m Aqetida W+ Beuning en zijn Fransche Kunstprijs M DOET UW VOORGEEL! Een chèque van 5000 frs. mijnharptjes ïUxiEU>-7AexdeA: %u<-o-tL-JAeateA. ATTRACTIEBONNEN 10 PROFIJTBONNEN U/itte ïSio-lcacpp Zaterdag 30 October 1937 Vierde Blad Even een Hijnftardtje... Vischafslag Den Helder IJmuider vischprijzen Paula Wessely in „Groote Dwaasheden" Jannings menschelijker dan ooit SPOOR STRAAT P. VAN DER ADEN Fransch fabrikaat legt 't af tegen het Amerikaansche INGEZONDEN Hygiëa II te water gelaten De met den hoogsten Internationalen prijs bekroonde Nederlandsche teekening in klasse C (Kunstonderwijs) van den heer W. Beuning, leerling der Academie van Beeld. Kunsten en T. W. te 's-Gravenhage. Deze teekening verwierf tevens bij de nationale jureering de groote zilveren medaille van H. M. de Koningin. Eenigen tijd geleden heeft in onze courant het bericht gestaan, dat een gewezen stad genoot te Parijs een prijs had behaald bij een internationaal concours van jeugdige teeke naars. Dit is ons aanleiding geworden den jongen Beuning, die tegenwoordig in een van de buitenwijken van het nieuwe Den Haag woont, eens op te zoeken, om iets meer van hem voor onze lezers te weten te komen. Wij troffen een jongmensch, dat zich door zijn succes niet van de wijs heeft laten brengen. Zoowel hij als wij betreurden het alleen, dat wij niet zoo heel veel werk en om het werk gaat het dan toch tenslotte te zien konden krijgen. De bekroonde teekening. De teekening, waarmede hij zijn prijs won, is nog altijd te Parijs geëxposeerd en andere heeft hij den laatsten tijd kunnen verkóöpen. Dat nam niet weg, dat hij natuurlijk toch wel het een en ander kon laten zien, al waren het ten deele studie-teekeningen van de Haagsche Academie, waar hij onder A. Hen driks zijn opleiding ontvangt voor het examen Middelbaar Teekenen B., waarmee hij dit leer jaar tot een gunstig einde hoopt te komen. En daarnaast zagen wij enkele aquarellen en gekleurde teekeningen, waar het hart van dezen eenvoudigen jongen man, die natuurlijk een bril draagt, in het bijzonder naar uitgaat. (Men beweert in Parijs immers, dat ze geen Hollander zonder bril kennen en zoo heeft Beuning bij zijn bezoek daar dan ook weer aan voldaan!). Teekeningen met een illustra tieven kant en sterk symbolisch Van karakter. Pas 23 jaar oud. Willem Beuning werd in 1914 te Amster dam geboren, maar een tijdlang heeft zijn familie in Den Helder gewoond en daar heeft hij dan ook de Rijks-H.B.S. bezocht, waar hij onder leiding van den heer Beekhuis v. Till teekende. Later verhuisde de familie naar Den Haag en zijn voornaamste studietijd ligt dus in die stad. Met de teekening, waarmede hij een uit zonderlijken prijs won en waarvan wij hier een afbeelding geven, is het zóó gegaan. Op de groote tentoonstelling te Parijs moch ten 42 landen in het „Paviljoen de 1'Enseig- nement" elk negen teekeningen van jonge teekenaars, in drie leeftijdsgroepen onderver deeld, inzenden. het is zoo gemakkelijk jn nemen. Door de typische hartvorm z 11n M11 n h ardt es. a® nieuwe cachets van Mqnhardt, veel beter te slikken dan ronde cachets. Ze gli|den als vanzelf naar binnen. rttTüScS«rumeeuni»: zondJr hart. maag of andere organen te schaden. Onfeilbaar bhoofdpijn ^"^■"^araZ' spa, spierpijn, rheumatische pvne». migraine, periodieke pijnen, griep en influenza. DE SNELSTE PIJNVERDRIJVERS Koker 12 cachets 50 ct2 stuks verpakking 10 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Wij vonden de bekende kunst-journa listemej. Jo Zwartendijk te Rotterdam, bereid, onzen oud-stadgenoot, den veel- belovenden jongen kunstenaar WIM BEUNING, na zijn terugkomst uit de lichtstad, te ondervragen. In neven staand artikel vindt de belangstellende lezer haar indrukken. Eerst in Arti bekroond. In ons land werden de beschikbare exem plaren in Arti te Amsterdam verzameld en uit iedere groep kon toen een drietal gekozen worden. Beuning's groep, behoorende bij het