««""•Abdijsiroop Agenda Wordt de Attractie week een succes? VAN DE WITTE Oub fioKanbscft? Pyptabak MxidltiieuwJ Tal van winkeliers optimistisch Benauwd op de Borst? Neem toch Abdijsiroop! „$ZcdeAy,keAó, Dinsdag 2 November 1937 Tweede Blad Vanmiddag begint 't feest de Breewaterstraat in Museumlessen voor volwassenen Huiselijke zieken- verpleging Burgerlijke Stand van Den Helder 4-jarig knaapje snijdt zich polsslagader door Het minste tandbederf, HET WERK VAN TWEE BRILLEN DOET ÉÉN DUBBEL FOCUS BRIL VAN OPTICIEN KEIZERSTRAAT 103 De Vischmarkt heeft eindelijk haar eigen clublokaal Waarom zal de Brusselsche conferentie mislukken? SCHOUT 15ct. C0OPVAERT10cl.o - IOn, Zaterdag is de Attractieweek in onze Stad begonnen enals de voorteekenen niet bedriegen, heeft het er allen schijn van, dat het initiatief van de Heldersche Middenstandsvereeniging en de „Hanze" inderdaad een succes zal worden. Wij hebben de laatste dagen hier en daar eens een kijkje in de winkels geno men, ons oor te luisteren gelegd zoowel bij winkelier als klant en met name bij de laatsten viel het op, dat men het idéé aar dig vond. Wij schreven het in het speciale nummer van onze krant: Hollanders zijn geboren „gokkers" en de Nieuwediepers maken hier zeker geen uitzondering op, integendeel! Nu is et „Vo- gelpiekspel", waarmee men, zoo: bekend, iederen dag een behoorlijk bedrag ka.i winnen, een behendigheidsspel. Was het dat niet, zoo had de Overheid haar sanctie er niet aan kunnen geven. Evenweleen behendig heidsspel, waaraan ook diegenen, die niet uit munten door behendigheid, (en hoevelen zij dat er nieteen gereede kans krijgen. Iedereen toch kan met een peiltje gooien en hoe dikwijls niet blijkt Fortuna juist de min dere goden te bevoordeelen! Evenwel, alvorens men kan gooien, moet men in het bezit zijn van de deelnemerskaart, welke Uw eigendom wordt na inwisseling van de bon nen. U moet dus koopen. En dat is het nu, waar deze zaak in wezen om draait. Er is hierbij één belangrijke factor. Want afgezien van het feit, dat U bij iederen winkelier, die deelneemt aan de Attractieweek, gratis de bon krijgt, is daar het feit, dat reeds over enkele weken de Spaansche bisschop zijn entrée in Den Hel der zal houden. Koop nu! Dan zullen de meesten van ons zich tóch diverse inkoopen moeten getroosten en men zal het met ons eens zijn, dat zich hiervoor n u een wel bij uitstek gunstige gelegenheid voor doet. Ten overvloede mogen wij er voorts nog op wijzen, dat de lijst van deelnemende midden standers praktisch alle branches omvat, die voor aanschaffing van huishoudelijke artikelen in aanmerking komen. Het deed prettig aan te zien en hooren hoe men in de stad deze attractie besprak. Hoe men z'n oordeel over den „vogelpiek" vormde en hoe men reeds nu de eventueele kansen be discussieerde. De kansendie krijgt men reeds vanmid dag en vanavond en zal men blijven krijgen tot en met a.s. Dinsdagavond. Iederen avond na 10 uur, als de laatste „speer" in het vogelpiek-rad geworpen is, zullen direct de prijzen bekend gemaakt worden. In dit verband is het aardig te weten, dat reeds vandaag een bijzondere premie beschikbaar gesteld wordt. Dit is dus een prijs, die buiten de gewone prij zen valt, een aparte dag-premie. We adviseeren onze lezers vandaag eens even een kijkje te nemen in de showroom der fa. van Baaren in de Breewaterstraat, alwaar het 't centrum van actie is. Men kan zijn oogen daar verlustigen aan den prijs, die tusschen de dagelijksche prijswinnaars weer zal worden „vervogel-piekt", n.1. een keurige D.W.K.- motorfiets. Kooperseischt de bonnen! Wij hebben een aantal winkeliers be zocht en naar hun opinie gevraagd van het succes op de eerste dagen. Goeddeels was men reeds tevreden over het bereikte Tast de wortel van het kwaad aan. Gi) zijt niet ziek. Het is alleen maar vies daar van binnen. Uw borst zit als t ware vol slijm en ziektekiemen en die moet Gij verwijderen. Abdijsiroop kan U he pen de oude ontsteking veroorzakende slijm op te lossen, die kleverige massa te ver dunnen en op normale wijze te doen verdwijnen. Wordt wegens haar bijzon dere samenstelling sedert jaren geprezen bij. Hoest, Bronchitis, Kinkhoest, Asthma. „Voor de Borst' Alom verkrijgbaar.Thans FI.1--.F1-1.50. F1.2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct., per dubbele doos 60 ct. