De eerste vogelpiekers Ayenda Bedenkelijke toestand op onze Lagere Scholen 50 leerlingen per klasse geen zeldzaamheid ABDIJSIROOP De autonummer- race Dam po Woensdag 3 November 1937 Tweede Blad tfjtacUnieuLuJ) Persoonlijk contact gaat hopeloos verloren. Ontstellende cijfers Hoest AKKER's verslèrkle De Heer W. de Boer Wethouder van Onderwijs, j schrijft ons: Maatschappij tot Nut van het Algemeen Open kaart Het kleeding en dekkingfonds Mail verzending Hr. Ms. „Gelderland'' Verkouden. Opgewekte stemming in de Breewaterstraat Burgerlijke Stand van Den Helder Stoomerij en Chem. Wasscherij „Nieuwediep" Zooals men zich ongetwijfeld nog zal her inneren, namen wij in ons nummer van vorige week Woensdag een artikel op, waarin de aandacht werd gevestigd op den huidigen toe stand bij het Lager Onderwijs, een toestand, die, met name met betrekking tot het over- groote aantal leerlingen per klasse, vrijwel door het geheele Nederlandsche onderwijzers korps als onhoudbaar geschetst wordt. Hoe is de toestand plaatselijk? In verband met de a.s. Zaterdag in de Haagsche Dierentuin te houden landelijke protestvergadering, plus de daaraan voor afgaande vergadering der Heldersche onderwijzers (in Café' Sanderse heden avond half 9) lijkt het ons echter wen- schelijk deze kwestie ook eens uit speciaal plaatselijk oogpunt te bezien. De kwestie gaat in eerste en laatste in stantie over het probleem van het opgevoerd aantal leerlingen per klasse. Een probleem, dat niet van vandaag of gisteren is, doch dat thans ook in Den Helder vormen gaat aan nemen, die o.i. leiden tot wantoestanden bij het lager onderwijs. Een factor, die mêételt. Neemt Den Helder een aparte plaats in ons land in, het doet het in zeker opzicht ook ten aanzien van het onderwijs. Toen bijv. ver leden jaar Hr. Ms. „Java" naar Holland terugkeerde, beteekende dat, dat een niet on belangrijk aantal families zich weder in onze gemeente vestigde, welke families natuurlijk weer een behoorlijk contingent leerlingen voor de lagere scholen min of meer onverwachts aanvoerden. Evenwel, dit is niet d e oorzaak, dat de klasse-bevolking onzer plaatselijke scholen een angstwekkenden omvang aanneemt. Wel is het een factor, die medetelt. De schuldige. De oorzaak in dezen ligt uitsluitend bij de Regeering, die door het in de laatste 10 jaar nemen van zeer verstrekkende maatregelen bij het onderwijs, dit volkomen van karakter heeft doen wijzigen. Beziet men de statistieken in den Hel der en gaat men den gemiddelden loop der bevolking hier na, dan kan het niet anders, of gedurende de volgende jaren zal het aantal leerlingen dat de lagere scholen hier bezoekt, toenemen. Het geen beteekent, dat de toeloop per klasse nog zal stijgen, met al de noodlottige gevolgen daarvan. School No. 4 5 6 7 8 10 T 14 leerlingen kl. 1 50 49 46 46 49-48 48 46 51 2 42 48 37 38 40 45 45 33 3 48 40 47 40 48 42 45 43 4 44 42 48 44 47 39 48 46 5 33 32 38 42 43 39 45 28 6 32 25 35 26 36 29 42 17 Als haringen. Op enkele scholen is het thans zóó, dat er lokalen zijn, waar de banken vlak tegen de muur geschoven zijn, om voor de anderen zoo veel mogelijk ruim baan te maken... Men zit er als de bekende haringen in de ton met alle onaangename consekwenties daarvan. En iederen dag komen nog aanvragen van het Raadhuis aan de schoolhoofden: „Heeft U nog een plaatsje over... ik heb nog een leer ling..." Sprekende cijfers. Ter demonstratie dat hier zeker niet van overdrijving gesproken kan worden, laten wij hieronder volgen een opgave van het aantal leerlingen van een 8-tal plaatselijke lagere scholen. De cijfers per klasse genoemd slaan op het aantal per 1 October van dit jaar. Dat aanhoudend hoesten prikkelt de weef sels van Uw borst en keel, welke daardoor als 't ware worden ondermijnd. Dit is het tijdstip, waarop de ziektekiemen welke men Inademt zich vastzetten en ontwikkelen en Uw „gewone" verkoudheid doen verergeren. Stuit dat dreigend gevaar. Onderbreek de voort- gang van die verkoudheid, stop dien hoest en zorg dat de ziektekiem-bevattende slijm verdwijnt. Daarvoor bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop alle noodige bestanddeelenkruiden-extracten en „codeïne". De kruiden-extracten verzachten de kriebelingen en ontstekingen der slijmvliezen en werken slijm-oplossend, heelend en genezend. De codeïne bedwingt de hoest snel en grondig. Als Gij dus koude vat. en begint te hoesten, als Gij last hebt van bronchitis of borst-benauwdheid. grijpt dan dadelijk naar dit wondervolle middel, want Abdijsiroop noemt men door de snelle re sultaten terecht ,,'s Werelds béste Hoest-siroop tegen Hoest, Griep, Bronchitis, Asthma. Flac. 90 ct.. f 1.50. f 2.40. 