z.g. „kunstonderwijs", had een leeftijd van 18 tot 24 jaar en zijn teekening genoot hier de eerste keuze, waarmede hem een zilveren medaille van H.M. de Koningin toeviel. Het onderwerp. De bekroning kreeg Beuning als landelijk winnaar. Deze was 1000 frs. groot. (Jammer, dat de franc intusschen zakte!). Zoo waren er dus 42 gelukkigen. Maar toen kwam de firma Conté met een prijs van 5000 frs. voor de allerbeste teekening en men kan zich de verbazing van onzen jeugdigen landgenoot voorstellen, dat hij ten derde male uitver koren werd. De chèque liet niet eens lang op zich wach ten en de prijswinnaar pakte de trein naar de wereldstad om de tentoonstelling, die hem zulk een goede kans gebracht had, te bezich tigen. Niet kon hij ons vertellen, wie voor de firma (Conté, die hier haar reclame op sympathieke wijze gevoerd heeft, de beslissing genomen had. Wel was hij op het kantoor ontvangen. Zoo konden wij niet nalaten met een knipoog te vragen, of hij nu alles met de producten Conté teekent. Inderdaad heeft men hem het materiaal, dat hij mocht noodig hebben, aan geboden! Een mooie ervaring rijker. Wij meenen niet aan zijn verdienste afbreuk te doen, als wij verklaren, dat bij een derge lijk concours het toeval natuurlijk onder- vermijdelijk eenigermate meespeelt. In ieder geval is Beuning een mooie ervaring rijker geworden: het bezoek aan Parijs, een vlucht per vliegtuig boven de stad, een bezoek aan de kathedraal van Chartres het zijn alle maal dingen, die op onzen ontvankelijksten leeftijd in het geheugen gegrift blijven en wellicht veel later nog geestelijke winst kun nen afwerpen. Als Beuning het volgend jaar de maatschappij binnentreedt een maat schappij, die het een jong kunstenaar zeker niet gemakkelijk zal maken dan hopen wij, dat zijn kansen even gunstig zullen blij ven als het zich thans voor hem laat aanzien. En dat hij dan uit het labyrinth der mogelijk heden zijn eigen weg zal weten te vinden! Aangebracht door korders: Tongen Slips Schol le soort Schol 2e soort Schar Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen p. kg 1.24—1.12 1.08—1.02 p. k 6.75—5.50 f. i» i» 3.002.60 2.50l.oO p. kg 0.15 r£>. rACHFTS mijnhapdt De vischprijzen aan den rijksafslag waren gisteren: tarbot 1.15—0.80, tong 1.32 1.16, beide per kg; griet 2614, middel schol 20, zetschol 19, kleine schol 9.50 1.90, groote schelvisch 23.50, middel dito 22.5019, kleinmiddel dito 193, kleine dit 104, groote gul 12—11.50, kleine gul 114.20. wijting 3.101.80, versche haring 3.552, alles per 50 kg; kabeljauw 4130, per 125 kg, leng 1.70, per st. 1 -V Belastingmerk ontvreemd. Een bewoonster van de Molenstraat deed aangifte, dat het belastingmerk van haar fiets is gehaald, We hebben gisterenavond voor de ?ooveelste maal een film gezien met Paula Wessely in de hoofdrol, en opnieuw is ons opgevallen het geweldige speeltalent van deze actrice. De bijvoegelijke naamwoorden mooi en uit stekend kunnen wij voor haar spel gevoege lijk achterwgee laten, het is in alle opzichten geweldig. Als in een ban gevangen aan schouwt men deze vrouw, niet omdat zij zoo buitengewoon knap is of dat er zoo'n charme van haar uitgaat, maar omdat haar spel zoo door en door menschelijk is, zoo buiten gewoon realistisch. Geen sentiment, waarbij de bioscoopbezoekster onwillekeurig naar een zakdoek grijpt, maar wel een weergave van een uit het leven gegrepen verhaal, karak teristiek voor een Paula Wessely. Ook in deze film „Groote dwaasheden", wat slaat op het wegcijferen van de ware ge voelens, zich anders voordoen dan men in werkelijkheid is, toont deze filmster zich weer in een veelzijdige rol. We zien haar als bescheiden meisje, uit een kleine plaats afkomstig, haar intrede doen in Weenen. Onbekend met de gevaren van de groote stad en nieuwsgierig naar het vele waarvan men kan genieten, zich begeven naar een cabaret. De desillusie, die overgaat in wilde wanhoop, het forceeren van haar zoeken naar