AMSTERDAM GEEFT U OP Voor de derde maal de Sport- visschers in actie Bi 3ANP0 Ingezonden Wederom verkeers ongevallen en gros LUCHTVERDEDIGINGSDAG ZATERDAG 30 OCT. A.S. COMITé LUCHTVERDEDIGINGSDAG Moderne schuren op het oude Texel De Pers over onze clubs Voor den Kantonrechter ALS DEELNEMER LUCHT- VERDEDiGINGSFONDS a F 1- OF LIEVER H003ER U hebt dan toegang tot de gereserveerde terreinen bij de Berlagebrug SINGEL 548 - AMSTERDAM Hollandia-Texel De Kennemers-H.R.C. Helder-Assendelft Zaandijk-Succes Correspondentie \erkoaden kinderen? De gruwelen van Kertowono Vischvangst en vischprijzen falLeeflimaMeAicMm Sportvisschers in onmin. Als eerste zaak, welke gistermiddag voor den Helderschen Kantonrechter ter sprake werd gebracht, was daar de nog steeds niet geheel en al uitgevochten kwestie tusschen de Nieuwediepsche en Anna Paulownasche sportvisschers. Zooals men zich herinneren zal, kwam genoemde affaire reeds tot twee maal toe voor genoemd Kantongerecht en waarbij de laatste maal bepaald werd, dat het Oude Balgkanaal, de Kromme Tocht en de Zandvaart niet behoorden tot de bevaar- en bevlotbare wateren. De Heldersche visschers- vereeniging H.S.V. pachtte deze wateren, waarvan het gevolg was dat de visschers te Anna Paulowna thans verplicht zijn lid van H.S.V. te worden, willen zij af en toe ook eens in deze wateren een vischje verschalken. Evenwel... de Anna Paulownaërs lieten het er niet bij en gistermiddag paradeerde het bestuur der vischclub, te weten de heeren W. Kossen, J. ter Burg en W. Waaboer voor den rechter. Zij hadden zonder permissie gevischt in alle 3 wateren, waren verbaliseerd (hetgeen juist de bedoeling was!) en waren thans present om Mr. Dr. Buiskool hun belangen te laten bepleiten. Er is over deze zaak veel gesproken. Diverse getuigen kwamen aan het woord en tal van zienswijzen werden ten gehoore ge bracht. Zoo was bijv. veldwachter Vroom van meening, dat alle 3 wateren niet bevaar- en bevlotbaar te noemen zijn. De heer Taillie, opzichter van den Anna Paulowna polder, was eveneens aanwezg en dezen werd door Mr. Buiskool gevraagd of de 3 wateren bevaren werden. De heer Taillie gaf het toe, evenwel a1' "en met kleine vletjes. Bootjes met mest en zoo. Door den ambtenaar van het O.M. worden diverse technische details gevraagd. Breedte en diepte der slooten, hoogte der bruggen, en 't noodige betreffende de bevaarbaarheid. Hierover worden inlichtingen gegeven, maar ook daarbij blijken de heeren het onderling niet eens te zijn. Het rapport van den heer Hart, den deskundige, die reeds eerder ge hoord werd, klopt niet met de beweringen der getuigen. Gehoord wordt de heer M. Zandwijk uit Breezand. Deze heeft een aantal eenden in bezit en haalt met een bootje het voer. Hij moet dan door de Zandvaart en een deel van het Balgzandkanaal. Vroeger ook nog door de Kromme tocht. Volgens hem kan men uit stekend met een bootje in het rond varen. Dat het water niet bijzonder diep is moet hij evenwel toegeven. Hierna komt de Ambtenaar, Mr. H. B. de Brueys Tack, aan het woord. Deze vestigde er de aandacht op, dat de twee voorgaande vonnissen niet op losse gronden zijn genomen en dat men wel degelijk de toestand nauw keurig opgenomen heeft. Een jaar geleden werd al bepaald, dat hier geen sprake is van bevaar- en bevlotbare wateren, en met de arresten van den Hoogen Raad in de hand blijkt dat dit een volkomen juiste beslissing was. Daarin kon men lezen, dat dergelijke wateren op behoorlijke wijze de verkeersbelan- gen moeten dienen. Het is duidelijk dat de