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. Totaal 249 236 251 236 311 242 271 218 „Prop-maar-vol". Leerzame cijfers, men zal het ongetwijfeld met ons eens zijn. Cijfers, die toch wel een schril licht werpen op de „overbevolking" ook van onze plaatselijke lagere school. Hoewel bezwaarlijk, zoowel met betrekking tot het onderwijzend personeel, als tot de leerlingen zelf in de hoogere klassen, is dit „prop-maar-vol"-systeem vooral fnuikend voor de eerste klassen. De kinderen weten niets. De beginselen van lezen, schrijven rekenen moeten worden bijgebracht, doch hoeveel en wanneer moet men deze jonge menschen een beurt geven, als daar een klas door 50 jongens en meisjes bevolkt wordt? Een der gevolgen. De wijze, zooals er thans op de lagere scholen door het onderwijzend personeel ge werkt wordt, lijkt ons verre van ideaal. Trouwens, dit wordt wel heel duidelijk ge demonstreerd door het feit, dat het Her stellingsoord voor Onderwijzers te Lunteren nog nimmer zooveel patiënten moest opnemen als juist dezen zomer... Het persoonlijk contact gaat verloren. Dit alles is het gevolg van de drastische bezuinigingen der regeering in de laatst ver- loopen jaren. Scholen werden gesloten, onder wijzers gingen op wachtgeld, en de klassen werden automatisch volgepropt. Er is een groote mate van ontevreden heid bü de Nederlandsche onderwijzers en de Heldersche maken er geen uitzonde ring op. Van verscheidene kanten werd ons juist dezer dagen gewezen op de on mogelijke taak waarvoor men thans ge steld wordt. Er is geen tijd meer leerlin gen, die minder vlot van begrip zjjn dan de anderen, even apart bjj te werken. Er is geen gelegenheid tot het geven van vol doende beurten, er is ook geen gelegen heid tot het leeren kennen der leer lingen. Het persoonlijke in de klas sen is hard aan het verdwijnen. De leer lingen moeten, kost wat kost, over één kam geschoren worden, met al het onaan gename daarvan. Vermelden wij daarbij het feit dat de jeugd, iets waarover verreweg het grootste aantal paedagogen het eens is, lastiger is geworden dan vroeger en d u s meer controle vereischt. Is er een oplossing? Wat nu? Is er een kans voor een redelijke oplossing Oogenschijnlijk niet. Het aantal leerlingen per klasse klopt volkomen volgens de regee- ringseischen, zoodat men niet hoeft te ver wachten dat zonder pressie verandering in den bestaanden toestand zal komen. Er moet echter verandering komen, iets De Heldersche Courant was zoo vriendelijk, mjj bovenstaand artikel toe te zenden. Gaarne verklaar ik hierbij, dat ik mjj met den inhoud volkomen vereenig. De grootte der klassen wordt een zoodanige, dat de onderwijzer niet meer j in staat kan worden geacht zijn taak naar behooren te vervullen, ook niet in onze gemeente, waar met name de eer- ste klassen der lagere scholen meer dan overbevolkt zjjn. Van harte hoop ik, dat de actie der groote Onderwijzersorganisaties ten op- zichte van de verlaging der leerlingen- schaal iets mag bereiken in het groote belang onzer volksopvoeding en volks- ontwikkeling. Wethouder van Onderwijs te Den Helder. wat toch wel zeer duidelijk blijkt uit de groote mate van solidariteit die de Nederlandsche onderwijzer thans demonstreert. Het blijkt uit nog iets anders: de uit komsten van het lager onderwijs worden kennelijk ongunstiger, vooral in de laatste jaren, en niemand zal het wagen hiervan, het onderwijzend personeel de schuld te geven. Integendeel, de onderwijzer deugt wel, maar het systeem niet. Want het directe gevolg