feiten, mishandeling en beleedi- ging. werden nu in de hiervoren medege deelde straf, 6 weken gev. verdisconteerd. TRANEN MET TUITEN, KONDEN DES RECHTERS GRAMSCHAP STUITEN. Bij verstek, dus bij afwezigheid was de werkman Cornelis B. te Den Helder ter zake valsche aangifte van zijn inkomsten tot 2 maanden veroordeeld. De oude heer was tegen dit vonnis in verzet gekomen en snotterde nu heftig, dat hij er onschuldig ingeloopen en veroordeeld was. Aanvanke lijk had hij niet veel succes, doch Kees wist vol te houden, en barstte telkens in tranen uit, zwerende dat hij onschuldig was. En warempel, de aanhouder won en ten slotte werd de politierechter vertee- terd en wijzigde de gevangenisstraf in 25 gulden boete of 10 dagen en 1 maand gev. voorw. met 2 proefjaren. Wieringen. HIJ KWAM ER VEEL TE GENADIG AF! Een 18-jarige landbouwerszoon Abram Jan D., geboren te Axel, mag ook niet als een voobbeeld van dierenliefde aan zijn N.- Hollandsche vakgenooten worden gepresen teerd! Althans hij ranselde op 23 Juli met een stuk hout, een poot van een tafel of een dergelijk voorwerp, dat totaal onge schikt is voor paardendressuur, zijn paard zoo duchtig, dat de veldwachter Bood van Hoogwoud het strafbare feit werd in den Wieringermeerpolder gepleegd zeer te recht ter zake mishandeling van een dier proces-verbaal opmaakte met het resul taat, dat Abram heden tot 10 gulden boete subs. 10 dagen werd veroordeeld. Hedennacht is ingebroken bij den heer C. Aij, wonende aan het Toren plein te Schagen. Toen de heer Aij omstreeks 4 uur vanochtend beneden kwam, zag hij tot zijn groote schrik, dat in de kamers alle deuren van de kasten en ook de deurtjes van het buffet openstonden. Inbrekers had den een bezoek aan zijn woning ge bracht en grondig gezocht of er iets van hun gading was. Zelfs voor een oude damestasch in de kinderspeel- goedkamer bleek men interesse te hebben gehad. De heer Aij heeft een en ander onaange roerd gelaten en is direct de Majoor der Rijksveldwaeht den heer Holema gaan waar schuwen. Deze heeft de assistentie ingeroe pen v. d. rijksveldwachter v. Iperen te Cal- lantsoog, die spoedig met zijn politiehond aanwezig was. De politiemannen stelden een onderzoek in, dat nog gaande is. Hoe men is binnengedrongen. De heer Aij deelde ons mede, dat de da der (event. daders) aan den achterkant het huis is binnengekomen. Bij het keukenraam is een gaatje geboord, waardoor met een haakje of pen de sluiting van het raam is opgelicht. Het was toen nog maar een klein kunstje om binnen te komen. De dief heeft blijkbaar niet verwacht, dat de heer Aij zoo vroeg zou opstaan en is waarschijnlijk in zijn arbeid gestoord, althans Mevr. Aij heeft iemand hooren fluiten. Bij een onderzoek door de familie Aij werd geen enkel voorwerp of eenig geld ver mist. Wel heeft men een gedeeltelijk gevulde flesch wijn leeggedronken en de flesch in het bleekveld gezet. Kassa geledigd. Heeft men bij den heer Ay dus niets van zijn gading gevonden, bij den sigaren- handel J. Bakker Jz., was dit wel het ge val. Op dezelfde wijze als bij den heer Ay, is