Vuurzee in Rotterdam „Bataljon des doods" trekt zich terug DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Overstromingsramp in Syrië Japanners steken de Soetsfau over Spanning tusschen Japan en Engeland Economische Een kaaiman in bed UITGAVE. N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ V/H C. DE BOER JR., KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 POSTGIROREKENING 16066 1 NOVEMBER 1937 65e JAARG. No. 8145 Vier pakhuizen branden als fakkels Watergordijn. Televisie op zee Honderd dooden; voor een half milliard schade vrijheid van Duitschland Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: Opheffing ambtenaren verbod HELDERSCHE COURANT MAANDAG Brandweer rukt met al het be schikbare groot materiaal uit. Hedennacht is in de pakhuizen .van de N.V. Pakhuismeesteren te Rotterdam een brand uitgebroken, •welke in korten tijd een geweldigen omvang heeft aangenomen. Aan de Rijnhaven N.Z. staan vier groote pakhuizen dezer N.V., n.1. de panden „Cele bes', „Borneo", „Java'' en „Sumatra". Dit gebouwcomplex is ongeveer 100 meter lang en ruim 40 meter diep. Groot alarm. In deze gebouwen lagen groote partijen tabak, koffie en stearine opgeslagen. De brand is uitgebroken in het pand „Java" en vandaar overgeslagen naar het pand „Sumatra". Reeds onmiddellijk liet het zich aanzien, dat men hier met een brand van buitengewonen omvang zou te doen krijgen, zoodat men groot alarm maakte, waarop een aantal slangenwagens, enkele motorspuiten, een paar drijvende brand spuiten, de autoladder en beide reserve auto's naar de Rijnhaven uitrukten. Het licht brandbare materiaal werd in een oogwenk door het vuur aangetast en dit greep zoo ontzag lijk snel om zich heen, dat nog voordat een enkele slang uitge legd was, het dak van het pand „Ja va" reeds doorgebrand was. Uit dit pand steeg een dikke rookwolk op, welke door de enorme vlammenzee hel rood werd verlicht en aan de overzijde van de i'ivier af geleek het alsof achter de ge bouwen der Holland-Amerika-lijn een fan tastisch groote fakkel te branden stond. Hoog sloegen de vlammen boven de brandende gebouwen uit en een dichte vonkenregen, dwarrelde iri hoofdzaak neer op de loodsen van de H.A.-lijn, ten deele ook op het achterschip van de „Staten dam", welk passagiersschip aan den stei ger aan de Wilhelminakade gemeerd lag, maar dat zeer waarschijnlijk met het oog op het dreigend gevaar zoo spoedig moge lijk zal worden verhaald. Het Westelijk aangrenzend pand „Su matra" was spoedig aangetast. Door de vele openingen in den gevel aan cftn kant van de Rijnhaven N.Z. had de vrij straffe wind gemakkelijk vat op de vlammenzee en ook aan de Wilhelminakade kon men groote steekvlammen naar buiten zien op laaien. Toen ook het dak van laatst genoemd pand doorgebrand was, werd de fakkel welke hoog boven het oude havencomplex aan den Linkermaasoever oprees nog eens zoo groot. Brandweer aan het werk. Van het groot materiaal waren de mo torspuiten 1 en 5 het eerst ter plaatse en werden opgesteld op de kade van den Rijnhaven, alwaar ze op open water kon den werken. Hier arriveerde ook weldra een van de havendienstbooten welke slan gen naar het brandend gebouwcomplex uitlegde. Tegen vijf uur werd op dit punt met ze ven stralen op de motorspuiten en de drij vende stoommotorspuit het vuur bestreden, terwijl men bezig was meer slangen uit te leggen naar de zijde van de Wilhelmina kade waar een derde autospuit stond opge steld. Hiervan koppelde men één straal aan de autoladder en met eenige andere stra len werd van de straat af- een groote massa water op het laaiende vuur geworpen Dit had aanvankelijk maar weinig resultaat. Loodsen der H.A.