van al deze misère is, dat men verplicht is zich in de leerstof be langrijk te matigen. Vertrouwen wij, dat hier spoedig raad ge boden wordt. Dat er tenminste iets gedaan wordt om aan dezen toestand een einde te maken, opdat ons lager onderwijs geen repu tatie gaat verliezen, die het invele vooraf gaande jaren opbouwde. Dat het geheele plaatselijk onderwijzend personeel dit begrijpe is gewenscht. Men be wijze dit door heden avond de hierboven ge noemde vergadering te bezoeken. Men is dit zeker aan het behoud van de goede lagere school verplicht. Niet tevergeefs. Tientallen, misschien wel honderdtallen, jeugdige stadgenootjes hebben de laatste dagen jacht gemaakt op autonummers. Waarom? Om een fiets, die ze zouden krijgen, bij het in leveren van 5000 nummers. Wie die goede gever was? Ze wisten het zelf niet, die jeugdige jagers. De een vertelde, dat de directie van de Heldersche Courant zoo gul was, de ander beweerde, dat de firma Heyligenberg een royaal gebaar gemaakt had. Maar dat berustte alles op fantasie. De jacht werd echter voortgezet. We hoorden in ons redactiekantoor de nummers afroepen. Er zou den kinderen zijn, die naar men ons vertelde, reeds drieduizend nummers genoteerd zouden hebben. Nu is toch dit werk niet tevergeefs. De filiaalhouder van Lido kwam gisterenmiddag op ons kantoor vertellen, dat hij al die tellende en schrijvende jongelui zou beloonen. Wie vijf tig of meer nummers genoteerd heeft, kan Zaterdagmiddag in de zaak in de Spoorstraat terecht om een „Sfinx" blok, dat is een nieuwe chocoladereep, die luchtig van samenstelling en aangenaam van smaak is. Het is een Bens dorp-procédé. De heer Miedema verwacht de jongelui Zaterdag van 36 uur in zijn winkel. Een sympathiek idée. De reep, die we „be proefd" hebben, was waarlijk een verrassing. Door het Nut zal in vereeniging met de Mij. van Nijverheid en Handel alhier eene lezing met kleurfilm over het onderwerp „De kleur film ontdekt Zuid-Amerika" worden georga niseerd, in Casino, op Dinsdag 9 November a.s., des avonds 8 uur. Deze kleurfilm werd opgenomen op een reis door de Zuid-Amerikaansche Staten door Mr. Th. Regout, Den Haag. Zooals uit de advertentie in dit blad blijkt, is de lezing gratis toegankelijk voor de leden van het Nut en hunne huisgenooten. Teneinde meerdere plaatsgenooten te laten profiteeren van deze prachtlezing heeft het Bestuur van het Nut besloten dat allen die zich vóór 5 No vember als lid van het Nut opgeven bij den Secretaris, den heer H. Ph. Kottman, Binnen haven 48, alsnog met hunne huisgenooten toegang tot deze lezing zullen worden ver leend. De jaarlijksche contributie bedraagt 3.—. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat de mo gelijkheid dat meerdere lezingen zullen wor den gehouden, niet buitengesloten is. Naar wij vernemen bedraagt de opbrengst van de collecte voor het kleeding- en dekking fonds, die gisteren gehouden is, 852.58. Hierbij komt nog een bedrag van lijsten, die nog niet afgewerkt zijn, zoodat de totale op brengst op minstens 900 geschat mag wor den. Zij, die niet thuis geweest zijn en hun gave voor dit goede doel alsnog willen storten, kun nen dit doen bij de Twentsche Bank of bij den secr.-penningmeester, Boerhaavestraat 36. Het is prettig wanneer de menschen open kaart spelen* wanneer men eerlijk tegenover elkaar gaat staan en elkanders bedoelingen en motieven verklaart. Dat ruimt veel misver standen uit den weg en geeft een zuivere sfeer. Wanneer deze houding van absolute eerlijkheid in het leven van den enkelen mensch, ten op zichte van zijn medemenschen al een sfeer van sympathie en vertrouwen schenkt, hoeveel te meer zal deze houding in het groote poli tieke leven der volkeren van beteekenis zijn. De kanker van onze tegenwoordige samen leving is het wantrouwen, de geslotenheid, het konkelen achter de schermen. Het is daarom zoo verheugend, dat Engeland dat spel heeft laten varen. De rede, die Eden gisteren uitgesproken heeft, is klaar en duidelijk. Een kind kan er uit lezen wat hij bedoelt. In den kop boven het verslag in ons nummer van gis teren stond