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) J resultaat, maar men verzocht ons er bij het publiek vooral de aandacht op te ves tigen, dat dit de bonnen eischt. Men heeft recht op de bonnen. In dit verband mogen wij er ook bij de winkeliers nog eens op aandringen, dat deze niet wachten tot men de bonnen vraagt. Geeft ze gulhet is in het voor deel van allen. Aldus staat het met onze Heldersche Attrac tieweek. Spreken wij de hoop uit, dat zij slaagt voor honderd procent, en dat zoowel het koopen pu bliek als onze deelnemende middenstanders er de vruchten van mogen plukken. Vanmiddag en vanavond gaat het feest dus eerst met recht beginnen. Dan zal men naar de Breewaterstraat komen, hopenlijk zwaar be laden met bonnen. Men zal de peil krijgen en na haar eerst waarschijnlijk met de noodige reserve bezien te hebben, deze naar het draai end bord slingeren. Waarschijnlijk zal de eerste gooi, en wellicht ook de tweede, niet al te best zijn, maar even waarschijnlijk is het, dat de werper in kwestie de zaken dan „door" zal hebben en zoo scherp als de nazaad van een Sioux-indiaan de peil zal richten Grijp uw kans. Er zijn diverse prijzen, er zijn vele kan sendus: plaatsgenoot, profiteert er van. Wie weet, wie weetgaat ge van avond niet huiswaarts met een bon voor vijftig gulden waarde in Uw portefeuille! De laatste jaren neemt de belangstelling van het publiek voor de natuur en voor na tuurwetenschappelijke onderwerpen sterk toe, zooals kan blijken uit de oprichting van tal van vereenigingrn, die zich met natuurstudie rechtstreeks of zijdelings bezig houden, de ar tikelen in de pers over planten en dieren en de vele films, die er op dit gebied verschijnen en die steeds bij een groot deel van het pu bliek zeer in de smaak vallen. Voor onze stad blijkt dit duidelijk uit het veejvuldige bezoek aan het Natuurhistorisch Museum, vooral op dagen, dat er aan de rondleiding een uitleg vooraf gaat. Het bestuur van het museum heeft nu gemeenc! goed te doen in den komen den winter enkele cursussen over natuurhisto rische onderwerpen voor volwassenen te or- ganiseeren, waar de velen, die vroeger op school over deze onderwerpen weinig leerden of die hun kennis nog eens willen opfrisschen welkom zijn. De eerste cursus, die zal han delen over de bouw en de levensverrichtingen van den mensch, wordt gegeven door den heer J. A. Nijkamp, leeraar aan het Gem. Lyceum en de R.H.B.S. De cursus duurt zes avonden en het ge sprokene zal verduidelijkt worden door licht beelden, demonstratie van materiaal en van enkele proeven. De cursus is zoo ingericht, dat ieder, die de lagere school doorloopen heeft, hem kan volgen. De lessen beginnen op Vrijdag, 12 Novem ber, 's avonds half negen, terwijl daarna het aanvangsuur in overleg met de deelnemers zal worden vastgesteld. Voor verdere bijzonder heden verwijzen wij naar de betreffende adver tentie in dit nummer. Wij maken er belanghebbenden ten slotte nog op attent, dat op a.s. Woensdag, des avonds half negen en op a.s. Zondag, des mid dags half vier, in het museum weder een rondleiding zal worden gegeven, waaraan een uitleg vooraf gaat. Van het nut eener goede wijkverpleging, zooals die hier door „Het Witte Kruis" ge organiseerd is, zal iedereen wel overtuigd zijn. Toch is hiermee nog niet alles voor onze zieken gedaan. Immers de wijkzuster kan slechts één of enkele malen per dag komen, terwijl vele zieken herhaaldelijk verzorging noodig hebben. Vooral in gezinnen met kin deren of ouden van dagen zal die wensche- lijkheid gevoeld worden. Wie heeft niet eens getobd met kussens, die steeds wegzakken, met een