Wet hier niet doelt op mestschuitjes. Deed zij dat wel, dan was ieder watertje in den pol der bevaarbaar. Op elke sloot kan nog wel een vletje voortbewogen worden. Hij vordert tenslotte tegen elk der 3 verdachten 6. of 6 dagen. Mr. Buiskool, hierna aan het woord komend, merkt op dat in de zelfde arresten gezegd wordt dat, indien op deze wateren regelmatig gevaren wordt deze inderdaad bevaar- en bevlotbaar zijn. De aanwezige polder-opzichter gaat heusch hier niet over één-nacht ijs. De Ambtenaar zegt dan, dat hier geen ver oordeeling kan volgen, daar de menschen in hun recht staan. Gaarne zag hjj dan ook dat de Kantonrechter op de eerder genoemde be slissing terugkwam, opdat hier het recht haar loop hebbe. Hij sprak voorts de hoop uit, dat vrijspraak zou volgen, dat de Ambtenaar in appèl kon gaan, en merkte op, dat de deskundigheid van den opzichter buiten krjf is. Het blijkt dat het Kantongerecht in deze geen beslissing wil nemen zonder wederom de meening van den heer Hart te hooren. Deze verschijnt op Dinsdag 23 November a.s. Dat was zoo zijn gewoonte. Op 24 Juni van dit jaar vond te Anna Pau lowna op de kruising bij de brug Zandvaart Molenvaart, een aanrijdng plaats tusschen den heer R. Ch. S. uit Hoorn en F. K. uit Anna Paulowna. Get. K. vertelt dat hij de brug opging en volkomen rechts aanhield. De ander echter zondigde tegen de verkeers regelen, gaf K. geen voorrang op de brug en een botsing werd geboren. Hoewel de schade betaald werd, achtte K. het toch noodzakelijk de politie in deze kwestie te moeien; dit is zoo zijn gewoonte, vertelde hij. Veldwachter Vroom wordt gehoord en ver telt dat het uitzicht ter plaatse inderdaad niet ideaal is. Voorts was verd. er nooit eerder ge weest. F 10.boete subs. 2 dagen hechtenis. Paling-probleem. Volgde de aangehouden zaak tegen H. L. uit Volendam, een palingboer, die tijdens de Heldersche kermis het trottoir gebruikt had als uitstalkast. Helaas was er een agent die zooiets niet accepteerde en er werk van maakte. Verd. ontkent heviglijk en staat te schudden in z'n vroolijk-wijde bolbroek. Ook is hij verbolgen over het feit dat de inbeslag- genomen paling, die een waarde vertegenwoor digde van 100 pop en welke aan een kastelein verkocht werd voor de habbekras van 15 pegulanten. 1 gulden boete subs. 1 dag hechtenis wordt gevorderd, waarop de man in hooger beroep wil gaan. Hetgeen een onmogelijkheid is 6 gulden is hiervoor n.1. het minimum. Hoofd en broekschuddend zakt hij af... Achteruitryden zonder op te letten. 12 Mei j.1. kwam de chauffeur J. Bruin van Den Helder gereden als bestuurder van een bus. Bij de Kooy wilde hij de vlotbrug aldaar over, doch voordat hij zich hierop bevond was er reeds een ernstig incident voorgevallen. Er kwam namelijk over het fietspad een andere auto den rijweg opgereden. En dat volkomen onverwacht. Volgens veldwachter Vroom is hier niet voldoende uitgekeken bij het achteruitrijden. Had men dat gedaan, er ware niets voorgevallen. Overigens is verd. B. een te goeder naam en faam bekend chauf feur. 10 gulden of 2 dagen. De Koe zonder manieren. Volgde een kwestie, waarin de eerste rol werd vertolkt door een koe, welke viervoeter niet aanwezig was. De veehouder D. P. had namelijk op 19 Augustus de herkouwer laten spazieren op den grond van zijn buurman, waarop rijkelijk bloembollen geplant waren. De eigenaar der koe merkte op dat het dier om een lastig beest gaat, een beest dat zich er niets van aantrekt of men het kluistert, een beest zonder een enkele goede manier. Waar op de