geluk en dat steeds weer op nieuw met een uitbeelding en een natuurlijk heid, die alles overtreft. Wat het muzikale gedeelte betreft, ook hierin is de film op een uitstekende wijze ver zorgd. De onsterfelijke ouverture van Beet- hovens „Egmond", vertolkt in de Groote Opera is verbazend goed, terwijl ook het zigeunerorchest geheel in stijl gehouden is. Als tegenspeler neemt Rudolf Foster een belangrijke plaats in. Ook hij weet op een natuurgetrouwe wijze zijn rol tot iets bijzonders te maken. Een feit is het dan ook. dat de verfilming van de roman van Marianne van Angern in alle op zichten geslaagd is geworden. Voor de pauze draait nog een geestige film „Drie levende spoken", met Richard Arlen en Beryl Mercer in de hoofdrollen. De film, die een verhaal weergeeft na den wereldoorlog in 1918, geeft een beeld van een drietal mannen, die als gesneuveld zijn opgegeven, maar in werkelijkheid in krijgsgevangenschap het einde van den krijg heiben afgewacht. Tot geestige verwikkelingen komt het, zoodat men zich bij het zien van dit product uitstekend kan amuseeren. Emil Jannings... dat is de naam van een dezer rasechte filmers bij onze Oosterburen, die de industrie daar leeds vele jaren geleden op een peil gebracht hebben, die vanuit Holly wood met kennelijke ergernis opgenomen werd. Jannings... wie deze naam zegt, zegt tevens: hoogconjunctuur van het Duitsche filmwezen. Hij is een der beste vertegenwoordiger die dit land ooit op dit gebied heeft voortgebracht. En thans zien wij hem weer: Jannings in dat prachtige stuk van Gerhard Hauptman „Vor Sonnenuntevgang" hetwelk in de Ne derlandsche vertaling genoemd werd „De Heerscher". Het is een stuk tragiek in het leven van een Duitschen grootindustrieel. Een man, die jong begonnen een kleine zaak grondvestte en er in den loop van vele jaren een machtige organisatie van schiep. Een organisatie met vele duizenden arbeiders. Een organisatie die zijn levenswerk is. Zijn vrouw sterft en de man bemerkt plot seling dat het leven in hem, ondanks de reeds overschreden middelbaren leeftijd niet uitge- bluscht is. Dat daar in hem nog Jiet schoone leven zelf bruiseht. Daar is een jonge vrouw op het kantoor en wat dan gebeurt is in wezen het Faust- motief. De man vat '.iefde op voor de jonge vrouw, maar is hij heerscher over duizenden, zijn familie heerscht op ander gebied. Als men bemerkt dat het op een huwelijk zal uitloopen tracht men den vader, den „Heerscher", onder curateele te doen zetten. Het lukt niet, doch in het oude hart wordt veel gebroken. Het noodlot heeft zich dwars tusschen beide menschen opgesteld. Het is een film, zoo ontroerend menschelijk, zoo fijn doorvoeld tot in detail, zoo waar en met zoo weinig pathos gebracht, dat men zich telkens weer afvraagt of Jannings zich ook thans nog aan het vernieuwen is in iedere nieuwe film.' Men moet hem zien in zijn placide rust, en direct daarna in de ontzaglijke woede, die in het fiere hart opziedt. Het zijn in deze film louter temperamenten en hartstochten oie tegen elkander uitgevoch ten worden en het mag ter eere van Tobis gezegd worden, dat men voor nagenoeg alle hoofdvertolkers passende personen gevonden heeft. Er zou van deze film nog veel, zeer veel, te zeggen zijn. Gaarne hadden wij geschreven over de suggestieve opnamen, over de close ups, over de wonderlijk knappe beeldmontage en over het eveneens geniale vertraagde rhythme dat dit werk kenmerkt. Maar welke lof men dezen „Heerscher" ook toezwaait, als een toren, als een blok graniet rijst boven alles uit de figuur van Jannings, die ook thans nog tot de eerste personen van de West-Europeesche film gerekend moet worden. Vermelden wij volledigheidshalve, dat in het voorprogramma enkele bijzonder aardige shorts draaien, en voorts een Laurel Hardy- film. Alzoo: selectie te over. VANAF 30 OCTOBER ONTVANGT U EN ALS EXTRA RECLAME VOOR IEDERE GULDEN BOVENDIEN ALLEEN BIJ CONTANTE BETALING Zouden