waterverband, dat verschuift, met voedsel, dat telkens geweigerd wordt? De huisgenooten moeten in staat zijn door eenvoudige handgrepen de zieke te helpen. Deskundige voorlichting is hiervoor noodig. De plaatselijke afdeeling van „Het Witte Kruis" organiseert een cursus, waar Zr. van der Lans, wèl bekend bij alle moeders van zuigelingen en kleuters, die het consultatie bureau bezoeken, de bedoelde voorlichting zal geven. Er kunnen niet meer dan 24 deelneemsters geplaatst worden. Inschrijving in volgorde van de aanmelding. Wij verwijzen naar de advertentie in dit blad. BELEEDIGING. Een bewoner van den Ruyghweg werd door een stadgenoot beleedigd en heeft zich daar over aan het politiebureau beklaagd. Van 1 November 1937. BEVALLEN: C. J. E. de GraafCollet, z.; Th. Bosma—Visser, d.: H. C. Hooijenga— Ritsma, z.; G. Mooij—Hollander, z. OVERLEDEN: J. M. de Vries—Heijkoop, 68 jaar. Zaterdag liep van de werf van Blohm Voss te Hamburg te water de ,fLeo Schlageter", een zeilschoolschip, van precies hetzelfde type als de „Gorch Fock". De Duitsche Marine bezit thans 3 van deze schepen. Bij het breken van een ruit. Gistermiddag was het 4-jarig zoontje van den heer Hofstra uit de Hoogstraat zoo onfortuinlijk spelenderwijze met zijn arm door de ruit van de woning te slaan. Het bleek dat door een der stukken glas een diepe wond in de pols van het knaapje was veroorzaakt, die tevens den slagader geraakt had. Hevig bloedend werd het kereltje bij den heer J. Kemna den winkel binnengedragen, alwaar men den bovenarm met een gummi slang afbond. Door den spoedig ter plaatse aanwezig zijnden arts werd overbrenging naar het Marinehospitaal noodzakelijk geacht. De toestand van het knaapje is niet zorg- barend. JONGENS OP HET HOOFDBUREAU. Gisteren hebben een aantal jongens het ge noegen gehad eenigen tijd de gasten van de politie op het Hoofdbureau te mogen zijn. Drie ervan waren naar het Hoofdbureau gebracht, omdat zij met steenen een leegstaand huis aan de Singel aan het bekogelen waren. De overigen werden van het Zwarte Pad gehaald, waar zij doende waren met de edele kunst van het „slingeren". De respectievelijke ouders hebben hun zoons in den loop van den dag uit hun pension gehaald. indien U poetst met wat goeds, dus met Tube 60 en 40 ct. Doos 20 ct. 1VOROL Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 912 en van 13.30 17 u. Zaterdags van 912 uur. Nat. Hist. Museum, geopend Woensdagmiddag van 35 uur. Zaterdagavond 710 uur. Eerste Woensdag in de maand van 810 uur, en de eerste Zondag in de maand 's middags van 35 uur. Casino, 8 uur: Uitvoering T.A.V.E.N.U. Evangelisatiegebouw Palmstraat, 4.30 en 8 uur: Chr. Gym.ver. Turnlust. Café Pr. Hendrik, Julianadorp, aanvang 8 uur: Propaganda-revue. Ned. Bond van arbeiders in het Land-, Tuinbouw en Zui velbedrijf. Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Groote Dwaasheden" en „Drie levende spoken". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De Heerscher" en „Van kwaad tot erger". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Heldenmoed en vrouweneer" en „Het avon tuur in het bosch". Woensdag 3 November. Musis Sacrum, 8.15 uur: Filmvoorstelling Alg. Ned. Wielrijders Bond. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op 16.58 Barometerstand Den Helder 756.3 REPETITIE „REPELSTEELTJE". De repetiie van „Repelsteeltje" wordt he denmiddag kwart over vier gehouden in de bovenzaal van gebouw „Postbrug", Konings plein, waar ook Zaterdag gerepeteerd is. Een lang gekoesterde wensch in vervulling gegaan. Zeven jaren telt de afdeeling Visch markt van de Speeltuinvereeniging Den Helder reeds en tot nu toe had zij het steeds zonder een eigen clublokaal moeten stellen. Geen wonder, dat de wensch om in het bezit van zoo'n lokaal te komen steeds dringender werd. En men wachtte vol on geduld Totdat men een directiekeet inAmster dam op het oog kreeg, welke voor een „civiel" prijsje overgenomen kon worden. Er werd ge wikt en gewogen en ja