Kantonrechter adviseerde er zoo spoe- dg mogelijk een goeden prijs voor te maken. Evenwel, de zaak werd aangehouden. De meesterknecht, die het eigenoogig allemaal ge zien heeft moet de volgende maal komen ge tuigen. De boekhouder D. K. uit Medemblik reed 1 September op het Helden der Zeeplein, nam echter niet de juiste verkeersregelen in acht, tengevolge waarvan hij de auto van de heer R. L. van Es, die juist aan het rijden leeren was, ramde. Het lag er dik bovenop dat de man de bocht links in plaats van rechts ge nomen had. F 25.of 10 dagen. De wapenstok. Volgde wederom een aangehouden zaak. De heer W. F. K. kocht bij een wapenhandelaar een wapenstok, toonde die in een café en werd verklikt. Op een vorige zitting beweerde hij dat de winkelier gezegd had dat hy deze vrij in z'n bezit mocht hebben. De winkelier was present en vertelde frank en vrij dat men dergelijke apparaten inderdaad zonder vergunning mocht aanschaffen, zulks in tegenstelling met revolvers e.d. Dat de man er mee buiten mocht komen heeft hij zeer zeker niet gezegd. Na wat geharrewar tusschen beklaagde en den winkelier, waarbij blijkt dat de laatste volkomen te goeder trouw is, hoort de eerste f 15.boete subs. 10 dagen hechtenis tegen zich vorderen. De aanrijding op den Rijksweg. 15 Augustus van dit jaar vond een aanrij ding plaats op den Rijksweg. Des nachts om 12 uur ongeveer kwam de Heldersche chauf feur Arie Bok met zijn auto aangereden ter hoogte van het Westeinde. In de verte zag hij een andere auto aankomen. Toen deze op ca. 30 meter van hem af was en dat met een vaart van meer dan 70 kilometer, ging plotse ling de richtingwijzer uit, natuurlijk veel te laat. Een aanrijding kon niet voorkomen wor den en men mocht zich gelukkig prijzen dat net alleen nog met materieele schade eindigde. Het betrof hier een enorme stommiteit van den landbouwer S. K. uit Koegras, die open lijk zijn spijt over het gebeurde betuigde. Hij had zich vergist in den afstand en snelheid en vind het ellendig dat alles zoo geloopen is. 40 gulden boete, subs. 10 dagen, met intrek king gedurende een half jaar van het rijbe wijs. De man, die de bocht verkeerd nam. Hierna kwam de groentenboer R. P., be schuldigd van het aanrijden van een jongeman op de hoek NieuwstraatBassingracht. Ge noemde jongeman wilde van de straat de gracht oprijden, doch werd hierin belemmerd door paard-en-wagen van genoemden groen tenboer. Aanvankeiyk ontkende de laatste pertinent het hem tenlaste gelegde, doch als er na den eerste getuige ook nog een tweede verschynt is er voor den Rechter geen twyfel I meer over. F 10.of 4 dagen. Overtreding arbeidswet. De Haarlemsche aannemer P. J. v. R. moet •5 maal 1.neertellen wegens vyf, overigens aan elkaar gelijke, gevallen van arbeidswet- overtreding. (Vervolg morgen). OUD EN NIEUW OP TEXEL. Een moderne veldschuur en een schapenboetzooals men deze bij De Waal vlak bij elkander ziet. Hoewel de Texelsche boer ontegenzeggelijk gehecht is aan de tradities, zooals die door zijn vader en grootvader gevolgd zijn, aan den anderen kant blijkt het steeds weer, dat hij tevens een open oog bezit voor de verbete ringen, die een moderne techniek zijn bedrijf, van welken aard dit ook is, biedt. In dit verband is het interessant te wijzen op de nieuwe veldschuren, waarvan er thans een drietal op het eiland gebouwd zijn; wij doelen hier op de schuren van de N.V. F. Kloos Zn. te Kinderdijk, waarvan de groene contouren en roode daken thans reeds, zij het in bescheiden mate, cachet beginnen te geven aan het