de inhoud dan ook overduide lijk met de woorden: „Engeland danst niet naar Italië's pijpen". De Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken heeft onom wonden aan het adres van Italië gezegd, dat het niet het recht heeft van Engeland iets te verlangen, dat hetzelf niet nakomt. Bedoelt is, dat waar Italië na den wereld oorlog een aanzienlijke gebiedsuitbreiding in Europa heeft verkregen en het door roof en moord zich belangrijke koloniën in Afrika ver worven heeft, het niet het recht heeft van eenige mogendheid te e i s c h e n, dat Duitsch- land zijn koloniale wenschen ingewilligd zou krijgen, als hetzelf geen enkele concessie wil doen. Ongetwijfeld is dit een waarheid. Italië heeft geen recht van spreken, dat heeft het verbeurd, door zijn optreden van de laatste jaren, zijn imperialistisch streven, waaraan Engeland, althans nu niet meer, mank gaat. Engeland wil klare wijn schenken. Het be gint genoeg te krijgen van het steeds maar concessies doen aan de eischende mogendheden. Het behoeft niet bang meer te zijn voor den grooten mond van Mussolini en zijn vazal Hitier. Samenwerking heeft Eden gezegd, maar dan op een eerlijke basis. Over het kolo niale vraagstuk is te spreken, maar recht heeft Duitschland niet en te eischen voor Duitschland, heeft Eden aan Mussolini ont zegd. Beide landen weten nu waar ze zich aan te houden hebben en al zal de critiek, vooral in Italië wel minder vriendelijk zijn, op Eden's woord, men zal toch inbinden. Engeland kan niet alleen een vuist ballen, maar kan, in geval van nood, ook toeslaan. Naar aanleiding van eenige vragen, die men ons stelde, in verband met de mailver zending naar de „Gelderland", kunnen wij meedeelen, dat het schip regelrecht naar zijn bestemming gaat en alle brieven dus ge richt kunnen worden aan: Hr. Ms. „Gelderland", Curagao. Neus en hoofd verstopt. Tranende oogen. Schorre keel. Hoesten en vol op de borst. v lucht op en geneest. Pot 50 ct. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. MIJNHARDT Het voltallige bestuur van de Heldersche Middenstandsvereeniging was gisterenmiddag om drie uur in de Breewaterstraat. Arie v. Baaren legde de laatste hand aan een me chaniek, dat de bedoeling had, de drie groote geluksraderen getijktijdig en met dezelfde snelheid in beweging te brengen, om allen een gelijke kans te geven, Edoch, alle men- schelijke berekening faalt wel eens en om half vier draalde het rad nog. Maar dat gaf niet, de eerste gelukzoekers, bestaande uit een dame, plus kinderwagen met inhoud, uit een dame van middelbaren leeftijd en een jongedame in aanvalligen leeftijd, benevens eenige gepensionneerden en een onderwijzer, die van zijn herfstvacantie genoot, hadden geduld. Ze beproefden hun kans met de oogen en gluurden terzijde naar de prijzen, die op aanplakborden waren aangekondigd. Want behalve de klinkende dagpremies, waren er nog de volgende extra premies beschikbaar: Een fiets voor wie nr. 1937 gooide; Een rooktafel een porceleinen theeservies met blad; een eikenhouten bloemenbak en een haardstoel. Alleszins begeerenswaardige prijzen dus en het was dus te begrijpen, dat de adspirant- vogelpiekers in een beetje nerveuze stemming raakten, toen het oogenblik van werpen was aangebroken. Voor de ramen in de Breewaterstraat, dromden de nieuwsgieringen, de gelukzoekers op een afstand, die als het goed ging, ook morgen met hun bonnen zouden komen. 't Was een van de bestuursleden van de Held. Middenstandsvereeniging. die om onge veer kwart voor vier aankondigde: ,,'t Gaat beginnen". De dame naast ons pakte de eerste piek met veeren. Ze richtte en ze mikte. 