we de beide films, welke in de Witte Bioscoop draaien en welke respectievelijk van Fransche en Amerikaansche makelij zijn, met elkaar gaan vergelijken, dan zou het Fran sche product er slecht afkomen. Want de vergelijking tusschen „Heldenmoed en .Vrou weneer", de Fransche film en „Een avontuur in het bosch" valt absoluut ten voordeele van laatstgenoemde uit. De Fransche film verhaalt van een episode uit den strijd, welke Engelsche koloniale troepen te leveren hadden tegen Arabieren. De pointe van dit verhaal is de liefde, welke de jonge luitenant Forbes koestert voor de even jonge echtgenoote van den kolonel, te vens regimentscommandant. Waarbij ver raad, overval en heldenmoed een beslissende rol spelen en tezamen voor het eeuwige happy ending zorgen. Hoeveel betere films in dit genre hebben we reeds gezien. Om er maar eens één te noemen: Beau Geste! Te vergeefs is in deze „Heldenmoed en vrouwen eer" getracht een waardig werk te scheppen. Deze poging is mislukt. Ten eerste omdat, op Kathe von Nagy na, de medespelenden vrij onbelangrijke figuren zijn en ten tweede omdat de regie zoo onbeholpen met stof en spelers omgesprongen heeft, dat de „drake righeid" uit elke meter celluloid den kop op steekt. Gelukkig maakt de tweede film veel goed. Ann Sothern en Don Ameche spelen een amusante geschiedenis, welke zich afspeelt in een verlaten landhuis ergens in het verre Westen. Beiden worden door de politie op de hielen gezeten en beiden zoeken, ieder afzon derlijk, bescherming in 'genoemd landhuis. En daar zitten ze nu, afgesloten van de buiten wereld. Dolkomische tafereelen spelen zich af, waarvan de climax wel is, de ontzetting van het paar door den sheriff (een pracht- figuur) en niet minder dan een twintigtal handlangers. Het slot is dan ook even origi neel als vele momenten in deze amusante film, die ons recht genoegelijke kwartier ver schaft heeft. 'koNlNQSTÖAAlf TELEFOON S>9, ONTWIKKELEN- AFDBUKKEN- VEpqBOOTEN Is het ronselen van voetballers bevorderlijk voor een goede sportieve verhouding tusschen de plaatselijke clubs? Naar aanleiding van bovenstaande verzoekt ondergeteekende een weinig plaatsruimte, waarvoor zijn dank. Als insider, overtuigd zijnde dat eerder genoemde handelingen unfair en allerminst bevorderlijk zijn voor een goede verstandhou ding, wil ik hierover mijn afkeuring uiten. Wat is n.1. het geval? Door één of meer dere personen, zeer nauw verwant aan een onzer groote plaatselijke clubs, worden gedu rende den laatsten tijd spelers van H.R.C. be werkt om het lidmaatschap van deze club op te zeggen en naar hun of zijn club over te gaan. Waar zij, die van vereeniging willen veranderen, m.i. zelf wel in staat zijn zich op te geven bij een andere vereeniging en het forceeren daarvan zeer unfair is, en boven dien allerminst bevorderlijk is voor een pret tige samenwerking, zou ik bedoelde vereeni ging dringend willen verzoeken deze handel wijze te staken in het belang van de plaat selijke voetbaltoestanden en de voetbalsport in het algemeen. Insider. Den Helder, 25 October '37. Geachte Redactie. Verzoeke voor het onderstaande een kleine plaatsruimte in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Veilig Verkeer. Naar aanleiding van de. aanrijding, die j.1. Zaterdag tusschen 2—2.15 u. heeft plaats ge had in de Spoorstraathoek Prins Hendrik laan, tusschen een auto en een fietsrijder, is ondergeteekende, lid van de Vereeniging Veilig-Verkeer, opnieuw tot de overtuiging gekomen, dat er op verschillende drukke pun ten in onze stad, noodig een verkeersagent behoort te staan of verkeerslichten aange bracht dienen te worden. Juist op het punt SpoorstraatKeizerstraat en Spoorstraat—Prins Hendriklaan, is het nu eenntaal uitgesloten om daar voorrang te kunnen verleenen, aan welken berijder van fiets of voertuig ook. Zelfs de voetgangers Het zou voor de Gemeente geen overbodige luxe zijn om daar geld voor uit te geven om op dat