landschapsbeeld van het eiland. Gedurende verscheidene jaren worden dit soort schuren reeds in Nederland gebouwd enhet mag gezegd worden, de ontwerper heeft succes van zijn werk. Bijna iedere land bouwer of veeboer, die het experiment (want een experiment wés het toch eigenlijk!) waagde, bleek na korteren of langeren tijd tot de conclusie te komen, dat hem hier inderdaad iets geboden werd, dat tal van voordeelen bezat boven het oude materieel. Trouwens, bij een nauwkeurige beschouwing blijkt reeds direct, dat hier sprake is van een buitengewoon hechte structuur. Wat de voordeelen betreft, deze zyn legio: zoo zijn de schuren gemakkelijk te demon- teeren en desnoods te verplaatsen, de berg ruimte is belangrijk grooter dan in de oude schuren van hetzelfde buitenformaat (met name door het ontbreken van staven in de bergruimte), er zyn practisch geen schuil plaatsen voor insecten, het onderhoud wordt tot een minimum beperkt, terwijl tenslotte het brandgevaar vrywel nihil is. Zooals wij reeds zeiden, eenige van deza schuren zijn reeds op Texel verschenen. O.a. een graanschuur, gebouwd door den heer P. J. Kooger op De Waal, één in Tienhoven en één bij Spang. Het is een typisch gezicht deze schuren te zien, die meestal vlak in de buurt staan bij de oude „boeten". O.a. is dit het geval op De Waal, waar slechts enkele honderden meters van een moderne schuur een eenige eeuwen oude schapenboet op het veld staat, als het ware zóó uit de groene grasmat ver rezen en één zijnd met het landschap. Het is aan geen twijfel onderhevig, of deze boeten, die reeds diverse honderden jaren de stormen der tijden over zich heen hebben laten gaan, zullen ook thans nog wel stand houden. Dat ze evenwel over eenige jaren niet meer in het landschap zullen overheer- schen lijkt ons wel waarschijnlijk. Ook hier zal de vooruitgang haar weg wel vinden! In de „Enkhuizer Crt." van Maandag j.1. lezen we o.m. het volgende over den wed strijd HollandiaTexel. De wedstrijd zelf stond op geen hoog peil, Holl. slaagde er niet in het benoodigde tempo te ontwikkelen, waarmede de sjouwende zwoegende Texelploeg zeker bedwongen had kunnen worden, en hoewel Texel soms aar dige dingen kon doen, was hun voetbal over 't algemeen te onverzorgd om te kunnen boeien. Texel hield het bij verre trappen, een enkele keer afgewisseld met een aardige ocmbinatie, maar zij losten ook bij een halve kans een schot. Verder nemen we eenige losse opmerkingen uit hetzelfde verslag over, n.1. deze: „De T.-keeper verstond zijn vak uitstekend" en „de Texelaars waren robuste, fel op den bal zittende spelers". Het Dagblad van IJmuiden vindt, dat de Kennemers „volkomen verdiend" gewonnen hebben. De „Zaanlander" wijdt de groote nederlaag van Assendelft aan de omstandigheid, dat A. „den goeden vorm niet te pakken kon krij gen". Het blad vond overigens den uitslag wat geflatteerd. In het zelfde blad lezen we van het „sterke" Succes-elftal, dat van Zaandijk met 12 ver loor. Ondanks de minder gunstige omstan digheden van weer en terrein, „speelden beide partijen niet onverdienstelijk. De over winning, welke Z. de laatste minuten zoo hardnekkig moest verdedigen, kwam haar ten volle toe door beter veldspel." Een werklooze. Door den H. B. B. zijn uw bezwaren al naar voren gebracht in het adres van Maandag. Het is dus niet noodig, dat u nog eens uw standpunt uit. Bovendien wordt nooit een ongeteekend ingezonden stuk opgenomen, tenzij voor onderteekening ge gronde bezwaren bestaan, doch dan moet de naam van den inzender toch bij de