-lijn loopen gevaar. Bovendien werd op de Wilhelminakade nog gewerkt met stralen op de drie leidin gen van de H.A. lijn en voorts werd nog met 'n aantal stralen op de waterleiding wa ter gegeven op de loodsen der H.A. lijn, wel ke niet enkel door den vonkenregen en de enorme hitte maar af en toe ook door de ver uitstralende felle vlammen van uit de panden aan de overzijde van de straat ern stig gevaar liepen mede door het vuur te worden aangetast „Borneo" vat vlam. Inmiddels had de brand zich ook aan de andere zijde uitgebreid en begaf ook de scheiding tusschen de panden „Borneo en „Java" zich. Eerstgenoemd pand stond bin nen weinige oogenblikken van onder tot boven in vlammen. Tegen vier uur werd besloten vrij wel al het groote materiaal, waar over de Rotterdamsche brandweer beschikt, zoowel de zes autospuiten als alle drijvende stoomspuiten te ontbieden aangezien het er alle kans van had dat ook het vierde pand zou worden aangetast en mede om dat het gevaar voor de loodsen van de H.A. lijn, noch dat voor het ge bouw van den Volksbond tegen drankmisbruik, dat aan de overzijde van de derde Zwanegatstraat staat, geenszins was geweken. Bij het blusschingswerk was het voltallig corps van de Rotterdamsche hoofdlieden aanwezig en ondanks het nachtelijk uur trok deze brand buitengewoon veel publieke belangstelling Hedenochtend te vijf uur was er van be dwingen van den brand nog geen sprake: integendeel, de roode gloed welke den nach telijken hemel kleurde was nog feller ge worden. Precies te vier uur kwam met een ge weldige klap de pinakel (geveltje) met ijzeren hijschbalk in de derde Zwanegat straat naar beneden en tezelfder tijd breid de het vuur tegen den wind in zich ook uit naar de zijde van het pakhuis Borneo, dat spoedig ook in vlammen stond. Toen waren de drie panden Java Su matra en Borneo één laaiende vuurzee ge worden zoodat de brandweer, wilde zij althans trachten de loodsen van de H.A. jijn te sparen nog meer materiaal noodig had. Tegen vijf uur werkten dan ook in totaal aan de zijde vn de Wilhelminakade alleen 16 stralen van het groote materiaal onder steund door eenige tientallen kleine stralen. Ondanks al deze maatregelen bleek het niet mogelijk het pand Celebes te kunnen behouden, want zelfs tegen den wind in breidde het vuur zich met ongekende snel heid uit zoodat ook hier spoedig de vlam men naar buiten sloegen. Toen bleek het noodig dat de brandweer een z.g. watergordijn moest vormen voor de loodsen van de H.A. lijn omdat de tabak en parafine, in het pand Celebes opgeslagen zoo fel brandden, dat de vlammen tot over de loodsen heensloegen. Met man en macht wordt aan de blus- sching deelgenomen. Reeds thans valt te constateeren, dat de financieel© schade, door dezen brand ver oorzaakt, aanzienlijk is. Stemmen in het Japansche par lement om de betrekkingen met Engeland te verbreken. Talrijke leden van het Japansche parlement, in het bijzonder afgevaar digden van de Sieiyoekai-partij, profes soren, zakenlieden en officieren heb ben een resolutie aangenomen, waarin afbreken der betrekkingen tot Engeland wordt geëischt, aange zien Engeland schuldig geacht wordt aan de verscherping van den toestand in het Verre Oosten. Deze resolutie heeft in politieke kringen te Tokio groot opzien ge baard. In verband met deze opzienbare resolutie wordt nog bekend dat de resolutie aange nomen is door den kort geleden opgerich- ten „raad tot bestudeering van de huidige situatie". Deze raad eischt het in het leven roepen van een volksbeweging met het doel eens en voor altijd de betrekkingen met Engeland te verbreken. Engeland heeft andere mogendheden on der dekking v. d. Volkenbond gedreven tot bijeenroepen van de negenmogendheden con ferentie naar het schijnt met de bedoeling een internationale inmenging in het Verre Oosten te doen ontstaan. Engeland heeft ook China aanleiding gegeven samen te zwe ren met de Komintern. Zoolang Engeland dergelijke houding niet wijzigt, zullen de Japanneezen gedwongen zijn een zeker „ern stig" besluit