drukke verkeerspunt, stoplichten aan te brengen. Mijn dank aan de Redactie voor de ver leende plaatsruimte. Hoogachtend. D. den Brasem. Inderdaad zou het wenschelijk zijn, op ver schillende punten in onze stad, verkeersrege lend op te treden. Niet alleen het punt, door inzender aangegeven levert op de speruren gevaar voor ongelukken, maar ook de hoek KoningstraatSpoorstraat is zeer druk en niet zonder gevaar. Het mag nog verwonder lijk heeten, dat er zoo goed als nooit ongeluk ken van beteekenis gebeuren, en dat zal ook daar wel aan te danken zijn, dat men voor zichtig is op deze hoeken, omdat men het gevaar kent. Op verschillende uren zijn op deze punten al politie-agenten gepost, voor zoover de Aquarium Zool. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30— 17 u. Zaterdags van 912 uur. Nat. Hist. Museum, geopend Woensdagmiddag van 35 uur. Zaterdagavond 710 uur. Eerste Woensdag in de maand van 810 uur, en de eerste Zondag in de maand 's middags van 35 uur. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Groote Dwaasheden" en „Drie levende spoken". Tivoli:theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De Heerscher" en „Van kwaad tot erger". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Heldenmoed en vrouweneer" en „Het avon tuur in het bosch". Casino, 8.15 uur: Revue met Lou Bandy. Musis Sacrum, 8 uur: Feestavond ond.-of. ver. „Ons Belang". Dennenheuvel, Huisduinen: Feestavond Huis- duiner Belang. Zondag 31 October. Casino en Bioscopen als Zaterdag. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op Barometerstand Den Helder APOTHEKEN. 17.06 753.3 Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van H. J. Root- lieb, Binnenhaven. Van Maandag 1 Nov. tot 8 Nov. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. GEEN SPREEKUUR VOOR DE WETHOUDERS. Maandag zullen de wethouders geen spreekuur houden. FAILLISSEMENT. Uitgesproken: 28 Oct. Jan van Zoelen, Den Burg (Texel). Curator Mr. S. A. Thomas, Hoorn. Gisteren is het College van B. en W., ver gezeld van den directeur van de Gem. Reini ging naar Hardinxveld geweest, om de te waterlating van het transportschip van de Gem. Reiniging, de „Hygiëa II", brj te wonen op de N.V. Scheepsbouwwerf „De Merwede". Tegenwoordig waren de burgemeester van Hardinxveld en zijn echtgenoote, de gemeente secretaris, de directeur van de werf en mevr. v. d. Vliet, alsmede de arbeiders van de werf- (350 man). Na afloop werd een kort woord gesproken door den directeur van de werf, den burge meester van Hardinxveld en den burgemeester van Den Helder. Hij had er geen pleizier van. Zooals wij reeds schreven is er vorige week in een visschersvaartuig, dat in den Buiten haven lag, ingebroken. De dader werd door de politie gearresteerd. Een fiets gevonden en een fiets gestolen. Tusschen Nieuwstraat en Brouwerstraat werd een heerenrijwiel onbeheerd aangetrof fen. De eigenaar kan het op het hoofdbureau terugbekomen. Een bewoner van het Julianapark, kwam tot de ontdekking, dat men zijn fiets had meege nomen. Aanranding. Gisterenavond liep een bewoonster van de Janzenstraat in de van der Duyn van Maas damstraat, toen zjj plotseling door een twee tal gemaskerde mannen werd aangegrepen. De hevig verschrikte dame wist zich los té rukken en een woning binnen te snellen. De twee onverlaten bliezen zoo spoedig mogelijk de aftocht. De politie stelt een onderzoek in. dienst dat toelaat, maar dat is zeker niet af doende. Een z.g. drempelsysteem, dat in de groote steden toepassing vindt, zou de meest bevredigende oplossing zijn. Door het rijden over een drempel in de rijstraat, veroorzaakt de automobilist de ontsteking van een rood licht op den hoek van een straat, waardoor bestuurders van wagens uit de zijstraten ge waarschuwd worden. Maar dat alles zal voorloopig wel tot de vrome wenschen behooren, omdat deze oplos sing vrij kostbaar is,

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 13