redactie bekend zijn. Is het u niet mogehjk, bij een zoo klein steunbedrag, niet goedkooper te wonen? Bij na vijftig procent van uw steunbedrag voor huur, is een veel te zware belasting. Het is slechts een wenk. Dierenvriend. Op onze informatie ter be- voegder plaatse vernamen wij, dat genoemde hond als zwerver in het Internaat was binnen- geloopen en dat men hem daar vaak mee heeft laten eten van den disch. Het dier heeft echter zijn zwerversnatuur behouden en heeft het de oppassers van het Marinehospitaal vaak zóó lastig gemaakt, met zijn roofzuchtige neigin gen, dat er klachten kwamen. Van de jonge hondjes, die het dier ter wereld bracht, is er een in het internaat gehouden en die ontvangt daar een degelijke opvoeding, terwijl belasting etc. voor hem betaald wordt. ilt u er om denken, voortaan uw ingezon den stukken te onderteekenen? Red. Heldersche Qrt. Ót) Wnif don dodelijk rug en borstje in met Wonderlijk zooals dat helptl Pot 50 ct Doos 30. Bij Apoth. en Drooisten ri-nf MIJNHARDT I AFSCHEID MARINE-COMMANDANT. Soerabaja, 26 October. De afscheidsrecep tie van den marine-commandant was zeer druk bezocht. Alle militairen en maritieme autoritei ten van Soerabaja waren aanwezg. Er waren vele bloemstukken. Bij K.B. van 22 October 1937 is met ingang van den len Januari 1938 aan den kapt.-luit. ter zee tituliar bij de Koninkl. Marine-reserve E. Vernes op verzoek eervol ontslag uit den reservedienst verleend. Naar wij vernemen zal ir. P. H. de Groot, werkzaam op de Marinewerf, alhier, te zijner tijd geplaatst worden bij de afd. Aanbouw. Ir. De Groot zal belast worden met een deel van aanbouw, hij zal echter zijn functie in Den Helder blijven waarnemen. Soerabaja. De raad van justitie te Soera baja heeft den vroegeren administrateur van Kertowono, E., tot 12 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens uitlokking tot moord. Ook de eisch was twaalf jaar gevangenisstraf. (Aneta). Den Helder, 26 October 1937. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zagen wij in Uw blad het volgende opgenomen. De vermoedelijk wel goed bedoelde, doch eenigszins verdreven berichtgeving over China town in Den Helder, heeft tengevolge dat eenige abonné's, waaronder o.g., zich gegriefd voelen. Voor alles is toch de taak der pers om waar te zijn en hierin is uw reporter te kort ge schoten. Daar als naaste buurvrouw der pinda-man nen nog niets van stank bekend is. Ook het lijfgoed der bovengenoemden is zeer zeker zindelijk en schoon. Verder bestaat hun geheele menagerie uit een hond en twee katten. Ook de naam krotten is voor ons beleedi- gend. Wij wonen ook liever op den Singel, I.h. de redacteur, maar de meesten van ons moeten van een zoo laag steuntje leven, dat onze huisjes, die gy zoo geringschattend krot en. noemt, voor ons een uitkomst zyn. Als gij wilt schrijven goed, wilt gij misstan- ien aantoonen best, doch kleineer niemand en wees waar. Met dank voor de plaatsing en vriendeiyke groeten van uw abonné Wed. HEINSTMAN. Vischstraat No. 6. Wat de hier gewraakte stank en zindelgk- heid van het lijfgoed der pindalieden betreft, komt het ons voor, dat geachte inzendster zich eens persoonlijk moet overtuigen, wy betwij felen echter sterk of zij ooit over de drempel van het huisje geweest is en zal komen. En de uitdrukking „krotten"... het moge dan minder vleiend zijn voor hen, die in de omgeving wonen, het is ons helaas niet mo gelijk hiervoor een meer schappelijke bena ming te v-nden. Tenslotte is het in geen geval onze bedoeling geweest iemand te