hoor, de stap werd ge nomen. Met vereende krachten werd de keet naar het terrein aan de Kemphaanstraat ge bracht, waar het opgebouwd en tegelijkertijd als clublokaal ingericht werd. Dezer dagen kwam het werkje gereed en gisteravond was men dan zoover, dat het ge opend kon worden. Een belangrijke aanwinst voor de „Vischmarkt", deze gewezen doch thans niet meer als zoodanig te herkennen direc tiekeet. Van binnen keurig opgeschilderd, de vloer helder opgeschrobt, gordijntjes voor de ramen, een bestuurskamer, die er wezen mag, kortom een fijn gebouwtje, waarmede wij deze speeltuinafdeeling van harte gelukwenschen. We spraken daar wel van een gebouw-tje, maar het is met zijn 25 meter lengte en 5 meter breedte toch het grootste van alle tot nu toe hier ter stede bestaande! De opening. Gisteravond vond dus de opening plaats. Met een oficieele tint. Want aanwezig waren de wethouders De Boer en v. d. Vaart, de laatste in zijn kwaliteit als voorzitter van den Raad van Toezicht en Advies, van welken raad tevens aanwezig waren de heeren J. NT A. Teune en L< van Loo. Natuurlijk was ook meester Hoek aanwezig. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer H. J. Lücker, voorzitter van het Centraal Bestuur. Nadat deze zijn vreugde en dank ge uit had voor de tot standkoming van dit ge bouw, noemde hij eenige harde „werkers", n.1. de heeren Claus, Slagers. Sanders, Tol, Kalf en Ober. Aan den vooravond van Allerzielen herdacht hij tevens hen, die aan de afd. V.M. ontvallen zijn. Spr. memoreerde, dat met heel "bescheiden middelen dit gebouw opgericht werd en dat men dit aangedurfd heeft was alleen omdat men het in het belang van de jeugd wist. Namens de onderscheidene afdee- lingen bracht spr. gelukwenschen over, de korfbalvereeniging bood tevens een kapstok kleed aan en een commissie uit de leden de vloerbedekking, tafel en stoelen voor de fraaie bestuurskamer. Hierna was het woord aan wethouder De Boer, die den burgemeester, die tot zijn spijt verhinderd was, verving. Nadat spr. een blik in het verleden, toen het speel tuinwerk hier nog geboren moest worden, ge worpen had, memoreerde hij met genoegen, dat hier door goeden wil, samenwerking, opoffe ringsgezindheid en ijver een mooi gebouw tot stand was gebracht. Waar dit geheel uit eigen middelen en met eigen krachten tot stand ge bracht werd, mag hier van een respectabele prestatie gesproken worden, waarvoor het ge meentebestuur dan ook de hoogste waardee ring heeft. Een woord van waardeering heeft men op z'n tijd noodig en vooral de menschen van het speeltuinwerk, die daaruit de kracht kunnen putten om met nóg meer energie zich te wijden aan de taak: het kind op te voeden opdat het straks in het leven de juiste plaats zal kunnen innemen. Met een woord van ge- lukwensch en de hoop, dat het gebouw tot heil van de jonge menschen moge dienen, ver klaarde de heer De Boer het gebouw voor ge opend. Dit werd daarna door den heer Lücker namens de Speeltuinvereeniging aan de afd. V.M. „overhandigd", welke geste met bloemen van de leiders en leidsters gepaard ging. De heer Schonewolf, die voorzitter van de gelukkige afd. is, dankte op de hem eigen wijze voor al het goede en al het fraais en dankte velen voor hun medewerking, o.m. de dames Bak, Truus v. d. Berg, en de heeren Bak en Klercq (gratis gordijnen) en de jongeheer Rijkers. In aansluiting hierop deed de voor zitter een beroep op alle ouders van de buurt om hun kinderen de clublessen te laten be zoeken, ook al omdat de hieruit voortvloeiende baten de kas best van pas komen. Later op den avond zou de heer Boogaard zich in nog krachtigere termen over deze zelfde aange legenheid uiten. Zonder de daadwerkelijke steun van de ouders kan men onmogelijk blij ven verrichten wat thans gepresteerd wordt. Ook de heer v. d. Vaart sprak nog een kort woord namens den Raad van Toezicht en Ad vies, waarin hij er den nadruk op legde, dat deze Raad met zooveel genoegen deze pogin gen om tot oprichting van