4012. Dat is dus 2104, want men gooit eerst de eenheden, dan de tien tallen, dan een honderdtal en tenslotte het duizendtal. Dat is om de spanning bij het werpen op te voeren. De laatste worp beslist dus de hoogte van het getal. Er was een dame, die gooide tweemaal achter elkaar bijna 9000, er was er een, die gooide met de vier pieken 48, er was er een, die gooide zelfs 9124. Een goed oog, een vaste hand ert wat geluk, vooral het laatste. De spanning groeide naarmate het aantal vogelpiekende Nieuwediepers toenam. Meneer Borgelt glunderde achter zijn controle-tafel en de luidspreker van Arie van Baaren da verde vroolijke muziek door de speelzaal. Het vogelpiekspel zal Den Helder ver overen. Vandaag zullen weer honderden naar de Breewaterstraat gaan, om hun twintig bonnen in te wisselen tegen een bewijs van deelname en de vogeltjes zul len door de lucht zweven, voortgejaagd door vaste of trillende hand en zullen vast zitten op het bord, dat wentelend zjjn gang gaat, onverschillig voor het ge luk dat het zal bepalen. Iedere winkelier geve de bonnen, zoodat het aantal vogelpiekers groeit en het rad van avontuur zonder rust is. De eerste prijswinnaars. Om tien uur zijn we weer eens gaan kij ken. De prijswinnaars van dezen eersten vogel-piek-dag zouden worden bekend ge maakt! In afwachting van den uitslag, die door enkele Middenstanders naarstig werd becijferd, bespraken de wachtenden op ge- drukten toon hun kansen. Eén was er, die om 9 uur alle vorige hooge getallen over troffen had en dus een prachtkans maakte om den hoofdprijs van 50.te winnen. Een zakenman stapte naar den gelukkige toe en bood hem 25.voor zijn nummer. De vogel pieker wees dit aanbod van de de hand... tot eigen schade, want een half uur later was hij van den troon gestooten door iemand, die nog nóg vastere hand of over een nog grootere mate van geluk bleek te beschikken dan hij zelf. Zoo is reeds op den eersten dag geble ken, dat de vogelpiekerij behalve vreugde ook „tragiek" kan brengen... Koopt in Den Helder. Kwart over tien. De uitslag was ge reed. De heer Coltof klom op een bank, maar had eerst nog wat anders te vertel len dan wie de prijswinnaars waren. Hij wees er nog eens op, dat de menschen niet naar Amsterdam behoeven te gaan om daar hun inkoopen te doen. De win keliers zijn hier net zoo goedkoop en... men kan hier nog eens iets terugbrengen als het niet deugt, maar in Amsterdam Voorts gaf hij nog een verklaring van het vogelpiekspel, om daarna de prijswin naars bekend te maken. De prijswinnaars waren: Eerste prijs, vijftig gulden: T. Keizer, Ruijghweg 30 met 9929. Tweede prjjzen van tien gulden: N. van Gorselen met 9922 G. Koning met 9921 E. Woud met 9914 C. Post met 9814 G. Dijkstra met 9777. Derde prjjzen van vjjf gulden: J. van Triest met 9599. C. Blom met 9594. C. v. d. Engel met 9524. F. Lensen met 9444. C. v. d. Hert met 9416. C. Dito met 9480. Premies werden gewonnen door: R. H. Kousbroek met 2436, F. Standhardt met 3258, G. Moor met 1880, R. v. Brederode met 6513 en J. v. Tol met 1414. De winnaars van de waardebonnen kunnen een bewijs van deelname voor het gooien om de motorfiets halen. De niet afgehaalde prijzen kunnen in ontvangst genomen worden bij de fa. Zegel in de Koningstraat. Musis Sacrum, 8.15 uur: Filmvoorstelling Alg. Ned. Wielrijders Bond. Casino, 8 uur. Openbare vergadering „De Dageraad". Bioscopen: Rialto-theater, Spoorstraat, aanvang half acht „Groote Dwaasheden" en „Drie levende spoken". Tivoli-theater, Spoorstraat: aanvang half 8: „De Heerscher" en „Van kwaad tot erger". Witte Bioscoop, Koningstraat, aanvang half 8: „Heldenmoed en vrouweneer" en „Het avon tuur in het bosch". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Licht op heden 16.56 Barometerstand Dep Helder 763.5 GESLAAGD: Bjj het laatst gehouden examen slaagde te 's Gravenhage voor Radio- Telegrafist 2e klasse, de heer S. J. J. Gispen. van 2 November. BEVALLEN: J. BambachWalraven, d.; J. D. N. NiessinkOukes, z.; H. W. van Saar- loosKramer, z. Wordt heden geopend. In het perceel Weststraat no. 10 is heden geopend de Stoomververij en Chemische Was scherij „Nieuwediep", een instituut, dat zeer binnenkort de beschikking over een eigen stoomerij en ververij zal hebben en dan de eenige ter plaatse zal zijn, welke hierop kan bogen. De winkel, welke geheel gerestaureerd is, ziet er netjes uit, vooral het schilderwerk van den heer Zwart uit de Van Hogendorp- straat doet het goed. De firma is speciali teit in het vervaardigen van plissees en ajourwerk.

Heldersche Courant | 1937 | | pagina 5