kleinee ren. Nóch de bewoners van Chinatown zelf, nóch de omwonenden. Red. Held. Crt. Gisteren werden aan den Vischafslag te Rotterdam van IJmuiden, Den Helder, Sche- veningen en elders 300 manden en kisten a 50 kg versche visch, 15 kistjes levende paling, 12 kistjes levende bot, 9 kistjes spiering, 13 kistjes panharing, 12 kistjes harde bokking en 180 kisten gestoomde makreel aangevoerd. De prijzen waren: groote tong 6572, middel 5562, middel tarbot 1624, kleine 1016, groote griet 2025, kleine 1018, middel schol 1421, kleine 610, puf 45, kleine schar 34, zee haan 1230, middel schelvisch 1216, kleine 610, groote gul 1013, middel 710, kleine 57, versche makreel 57, versche haring 34, wijting 3—6 per kist; dikke levende paling 4555 ct., middel 4045 ct., levende bot 1022 ct., spiering 1012 ct. per pond, panharing 0.801.10, harde bokking 1.702, gestoomde makreel 0.700.80 per kistje. STOOMVAART MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Chr. Huygens. u., 26 Oct. te Port Said. Poelau Roebiah, t., 25 Oct. v. Singapore. Singkep, t., 26 Oct. te Havre. Tawali, t., 26 Oct. v. Port Said. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ. Achilles, 26 Oct. te Piraeus. Ajax. 25 Oct. v. Danzig. Ariadne, 25 Oct. te Kopenhagen. Berenice, 25 Oct. v. Oran. Bodegraven, u., 24 Oct te Valparaiso. Ceres, 26 Oct. v. Rotterdam. Fauna, 25 Oct. te Calamata. Ganymedes, 26 Oct. v. Zighi. Mars, 26 Oct. te Catania. Perseus, 25 Oct. te Genua. Odysseus, pass. 25 Oct. Ouessant. Nereus, 25 Oct. v. Kopenhagen. Rhea, 24 Oct. v. Tunis. Saturnus, 26 Oct. te Genua. Tiberius, pass. 25 Oct. St. Catherine's Pt. Ulysses. pass. 26 Oct. Gibraltar. Venezuela, 26 Oct. te Amsterdam. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. Drechtdijk. 25 Oct. te Los Angeles. Blomersdijk, 24 Oct. te N.-Orleans. Lochkatrine. 22 Oct. te Seattle. Veendam, 25 Oct. v. Plymouth. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, u., 26 Oct. te Singapore. Kedoe, u.. pass. 26 Oct. Point de Galle. Slamat, 26 Oct. te Rotterdam. Soekaboemi, t., pass. 25 Oct. Perlm. Weltevreden, u., 26 Oct. Vlissingen gepasseerd. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. Alwakl, t., 24 Oct. v. B.'Ayres. Alcyone, t., pass. 25 Oct. Madelra. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Alcinous, 21 Oct. v. Port Said. Ajax. 25 Oct. v. Aden. Bellerophon, 24 Oct. te Hongkong. Memnon, 24 Oct. te Hamburg. Polyphemus, 25 Oct. te Swansea. Phrontis, pass. 25 Oct. Pr.point. EMZETCO LIJN. Jonge Johanna, 25 Oct. v. Dakar. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Bontekoe, 25 Oct. v. Port Louis (Maur.). Houtman, 25 Oct. v. Saigon. Maetsuycker, 23 Oct. v. Batavia. Nieuw Holland, 25 Oct. v.S vdney. Ombilin, 23 Oct. v. Batavia. Roggeveen, 25 Oct. v. Sabang. Swartenhondt. 23 Oct. v. Hongkong. Tasman, 25 Oct. te Port Natal. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Hoegh Sllverlight, 19 Oct. v. San Francisco. Silvercedar, 24 Oct. te New Orleans. Silvermaple, 24 Oct. te Calcutta. JAVA—NEW-YORK-LIJN. Glaucus, 24 Oct. v. Kaapstad. Kota Pinang, 24 Oct. v. New Orleans. Modjokerto, 25 Oct. te Belawan. Phemius, 24 Oct. te Singapore. Rhexenor, 20 Oct. v. Dakar. Tanimbar, 25 Oct. v. Batavia. VEREENIGDE NEDERL. SCHEEPVAART MIJ. (HollandAustralië LUn). Aagtekerk, u., pass. 25 Oct. Perim. Almkerk, t., 26 Oct. te Antwerpen. (HollandOost-Axië Ltfw). Meerkerk, fc., pass. 26 Ocfc. Gibraltar. (Holland—Afrtka Lfln>» Jagersfontein, u., 24 Oct. v. Dakar»

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 6