men hier de kamer binnengedrongen. Uit den winkel heeft men de kas sa meegenomen en deze in den tuin van het Hoornsche Bankgebouw ge sleept. Hier is de kassa geledigd. Groot was de buit evenwel niet, Want de inhoud had een waarde van Voor goede mondverzorging MAOLEANS TANDPASTA. In de bekende tube met de witte schroefdop. Gevraagd: flink MEISJE, zelfst. kunnende werken, voor de mór genuren, niet beneden 16 jaar. Aanm. na 7 uur. Adres: Bureau van dit blad. WONING gezocht tegen half November, fam. m. 3 kinderen, huurprijs 6.k f 7.p. w. Brieven onder No. 195, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd: Zit-Slaapkamer(s) door drie miliciens (zonder pen sion). Brieven onder No. 202, aan het Bureau van dit blad. Ter overname: mooie telefunken, met nieuwe lampen. Spotkoopje 30.Alleen contant. Adres: Javastraat 127. Te koop aangeboden: Radio toestel, wisselstroom, ingebouw de electr.-dyn. luidspreker. Adres: Weststraat 48. ongeveer vier gulden. Tevens is den heer Bakker een portemonnaie ontvreemd, inhoudende eenig klein geld en een gouden ring. Blijkbaar heeft de dief ook hier niet veel tijd gehad, want in de kassa was nog eenig geld achtergebleven. Uit de voetsporen kan worden afgeleid, dat de dader op kousen of sokken is te werk gegaan. Ook hier is het onderzoek nog gaande. Gevaarlijke raamsluiting. Door deze inbraken is weer eens te meer komen vast te staan, hoe gevaarlijk de mo derne raamsluiting wel is. Bij de meeste nieuw gebouwde woningen, treft men deze sluiting aan, en een waarschuwing om toch vooral waakzaam te zijn lijkt ons dan ook niet overbodig. Laten we intusschen hopen, dat de po litie spoedig de dader zal kunnen vatten, opdat aan de serie inbraken een einde komt YVant dat de gepleegde inbraken door één en denzelfden persoon worden gepleegd, kan men veilig aannemen. KEGELWEDSTRIJDEN SCHAGEN. Korpswedstrijd. Stand op Dinsdagavond. Afd. A. Alcm. Vixtr. I, Alkmaar 167, Alcm. Victr. II 201, EVA I, Den Helder 202, Met z'n Tienen Alkmaar, 189, Hout of Fout I, Schagen 201, Hout of Fout I, Den Helder 147, Victoria I, Alkmaar 155, Óp de Lat I, Alkmaar, 160, Cubo I, 174, Hard gaat ie, Den Helder, 175. Afd. B. Alcm. Vixtr. III, Alkmaar 180, EVA II, Den Helder, 159, EVA III, Den Helder, 190, Met z'n Tienen II, Alkmaar, 172, Met z'n Tienen III, 173, Met z'n Tienen IV, 147, Hout of Fout II, Schagen 150, Omsmijters IV Schagen 179, Omsmijters II, Sch., 171, Hout of Fout II, Den Helder 192, Hout of Fout III 139. Victoria II Alkmaar 154, Op de Lat Alk maar n.o., Cubo II idem 180, Cubo III idera 200; Cubo IV idem 167, Hard gaat ie, Den Helder 135. Afd. dames: D.O.H. I Den Helder 151, II 122, IH 85, Hoogste werpers: Afd. A.: J. Lammers, Den Helder 81. Afd. B.: J. Jongsma, Den Helder 75. Dames Mevr. Bijl, Den Helder 80. Vaste Baan: Afd. A.: J. Lammers 3X45 D. Brouwer 2X 45. WIERINGEN VERBOUWING GEREF. KERK. Naar wij vernemen ligt het in het voor nemen van den Kerkeraad der Gerefor meerde Kerk alhier, over te gaan tot ver bouw van het Ger. Kerkgebouw in de Belt- straat alhier. De verbouw bestaat uit