een clubgebouw te komen, gesteund had. Wel had men steeds een diepe rimpel in het voorhoofd moeten trekken, omdat er zooveel geld mee gemoeid zou zijn, maar deze oplossing was wel bijzonder geluk kig. De spreker besloot met zijn gelukwen schen aan te bieden en de afd. veel succes met het gebouw toe te wenschen. Vermelden we nog, dat de aanwziegen nog gezellig nableven onder het genot van een kopje thee en „geschonken" koek. \W ie onze overzichten trouw volgt heeft zijn conclusies ten opzichte van de Brusselsche conferentie al getrokken. Wat voorbarig mis schien? Ach, ja, we gissen wel eens en ver gissen ons wel eens", maar toch is de ver onderstelling, dat de Brusselsche conferentie, waar de JapanschChineesche oorlog zal worden besproken, geen resultaat op zal leveren, gegrond. Er zijn teveel omstandig heden, die een ingrijpen in den strijd in het Verre Oosten, als een hoogst gevaarlijk experiment maken. Engeland zal zijn handen niet branden, het zal trachten door over reding iets te bereiken, maar sancties zal het niet toe durven passen, daarvoor is het teveel gebonden in Europa en daarvoor zijn de ge varen voor een uitbreiding te groot. „Het groote gevaar van het oogenblik is het uitbreken van een wereldoorlog in Europa," zoo schreef een bekend buiten- landsch bedewerker van de „N.R.Ct." dezer dagen in een artikel aan zijn blad. Het is daarom Engelands plicht jegens zichzelf en de wereld, zich te concentreeren op het voor komen van oorlog in Europa. Bovendien heb ben eerst Abessinië en daarna Spanje de onbeduidendheid aangetoond van een diplo matie, welke niet door wezenlijke macht wordt gesteund, in dezen tijd van wettelooze agressie. De volgelingen van Eden verklaren de mis lukking inzake Abessinië en in zeker opzicht ook de mislukking van de non-interventie in Spanje door te zeggen, dat de zaken anders zouden hebben gestaan, als het Britsche wapenprogramma in 1935 en 1936 het stadium bereikt had, dat in 1938 bereikt zal zijn. Nu dit programma zoo goed vordert, beseffen zij, dat het voor het herwinnen van Engelands invloed in Europt noodzakelijk is, dat het de resultaten van die herbewapening bij huis houdt, opdat het in staat zal zijn tot de dictatoren te spreken in de eenige taal, welke zij verstaan, die van woorden gesteund door een militaire voorbereiding. De medewerker maakt o.i. de zeer juiste veronderstelling, dat elke poging om Japan te dwingen door sancties of andere middelen nog minder dan onbeduidend zou zijn, als er geen sterke macht achter zou staan. Hoe raker zij (die sancties) zouden aan komen, hoe waarschijnlijker het is, dat Japan, zou terugslaan. Zelfs als het de Britsche en Amerikaan- sche belangen in het Verre Oosten onge moeid liet, zou toch de kwestie rijzen van de veiligheid van de zwakkere naties, die bjj de sancties betrokken zouden worden. De Japanners zouden b.v. een poging kun nen wagen om de hand te leggen op de de petroleum- cn rubbervoortbrengende Nederlandsche bezittingen in de Aziati sche wateren. Mén beseft, dat behalve het wezenlijk uit breken van een oorlog tusschen Engeland, Amerika en Japan, niets de oorlogszuchtige invloeden in Europa meer zou aanwakkeren, dan het zenden van een aanzienlijk deel van de Britsche vloot naar het Verre Oosten. Ook is er niet de minste zekerheid, dat China tot een vergelijk bereid is. Volgens de berichten werkt de Japansche druk aanzien lijk mee tot de consolidatie van het land. Zelfs de „roode" streken in het centrum con centreeren zich thans niet op het commu nisme, maar op samenwerking met Nanking tegen den inval. zegt het oude rijmpje. Het beoefenen der „uiterlijke wel sprekendheid" maakte de kelen van de leden dezer oude tooneelvereenigingen dorstig en die moesten ge smeerd worden Maar hun goede gedachten zogen ze uit hun heerlijke, milde tabak. Die échte Oud- Hollandsche mélange moet U ook eens probeeren. Douwe Egberts maakt ze. ft ANNO 1753

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5