tegen Engeland te nemen on danks de zestigjarige vriendschap tusschen beide landen. Ontvangproeven op Engelsch schip goed geslaagd. Naar de officieele Engelsche draadlooze dienst, volgens de N.R.Ct. meldt, hebben Vrijdag ontvangproeven plaats gehad op de Britannic van de Cunard White Star-lijn, ter wijl dit schip zich in bet Kanaal bevond. De televisie-uitzendingen van Alexandre Palace te Londen konden in een van de salons aan boord, zoowel des ochtends, als des avonds uitstekend gevolgd worden. De uitzending des avonds kon gevolgd worden tot de Bri tannic zich dertig mijl Zuid van Hastings bevond. Bij deze proeven heeft Londen het eerste „zichtbare" radio-telegram aan den ka pitein, de passagiers en de bemanning van het schip gezonden, in den vorm van ge drukt schrift, dat voor het opneemapparaat te Londen gehouden werd. O Zware wolkbreuken de oorzaak. Aanhoudende regens hebben in Syrië ten Noord-Oosten van Damas- cus een overstroomingsramp ver oorzaakt, welke een ontzetende om vang heeft aangenomen. Een bizondere correspondent van het Duit- sche nieuwsbureau, die naar Syrië is gezon den, schat het aantal slachtoffers, dat om het leven is gekomen op meer dan duizend. Aangezien de hevige regenval Zaterdag nacht heeft voortgeduurd, is de ramp nog grooter geworden en vreesde men, dat nog meer wolkbreuken den toestand erger zou den maken. Deze sombere vermoedens zijn echter geen waarheid geworden. Het dorp Domeir, dat meer dan achtdui zend inwoners telde, is door het water vol komen weggespoeld, zes andere dorpen, welke aan den voet van de berg Kalamoen liggen, zijn evepeens geheel vernield, het water staat hier vijf meter hoog en aange zien geweldige rotsblokken door het water werden meegesleurd, is geen huis heel ge bleven. De lijken die aanspoelen worden door sol daten onmiddellijk begraven, om epidemieën te ovorkomen Ook zijn aanzienlijke hoeveel heden medicijnen bijeengebracht en zijn tal rijke geneesheeren naar het getroffen gebied gezonden om eventueele epidemieën onmid dellijk krachtig te bestrijden. De materieele schade wordt op een half milliard frank geraamd. De regeering heeft voor de onmiddellijke hulp een millioen frank ter beschikking ge steld. Havas deelt mede, dat op een opper vlakte van tienduizend vierkante ki lometer geen dorp ongedeerd is ge bleven. De aardrijkskundige gesteld heid van het land is zoodanig veran derd, dat men genoodzaakt is den weg van Damascus naar Aleppo over een afstand van verscheidene kilo meters te wijzigen. De oorzaak van de ramp wordt gezocht in het steenachtige gebied van de Kala- moen-keten, dat het water niet vasthoudt, Door de overstrooming zijn meer dan vijftigduizend personen zonder levensmid delen, aangezien het water de voorraden voor dit jaar heeft medegesleurd, ook de veestapel is vernield, evenals de te velde staande gewassen. Ontstellende aanblik. Het door de overstroomingen geteisterde gebied levert een ontstellenden aanblik op. Een groot aantal dooden heeft men nog niet uit den modder, waarin zij een graf hebben gevonden, kunnen bergen Het dorp Maadanie wordt doorkruist door een twee K.M. breeden stroom, die soms een diepte van tien meter bereikt. Het water sleurt op zijn weg alles mede, zelfs huizen. Men heeft het reddingswerk met kracht ter hand genomen. Troepen verleenen hier bij hun medewerking. In het Oosten schijnt thans elk gevaar geweken, doch in het Noordelijk gebied, den kant uit van Aleppo, is de toestand nog steeds ernstig. Men heeft nog steeds geen nieuws van het dorp Nebex, dat volkomen door het water geisoleerd is. Nog voortdurend worden lijken van slachtoffers te voorschijn gebracht. In het dorp Sadnaja zouden volgens den corres pondent gevallen van typhus zijn geconsta teerd. Verscheiden ten gevolge van het hoo^e water van de buitenwereld afgesne den dorpen worden uit de lucht