het verlengen van het gebouw met 5 meter het aanbrengen van een nieuwe galerij en het versterken van de bestaande zijmuren. Het zal daartoe noodig zijn dat de be staande voorgevel en galerij wordt uitge broken. MOND- EN KLAUWZEER Nieuwe gevallen werden in deze gemeen te geconstateerd onder het vee van de hee ren H. Smit, Klieftstraat, C. J. Koorn, Öos- terweg, P. Scholten Kooltuinerweg in de Wieringermeer, E. Huijbers, Beltstraat, D. Wiegman Normerweg en A. Wiegersma te Slootdorp en Mw. Wed. H. Bakker Gester- weg. Het vee van de heer C. Kool en J. Zomer dijk is weer hersteld. BELASTING DIENST Ter vervanging van den heer L. Niemeijer, die wegens een hem overkomen ongeval nog geruimen tijd de dienst niet zal kunnen waarnemen, is de heer J. A. van Neerven uit Helmond tijdelijk als commies der di recte belastingen in deze gemeente aange steld. (adres Koogerweg 1, Hippolytushoef). ANNA PAULOWNA BREEZAND. Bazar. Vrijdag en Zaterdag a.s. wordt in het verenigingsgebouw aan de Zandvaart een bazar gehouden ten bate van de Evange lisatie. (Zie advertentie in dit nummer). PURMEREND, 26 October. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 par tijen wegende 45.000 Kg., handel matig, hoogste prijs f 24.4 stapels kleine boe renkaas f 24, 792 Kg. boter f 1.41—1.45, wei- boter f 1.371.40 per kilo. Runderen, totaal 546 stuks: 325 vette koeien 5666 ct. per Kg., stug; 139 geldekoeien f 160—200 per stuk, matig; 60 melkkoeien f 180-285 per stuk, matig; 22 stieren 50—60 ot. per Kg., matig; 75 vette kalveren 3060 ct. per kg., matig; nuchtere kalveren: voor de slacht 4 816, voor de fok f 1017 per stuk, stug; 175 vette varkens voor de slacht 60—62 ct. per kilo, vlug; 36 magere varkens f 24^32 per stuk, vlug; 352 biggen f 1422 per stuk, vlug; 905 schapen f 10—35 per stuk, matig; 63 bokken f 3—13 per stuk. matig; kipeie- r?n ®-50, eendeieren 2.30 per 100 st., piepkuikens 57V265 ct. per Kg., oude kip pen en hanen 3550 ct. per kilo, konijnen 0.30—1.60 per stuk, eenden 0.30—0.65 per stuk. duiven 40 ct. per paar, ganzen 2.75 —3.40 per stuk. zwanen 50—57V2 ct. per st. Eierveiling. 90.000 eendeieren 2.35—2.55, 55.000 kipeieren: 70—80 Kg. 5—5.75, 65—66 Kg. 5.35-5.50. 63-64 Kg. 5.30-5.45. 60-62 Kg. 5.10-5.30, 58—59 Kg. 5—5.10, 56—57 Kg. 4.70—4.85. 53—55 Kg. 4—4.40, 50—52 Kg. 3.80 4, 45—49 Kg. 33.50. BROEK OP LANGENDIJK, 27 October. Schotsche muizen 2.10, 3000 leg. aardappe len BI. Eigenheimers 2.70—2.80, Uien 8.40— 8.60 drielingen 6.10—6.40 grove 7.30—7.60 Gele nep 7.407.70, peen 1.701.90 spercie- boonen 12.5016.20, snijboonen 23.kroten 1.30—3.30 groene kool 1.40—1.80 wite kool 80—1.10 20000 kg. gele kool 1.10—1.70, d. witte kool 1.20—170, bloemkool 5.906.50, dito 2e soort 1.50—2.40. andijvie 60—1 NOORDSCHARWOUDE, 27 October.' Aanvoer: 13500 Kg. uien 8.208.50 drie lingen 5.80—6.50, grove 7.30-7.60. gele nep 7.10—7.70, 2600 Kg. peen 1.60—1.70. kleine peen 50 ct., 75 Kg. sperciefboonen 8—1—7 11500 Kg. roode kool 2.40—4, 14700 K<*' witte kool 1—1.10, 3000 st. andijvie 80 cL

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 3