geravitail leerd. De minister-president en de ministers van financien en van binnenlandsche zaken hebben zich naar het geteisterde gebied begeven. De politiek van Schacht tegen strijdig aan die van Goering. Staat Hitier achter Schacht? Te Berlijn zijn geruchten in omloop, dat zeer binnenkort op voorstel van Goering, den commissaris van het vierjarenplan, door de Rijksregeering zeer belangrijke besluiten worden genomen. Hieromtrent meldt Havas dat het in de Palts verschijnende nationaal-socialistische orgaan „Rheinfront" deze veronderstellin gen bevestigt. Dit blad schrijft: „Het oogenblik is gekomen om concrete maatregelen te nemen, maatregelen, die geschikt zijn om een eenhoofdige leiding te verze keren, welke ten volle de ©economi sche organisatie ten goede komt. Het groote doel de oeconomische vrijheid van Duitschland, nadat de politieke vrijheid is verkregen. Al les moet aan dit doel ondergeschikt worden gemaakt." Geheimzinnigheid rondom de ontslagaanvrage van dr. Schacht De kwestie van de ontslagaanvrage van dr. Schacht welke sinds eenige dagen Duit- sche en buitenlandsehe kringen bezig houdt, neemt volgens Havas zeer mysterieus© vor men aan. Gezaghebbende kringen verzekeren, dat in de positie van dr. Schacht, die de functie van rijksminister van oeconomische zaken ad interim en van president van de rijks bank blijft vervullen, niets is veranderd. Reeds eerder hebben deze zelfde krin gen beweerd, dat de aftreding van Schacht tot de waarschijnlijkheden behoorde en de minister had zelf in het openbaar verklaard dat hij was afgetreden. Uit het laatste artikel van Goering in het tijdschrift „Vierjarenplan" en uit artikelen in de bladen komt tot uitdrukking, dat er een principieel© tegenstelling bestaat tus schen de oeconomische politiek van Schacht en die van Goering. Verwachting: Zwakke tot mati ge wind uit Oostelijke rich tingen, meest zwaar bewolkt met kans op regen, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Nog zacht weer met kans op re gen. Wanneer Schacht in functie blijft, schijnt het, dat deze oplossing moet worden toegeschreven aan de per soonlijke tusschenkomst van Hit- Ier, die het ontslag van zijn minis ter geweigerd zou hebben en op nieuw zijn vertrouwen in Schacht zou heben uitgesproken. Tot nu toe is in deze aangelegenheid geen enkele mededeeling gedaan. In een hotel te Praag heeft een kamer meisje tot haar ontzetting een levende kaai man in een bed gevonden, dat zij wilde op maken. Het dier was slechts iets meer dan 30 c.M. lang, maar het rheisje was zoo ont daan, dat zij het spraakvermogen verloor en naar een ziekenhuis vervoerd moest worden, waar zij gelukkig weer spoedig herstelde. Bij nader onderzoek bleek, dat de kaai man toebehoorde aan een Amerikaansch bezoeker, die verklaarde, dat het zijn lie velingsdier was en dat hij het op al zijn reizen meenam. Er komt een ander verbod voor in de plaats. Naar aanleiding van het bericht in enkele bladen, dat binnenkort het ambtenarenver bod zal worden opgeheven en tot den vroe ger bestaanden toestand zal worden terugge keerd, vernemen wij, dat de Regeering inder daad overweegt het z.g. ambtenarenverbod in den vorm, waarin dit thans is geregeld in te trekken, doch dat het in haar voornemen ligt deze regeling door een andere te ver vangen. Zaterdagavond heeft het Chinee- sche „bataljon des doods", dat zich nog in oen pakhuis in Tsjapei ver dedigde, zich op bevel van Tsjang- Kai-Sjek teruggetrokken in de inter nationale concessie, waar zij hun wapens inleverden. De comman dant, Hsieh Tsjin Yoean, die als laatste was vertrokken, kwam met tranen in de oogen in de concessie aan. Tijdens de ontruiming van het pakhuis bestookten de Japanneezen met hun machinegeweren de terug trekkende Chineezen, waardoor een aantal gedood en omstreeks veertig gewond werden. Zij bombardeerden tegelijkertijd het pakhuis, dat het bataljon ontruimde. De Japanners beweren, dat de Britten het „bataljon des doods" tijdens hun ver weer van levensmiddelen hebben voorzien. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft over ste Hsieh Tsjing Yoean en alle officieren van het „bataljon des doods" bevorderd. De Chineesche regeering heeft besloten alle soldaten te decoreeren en de families der gesneuvelden te pensionneeren. Den geheelen dag is de Japansche artil lerie in actie geweest. De Chineesche stel lingen langs de Soetsjau kreek werden he vig bestookt. Overal leggen de Chineezen thans loop graven aan. 7aj maken hun verdedigings linies gereed in afwachting van het Japan sche offensief. Bij de ontploffing van een ver dwaalde granaat, welke terecht kwam in het westelijk deel van den Britschen sector, zijn Zondag drie Britsche soldaten gewond. In de buurt van dezen sector woedt een he vig gevecht. De Chineezen probeeren den Japanneezen te beletten de Soetsjau-kreek van de noordzijde uit over te steken. Toch moet, naar vernomen wordt, een detachement Japansche troepen er in geslaagd zijn, de Soetsjau- kreek over te steken op een plaats, welke op 3 mijl afstand is gelegen van de westelijke grens der interna tionale concessie. Zij hebben gebruik gemaakt van rookgordijnen. Zij trok ken over noodbruggen, welke gedu rende geschutvuur waren geslagen. Volgens de Japanneezen zou de afdeeling vasten voet op den anderen oever hebben gekregen. De Chineezen daarentegen bewe ren, dat slechts 80 man de kreek zijn over gestoken, van wie 50 man zouden zijn ge dood, terwijl de overigen gedwongen wer den terug te trekken. Geen Japansche vredesvoorstellen. Het Chineesche agentschap Central News heeft medegedeeld, dat de woordvoerder van het Chineesche ministerie van buitenland sehe zaken heeft ontkend, dat de geruchten over Japansche vredesvoorstellen, welke door een buitenlandsch blad werden ver spreid, waar zijn. De regeering van Japan heeft geen vredesvoorstellen gedaan aan maarschalk Tsjang Kai Sjek. Het comité van verzet tegen Japan publi ceert in samenwerking met andere organisa ties een proclamatie, waarin wordt ver klaard, dat China's eenige wensch is, de toe passing der beginselen van het negen mo- gendhedenverdrag, d.w.z. het herstel van den status quo ante, hetgeen inhoudt de eerbiedi ging van de Chineesche souvereiniteit, de onafhankelijkheid en territoriale en admi nistratieve onschendbaarheid van China en een collectieven en duurzamen vrede. Het manifest voegt hieraan toe, dat China een manken en vernederenden vrede zal wei geren. Hevige gevechten ln Sjansi. De Chineesche bladen maken melding van hevige gevechten, die zich hebben afgespeeld in het oosten van Sjansi, in het gebied van Yangtsjoean, (dat de Japanners volgens een bericht van Japansche zijde al bezet zouden hebben), ten W. van den Niangtskwan-pas, waar de Chineezen den Japanschen aanval zouden hebben afgeslagen, zoodat de Japan neezen zich met zware verliezen moesten terugtrekken. In Noord-Sjansi zouden de Japanneezen langs den weg Yenmenkwantatoeng naar het noorden terugtrekken. Het Chineesche agentschap Central News meldt, dat Japansche vliegtuigen een nieuwen aanval op Taiyoean hebben onder nomen, waarbij meer dan 100 huizen wer den verwoest en tal van slachtoffers vielen. Mongolië los van Nanking. Volgens berichten van Chineesche zijde heeft Prins Teh den ouden Mongoolschen staat, onafhankelijk van Nanking, hersteld. De prins heeft verklaard, dat de nieuwe regeering, die met steun van Japan en Mandsjoekwo tot stand is gekomen, tot taak heeft, te waken tegen het opdringen der communisten in Buiten-Mongolië. Men zal mettertijd ook aanspraak maken op de souvereiniteit over Buiten-Mongolië, dat on der bescherming staat van de Sovjet-Unie

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 1